TAD LEIDEN Ministerie wil subsidie aan Cortona verlagen Basisschool Het Galjoen krijgt goedkeuring voor nieuwbouw Nasleep van fraude door administrateur Inbraak bij juwelier in Breestraat Internationaal congres 'De Zaailing' wil zwart op wit dat Albert Heijn geen reformartikelen verkoopt 'Beveiliging vervuild Zitmanterrein voor jeugd onvoldoende' VOOR 30.000 GULDEN GLASSCHADE LEIDSCH DAGBLAD s Ontwerpmodel voor Leids vredesmonument LEIDEN - De kunstenaars Piet Hein Stulemeijer uit Breda en Cor nells de Reus uit Amsterdam zijn gevraagd een ontwerpmodel te ma ken voor het Leids Vredesmonu ment. Zij krijgen hiervoor elk 2000 gulden. Voor het monument zelf is een bedrag van 80.000 gulden be schikbaar. De kunstenaars hebben een vrije opdracht gekregen, wel moet hun idee uiteraard 'uitvoer baar' zijn. Het Vredesmonument, over de komst waarvan al jaren wordt ge sproken, wordt geplaatst bij de in gang van het Van der Werfpark aan de Garenmarkt. De onthulling laat echter nog wel een tijd op zich wachten. Uit de modellen van Stu lemeijer (die veel met doorzichtig materiaal werkt) en De Reus (steen) moet een keuze worden ge maakt, waarna één van de twee een definitief ontwerp maakt en de uit eindelijke opdracht wordt ver strekt. Vervolgens moet de kunste naar het echte kunstwerk vervaar digen. Het monument laat volgens Mar jan van Veen van de gemeentelijke directie culturele zaken om twee redenen nogal lang op zich wach ten. "Het idee kwam van de werk groep Leids Vredesmonument en er moest eerst bij de gemeente geld worden gevonden. De sociale dienst heeft uiteindelijk een deel van het geld dat bij de nieuwbouw voor kunst beschikbaar was, afge staan. Verder waren er wat proble men rond de plek van het monu ment. Aanvankelijk werd gedacht aan de andere kant van het Van der Werfpark, maar dat stuitte op be zwaren van de directie groen. Zij vreesde samenscholingen en ver nielingen aan de aanplant". LEIDEN - De stichting Cortona, die opvang en hulp biedt aan mishandelde vrou wen en hun kinderen, moet het wellicht met 180.000 gul den minder subsidie stellen. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft Cortona de korting voorgelegd als schuldvereffe ning in verband met de 675.000 gulden die in het ver leden door een frauderende boekhouder uit de stichtings- kas zijn ontvreemd. De instel ling zou volgens het ministe rie het afgelopen jaar voorts 'bewezen' hebben het werk met minder personeel te kun nen doen. Krijgt Cortona inderdaad minder geld, dan komt volgens waarne mend directeur Théa Snel de kwa liteit van de hulpverlening ernstig in gevaar. "De werkdruk is het af- Enquêteover buurtbeheer Pancras-Oost LEIDEN - Door middel van een en quête kunnen bewoners van de Leidse wijk Pancras-Oost reageren op het experiment 'buurtbeheer'. In het kader daarvan opereert sinds 1 augustus een team 'omge vingsvaklieden' in de wijk. Deze ploeg bestaat uit werkloze jonge ren die drie dagen per week actief zijn om de straten schoon te hou den, het groen te snoeien en speel- werktuigen en ander straatmeubi- lair te herstellen. De enquête bevat 36 vragen over hoe de bewoners het leven in de wijk ervaren, hoe lang ze er al wo nen en wat voor zaken ze in de wijk zouden willen veranderen. De en quête is opgesteld door de afdeling Stadsbeheer, directie ROS van de gemeente Leiden in overleg met de buurtvereniging, het buurthuis De Pancrat, de woningbouwvereni ging Ons Doel en de projectgroep Pancras-Oost. Met behulp van de resultaten van de enquête probe ren zij een programma voor het buurtbeheer te kunnen opstellen, met daarin de belangrijkste punten waaraan in de komende periode moet worden gewerkt. Pancras-Oost is één van de drie wijken waarin met 'buurtbeheer' wordt geëxperimenteerd. Voor nadere inlichtingen tel. 254491 of 254364. gelopen jaar enorm geweest. Wil len we onze cliënten echt de hulp blijven geven die ze nodig hebben, dan kan die druk niet nog groter worden". De aan de Haagweg zetelende stichting heeft een bijzonder moei lijk jaar achter de rug. In februari werd bekend dat de - inmiddels door de rechter veroordeelde - ad ministrateur van Cortona in de ja ren 1980-1987 een bedrag van in to taal 675.000 gulden heeft verdui sterd. Hij kon al die tijd ongestoord zijn gang gaan omdat, naar later bleek, de boeken van de stichting vijf jaar lang niet zijn gecontro leerd. De afwezigheid van accoun tantsverklaringen was voor het mi nisterie van wvc overigens geen belemmering om elk jaar 1,8 mil joen gulden subsidie over te ma ken. Naar aanleiding van de fraude kreeg Cortona van het ministerie een investerings- en vacaturestop opgelegd. Drie medewerkers ver lieten de stichting sinds die stop werd afgekondigd en nog steeds zijn de opengevallen plekken niet opgevuld. Als gevolg van het zo ontstane personeelsgebrek moest het aantal plaatsen voor hulpzoe kende vrouwen vorig jaar vari 34 tot 30 worden teruggebracht. Een korting op het budget (nu 1,9 miljoen gulden) betekent volgens Snel dat het personeelstekort, de werkdruk en de reductie van het aantal plaatsen blijven. "Het is niet haalbaar als dit een structurele si tuatie wordt. Zo kunnen we niet ja- Lezing over vierde wereld LEIDEN - De Vierde Wereld Bewe ging geeft op 27 februari een lezing over de vierde wereld (alleramrste landen) en de wijze waarop de be weging helpt de armoede daar te bestrijden. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gegeven in de videozaal van de Leidse Studenten Ecclesia aan de Rapenburg 100 in Leiden. Na een korte inleiding wordt een videofilm gedraaid. De film laat zien hoe gezinnen die van genera tie op generatie arm zijn, zich lang zamerhand organiseren tot een in ternationale solidariteit, waarbij de strijd voor fundamentele rechten voorop staat. Daarna houdt Folkert van Galen, vrijwilliger bij de Vier de Wereld Beweging, een inleiding over het herstel van de mensen rechten van de allerarmsten. Voor meer informatie kunnen belang stellenden het landelijk secretari aat van de beweging bellen: 070- 615787. ren doorgaan. Iedereen loopt hier nu al op z'n tandvlees". De behoefte aan het werk van Cortona is zo ongeveer omgekeerd evenredig aan de capaciteit. Het aantal aanmeldingen is gestegen sinds het Blijf-van-m'n-Lijfhuis in Delft is gesloten en Rotterdam minder opvangcapaciteit heeft. "Gemiddeld melden zich dagelijks twee of drie vrouwen bij ons. Die moeten we dan afwijzen. De vrou wen die hier wel terecht kunnen, blijven gemiddeld een half jaar". Cortona hoopt van harte het mi nisterie van wvc ervan te kunnen overtuigen dat de stichting niet met minder geld en mensen toe kan. Een en ander zal moeten blij ken uit het werkplan, dat Cortona van het ministerie dient te vervaar digen. Dat zal half februari op tafel moeten liggen, maar die datum wordt volgens Snel niet gehaald. "Daar hebben we het te druk voor gehad". Golden Tulip exploitant hotel Schuttersveld LEIDEN - Projectontwikkelaar Erica Beheer heeft een akkoord ge sloten met de hotelketen Golden Tulip over de exploitatie van een hotel op het Schuttersveld. De bouw van het hotel en zakencen trum is al in volle gang, het ontbrak tot op heden nog aan een exploi tant voor het vijftig bedden tellen de hotel. De bouw van het zaken centrum wordt tegen het einde van dit jaar afgerond. Volgens directeur Swaak van Erica wordt met diverse kandida ten onderhandeld over het huren van kantoorruimte in het zaken centrum. Alleen met het Flower- center is een definitieve overeen komst gesloten. Het is de bedoe ling dat het Flowercenter voor sep tember verhuist van de Plesman- laan naar het Schuttersveld. Wan neer de bouw volgens schema ver loopt, wordt het hotel volgend jaar maart geopend. Aanranding LEIDEN - Een 21-jarige Leidse vrouw is dinsdag op de Roosevelt- straat aangerand. De vrouw reed met haar fiets in deze straat toen ze werd ingehaald door een andere fietser. Deze fietser, een nog onbe kende ongeveer 20-jarige man, greep haar vast. De vrouw wist de man van zich af te schudden en bel de aan bij een woning. De man is vervolgens snel weggevlucht. LEIDEN De beveiliging van het Zitmanterrein aan de Zijloe ver, waar met onder meer lood en koper vervuilde grond van het Hodiconterrein ligt opgeslagen, deugt niet. Geregeld zouden op het terrein kinderen spelen en die zijn zich niet bewust van de gevaren die zij lopen, aldus raadslid Cor Vergeer van de So- cialistiese Partij. Hij heeft wet houder Van der Molen van ruim telijke ordening en milieu ge vraagd op zeer korte termijn maatregelen te nemen. Vergeer wijst er in zijn brief op dat de omwonenden, toch al niet blij met de komst van de vervuil de grond in de wijk, vorig jaar al de vrees uitten dat de gemeente niet kon garanderen dat er geen kinderen op het terrein zouden kunnen komen. De gemeente be loofde degelijke hekken, maar "die belofte is niet waarge maakt", aldus de SP'er. "Welis- LEIDEN De afdeling Leiden van de internationale studenten vereniging Aegee (Assocation des Etats Generaux de l'Europe) heeft voor 16 en 17 maart het congres, 'Towards a European response to terrorism' georganiseerd. Tijdens het tweedaagse congres in de Stadsgehoorzaal in Leiden, zal een aantal deskundige sprekers zich bezighouden met de vraag hoe Eu ropa het terrorisme moet gaan be strijden in 1992. Onder de sprekers bevinden zich onder anderen P. Bremer III, voor malig Amerikaans ambassadeur in Nederland; D. Donner, professor aan de rechten-faculteit van de Lei- cester University en A. Merrari, projectleider bij het Jaffa Centrum voor Strategische Studies in Tel LEIDEN Protestants-christelij ke basisschool Het Galjoen aan de Oosterstraat/Munnikenstraat krijgt een nieuw gebouw. Het mi nisterie van onderwijs heeft toe stemming gegeven voor nieuw bouw aan de Munnikenstraat, waar een 7-klassige basisschool zal ko men. Verwacht wordt dat de eerste paal in juli of augustus de grond in gaat. Tijdens de bouw zullen alle leer lingen in het gebouw aan de Oos terstraat worden ondergebracht. Dat wordt daarna in zijn geheel af gebroken. Aan de Munnikenstraat blijven twee lokalen en de gymnas tiekzaal staan. De lokalen komen in gebruik bij de Stichting Welzijn, het gymlokaal, dat nu al multi functioneel is, wordt op kosten van de Protestants-Christelijke Schoolvereniging in Leiden opge knapt. Volgens voorzitter A. Versnel van het bestuur van de Schoolvere niging zijn beide schoolgebouwen zeer oud. "We proberen al sinds 1984 er iets aan te doen. Toestem ming voor nieuwbouw kregen we eerst niet, waarna we een renova tieplan hebben gemaakt. Dat bleek echter ook vrij kostbaar te zijn. Nu mogen we toch nieuwbouw ple gen". Het gebouw zal overigens al te klein zijn als het klaar is: "We hebben eerst toestemming ge vraagd voor een school met zes klassen, maar we zijn zo' hard ge groeid dat het er zeven moesten worden. Op basis van de prognoses van het leerlingehaantal in de ko mende vijf jaar, hebben we echter waar staan er hekken, maar die blijken voor spelende kinderen geen belemmering het terrein te betreden". Maatregelen zitten er volgens plaatsvervangend hoofd van de gemeentelijke directie milieu A. A. van den Berg echter wel aan te komen. Om het terrein staan nu bouwhekken. "Over een dag of tien komen er definitieve hek ken omdat de grond er nog wel Aviv. De kosten voor deelname aan het congres bedragen 250 gulden. De Aegee is een vereniging die in 1985 is opgericht door studenten van de Parijse Hautes Ecoles. Haar voornaamste doel is studenten te motiveren zich in te zetten voor een betere Europese samenwerking. Aegee wil dit bereiken door het or ganiseren van congressen, onder linge uitwisseling van studenten, een inter-Europees stageprogram ma en door sociale en culturele ac tiviteiten. Sinds de oprichting is de vereniging al uitgegroeid tot een organisatie van ongeveer 70 afde lingen (antenna's) met ongeveer 10.000 leden over heel Europa. Lei den is één van de eerste antenna's geweest en behoort nu tot de groot ste en meest actieve van Europa. Voor meer informatie tel. 275556. straks ook nog een noodlokaal no dig. Dat hebben we aangevraagd". Het ontwerp voor het gebouw is geleverd door de architecten van het Leidse bureau Reyzen, Ver beek en Roozendaal. Volgens Ver beek wordt de school er één met tot het eind van het jaar zal lig gen". Hem is niet bekend dat het Zitmanterrein voor kinderen ge makkelijk te betreden zou zijn. "Wel hoorden we vorige week dat er op één plaats een scheur in het gaas zat en dat zou worden gedicht. Ik ken de brief van Ver geer niet, maar zal vanmiddag poolshoogte nemen. Als dat no dig is, zullen er noodmaatregelen worden genomen". Brandje in peuterzaal Klein Duimpje LEIDEN - In de peuterspeel zaal Klein Duimpje aan de Con dorhorst is vannacht ingebro ken en brand gesticht. Bij de in braak is, voor zo ver bekend, niets van waarde gestolen. Door snel ingrijpen van de brandweer bleef de schade door de brand beperkt. Bij de inbraak werd een raam geforceerd. De inbreker of in brekers doorzochten het pand volledig en hebben waarschijn lijk vervolgens brand gesticht in een hoeveelheid speelmate rialen. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 een 'gezicht 1990': modern van op zet, niet schreeuwerig en met mul- ti-functionele ruimten. Het school plein zal vrij toegankelijk zijn voor de hele buurt, wat er volgens de ar chitect toe moet bijdragen dat van dalisme achterwege blijft. Volgens hem is het echter niet mogelijk om betreding van het terrein helemaal uit te bannen. "Het is niet gemakkelijk, maar ook niet onmogelijk. Tenzij je hoogspanning op de hekken zet". Volgens hem is er overdag toezicht als er op het terrein wordt gewerkt, maar zit het er niet in dat er permanente bewa king komt. Van den Berg stelt overigens dat het Zitmanterrein uit oog punt van volksgezondheid alleen voor heel kleine kinderen gevaar met zich meebrengt. "Vooor gro tere kinderen is er niet zo'n groot risico, wat heeft te maken met de aard van de vervuiling. De grond bevat vooral lood met b- en c- waarden. Voor kleine kinderen, die van alles in hun mond stop pen, kan dat gevaarlijk zijn. Voor grotere kinderen is dat gevaar veel minder". Controleur 'Schone stad' LEIDEN De twee reinigingscon troleurs bij de gemeente krijgen er in elk geval voor een jaar een colle ga bij. Nu de gemeente de vervui ling van de (binnen)stad met harde hand wil aanpakken, zoals is vast gelegd in de nota 'Schone stad', is extra personeel nodig. Burgemees ter en wethouders willen de extra controleur voorlopig voor niet lan ger dan een jaar aanstellen, omdat nog niet duidelijk is hoeveel meer werk er zal zijn. LEIDEN - In de juwelierszaak Sie- ralex aan de Breestraat is vannacht rond half vijf ingebroken. Daarbij is een nog onbekende hoeveelheid sieraden en horloges verdwenen. De inbraak is vermoedelijk ge pleegd door twee jongemannen. De politie heeft direct na het mis drijf in de omgeving van de Bree straat een speurtocht gehouden. Die is echter zonder resultaat ge bleven. De politie werd tegen half vijf ge waarschuwd door een automobi list, die twee jongemannen had zien morrelen aan het rolluik voor de juwelierszaak. Vrijwel onmid dellijk daarna kreeg ze een mel ding binnen via het inbraakalarm. De politie nam poolshoogte en ontdekte dat het stalen rolluik om hoog was gewerkt, de winkelruit was ingeslagen en enkele vitrines waren opengebroken. De eigenaar van de winkel had vanmorgen nog geen aangifte ge daan van de inbraak. De waarde van de buit was nog niet bekend bij de politie. Ook de eigenaar van de zaak kon over de waarde van de ge stolen sieraden geen mededelin gen doen. De winkel was vanmor gen in verband met de inbraak ge sloten. LEIDEN Reformwinkel De Zaailing aan de Hooigracht wil van Albert Heijn voor maandag aanstaande een verklaring hebben dat deze vanuit de supermarkt op het Ir. Driessenplein de reformwinkel niet gaat becon curreren. Maandagavond moet de gemeenteraad een beslissing nemen over wijziging van het bestemmingsplan die de komst van de supermarkt mogelijk moet maken. Er heeft inmiddels een gesprek plaatsgehad tussen vertegenwoordi gers van De Zaailing en Erica Beheer, de eigenaar van het complex op het Ir. Driessenplein. Volgens directeur Swaak van Erica is 'in principe' afge sproken dat AH geen produkten gaat verkopen waardoor de positie van De Zaailing kan verzwakken. Volgende week woensdag moeten er defini tieve afspraken gemaakt worden. De raadsman van De Zaailing bevestigt de 'goede bedoelingen' van Eri ca en Albert Heijn. Hij wil echter voordat de gemeenteraad een definitief besluit neemt iets 'zwart op wit' hebben. "Anders zullen wij de gemeente raad moeten vertellen dat we er nog niet uit zijn", aldus mr. Lanen. Dat betekent volgens de raadsman dat de raad het nemen van het besluit moet uitstellen. De fracties in de gemeenteraad spraken al eerder uit dat zij voor maan dag zicht willen hebben op de concurrentie-verhoudingen tussen De Zaailing en Albert Heijn. Dit om te voorkomen dat de gemeente aanspra kelijk wordt gesteld voor een mogelijk faillissement van de reformwin kel. Volgens een rapport van het KNOV leidt de verkoop van reformarti kelen bij Albert Heijn regelrecht tot de ondergang van de reformwinkel. LEIDEN - Een partij kostbaar glas, bestemd voor het in aanbouw zijnde motel Het Haagsche Schouw, is gisteren bij een verkeersongeval op de Churchilllaan grotendeels beschadigd. Van de partij, die een totale waarde had van 40.000 gulden en ongeveer drie ton zwaar was, is ongeveer een derde volledig vernield. Een fors aantal van de overige ruiten is bij het ongeval licht beschadigd geraakt, maar ook daardoor onbruikbaar geworden. Het ongeval is volgens de politie een flinke strop voor het motel. De ruiten, die bestaan uit gehard en getint glas, waren speciaal voor de 'Het Haagsche Schouw' vervaardigd door een Amsterdams glasbedrijf. Een fors deel zal nu opnieuw moeten worden gefabriceerd. Het verkeersongeluk had plaats toen een 27-jarige automobilist uit Zoetermeer, komende uit de Kennedylaan, het kruispunt met de Churchilllaan overstak. De Zoetermeerder werd daarbij verblind door de laagstaande zon en zag de vrachtwagen, bestuurd door een 29-jarige Leiderdorper, niet aankomen. Beide bestuurders remden uit alle macht, maar konden een botsing niet meer voorkomen. De personenwagen van de Zoetermeerder werd bij het ongeval volledig vernield. De vrachtwagen zelf raakte vrij licht beschadigd. Bij het ongeval raakte niemand ge wond. (f°to Henk Bouwman) LEIDEN - Aan de Van Vollenhovenkade wordt momenteel een sport-gezondheidscentrum verwezenlijkt. Het centrum is een initiatief van de Leidse fysiotherapeut Peter Visser. Hij brengt in het centrum zijn praktijk onder, die nu nog is gevestigd aan de Roodenburgerstraat. Tevens zullen er conditietrainingen voor mensen met blessu res worden gegeven. Het centrum is vermoedelijk op 1 juli gereed. (foto jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13