O kamsteeg Nissan vernieuwt ook de Micra Twee dieselversies in AX-serie van Citroen MNDERNELDE Passat Turbo Diesel: goede keus voor 'kilometervreters' AUTO Sterkste Japanse merk gebleven Tsjechen schakelen talrijke buitenlandse firma's in bij ontwikkeling Skoda Favorit AUTO HOME LEIDEN BV DE BINCKHORST 0SKDQA 1 RIJ-IMPRESSIE AUTO-ALLERLEI De Skoda Favorit (onder de ogen van Rembrandt geparkeerd voor een Nederlandse molen) werd op de Auto-RAl gepresenteerd voor de West- europese markten. In Tsjechoslowakije rijdt hij al sinds 1987. (foto pr) Het was wennen voor Skoda. Het met nodige rumoer introduceren van een nieuw model vormt geen dagelijkse kost voor dit relatief kleine Tsjechische merk, dat bo vendien moet werken onder zoveel andere omstandigheden dan in de Westerse wereld. Zo bepaalt niet het vrije spel van vraag en aanbod of de produktie in de Skoda-fabrieken mag worden opgevoerd, maar de regering in Praag. Woordvoerder A. Barcak sloeg er zich bij de introductie van de nieuwe Skoda Favorit ten tijde van de RAI in Amsterdam dapper doorheen voor het front van een groot internationaal journalistiek gezelschap. Hij gaf zo open moge lijk antwoord op de vragen. Maar de toekomst van zijn merk kon hij ook niet goed zien. 'Ja, wij willen best naar de Vere nigde Staten exporteren', zo liet hij desgevraagd weten. 'Maar onze produktiecapaciteit staat dat niet toe. Er zijn besprekingen met de ne gering gaande om de produktie te vergroten, maar tot nu toe werden de investeringen die daarvoor noodzakelijk zijn te zwaar geacht. In Praag had men andere prioritei ten. Waarschijnlijk valt in juni de beslissing daarover'. Hij stak overigens niet onder stoelen of banken, dat talrijke bui tenlandse Firma's zijn ingescha keld bij de ontwikkeling van Skoda's nieuwe model. Omdat de fabriek onmogelijk al het ontwik kelingswerk zelf kan bekostigen. Bertone ontwierp de wagen, Por sche hielp bij de motor ('streven naar geluid van de Peugeot 205 en de rijkwaliteit van de VW Golf), carburateur en remmen komen uit Engeland, wielophanging en assen uit Duitsland en het testen gebeur de in Italië. Zoals Seat zijn Ibiza in ternationaal ontwierp, zo creëerde Skoda zijn Favorit. Wat de techniek van de auto be treft ging Skoda 25 jaar na de op richting overstag. Met de introduc tie van Favorit is het Tsjechoslo- waakse merk ertoe overgegaan de motor voorin te plaatsen. De nieuwste telg van Skoda is tech nisch volwassen en biedt een mo derne indruk. Met de introductie van deze klei ne middenklasser wil Skoda vooral het jonge publiek aan zich binden. Een van de ontwerpers, Petr Hrd- licka: 'De huidige 120 en 130-serie komen in een wat oudere doel groep terecht. We denken dat de Favorit een stuk hogere prijs recht vaardigt en dat die leeftijdsklasse dat er ook voor over heeft'. Een korte proefrit bevestigde de eerste indruk: de jongste Skoda is een aantrekkelijke auto. Alles wat tegenwoordig 'in een auto hoort te zitten' is aanwezig. Een vijf-ver snellingsbak, veiligheidgordels op de vier zitplaatsen, een vijfde deur, een neerklapbare achterbank, schijfremmen voor, interval op de ruitenwissers, 1:14 bij 120 km/u, onafhankelijke. voorwielophan ging en voldoende ruimte voor vier volwassen mensen. Het is alleen jammer dat er op sommige randen al roest was te be speuren. Verder bleek de motor be hoorlijk te pingelen, terwijl er toch een slechts licht gewijzigde variant van de al langer bestaande 1.3 liter motor in ligt. In mijn testexem plaar zaten bovendien nogal wat onechte geluidjes en de versnel lingsbak schakelde moeilijk. De wegligging van de Favorit is be hoorlijk, al neigt de auto tot over hellen. Qua comfort doet de 381 cm lange auto niet onder voor de grote re Golf of Peugeot 309. Het is de bedoeling dat er jaar lijks 45.000 worden geproduceerd. Daarvan zullen er 30.000 de grens overgaan. De rest is voor de thuis markt met een autopark dat hard aan vervanging toe is. ADVERTENTIE f£)SKDOA St. Jacobsgracht 14-18, Leiden tgJOMUUFi te/ Q71-121560 Dobbeweg 2, d6alGrb©drijf 2254 AG Voorschoten tel. 071-600233 Nissan Motor Nederland kwam 1988 - dat in de autowereld vanwege de grote terugval in de verkopen als een 'zwart' jaar wordt beschouwd - goed door. Het vanuit Lisse gedirigeerde Japanse merk behoefde maar een heel klein beetje in te leveren, bleef de best verkochte Japanner in ons land en haalde de vijfde plaats op de totale Nederlandse ranglijst. Vice- president Karei ter Haar kon best vrede mee hebben. Dit temeer, omdat kortgeleden aantal vernieuwde modellen werd gepresenteerd. De Micra, Sunny, Prairie en Patrol waren zo grondig onder handen genomen, dat Nis san over 'nieuw' durfde te spreken. En met de Nissan 200 SX werd een sportieve coupé als opvolger van de verdwenen Silvia in de show rooms gezet. Die ingrijpende wijzigingen kwamen aan het begin van een jaar dat even chaotisch begon als het vorige werd beëindigd. Nog steeds is er geen uitsluitsel of de subsidie voor schone motoren, zoals die mi nister Nijpels voor ogen staan, rea liteit zal worden. Het parlement gaat welsiwaar akkoord, maar de strijd met de Europese Commissie duurt nog altijd voort. En zo'n subsidie telt vooral klei nere zogenaamde 'schone' auto's. Karei ter Haar kon dat geharrewar over wel of niet subsidie maar heel matig bekoren. Volgens hem zou het beter zijn de eisen aan uitlaat gassen elk jaar stelselmatig te ver hogen zodat alle autofabrikanten zich daar gewoon aan moeten hou den. 'Geen subsidie, geen onduide lijkheid en een zeker resultaat voor het milieu', pleitte Ter Haar. Hij zei een en ander bij de pre sentatie van de vernieuwde Micra. Geen ingrijpende wijzigingen in het vijf jaar oude model, waarvan er in ons land 40.Q00 zijn verkocht. De buitenkant is aangepast aan de huisstijl van Nissan - die men te genwoordig in alle modellen kan herkennen -, het interieur is wat aantrekkelijker gemaakt en in de techniek werden wat modernise ringen doorgevoerd. Het belangrijkste feit is de ver ruiming van het aanbod doordat er naast de één liter motor in de Mi- cra-serie nu ook een 1,2 liter krachtbron leverbaar is. Het ver mogen van deze nieuwe motor be draagt 60 pk en dat geeft de wagen een topsnelheid van 150 km/uur. Men kan voorts kiezen uit drie of vijf deuren en drie uitrustingsni veaus. De goedkoopste één liter versie kost 17.195, de gunstigst geprijsde 1,2 kost 19.195 gulden. Een van de pronkstukken van de uitgebreide Nissan-vloot is nu de 200 SX, een uitermate plezierig rij dende sportcoupé, althans voor de automobilisten die van zo'n type wagen houden. Een lijnrechte con current van gevestigde grootheden in zijn klasse, zoals de Porsche 944. Karei ter Haar kon niet nalaten daar met nadruk op te wijzen. - De motor van de 200 SX levert 168 pk. Dat is slechts 3 pk minder dan de 944 heeft. - De Porsche accelereert in 8,2 se conden uit stilstand naar een snel heid van 100 km/uur. De 200 SX doet daar 7,5 seconden over. - De Nissan-sportcoupé haalt een topsnelheid van 215 km/uur, de Porsche overtroeft dat met 5 km/uur. - De Porsche-motor heeft een in houd van 2700 cc en twee klepppen per cilinder. De motor van de 200 SX meet 1800 cc, maar heeft een turbo met intercooler en vier klep pen per cilinder. - Liggen de prestaties derhalve op vrijwel gelijk niveau, de prijzen beslist niet. De 200 SX kost onge veer 60 mille, de genoemde Por sche het dubbele. Ter Haar concludeerde: 'Zestig mille voor de naam. Knap werk'. ADVERTENTIE Door fiscale wijzigingen 'Zakelijke' rijder duurder uit 'Vanaf 1 januari 1990 wordt een autokostenvergoeding fiscaal zo onaantrekkelijk dat de meeste werknemers toch maar de voor keur zullen geven aan een auto van de zaak'. Dat voorspelde de Amster damse belastingadviseur mr- .J.Th.L. Brouwer van het kan toor Deloitte De Boer Van Keulen dezer dagen tijdens een lunchbijeenkomst van Jaguar Nederland. Bij de discussies over de belas- tingvoorstellen-Oort is de kwes tie van het autorijden voor de zaak een tikkeltje onderge sneeuwd geraakt. Zo zal het lang niet tot iedereen zijn doorge drongen dat bij kostenvergoe ding voor zakelijke ritten met particuliere auto's de vergoeding boven de 44 cent per kilometer fiscaal zal worden belast. 'Maar voor 44 cent per kilome ter kan men nog niet in een Fiat Panda kostendekkend rijden. Zelfs die kleinste Fiat kost vol gens de calculaties van de FIOD nog meer dan 44 cent per kilome ter', aldus mr. Brouwer. De belastingheffing over de ki lometervergoeding van de duur dere auto's wordt wellicht zo hoog dat men aan een 20 procent bijtelling van de cataloguswaar- de voor de inkomstenbelasting de voorkeur zal geven en dus in een auto van de zaak gaat rijden. Mr. Brouwer nam als voor beeld een auto van anderhalve ton. Een dure wagen, maar in de top van de zakenwereld geen on gebruikelijk vervoermiddel. Daarvoor is nu de toegestane ki lometervergoeding bij 30.000 km per jaar anderhalve gulden per kilometer. In de toekomst wordt het verschil tussen die 1,50 en 0,44 belast. Dat kost bij het top tarief van 60 procent 0,64 per ki lometer. Wanneer er 25.000 kilo meter zakelijk wordt gereden moet er dus over de vergoeding 25.000 x ƒ0,64 ƒ16.000 belas ting worden betaald. Daar ko men dan nog eens 5000 kilome ters privé bij: 5000 x ƒ1,50 is ƒ7.500. Alles bij elkaar dus 23.500 gulden. Wanneer het een auto van de zaak zou zijn zou er een bijtelling plaatshebben van 30 mille. Dit kost aan belasting 18.000 gulden. De keus is dus niet moeilijk. Maar wel duurder. Volgens mr. Brouwer zal in de toekomst ook vrijwel niemand meer kunnen ontkomen aan die 20 procent bijtelling voor privé- gebruik van de auto. Totnutoe was dat mogelijk als men kon be wijzen dat men per jaar niet meer dan 2.000 km privé reed. Maar in de nieuwe regeling zullen woon- werkkilometers als privé-kilo- meters worden beschouwd. Men moet derhalve al naast of boven op de zaak wonen om van de wij ziging geen last te hebben. De Oort-plannen zullen voor heel wat rijders in 'zakelijke' au to's derhalve vrij ongunstig kun nen uitwerken. Voor Citroën is 1989 het jaar van de XM'. Zo begon een uitnodiging van de Nederlandse importeur van het Franse merk om kennis te komen maken met de twee dieselversies in de kleine AX- serie. De verschijning van het nieuwe grote model - dat de CX na zoveel jaren gaat vervangen - werpt in de Franse organisatie kennelijk zijn schaduw ver vooruit. Want de eigenlijke in troductie zal pas tegen het eind van dit jaar plaatshebben. De CX is overigens niet het enige Citroën-model dat het veld moet ruimen. Zoals bekend heeft het merk al enige tijd geleden de pro duktie van de zogenaamde 'lelijke eend' gestaakt en ook de Visa is uit het gamma verdwenen. Het lijkt wel een uitverkoop: de stallen moeten leeg om ruimte te maken voor de nieuwe raspaarden: na de BX, de AX en de grote XM nog een model in de populaire Ka- dett-klasse. 'Paarden' overigens van een voor Citroën nieuw ras, want niet langer De beide dieselversies in Citroën AX-serie. worden in deze tak van de PSA- groep auto's gebouwd naar eigen inzichten. Geen leuke eigenzinnige modellen meer, maar publieksau- to's. Wagens die zich richten op de gemiddelde smaak om zoveel mo- ADVERTENTIE 'Off. Citroën dealer voor Leiden, Wassenaar e.o. Kennedylaan 118- Leiden zuid telefoon 769322 - van Hallstraat 30 Wassenaar Openingstijden afd. verkoop: maandag t/m vrijdag 8.30 - 17.30/zaterdag 9.00 - 17.00 i Koopavond: Leiden donderdag, Wassenaar vrijdag Service hulpdienst op zaterdag van 9.00 tot 16.00 uui De Volkswagen Passat GL Turbo- Diesel staat voor 51.100 gulden in de prijslijst, inclusief btw. Geen goedkope auto derhalve. Althans in het algemeen gesproken. Maar wie koopt zo'n wagen? Wie vormen de doelgroep, zoals dat in het vakjargon heet? Dat zijn bij de ze Passat Turbo Diesel in hoofd zaak de automobilisten die op de een of andere zakelijke basis veel, heel veel kilometers per jaar ma ken. Want wie niet zoveel kilometers onder zijn wielen ziet verglijden kan beter een benzineversie kopen. En dergelijke kilometervreters zijn vrijwel altijd zakelijk onderweg. Slechts heel weinigen zullen voor hun prive-plezier tienduizenden kilometers per jaar rijden. Hoe duur anderen zo'n Passat Turbo Diesel ook vinden, de prijs speelt bij de aankoop eigenlijk maar een ondergeschikte rol. Fis cale mogelijkheden bieden immers de zakelijke rijders heel andere perspectieven. Zij kunnen hun keus vrij onafhankelijk van de prijs bepalen. Doelmatigheid, bedie ningsgemak, comfort, ruimte en ook status geven veel meer de doorslag. En wat dat betreft zijn zij bij deze Passat aan een goed adres. Een stoere wagen, eenvoudig te hante ren, met veel ruimte en comfort. En men kan er goed mee voor de dag komen. Maar dat alles heb ik des tijds al benadrukt nadat ik de Pas sat in zijn benzine-uitvoering een Een soepele, mooi lopende kracht bron, die stationair draaiend een' goedmoedige brom produceert, maar zich verder nauwelijks als een diesel laat horen. De motor levert een vermogen af 80 pk, wat bij deze bijna 1200 kg wegende wagen een acceleratietijd van 15,6 seconden oplevert voor het halen van de 100 km/uur. Een prestatie die niemand rode koon tjes van opwinding zal bezorgen. Ook een topsnelheid van dik 170 km/uur levert tegenwoordig ook geen levendige verhalen op. Maar het zijn prestaties, waarmee een goed autoleven is te leiden. Ook voor iemand die geregeld vele kilo meters moet overmeesteren. Al of niet een turbo vormt vaak een discussiepunt in de autowe reld. Uiteraard verdient een zwaar dere motor met een grotere trek kracht over het gehele toerenbe- reik in de meeste gevallen de voor keur, maar die kost en verbruikt meer. Dan maar liever met een tur bo - 'vermogen op afroep' - de weg op. Als het nodig is fel en snel en zuinig met de brandstof. Zelfs met zo'n pittig wegende Passat kwam ik tot een verbruik dat soms nog gunstiger lag dan één op vijftien. Het ligt voor de hand dat voluit gassen op de Autobahn in West- Duitsland meer brandstof vraagt, maar wie zich hier aan de steeds strenger gehanteerde normen houdt kan met deze Passat Turbo Diesel wat brandstof betreft leuk goedkoop uit de voeten. Alles bij elkaar een ruime, com fortabele en prettig rijdende li mousine, die vooral de zakelijke rijders heel wat te bieden heeft. Technische gegevens Volkswa gen Passat GL Turbo-Diesel. Dwars geplaatste viercilinder lijn motor voorin. Inhoud 1588 cc. Ver mogen 80 pk. Koppel 155 Nm bij 2500 t/min.- Voorwielaandrijving. Vijf-versnellingsbak. Lengte 4573 mih. Draaicirkel 10,7 meter. Ge wicht 1192 kg. Brandstoftank 70 li ter. Acceleratie 0-100 km/uur 15,6 seconden. Topsnelheid 171 km/uur. Prijs 51.100,-. gelijk automobilisten te kunnen bekoren. Dat lukte zeker bij het eerste mo del van Citroëns 'nieuwe genera tie': de succesvolle BX. De produk tie groeit nog steeds. Vorig jaar werden er zo'n 260.000 BX'en in Europa aan de man gebracht. Ook met de kleine AX gaat het in Franse ogen goed. De verkoop groeide vorig jaar in Frankrijk zelf en twaalf andere Europese landen naar 292.0Q0 stuks. Volgens de prognoses zal dat aantal dit jaar op lopen naar 345.000. Deze groei stoelt voor een deel op de nieuwe diesels. Tijdens de introductie werd met geen woord gerept over de drei ging die diesels boven het hoofd hangt, namelijk dat er voorzienin gen zullen moeten worden getrof fen tegen de uitstoot van roet. Kos ten, die zoals altijd het zwaarst gaan tellen bij kleinere modellen. Dat het geen luxe is bleek bij die zelfde introductie. Alle AX-diesels stonden met hun achterkant tegen de stoep geparkeerd. Toen de jour nalisten met de wagens op weg wa ren gegaan, kon men aan de niet ge ringe roetvlekken op de stoep pre cies zien, waar de auto's waren ge start. Deze AX-diesels (de driedeurs 14 RD en de vijfdeurs 14 TRD, die res pectievelijk voor 22.550 en 24.500 gulden in de prijslijst staan) zijn uitgerust met een nieuw ontwik kelde 1360 cc motor, die 53 pk ont wikkelt en is gekoppeld aan een vijf-versnellingsbak. De wagen accelereert in 14,3 se conden uit stilstand naar een snel heid van 100 km/uur en haalt een top van 155 km/uur. Althans vol gens de opgave van de fabriek. In de praktijk bleef de wagen nog even achter bij die cijfers. Maar dat kan in ons land nauwelijks een pro bleem zijn. De fabriek zegt ook dat de inder daad erg soepele motor weinig brandstof verbruikt. Zelfs bij een constante snelheid van 120 km/uur zou het verbruik niet meer dan één op twintig bedragen. Dat gunstige cijfer draagt veel bij tot het feit dat een automobilist(e) met zo'n diesel goedkoper zou kunnen uitkomen dan met de vergelijkbare benzine versie van de AX. Maar dan moet hij of zij wel meer dan 25.000 km per jaar rijden: 100 km per werk- dae. Volkswagens Passat werd in Westduitsland bekroond met het 'Gouden stuurwiel', een jaarlijks terugkerende autoprijs. In de klasse tussen de 1,5 en 2 liter versloeg de Passat o.m. de Opel Vectra. Op de foto de voor het ont werp verantwoordelijk man, dr. Wolfgang Lincke met zijn ontwerp en de prijs. (foto pr) ADVERTENTIE tijdje had gereden. Toen heb ik er ook al op gewezen dat het vandaag de dag door de windtunnel opge legde wigmodel zo weinig uitzicht naar achteren biedt. Dat maakt het achteruit steken soms tot een kans spel met heel beroerde prijzen. Minder gelukkig vind ik ook de vrij weke ophanging, waardoor on effenheden op de weg - hoe klein ook - duidelijk naar boven komen. Er is weliswaar geen sprake van stoten of trillen, maar zo'n wiegen de wagen is ook niet alles. Het is voor de autoconstructeurs het eeu wige zoeken naar het compromis: niet te stug en niet te week. Bij die speurtocht kan de balans heel ge makkelijk een tikkeltje naar de ene of de andere kant doorslaan. De dwars voorin opgehangen viercilinder dieselmotor met turbo en interkoeler is geen nieuweling in het Volkswagen-Audi-concern. Voor 'n enerverende proefrit bent u van harte welkom bij Kamsteeg Automobielbedrijven. Kamsteeg Zuid B.V., Geversstraat 30, Oegstgeest, telefoon 071-173414 Kamsteeg Zuid B.V., Hofweg 39, Voorschoten, telefoon 071-769307 Kamsteeg Zuid B.V., Van der Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, telefoon 071-899212 Kamsteeg Zuid B.V., Zeeweg 61, Katwijk aan Zee, telefoon 01718-15141 ADVERTENTIE Verfplakkertje Krasjes in de laklaag van de auto - hoe dan ook ontstaan - kunnen ge makkelijk uitgroeien tot roestbult- jes die het staal van de carrosserie gaandeweg ernstig aan tasten. On der de naam 'Dupli-Color' werd de zer dagen een slimme oplossing ge presenteerd: een heel dunne zelf klevende 'lakfilm' die in velletjes van 6 x 14 cm verkrijgbaar is. Ze is voorgestanst in diverse formaten en kleuren. Een kras in de lak kan onmiddellijk worden overgeplakt en dan zou er van roestgevaar geen sprake meer zijn. De reparatie is onzichtbaar, vocht- en warmtebe- stendig en wordt bij een wasbeurt niet van z'n plaats gehaald. Het ook op huishoudmachines bruikbare, superdunne materiaal is geen plas ticfolie, maar een laagje echte, duurzame lak. Een setje kost 9,95 gulden. Informatie: Vogelsang Ne derland, Nijmegen 080-55.36.90. Leasingboek 'Autoleasing' heet het boekje van Mercedes/Kluwer (ƒ19,90) dat op de RAI werd gepresenteerd. Het wil meer inzicht verschaffen in de vier vormen van leasing, waarbij fi nanciële service leasing met name voor de particulier geschikt is. Alle lease-vormen worden ook vergele ken met financiering in rekening- courant, huurkoop en contant geld. Op de laatste bladzijde ontvouwt auteur Pieter Nou wen de originele gedachte dat autobedrijven de aan gewezen instituten zijn om een we reldomvattend algemeen lease vervoerssysteem in het leven te roepen. BMW-licht BMW heeft het systeem van de elipsoïde lichttechniek (kleine lamp met meer en beter licht) ook beschikbaar voor andere modellen dan de 7- en 5-serie. Als compleet unit kan deze set lampen ook op de oudere BMW's worden gemon teerd. Winst Austin Rover Austin Rover heeft na 5 jaar einde lijk weer eens verkoopwinst in ons land geboekt. Na de inkrimping van het aantal dealers tot 120 en het doorvoeren van een andere marke ting steeg vorig jaar de verkoop met 6% in een markt die in ons land in totaal met 13% daalde. Het En gelse merk zit nu op een marktaan deel van 1,04%. De verwachting i voor '89 hoopgevend gezien hf aandeel van de vorige maand dat i. op 1,2% uitkwam. Actiemodellen Enkele merken brengen weer ac tiemodellen. Daihatsu viert het he feit dat de Charade tien jaar gele den voor het eerst op de RAI was te zien met de Charade Shogun op ba sis van de TS Special. Er werd voor twee mille leuke dingen aan gehan gen, de klant betaalt 825 gulden ex tra (totaal 18.995,-). Citroën heeft zelfs twee van zul ke modellen: de spierwitte AX K- Way (vanaf 16.140 gulden) en de BX Chamonix (met o.a. radio, ach terspoiler en stootstrips voor ƒ22.990,-). Samengesteld door Koos Post

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11