NEEM HET LOTIN EIGEN HANDEN. Veel goede wil begin conferentie in Polen Griekse premier Papandreou verdrinkt in zijn problemen Sjevardnadze vangt bot in Pakistan Regering wil instelling nationale raad Frankrijk brak akkoord over Libanese gijzelaars Bevolking Paraguay 1 mei naar stembus Aylwin kandidaat voor presidentschap in Chili V i-'EÜKUAKl 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WARSCHAU Verzoenende taal, maar ook waarschuwingen markeerden gisteren de opening van de Ronde-Tafelconferentie (RTC) tussen de Poolse regering en de onafhanke lijke vakbeweging Solidariteit. De twee delegatieleiders, minister van binnenlandse za ken Kiszczak en Lech Walesa, benadrukten beiden het belang van deze "historische on derhandelingen" voor de toekomst van Polen. Maar Kiszczak waarschuwde meteen dat er geen sprake kan zijn van terugkeer van de „anarchie en chaos" uit de legale periode van Solidariteit, in 1980 en '81. Walesa op zijn beurt onderstreepte dat er geen verzoening kan zijn zonder opheffing van het verbod op Soli dariteit. „Wij eisen dat, we hebben er recht op", aldus Walesa. door Hans Geleijnse Kiszczak stelde voor een natio nale raad of commissie van overleg in te stellen. Daarin zou zitting kunnen worden genomen door mensen uit alle geledingen van de Poolse samenleving, die zich dan zouden kunnen uitspreken over voorstellen van regeringszijde voor economische en politieke hervor mingen. Kiszczak meende dat het verbod op Solidariteit onmiddellijk kon worden opgeheven, wanneer de RTC aan de bevolking weet duide lijk te maken dat er verzoening en eenstemmigheid is bereikt zowel over politieke en economische her vormingen als, zoals hij het noem de „verkiezingen die niet in het te ken van confrontatie" staan. Dat laatste is een van de belangrijke twistpunten tijdens de onderhan delingen, die naar verwacht wordt ongeveer zes weken zullen duren. De Poolse regering wenst in juni parlementsverkiezingen te hou den, waarbij de verdeling van de zetels al van tevoren vaststaat. Bin nen de partij wordt gedacht aan 60 procent voor de communisten en 40 procent voor de oppositie en de Kitty Kitty Dukakis, echtgenote van de Amerikaanse democratische presi dentskandidaat en gouyerneur Mi chael Dukakis, is opgenomen in een alcoholkliniek. "Een combina tie van lichamelijke uitputting, de zenuwslopende toestanden tijdens de campagne en de vergetelheid waarin wij na de verkiezingen ver zeild raakten, hebben tot haar alko- holverslaving geleid. Tot vlak na de verkiezingen heeft Kitty nooit problemen gehad met alcohol," zo zei de gouverneur in een verkla ring. Drugsvangst De Franse politie heeft vandaag in het departement Nièvre de hand gelegd op 471 kilogram cocaine. Volgens het ministerie van binnen landse zaken in Parijs gaat het om de grootste vangst aan cocaïne ooit in Frankrijk. De Franse politie heeft tijdens het onderzoek nauw met Amerikaanse narcotica-briga de samengewerkt. Zes mensen zijn voor ondervraging opgepakt. Analfabetisme Vier organisaties van de Verenigde Naties willen de strijd aanbinden met het analfabetisme in de we reld. Unicef, Unesco, het ontwik kelingsprogramma van de VN (UNDP) en de Wereldbank willen daarmee bereiken dat in het jaar 2000 ten minste 80 procent van de kinderen van 14 jaar basisonder wijs heeft genoten. Panama Een groep partijen die het bewind van Panama's sterke man generaal Noriega steunt, heeft Carlos Duque kandidaat gesteld voor de presi dentsverkiezingen van 7 mei aan staande. Dit heeft een woordvoer der van de acht partijen tellende coalitie meegedeeld. Volgens Du que, een zakenman die reeds lang met Noriega samenwerkt, heeft Pa nama's sterke man geweigerd zich kandidaat te stellen. al bestaande Boeren- en Democra tische partij. Solidariteit is hier echter huiverig voor, vooral ook omdat de regering wenst dat alle kandidaten op een nationale lijst komen te staan om zo de verzoe ning tussen partij en oppositie te il lustreren. Over de precieze zetelverdeling zou dan aan de RTC moeten wor den gepraat. Maar van de kant van Solidariteit wordt vooralsnog af wachtend gereageerd. Walesa ha mert vooral op democratisering van .onderop' en hij noemde giste ren vrije verkiezingen voor ge meenteraden als een goede eerste stap naar landelijke vrije verkiezin gen. Solidariteit is ook huiverig voor het aanbod, gisteren nog eens door Kiszczak herhaald, om een coalitie regering te vormen, waarin ook plaats is voor leden van de vakbe weging. Vooralsnog menen de ad viseurs rond Walesa dat een derge lijke coalitie, die uniek zou zijn in Oost-Europa, weinig kans van sla gen heeft zolang de communisten er de meerderheid in hebben en het beleid bepalen. Morgen beginnen de onderhan delingen eigenlijk pas echt. Dan splitsen de delegaties zich op in drie groepen, die (aan drie ronde ta fels) de thema's politieke democra tisering, economische hervormin gen en vakbondsvrijheid zullen be discussiëren. Vooralsnog is de ISLAMABAD - De pogingen van de Russische minister van buiten landse zaken, Sjevardnadze, om het door Moskou gesteunde regiem van de Afghaanse president Naji- bullah te betrekken in een toekom stige regering in Afghanistan, zijn mislukt. Ook de Sovjet-inspannin gen om de Pakistaanse regering te overreden de wapenleveranties aan de Afghaanse verzetsbewegin gen te stoppen, leden schipbreuk tijdens de als 'cruciaal' beschreven tweedaagse besprekingen in Isla mabad met de Pakistaanse leiders. door Bob Mantiri De Pakistaanse regering is het wel eens met Moskou, dat een "vreedzame politieke regeling moet worden gevonden in Afgha nistan", maar zij is slechts bereid de steun aan de mudjaheddin te be ëindigen, wanneer Moskou op houdt met van Kabul een wapen opslagplaats te maken. ATHENE De Griekse premier Andreas Papandreou vierde zon dag zijn 70ste verjaardag zonder veel ophef. Wel was er in de voor avond een feestelijk dineetje in een restaurant. Daarbij bleek dat zijn 34-jarige vriendin Dimitra Liani geenszins de woedende furie is zoals ze in de rechtse sensatiepers de laatste dagen wordt afgeschil derd. Volgens de boulevard-bladen zou ze de premier verwijten dat hij niet genoeg doet om de scheiding met Margareta door te drijven en ze zou dreigen op haar beurt weg te lo pen. door Frans van Hasselt Margareta Papandreou is eind vorige week naar Italië en de Vere nigde Staten vertrokken zonder dat het is gekomen tot het onder houd met Andreas dat voorafmoet gaan de scheidingsprocedure, die in Griekenland zes maanden vergt. Volgens communiqués van de pre mier is zij het geweest die het on derhoud uit de weg is gegaan. Margareta zal geruime tijd weg blijven en zo verminderen de kan sen dat Papandreou in de campag ne voor de parlementsverkiezin gen van 18 juni op de balkons zal worden geflankeerd door zijn offi ciële 'aanstaande'. Deze blijft voor lopig nog zijn 'vriendin', iets waar voor de Grieken ook andere woor den hebben en dat moet, tegen de achtergrond van de Griekse menta liteit, ten koste gaan van zowel Di- mitra's animo als van Andreas' kansen op een bevredigend verkie zingsresultaat. In heel het land blijft deze per soonlijke affaire meer tongen los maken dan de politieke schanda len die de positie van de premier al evenzeer ondermijnen. Zowel de rechter van instructie als de parle mentaire enquêtecommissie die zich met het bankschandaal-Kos- sfeer aan de ronde tafel er een van, al dan niet gespeelde, hartelijk heid. Op een persconferentie, die pre mier Bhutto, kort na het vertrek van de Russische bewindsman in Islamabad gaf, zei ze dat het "re giem in Kabul te fragiel is om zich te handhaven, wanneer de Russi sche troepen zich hebben terugge trokken. Als Moskou inderdaad de oorlog in Afghanistan wil beëindi gen, dan is nu de tijd aangebroken om haar militaire steun aan het Na- jibullah regiem stop te zetten", al dus de Pakistaanse premier. Maar Sjevardnadze had voordat hij naar Moskou terugvloog, de Russische steun aan het Kabul-be- wind onderstreept. Hij zei, dat de "leden van de Democratische Volks Partij van president Najibul- lah moeten worden opgenomen in een toekomstige breedgeschakeer- de regering". Volgens hem verte genwoordigt deze partij, waar' de mudjaheddin pertinent weigert mee te onderhandelen, "een be langrijk stroom in de Afghaanse sa menleving en dienen daarom te worden geraadpleegd over hun toekomst". Sjevardnadze zei verder, dat de Andreas Papandreou. (foto ap) kotas bezighoudt, zijn dezer dagen dichter dan ooit tevoren in de buurt van Papandreou zelf geko men, nu ook de handel en wandel van diens 'intieme vriend' George Louvaris wordt onderzocht. Drie voormalige lijfwachten van de curieuze bankier Koskotas, die zelf in Amerikaanse hechtenis zit, zijn gekomen met verhalen over "een luierdoos vol biljetten van 5000 drachmen" (circa 70 gulden) die in hun bijzijn uit het huis van Koskotas naar de auto van Louva ris waren gebracht. Daarop werd tegen de laatste een rechtelijke procedure geopend wegens "het aannemen van misdadig verkregen goederen". Hij mag het land niet verlaten. Voor de enquêtecommissie heb ben twee van de lijfwachten hun verklaringen gisteren onder ede herhaald, waarbij ze elkaar wel in onderdelen tegenspraken. Louva ris wil hen aanklagen wegens 'meineed'. De regeringswoord voerder spreekt openlijk van "om gekochte getuigen" en minister van algemene zaken Koutsoyor- TEHERAN (Rtr) - Frankrijk heeft zich niet aan de belofte gehouden dat het de pro-Iraanse Libanees Anis Naccache zou vrijlaten als de Franse gijzelaars in Libanon wer den vrijgelaten. Dat heeft de Iraan- se minister van buitenlandse za ken, Velayati, gisteren gezegd aan het einde van het bezoek van zijn Franse ambtgenoot Dumas. Naccache kreeg in 1982 in Frank rijk levenslang wegens de moord op een politieman en eemomstan- der en de poging tot moord op de verbannen Iraanse politicus Bak- thiar. Velayati verklaarde tegenover verslaggevers dat de vorige Franse regering onder leiding van ex-pre mier Chirac een 'gentleman's agreement' had gesloten dat Nac cache amnestie zou krijgen in ruil voor Iraanse hulp bij de bevrijding van drie Fransen die in Libanon werden gegijzeld. De drie keerden in mei 1988 naar Frankrijk terug, vlak voor Chirac de verkiezingen Sovjetunie nog altijd gehouden is aan het Geneefse akkoord. Hij waarschuwde ook, dat Moskou krachtens een verdrag het bewind Kabul te hulp zou snellen, wanneer er "verdere buitenlandse interven tie is in de interne aangelegenhe den van de Afghaanse regering". Hij zei niet hoe de Sovjetunie pre cies zou reageren als dat zou gebeu ren. Hij zei alleen dat "het van de si tuatie afhangt". Op haar persconferentie bena drukte mevrouw Bhutto de nood zaak van een vreedzame politieke regeling voor Afghanistan, maar zij voegde er onmiddellijk aan toe, dat dat "in de eerste plaats moet ko men van de consultatieve raad. In die raad zitten echter geen verte genwoordigers van het Kabul-re- giem", zei ze. "De Afghanen moe ten zich verenigen en zelf over hun eigen toekomst beslissen". De con sultatieve raad, die de mudjahed- dins voor vrijdag bijeen hebben ge roepen, moet de nieuwe leider en de regering benoemen. Een andere tegenslag voor Sje vardnadze was, dat hij de Afghaan- gas, zelf ook verdacht gemaakt, noemt hen 'figuren uit de onderwe reld'. De rechter die het onderzoek leidt, waarschuwde tegen beïn vloeding daarvan van regeringswe ge. Leden van Papandreous kabinet gaan nog verder. Minister van in formatie Maroudas sprak afgelo pen weekeinde van "een desinfor matiecampagne van internationaal rechts, gericht op de omverwer ping van de socialistische leiders Mitterrand en Papandreou". En de regeringswoordvoerder trok paral lellen met de manier waarop de CIA Panama heeft aangepakt. De Avriani (Krant van Morgen), de spreekbuis van minister Kout- soyorgas, schrijft over een nieuwe machinatie a la Aspida. Dat was het 'complot' waarvan Andreas Papan dreou in 1965, met veel verdacht bewijsmateriaal, werd beschul digd en waardoor de regering van zijn vader George ten val kwam. Smalend wordt, ook door Andreas zelf, gesproken van 'skandalogia', maar men blijft in gebreke, duide lijk aan te geven waar de onmis kenbare schandalen ophouden en de verdichtselen beginnen. In deze netelige constellatie gaat men de zittende premier van de weeromstuit verheerlijken als een nationale figuur van ongekende hoogte. Pessimisten zien aanko men dat in zo'n klimaat van een normale Verkiezingsstrijd niets kan komen en dat een dergelijke leider niet zomaar zal wijken voor een verkiezingsnederlaag. Anderen zien aankomen dat de regering, enkele maanden voor de verkiezingen, zal komen met een 'gedrochtelijke' Kieswet, waarmee ze eventueel ook na het behalen van 30 a 35 procent van de stem men aan de macht kan blijven. Het aangrenzende Turkije gaf hiervan reeds een voorbeeld. Communis tenleider Florakis heeft gezegd dat hij, om zo'n ontwikkeling te ver hinderen, niet alleen zoals nu met rechts wil samenwerken, maar als het nodig is "ook met de duivel". verloor en werd opgevolgd door Mitterrand. Na zijn nederlaag "belde Chirac zelf met onze minister-president en verzekerde hem dat (de belofte) zou worden vervuld", aldus Ve layati. En hij voegde daaraan toe: "Iran heeft gedaan wat het had be loofd, maar de vorige Franse rege ring heeft zich niet aan de belofte gehouden". Dumas weigerde in eerste in stantie in te gaan op de beschuldi gingen van Teheran, maar erkende later dat andere Iraanse leiders ook al over deze zaak hadden gespro ken. De toenmalige minister van binnenlandse zaken, Pasqua, ont- se verzetsleiders niet te spreken kreeg, ondanks de dringende sig nalen die de Russische ambassade. De Russische bewindsman had zijn verblijf met een dag verlengd in de hoop de Afghaanse verzetsbe wegingen te kunnen overtuigen van de noodzaak van deelname van het Najibullah-bewind in een toe komstige regering. Maar de mudja- heddins zeggen onder geen voor waarde te willen praten met leden van de regerende Democratische Volkspartij van Najibullah. De Sovjetunie moet zich niet be moeien met Afghanistan als zij een bloedbad wil voorkomen, verklaar de Hekmatyar, leider van een radi cale factie van de fundamentalisti sche Hezbe Islami verzetsbewe ging. Hij beschuldigt de Sovjetunie ervan het "Kabul-regiem te hebben bewapend met de modernste wa pens, die tegen het Afghaanse volk wordt gebruikt". De mislukte missie van minister Sjevardnadze heeft de vrees doen toenemen van een massale bloed bad in Afghanistan, wanneer de Russische troepen na 15 februari uit Afghanistan zijn verdwenen. Alle westerse diplomaten hebben Kabul inmiddels verlaten en een aantal andere ambassades, waar onder Oosteuropese, hebben hun staf tot een minimum ingekrom pen. Intussen hebben tot de tanden gewapende de Afghaanse troepen stellingen betrokken in en rond de hoofdstad en wachten een groot scheeps offensief af van de mudja- heddins, die naar de hoofdstad op rukken. Groot Brittannië heeft zich intus sen uitgesproken tegen een even tuele voedselluchtbrug van de VN op Kabul zolang president Najibul lah nog aan de macht is. kende dit weekeinde dat er een dergelijk akkoord was gesloten. Velayati maakte zijn verwijten op de laatste dag van het bezoek van Dumas, de eerste Franse mi nister die sinds 1979 een bezoek brengt aan Iran. Dumas werd ver gezeld van een delegatie van Fran se zakenlieden die hoopt een graantje mee te pikken van de op bouw van de Iraanse industrie na de Golfoorlog. Beide ministers van buitenland se zaken noemden het bezoek 'vruchtbaar' maar Velayati teken de daarbij aan "we hebben natuur lijk nog een lange weg te gaan voor de verbetering van onze betrekkin gen". ASUNCION (AP) - Generaal An dres Rodriguez, die vorige week na een staatsgreep in Paraguay aan de macht kwam, heeft gisteren ver klaard dat op 1 mei verkiezingen zullen worden gehouden en dat het parlement is ontbonden. Aan de verkiezingen mogen ook de oppo sitiepartijen meedoen, met uitzon dering van de communistische par tij, zei Rodriguez op een persconfe rentie. Rodriguez ontkende dat hij be trokken was bij de drugssmokkel in Paraguay. „Ik haat drugs", zei de 65-jarige generaal van de cavalerie. „Ik zweer als katholiek en als huis vader, ik zweer bij mijn kinderen, dat ik niets te maken heb met drugs". Meteen na de staatsgreep van vorige week werd Rodriguez door buitenlandse diplomaten, academici en de media in verband gebracht met de sterke stijging van cocaïneleveranties uit Bolivia. Rodriguez zei dat deze beschuldi gingen „werden verspreid door mensen die mij in diskrediet willen brengen". Voorts gaf de nieuwe president het eerste officiële dodental als ge volg van de staatsgreep. Hij zei dat ongeveer 50 mensen om het leven waren gekomen. Volgens eerdere schattingen van buitenlandse di plomaten en ooggetuigen zouden bijna 300 mensen de dood hebben gevonden. Rodriguez zei dat de nieuwe pre sident onmiddellijk na de verkie zingen van 1 mei in functie zal ko men. Sommige oppositieleiders hebben gezegd dat zij veel te wei nig tijd hebben om zich voor te be reiden op de verkiezingen. „Over de datum is zonder overleg beslo- SANTIAGO (UPI) - De Chileense christen-democratische partij heeft gisteren de advocaat Patricio Aylwin aangewezen als presidents kandidaat voor de verkiezingen in december. Aylwins verkiezing had meer voeten in aarde dan was ver wacht, waardoor een impasse op doemde die de campagne van de oppositie tegen president Pinochet dreigde te frustreren. Aangenomen wordt dat de 70-ja- rige Aylwin in maart als de enige kandidaat zal worden aangewezen van de verenigde oppositie, die ok tober vorig jaar het referendum over het voortduren van het be- wind-Pinochet won. De verkiezin gen in december moeten een op volger opleveren voor Pinochet, die in 1973 via een coup de macht overnam van de gekozen president Salvador Allende. Vrijwel niemand twijfelde aan Aylwins kandidatuur, maar zijn ADVERTENTIE Chirac. (foto anp) ten", zei Domingo Laino, een voor malig balling en leider van de Authentieke Radicale Liberale Partij. „Zelf kan ik niet eens kandi daat staan omdat ik niet ben gere gistreerd. Onze mensen zijn niet geregistreerd. Het lijkt me dat dit geïnterpreteerd "kan worden als een valstrik". De Colorado Partij, die al sinds 1947 aan de macht is, heeft een vas te meerderheid van tweederde in het parlement. De partij heeft 1,4 miljoen leden op een bevolking van ongeveer 4 miljoen zielen. Dit hoge aantal leden is vooral het ge volg van de verplichting lid te zijn van de partij wil men in aanmer king komen voor een overheids functie of voor overheidssteun. Stroessner, die bij acht twijfelach tige verkiezingen de kandidaat van de Colorado Partij was, werd vorig jaar februari opnieuw gekozen voor een termijn van vijfjaar. Rodriguez nam Stroessner giste ren in bescherming en zei dat hij geen dictator was geweest. „Als de Colorado Partij hem zo veel jaren heeft gekozen, moet dat zijn ge weest omdat men vertrouwen in hem had", zei hij. „Stroessners ju ridische positie wordt bekeken", voegde Rodriguez daar aan toe. „Hij kan misschien over twee of drie jaar terugkomen. Hij is naar Brazilië gegaan om uit te rusten". Op de vraag of Rodriguez kandi daat zou staan bij de presidentsver kiezingen, zei hij dat de Colorado Partij over de kandidatuur beslist en niet hij. „Ik ben slechts een mili tair, geen politicus. Maar als ik mij nuttig kan maken voor het land, zal ik doen wat mij wordt gevraagd". kansen leken te keren als gevolg van beschuldigingen van fraude en wanbeleid. Da,t speelde de tegen standers van de oppositieleider binnen zijn eigen partij in de kaart. Volgens leidende oppositiefiguren heeft de gang van zaken rond Ayl wins nominatie het image van de oppositie geen goed gedaan. Er is nog steeds onenigheid tussen de christen-democraten en de andere partijen over de wijze van verkie zing van een gezamenlijke kandi daat. Links wil een congres bijeen roepen terwijl de christen-demo craten de keuze willen laten aan de partijleiders. De overige partijen zijn het er verder niet mee eens dat de chris ten-democraten ook nog e^ns kan didaten leveren voor de Senaat. Ze vinden dat de partij met het leve ren van de president al genoeg macht krijgt, maar de christen-de mocraten zijn tot nu toe niet gevoe lig voor die eis. We slim is koopt meteen een lot Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje ZgZltTJee'TeZZ MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ WARSCHAU - De langverwachte ronde-tafelbesprekingen tussen de Poolse regering en het vakverbond Solidari teit zijn gisteren begonnen. (foto anp> Achterlaten van afval loopt Brit in de papieren LONDEN (DPA) Eenieder die in de toekomst in Groot Brittan nië nog achteloos glas-, etens- en papierresten. achterlaat in stra ten of in parken, moet er reke ning mee houden daarvoor zwaar te moeten betalen. De Britse regering is van plan vervuilers voortaan geldboetes op te leggen tot maximaal ruim 1400 gulden. De Britse média meldden gisteren dat de staatsse cretaris voor milieuzaken, Bottomley, zich intensiever met het afvalprobleem zal gaan be zighouden. Tot nu toe liep men in Groot Brittannië (de overigens kleine) kans zo'n 100 gulden kwijt te ra ken aan het weggooien van afval.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5