EG-belasting raakt Nederlander niet Voordelen één Europa kunnen zwaar Stroef overleg vervoerseao Rente op grote spaartegoeden belast Ministerie ontkent strop kruiser Almirante Grau Grafische bond: 32 uur of 3000 leerlingplaatsen KLASSE IS HERKENBAAR DONDERDAG 9 FEBRUARI 1988 BRUSSEL (GPD) Voor de Nederlandse (kleine) spaarder die zijn geld gewoon bij een Nederlandse bank heeft uitstaan, zal er maar weinig veranderen door het voorstel van de Europese Commissie om in de hele Gemeenschap een minimumbelasting te gaan heffen over de rente op spaartegoeden. DEN HAAG (GPD) - Het ministe- rie van financiën ontkent in alle toonaarden dat Nederland een strop van 600 miljoen gulden kan overhouden aan de kruiser Almi rante Grau. Peru moet de Neder landse staat nog 300 miljoen beta len voor de modernisering van de kruiser, maar heeft de betalingen gestaakt nadat het schip begin 1988 in Peru was aangekomen. De Peru viaanse marine bleek niet tevreden met de technische werkzaamhe den, die door Hollandse Signaal Apparaten (HSA) aan het schip wa ren verricht. Inmiddels zijn HSA en Peru in onderhandeling om de problemen op te lossen. Dat meldde gisteren een woord voerder van Financiën. Hij ontken de met kracht berichten als zou de Staat 600 miljoen gulden verliezen omdat Peru de modernisering van de vroegere Nederlandse kruiser Hr. Ms. De Ruyter niet wil betalen. De zegsman reageerde hiermee op uitlatingen van de H. Groen, direc teur van de Nederlandse Crediet Verzekerings Maatschappij (NCM). Volgens Groen heeft het ministerie van financiën dit bedrag al afgeschreven door het onopge merkt op te voeren op de begroting van dit jaar. Bij de NCM is het risi co dat bij de transactie met de Al mirante Grau, verzekerd. De Staat staat garant bij eventuele verliezen van de NCM. Financiën is niet van plan actie tegen Peru te ondernemen voordat de resultaten van het overleg tus sen Peru en HSA bekend zijn. Komt er een akkoord tot stand, dan zal de Peruiaanse/egering de beta lingen hervatten, zo redeneert Fi nanciën. Indien Peru en HSA niet tot overeenstemming komen, dan moet worden uitgemaakt of de Staat al dan niet voor het financiële risico moet opdraaien. Als HSA niet aan de eisen van de Peruviaan se marine heeft voldaan, is sprake van een wanprestatie van het Ne derlandse bedrijf. Eventuele scha de wordt dan op HSA verhaald. In het geval dat Peru zonder aan wijsbare reden weigert te betalen, biedt de Club van Parijs uitkomst. Deze club van rijke landen regelt de schulden, inclusief rente en af betalingen van arme landen, zoals Peru. De schuld op de Almirante Grau kan door deze instelling wor den overgenomen. Op Financiën wordt overigens ontkend dat de Tweede Kamer niet op de hoogte is van de mogelijke problemen rond Peru en de Almi rante Grau. Minister Ruding heeft de Kamer daar meerdere malen op gewezen, zowel in het openbaar als achter gesloten deuren", aldus de woordvoerder van de minister. De WD heeft inmiddels om een parle mentair onderzoek naar de affaire gevraagd. De Kamer heeft zelf in 1985 be sloten het Peruaanse schip in ons land bij de Amsterdamse Droog dok Maatschappij (ADM) te laten opknappen. Met deze operatie werd gehoopt in Amsterdam een basis te leggen voor een nieuwe scheepsreparatiewerf. Dat plan liep echter uiteindelijk medio 1986 vast. De EG-Commissie wil dat de twaalf EG-landen vanaf medio 1990 een zogenaamde 'bronbelas ting' van 15 procent gaan heffen over de rente op spaartegoeden van EG-burgers, in welk land zij ook wonen. De banken moeten die belasting inhouden alvorens de rente uit te betalen. Wat Nederland betreft, geldt dit alleen mensen die in andere EG- landen wonen, daar ook belasting plichtig zijn, maar in ons land hun geld hebben belegd. Want de Ne derlandse belastingplichtige wordt al 'gepakt', omdat de banken hier verplicht -2ijn de rente-gegevens aan de fiscus door te geven. De Europese Commissie wil de bronbelasting niet laten gelden voor de eigen burgers in die landen waar zo'n meldingsplicht voor de banken bestaat. Behalve bij ons is dat het geval in Denemarken en Frankrijk, terwijl de meeste andere EG-landen al een vorm van bron belasting kennen. Die belasting varieert van 10 pro cent in Westduitsland tot 35 pro cent in Ierland. Alleen in Portugal, België, Duitsland en Italië is zij al gemeen. In Ierland, Griekenland, Engeland en Spanje zijn er vele uit zonderingen. Alleen Luxemburg kent geen enkele belastingregeling voor rente op spaargeld. Landen met veel controle en ho ge belastingtarieven vrezen een ka- pitaalvlucht naar landen die de spaarder beter behandelen, zoals Luxemburg en Groot-Brittannië, waar het bankgeheim nog hoog in het vaandel staat. Geen wonder dat die twee landen zich nu ook het felst tegen de voorstellen verzet ten. Luxemburg is een veilige ha ven voor zwart geld. De Commissie heeft een reeks uitzonderingen voorgesteld waar voor de regeling niet zou hoeven te gelden. Op die manier probeert Scrivener de meeste bezwaren op te vangen, maar het gevolg is dat de regeling daardoor wel heel grote mazen bevat waar de spaarder doorheen kan slippen. Zo zal de kleine spaarder - en dat zijn de meeste Europeanen maar weinig merken van zo'n rege ling. De bronbelasting geldt im mers niet voor de rente die men nu ook al belastingvrij mag genieten. In ons land is dat 1000 gulden, maar in EG-verband wil men die limiet op den duur tot zo'n 2500 gulden optrekken. Maar wie in een ander EG-land de bronbelasting heeft voldaan, is straks nog niet ontslagen van de verplichting om vervolgens in zijn eigen land aangifte van de rente te doen. De reeds elders betaalde bronbelasting kan dan worden ver rekend met de later te betalen in komstenbelasting. De slimmerik die in bijvoorbeeld vijf landen bij vijf verschillende banken een rekening opent en daarop net genoeg geld stort om onder de grens voor de belasting vrijdom te blijven, kan de regeling echter makkelijk ontduiken en toch een behoorlijk kapitaal zwart over de grens beleggen. De Com missie sluit ook de belegging in zo genaamde 'Euro-obligaties' uit. Vooral op verzoek van Luxem burg, dat daarvoor de grootste markt is. Maar deze 'Eurobonds' wel de snelst groeiende van belegging in Europa. Ten derde geldt de bronheffing ook niet voor mensen van buiten de EG. Een grotere maas in het net vormt echter de positie van het Britse eiland Man en de Britse Ka naaleilanden, die ieder eigen belas tingregels hebben waarover de Britse regering niets heeft te zeg gen. Bij de Britse toetreding tot de EG is ook afgesproken dat zo te la ten. Ook Nederland staat helemaal niet te trappelen voor het voorstel. Minister Ruding (financiën) heeft al herhaaldelijk laten weten niets te- voelen voor de invoering van bronbelasting in ons land. Hij ziet liever het huidige systeem met de informatieplicht voor banken ge koppeld aan een zeer nauwe (geau tomatiseerde) samenwerking tus sen de belastingdiensten van de EG-landen. Dat vindt Ruding een veel efficientere aanpak dan een bronbelasting, die zoveel ontsnap pingsmogelijkheden biedt. De ministers van financiën zul len dan ook nog een jaar van moei zame discussies tegemoet gaan. Maandag zullen zij er voor het eerst over praten. Volgens de EG-regels moet er bij unanimiteit over wor den beslist, wat Luxemburg en En geland de mogelijkheid geeft om langdurig te blijven dwarsliggen. De Luxemburgers hebben al aan gekondigd desnoods hun veto te zullen stellen. WARSCHAU (DPA) De staking van mijnwerkers in het Poolse Belchatow is beëindigd. Dat is vanochtend van arbeiderszijde vernomen. Naar verluidt hebben directie en het stakingscomité een overeenkomst gesloten die voorziet in een loonsverhoging van 21.000 zlotys (ongeveer 75 gulden) per maand. Voor het akkoord tussen leiding en werknemers in Belchatow is bemiddeld door Alojzy Pietrzyk, een vertegenwoordiger van het verboden vakver bond Solidariteit. De stakers hebben zich bij het bereiken van het akkoord mede laten leiden door de ronde-tafel conferentie tussen het Poolse bewind en Solidariteit. (foto epa) ADVERTENTIE P. L. WARNARS EXCLUSIEVE MEUBELEN - INTERIEURSTOFFEN. Noordeinde 23o 's-Grovenhoge Molenstraat 18 's-Gravenhage 070-642835 070-463467 RIJSWIJK (ANP) - Het gisteren hervatte overleg over de nieuwe cao voor het beroepsgoederenver- voer (70.000 werknemers) verloopt uiterst moeizaam en is vanochtend na zeven uur onderhandelen ver daagd tot vanavond. Wefkgevers en bonden gaan zich beraden. De acties in het wegvervoer die inmiddels anderhalve week du ren - gaan vooralsnog gewoon door. De werkgeversorganisaties, die de vervoersbonden voor het ge sprek hadden uitgenodigd, weige ren nog steeds een onregelmatig heidstoeslag voor de chauffeurs in te voeren. De Federatie Wegver voer is bang dat zo'n toeslag de loonkosten van de internationale chauffeurs fors zal opdrijven, waar door de concurrentiepositie van het Nederlands wegtransport in ge vaar komt. Invoering van de onregelmatig- I heidstoeslag is voor de vervoers bonden een absolute voorwaarde om een nieuwe cao te bereiken. Door de toeslag zouden werkge vers worden gedwongen de ritten beter te plannen, zodat de vaak lan ge werktijden van lieverlee ver dwijnen. Voorzitter H. Bergmans van de Federatie Wegvervoer acht de kans klein dat vanavond een akkoord wordt bereikt. Werkgevers en bon den gaan terug naar hun achterban om te bezien of er meer onderhan delingsruimte is te creëren. De wei gering om een onregelmatigheids toeslag in te voeren, zal volgens Bergmans overeind blijven. De werkgeversorganisaties heb ben als compromis voorgesteld om aan de bestaande tijd-voor-tijd-re- geling (compensatie van overwerk door vrije tijd) een fonds te koppe len. Chauffeurs die de vrije tijd niet kunnen opnemen, zouden de da gen voor eerdere uittreding kun nen gebruiken of laten uitbetalen. Op den duur kan zo het overwerk worden teruggedrongen en kun nen de door de bonden gewenste nieuwe arbeidssystemen ingang vinden, aldus Bergmans. De vervoersbonden houden on verkort vast aan de toeslag. "Finan ciële sancties zijn de enige manier om 7000 bedrijven zonder zelfdisci pline tot betere werktijden te dwin gen", aldus bestuurder J. Wienen van de Vervoersbond CNV. Het voorstel voor een spaarfonds vin den de bonden niet aantrekkelijk. De tijd-voor-tijd-regeling functio neert nu al niet, laat staan in de toe komst. De werkgevers zijn wat de loons verhoging betreft wel met een be ter bod gekomen, namelijk 2,5 pro cent. Daar gaat nog wel 0,5 procent vanaf voor financiering van de vut. Verder zyn de werkgevers bereid de wao-uitkering tijdens het eerste jaar tot 80 procent aan te vullen. Alle langdurige stakingen bij transportbedrijven gaan gewoon door. Maar omdat de onderhande lingen voor een nieuwe cao worden voortgezet, zullen er waarschijnlijk geen nieuwe acties bijkomen. Dat heeft actiecoördinator R. van Hen gel van de Vervoersbond FNV meegedeeld. UTRECHT - Druk en Papier, de grafische bond van de FNV, wil de eis om in 1992 in de sector 32 uur per week te gaan werken, direct la ten vallen als de werkgevers bereid zijn werkgelegenheidsafspraken te maken. "De werkgevers komen ons echter op geen enkele wijze te gemoet en daarom laten we die eis nu niet vallen", zegt een woord voerster van de FNV-bond. Maandag besloot de bondsraad om de werkgevers in het grafische bedrijf een ultimatum te stellen tot aanstaande woensdag om aan de cao-eisen tegemoet te komen. Zo niet dan volgen er acties. Gisteren nam het grafisch personeel bij de Perscombinatie in Amsterdam al vast een voorschotje door het voe ren van enkele prikacties en pro testbijeenkomsten in de ochtendu- Volgens de grafische werkge vers, verenigd in het Koninklijk Verbond van Grafische Onderne mingen, liggen de standpunten niet zover uit elkaar en is de huidi ge 'druk op de ketel' een gevolg van de politiek van de vakcentrale FNV. "Druk en Papier moet, na het wegvervoer, nu het estafette-stokje overnemen. De FNV is bezig met een campagne om het gezicht van de vakbeweging te verstevigen. Nu is de grafische bedrijfstak aan de beurt", aldus een woordvoerder. "Deze handelswijze is absoluut on aanvaardbaar." De verklaring van het KVGO lijkt hout te snijden, immers in de grafische tak komen cao's veelal geruisloos tot stand en waarom nu dan niet? "Wij zijn inderdaad niet een bond die snel op de barricaden klimt", meent de bondswoordvoer- ster. "Verdere loonmatiging is, nu het de branche duidelijk beter gaat, echter niet meer nodig. Maar de werkgevers willen met het oog óp de eenwording van de EG- markt in 1992 de loonkostenmati ging voortzetten". De grafische branche is een ui terst vreedzame bedrijfstak. In 1982 is er voor het laatst gestaakt, toen minister Den Uyl met plannen kwam om fors te bezuinigen op de ziektewet. De laatste staking die met het afsluiten van een cao te ma ken had was in 1977. Nu dreigt er een actie om een op het eerste gezicht absurde eis van Druk en Papier om te komen tot een 32-urige werkweek. Absurd omdat de laatste jaren werkgevers en bonden om de beurt en om het hardst roepen dat er een tekort is van duizenden geschoolde werk- j in de bedrijfstak. De werk week nog korter maken dan 36 uur, maakt het tekort aan personeel al leen maar groter. "Naast de 32 uur willen we ook afspraken maken .om de instroom van leerlingen te bevorderen zodat het tekort aan personeel wordt op geheven. Werkgevers kopen echter liever geschoold personeel weg bij de concurrentie, dan dat ze zelf meer nieuwkomers gaan opleiden. De werkgeversorganisaties heb ben ook grote moeite om hun leden te bewegen om zelf te gaan oplei den", zegt de woordvoerster van de FNV-bond. "Door het perso neelstekort is er in de bedrijfstak ook veel structureel overwerk. Dat willen we in de cao ook beperkt Druk en Papier wil om de in stroom te bevorderen nu een rege ling invoeren die er op neer komt dat werkgevers worden verplicht om tien procent van hun personeel uit nieuwkomers in opleiding te la ten bestaan. Ook nu is er een oplei dingsplan, met een omscholings centrum in Veenendaal, in de be drijfstak. Vorig jaar werd gestreefd naar het omscholen van vijftien honderd mensen. Volgens Druk en Papier zijn dit er maar 1300 gewor den. "Daarom willen we nu geen genoegen meer nemen met de bo terzachte 'we-zullen-streven-naar- clausule' in de cao", aldus de woordvoerster. "We willen nu vast gelegd dat er circa 3000 nieuwko mers instromen". In de berichtgeving de afgelopen dagen komt ook een looneis van twee procent voor. De woordvoer ster ontkent nu dat deze eis be staat. "Dat getal is niet zo hard ge steld. De looneis is afhankelijk van de afspraken die we op werkgele- genheidsterrein met de werkge vers kunnen maken". Kunstenaarsbond UTRECHT (ANP) - Het Alge meen Kristelijk Kunstenaars Ver bond (AKKV) gaat zich aansluiten bij de vakcentrale CNV. De leden vergadering van het verbond heeft dat gisteren besloten. Het AKKV telt tweehonderd leden. Het AKKV staat open voor kunstenaars uit al lerlei richtingen. De helft van de le den zijn professionele kunstenaars zoals musici, architecten, schrij vers en beeldend kunstenaars, edelsmeden en grafisch ontwer pers. De andere helft bestaat uit zo genoemde kunstminnende leden. STAKING - De arbeiders in een granietgroeve in het noordwesten van de Sovjetunie hebben gisteren voor twee dagen hun werk neerge legd omdat zij betere arbeidsom standigheden willen en uit protest tegen de vervuiling van het nabije Ladogameer. Economie kort Ondermaats De rijkspolitie te water heeft giste ren in Zeewolde drie beroepsvis sers uit Harderwijk en Elburg aan gehouden die in het bezit waren van 4500 kilo ondermaatse voorn. De vis was kleiner dan 15 centime ter. De vissers hadden de vissen ge vangen in een jachthaven in Zee wolde. Door het zachte winterweer zitten de vissen daar bij duizenden tegelijk in de jachthavens, zo meldt de politie. De vissen zijn inmiddels teruggezet. Overleden Dr. W. Elenbaas, een pionier op het gebied van de gasontladingslam pen, is dinsdag op 82-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in zijn^ woonplaats Eindhoven. Elenbaas heeft baanbrekend werk verricht op het gebied van-grote lichtbron nen, zoals kwik- en natriumlampen voor straatverlichting. De TL-buis is daar een afgeleide van. Computers Bij de Nederlandse particuliere be drijven met vijf of meer werkne mers waren eind 1987 ruim 440.000 terminals en kleinere computers tot een aanschafwaarde van 20.000 gulden operationeel. Naar ver wachting zal dit aantal eind 1989 zijn toegenomen tot bjjna 590.000 (plus 34 procent). Per 100 werkne mers zal dit aantal 'werkstations' toenemen van ruim 13 tot bijna 18. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Margraten De sluiting van de Eerste Neder landse Cement Industrie in Maast richt kost 1200 tot 1300 banen. Dat staat in een rapport van het advies bureau Broers Partners in Baarn, opgesteld in opdracht van het Limburgs college van Gedepu teerde Staten. LISSE - Het wegvallen van de grenzen in Europa na 1992 leidt tot een extra economische groei van 4,5 tot 7,5 procent, levert 2 tot 6 mil joen nieuwe banen op en zal de prijzen met gemiddeld 5 procent doen dalen. Kassa dus. Althans, als we de Italiaan Paolo Cecchirii mo gen geloven, die in opdracht van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, onderzoek ver richtte naar 'de kosten van een niet-verenigd Europa'. door Nicole Lucas "We moeten ons echter niet blind staren op of rijk rekenen aan die mooie cijfers", waarschuwt Hans de Boer (34), directeur van het Bureau voor Economische Ar gumentatie in Lisse, een organisa tie die verschillende projecten heeft uitgevoerd in het kader van Europa '92 voor bedrijven en over heden. "Want er zijn een aantal voorwaarden aan verbonden. En het is nog maar zeer de vraag of daaraan wordt voldaan". Cecchini laat in uitvoerige bere keningen zien dat wat hij 'de ver deeldheid van de Europese mark- grensformaliteiten die vrachtwa genchauffeurs moeten afhandelen aanzienlijke vertragingen op. Een voorbeeld: een vrachtwagen die binnen Groot-Brittannië 1200 kilo meter rijdt doet daar zo'n 36 uur over. Dezelfde afstand afgelegd tussen Londen en Milaan vergt (ex clusief de tijd die verloren gaat met het oversteken van het Kanaal) 58 uur. Het grensoponthoud tussen Engeland en Italië verdubbelt der halve zo ongeveer de vervoerskos ten. Ook het feit dat de eisen die er aan goederen en diensten worden gesteld in de verschillende EG-lan den soms sterk uiteen lopen zorgt ervoor dat bedrijven minder effi ciënt werken dan zou kunnen. Au to's en televisies bijvoorbeeld moe ten op talloze manieren worden ge wijzigd om te voldoen aan verschil lende nationale normen. Dat is een slechte zaak, stelt Cec chini. Wanneer fabrikanten daar entegen hun goederen overal in Europa kunnen afzetten leidt dat enerzijds tot meer concurrentie en anderzijds tot mogelijkheden om op grotere schaal te produceren. Daarvan profiteert de consument in de vorm van lagere prijzen. De koopkracht neemt daardoor toe, wat de vraag naar goederen en diensten doet toenemen. En dat is dan weer goed voor de werkgele genheid. Slachtoffers De Boer vindt het zo langzamer hand echter hoog tijd worden voor een aantal kritische kanttekenin gen bij dit zo optimistische beeld. "De groei zal zich niet onmiddellijk voordoen. De toenemende concur rentie die na 1992 optreedt zal ook veel slachtoffers eisen". Cecchini gaat er vanuit dat dat geen proble men oplevert: wie werkloos wordt kan onmiddellijk ergens anders weer aan de slag. De Boer: "Dat is natuurlijk pure theorie. We weten maar al te goed dat dat niet zo werkt". Cecchini veronderstelt boven dien dat niet alleen de concurrentie binnen Europa zal toenemen, maar ook internationaal. De Boer: "Het is ook van groot belang dat die Jé- panse auto's hier binnen blijven komen. Dat is een vorm van con currentie die we niet kunnen mis sen, wil de consument inderdaad profijt trekken van de interne markt". De wijze waarop er nu al door on der meer auto-fabrikanten en elek- tronica-bedrijven wordt gepro beerd produkten van buiten de EG te werjgn stemt De Boer echter niet optimistisch. "Toenemende con currentie is de basis van Cecchini's berekeningen. Maar het gevaar is aanzienlijk dat grote economische blokken ontstaan die door allerlei beschermende maatregelen de ei gen markt proberen af te scher- Ten slotte, vervolgt De Boer zijn kanttekeningen, gaat Cecchini ef van uit dat bedrijven en burgers zich terdege voorbereiden op het Europa zonder grenzen zoals dat na 1992 gestalte moet krijgen. Hij signaleert dat dat nog maar mond jesmaat het geval is. "De wat min der grote bedrijven tasten vaak nog in het duister of zijn aan het tasten nog niet eens toegekomen. En Cec chini laat ze in dit opzicht ook met lege handen staan, want hoe bedrij ven zich moeten voorbereiden wordt in het rapport niet gemeld". De Boer stelt vast dat de bedrij ven die zich al wél bezighouden met 'Europa '92' dat op een zeer eenzijdige manier doen. "Onderne mingen zoeken het heel sterk in overnames en fusies. De toene mende concurrentie die ze vrezen na 1992 proberen ze daarmee in fei te vóór te zijn door het uit te slui ten". Hoe bedrijven zich dan wel moe ten voorbereiden op het wegvallen van de grenzen kan De Boer echter niet zeggen: "Er is niet één recept. Dat moet per bedrijf en per be drijfstak worden bekeken. Overna mes alleen zijn in ieder geval niet zaligmakend. Je zou ook kunnen beginnen met de kostensituatie eens goed in de gaten te houden. Daar hoor ik echter niet zoveel Postbus 51 Maar niet alleen het bedrijfsleven heeft volgens De Boer nog een te afwachtende houding. Dat geldt ook voor de overheid. "Die is wel druk bezig via postbus 51-spots en speciale telefoonnummers om bur gers en bedrijven voor te bereiden op '1992', maar het zou goed zyn als ze zelf ook eens hard na gaat den ken over de gevolgen van de een wording van Europa voor de eigen positie". Met de eenwording van Europa komt er op EG-niveau een be stuurslaag bij- De Boer voorziet dat de rol van de nationale overheden zal verminderen. "Het macro-eco nomisch beleid zal veel meer vanuit Brussel worden bepaald. Daardoor ontstaat er echter een grotere verantwoordelijk voor la gere overheden om zelf econo misch beleid te voeren". De Boer zou graag zien dat regio nale besturen met het bedrijfsle ven uit de streek om de tafel gaan zitten om in kaart te brengen wat 1992 voor gevolgen kan hebben voor de regio. "Als dan bijvoor beeld blijkt dat te verwachten is dat er problemen ontstaat op de ar beidsmarkt, kan er nu al actie wor den ondernomen". In opdracht van de gemeente Rotterdam heeft het Bureau voor Economische Argumentatie on derzocht wat de gevolgen van de interne markt voor deze havenstad zouden kunnen zijn. Daaruit blijkt onder meer dat de belangrijkste sectoren (zakelijke dienstverle ning, olie en chemie) niet zo veel te vrezen hebben van '1992', maar dat de stad op een aantal punten wel haar beleid moet aanscherpen. De Boer: "Bedrijven worden steeds meer 'footloose'. Ze kunnen zich steeds makkelijker verplaat sen. Stel een Nederlandse grote stad verhoogt de onroerend-goed- belasting, dan is het al heel eenvou dig om te zeggen: ik verhuis naar Antwerpen. Dat gebeurt nu al en dat zal door '1992' nog worden ver sterkt". Regionale overheden houden zich volgens De Boer nog veel te weinig bezig met de vraag hoe be staande bedrijven vast te houden en nieuwe aan te trekken. "Globale verkoopslogans als 'de gemeente ligt op een steenworp afstand van Schiphol' of 'de gemeente kent een uitstekend woon- en leefklimaat' werken niet meer. Gemeenten zul- len met bedrijven om de tafel moe- ten gaan zitten om tot een adequaat economisch beleid te komen. Dat vergt veel creativiteit en kennis, waar het nu echter nog veelal aan ontbreekt".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7