Nederlander gemiddeld te veel bestraald 'In praktijk houden vaders zich niet méér bezig met opvoeding dan vroeger' HCHIERHRflWll Geen enkele paranormale üp droeg bij aan oplossing ontvoering-Heijn Mammoettransport met tweede brug over Maas Cursus hygiëne als straf voor moteldirecteur Op een gewone zakenrekening krijgt u automatisch een hogere rente bij een hoger saldo. DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Onderzoek gezondheidszorg ministerie UTRECHT (ANP) - Artsen moeten voorzichtiger zijn met het aanvragen van stralingsonderzoeken. De gemiddelde Nederlander wordt in zijn leven - door medisch onderzoek of behandeling waarbij ioniserende straling wordt toege past - blootgesteld aan een hoeveelheid straling die gelijk is aan drie maal de straling die ons land bereikte na de kernramp in Tsjernobyl. Ook moet beter worden bijgehou den hoe vaak iemand gedurende zijn leven in de gezond heidszorg aan straling wordt blootgesteld. BLOEMENDAAL (GPD/ANP) - De tweeduizend tips van paranor maal begaafde mensen die zijn bin nengekomen in de zaak-Gerrit Jan Heijn hebben geen van alle bijge dragen tot de opsporing van de da der en het losgeld of de verblijf plaats van het slachtoffer. Dat blijkt uit onderzoek van het Neder lands Instituut voor Toegepaste Parapsycholgie (NITP) naar de pa ranormale tips in de ontvoerings zaak Heijn. De werkgroep bestond uit een psycholoog, twee filosofen, een parapsycholoog en een compu terprogrammeur. Commissaris Brinkman van de Bloemendaalse politie kreeg giste ren het eerste exemplaar van het rapport overhandigd. Brinkman zei dat het onderzoek de scepsis van 'de gemiddelde politieman' over het nut van paranormale waarnemingen bevestigt. Opvallend detail van de onder zoeksresultaten was dat naarmate de waarneming paranormaler was, ook de kans dat de waarnemer er naast zat, toenam. Bovendien ble ken spontane, eenmalige waarne mingen van mensen die zichzelf geen echte paragnosten noemen, achteraf zelfs vaker te kloppen dan de uitspraken van 'ervaren' pa ragnosten. Onderzoeker Molewijk: "Het onderzoek laat een bepaalde trend zien: hoe paranormaler ie-_ mand zichzelf vindt, des te meer is' hij geneigd om hoe dan ook maar iets te beweren. Deze mensen kun nen het soms bij het rechte eind hebben, maar ook even vaak mis kleunen". Bij de analyse werd ook gekeken hoe vaak zich paranormaal begaafd noemende mensen Gelderland noemden als provincie waar Gerrit Jan Heijn te vinden zou moeten zijn. De score was lager dan die van de tipgevers die een eenmalige in geving hadden. De 'echte' paragno sten noemden meestal de meer voor de hand liggende provincies Noord- en Zuid-Holland. 'Gewone' mensen noemden juist vaker Gel derland, de juiste provincie. Zij za ten achteraf gezien gemiddeld dichter bij de waarheid. Molewijk: "Je zou denken dat spontane indrukken sterker zijn. Het gaat dan om onthouden dro men. Mensen die overtuigd zijn van hun helderziendheid, gaan meer af op hun intuïtie. De droom smelt dan weg als informatieka naal. In het algemeen kun je zeg gen dat paragnosten geen betere waarnemingen doen dan de gemid delde mens". Mede-samensteller van het rap port, J.G. Neu, heeft zich bezig ge houden met het 'veldonderzoek' samen met paragnosten. Dat ge beurde apart van de analyse van de tips die per brief waren binnenge komen. Neu heeft de hoop nog niet opgegeven om een bewijs te vin den voor paranormale waarne ming. Hij voert aan dat eerdere ver dwijningen wèl tot een oplossing zijn gebracht dankzij inzet van pa ragnosten. Volgens Neu moet de kans op een succesvol gebruik van paragnostiek voor politieonder zoek dan ook niet bij voorbaat wor den uitgesloten. Commissaris Brinkman: "Als je niets hebt, ben je blij met elke tip". Tot deze conclusie komt een werk groep van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). De werkgroep is bezig met een verkennende inventarisatie van de stralingsbelasting ten gevol ge van medische toepassingen. Staatssecretaris Dees (WVC) komt dit jaar met een notitie over de stralingsbelasting en met be leidsvoornemens tot bescherming Geleidelijk afkicken beter dan methadon UTRECHT (ANP) - Het gebruik van methadon bij het afkicken is met name om psychologische rede nen ongewenst. Dat concludeert de Utrechtse psycholoog Van de Wyn- gaart na een onderzoek onder 950 deelnemers aan het methadonpro- gramma in zijn woonplaats. De praktijk leert volgens hem dat de heroïne zelf een beter mid del is om af te kicken dan het ver vangende methadon. Een langza me afbouw biedt volgens hem ge bruikers meer kansen om van de drugs af te komen. Van de Wijn- gaart: „Methadon heeft zich in de praktijk de status verworven van een onderhoudsmiddel. Boven dien is het een middel waar je moeilijk vanaf kunt komen". Veel afkickpogingen zijn gestrand op de laatste druppels methadon, aldus de psycholoog. De doses methadon die hulpver leners verstrekken zijn volgens Van de Wijngaart overigens aan de lage kant. Veel gebruikers verdub belen hun gebruik met illegaal ge kochte tabletten. Om de afhanke lijkheid van de hulpverlening te verkleinen noemt de Utrechtse on derzoeker de mogelijkheid om de betrokkenen zelf hun dosering te laten vaststellen. Als ze daaraan be hoefte hebben kunnen ze dan een afspraak maken met hun begelei der. Voordelen daarvan zijn dat cliënten niet meer zeuren en drei gen en dat een hulpverlener min der kans loopt op te branden, aldus Van de Wijngaart. Paddestoelen Steeds meer paddestoelen verdwij nen als gevolg van luchtverontrei- nining en vernietiging van leefge meenschappen. In eeij aantal Eu ropese landen loopt het aantal pad destoelen dat in hun voortbestaan wordt bedreigd uiteen van 300 tot 1100. In sommige delen van Euro pa dreigt de helft van alle padde stoel-soorten te verdwijnen, aldus de Landbouwuniversiteit (LU) in Wageningen. De achteruitgang van de paddestoelen is volgens de LU een waarschuwing dat het milieu nog ernstiger wordt bedreigd dan tot nu toe werd aangenomen. Jeugdsoos dicht De jongerensoos Endless in Rijs wijk, waar zaterdagavond een 19- jarige jongen werd doodgeschoten, blijft deze maand dicht, aldus de Rijswijkse wethouder voor sociaal en cultureel werk, W. van der Ende. De komende weken moeten een af koelingsperiode zijn. De gemeente Rijswijk heeft deze maatregel niet aan de soos hoeven opleggen, het bestuur liet de wethouder zelf al weten veel voor een tijdelijke slui ting te voelen. V rouwenhandel De Amsterdamse politie heeft met de aanhouding van drie Joegosla- ven een einde gemaakt aan een handel in vrouwen. Tenminste vier vrouwen zijn van deze handel het slachtoffer geworden. De drie ar restanten verbleven illegaal in ons land. Twee van hen hadden zich al eerder aan vrouwenhandel schul dig gemaakt. Vier vrouwen hebben aangifte gedaan. Waarschijnlijk zijn echter meer vrouwen het slachtoffer van deze Joegoslaven geworden. Meningitis Tot en met vorige week zijn dit jaar elf mensen overleden aan meningi tis, net zoveel als in het gehele jaar 1988. Volgens het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur zijn vanaf 1 januari in totaal 83 gevallen van meningitis (hersen vliesontsteking) gemeld, verspreid over het hele land, en voor het over grote deel bij kinderen. van patiënt en consument tegen de nadelige gevolgen. Dees verwijst ook naar deze notitie in een brief aan de vaste Tweede Kamercom missie voor volksgezondheid naar aanleiding van een klacht van de Vereniging tegen de Kwakzalverij over het volgens haar onbevoegd gebruik van röntgenapparatuur door chiropraktors ("bottenkra- kers"). De chiropraktors zelf zeggen overigens dat zij tijdens hun oplei ding (in het buitenland) wel met röntgenapparatuur hebben leren omgaan. Volgens Dees gebruiken de chiropraktors toestellen met een gering vermogen, die niet zijn onderworpen aan een vergun ningsplicht op grond van de Kern energiewet. De Europese richtlijn voor de stralingsbescherming van mensen die medisch worden onderzocht of behandeld moet nog in de Neder landse wetgeving worden opgeno men. Het blootstellen van mensen aan straling wordt in het ontwerp van de wet op de beroepen in de in dividuele gezondheidszorg een zo genaamde voorbehouden hande ling. Er kunnen dan nadere voor waarden aan worden gesteld krachtens de Kernenergiewet. De chiropraktors zijn niet opgenomen in de groep van beroepsbeoefena ren die deze handeling mogen uit voeren, aldus Dees. De Vereniging tegen Kwakzalve rij vraagt zich af waarom er met op treden tegen chiropraktors die röntgenapparatuur gebruiken moet worden gewacht tot de wet is ingevoerd. Twintig kilometer file voor Auto-RAI AMSTERDAM (ANP) - De Auto- RAI in Amsterdam heeft gisteren rond het middaguur tot een file van 20 kilometer op de A2 geleid. Tot Breukelen toe stond het verkeer vast. De file was omstreeks half twee 's middags weer opgelost. In Amsterdam wachtte de automobi listen een tweede probleem: nage noeg alle parkeerplaatsen waren bezet. Ook op de AIO richting Am sterdam ontstond een file als ge volg van de belangstelling voor de RAI. ROTTERDAM - Dit zijn de nieuwe helmen die de Rotterdamse brandweer enkele maanden gaat uittesten. De sciencefictionachtige witte helmen hebben een goudkleurig vizier. Bovendien kan zuurstofapparatuur aan de helm worden gekoppeld en biedt het materiaal een betere bescherming tegen hoge temperaturen. (foto anp> ZWIJNDRECHT (ANP/GPD) - De tweede Van Brienenoordbrug over de Maas bij Rotterdam wordt vol gende week donderdag naast de al bestaande brug gelegd en de dag daarna op de juiste hoogte gehe sen. Volgende week zaterdag zal minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) de brug officieel op de tijdelijke ondersteuningen plaat sen. Dat zal rechtstreeks door de NOS worden uitgezonden. In mei 1990 kan de brug dan worden open gesteld voor verkeer. Het brugdeel - 300 meter lengte en met een gewicht van 4,8 miljoen kilo - wordt aanstaande maandag van Zwijndrecht naar Rotterdam gebracht. Het is het grootste bin- nenvaarttransport van Nederland, mogelijk zelfs van Europa. Maar dan moet het maandag 13 febru ari ook wel meezitten: de wind kracht mag niet veel meer zijn dan 5 meter per seconde, de stroom snelheid van de rivieren moet een 'tikkeltje zijn bijgesteld' door tijdig via het Haringvliet extra te spuien, er moet tenminste een kilometer zicht zijn, de rivieren mogen tij dens eb niet extra veel water te ver werken hebben uit het achterland en het water mag niet kouder zijn dan 0 graden Celsius. Wat betreft die twee laatste voor waarden is Rijkswaterstaat opti- ZUTPHEN (GPD) - Het was hele maal mis in de keuken van motel De Cantharel in Ugchelen, het Ve- luwse paradepaardje van het Van der Valk-concern. Stinkende cor don bleu's, bedorven garnalen en dito rollade naast de salami en plakken kaas, met vuil aangekoek te vloeren, verstopte personeelstoi- letten en onzindelijke urinoirs, on hygiënische wasruimten zonder zeep en met een vuile handdoek. Ziedaar in kort bestek de misse lijk makende waslijst in de dag vaarding van de justitie. De motel- directeur verscheen gisteren voor de Zutphense ecnomische politie rechter om zich te verantwoorden voor de smeerboel in zijn horeca- etablissement. De officier van justitie eiste een boete van 27.000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Die voor waardelijke helft zal alsnog moeten worden betaald, als de moteldirec teur niet binnen negen maanden na de véroordeling bovendien een examen in praktische hygiëne in de horeca heeft afgelegd. Behalve de directeur moeten ook de vier chef-koks van De Cantharel wor den verplicht de horeca-cursus voor dit examen (bij het Onder wijscentrum Horeca te Zoeter- meer) te volgen, zo eiste de officier. De onhygiënische situatie in de keuken en de santitaire wantoe standen in de personeelstoiletten waren aan het licht gekomen tij dens regelmatige controles van de Keuringsdienst van Waren. Diver se keren was er al een proces-ver- baal gevolgd, maar nadat strafver volging met een schikking was af gekocht en de wantoestanden ble ven voortduren, raakte het geduld van de officier van justitie uitge put. Hij dagvaardde het bedrijf na herhaalde waarschuwingen. „Het bedrijf heeft het er naar gemaakt dat de zaak nu in de openbaarheid komt", aldus de officier. Tijdens de controle van de keu ringsdienst, vorig jaar september, werden behalve de reeds geschets te toestanden ook bedorven rijst en stinkende koteletten en kalfszwe zerikken en rottende garnalen aan getroffen. Het maximaal toelaatba re aantal kweekbare micro-orga nismen van tienduizend was met 300 miljoen ver overtroffen. Ook de rijst had een veel te hoog kiemge- tal. Bovendien was het keukenge rei vies en verspreidde sterk gegist bier in een gekoelde opslagplaats een doordringende geur. Een per- soneelstoilet toonde een dikke laag diarree. Bij hercontrole, drie weken gele den, bleek de keuken van het be drijf er echter behoorlijk uit te zien, aldus de officier van justitie. De moteldirecteur zei dat hij te laat be keerd was. Hij zei niet bijtijds de hulp van de familie Van der Valk te hebben ingeroepen, omdat hij er moeite mee had zijn fouten toe te geven. Volgens hem is de wantoe stand ontstaan als gevolg van de snelle groei van het motel naar één miljoen bezoekers en 600.000 maal tijden per jaar. „Het is me allemaal boven het hoofd gegroeid", aldus de directeur. Uitspraak 20 februari. ADVERTENTIE Goed nieuws voor bedrijven, verenigin gen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren. Tot dusver moest u steeds weer met uw bank afspraken maken over de belegging van overtollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en de voordelen van een getrapte rentevergoe ding: naarmate het saldo op de rekening hoger is, kan een hogere trap in de tariefstelling worden bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening tevens Beleggingsrekening. De rente wordt maandelijks aangepast aan de ontwikkeling op de geldmarkt. Rente over de hoogste trap maar liefst F" A Vrije beschikkingsmogelijkheid JyQ Alle betalingsverkeerdiensten. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of andere beperkingen. De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak én een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe ser vice? Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst. De Nutsspaarbank doet meer voor ondernemers. mistisch gestemd. Het is de afgelo pen tijd droog geweest en dus zal er geen sprake zijn van wassende ri vieren. Bovendien is de winter tot nu toe uitgebleven, dus zal het wa ter wel op temperatuur zijn. Voor de rest is het afwachten. Het weer bericht van het KNMI zal voor het laten doorgaan of afblazen van de hele operatie van wezenlijk belang zijn. De tweede Van Brienenoord brug wordt getrokken door vier sleepboten, terwijl vier anderen as sistentie moeten verlenen bij het manoeuvreren. Aangezien het gaat om twee pontons van 30 bij 100 me ter en een boog van 300 meter leng te en 45 meter hoogte en het trans port voor een deel dwars op de meest voorkomende westenwind staat, is elke flinke zucht voldoen de om het uit koers te halen. Van daar die maximum windkracht. De waterhoogten zijn van belang om de speling van 30 centimeter tus sen bovenkant Van Brienenoord 2 en onderkant Botlekbrug en Ko- ningshavenbrug te krijgen. Hoger water betekent minder ruimte. Overigens zijn met de aanleg van de tweede Van Brienenoordbrug de verkeersproblemen op die plaats niet uit de wereld. Het zal nog jaren duren voordat de nieuwe brug en de (dan gerenoveerde) be staande brug geheel in gebruik kunnen worden genomen. Pas over meer dan een jaar, op 1 mei 1990, wordt de nieuwe Van Brie nenoordbrug in gebruik genomen. Tegelijk begint het herstel aan de oude brug, waarvoor enkele stro ken onttrokken worden aan het da gelijkse verkeer. Wat zoveel wil zeggen als: naar het zuiden toe zijn de files opgelost; naar het noorden blijven ze. Pas in 1992 zullen Van Brienenoord 1 en Van Brienenoord 2 volledig dienst doen en behoren de files aldaar tot de verleden tijd. Dordrecht stelt stadswachten aan DORDRECHT (ANP) - Dordrecht heeft sinds gisteren zeventien stadswachten. Door hun aanwezig heid moet de criminaliteit gaan da len en de sociale controle in open bare ruimten toenemen. De stads wachten zijn herkenbaar aan een blauw met grijs uniform. Ze krij gen geen opsporingsbevoegdheid maar kunnen indien nodig met een portofoon hulp van de politie in roepen. Het gaat om een experiment van twee jaar. Het rijk draagt er een half miljoen aan bij. Het project beoogt niet alleen het terugdringen van de kleine criminaliteit maar ook de bestrijding van de werkloosheid. De stadswachten krijgen een tien maanden durende opleiding voor het diploma beveiligingsbeambte. Volgens burgemeester J. Noor- land is voorlopig nog geen sprake van vaste aanstellingen, al sloot hij dat niet geheel uit. "Dit project kun je zien als een broedplaats van ge kwalificeerd veiligheidspersoneel met een constante doorstroming. We denken zo een groot aantal mensen aan een baan te kunnen helpen in een gestadig groeiende branche. Met de taak als stads wacht doet men praktijkervaring op, die later bij het zoeken n vaste baan uiteraard goed i zal komen". BLARICUM - Vaders krijgen na een echtscheiding steeds vaker de kinderen toegewezen, vooral als zij hertrouwd zijn of een nieuwe part ner hebben die volledig voor de kinderen kan zorgen. Een baan is by een voogdijtoewijzing voor ge scheiden vaders van groot belang terwijl werk buitenshuis juist in het nadeel kan werken van een ge scheiden moeder. Tot die conclu sies komt mr. D.A. Bönnekamp in haar onderzoek 'De rechterlijke be sluitvorming inzake voogdij na scheiding'. door Patricia van der Zalm Mevrouw Bönnekamp, voor haar onderzoek verbonden aan de Inter facultaire Werkgroep Vrouwenstu dies van de Rijksuniversiteit in Utrecht, woonde 482 zaken bij over de kindertoewijzing'in Utrecht en Haarlem. Zij wilde inzicht krijgen in de denkbeelden van rechters over vaderschap, moederschap en de zorg voor kinderen. De voogdijzaken die zü bijwoon de zijn te onderscheiden in niet-ad- vieszaken (93 procent), waarin bei de partijen het eens zijn over de voogdij en waarin de rechter dus geen advies vraagt aan de Raad Onderzoekster zet vraagtekens bij bevoordeling man bij toewijzing kinderen Invloed Bönnekamp wil niet zover gaan de betreffende rechters van vooroor delen te betichten. "Dat klinkt zo zwaar. Het is nu eenmaal zo dat een groot deel van de samenleving ook voor de Kinderbescherming, en ad vieszaken (7 procent). In niet-ad- vieszaken is het percentage vaders dat de voogdy kreeg tussen 1978 en 1983 gestegen van 8 tot 10 procent. Bij de advieszaken ligt dat percen tage beduidend hoger en steeg het in vijfjaar tijd van 34 tot 38 procent. Vrijwel alle vaders beschikten bij de toewijzing over een nieuwe partner zonder baan of hadden een betaalde gezinshulp voor de kinde- Een traditioneel gezin wordt door rechters en de Raad voor de Kinderbescherming kennelijk als beste situatie voor kinderen ge zien. Mr. Bönnekamp daarover: "Je kunt bepaald niet zeggen dat zij maatschappijkritisch te werk gaan. Rechters en kinderbescher ming zouden meer open moeten staan voor maatschappelijke ont wikkelingen. Op deze manier blijft het zo vanzelfsprekend dat het steeds .vrouwen zijn die volledig beschikbaar zyn voor kinderen". Bestaande situatie In de toewijzing aan vaders speelt nog een belangrijke overweging. Bönnekamp noemt die de 'wet van de status quo', het bestendigen van de bestaande situatie. "Als een moeder tijdelijk uit huis gaat, bij voorbeeld om woonruimte te vin den voor haar en de kinderen, neemt de vader de zorg over. Dat komt nogal eens voor. De rechter is geneigd de situatie in het belang van het kind zo te laten in afwach ting van een onderzoek door de Raad voor de Kinderbescherming. Die neigt er ook toe de bestaande situatie, als die stabiel is, te hand haven". "De jarenlange zorg van moeder lijkt dan opeens niet meer mee te tellen, zeker als de vader een nieu we partner heeft. Als moeder moet je dan sterke argumenten hebben om toch de voogdij te krijgen". Volgens Bönnekamp is een gang bare gedachte dat een weglopende vader zijn huis verlaat, maar een weglopende moeder haar kinderen .in de steek laat. Dat kan flink in haar nadeel werken. De toename van het aantal man nelijke voogden lijkt emancipatoir maar is het niet, stelt mevrouw Bonnekamp. "In praktijk houden vaders zich nauwelijks meer met de opvoeding bezig dan vroeger. Vaders die vanwege hun kinderen part-time zijn gaan werken of'huis man' zyn geworden, zijn nog steeds uitzonderingen. In de ad vieszaken die ik bijwoonde, kwa men ze zelfs helemaal niet voor". Als vaders werkelijk een flink deel van de opvoeding zouden ver vullen, zou Bönnekamp het groei end percentage mannelijke voog den terecht vinden. Nu zet ze daar vraagtekens by. "De ouder die gro tendeels voor de kinderen zorgde, zou in principe ook voogd moeten worden. Meestal zyn dat vrou wen". vindt dat vrouwen volledig voor hun kinderen beschikbaar moeten zyn. Toch zou een rechter zich meer bewust moeten zijn van de maatschappelijke invloed van zijn of haar beslissing. Als blijkt dat een baan de kans op voogdijschap voor vrouwen verkleint, kan dat tot ge volg hebben dat vrouwen in zo'n geval hun baan maar opgeven. Dat is nogal in strijd met de maatschap pelijke ontwikkelingen". Wat de onderzoekster vrouwen na een scheiding in elk geval zou willen adviseren, is dat ze de rech ter een heel duidelijk toekomst beeld mèt de kinderen schetsen. "Daarmee kan worden voorkomen dat een rechter denkt: de moeder weet niet wat ze wil. Met zo'n hou ding kan zij immers de voogdy ver spelen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3