Ólieramp toont kwetsbaarheid Antarctica aan Achtergrond Uniek natuurgebied bedreigd Hogeschool9 Geref, Bond voor onderwijs en pastoraat AMSTERDAM - Het moest een keer gebeuren. In de Zuidpool heeft de eerste milieur amp plaats gevonden. Vorige week liep het Argentijnse bevoorradingsschip Bahia Parai- so met bijna een miljoen liter dieselolie in het gebied op de rotsen. Vermoedelijk is ruim de helft daarvan in de Antarctische zee gestroomd. door Weert Schenk Volgens de eerste berichten zijn zeehonden en vele duizenden pin- guins en andere vogels het slacht offer geworden. De Bahia Paraiso verging precies in een gebied dat bekend staat om zijn bijzonder rij ke dierenleven. De gevolgen zijn niet te overzien. Olie breekt in ex treme kou nauwelijks af. Sommige biologen menen dat de olievlek minstens 100 jaar schade zal ver oorzaken. En dan gaat het nog niet eens om ruwe olie. Opruimen van de troep is heel erg moeilijk. "Dit is een van de ge vaarlijkste gebieden", zegt onder zoeker J. van Bennekom, die net terug is van een zuidpoolreis met het Duitse wetenschappelijke schip 'Polarstern'. "Het gebied is slecht in kaart gebracht. Zelfs de kapitein van de Polarstern, die daar heel goed bekend is, schrok er voor terug om te varen in het ge bied waar de Argentijn nu op zijn kant ligt". De ramp is kenmerkend voor de toenemende druk op het unieke Zuidpoolgebied. Antarctica komt steeds meer in de belangsteling te staan vanwege de mogelijke aan wezigheid van mineralen in de bo dem. De visvangst groeit en er is sprake van een stijgend aantal toe risten dat weer eens wat anders wil, zoals een cruise of een uitputtende sledetocht naar de excacte zuid pool. En wie houdt het tegen? Geen pretje Antarctica, 'het witte continent', tweemaal zo groot als Australië, is nog vrijwel volledig onaangetast. Weinigen hebben er ook maar wat te zoeken. "Het is het koudste, hoogste, droogste, stormachtigste, eenzaamste, minst bewoonbare en meest ongerepte van alle wereldde len", zegt Wim Thomassen, oud burgemeester van Rotterdam en zo ongeveer ambassadeur van An tarctica in ons land. Het land ligt onder een laag ijs van gemiddeld twee kilometer dik. Aan de pool is een temperatuur van min 47 graden Celcius normaal. De laagst gemeten waarde bedraagt min 88 graden. Met uitzondering van een handjevol Amerikaanse en Russische wetenschappers is er geen leven in het binnenland. Aan de kusten en in het water speelt zich het immens rijke die renleven af. Vooral het Antarctisch schiereiland ten zuiden van Zuid- Amerika, dat een relatief mild kli maat kent met een gemiddelde hoogste temperatuur van min 20 graden, bezit een ongekende con centratie dieren. In deze streek, waar de Argentijn is vergaan, heeft een vijftiental landen wetenschap pelijke stations ingericht. In de zo mermaanden december, januari en februari verblijft ongeveer 4000 man op Antarctica; 's winters hooguit een 700. In het poolgebied zijn niet veel verschillende diersoorten, maar de aantallen zijn zeer groot. Er leven miljoenen pinguins en zeehonden. Krill, een soort garnaaltje dat in on telbare hoeveelheden leeft in de zeëen rondom de zuidpool, vormt de belangrijkste schakel in de voedselketen voor de dieren. Krill eet phytoplankton, en vogels, zee honden en walvissen eten krill. Zo eenvoudig is dat. Mossen De 'krill-keten' is het meest be kend. Maar er bestaan ook nog an dere kringlopen, waarnaar nog veel onderzoek moet worden gedaan. Bij die voedselketens zijn vissen, inktvissen en bodemdieren betrok ken. Er bloeien slechts twee soorten planten. Des te talrijker zijn de va riaties mossen. Deze mossen groei en erg langzaam en zijn zeer kwets baar. De afdruk van een voet erin kan jarenlang zichtbaar blijven. De waarde van Antarctica wordt niet alleen bepaald door het met niets op de wereld vergelijkbare ecosysteem. De Zuidpool is ook de motor van alle grote zeestromen. Alle grote visgebieden op het Zui delijk Halfrond zijn afhankelijk van het voedsel dat door de koude stromen in de diepe oceanen naar de tropen wordt meegevoerd. Antarctica heeft grote invloed op het wereldklimaat. De koude luchtstromen stijgen boven de Zuidpool op. Het broeikas-effect, de als gevolg van de luchtvervui ling stijgende temperatuur op aar de, zal als eerste zichtbaar worden op Antarctica. Als het ijs op de Zuidpool gaat smelten, heeft dat onmetelijke consequenties voor de rest van de wereld: de zeespiegel gaat omhoog. Voor het onderzoek naar het 'broeikas-effect' zijn .op Antartica wetenschappers aanwezig. Het zo geheten 'Gat in de Ozonlaag' kan daar ook het beste worden bestu deerd. "Antartica is één groot openluchtlaboratorium", zegt An- tarctica-kenner Wim Thomassen. Studieveld Hij geeft een kleine opsomming van de studies die ter plekke wor den uitgevoerd: zeestromingen, chemische en physische oceoano- grafie, waterverontreiniging, het zeeniveau en het ijs, zeebiologie, meteologie, geografie, geologie, meteorieten, fossielen en 'Gond- wanaland', het supercontinent dat ooit Zuid-Amerika, India, Austra lië en Afrika omvatte. "Het is een uniek studieveld'', zegt Thomassen. "Wie een ijsvlakte op het continent zorgvuldig af graaft, kan de laag blootleggen waar de neerslag van de uitbar sting van de Indonesische vulkaan Krakatau in 1883 is te vinden. Wie de bovenlaag onderzoekt, vindt sporen van nucleaire explosies in de Pacific. Wie het zeewater onder zoekt, vindt DDT-sporen". Het wetenschappelijk onder zoek op Antarctica kreeg in 1958 een stevige duw in de rug, toen in het kader van 'het internationale jaar van de Geofysisica' alle infor matie over het continent werd ver zameld. Het werd een .groot succes. Het gaf de aanzet tot het internatio naal Zuidpoolverdrag, waarin op aandrang van de wetenschappers werd afgesproken dat Antarctica niet zou worden gemilitariseerd. Zelfs op het hoogtepunt van de Koude Oorlog gingen de Verenig de Staten en de Sovjetunie hier mee akkoord. Het in 1961 van kracht geworden Verdrag bepaalt dat Antarctica al leen wordt gebruikt voor vreedza me doeleinden. Militairen mogen alleen logistieke steun verlenen. Er is vrijheid van wetenschappelijk onderzoek voor elk land. Onder zoeksrapporten worden gepubli ceerd. Nucleaire explosies en ber ging vah radio-actief afval zijn ver boden. Niemandsland Antarctica is dus niemandsland. Het werelddeel kent geen lands grenzen, hoewel diverse landen grote stukken claimen. Er bestaat weliswaar een internationaal An tarctisch Verdrag, maar de gezag hebbende beheerder ontbreekt. Straffen kunnen niet worden opge legd aan landen die het verdrag overtreden. Zo kan Argentinië niet eens worden verplicht hun lek kend rampschip te bergen. Er liggen een zevental territoria le claims op het gebied. De meeste zijn gedeponeerd in de periode tus sen 1908 en 1943 op basis van de he- roische en sterk tot de verbeelding sprekende ontdekkingsreizen van onder anderen Scott, Shackleton en Amundsen. De claims lijken, niets waard, omdat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ze niet er kennen. Tot nu toè zijn er over de ver schillende claims betrekkelijk wei nig problemen geweest. De meeste spanning levert het Antarctisch schiereiland op. Dat is niet toeval De Zuidpool is niemandsland, maa lig. Het is het best toegankelijke ge bied en volgens zeggen zijn er ook de meeste mineralen te vinden. Hier overlappen de claims van Groot-Brittannië, Chili en Argenti nië elkaar. Aan het eind van de jaren zeven tig raakten Chili en Argentinië bij- na in een oorlog verwikkeld, maar die kon op het laatste moment nog door de Paus worden bezworen. Het vuur is nu zo goed als gedoofd. Alleen Argentinië vraagt bezoe kers van 'haar' deel van Antarctica naar hun paspoort. Ongetwijfeld zal de kwestie van de claims weer opspelen als op de wereld schaar ste ontstaat aan olie, gas en andere mineralen. Uiteraard gaat de speurtocht naar deze bodemschatten in alle hevigheid door. Er zijn al vele soor ten mineralen gevonden op de kale rotsen langs de kuststrook. Nie mand weet wat er onder het land zelf ligt. De extreme omstandighe den verhinderen de exploratie. r zijn tal van bedreigingen, zoals de visvangst, de jacht op mineralen en het toenemend toerisme. (foto gfd> Ertswinning De winning van de mineralen is niet geregeld in het Zuidpoolver drag van 1961. Daarom besloot het zestiental werkende leden van het Verdrag een apart mineralenver- drag te ontwerpen. Eind vorig jaar werd overeenstemming bereikt over de strenge voorwaarden waar onder eventuele exploitatie kan ge schieden. Het verdrag is nog niet van kracht. Tot die tijd geldt het vrijwillig opgelegde verbod op het delven van mineralen. De ertswinning is bijzonder om streden. De risico's voor het enorm kwetsbare gebied zijn enorm groot. Dat heeft de ramp met het Argen tijnse bevoorradingsschip al aan getoond. De milieu-organisatie Greenpeace die een eigen weten schappelijk station op Antartica heeft, wijst op de gevaren van lek kende afsluiters, ongelukken mét tankers en van ijsbergen die boort orens kraken. Geert Drieman van Greenpeace: "Een plieramp heeft onherstelbare gevolgen voor het milieu. De extre me omstandigheden maken oprui men vrijwel onmogelijk. Vogels en zeehonden zeer gevoelig zijn voor de olie dié hun beschermende vet laag aantast. Bijna elk ongeluk zal leiden tot een massaal sterven van de dieren". De gevolgen van de ramp aan het einde van de Antarc tische zomer worden vele malen versterkt, omdat men tenminste negen maanden moeten wachten met opruim- en herstelwerkzaam heden". Behalve de milieu-risico's zullen ook de noodzakelijke ondersteu nende activiteiten voor de winning ernstige verstoringen veroorzaken. Er moeten gebouwen komen voor behuizing en bevoorrading. Olie tanks en andere opslagplaatsen worden gebouwd en vliegvelden aangelegd. De meest voor de hand liggende plaats voor deze facilitei ten zijn de ijsvrije gebieden langs de kust. Daar waar dus ook het zeer rijke dierenleven is geconcen treerd. Broedkolonies Het zal een puinhoop worden. Greenpeace voert nu al regelmatig acties tegen de bedrijvigheid op Antarctica. Afgelopen maand kwam het tot een handgemeen met Fransen bij een protestactie tegen de aanleg van een landingsbaan bij de Franse basis Dumont d'Urville. De strip, die tussen de broedkolo nies van keizerpinguins komt, is volgens de milieu-activisten een voorbode van de eventuele exploi tatie van mineralen. Greenpeace stelt al jarenlang de bergen afval van de wetenschappe lijke stations aan de kaak. De af spraak van de verdragspartners dat alle afval netjes zal worden afge voerd, wordt niet altijd even goed nageleefd. Vooral op de Ameri kaanse basis McMurdo is het een bende. Het is wellicht tekenend voor wat Antarctica bij industriali sering te wachten staat. Ook Wim Thomassen is erg be vreesd voor de mineralenwinning. Tegelijk beseft hij dat de exploita tie niet kansrijk is. "Het ijs, het kli maat en de gevaarlijke zeeen zijn de bondgenoten van de natuurbe schermers", zegt hij. Prof. dr J.J.Zijlstra, directeur van het NIOZ (Nederlands insti- tuut voor onderzoek der zee) en nauw betrokken bij het weten schappelijk onderzoek in de Zuid- poolzeeen, bevestigt dat en voegt er aan toe dat het waarschijnlijk met de technologie van zelfs over 100 jaar niet mogelijk is de minera len te winnen. "Het zit zo diep dat je er niet bij kunt. Het is te gevaar lijk omdat al het ijs beweegt. En het is te kostbaar". Greenpeace vindt dat Antarctica moet worden uitgeroepen tot 'We reldnatuurpark'. Het continent moet worden behouden als laatste ongerept natuurgebied op aarde. De jacht op walvissen en vogels moet worden verboden. (Vroeger werden het geschoten walvisvlees uitgekookt op vuren die gestookt werden met levende pinguins, die door hun dikke vetlaag zo lekker lang brandden): De visvangst en de vangst van het zeer eiwitrijke, maar nog niet goed te verwerken krill moet streng worden geregu leerd. Gedragsregels Bij de status 'wereldnatuurpark' is wetenschappelijk onderzoek op beperkte schaal toegestaan. De Ne derlandse regering kan zich hierin vinden. Daarom wil Nederland toe treden tot de zogeheten 'Consulta tive Parties', de leden van het Zuid poolverdrag die daadwerkelijk ac tief zijn op Antarctica. In deze groep worden de definitieve af spraken gemaakt over het beheer van het gebied, want alleen wer kende leden hebben stemrecht. Het werkend lidmaatschap biedt de mogelijkheid om eventuele win ning van delfstoffen tegen te hou den of anders de gedragsregels aan te scherpen. Het mineralenverdrag vereist hierover unanimiteit van de partners. Het streven van Neder land werkend lid te worden is een succes van onder anderen Zuid- pool-lobbyïst Thomassen die daar jarenlang voor heeft gestreden. Een werkend lid moet 'substan tieel' wetenschappelijk onderzoek doen op Antarctica. Nog niet zo lang geleden hield dit in dat het 'werkende' land een eigen station op de Zuidpool bezat. Sinds kort telt ook de kwaliteit van het onder zoeksprogramma. En daarin schuilt de kans voor Nederland. Het wetenschappelijk onder zoek op de Zuidpool is voor Neder land niet alleen belangrijk om stemrecht te verwèrven. Er spelen zich processen af die voor ons van groot belang zijn. Als landje onder de zeespiegel zal ons Nederland meteen getroffen worden door een smelting van de ijskap op de Zuid pool. Een half procent afsmelting geeft al een waterstandsverhoging van een halve meter. Het funda mentele zee-onderzoek in dat ge bied zal kunnen leiden tot nieuwe inzichten in onze eigen omgeving. Van 1984 heeft Nederland jaarlijks 350.000 gulden gestoken in het An- tarctica-onderzoek. Van die habbe- krats zijn bijvoorbeeld in 1987 20 onderzoekers van het NIOZ in het Zuidpoolgebied geweest. Ook we tenschappers van de rijksgeologi- sche dienst, het rijksinstituut voor natuurbeheer zijn van dat geld aan de slag gegaan. De kosten van het anders zo- zeer kostbare Antarc tisch onderzoek konden zo onge looflijk laag worden gehouden doordat de Nederlanders gebruik maken van buitenlandse facilitei ten. Om actief lid te worden, is het no- dig het onderzoeksprogramma uit te breiden. Het programma is al vastgesteld en moet dit jaar van start gaan. De kosten daarvan zijn bepaald op ongeveer 1 miljoen gul den per jaar. Dat is het absolute mi nimum om voor een actief lidmaat schap in aanmerking te komen. Over dit bedrag, dat tot 1999 jaar lijks op de begroting moet terugke ren. ruziën vijf ministeries nu al ruim een jaar. Nog steeds zijn de nodige financiële toezeggingen niet gedaan. Dr. Stel vreest dat Ne derland de boot gaat r De Zuidpool is het domein van miljoenen pinquins. Duizenden dieren zouden al onder de olie zit ten. (foto AP) Slechte beurt Stel vindt de houding van sommi ge ministeries onbegrijpelijk. "Het gaat over betrekkelijk weinig geld, terwijl er zulke belangrijke zaken op het spel staan. Het is weer ty pisch Nederlands". Het zou de tweede keer zijn dat het misloopt. In 1963 maakte Nederland al eer der een slechte beurt. Het station Roi Baudain dat in samenwerking met België op de Zuidpool was in gericht, werd gesloten na veel ge bakkelei en ook ten slotte geldge brek. Nederland maakt nu weer weinig haast om het leven te bete- Thomassen noemt het "volstrekt idioot" als die schamele één mil joen gulden niet op tafel komt. Hij vreest dat het zelfbewustzijn van de Nederlandse wetenschap een grote optater zal krijgen. "Het is heel jammer van de kennis die we al verzameld hebben", zegt prof Zijlstra. Afgezien van de vraag of Neder land zich wel of niet bij het Verdrag aansluit, biedt de toekomst van Antarctica nog veel onzekerheden. De nu 79- jarige Wim Thomassen ziet de komende jaren met enig vertrouwen tegemoet. "Het Zuid poolverdrag heeft zeker na de toe treding van China en India aan kracht en prestige gewonnen", zegt hij en wijst er op dat de bijna uitge roeide blauwe vinvissen en pels robben langzamerhand terugke ren: "bescherming had dus suc ces". Thomassen hoopt dat men ook tijdig zal remmen als de jacht op olie en gas wordt ingezet: "Maar de bezorgdheid blijft". Er komt een 'theologische hoge school' vanwege de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk. Op 18 maart en 10 juni is er voor belangstellenden een oriëntatie morgen. Het gaat hier om een vierjarige deeltijd-opleiding op hbo-niveau, gericht op de functie van godsdienstleraar en van pastoraal werker. De colleges 2ijn in Zeist en al tijd op zaterdag. In het derde stu diejaar kan wofden gekozen voor de 'pastorale variant' vah de op leiding, wat betekent dat men van de totalé stlidiê van 3200 üür er 400 besteedt aan praktische theologie, aan een Specialisatie (pastoraat, catechese, diakónaat of apostolaat) en aah praktische vorming (stage). Als zodanig is de opleiding een voortzetting te noemen van dê vroegere ca- teeheteftschool vanwege de Her vormde Kerk, eefl opleiding die nu wordt afgebouwd. Wie het diploma catecheet heeft, kan zöhdef meer worden toegelaten tot het derde studie jaar. Oók Voor studenten die een diploma BiJbelSChool behaal- deh, is het onder bepaalde voor waarden mogelijk met het derde studiejaar te beginnen. De toelatingseis is havo of een daaraan gelijkstaande opleiding. Voor belangstellenden van 21 jaar en ouder gelden uitzonde ringsregels. Wie de opleiding Wil volgên uit persoonlijke belafig- Stéllihg, kan zich aanmelden als cursist. In dat geval stelt men zelf, in overleg met de studielei ding, een keuzeprogramma sa men en volgt men de opleiding gedeeltelijk. De studieleiding berust bij dr. H. Bout (Huizen), ds^ H. J. de Bie (Huizen) en ds. C. den Boer (Bilt- hoven). De laatste (Merellaan 9, 3722 AK Bilthoven) is secretaris, tot wie belangstellenden zich voor nadere informatie en aan melding kunnen wenden. Werkdag 'vrede' Tot nu toe hebben een kleine 1000 mensen zich aangemeld voor de werkdag 'Vrede' op 18 fe bruari bij de Vrije Universiteit in Amsterdam. Deze werkdag wordt gehouden in het kader van de oecumenische bezinning ('Conciliair Proces') op gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping. Daarmee is de vrees gelogen straft van diegenen die dachten dat zo'n werkdag nu hoogstens 400 mensen zou trekken, zo rea-, geerde Gied ten Berge van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Het IKV heeft de werkdag georganiseerd in opdracht van de stuurgroep die namens de Raad van Kerken het Proces in .ons land coördineert. Als de be langstelling aanhoudt per dag melden zich nog zo'n 15 i -, zal de leiding mensen moeten teleurstellen omdat er maar voor iets meer dan 1000 deelnemers plaats is. Voor medewerking aan deze werkdag zijn alle kerkelijk geori ënteerde vredesbewegingen uit genodigd. Buitenkerkelijke vre desbewegingen konden via de stuurgroep hun belangstelling tonen en kregen dan alsnog een uitnodiging. Deze aanpak bete kent dat allerlei vredesorganisa ties aan het programma meewer ken, zoals ook het Internationaal Vrouwenverbond voor Vrede en Vrijheid en de Basisbeweging van kritische groepen en ge meenten in Nederland. Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (Icto) nam aanvankelijk wel deel aan de voorbereidingen, maar trok zich later terug wegens de 'domi nante rol' die het IKV naar zijn mening speelde. Dat zou volgens het Icto alleen maar tot de 'zo veelste kerkelijke aanfluiting' op het gebied van vrede en ontwa pening kunnen leiden. De deelnemers kunnen straks uit 26 werkgroepen kiezen. Het IKV leidt de meeste: tien, waar onder één in samenwerking met Pax Christi. Naast de werkgroe pen zijn er 'themazittingen'. De bedoeling daarvan is openharti ge discussies uit te lokken over min of meer controversiële kan ten van het vredeswerk. Het is volgens Ten Berge moei lijk te voorspellen of de samen werking tussen de diverse vre desorganisaties een vervolg krijgt. Hij wees erop dat oude te genstellingen binnen de wester se vredesbeweging door de ver anderende situatie in Oosteuro pa aan betekenis hebben verlo ren. "Wij in het Westen verliezen een vijand, en dat is wennen. We moeten nu een andere soort dis cussie met elkaar voeren en dat dwingt de vredesorganisaties goed op de hoogte te zijn van el- kaars standpunten". Hervormde Kerk: aangeno men naar Giessen-Nieuwkerk Iz. Hoornaar Dirksland. "Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Goes H. C. Mijnders Zwijndrecht, voor Rotterdam-West A. K. Wallet Sliedrecht. Bondgenoten Het geloof is nodig om de sa menleving op weg naar vrede, rechtvaardigheid en respectvoor de schepping te krijgen. Voor zo'n verandering moet de mens namelijk een hefboom hebben die zijn draaipunt buiten de we reld en de geschiedenis heeft. Dat zeggen de Nederlandse rk bisschoppen in een brief getiteld 'Bondgenoten in Gods schep ping?', die vandaag is gepubli ceerd. Zij roepen de rooms-ka- tholieken op deel te nemen aan de oecumenische bezinning op gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Verandering van de samenle ving is, naar het oordeel van de bisschoppen, dringend nodig. Zij wijzen op de armoede in de wereld, het ongekende aantal abortussen, de verwoesting van de natuur en^ het onvoorstelbare vernietigingspotentieel voor ber scherming van 'onze vrijheid en onafhankelijkheid'. Het was eerst de bedoeling dat er een oecumenische brief over het 'Conciliair Proces' zou ko men. Maar het ontwerp dat het secretariaat van de bisschoppen conferentie daarvoor had ge maakt, was voor de protestantse partners niet aanvaardbaar. Als de kerk zich bezighoudt met problemen van gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping, is dat niet om de rol van de overheid over te nemen. "De kerkelijke activiteit komt voort uit de overtuiging dat de kerk weet waarom het ging toen de mens op aarde verscheen, en dat zij dus kan vertellen wat de samenleving weer tot haar eigen waarde voert. "De kerk kan niet voortbe staan zonder bewegingen van mensen die de moed hebben ver stoorde verhoudingen te herstel len, rechtvaardige verdeling van goederen te bevorderen, de be wapening te bestrijden en heel bewust te produceren en te con sumeren. Christenen moeten be seffen dat ze tekort zijn gescho ten in spreken en handelen op het gebied van gerechtigheid, vrede en behoud van de schep ping. Zij moeten zich ondubbel zinnig uitspreken tegen toene mende verarming, bewapening en plundering van de aarde". De bisschoppen besluiten hun brief met een aantal aanbevelin gen uit de 'geloofsbrief van het Conciliair Proces, die de speciale stuurgroep van de Raad van Ker ken vorig jaar publiceerde. Helder Camara. Zes Brazi liaanse carnavalsverenigingen hebben de afgelopen dagen hul de gebracht aan Dom Helder Ca mara ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag. De beroemde bisschop, pleitbezorger van ar men en verdrukten, werd in op tocht door de straten van zijn woonplaats Recife gevoerd. Godslastering. Het Vaticaan acht elke vorm van racisme 'godslastering'. Dat blijkt uit een document van de pauselijke commissie 'Justitia et Pax' dat morgen officieel wordt gepre senteerd, maar gisteren al in de Italiaanse pers circuleerde. "Rassendiscriminatie, zoals in Zuidafrika, vreemdelingenhaat, antisemitisme en ook genetische manipulatie druisen in tegen de gelijkheid van alle kinderen Gods". Het rapport, getiteld 'De kerk tegenover het racisme naar een broederlijke samenle ving', veroordeelt ook gods dienstige discriminatie en 'soci aal racisme'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2