Vervoersbond laat geen eisen vallen HETSTUUR MOETOM! FNV Hollandse Signaal grijpt naast order Stakers houden vast aan extra toeslag Reddingsplan van Bush voor spaarbanken VS NCWverdergaande bezuinigingen nodig EG beschuldigt Britten van ontduiking visquota DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 DEN HAAG (GPD) De Vervoersbonden CNV en FNV zijn niet bereid opnieuw met de werkgevers in het wegvervoer aan de tafel te gaan zitten, als die vooraf eisen dat de bon den dè verlangde onregelmatigheidstoeslag laten vallen. Woordvoerders van CNV en FNV zeiden dat gisteren mede in reactie op werkgeversvoorstellen in die richting, "Het grenst aan het onwaarschijnlijke als werkgevers tegen een stakersfront zeggen dat ze hun eisen moeten laten varen zodat er weer kan worden gepraat", aldus woordvoerder Bert Duijm van de Vervoersbond FNV. WASHINGTON (Rtr) - President Bush heeft een voorstel gedaan om de noodlijdende spaarbanken in de Verenigde Staten van de onder gang te redden. De president zal het Congres vragen in te stemmen met een nieuw fonds dat moet wor den gevormd uit de opbrengst van de uitgifte van vijftig miljard dollar aan staatsobligaties die dertig jaar lopen. Met het geld moeten de noodlijdende spaarbanken onder de arm worden genomen. "We willen het verzekeringssys teem voor spaartegoeden weer he lemaal gezond maken en de spaar ders hun tegoeden garanderen", al dus Bush. Bij de plannen om de spaarbanken weer op de been te krijgen zal rekening worden ge houden met "onverantwoorde risi co's, fraude en regelrechte misda digheid" waarvan in het verleden sprake is geweest, zo liet de presi dent weten. De naar schatting 350 noodlij dende spaarbanken in de VS zullen onder de hoede komen van over heidsinstanties. De voorschriften voor het spaarbankwezen zullen worden herzien, zodat de FDIC de enige instantie wordt die verzeke ringen voor spaartegoeden en re gels voor de spaarbanken opstelt. Het ministerie van justitie krijgt vijftig miljard dollar voor onder zoek en berechting van diegenen die een 'misdadig wanbeheer' heb ben gevoerd. Bush maakte geen gewag van een heffing van 25 dollarcent op el ke honderd dollar op een spaarre kening. Enige tijd geleden ver Bij de werkgevers bestaat bereid heid weer met de bonden te gaan praten, mits die de onregelmatig heidstoeslag niet direct als eis op tafel leggen. "Wij zijn de gevange nen van elkanders mandaten", al dus werkgeverswoordvoerder Sleddering. Beide partijen moeten volgens hem de opdrachten van .hun achterban opzij schuiven en open naar elkanders voorstellen luisteren: "Wij erkennen dat het onregelmatige werken een pro bleem is. Maar volgens ons zijn er andere mogelijkheden om dat aan te pakken, bijvoorbeeld met een betere atv-regeling". Binnen de werkgeversorganisa ties zelf ligt de bereidheid tot her opening van de onderhandelingen overigens niet eenduidig. Vandaag vergadert de christelijke werkge versorganisatie PCB over het on derwerp. Sleddering durft niet te voorspellen wat de uitslag van die vergadering zal zijn, maar hoopt dat in ieder geval voor donderdag een doorbraak in het werkgevers- front is bereikt. Klapper Ondertussen zijn de acties in het Miljonairs door beursgang Brits transportbedrijf BONDEN (DPA/ANP) - Veel werknemers van het in 1982 ge privatiseerde Britse transport bedrijf National Freight Com pany (NFC) kunnen zich sinds gisteren tot de welgestelden re kenen. Op de eerste dag van de notering van de aandelen van het bedrijf op de Londense ef fectenbeurs kwam een koers tot stand van 266 pence, het ne- gentigvoudige van het bedrag dat indertijd werd betaald toen het personeel NFC in handen kreeg bij gebrek aan belang stelling van anderen. Al vóór de introductie op de Londense beurs beschikten 400 van de 28.000 werknemers over een aandelenbezit ter waarde van tenminste 250.000 pond sterling (ongeveer 950.000 gul den). De stukken werden bin nen het bedrijf namelijk al ver handeld voor 178 pence. De Britse regering kon in 1982 geen kopers voor NFC vin den wegens de financiële pro blemen en de slechte reputatie van het bedrijf. President-di recteur Peter Thompson nam daarop het initiatief tot een overneming door het perso neel. Veel werknemers staken zich tegen het advies van hun vakbond in de schulden om aandelen te kopen en plukken daarvan nu de vruchten. Topman Thompson heeft zelf het meest geprofiteerd. De waarde van zijn aandelenpak ket steeg gisteren tot 3,85 mil joen pond (14,2 miljoen gul den). De rijkdom blijft echter niet beperkt tot directieleden. Ook talrijke lager geplaatste werknemers, zoals secretares ses en vrachtwagenchauffeurs, kunnen zich nu miljonair noe- DSM-prijs Het chemieconcern DSM heeft gis teren een stichting opgericht, die een tweejaarlijkse 'DSM-Milieu- technologieprijs' zal gaan toeken nen. Een bedrag van 25.000 gulden wordt uitgereikt aan een persoon of organisatie die in Nederland een essentiële bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling van nieuwe technologie op het gebied van het milieu. Beursschandaal Gisteren is voorzitter Tsukamoto van de sociaal-democratische op positiepartij in Japan opgestapt. Het vertrek van de 61-jarige voor zitter Saburo Tsukamoto hing al weken in de lucht, nadat hij beken de dat hij had geprofiteerd van transacties met effecten van.de fir ma Recruit, die in een schandaal Pensioengeld Tegen een plan van de Sociaaal Economische Raad om de extra re serves van de pensioenen van het personeel (180 mensen) in de kas van 'het bedrijf te laten verdwij nen is het personeel woedend in opstand gekomen. Het gaat om een bedrag van ruim 14 miljoen gul den. Fokker De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat Fokker opnieuw eni ge tientallen miljoenen guldens steun van de overheid moet krij gen. Het geld is nodig voor de ont wikkeling van nieuwe tèchnologie bij de vliegtuigfabrikant. PvdA- Kamerlid Henk Vos heeft dat giste ren gezegd in een interview met het dagblad Trouw. wegvervoer gisteren gewoon door gegaan. Bij zo'n kleine veertig be drijven werd gestaakt. Dat aantal werd vorige week op geen enkele dag bereikt. FNV-woord voerder Duijm spreekt van een geweldige klapper. "We zijn verder gegaan dan vriend of vijand had ver wacht". De bonden boekten gisteren suc ces met hun acties toen het bedrijf Kragten uit Nieuwegein als vijfde transportonderneming het zoge naamde 'protocol' ondertekende. Daarmee verklaart Kragten zich bereid zijn werknemers volgens de eisen van de bond uit te betalen, zo lang er nog geen i klaarde de Amerikaanse minister van financiën, Nicholas Brady, dat de regering een dergelijke heffing zou overwegen om met de op brengst daarvan de spaarbanken te steunen. Zijn opmerkingen veroor zaakten grote beroering in de VS. Eer werd gesproken van een ver kapte belastingverhoging, terwijl de grootste verkiezingsbelofte van Bush was geweest dat de belastin gen niet zouden worden verhoogd. In het voorstel van Bush staat ook dat de spaarbanken op 1 juni 1991 aan dezelfde eisen dienen te voldoen als de overige banken. Dat houdt onder meer in dat een spaar bank eigen kapitaal moet hebben dat overeenkomt met zes procent van de ingelegde tegoeden, een verdubbeling van het huidige per centage. Verder gaat de verzeke ringspremie voor spaartegoeden omhoog van 0,20 tot 0,23 procent van de toegoeden. Bush kon niet garanderen dat de spaarbanken de verhoging niet aan hun cliënten doorberekenen. Veel spaarbanken, vooral in Texas, zijn in de problemen geko men door dubieuze leningen aan de olie-industrie en de onroerend- goedsector. Om de banken uit het dal te halen is er volgens deskundi gen een bedrag van tussen de vijf tig en honderd miljard dollar no dig. Eind vorig jaar werden er nog snel enkele reddingsacties op touw gezet. Beleggers konden toen nog gebruik maken van belastingvoor delen die op 1 januari van dit jaar zijn vervallen. FNV en CNV worden inmiddels dagelijks bestookt met telexen van werkgevers die de bonden somme ren een actie te stoppen of zelfs dreigen met gerechtelijke stappen. Gisteren dreigde het Woerdense bedrijf Snel met een kort geding, omdat er sinds zondagavond actie bij zijn bedrijf werd gevoerd. Het bedrijf die vooral voedsel en bloe men vervoert, wilde met daarmee een einde maken aan de staking. Volgens directeur A. Snel leed zijn bedrijf grote schade, doordat de ge koelde, bevroren of verwarmde be derfelijke lading bleef staan. Het kort geding werd volgens Duijm ingetrokken toen bleek dat Snel geen been had om op te staan. "De staking geldt voor de wagens", aldus Duijm, "en niet voor de la ding. Die kon Snel gewoon los- MAINZ - Het hormoonschandaal dat vorig jaar opschudding veroorzaakte in Westduitsland i tiebron die leidde tot deze carnavalswagen bij de optocht in Mainz. Een kalf met injectienaalden i en tal met pleisters dicht geplakte spuitgaten herinnert aan het schandaal, dat de oorzaak t duizenden met hormonen behandelde kalveren. Defensie zoekt buitenlandse leveranciers DEN HAAG (ANP/GPD) - Het mi nisterie van defensie zoekt voor een nieuw computersysteem voor de artillerie van de landmacht zijn toevlucht bij buitenlandse leveran ciers. Het Nederlandse bedrijf Hol landse Signaalapparaten (HSA) blijkt niet in staat een systeem te le veren dat aan de eisen voldoet. Met het project is 136 miljoen gulden gemoeid. De opdracht aan HSA heeft het ministerie van defensie 10,3 en het ministerie van economi sche zaken 6,7 miljoen gulden ge kost. Dit blijkt uit een brief die staats secretaris Van Houwelingen van defensie gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het gaat om een onderdeel van het project Vuursteun Informatiesysteem voor de artillerie, kortweg bekend als Vuist. Doel is het automatiseren van de schietgegevens en andere doelinformatie van de veldartille rie. De schutter van iedere vuur mond kan zijn treffers aflezen op een beeldscherm. Daartoe moet in de eerste plaats het verouderde di gitale rekensysteem, Fadac ge naamd worden vervangen. In 1983 besloot besloot defensie die order te gunnen aan HSA. In 1985 moest een prototype klaar zijn. Daarin trad een jaar vertra ging op maar ook daarna, in 1986, bleek het bij de eerste testen niet te voldoen. Dat bleef zo, ook na her haald geboden kansen om het sys teem te verbeteren. In 1987 werd de opdracht aan HSA beperkt maar recente proeven hebben aange toond dat dit prototype evenmin aan de eisen van defensie voldoet. Van Houwelingen heeft daarom besloten buitenlandse bedrijven uit te nodigen een offerte te doen voor een prototype van een vuur- steuninformatiesysteem. Vier be drijven hebben een offerte uitge bracht. Het Westduitse bedrijf AEG biedt een combinatie van Westduitse systemen aan die over enige tijd bij de Bundeswehr in ge bruik zullen zijn. Het Israëlische bedrijf Elbit Computers wil het systeem Combat leveren en het eveneens Israëlische bedrijf Tadi- ran het systeem Bombard. Boven dien ligt er een offerte van het Franse bedrijf Thomson/CSF in sa menwerking met HSA voor het ATI LA 2-systeem. De systemen moeten vanaf 1993 bij de artillerie in gebruik zijn. Bij de boordeling van de offertes zal Defensie rekening houden met de mogelijkheid van militaire en in dustriële samenwerking, aldus Van Houwelingen. Voor de eerste fase van het Vuist-project is 136 miljoen gulden uitgetrokken. De 17 miljoen gulden aan ontwikke lingsgeld voor HSA is bij dit be drag niet inbegrepen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Ook in de volgende kabinetsperiode blij ven forse bezuinigingen nodig om het financieringstekort weg te wer ken en een aantal noodzakelijke beleidsdoelstellingen zoals lasten verlaging, verbetering van de infra structuur en milieumaatregelen waar te maken, aldus het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW). Politieke partijen gaan, met de verkiezingen van volgend jaar in het vooruitzicht, van te optimisti sche uitgangspunten uit door de economische groei op 2,5 procent en de inflatie op 2 procent te stel len, zo zei voorzitter prof. drs. J. Weitenberg gisteren tijdens een persconferentie. Het NCW gaat in zijn verwach tingen uit van een economische groei van twee procent. Volgens Weitenberg is in de komende jaren een lastenverlichting van 8 miljard gulden nodig, die ten dele bestemd is om de koopkracht van mensen met een uitkering op peil te hou den. In een herstel van de koppe ling tussen lonen en uitkeringen gelooft de NCW-voorzitter niet. Om deze en andere doelstellingen waar te maken moet een nieuw kabinet volgens hem zo'n 15 tot 20 miljard bezuinigen. "We zullen ook de komende ja ren scherp aan de wind moeten zei len",aldus Weitenberg. Een rege ring die er vanuit gaat dat "de eco nomische wind de komende tijd ruim waait", loopt volgens hem het gevaar dat zij na een aantal jaren haar doelstellingen bij moet stellen en nog veel zwaarder moet gaan be zuinigen. Weitenberg kwam terug op zijn uitspraak in 'Elsevier' dat het weer verantwoord is werknemers loons- WERELDHAVE - Peachey, de Britse dochteronderneming van de vastgoedmaatschappij Wereldha- ve, heeft in Londen een kantoorge bouw gekocht voor 28,75 miljoen pond sterling (ruim 105 miljoen gulden) van de Louis Dreyfus Property Group. Het pand (vloer oppervlakte 6000 vierkante meter) is geheel verhuurd en ligt in Hol- born, tussen West-End en de City, op een eerste-klaslokatie verhoging te geven. Hij toonde zich niet erg gelukkig met de uitleg van zijn woorden. "Ik had mij moeten realiseren dat door de verbrokkel de vorm waarin mijn uitspraken zijn afgedrukt (in het artikel wer den meerdere deskundigen opge voerd) mijn woorden op deze ma nier in het artikel terecht zouden komen", aldus Weitenberg. De NCW-directeur - die met zijn uitspraak de lopende cao-onder- handelingen belastte - benadrukte nog eens dat hij volledig achter ver dere matiging van de loonkosten (met daarin lonen) zit. "Deze lijn is sinds 1982 gevolgd en heeft onmis kenbaar en in belangrijke mate bij gedragen tot het herstel van het be drijfsleven. Loonkostenmatiging blijft noodzakelijk met het oog op groei en op werkgelegenheid", al dus Weitenberg. Hij voorspelde de komende jaren een reële loonstij ging die dichter bij nul dan bij éën zal liggen. "De gouden groei van de jaren '60 en begin '70 komen niet meer terug". Eerste notering DSM 'mooie prijs' AMSTERDAM (GPD) - "Een heel mooie prijs". De meeste handela ren op de Amsterdamse effecten beurs waren het erover eens dat de eerste notering voor DSM van 116 gulden gisteren om 13 uur in ieder geval niet aan de lage kant was. De tweede gereguleerde koers was dan ook een dubbeltje lager en daarna gingen er in de doorlopen de handel nog wat dubbeltjes af. Maar in de loop van de middag trok de koers weer aan. DSM sloot op 116 gulden, gelijk aan de openings koers. De grootste emissie tot nu toe op de Amsterdamse beurs is in alle op zichten een succes geworden. De vrees dat er een forse koersdaling zou optreden, bleek ongegrond. De belangstelling voor aandelen DSM, die al tot uiting was gekomen door de forse overtekening op de in schrijving, was bij de introductie niet weggeëbd. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) - Niet alleen Ne derlandse vissers lichten af en toe de hand met de Europese visserij bepalingen, ook hun collega's uit andere EG-landen wagen zich daar aan. Dat blijkt .uit een procedure die de Europese Commissie in stelt tegen het Verenigd Koninkrijk. Een Commissiewoordvoerder deelde gisteren mee dat de Com missie de regering in Londen heeft gesommeerd opheldering te ver schaffen over de Britse visvang sten in 1987. Dat is het begin van procedure die kan leiden tot klacht tegen het Verenigd Ko ninkrijk bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Volgens inlichtingen die de Commissie heeft verkregen zou den Britse vissers in 1987 hun quo- Gemeentepersoneel Amsterdam eist harde garanties AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse gemeentepersoneel dat is aangesloten bij de AbvaKabo heeft gisteren het akkoord van de hand gewezen, dat vakbondson derhandelaar N. Keppel onlangs afsloot met personeelswethouder P. Jonker. Dat akkoord ging over de rechten van ambtenaren bij de reorganisaties van de komende ja ren. Volgens woordvoerster E. Ab- spoel van het gemeentepersoneel biedt de overeenkomst te weinig garanties dat er geen ontslagen val len. "Keppel moet gewoon terug naar de onderhandelingstafel met de eis dat er gemeentebreed geen ontslagen mogen vallen", aldus Abspoel. Het Amsterdamse stadsbestuur wil het merendeel van de ambtena ren die in het kader van de op han den zijnde bestuurlijke reorganisa tie worden overgeplaatst, wel de garantie geven dat zij geen ontslag krijgen. Maar een groep ambtena ren van topambtenaren, specialis ten en personeel dat het grootste deel van hun inkomen niet bij de gemeente verdient, krijgt die ga rantie niet. ta flink hebben overschreden. Zo zouden ze ruim 20.000 ton makreel hebben gevangen in plaats van de bijna 1400 ton waar ze recht op had den. In plaats van de hun toegewe zen 6140 ton schol zouden ze 7288 ton van die vis hebben gevangen. Hun kabeljauwquotum (88.930 ton) zouden ze met ruim 4000 ton heb ben overschreden. Ook bij het vangen van andere vissoorten hebben de Britten zich niet aan hun quota gehouden. Dat was onder meer het geval met hun schelvisquotum (25.790 ton) dat ze met ruim 300 ton overschreden. Ruding: rente in Westeuropa niet hog< ;er moet TOKYO (KRF) - De overhe den in de Verenigde Staten en Westeuropa moeten een verde re stijging van de rentetarieven zien te voorkomen. Een nog ho gere rente brengt nog meer schade toe aan de economie van de ontwikkelingslanden met grote buitenlandse schul den. Dit heeft minister Ruding van financiën verklaard in Tokyo. Ruding is in de Japanse hoofdstad geweest in zijn func tie als voorzitter van het Inte rimcomité van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF), het beleidsbepalende orgaan van het fonds. Hij bereidt het vooijaarsoverleg van het IMF voor, dat begin april in Was hington plaatsvindt. Ruding gaat ook nog naar Washington voor voorbereidende bespre kingen. Na een ontmoeting met de Japanse minister van financi en, Tatsuo Murayama, liet Ru ding weten dat vooral een ren testijging in de VS schadelijk is voor de ontwikkelingslanden. Hij wilde echter niet de verant woordelijkheid bij een enkel land leggen. V X Wel 'ns bijna in slaap gesukkeld achter het stuur? Vrachtwagenchauffeurs worstelen daar k regelmatig mee. Om aan een behoorlijk salaris te komen, worden zij door hun s9k bazen gedwongen soms wel 60 tot «ik 70 uur achter het stuur te zitten. Met alle gevolgen voor hun gezondheid. En voor de veilig heid van alle weggebruikers! De chauffeurs willen beter. Hun bazen niet. Die werpen enorme blokkades op. Daarom zijn de chauf feurs in aktie. Zonder dat het publiek er last van heeft. De chauffeurs wor den gesteund door alle FNV-bonden. Samen goed voor bijna één miljoen leden. Dat geeft een sterk gevoel. Ook sterke jongens hebben behoefte aan steun. Daarom laat de FNV nu zijn spierballen zien. En met de chauf feurs zegt de FNV: Het kan anders. Beter! IClAM. voor een eerlijke beloning voor normale werktijden voor veiligheid op de weg Daarom wil de FNV nu een goede CAO afsluiten. Dat is voor iedereen een veilig idee. Dat betekent dat de bazen een andere koers moeten kiezen. Het stuur moet om!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7