HEAO Notaris licht slecht voor Samenwerken met Moskou in M-Amerika HALLO Bijzonder bier rukt op Betere bijsluiter voor de anticonceptiepil Geen straf voor blote vader I CONSUMENT Nieuwe Gifwijzer Gebruik van cfk's terug gedrongen Eetstokjes Bush zoekt toenadering Hassan bemiddelt tussen België en Zaïre Co-assistent (2) BOZE GEVANGENBEWAARDERS DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 Het is slecht gesteld met de schriftelijke voorlichting door notarissen. Voorlichting over klachtenprocedures en over rentevergoeding ontbre ken tot op heden helemaal. Veel onduidelijkheid bestaat bovendien over de mogelijk heden tot gratis notarishulp. Dit staat in de Consumenten Geld- gids van de Consumentenbond. De gegevens komen uit een onderzoek naar notarissen en een enquête on der 1000 leden van de bond. Daar uit is ook naar voren gekomen dat notarissen vaak geen rente vergoe den over bedragen die zij onder hun beheer hebben. Daartoe zijn zij wel verplicht volgens de richtlij nen van hun eigen Broederschap. Bij het afhandelen van transac ties kan de notaris enige tijd lang bedragen van cliënten op zijn reke ning hebben staan, zoals bij boe delscheidingen of bij de aankoop van woningen. Dat zijn dan bedra gen die niet de notaris maar de cliënt toebehoren. Staat een be drag langer dan een maand op re kening van de notaris en is het ho ger dan 10.000 gulden, dan hoort de notaris daarover rente te vergoe den. Van de ondervraagden die recht hadden op rentevergoeding, heeft meer dan drie kwart die niet gekre gen. Doorgerekend zou dat kunnen Kritiek Consumentenbond betekenen, zo staat in de Geldgids, dat notarissen met z'n allen jaar lijks enkele miljoenen guldens op strijken aan ten onrechte achterge houden rente. Ruim de helft van de onder vraagden weet niet dat notarishulp gratis kan zijn. De notarissen wij zen zelf niet op de mogelijkheid van goedkope dienstverlening. De reden hiervoor is, weet de bond, dat deze hulp, in tegenstelling tot goedkope rechtshulp door advoca ten, niet vergoed wordt door de overheid. Te hoog Zoals eerder al bleek uit onderzoek van de Vereniging Eigen Huis val len ook de ondervraagden bij de Consumentenbond over de nota- riskosten bij woningtransacties. Die vinden ze te hoog in verhou ding tot het werk. De bond vindt verder dat er zo snel mogelijk één klachteninstantie over notarissen moet komen. Nu nog zijn er twee, die beiden vrij onbekend zijn. Het onderzoek van Eigen Huis gaf onder meer ook aan dat de nota ris geen rol van betekenis speelt bij advies of informatie over de aan koop van een woning. In negen van de tien gevallen gebruikt de notaris een standaardovereenkomst voor het opstellen van de transportakte die nodig is voor de koop van een huis. Bovendien ontdekte Eigen Huis dat de notaris nogal eens fou ten maakt in de akte (25 procent van de onderzochte gevallen) en de afrekening (9 procent). Overigens zegt de Notariële Broederschap dat de rente zonder meer moet worden vergoed. Bij kleine bedragen ligt dat anders maar als de notaris rente kan kwe ken voor de cliënt moet hij daar zijn best voor doen. Zo reageerde voorzitter mr. J.W. Groen van de Notariële Broederschap op de kri tiek op zijn ambtgenoten in de Geldgids. Op dit standpunt staat de Broederschap, zo horen de nota rissen te weten. Niet bewust De notarissen zijn zich niet bewust van het feit dat zij de cliënten te weinig wijzen op de mogelijkheid van gratis hulp. "Het notariaat is zich altijd bewust geweest van zijn sociale functie", stelt Groen. Vol gens hem wordt veel binnen de kantoren zelf opgelost, waar de no tarissen bereid zijn water bij de wijn te doen in gevalllen van gelde lijk beperkingen. De tarieven zijn daarop ook afgesteld, beweert de voorzitter. Een cliënt in Financiële nood kan via een beroep op de president van de rechtbank een notaris toegewe zen krijgen. Deze dient gratis of te gen gereduceerde prijs zijn werk zaamheden te verrichten. Daarom, aldus Groen, lossen wij dit graag zelf op. Als cliënten dat graag wil len weten, vragen zij dat gewoon aan de notaris, zo meent de Broe derschapsvoorzitter. De klacht van de bond over de klachtenbehandeling bij de Broe derschap neemt Groen ter harte. De Broederschap, zegt hij, overlegt met het ministerie van justitie over modernisering van de procedures. Die zijn vanuit het verleden tweele dig en kunnen onduidelijkheid veroorzaken. De Broederschap broedt nog op een brochure hier- Het bijzondere en buitenlandse bier rukt op. Tegelijk met het alco holvrije en -arme bier verwerft het vaak zwaardere trend-biertje een plaats op de schappen. De bierlief hebber kan zijn lol op, maar hij De bijsluiter van verscheidene an ticonceptiepillen zijn verbeterd. Eén van de grootste Nederlandse fabrikanten van de pil, Wyeth La boratoria (fabrikant van onder meer Stediril 30 en Trinordiol), be gon in de loop van 1987 met de aan passing van de tekst van de bijslui ter. In mei werden de proeven afge rond en de verbeterde tekst goed gekeurd. De nieuwe bijsluiters zijn getest door middel van interviews met tientallen vrouwen, die de bij sluiters van de tien meest gebruik te anticonceptiepillen met elkaar moesten vergelijken. Daaruit bleek dat de nu verspreide, aangepaste teksten het hoogst scoorden. doende begrijpelijk werden beoor deeld. Tijdens de actie Medicijn- lijn, die de bond onlangs hield, meldden ook veel mensen zich met klachten over bijsluiters. In de tweede helft van februari komt de Consumentenbond met een rapport over de klachten met betrekking tot mediijngebruik. Daarin zullen ondermeer aanbeve lingen worden gedaan ter verbete ring van bijsluiters. samenstelling Raymond Peil De Consumentenbond hamert al een aantal jaren op verbetering van bijsluiters, die door veel gebrui kers als slecht leesbaar en onvol- Het Nederlandse Rode Kruis heeft een nieuwe versie van de bekende Gifwijzer op de markt gebracht. Op de op stevig karton gedrukte kaart staan in alfabetische volgorde 250 giftige produkten vermeld, met daarachter adviezen voor eerste hulp bii inname door kinderen. Per jaar worden tienduizend ba by's, peuters en kleuters door huis artsen en in het ziekenhuis voor vergiftigingsverschijnselen behan deld; dat zijn er dertig per dag. De Gifwijzer is te koop bij alle Nederlandse apotheken en de meeste tijdschrift-speciaalzaken voor 7,95 gulden. De kaart kan ook worden besteld bij Het Rode Kruis in Den Haag door overmaking van 10 gulden op girorekening 22000 onder vermelding van 'Gifwijzer'. De wasmiddelen fabrikant Henkei heeft iets bedacht om de veelal plastic verpakkingen voor vloeibare wasmid delen zo veel moge lijk uit het milieu te houden. De produk- tie van deze 1,5 liter wegwerpbuidel vergt in vergelij king polyethyleen fles slechts een kwart aan grond stoffen en minder energie. Hij neemt nauwelijks ruimte- in in de vuilniszak en bij verbranding komen net als bij de fles overigens geen schadelijk stof fen vrij. De nieuwe verpakking is ook enkele dubbeltjes goedkoper, (toto Pr> moet er wel rekening mee houden dat de bijzondere bieren vaak ook een stuk duurder zijn. De Consu mentenbond heeft een aantal bij zondere bieren op een rijtje gezet en komt tot de conclusie dat de een bijzonder pilsje 30 tot 70 cent duur der is dan gewoon pils, terwijl de bijzondere bieren al gauw twee tot drie keer zo duur zijn. Per winkel verschillen de prijzen overigens ook nog eens. Een aantal bijzondere bieren draagt de naam 'trappist', een be schermde naam die aangeeft dat dit bier in kloosters volgens oude tradities wordt gebrouwen. Het 'dubbel' is een hoog gegist bruin bier dat enigszins zoetig is en 6 tot 7 procent alcohol bevat. 'Tripel' is gelig-bruin en iets bitterder dan dubbel met 8 of 9 procent alcohol. 'Gueuze' is in principe spontaan gegist bier dat iets donkerder is dan pils en wat zuriger of frisser van smaak. Het alcoholgehalte be draagt rond de 5 procent. Op basis van gueuze wordt kriek gemaakt, met iets van frambozen of kers erin en ook zo'n 5 procent alcohol. Dan is er 'stout', een donker, sterk bier tje met een alcoholgehalte tot 8 procent. Witbier is lichter dan pils en bevat behalve tarwe- ook gerste- mout. Verder zijn er veel buiten landse pilseners verkrijgbaar. Het vergt enig zoekwerk om er achter te komen waar men het ge wenste biertje het voordeligst kan krijgen. Het bier 'verboden vrucht' bijvoorbeeld werd voor prijzen tus sen 1,86 en 2,45 gulden aangetrof fen. Over het geheel genomen was de slijter niet duurder dan de su permarkt of het filiaalbedrijf. De meeste fabrikanten van spuit bussen gebruiken geen chloorflu orkoolwaterstoffen (cfk's) meer als drijfgas. Cfk's tasten de ozonlaag aan, reden voor de consumenten en milieuorganisaties om in no vember 1987 actie tegen het spuit bussen met dit gas te voeren. Met de fabrikanten werd afgesproken dat zij het gebruik van cfk's achter wege zouden laten. Begin 1990 be loofden de bedrijven demethyleter (dme) of propaan-butaan te gaan gebruiken. Volgens Konsumenten Kontakt hebben de meeste fabrikanten in derdaad deze stap genomen. Uit zondering is onder meer Wella (Hairspray forte en new wave hard look), die met ingang van 1 mei geen cfk's meer zullen bevatten. De voorraad van de winkels zal dan naar verwachting half juni niet meer schadelijk voor de ozon-laag zijn. Of een spuitbus dit drijfgas be vat staat overigens op de verpak king. Elnet-Satin van L'Oréal bevat geen cfk 11 en 12 meer, maar cfk 22. Het is wettelijk niet verplicht om het gebruik van cfk 22 op de ver pakking te melden met een waar schuwing. Cfk 22 breekt de ozon laag minder hard af in vergelijking met cfk 11 of 12 en zou tijdelijk als noodmaatregel worden ge bruikt als koelvloeistof. L'Oréal heeft beloofd in het vooijaar over te gaan op dme. Cfk's worden ook gebruikt in het isolatiemateriaal van koelkasten. Ongeveer 80 procent bevindt zich in de schuimlaag voor de isolatie, de rest in de vloeistof van het koel systeem. De koelkastmerken Elec- trolux, Marynen, Zanussi en Frigi- daire hebben onlangs bekendge maakt de hoeveelheid cfk's in hun koelkasten en vriezers met de helft te zullen beperken. Wie gecharmeerd raakt van de Aziatische keukens zal vroeg of laat vallen voor het experiment met stokjes te eten. Wie vastbesloten is met stokjes te eten en geen zin heeft in eindeloze vingeroefeningen, die moet het eens proberen met de 'be ginnersstokjes' die Studio Bazar in Amsterdam (020- 245758) impor teert. Net als bij een wasknijper worden de houtjes met een veer bij elkaar gehouden, zodat u zich ge heel op het grijpwerk kunt concen treren. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE ROTTERDAM (GPD) - In plaats van enkele maanden gevangenis, krijgt een 41-jarige Rotterdammer, die van ontucht met zijn dochter was beschuldigd, in het geheel geen straf. De Rotterdamse recht bank sprak de vader gisteren vrij en ontsloeg hem tevens van verde re rechtsvervolging. Dit laatste, omdat officier van justitie mr. W. Hendriks, na een eis van tien maan den, de wet slecht had toegepast. De verdachte was er door zijn nu achttienjarige dochter van be schuldigd, dat hij haar jaren gele den enkele malen ontuchtig had betast. Het meisje vertelde dat, na dat ze van huis was weggelopen, om overigens andere _redenen. Maar de vader ontkende de on- tucht heftig. Wel had hij z'n doch ter, toen ze een jaar of elf was, wel eens geholpen met afdrogen. De strafkamer van de rechtbank besloot tot vrijspraak op dit punt, omdat alleen de dochter zelf over de handelingen had getuigd. De ontucht kon daarom niet wettig en overtuigend worden bewezen. Maar de officier had de verdach te ook beschuldigd (subsidiair) van schennis van de eerbaarheid. Een veel lichter strafbaar feit. De doch ter had verteld dat haar vader, toen ze twaalf jaar was, een keer een erectie had laten zien. De vader had dat toegegeven. Ter verdediging daarvan voerde de man aan, dat de ze handeling was bedoeld om de verkering van zijn dochter met een tien jaar oudere man te doen stop pen. Een soort opvoedkundige ont bloting dus, met het doel het jonge meisje af te schrikken van seksueel verkeer met die man. De rechtbank achtte dat feit wél bewezen. Maar bij lezing van de tenlastelegging stuitten de rech ters op een onvolkomenheid. De officier had öf een verouderd wet boek gehanteerd, öf de wet niet goed begrepen. Want wat bleek: in 1986 is de wetstekst over schennis der eerbaarheid gewijzigd. De maximum straf ging terug van twee jaar naar drie maanden en ook anderszins werd de tekst gewij zigd. Nu had de ontbloting in '82 of '83 plaatsgehad, zodat de officier wellicht de oude wet dacht te moe ten hanteren. Maar, omdat het nieuwe artikel in het Wetboek van Strafrecht gun stiger is voor de verdachte, moet de rechtbank nu deze versie toepas sen. Dat staat kraakhelder voorge schreven in het eerste artikel van het wetboek. De officier zag dat ar tikel over het hoofd, of hij heeft sinds '86 z'n wetboek niet bijge houden. Omdat hij de nieuwe tekst niet gebruikte, ontbrak er wat aan de formulering van zijn tenlasteleg ging, en was de omstandigheid waaronder de vader zijn erectie aan zijn dochter vertoonde niet goed omschreven. Zodoende bestond er in formeel-juridische zin ook geen strafbaar feit meer. De rechtbank moest de verdachte daarom ont slaan van alle rechtsvervolging. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Bush heeft giste ren gezegd dat hij mogelijkheden ziet voor samenwerking tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie waar het het beleid voor Midden- Amerika betreft. Maar een overeenkomst met de Sovjetunie over de Amerikaanse hulp aan de Nicaraguaanse rebel len, de Contra's, verklaarde Bush voor uitgesloten. De Sovjetunie heeft geen "belangrijke belangen in dat deel van de wereld, in ieder geval niet vergelijkbaar met die van ons. En ik hoop dat ze dat be grijpen," aldus Bush. "Er zijn tal van gebieden waar we een nieuwe geest van samenwerking kunnen tonen, en dit is er duidelijk een De VS hebben herhaaldelijk be zwaar gemaakt tegen de wapenle veranties van de Sovjetunie aan de Nicaraguaanse regering. Deze leve ranties zouden ook in 1988 zijn voortgezet, ofschoon de Ameri- ADVERTENTIE Hier is 'n baan met kansen. Jij (min. HEAO'er) gaat account manager Irene helpen. Eerst met rotklusjes. Later met echt accountwerk. Want we beleven drukke tijden met z'n twintigen. Bel even 071-411219, vraag naar Mary. REKLAME-ADVIESBURO VOS PARTNER Berkenkade 1, Leiderdorp. kaanse bewapening van de Con tra's toen was stopgezet. De nieuwe president zei dat de VS speciale belangen in Midden- Amerika hebben, waaronder een onverzettelijk streven naar demo cratie, vrijheid en vrije verkiezin gen. Het beleid dat Bush ten aan zien van Midden-Amerika wil voe ren, is nog niet bekend gemaakt. Hij verklaarde wel dat het beleid van de regering-Reagan wordt her zien. Reagan was een fervent pleit bezorger voor de Contra's. Mede werkers van Bush hebben laten weten dat het Congres voorlopig niet om nieuwe hulp voor de Con tra's zal worden gevraagd en "dat de regering is bereid het streven van Middenamerikaanse leiders naar een politieke oplossing voor Nica ragua te steunen. Een van de redenen waarom er nog geen nieuw beleid voor Mid den-Amerika is uitgestippeld, is dat er nog geen onderminister voor Latijnsamerikaanse aangelegenhe den is. Minister van buitenlandse zaken, Baker, heeft zijn keuze naar verluidt laten vallen op Aronson, een Democraat die de regering- Reagan heeft geholpen de steun voor de Contra's door het Congres te loodsen. Vice-president Quayle keerde af gelopen vrijdag terug van een be zoek aan Midden-Amerika. Hij sprak daar met vier presidenten, die van El Salvador, Honduras, Costa Rica en Guatemala. De VS weigeren te praten met de Nicara guaanse president Ortega, omdat hij eerst met de Contra's zou moe ten onderhandelen. Intussen heeft Nicaragua te ken nen gegeven samen met de VS de internationale drugshandel in Mid den-Amerika te willen bestrijden. De Nicaraguaanse minister 'van buitenlandse zaken, d'Escoto, heeft dit verzoek aan de Ameri kaanse regering gisteren na be sprekingen bij de VN in New York gedaan. D'Escoto zei dat hij zal voorstellen dat de VS nauwer gaan samenwerken met Nicaragua en de andere landen in Midden-Amerika bij de bestrijding van de illegale drugshandel. BRUSSEL (GPD) - Er lijkt dooi op komst in de zeer kille betrekkin gen tussen België en Zaïre. Dat wordt afgeleid uit het feit dat beide regeringen een voorstel tot bemid deling door de Marokkaanse ko ning Hassan II hebben aanvaard. Bovendien heeft de Belgische pre mier Martens gistermiddag een ge heime ontmoeting gehad met de Zaïrese president Mobutu. Die ont moeting vond plaats in de villa van Mobutu in het Franse Cannes. De Zaïrese president kwam uit Marokko, waar hij een ontmoeting met koning Hassan had. Volgens de Belgische minister van buiten landse zaken Tindemans kan de bemiddelingspoging een eind ma ken aan het Zaïrees-Belgische con flict „zonder gezichtsverlies voor beide partijen". De relaties tussen België en zijn voormalige kolonie in Afrika zijn al enkele maanden zeer slecht als gevolg van de Belgi sche weigering om Zaïre een mil jardenschuld kwijt te schelden en door publicaties in de Belgische pers over het exorbitante vermo gen van president Mobutu. Het is de bedoeling dat volgende maand in Brussel een rondetafel conferentie over de Zaïrees-Belgi sche betrekkingen wordt gehou den. Volgens waarnemers is de plotselinge bereidheid van Mobutu om te praten ook veroorzaakt door het besluit van de Franstalige Bel gische omroep RTBf om een docu mentaire over het vermogen van de president, dat bijna even hoog is als de volledige staatsschuld van het straatarme Zaïre, niet uit te zen den. De slechte relatie tussen België en Zaïre is vooral het gevolg van de gevoeligheid van Mobutu voor kri tiek op zijn persoon. Lezers schrijven Naar aanleiding van het artikel "de papieren oorlog rond de co-assis- tent" (28-1-1989), willen wij reage ren op enkele opmerkelijke uit spraken van prof. Hoedemaeker (voorzitter van de Centrale Com missie Studentenonderwijs) en dr. Van Amstel (onderwijscoördinator van het Elisabeth-ziekenhuis). Bovendien willen wij benadruk ken dat wij als groep Verontruste Leidse Artsen in Opleiding willen opkomen voor de belangen van al le co-assistenten en daarom als VLAIO benaderd willen worden. Wij streven niet naar anonimiteit, zoals moge blijken uit eerder ver schenen krantenberichten waarin meerdere leden met naam en toe naam worden genoemd (zie o.m. Mare en Het Binnenhof). Bij het besluit van de Medische Faculteitsraad van 20 december j.l. om het Leyenburg en het Westein de ziekenhuis te Den Haag als affi- liatiepartners af te stoten, hebben een aantal overwegingen een rol gespeeld. Prof. Hoedemaeker noemt onder meer de mogelijke concurrentiestrijd tussen het Ley- burg en het Westeinde als reden beide ziekenhuizen te laten vallen. Het lijkt ons dat prof. Hoedemae ker zijn verantwoordelijkheden overdrijft. Het is zijn taak om toe te zien op de handhaving van de kwa liteit van het medische onderwijs aan de Leidse Medische Faculteit, die door het raadsbesluit danig op de tocht komt te staan. Een voor alsnog volstrekt hypothetische "oorlog" tussen de Haagse zieken huizen is de verantwoordelijkheid van de betrokken direkties, en dus als argument voor afstoting van zo wel het Leyenburg als het Westein de niet van toepassing. Voorts vond het raadsbesluit, al dus prof. Hoedemaeker, plaats op grond van "het afwegen van plus jes en minnetjes". Gezien de ver strekkende consequenties van het besluit is een dergelijke vage argu mentatie onaanvaardbaar. Het is dan ook een eerste vereiste om alle betrokken partijen eenduidig in zicht te geven in alle overwegingen die werkelijk hebben geleid tot het faculteitsbesluit van 20 december. Wat nog steeds ontbreekt in de argumentatie van de faculteits woordvoerders is de kwaliteit van het onderwijs! Het garanderen van goed onderwijs is de primaire taak van de Medische Faculteit. Het is schrijnend om te konstateren dat dit belangrijkste argument bij de inkrimpingsoperatie volledig bui ten beschouwing is gebleven. In tegenstelling tot de hoopvolle uitspraak van onderwijscoördina tor Van Amstel zijn er wel degelijk slechte co-schappen! Dat blijkt herhaaldelijk uit de uitslag van de SECO-enquète, die gebaseerd is op de ervaring van co-assistenten. Om de zeggingskracht van deze enquête ooit ingesteld door de faculteitsraad als evaluatiemidde) in dit stadium in twijfel te trek ken, nu de uitslag voor het AZL er het Elisabeth-ziekenhuis minder gunstig uitvalt, riekt naar preken voor eigen parochie. Om dit in de toekomst te voorko men zou het goed zijn om een onaf hankelijke commissie in te stellen die de kwaliteit van het medische onderwijs moet kontroleren en ga randeren. Goed onderwijs is het recht van studenten en de plicht van opleiders! Voor de kontinuering van goed onderwijs aan de Medische Facul teit van Leiden is het noodzakelijk dat prof. Hoedemaeker en de zij nen hun huiswerk nog eens over doen. Namens de VLAIO, Saskia Reitsma Hooigracht 34a Leiden Gemaskerde Franse cipiers hielden gisteren voor de gevangenis van Baumettes in Marseille een actie tegen het regeringsbeleid betreffende gevangenissen. Omdat staken in Frankrijk wettelijk verboden is, hielden zij hun ge zichten door middel van mutsen en sjaals verborgen. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9