'Kasteelheer' van 't Huys Dever vertrekt Hazerswoude blijft bij verdiepte rijksweg 11 Katwijk zelf onkundig over plan boulevardhotel DAGJE STRAND IN VOORJAARSZON PAGINA 16 REGIO DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 Ruim halve ton voor Simavi RIJNSBURG Vertegenwoordi gers van de Rijnsburgse Stichting Ondosa (Ontwikkeling Door Sa menwerking) hebben gistermid dag een bedrag van 53.000 gulden overhandigd aan directeur S. Keu- ning van Simavi. Het geld werd in 1988 bijeengebracht met allerlei ac ties onder de Rijnsburgse bevol king en is inmiddels besteed aan de uitvoering van een waterleiding- project in een ziekenhuis in de plaats Chogoria in Kenia. Met de symbolische overhandi ging van dit bedrag sloot Ondosa het project officieel af en kondigde tevens een nieuwe actie aan. De ko mende periode wil de stichting geld inzamelen voor de bouw van een school voor beroepsonderwijs in het dorp Kiriani, in de directe omgeving van Chogoria. Dit pro ject is ter plaatse opgezet door een comité van moeders, uit bezorgd heid voor de toekomst van kinde ren uit achtergestelde groepen uit de samenleving. Onderzoek naar ldachten hoofdpijn personeel zwembad ALPHEN AAN DEN RIJN - Een onafhankelijk adviesbureau moet nagaan of de warmte- en luchttech- nische installaties van het Alphen- se zwembad De Thermen goed functioneren. Op het onderzoek is aangedrongen door het bestuur van de Alphense Sportstichting, omdat het personeel van het zwem bad steeds klaagt over hoofdpijn. Voor het onderzoek wordt door de gemeente ongeveer 15.000 gulden uitgetrokken. Kettingbotsing VOORHOUT - Bij een kettingbot sing op de Leidsevaart in Voorhout zijn gistermiddag rond half zes vijf personenauto's beschadigd. Voor het verkeerslicht in de richting van Noordwijk stond een file die een van de automobilsten te laat in de gaten had waardoor deze op zijn voorganger in reed. En daar reden nog eens drie auto's bovenop. Beheerder Gerard Wassenaar: 'Ik heb vooral getracht gastheer voor bezoekers te zijn' LISSE - "Straks kan ik ein delijk ook zelf weer eens een museum binnenlopen. Dat is er elf jaar niet van gekomen, omdat ik dienst had op De- ver. 's Maandags had ik dan wel mijn vrije dag, maar op die dag zijn vrijwel alle mu sea in ons land dicht. Ik hoop de achterstand die ik de afge lopen jaren heb opgedaan de komende tijd in te halen. Bo vendien heb ik nog wel wat meer wensen op mijn ver langlijstje staan die mogelijk in vervulling kunnen gaan". door Kees van Kuilenburg Dat zegt beheerder G.J. Wasse naar van de 't Huys Dever in Lis- se. Eind deze maand vertrekt de Lissenaar als 'kasteelheer' van Dever. Hij maakt gebruik van de regeling vervroegde uittreding' (vut). Die vut duurt niet zo heel lang: slechts negen maanden, want in november van dit jaar wordt Wassenaar 65 jaar, de leef tijd waarop hij sowieso met pen sioen zou gaan. "Ik had graag mijn volle werkperiode volge- maakt, maar dan moest ik er te gen de wintermaanden uit en daarvoor voelde ik eigenlijk niet zo veel. Het voorjaar en de zomer wilde ik graag als 'vrij man' mee maken", legt Wassenaar zijn ver vroegd vertrek bij Dever uit. Wassenaar is in 1978 bij de ge meente Lisse in dienst gekomen. In dat jaar werd het gerestaureer de Dever opgeleverd en kon Wassenaar via het arbeidsbureau in de bloembollengemeente als beheerder van de historische woontoren aan het werk. Voor die tijd werkte de Lissenaar in de bollen, maar als gevolg van een Gerard Wassenaar omringd door schoolkinderen op excursie voor 'zijn' i laten ze hun fantasie omgeremd werken". ongeval moest hij dat werk stop pen. "Dus moest ik op zoek naar wat anders", zegt Wassenaar. "Een van de medewerkers van het arbeidsbureau kwam met het idee dat de functie van beheer der van Dever wel wat voor mij zou zijn", zo schetst Wassenaar het begin van zijn tweede loop baan. "Ik hoefde alleen maar 'ja' te zeggen. Dat deed ik dan ook snel, want het beheren van een prachtig gebouw als Dever trok mij wel. Al sinds mijn jeugd heb ik belangstelling voor de ge schiedenis, de schilderkunst, ar chitectuur en muziek. Vooral dank zij mijn vader. Die nam my als kind achterop de fiets mee maar musea in Leiden. Kijken kost niets, hield hij mij altijd voor. Daar ben ik hem nog steeds dankbaar voor". In de afgelopen elf jaar is Was senaar overigens wel aan zijn trekken gekomen. "Tal van schitterende exposities en mu ziekuitvoeringen heb ik meege maakt en ik heb daar ontzettend van genoten. Bovendien is mijn moeder op de boerderij achter Dever geboren en dat vond ik ei genlijk ook wel leuk. Ik had een beetje het idee weer terug te zijn Gastheer Toen Gerard Wassenaar bij De ver aan de slag ging, nam hij zich voor om iets bijzonders van zijn taak te maken. "Als ik in die tijd in een museum of ander histo risch gebouw kwam, schrok ik eigenlijk van de sfeer daar. het leek wel alsof niemand er hardop durfde te praten. Wie dat wel deed, viel ogenblikkelijk uit de toon. Zo'n sfeer wilde ik in Dever per se niet. De mensen zouden zich naar myn idee vanaf het be gin in Dever moeten thuisvoelen. Ik nam me voor yooral gastheer voor de bezoekers te zijn", legt Wassenaar uit. Na zijn benoeming tot beheer der van Dever verdiepte Wasse naar zich Wat meer verdiept in de geschiedenis van 't Huys. "Ik heb bijvoorbeeld heel veel opge stoken van de Lissese amateur- historicus Hulkenberg. Niet al leen door het lezen van zijn boek jes over Dever en de geschiede nis van de bloembollenstreek, maar ook door gesprekken met hem. Die man weet ontzettend veel en daar heb ik natuurlijk dankbaar gebruik van gemaakt". In de afgelopen elf jaar heeft Wassenaar heel veël schoolkin deren ontvangen in 'zijn' woon toren. Kinderen die hij, als hij op de afgelopen jaren terugkijkt, het dankbaarste publiek noemt. "Zodra ze binnen zijn, zie je dat ze hun fantasie onbelemmerd la ten werken en dat ze zich bij wij ze van spreken al direct bij hun binnenkomst ridder voelen. Ie der op z'n eigen manier, dat vind ik schitterend. Daar help ik ze ook graag bij, door een verhaal over die tijd te vertellen bijvoor beeld. Soms vroeg een van de meisjes of jongens of het ook echt waar gebeurd was. Dan vroeg ik altijd of ze het mooi ge vonden hadden. Werd dat beves tigend beantwoord, dan zei ik er altijd bij dat dat het belangrijkste Exposities Veel plezier heeft de Lissenaar ook gehad aan het organiseren van exposities in Dever. Dat deed hij weliswaar samen met de gemeentelijke beheerscommis sie van 't Huys Dever, maar Was senaar kreeg daarbij al snel de vrije hand. "Dat bevordert ook je omtplooiing en je creativiteit. Wat dat betreft zwaai ik ook alle lof naar die commissie. Het was op die wijze uitermate plezierig werken". Als tentoonstellingshoogte punt in de afgelopen elf jaar noemt Wassenaar de expositie geologie en mineralogie. "Ik be zocht een dergelijke expositie in Leiden en was zo enthousiast dat ik iets dergelijks ook in Lisse wil de hebben. Daarna zocht ik con tact met mevrouw Van der Wilk van het Leidse museum en pro beerde haar warm te maken voor een tentoonstelling in Dever. Ze kende Dever niet en voelde er aanvankelijk niets voor om in Lisse een dergelijke expositie te houden. Uiteindelijk wist ik haar over te halen om naar Dever te komen en er eens rond te kijken. Dat gaf uiteindelijk de doorslag. Wel vroeg ze een jaar om de ex positie voor te bereiden, maar dat is het wel waard geweest. De tentoonstelling trok veel belang stelling. Bovendien had me vrouw Van der Wilk mij veel bij gebracht over het onderwerp, zo dat ik de bezoekers er ook nog het een en ander over kon vertel len", zegt Wassenaar. "Maar er zijn er nog wel meer voorbeelden te geven van expo sities die mij veel plezier hebben bezorgd". De Lissenaar denkt daarbij met veel genoegen terug aan het contact met de kunste naars. "Ik kwam uit de commer ciële bollenwereld en dan zit je dus ineens met kunstenaars om de tafel. Een bont gevederd ge zelschap, maar heel leuk om mee om te gaan. Datzelfde geldt voor de musici, die in Dever zijn opge treden. Bijna alle concerten heb ik bijgewoond. Niet in de con certruimte, maar beneden omdat er altijd iemand beneden moest zijn. Maar desondanks genoot ik ervan". Veel steun heeft Wassenaar on dervonden van zijn vrouw. Zij verzorgde voor de koffie bij de concerten en andere activiteiten in 't Huys Dever. "We vonden het allebij leuk, dus dan kijk je niet op een uurtje. Wat dat betreft denk ik dat ook mijn vrouw dit werk zal missen. En dan natuur lijk vooral de contacten met de mensen. Die hebben wij altijd als heel plezierig ervaren". Toch gaat Wassenaar niet met pijn in zijn hart weg. "Het is goed om je blik eens op iets anders te richten. Vooral ook omdat je ei genlijk constant met het gebouw bezig bent. Dat kan wel eens wat te veel worden, hoe leuk het ook DONDERDAG 9 FEBRUARI Alphen orgelconcert Ronald de Jong, Oudshoornse kerk, aanvang Katwijk bruidsbeurs in Tripodia, van 19.00 tot 22.30 uur. Leiden voorstelling: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Microtheater, Ou de Vest. lezing over Anorexia Nervosa door drs. psychologie C. van Laan, aanvang 20.00 uur in het In loophuis Psychiatrie. Rapenburg 48. theater en popmuziek door De Meisjes met '3iuck with a Fanta sy', aanvang 20.15 uur in de Leid ie Schouwburg. try out-programma van Bram Vermeulen met 'Gezellig', aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea* ter. VRIJDAG 10 FEBRUARI Alphen kindermiddag in De Ark, Prins Hendrikstraat, van 14.00 tot 15.30 film: 'Slam Dance' in het park filmhuis, Raadhuisstraat, aan vang 20.30 uur. muziek en de achtergronden, door Hans Elzinga, aanvang 20.30 uur in Tuya, Hogewoerd 75. concert in de Meesterserie door het Residentie Orkest olv z Wallberg, met solist Vicente Zarzo (hoorn), aanvang 20.15 uur n de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Shirtey Valenti- ie', met Anne-Wil Blankers, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstellingen: 'Speaking Terms' en 'Match', door de Stich- Dansproductie^ aanvang 20.30 u n het Lak-Theater. voorstelling: 'Een bruid in de morgen', van Hugo Claus, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Microtheater, Ou- open podium bij Folkclub Horus, aanvang 21.00 uur in het Waaggebouw, Aalmarkt, van te voren opgeven tel: 01717-2726 of ter plekke. Nieuwkoop volleybaltoernooi in De Steu- pel, voor familie-, straat- en bedrij- venteams, aanvang 19.30 uur. ZATERDAG 11 FEBRUARI Alkemade jaarledenfeest jongerencen- Alphen uitrijken van Oranje Wimpel aan Fanfare DSS om 19.30 uur, met aansluitend receptie in ver band met Nederlands kampioen schap, Dorpshuis, Aarlander- chiehuis, Oud Bodegraafseweg, van 10.00 tot 17.00 uur. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. 1 Molen-Winterwandeltocht over 5 of 10 km, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij het WV-kantoor, Stationsplein. grammofoonplatenbeurs in het Antonius Clubhuis, Lange Mare, van 10.00 tot 17.00 uur. Buit-loop Swift over afstanden tussen 2,5 tot 15 km, start om 10.30 uur, wielerbaan Roomburg. koppelklaverjastoernooi in buurthuis Op Eigen Wieken. Val kenpad, aanvang 20.00 uur volksdans-instuif olv Vvonne Knijnenburg bij folklore dansgroep Tarantella, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekers- dijk 33a. voorstelling: 'Shirley Valentine' met Anne-Wil Blankers. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. SlïïiniT» ZOETERWOUDE In Zoeterwoude is een begin gemaakt met de sloop van een gedeelte van het bejaardenoord Huize Emmaus. Het is de bedoe ling dat nabij het bestaande pand nieuwbouw verschijnt. Onlangs kreeg Emmaus van de provincie toestemming voor de gedeeltelijke nieuwbouw van het complex. Het totale renovatieplan houdt in dat het voormalige zusterhuis en een vleugel van het verzorgingshuis tegen de vlakte gaan. De kapel, koffieka mer en keuken blijven gehandhaafd. In de nieuwbouw worden straks de bejaarden gehuisvest. Nadat de bewoners zijn verhuisd naar het nieuwe gedeelte, zal het huidige vijf verdiepingen hoge woongedeelte worden af gebroken. De totale kosten worden geraamd op ruim 8 miljoen gulden. In verband met de werkzaamheden is de brug naast het watergemaal aan de Verlaatweg afgesloten voor alle verkeer, ook voor voetgangers. Ge adviseerd wordt om geen gebruik te maken van de Eendrachtsweg/Benne- üroekweg en hier ook niet te parkeren. Aangeraden wordt verder gebruik te maken van de route door de Vogelbuurt, De Westeindseweg of de weg langs de Klaverhal. <f0t0 Holvast) Uitgebreid onderzoek provincie naar vuilstortplaats Noordwijk KATWIJK De provincie Zuid- Holland gaat een uitgebreid onder zoek houden naar de aard van het vuil op de voormalige Katwijkse vuilstortplaats aan de 's-Graven- dijkseweg in Noordwijk. Het onderzoek zal vermoedelijk in de tweede helft van dit jaar plaatshebben. De kosten ervan be dragen ongeveer 95.000 gulden. Daarvan is het aannemelijk dat de gemeente Noordwijk tien procent voor haar rekening neemt. Dit maakten twee vertegenwoor digers van de provincie gistermid dag bekend tijdens een gecombi neerde vergadering van de raads commissie voor zorg, volksgezond heid en economische zaken en de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, grondbedrijf en openba re werken in Katwijk. Aanleiding voor het onderzoek is de vondst van veel gif op een stort plaats in Alphen aan de Rijn, nu twee jaar geleden. Deze vondst had tot gevolg dat de provincie een uit gebreid dossieronderzoek heeft ge houden naar 24 stortplaatsen in Zuid-Holland. Volgens Den Dekker en Kempen heeft het dossieronderzoek van de 24 vuilnisbelten naar voren ge bracht dat sommige gemeenten weliswaar al onderzoeken hadden verricht, maar dat daarbij tegen strijdige resultaten aan het licht kwamen. Dit gegeven was voor de provincie aanleiding om dit jaar een uitgebreider bodemonderzoek te gaan plegen. De vertegenwoordigers van de provincie vertelden dat voordat met het onderzoek naar de Kat wijkse belt zal worden begonnen, eerst het onderzoek in Alphen aan de Rijn zal worden geëvalueerd. KATWIJK Burgemeester en wethouders van de gemeente Katwijk zijn nog niet op de hoogte van de nieuwste versie van het bouwplan van het Rotterdamse architectenbureau Van Nierop Van der Hoe ven en het Katwijkse bouwbedrijf Jan van Rhijn bv voor het nieuwe hotel aan de Boulevard van de kustplaats. Dat bleek gisteravond tijdens de openbare vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, grondbedrijf en openbare werken (rgo). Wethouder J. van der Plas, die de met vakantie zijnde voorzitter W. van der Plas verving als voorzitter, distantiëerde zich van het bericht dat gisteren in deze krant stond en verklaarde van niets te weten. "Ik vraag me af waar de informatie over de nieuwste ontwikkelingen rond de bouw vandaan komt", aldus de wethouder. Van de Plas vertelde dat het Katwijkse bestuurscollege met verba zing kennis had genomen van het tijdschema voor de bouw van het hotel, dat in het artikel werd gemeld. Het bericht dat burgemeester en wethouders van Katwijk en de deelnemers in het plan ernaar streven om aan het einde van dit jaar met de bouw te beginnen zodat het hotel in het voorjaar van 1990 de deuren zou kunnen openen, werd door de wethouder bevestigd noch ontkend. Wel verwees de wethouder de na dere uitwerking van het plan, zoals die bekend is gemaakt, voorlopig naar het rijk der fabelen. Ook het feit dat de raadscommissie voor rgo zich volgende week zal buigen over het nieuwste plan, was de wethouder niet bekend. Reactie gemeente op structuurschema Verkeer en Vervoer HAZERSWOUDE - De gemeente Hazerswoude houdt vast aan de mening dat rijksweg 11 een dubbelbaansweg moet worden die ter hoogte van de kruising met de Gemeneweg verdiept moet worden aangelegd. Om het openbaar vervoer te bevorderen moet er vol gens Hazerswoude bovendien weer een spoorwegstation komen. Dit is de reactie die het college van burgemeester en wethouders wil sturen naar de minister van ver keer en waterstaat op het Tweede Structuurschema Verkeer en Ver voer (SW). De raadscommissie voor ruimtelijke ordening spreekt zich hierover aanstaande dinsdag uit. De eis van een verdiepte aanleg van rijksweg 11 zo- vertraging kunnen betekenen bij de realise ring van de weg. B en W van Hazerswoude vinden het bovendien niet terecht dat in het schema nog geen rekèning is gehouden met een spoorwegsta tion. Zo blijven veel inwoners af hankelijk van de auto, te meer daar geen sprake is van andere verbete ringen in het openbaar vervoer. Behalve een NS-station moet er ook een betere verbinding komen met Zoetermeer. Het college ver wacht dat de toestroom van ver keer naar de Nil groot zal zijn, door het feit dat deze weg een ver binding met het hoofdwegennet moet worden. Gezien het economisch belang van de weg en de toename van niet- zakelijk verkeer, moet de N11 een tweemaal-tweebaansweg worden. Volgens de minister zou dit bij de nieuwe SW weer ter discussie kunnen worden gesteld. Als extra argument voert het college aan dat alleen dan de Rijndijk voldoende kan worden ontlast. Ook het ver diept aanleggen van de weg bij de kruising met de Gemeneweg wordt als eis gehandhaafd om geen bar rière op te werpen tussen de ker nen Dorp en Rijndijk en om het landschap zoveel mogelijk in tact te laten. De raadscommissie houdt dins dag ook nog een hoorzitting over rijksweg 11. Een ongebruikelijke omdat een collega-raadslid moet worden gehoord, S. Fransen van Gemeentebelangen. Deze heeft een bezwaarschrift ingediend te gen het door de raad genomen voorbereidingsbesluit voor de aan leg van de Nil. Volgens B en W is het bezwaarschrift niet ontvanke lijk omdat het niet is gericht tegen een beschikking maar tegen een besluit van een algemene strek king. Wel heeft het college een hoorplicht, zodat Fransen is uitge nodigd om zyn bezwaren toe te lichten. Hij diende zijn bezwaar schrift in omdat hij vindt dat Ha zerswoude niet aan de rijksweg mag meewerken zolang er nog eni ge kans is op nadelen voor de be volking. Bovendien vreest hij voor waardevermindering van zijn huis. Verdwijnen van kerosinetransport geen gevolgen vaaromlegging ALPHEN AAN DEN RIJN - Ver mindering van de kerosinevaart op de Oude Rijn betekent niet dat de Alphense vaarwegomlegging daar mee van de baan is. De ontwikke ling van het centrum van Alphen blijft nog steeds een belangrijk ar gument voor de gemeenteraad. Een beslissing over het financieren van de vaaromlegging wordt in maart verwacht. Het vervoer van gevaarlijke stof fen over de Oude Rijn is één van de aspecten die de Alphense gemeen teraad meeneemt in zijn beslissing over de vaaromllegging. Nu dat ver voer in de toekomst via pijpleidin gen of een andere vaarroute wordt gerealiseerd zoals dinsdag bekend werd, is dat probleem naar de ach tergrond geschoven. S. de Vries van de afdeling ver keer van de gemeente benadrukt echter dat het verkeersprobleem in het centrum niet is opgelost. "Voor het centrum is een goede verkeers verbinding nodig. Als het verkeer alleen is aangewezen op de Alp hense Brug, slibt het centrum dicht. De vaarwegomlegging zal de verkeerssituatie enorm verbete ren. Er varen immers 35.000 sche pen per jaar over de Oude Rijn bij Alphen". Begin maart voert de gemeente Alphen overleg met de provincie Zuid-Holland en de oliemaat schappijen over het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Oude Rijn. Schade diefstallen kwekers loopt op HAZERSWOUDE - Bij de politie in de regio rond Hazerswoude zijn inmiddels ongeveer 100 aangiften binnengekomen van diefstal van bomen, planten, heesters en ande re tuinmaterialen. Het totale scha debedrag van al deze feiten, die vermoedelijk zijn gepleegd door één dader, wordt nu geschat op on geveer 500.000 gulden. De 23-jarige verdachte uit Hazerswoude is vol gens de politie vermoedelijk met een vriendin naar het buitenland gevlucht. NOORDWIJK De krokussen en narcisen staan volop in bloei, bomen en struiken lopen uit en ook de mensen hebben de lente inde bol. Op het strand van Noordwijk was het gisteren een drukte van belang. Duizenden vol wassenen en kinderen namen de krokusvakantie te baat om in een stralende voorjaarszon een dagje strand mee te pikken. Zeker in de beschutte duinpannen liep de temperatuur aardig op. Her en der werd al echt een zonnebad geno men. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16