LEIDSCH DAGBLAD Mogelijk fout van piloot ramptoeste! Okm/h 'Dodelijke bacterie in Hollandse kaas' NEUWSUIT ZUD-ENGELAND VRACHTWAGEN OP GASLEIDING: LANGE FILES Haagse artsen signaleren steeds meer kinderarbeid van da^g Alle 144 inzittenden Boeing omgekomen Ons land stopt nog dit jaar verbranding van chemisch afval op zee Tv-ploeg kon clenbuterol kopen Tweede Struktuurschema Verkeer en Vervoer. Donderdag 9 februari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38853 Prijs fl. 1,25 ZOETERWOUDE Een vrachtwa gen met oplegger is vanmorgen om kwart over acht in dichte mist in een sloot langs de rijksweg A4 ter hoogte van Zoeterwoude terechtge komen. Omdat zich onder de berm een gasleiding bevindt, werden alle mogelijke veiligheidsmaatregelen genomen bij de takelwerkzaamhe den, die geruime tijd in beslag na- De oostelijke rijbaan werd tij dens het takelen volledig afgeslo ten, terwijl de brandweer van Lei den en de Gasunie een oogje in het zeil hielden. Op de rijksweg was door het ongeval gedurende de ge hele ochtend sprake van kilometer slange files. Automobilisten werd aangeraden andere routes te kie- De in 1960 aangelegde gasleiding waarboven de geschaarde vracht wagen tot stilstand kwam, bevindt zich een meter onder de grond. Het was destijds gebruikelijk om vlak langs rijkswegen dergelijke leidin gen aan te leggen. De Gasunie ver klaarde vanochtend dat er geen di rect gevaar voor ontploffingen be stond. Het ongeval gebeurde toen de 50- jarige bestuurder van de oplegger uit Alphen aan den Rijn, werd ge sneden door een andere vrachtwa gen, die volgens ooggetuigen met zeer hoge snelheid zou hebben gere den. De Alphenaar raakte niet ge wond. Elders op de rijksweg Am sterdam/Rotterdam ontstonden vanmorgen in de dichte mist enkele kleine kop-staart-botsingen. Ook hierbij vielen geen gewonden. (foto VVim Dijkman) DEN HAAG (GPD) - Huisart sen in de Haagse Schilders wijk maken zich zorgen over de toenemende kinderarbeid in die wijk. Veel gezinnen in de grootste Haagse volks buurt (35.000 inwoners) zitten zo krap bij kas, dat ouders zich gedwongen zien hun kin deren te laten werken. Artsen horen dat leerplichtige meis jes soms werkdagen van 12 uur of meer maken in illegale naai-ateliers. Vaak zijn het kinderen van illegaal in Nederland verblij vende buitenlanders. Een ambtenaar van de afdeling onderwijs: „Als kinderen niet staan ingeschreven in het be volkingsregister, weten we 26 PAGINA'S niet dat ze bestaan, laat staan dat ze leerplichtig zijn". De huisartsen vermoeden dat zij slechts een topje van de ijsberg zien. „Ik kan niet zeggen of het er 10 of 100 zijn", vertelt Marijke Lutjenhuis, al meer dan 10 jaar huisarts in de Schilderswijk. „Maar de tendens is duidelijk: kinder arbeid komt veel vaker voor dan vroeger". „Vorige week had ik hier nog een meisje, samen met haar moeder. Ik vroeg haar in welke klas ze zat. Ze vertelde dat ze niet naar school ging, omdat ze haar zieke moeder moest bijstaan. Als ik met zo'n meisje alleen praat blijkt dat ze eigenlijk dolgraag naar school wil, maar van haar ou ders moet werken". Volgens leerkrachten in de binnenstad hebben veel leer lingen voor en na de lessen een bijbaantje, ,,'s Ochtends een krantenwijk, 's middags werken in de winkel of op de markt en 's avonds opnieuw een krantenwijk. En dat ge beurt niet uit vrije wil. De ou ders hebben het geld hard no dig", vertelt een onderwijzer. Ook de arts Jan Prins, al tientallen jaren werkzaam in de binnenstad, maakt zich zorgen. Wethouder Martini (gezondheidszorg) is op de hoogte gesteld maar heeft nog geen maatregelen getroffen. LEIDEN Twee uitvoeringen van de Matthaus Passion op één avond. Deze 'primeur' valt Lei den op 23 maart ten deel. Geeft het Bachkoor Holland op de avond van Witte Donderdag een uitvoering van Bachs werk in de Pieterskerk, de christelijke ora toriumvereniging Ex Animo brengt de Matthaus Passion op dezelfde avond in de Stadsge hoorzaal tot klinken. Een woordvoerster LISSABON (DPA-AFP-Rtr.-UPI) - Een fout van de piloot is wellicht de oorzaak van de vliegramp op de Azoren, waarbij gisteren alle 144 inzittenden omkwamen. De Boeing-707 stortte vlak voor de landing op het vliegveld van Santa Maria neer. Volgens de verkeersleiders van hel vliegveld zond de piloot geen SOS- signaal uit. Hij maakte een extra rondje waarna hij de verkeerde kant opvloog. Het toestel sloeg ver volgens te pletter tegen de ruim 500 meter hoge Pico Alto, op 7 km van het vliegveld. „Alles wijst op een menselijke fout", aldus de verkeersleiders. Er was voldoende zicht en het weer was goed. Drie minuten voor de ramp had de gezagvoerder nog nor- Westduitse politie doet invallen in huizen neo-nazi's BONN (GPD) Westduitse poli- tie-eenheden hebben vandaag invallen gedaan in huizen van neo-nazi's nadat minister Zim- mermann (binnenlandse zaken) met onmiddellijke ingang de neo-nazistische groep 'Auslan- der raus/Nationale Sammlung' van de 33-jarige Kühnen had ver boden. Zimmermann zei dat met dit optreden tegen neo-nazi's een zeer ernstige waarschuwing wordt gegeven aan de rechts-ex- tremisten. De Nationale Samm lung, die op het ogenblik 150 le den telt, handelt volgens de CSU- politicus, in strijd met de grond wet. Ex-beroepsofficier Kühnen is de ideologische leider van de groep, die volgende maand bij de gemeenteraadsverkiezingen in het Hessische Langen in de raad wil komen. "Langen zal de eerste Duits£"&tad zonder buitenlanders worden", is de verkiezingsleus. Kühnen kwam vorig jaar vrij na ruim 3 jaar celstraf wegens het verspreiden van nationaal-socia- listische propaganda. GEDOOD - Indonesische troepen hebben ten minste 27 radicale isla mieten op Sumatra doodgescho ten. Zij zouden een legerkapitein hebben gegijzeld en daarna heb ben gedood. De schietpartij deed zich voor bij de stad Palembang op zuid-Sumatra. Het is voor het eerst dat het leger op grote schaal slaags raakt met islamitische rebellen. Wolleen velden Wolkenvelden en later mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur om streeks 2, middagtemperatuur onge- natige zui- maal radiocontact met de verkeers toren. Daarna werd de verbinding verbroken. Het toestel van de Amerikaanse chartermaatschapij Independent Air was met 137 Italiaanse toeris ten en 7 Amerikaanse beman ningsleden op weg van Bergamo (noord-Italië) naar de Dominicaan se Republiek. Het wilde op Santa Maria bijtanken. Het vliegveldje daar wordt alleen gebruikt in nood gevallen. De meeste transatlanti sche vluchten maken een tussen landing op het noordelijker gele gen eiland Terceira. Het 20 jaar oude toestel was in december nog geïnspecteerd en goedgekeurd en had nog geen 50.000 vlieguren. Een tweede toe stel van de chartermaatschappij had twee weken geleden een lekke olieleiding. Daardoor sloeg motor tijdens een vlucht naar Den ver af. De Amerikaanse regering stuurt experts naar de Azoren om de Por tugese autoriteiten te helpen bij het onderzoek naar de oorzaak. Ook vliegtuigproducent Boeing, die de laatste tijd betrokken is bij tal van ongelukken, en de motoren- fabriksant Pratt and Whitney kon digden zulke plannen aan. In de Portugese hoofdstad Lissa bon heeft vanochtend een onbe kende organisatie de verantwoor delijkheid opgeëist voor de vlieg ramp. Een onbekende man belde de Portugese staatstelevisie RTP, en eiste de verantwoordelijkheid op namens de Brigade Terrorista Internatinal (Internationale Terro ristische Brigade). De politie heeft laten weten dat de organisatie on bekend is, en men gaat ervan uit dat het om een misplaatste grap Op één avond in Leiden twee maal Matthaüs Passion Animo erkent dat het om een weinig gelukkige samenloop van omstandigheden gaat. Een en an der zou het gevolg zijn van het feit, dat het begeleidingsorkest niet meer beschikbaar was voor een andere avond. Zij uitte overi gens wel kritiek op de burge meester, die enerzijds bescherm heer is van Ex Animo en ander zijds als bestuurslid van de Stichting Pieterskerk de kerk op de uitvoeringsavond verhuurt aan het Bachkoor. 'Die man wil gewoon met iedereen goeie vriendjes blijven'. Van de zijde van het Bachkoor Holland wordt er op gewezen dat beide verenigingen een geheel ander publiek hebben. Japan haalt produkten uit winkels BOEING 707 VERONGELUKT De wrakstukken van het Ameri kaanse vliegtuig tegen de berghel ling bij Santa Maria. (foto AP) DEN HAAG (GPD) - In een Neder landse en drie Franse kaassoorten zijn door Japanse onderzoekers zeer schadelijke bacteriën aange troffen. Het bureau voor volksge zondheid in Tokyo maakte van daag bekend dat het om het micro organisme listeria monocytogenes gaat, dat in bepaalde hoeveelheden dodelijk kan zijn. De besmette kaassoorten zijn tussen mei en ok tober vorig jaar ingevoerd in Ja pan. De bacterie levert vooral gevaar op voor kinderen en mensen met een zwakke gezondheid. Het scha delijke micro-organisme tast het DEN HAAG (GPD) - Nederland stopt nog dit jaar met de verbran ding van chemisch afval op de Noordzee. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat deelde vanoch tend mee dat vergunningen aan Nederlandse bedrijven om op zee afval te verbranden niet meer wor den verlengd. In Nederland hebben vier grote producenten van chemisch afval BLADEL (ANP) Een Britse tele visieploeg heeft onder valse voor wendselen onlangs geprobeerd een kilo clenbuterol te kopen bij het bedrijf 'Alles voor vee' in het Brabantse Bladel. De eigenaar van dat bedrijf M. Schippers was be reid om de clenbuterol te leveren, omdat hij dacht dat die was be stemd voor een Engels bedrijf. Volgens Schippers is het verhan delen van de pure grondstof niet aan voorschriften gebonden. Een r zaterdag tot 8 graden. Zwakke t delijke wind. De vooruitzichten voo en met dinsdag: Af en to wegend droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Vrijdag 10 februari zon op: 08.05 uur, zon onder: 17.44 uur; maan op: 09.25 uur, maan onder: 23.59 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.58 en 18.15 uur; laag water: 03.43 en 14.01 uur. Er moet wat gebeuren willen verkeer en vervoer straks niet vastlopen in ons land. En willen we ons milieu niet onherstelbaar beschadigen. Hoe de overheid daarover denkt staat samengevat in een handige brochure. U kunt deze gratis afhalen bij postkantoor of bibliotheek. Het boekje heet: Voor gratis informatie 06 - 0224747. woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij is een an dere mening toegedaan. Het minis terie gaat de Algemene Inspectie Dienst (AID) vragen een onderzoek in te stellen. Clenbuterol wordt ge bruikt in een hoestdrank voor koei en. Het hormoon wordt ook mis bruikt om kalveren sneller te laten groeien. Het bedrijf in Bladel is aanvan kelijk telefonisch en later schrifte lijk benaderd door een Engels be drijf. Dat wilde voor 120.000 gulden een kilo clenbuterol kopen. De da gelijkse effectieve dosis clenbu terol bedraagt ongeveer een mil joenste gram per kalf. De overdracht van de koopwaar zou in België plaatsvinden. Schip pers betrok het spul van een firma in Rosmalen. Bij een eerste contact met de kopers zag hij zich ineens geconfronteerd met een camera ploeg. Hij heeft zich toen volgens zijn verklaring onmiddellijk terug getrokken. De Nederlandse Europarlemen tariër E. Woltjer, lid van een Eu ropese commissie die de handel in hormonen onderzoekt, wil een be tere bestrijding van het illegaal ge bruik van het groeihormoon clen buterol. Mislukt dit, dan sluit hij een verbod van clenbuterol niet uit. KRANT VERTRAAGD - NRC Handelsblad zal vandaag vertra ging ondervinden bij het drukken door kantinebijenkomsten bij de Nederlandse Dagbladunie (NDU) in Rotterdam. De grafici in Rotter dam hielden de kantinebijeenkom sten om het gestelde ultimatum aan de werkgevers te bespreken. De PvdA'er meent dat de natio nale wetgeving in Nederland wat betreft hormonen voldoende is ge regeld. Op Europees niveau pleit hij voor registratie van clenbuterol en soortgelijke middelen; strenge re straffen bij illegaal gebruik en meer eenheid in de wetgeving van de Europese lidstaten. Het rapport van de onderzoekscommissie komt waarschijnlijk volgende maand uit. een vergunning om op zee hun af val te verbranden: Shell, Akzo, Broom Chemie en Diosynth. Shell kreeg als eerste de stopzetting te horen. De Nederlandse bedrijven ver branden gezamenlijk jaarlijks on geveer 2000 ton chemisch afval op de Noordzee. Dat is slechts een fractie van de 100.000 ton die West- europese landen verbranden op de Noordzee. „Het is dus niet zo dat er vanaf dit jaar op zee helemaal niet meer verbrand wordt. Alleen wij stoppen er eerder mee". De Westeuropese landen beslo ten anderhalf jaar geleden de ver branding op zee in 1994 definitief te staken. Nederland liet al meteen weten het verbod eerder te willen invoeren, namelijk in 1991. De vuil verbranding is door milieu-organi saties als Greenpeace altijd heftig bestreden. Volgens het ministerie zijn er in middels genoeg verwerkingsmo gelijkheden op land. De Afval Ver werking Rijnmond kan het chemi sche afval van de bedrijven sinds enige tijd ook verwerken. centrale zenuwstelsel aan. Hoofd pijn, koorts en verlammingsver schijnselen zijn de symptomen bij besmetting. Ook kan listeria mono cytogenes miskramen veroorzaken of leiden tot doodgeboren baby's. Volgens een Japanse woordvoer der wordt niet iedereen die van de kaas heeft gegeten, ernstig ziek. Uit voorzorg echter worden alle produkten waarin de bacterie is ontdekt, uit de winkels gehaald. Volgens Vernooij van het Neder lands Zuivelbureau komt listeria in veel voedingsmiddelen voor zon der dat het schade voor de gezond heid oplevert. De bacterie kan niet bij de bereiding ontstaan: „Onze kaas wordt vervaardigd uit gepas teuriseerde melk. Daarin komt de bacterie niet voor, want door ver hitting worden alle schadelijke or ganismen gedood". Wel kan de bacterie op een ande re manier in de kaas terecht ko men. Vernooij: „Er kan besmetting optreden, maar dat hoeft niet in Nederland gebeurd te zijn. De bac terie komt voor op vochtige plaat sen, zoals koel- en vriesruimten en in condens óp wanden, plafonds en afvoerputten". De meeste Nederlandse kaas be hoort tot de halfharde soorten die er in principe ongevoelig voor zijn. Alleen de zachte Kernhemmer kaas is er eerder vatbaar voor. De Japanse gezondheidsdienst voert sinds 1985 strenge keuringen uit, nadat in de VS 29 mensen zijn overleden na het nuttigen van kaas die met dezelfde bacterie was be smet. Leden bond akkoord met cao Hoogovens VELSEN (GPD) - De leden van de Industriebond FNV en CNV heb ben vanochtend, ondanks zware kritiek, de nieuwe cao van Hoog ovens goedgekeurd. Dat gebeurde na urenlange discussies, waarbij de emoties hoog opliepen. Het akkoord werd vooral bekriti seerd, omdat er niets is terecht ge komen van de eis om ook voor de kantoor- en dagdienst een 36-urige werkweek in te voeren. De Unie BLHP en de vereniging van hoger Hoogovenspersoneel (VHHP) ver gaderen volgende week. JA, ik abonneer mij O snel mogelijk op deze krant Dan heb ik met alleen het nationale en internationale ïieuws, maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1