Vandalisme neemt toe op veerschepen \7mr Al vier Nederlandse wintersporters omgekomen Miljoenenfraude met gestolen cheques, pasjes en paspoorten Marechaussee: vooral overlast groepen jongeren Zwakzinnigen misbruikt Waddenclub niet blij met actie Bemanning Anna Broere faalde bij aanvaring met Zweeds schip VAN DOOL Boodschappenkar bezorgt supermarkten hoofdpijn Man die kind wurgde niet meer vervolgd DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 HOEK VAN HOLLAND (GPD) - Het vandalisme aan boord van de veerschepen tussen Hoek van Holland en Harwich neemt verontrustend toe. Vorig jaar deden zich in januari zeventien incidenten voor, dit jaar waren het er vorige maand maar liefst vijfenzeventig. "Het is een stijging die zich voortzet. Ik heb een aantal maanden met elkaar vergeleken en het is echt een kwestie waar we aandacht aan moeten besteden", aldus luitenanat G. Have- kotte van de Koninklijke Marechaussee. Het gaat hoofdzakelijk om mishan delingen, onderlinge vechtpartijen en vernielingen aan boord. Vol gens luitenant Havekotte zijn het vooral groepen jongelui die zich misdragen. "Als ze met een groep zijn voelen ze zich sterk, vooral als er dan ook nog andere buitenland se groepen aan boord zijn. Een beetje verveling tijdens de reis en overmatig drankgebruik leiden dan al snel tot vechtpartijen. Indi viduele reizigers geven vrijwel nooit problemen". Tegen de relschoppers wordt overigens stevig opgetreden. Zo wel aan boord als bij aankomst van de schepen worden lastige klanten regelmatig aangehouden. In over leg met de officier van justitie wor den er ter plekke boeten opgelegd van rond de vijfhonderd gulden. "En dat geld wordt met verbluf fend gemak betaald", stelt Have kotte. MIDDELHARNIS (ANP) - De rijkspolitie in Middelharnis, op het eiland Goeree-Overflakkee, heeft een ontuchtzaak in de zwakzinni geninrichting Hernesseroord aan het licht gebracht. Daarbij zijn ze ven volwassen geestelijk gehandi capte vrouwen misbruikt over een periode die varieert van één tot tien jaar. Er zijn vier verdachten aange houden, die inmiddels hebben be- De zaak kwam eind vorig jaar aan het licht na geruchten in de in stelling. Na een intern onderzoek werd de inspecteur voor de geeste lijke gezondheidszorg geïnfor meerd, waarna de instelling aangif te deed bij de officier van justitie in Rotterdam. Uit het onderzoek is gebleken dat de zeven geestelijk gehandicapte vrouwen over een periode van een tot tien jaar meer dere malen en in wisselende mate door de vier verdachten zijn mis bruikt. Gebleken is ook dat de ver dachten onafhankelijk van elkaar hebben gehandeld, zonder het van elkaar te weten. In het onderzoek van de politie werden veertien getuigen gehoord, onder wie ook een aantal slachtof fers. Niet alle slachtoffers konden een verklaring afleggen. Eén van de verdachten werkte in de bezig heidstherapie. De drie anderen, on der wie een ex-medewerker, in de dienstensector. Bekentenis Een 31-jarige portier van de jeugd soos Endless in Rijswijk heeft gis teren bekend het afgelopen week einde een 19-jarige jongen te heb ben doodgeschoten. De jongen, die deel uitmaakte van een groep jon gelui die de soos zonder het vereis te pasje trachtte binnen te komen, overleed kort na de schietpartij. De portier is doodslag ten laste gelegd. De man wordt vandaag voorgeleid. Een andere portier die was aange houden is inmiddels op vrije voe ten gesteld. Bedreigingen De Amsterdamse hoogleraar dr. D. Swaab wordt sinds zijn uitlatingen in de media over de verschillen in hersenstrucuren van heteroseksu ele en homoseksuele mensen be dreigd. Swaab heeft tientallen ano nieme brieven en telefoontjes ge kregen. Sommige schrijvers verge lijken zijn werk met onder meer de activiteiten van de beruchte nazi arts Mengele. De Amsterdamse po litie liet gisteren weten niet van de bedreigingen op de hoogte te zijn. Vrouw onder trein Een 76-jarige gehandicapte vrouw uit Velp is dinsdag op een overweg in haar woonplaats onder een trein gekomen en later aan haar verwon dingen overleden. Volgens de poli tie is de vrouw het slachtoffer ge worden van haar handicap. Omdat ze slecht ter been was, liep ze met een looprek. Toen ze de overweg overstak begonnen de waarschu wingsbellen te rinkelen. Ze kon zich volgens de politie niet snel ge noeg in veiligheid brengen en werd vervolgens door de trein gegrepen. Jet-ski De bestuurders van de gemeente Den Haag willen de komende zo mer geen jet-ski's, een soort wa terscooters, meer zien voor de kust van Scheveningen. Dat blijkt uit een stuk dat de commissie voor po- litie-aangelegenheden op 15 febru ari behandelt. Het sporten op een jet-ski is altijd al verboden ge weest, maar de afgelopen twee sei zoenen zijn ontheffingen van dat verbod verleend. Volgens het stuk zijn jet-ski's gevaarlijk voor zwem mers en produceren lawaai en stank. Bij de Hoekse grenspost heeft men een lijst van mensen die de hen opgelgede boeten niet hebben betaald en dus eventueel een ver vangende gevangenisstraf zouden moeten uitzitten. "We controleren steekproefgewijs", zegt luitenant Havekotte. "Maar zelfs dat leidde er in januari nog toe dat we vijfen twintig mensen ontdekten die nog achterstallige boeten moeten beta len. Ze hebben dan de keus, direct betalen of in hechtenis genomen worden om de vervangende straf uit te zitten. Ze betalen allemaal en zo incasseerden we in januari al leen al ruim vijfduizend gulden". Ook de controle op alcoholge bruik van meevarende automobi listen zal in de nabije toekomst nog intensiever worden. De Koninklij ke Marechaussee krijgt de beschik king over de nieuwste ademanaly- se-apparatuur. Vorige maand wer den er negentien rijverboden opge legd aan automobilisten die ge dronken hadden, vier bestuurders werden bekeurd. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De opbrengst van het 'inkleuren' Citroën AX door het publiek op de Auto-RAI voor vijf gulden per teke ningetje, is niet welkom bij de Waddenvereniging. De vereniging heeft de autofabrikant gisteren gedwongen de actie te stoppen. Ze is van mening dat het autogebruik mede-verantwoordelijk is voor het vervuilen van het milieu. Ook heeft de vereniging geen toestemming voor het houden de actie gegeven. De auto-importeur heeft de geldinzamelingsactie inmiddels stopgezet en zegt het te betreuren de naam van de Landelijke Vereniging tot be houd van de Waddenzee te hebben gebruikt voor een actie die in strijd is met de doelstellingen van deze organisatie. De Waddenvereniging streeft immers naar bescherming van het Waddenmilieu, terwijl door het ge bruik van auto's stikstofverbindingen, zware metalen en olieresten, via de atmosfeer in het zeemilieu terecht komen. De tekeningetjes op de auto waren ontworpen door de Heelsumse kun stenares Marijke Wiegerinck. Ze is zeer teleurgesteld over de afloop. "Ik had begrepen dat Citroën met de Waddenvereniging had overlegd en de actie was een groot succes. Prominenten als prins Bernhard hadden al een tekeningetje ingekleurd". stond te kijken. De kapitein schreeuwde tegen zijn stuurman, kreeg een onduidelijk antwoord en zette vervolgens de hoofdmachine in zijn achteruit. Het schip heeft vervolgens even achteruit gevaren, maar een aanvaring bleek onver mijdelijk. Na de klap vond de kapitein zich zelf terug achter de brug op het sloependek. Hij wist samen met de bemanning van de Atlantic Com pass een ladder te bemachtigen waarmee een aantal bemanningsle den het Zweedse schip wist te be reiken. De eerste stuurman is nog op de brug geweest en zag daar zijn collega volledig klemgeperst in een grote ravage. "Er was geen redden meer aan", verklaarde hij later. Na dat de Anna Broere zware slagzij over stuurboord maakte kon de rest van de bemanning in het water glijden. De Raad voor de Scheepvaart spreekt zich in haar oordeel niet uit over de vraag of de bemanning van de Atlantic Compass fouten heeft gemaakt omdat deze op de zitting niet is gehoord. Uit een rapportage van de Zweedse scheepvaartin spectie blijkt onder meer dat de Anna Broere niet reageerde op ze ven of acht korte signalen die de stuurman van de Zweed uitzond. AMSTERDAM (ANP) - De chemi- caliëntanker Anna Broere heeft de aanvaring met het Zweedse schip Atlantic Compass in mei vorig jaar zelf veroorzaakt. Dat is de conclu sie van de Raad voor de Scheep vaart na een onderzoek over de toe dracht van het zeeongeluk waarbij twee bemanningsleden omkwa men. Na het ongeluk moest de la ding acrylonitril in de tanks van de Anna Broere worden geborgen. Deze operatie kostte de Nederland se staat ruim dertien miljoen gul den. Hoewel de vaart en de koers van de twee schepen onherroepelijk tot het kruisen van eikaars vaarwater moest leiden, heeft de Anna Broere de koers nauwelijks gewijzigd en pas in een zeer laat stadium de mo tor stop gezet. De reden waarom de koers niet werd gewijzigd, zal nooit bekend worden omdat de stuur man van de tanker bij de aanvaring werd gedood. Tankerkapitein S. Batenburg rustte de middag van het ongeluk uit in zijn hut. Hij merkte dat de hoofdmachine stil lag en vermoed de dat er iets haperde in de machi nekamer. Op de brug trof hij de tweede stuurman aan die gebiolo geerd naar de recht op hem afkoer- sende Zweedse Atlantic Compass ADVERTENTIE ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Welkom onder!ioudsvrije aluminium ramen en deuren. Door Van Dool perfekt op maat gemaakt. Geheel geprefabriceerd zodat u de minst mogelijke rommel heeft en geniet binnen de kortst mogelijke tijd. Nodig Van Dool eens uit om u alles haarfijn uit de doeken te doen. U krijgt 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Van Dool aluminium ramen en deuren... Vakwerk Showroom: Lierweg 65, De Lier. Tel. 01745-14145'' Zonwering, aluminium ramen en deuren, rolluiken, balie-afsluitingen, dubbele beglazing, isolatie. ROTTERDAM (GPD) - Kent u dat beeld rond supermarkten? Rondslingerende wagentjes, soms een paar straten verderop. Karre tjes die na gebruik achteloos zijn gedumpt. In Hellevoetsluis wor den de 'vergeetachtigen' al sinds 1984 op de bon geslingerd. Spijke- nisse heeft nu ook de oorlog ver klaard aan iedereen die met een boodschappenkar over straat loopt, verder dan 300 meter van de supermarkt. Ook de supermarkten die de kar niet terughalen kunnen rekenen op maximaal 500 gulden boete, per wagentje. B en W van de ze gemeente hebben deze forse straf voorgesteld. Eind van deze maand zal de gemeenteraad over de wijziging van de algemene poli- tie-verordening beslissen. Een zwervend boodschappen- wagentje kan mensen van nut zijn. Je kunt er een bloembak van ma ken of een konijnenhok. Commer cieel manager R.W. van Baar van Edah: "Je houdt het niet voor mo gelijk wat de mensen er allemaal mee doen. Wij huren wel eens jon gens in die karren gaan zoeken in' de buurt. Soms staan ze kilometers ver. Ik heb wel eens een Edah-kar gezien die als vogelkooi was inge richt. Je hebt ook mensen die met een bestelwagentje voor komen rij- den en hun volle karretjes in de wa gen hijsen. 'Ra, die kunnen de boodschappen dus zo hun huis in rijden. Die karren komen soms niet terug". Een gemiddelde supermarkt is per jaar zo'n 50 karretjes kwijt. Ze zijn 'in roulatie' of echt zoekge raakt. Een kar kost 90 tot 260 gul den. Van Baar: "Het Edah-concern verliest hierdoor jaarlijks ongeveer 1 miljoen gulden". De filiaalchefs en hun hoofdkan toren zitten met de handen in het haar. Paaltjes voor de uitgang, dat lijkt de enige echte oplossing. Dan kan er geen karretje meer uit. Maar dat kost klanten. Die stappen naar de concurrent, die geen paaltjes neer zet. Aan de andere kant, als het initiatief van Hellevoetsluis en Spijkenisse zich uitbreidt over heel Nederland, kunnen de boetes aar dig in de papieren lopen. Binnen een straal van 300 meter is de su permarkt dan verplicht alle karren na sluitingstijd op te halen. Er zijn ook supermarkten die de klant een tientje borg aan de cassiè- re laten betalen als hij per se zijn kar wil meenemen naar de auto of naar huis. Er zijn meer oplossin gen. Zo werken er ook bedrijven met zegels. Iedere teruggebrachte kar levert een zegel op. Voor dertig zegels krijgt de klant vijf gulden korting op de boodschappen. De meeste supermarkten vragen een gulden borg. Het muntstuk past in een slot op de kar. Na ge bruik wordt de kar teruggezet in de rij en dan komt de gulden er weer uit. Het helpt geen zier, zo blijkt uit de rondslingerende 'karrenvracht' in het Spijkenisser winkelcentrum 't Plateau. Die gulden is de moeite niet om er voor terug te lopen. En het slot geschikt maken voor rijks daalders of vijfguldenstukken is ook al zo'n klant-onvriendelijke maatregel. Het enige voordeel van ROTTERDAM (ANP) - Een snel werkende organisatie die zich ge durende bijna twee jaar op grote schaal heeft beziggehouden met het vervalsen van gestolen post- en bankcheques, het fabriceren van valse pasjes en het vervalsen van paspoorten. De cheques werden vervolgens verzilverd in het bui tenland. De totale schade van deze activiteiten wordt geschat op zo'n vier miljoen gulden. Een voorlopi ge schatting, omdat er nog steeds cheques worden verzilverd, onder meer in Italië en Frankrijk, waar achter deze organisatie steekt. Dit beeld schetste officier van justitie mr. L. de Jonge gisteren voor de rechtbank in Rotterdam, waar acht personen terecht ston den op verdenking van valsheid in geschrifte en heling. Zij maakten volgens de officier allen deel uit van de organisatie. De officier eiste gevangenisstraffen tegen hen va riërend van negen maanden tot zes jaar. De zwaarste eis van zes jaar ge vangenisstraf betrof een 41-jarige man uit Nieuwerkerk a/d IJssel, die wordt beschouwd als de leider van de organisatie. Hij zorgde in zijn 'laboratorium' in Amsterdam voor de vervalsingen. De gestolen cheques werden voorzien van een tweede valse naam. Om die te kun nen innen vervaardigde de man valse pasjes, in samenwerking met een Westduitse drukker en vervals te hij paspoorten. Vier en drie jaar gevangenisstraf werd geëist tegen twee Rotterdam mers, die volgens de officier van justitie direct onder de leider ston den in de organisatie en zorgden voor de "contacten met de buiten wereld". Die "buitenwereld" werd onder andere gevormd door de tot nu toe onbekend gebleven perso nen die de inbraken pleegden waarbij de later te vervalsen che ques en paspoorten werden buitge maakt. De overige vijf verdachten hoor den gevangenisstraffen tegen zich eisen van respectievelijk drie jaar, twee jaar, een jaar, negen maanden (waarvan vier maanden voorwaar delijk) en negen maanden (waar van zes voorwaardelijk). Alle verdachten bekenden in meer of mindere mate strafbare handelingen te hebben gepleegd. Ze ontkenden echter dat er sprake was van een organisatie. De hoofd verdachte sprak over een enigszins uit de hand gelopen hobby, zoals hij ook eens in zijn leven geduren de vijftien maanden het vissen als hobby had beoefend. De rechtbank wijst op 22 februa- ROTTERDAM (ANP) - Wellicht is er binnen de tien jaar een anti-con ceptiepil voor mannen. Daarbij lijkt vooral een hormonaal middel dat via een injectie wordt toege diend de beste kansen te hebben, al zijn er ook andere mogelijkheden. Dat zei dr. A. Grootegoed, verbon den aan de medische faculteit van de Erasmus Universiteit in Rotter dam, gisteren tijdens een lezing. Een van de problemen bij het on derzoek naar de mannenpil is vol gens Grootegoed, die zelf al jaren lang onderzoek doet naar de wer king van de mannelijke vrucht baarheid, dat er vooral in Neder land niet al te veel belangstelling voor bestaat. 'Bevolkingsexplosie maakt pil voor mannen noodzaak' Overigens realiseert Grootegoed zich dat het noemen van termijnen bij dit onderwerp nogal hachelijk is. In 1979 werd namelijk aangeno men dat de mannenpil aanstaande was. Dat optimisme was vooral ge baseerd op de ontdekking van het middel gossypol in China, dat zeer effectief bleek te zijn als anti-con ceptiemiddel en dat gemakkelijk DEN HAAG (ANP) - De winter sport heeft vorige maand in de ver schillende ski-oorden aan vier Ne derlanders het leven gekost. Dit is gisteren meegedeeld door het hoofd van de Alarmcentrale, G. van Weijen. Volgens Van Weijen waren twee ongevallen te wijten aan de slechte sneeuwcondities. In de andere gevallen betrof het een slechte markering van de piste en een fout van de persoon zelf. Het gemiddeld aantal omgeko men skiërs bedraagt normaal één per maand. De slachtoffers zijn twee man nen, een vrouw en een meisje. Drie van hen verongelukten in verschil lende gebieden in Oostenrijk, de vierde kwam in Tsjechoslowakije om het leven. De ANWB-Alarmcentrale heeft dit jaar tot nu toe 415 meldingen binnengekregen van mensen die na een ski-ongeluk zodanig ge wond waren dat zij hulp nodig had den voor de terugreis. Vorig jaar lag dit aantal om deze tijd 40 lager. Een toename, maar niet spectacu lair, aldus Van Weijen. Alhoewel in veel wintersportge bieden volgens de chef van de ANWB-Alarmcentrale boven een bepaalde grens en op noordelijke hellingen redelijk kan worden geskied, is toch een groot deel van de ongelukken toe te schrijven aan sneeuwgebrek. "Doordat half Europa deze week vakantie viert en het aantal ski-mo gelijkheden minder is, stijgt op de nog beschikbare volle pistes de kans op ongelukken. Met name in de vroege ochtend gaan veel skiërs onderuit. Oorzaak zijn de op dat tijdstip nog ijzige hellingen in com binatie met onervarenheid". De ANWB vervoert nu iedere dag met het vliegtuig zo'n 15 tot 20 naar huis kerende patiënten. Dit gebeurt per lijndienst. Vanaf mor gen worden enkele speciale 'gips- vluchten' door de ANWB uitge voerd. SOS International, de alarmcen trale van een aantal verzekerings maatschappijen, heeft vandaag de eerste grote gipsvlucht uit naar Innsbruck uitgevoerd voor ten minste veertig gewonde vakantie gangers. De alarmcentrale ge bruikte eerst een klein toestel, maar dat is inmiddels te klein ge worden. Nu wordt gevlogen met een Boeing 757 van Air Holland. Het Algemeen Nederlands Ver bond van Reisondernemingen (ANVR) heeft ondanks de slechte sneeuwomstandigheden nauwe lijks berichten over annuleringen binnengekregen. "We hebben wel veel verhalen gelezen over sneeuw gebrek en ongelukken, maar kla gers hebben zich bij ons niet ge meld", aldus directeur G. Couvreur van de ANVR. ZALTBOMMEL (ANP) - Agenten stellen de metalen pijlen veilig waarmee gisteren een boogschutter een 37-jari ge inwoner van Rossum in zijn rug schoot. Het slachtoffer is met levensgevaarlijke verwondingen opgenomen in een ziekenhuis in Den Bosch. De politie heeft een 26-jarige inwoner van Zaltbommel als verdachte aangehouden. Het slachtoffer had de verdachte in diens woning opgezocht. Volgens de politie hadden de v was toe te dienen. Na verloop van tijd bleek echter dat het middel schadelijke bijwerkingen had, tot zelfs blijvende onvruchtbaarheid toe. Volgens Grootegoed is het reali seren van een anti-conceptiepil voor mannen van groot belang in verband met de geweldige bevol kingsexplosie die de wereld te wachten staat. Naar verwachting zal de wereldbevolking over een eeuw verdubbeld zijn tot 10 mil jard mensen. "Die moeten dan alle maal anti-conceptiemiddelen ge bruiken, want anders loopt het he lemaal uit de hand", aldus Groote- Ook De Jong Intratours, dat het afgelopen weekeinde 140 touring cars met vakantiegangers richting sneeuw vervoerde, zegt zeer posi tieve geluiden uit de wintersport gebieden te krijgen. Vooral in Oos tenrijk, waar de meeste Nederlan ders naar toe gaan, kan hogerop goed worden geskied, terwijl het weer perfect is. Deze week zijin ongeveer 400.000 Nederlanders naar de winterspor toorden getrokken. De kans zit erin dat de wintersporters die het ko mend weekeinde per bus terugke ren te maken krijgen met wachttij den bij de grens. Dit in verband met controles door de rijksverkeer sinspectie op rijtijden. de muntsloten, zo zegt Edah, is dat de jeugd zwerfkarren nog wel eens terugbrengt om de gulden te incas seren. Verder niets dan narigheid. Albert Heijn blijft er desondanks in geloven. Het aantal filialen met muntsloten breidt zich nog steeds uit. Karren die onverhoopt buiten rondslingeren worden opgehaald. Het filiaal in Spijkenisse laat er speciaal een vrachtwagen voor rondrijden. Het Ahold-concern heeft een flinke schadepost door de rondzwervende karretjes maar weigert paaltjes voor de uitgang te plaatsen. "Dat doen we de klanten niet aan. Bovendien kunnen kin derwagens en mensen in rolstoelen er dan niet meer uit", aldus een woordvoerster. Misschien biedt de vondst van de Amsterdamse uitvinder/zaken man Henk de Wit een oplossing. Bij de uitgang van een winkel van Dirk van de Broek in Amsterdam heeft hij een blokkeermat geïnstal leerd. Het principe werkt net als de paaltjes. De wieltjes van de kar val len automatisch in de sleuven van de mat. De kar kan niet verder. Rol stoelers en kinderwagens kunnen gewoon doorrijden, hun wielen passen niet in de sleuven. Dat scheelt weer een mannetje bij de uitgang. AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. T. van Noord heeft gisteren de rechtbank in Amster dam gevraagd een 36-jarige man uit Almere te ontslaan vari rechts vervolging. De man wordt ervan verdacht vorig jaar de 7-jarige Gert-Jan de Kamper in de Bijlmer meer te hebben gedood. De man is volgens de officier van justitie niet toerekeningsvatbaar voor zijn daad. Daarom eiste hij dat de man ter beschikking wordt ge steld van de staat om te worden verpleegd. Dit op advies van het Pieter Baan Centrum in Utrecht. De man zou Gert-Jan eerst met de handen de keel dicht hebben ge knepen en hem vervolgens met een honderiem de keel dicht hebben gebonden en aan een boom in de buurt van zijn ouderlijk huis heb ben opgehangen. Dat gebeurde ter wijl hij met de jongen en diens hond Bobby een wandeling was gaan maken. De vader van Gert- Jan had hiervoor toestemming ge geven. De man zegt niet te weten waarom hij het kind meevroeg en stelt dat hij van te voren ook geen kwade bedoelingen had. De wandeling verliep volgens hem in het begin ook heel gewoon. Na zo'n twintig minuten gebeurde er volgens de verdachte het volgen de: "Ineens veranderde er iets bin nen in mij. Ik werd koud van bin nen en had geen gevoel meer. Een zwart gat". De man kreeg ademha lingsmoeilijkheden en werd ont zettend aggressief. Zonder zich zelf bewust te zijn geweest van wat hij deed, pakte hij op dat moment plotseling de jongen bij de hals en kneep die dicht. Tijdens de behan deling van de zaak bleek dat de man al enkele jaren aan psychoti sche" verschijnselen lijdt. Uitspraak: 22 februari. Doden bij overval RIO DE JANEIRO (ANP) - Een roofoverval op een boerderij in de Nederlandse landbouwkolonie Santa Cruz in het zuiden van Brazi lië heeft aan drie Nederlanders het leven gekost. Bij de overval afgelo pen dinsdag zijn vier andere fami lieleden, twee volwassenen en twee kinderen, zwaar gewond ge raakt. De overval werd volgens de poli tie pas gisteren ontdekt. Een land arbeider vond op de weg die langs de woning van één van de slachtof fers, Dirk Boer (28), loopt, diens zwaargewonde.echtgenote Miriam (24). In het huis vond een politie agent twee doden, de moeder van Dirk Boer, Mariana Boer (52) en Dirks 15 maanden oude zoontje Thialgo, en vijf zwaargewonden die bewusteloos waren. Zij werden onmiddellijk overgebracht naar een ziekenhuis. Kilometers reizen voor strippenkaart DEN HAAG (ANP) - De bewoners van het Groninger Oldekerk kun nen in hun eigen dorp nog steeds geen strippenkaart kopen. Wel in het zes kilometer verder gelegen Niekerk of het dorp Grootegast op acht kilometer afstand. De plaatse lijke fotowinkel mag de kaarten niet verkopen, zo heeft het voor de distributie verantwoordelijke mi nisterie van verkeer en waterstaat beslist. De Nationale Ombudsman vindt de handelwijze van het ministerie niet behoorlijk, zo bleek gisteren uit de behandeling van een klacht van Oldekerkse ouderen. Zij had den de fotohandelaar gevraagd of hij bereid was strippenkaarten te verkopen. Het ministerie weigerde dit echter zonder duidelijke opgaaf van redenen, vindt de Ombuds- Het ministerie stelt dat het uitge breide net van 6000 verkooppunten voldoende is, hoewel het toegeeft dat het aantal particulieren dat de kaarten verkoopt in enkele jaren tijd fiks is gedaald. Ook vindt het ministerie de afstand naar Niekerk of Grootegast niet zo groot als de Oldekerkers beweren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3