Homoseksualiteit is geen vrije keuze 'Afghanistan kun je niet bezet houden' Onderzoek kan emancipatie homo's ook bevorderen Kerk moet slachtoffer van incest veiligheid bieden Massale aftocht Sovjet-leger begonnen DOE JE MEE MEAO/PD? PAGINA 2 DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 TERMEZ "De opdracht van het volk is uitgevoerd", stond er te lezen op de flank van «en van de 63 BTR-70 pantserwagens die gisteren om half twaalf plaatselijke tijd via de Vriendschaps- brug de Amudaria-rivier overstaken. Het was de kop van een enorme kolonne, die de komende dagen deze grensovergang nabij het Oe- zbeekse garnizoensstadje Termez zal passeren. Voor 15 februari moet het Sovjet- leger Afghanistan geheel hebben verlaten. door Alexander Münninghoff De manschappen van het 350ste garde luchtlandingsregiment, dat de eer van de parade te beurt was gevallen, wuifden enigszins plicht matig naar het publiek. Maar dat bestond dan ook voornamelijk uit Oezbeken, die nauwelijks terug- zwaaiden en wier aandacht leek uit te gaan naar produkten zoals zeep en tandpasta, die in stalletjes nabij het huldigingsterrein opeens zo maar te koop bleken. Er stonden wel veel mensen met bloemen (namens de Communisti sche Partij) in de hand, maar echte afhalers waren er niet voor al die Vanja's en Sasja's uit Siberië, Wit- Rusland of de Baltische landen. Duidelijk was dat de hele show, compleet met volkslied, paradepas en brallerige toespraken, vooral voor de televisie bedoeld was. Zo kreeg een jonge boerenzoon uit de Oekraine een klein Oezbeeks meis je in de armen gedrukt met de op dracht naar haar te lachen. Ande ren poseerden gewillig met anjers Opnieuw is de discussie over de oorzaak van homoseksualiteit op gelaaid. Aanleiding is deze keer een onderzoek van directeur Swaab van het herseninstituut van het Amsterdams Medisch Cen trum. Hij vond bij de ontleding van de hersenen van 15 aan aids overle den homoseksuele mannen dat de zogeheten suprachiasmatische kern van de hypothalamus groter was dan normaal. De nootvormige, vijf gram we gende hypothalamus is een van de belangrijkste centra van de herse nen en regelt onder meer honger en dorst, agressie, lichaamstempera tuur en seksuele drift. Tot de hypo thalamus behoort ook de zogehe ten suprachiasmatische kern, een gebiedje van ongeveer een kubieke millimeter. Van deze kern is tot nu toe vastgesteld dat hij het dag nachtritme van een groot aantal fy siologische functies regelt. door Sjaak Smakman De seksuele drift wordt voorzo ver bekend geregeld in een ander deel van de hypothalamus, de seksueel dimorfe kern. Die is bij volwassen mannen twee maal zo groot is als bij vrouwen en dat is waarschijnlijk de verklaring voor mannelijk seksueel gedrag. Het opmerkelijke van het onder zoek van Swaab is dat hij geen ver schillen in de omvang van de seksueel dimorfe kernen van hetero- en homoseksuele mannen vond, maar dat hij constateerde dat wel de suprachiasmatische kern groter was. Deze vergroting was niet door de aids-infectie veroor zaakt, want bij een controle-onder- zoek van eveneens aan aids overle den heteroseksuele mannen werd geen vergroting van dit hersendeel geconstateerd. Bovendien bleek bij eerdere autopsies van Swaab op de hersenen van transseksuele mannen deze kern zelfs twee maal de normale omvang te hebben. Wellicht is er dus een verband tussen de omvang dit hersendeel en de seksuele voorkeur, zo oppert Swaab. Het is echter een suggestie Het slachtoffer van incest mag nooit tot vergeving worden ge dwongen. Een beroep op het bij belwoord 'Eert uw vader en uw moeder' miskent de betekenis van vergeving en neemt ook de gevoe lens van het slachtoffer niet seri eus. Dat zegt ds. Th. M. Loran uit Loosdrecht, een van de opstel lers van het rapport 'Pastoraat en incest', dat is aangeboden aan het samenwerkingsorgaan voor het pastoraat van de hervormde en gereformeerde kerken. Hij is secretaris van de hervormde Raad voor de Herderlijke Zorg. "Vergeving is pas mogelijk als de vertrouwensrelatie tussen dochter en vader wordt hersteld. Ze kan nooit een eenzijdig bevel zijn". Hoewel er voldoende informa tie is aan de kant van de NVSH en de Protestantse stichting voor voorlichting en vorming omtrent relaties en Seksualiteit, is deze niet altijd onder handbereik van pastores die met incest te maken krijgen. Daarom is voor beide kerken deze handleiding ge schreven. De bedoeling ervan is dat op grond van een vertrouwensrela tie met het slachtoffer signalen worden herkend. Predikanten en ouderlingen mogen dan nooit zelf- gaan dokteren. Daarvoor is het probleem te moeilijk. Zij moeten doorverwijzen naar een vertrouwensarts. Maar dat mag die hij zelf met veel mitsen en ma ren omkleedt, vooral omdat over een functie bij de voortplanting van deze kern niets bekend is. „We weten niet wat het betekent, maar het is wel opmerkelijk Het zou kunnen dat het een soort samen loop van omstandigheden is, dus dat homoseksualiteit en een grote re kern samen wijzen op een ge meenschappelijke factor die we .nog niet kennen", aldus Swaab in Het Parool. Geslachtshormoon Over de mogelijke biologische basis van homoseksualiteit be staan op dit moment twee belang rijke opvattingen. De ene, die Swaab aanhangt, is dat alle baby's met een even grote seksueel dimor fe kern worden geboren. Deze groeit bij jongens en meisjes gedu rende de eerste drie levensjaren even hard. Komt er bij die ontwik keling voldoende androgeen (man nelijk geslachtshormoon) in de hersenen, dan blijft deze kern even groot. Gebeurt dat niet - bij vrou wen, omdat die nu eenmaal geen mannelijke geslachtsorganen heb ben - dan sterft de kern vanaf het vierde jaar langzaam af. Uit experimenten met ratten, die zowel mannelijk als vrouwelijk seksueel gedrag kunnen vertonen, bleek dat vrouwtjesratten waarbij deze kern is vernietigd, geen man nelijk seksueel gedrag meer verto- De tweede invloedrijke opvat ting is dat de seksuele geaardheid niet na, maar al vóór de geboorte wordt bepaald. Ook weer onder in vloed van androgeen. De hypotha lamus bevat naast een mannelijke erotische kern ook een vrouwelijke kern, die in een ander deel van de ook weer geen afschuiven zijn. "Wees trouw aan het kind". Pastores kunnen acuut met in cest in aanraking komen. Zij moeten dan weten hoe te hande len en hoe met hun eigen gevoe lens om te gaan, want ze raken in eerste instantie ook zelf in ver warring. Het slachtoffer moet zo worden geholpen dat het zelf kan kiezen om aangifte te doen. Ze moet zich niet schuldig of zondig voelen als ze tot aangifte besluit. Pastores komen ook in aanra king met vrouwen die jaren gele den door hun vader zijn mis bruikt. "Door de latere traumati sche ervaringen hebben deze vrouwen vaak moeilijkheden die in de eigen relatie doorwerken. Ze zijn zo beschadigd dat ze vaak een volstrekt negatief beeld van de man hebben". Samenvattend zegt Loran dat de kerk altijd moet ingaan tegen bagatellise ring, ontkenning en verdachtma king. "Via het pastoraat zal ze het slachtoffer veiligheid moeten bieden". Milieu Het christendom is naar zijn aard en wezen niet in staat de aantasting van het milieu te be strijden omdat het geen werke lijk religieuze houding stimu leert. De Vlaamse hoogleraar dr. J. Kruithof poneerde gisteren de ze stelling op een studiedag in Bussum van de Centrale commis sie voor het Vrijzinnig Protestan tisme. Volgens de ethicus uit Gent hebben gelovigen even hard als ongelovigen meegedaan aan de systematische degradatie van het milieu. "Als de christelijke boodschap natuurvriendelijk zou zijn, zou het christendom voortgaande natuurvernietiging hebben bestreden of belet. Ook christenen eten kippen die op wreedaardige manier worden ge kweekt, en verlustigen zich in dierentuinen vol zwaargestoorde dieren". De Vlaamse hoogleraar daag de de christenen uit het christe lijk erfgoed tot op het bot te ont leden en zich de yraag te stellen of dit nog geldigheid heeft. "Christenen missen echter de nodige zelfkritiek". Hij ontwaar de ook bij joden en moslims, hu manisten en marxisten 'absolu tistische bekrompenheid'. "Maar de tijden zijn nu zover dat we geen boodschap hebben aan mensen die voor de duizendste keer het grote gelijk van hun ei gen ideologie komen bewijzen". ring in Moskou begroette een van de vice-premiers de soldaten. Hij riep hen op om nu ook in de voor hoede van de perestrojka te strij den. "Zulke mensen als jullie heb ben we nodig", zei hij. Opmerkelijk genoeg waren lang niet alle soldaten bij het binnenlo pen in de veilige thuishaven echt vrolijk gestemd. "Ik ben natuurlijk wel blij dat ik niet in Afghanistan gesneuveld ben", zei Sergej, een jongen van 19 uit Wit-Rusland, "maar de laatste tijd beviel het me er best. In het leger, onder oorlogs omstandigheden, werk je immers met z'n allen samen en watje doet, heeft direct effect. Dat is nog eens wat anders dan bij ons in Wit-Rus- land. In elk geval heb ik besloten om in het leger te blijven als be roeps". Kolja Smirnov was de enige van de groep van ongeveer driehon derd militairen die zijn tranen moest verbijten. Twee maanden geleden was zijn neef door een mijn aan stukken geblazen het laatste slachtoffer dat de eenheid te betreuren had gehad. Gevraagd naar de zin van de Afghaanse on derneming mompelde hij: "Ik weet het niet, ik weet het niet", waarna hij door een officier met zachte hand van de journalisten werd weggeleid. Pigor Batsjev, een student in de Volgens Kruithof stelt de christelijke boodschap alleen God en mens centraal. "Echte belangstelling voor de buiten menselijke natuur is er niet. In de bijbel wordt voortdurend be klemtoond dat God niet met planten of dieren, maar met de mens iets bijzonders voor heeft. In het christelijk denken neemt de aarde geen zelfstandige plaats in. Ze ontleent haar goede waar de aan God en haar slechte ken merken aan de mens". Kruithof pleitte voor een zogenaamd 'eco- centrismne', waarin de natuur in zichzelf waardevol is. "De natuur bevat sacrale kwaliteiten". De Vlaming hekelde het voor beeld van Franciscus van Assisi. "Het verhaal van deze middel eeuwse monnik biedt geen uit weg. Met sentimentaliteit en zoe telijke praktijken kunnen de rechten van de natruur niet doel treffend worden verdedigd". De remonstrantse predikant dr. J. van Goudoever ging tegen de stellingen van Kruithof in. Volgens hem kunnen christen dom en humanisme niet als hoofdschuldigen van het milieu- hypothalamus is gelegen. Deze kern is bij vrouwen sterker ontwik keld dan bij mannen. Rond de ze vende maand van de zwanger schap wordt bepaald welk van de twee 'sekscentra' de overhand krijgt, waarbij de hoeveelheid an drogeen bepalend is. Bij een mannelijke foetus is door de aanwezigheid van mannelijke geslachtsorganen over het alge meen voldoende androgeen aan wezig om het mannelijke sekscen- trum in de hypothalamus te laten overheersen, bij vrouwen is het omgekeerde het geval. Zo worden geslachtskenmerken en -gedrag biologisch aan elkaar gekoppeld. Homoseksualiteit, veronderstellen de Amerikaanse psychologen Ellis en Ames, vindt zijn grond in het koppelen van mannelijke ge slachtskenmerken aan een vrou welijke erotische kern of omge keerd door een verkeerde dosis an drogeen. Stress Dierproeven waarbij de andro- geenspiegel werd gemanipuleerd, bevestigde de invloed van dit hor moon op de ontwikkeling van de geslachtskern. Stress is een van de factoren die de androgeenspiegel verlaagt. Zonen van zwangere vrouwen die aan zware stress wor den blootgesteld, zouden dus rela tief meer homoseksueel gedrag moeten vertonen. En het blijkt in derdaad dat in de Tweede Wereld oorlog buitengewoon veel homo seksuele mannen zijn geboren. De - overigens omstreden - Oostduitse endocrinoloog Dörner stelde bo vendien vast dat tweederde van de moeders van homoseksuelen tij dens de zwangerschap onder bui- bederf worden aangewezen. "Daarvoor is de historische situ atie te gecompliceerd". Het christendom is, volgens Van Goudoever, in een historisch leerproces verwikkeld. De chris telijke traditie heeft de mogelijk heid zich grondig te vernieuwen en zal wel degelijk een bijdrage kunnen leveren aan een oplos sing van het milieuprobleem. De honderd aanwezigen op de ze dag achtten de beklaagde (het christendom) niet schuldig in de zin van de aanklacht. 'Rechter' professor dr. L. Leertouwer dacht er in zijn vonnis iets anders over en noemde de aangeklaagde deels onschuldig, deels schuldig. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Lisse Chr. van Andel Bergschen- hoek. Gereformeerde Kerken: aangenomnen naar Hoek van Holland kandidaat H. M. de Bruijn Amsterdam, naar Den Haag-Loosduinen mevrouw F. Kruize Breezand, naar Hoogkerk A. Buijs Ens. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Ommen H. J. Siegers Leek. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Goudswaard A. Bac Bodegraven. Gereformeerde tengewone spanning had gestaan, tegen eenderde van de moeders van biseksuelen en tien procent van de hetero-moeders. Een andere aanwijzing vormen de DES-dochters, wier moeders tij dens de zwangerschap een grote hoeveelheid geslachtshormonen slikte om een miskraam te voorko men. Homo- en biseksualiteit blijkt bij deze groep vijf tot zeven maal zo vaak voor te komen als normaal. Beide theoriën nemen in grote lijnen afstand van het gangbare verhaal dat een te dominant gedrag van de moeder kan leiden tot ho moseksueel gedrag van haar zoon. De theorie van Swaab laat nog een gaatje over, omdat het kritieke punt daarin pas na een paar jaar komt. Eén te dominante moeder kan dan stress bij haar zoontje ver oorzaken, bij wie de androgeenpro- duktie te laag kan worden om het mannelijke sekscentrum te ont wikkelen. Vragen Een probleem is dat bij het on derzoek van Swaab niets is geble ken van verschillen in grootte van deze kern bij homoseksuelen en heteroseksuelen. En de theorie van Ellis en Ames verklaart bijvoor beeld wel de zich vrouwelijk gedra gende homoseksuelen, maar niet de homo's die zich juist macho pre senteren. Er blijven dus voorlopig nog vragen genoeg. Heel nadrukkelijk sluiten de nieuwe theorieën uit dat homo seksualiteit een vrije keuze is. Swaab: „Ik geloof in ieder geval niet dat homoseksualiteit een soort keuze is, laat staan een politieke keuze. Homoseksuelen zeggen al tijd dat ze het voelen als iets wat ze Gemeenten in Nederland: be dankt voor Vlaardingen W. Ver- hoeks Arnemuiden. Dovenpastor. Op zondag 26 februari zal ds. L. A. de Graaf (hervormd) in de Grote Kerk in Gorinchem officieel worden be vestigd tot dovenpastor in Ne derland. Daarmee wordt de vaca ture van ds. F. A. L. Franken uit Zeist vervuld. Ds. De Graaf gaat werken in het rayon van ds. J. J. Lamme uit Delft, die zich lang zaam zal terugtrekken. De opvol ger van ds. Lamme krijgt het rayon van ds. Franken toegewe- Moker. De radio-uitzending van Moker (Media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek) gaat donderdagavond 9 februari van 7 uur tot half 8 over de onderwerpen werkgelegen heid en kerk en Vastenaktie. Verder het carnaval in Noordwij- kerhout en actualiteiten. Moker is te horen op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1. Bont. Christenen moeten geen bont meer kopen en geen vlees eten van dieren die niet van de boerderij komen. Verder moe- overkomt, wat ze op een gegeven moment ontdekken". Dat maakt de felle reacties uit de homoseksuele hoek eigenlijk vreemd. De onderzoeken maken aannemelijk dat homoseksualiteit wordt veroorzaakt door een andere ontwikkeling van de hersenen. Dat het een hersenafwijking is, is een conclusie die nergens op slaat. Laat staan dat het een soort ziekte is of een perverse leefwijze, zoals vooral streng-christelijke groepe ringen menen. Dat die groepen nieuwe munitie krijgen aangereikt, zoals de homo seksuelen vrezen, is maar de vraag. Je kunt het onderzoek ook juist ge bruiken voor de emancipatie van homoseksuelen. Het is géén vrij willige keuze voor pervers gedrag, als je homoseksualiteit als zodanig zou willen diskwalificeren: de be trokken mannen en vrouwen kun nen er, zélfs al zouden ze dat willen, niets aan veranderen. Het is geen vrije keuze, op grond waarvan je ze met enige redelijkheid kunt aan spreken of veroordelen. Al zal dat nog lange tijd aan dovemansoren worden gezegd. ADVERTENTIE Computer IBM.38. Fantastische programma's. Veel te doen op onze administratie. De tijd gaat snel, op ons groeiende reklameburo in Leiderdorp. Wat je niet weet leren we je wel. Als jij tenminste uit 't goede hout bent gesneden, 'n Aanpakkertje. Desnoods een wijsneus. Maar wel een doorzetter. Bel meteen 071-411219, dan praten we verder. ten ze afzien van cosmetica en andere produkten die op gruwe lijke wijze op dieren zijn uitge test. Bovendien mogen we niet omwille van eigen gezelligheid een dier houden. De Wereldraad van Kerken zegt dat in een verklaring naar aanleiding van de oecumenische bezinning op de thema's gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping. "Dieren moeten als gelijkbe rechtigd deel van Gods schep ping worden gezien. Hun wereld wijde mishandeling getuigt van weinig respect voor deze schep selen Gods. Jaarlijks gebruiken de multinationals voor hun proe ven miljarden dieren. Christenen moeten daarom hun houding te genover het dier grondig veran deren". Zegt de Wereldraad. Bij deze raad zijn 310 kerken met ruim 400 miljoen leden aangeslo ten. Wuiven naar de fotograaf. Behal ve van de zijde van de pers was er in Oezbekistan niet veel belangstel ling voor de terugkomst van de sol daten. (foto AFP) Onverschillig De 'Afghanistantsy' reageerden onverschillig op de officiële toe- Flower power: een soldaat poseert met een anjer in de loop van zijn ge weer. (foto AP) spraken en toen een Oezbeekse no tabel aan het woord kwam, werd er zelfs hier en.daar in de gelederen geginnegapt, want de man had een dermate zwaar accent dat hij on verstaanbaar was. Namens de rege- Het 350ste luchtlandingsregiment journalistiek uit Moskou die on danks zijn pas 24 jaar al een Afgha- nistan-veteraan is, stelde dat het hele debacle voorzien had kunnen worden. "Per slot van rekening is de Engelsen ook iets dergelijks overkomen in Afghanistan", zei hij. "Het is niet een land dat je be zet kunt blijven houden". Drugs De contacten met de Afghaanse be volking omschreef hij als hartelijk hoewel andere soldaten juist klaagden dat ze vrijwel nooit gele genheid hadden gehad om met de Afghanen om te gaan. De laatste ja ren had de legerleiding dat tegen gehouden, niet alleen omdat er af en toe een mes in een Sovjet-rug verdween, maar ook om het onder hands doorverkopen van wapens, vaak in ruil voor drugs, tegen te gaan. Een gepensioneerde majoor, de borst vol oorlogsmedailles, die na mens een veteranenorganisatie bij ekt over de Vriendschapsbrug. De de plechtigheid aanwezig was om de soldaten voor hun heldenmoed te prijzen, liet zich na enige discus sie verleiden tot de uitspraak: "Als er in 1979 glasnost was geweest, was er geen oorlog uitgebroken. Zoveel kinderen en kleinkinderen als er gesneuveld zijn je vraagt je af of dat nu echt niet anders had ge kund". Aleksandr Pavlenko, een 32-jari- ge kapitein uit Kaunas in Litou wen, had, gevraagd of hier inder daad van een 'opdracht van het volk' sprake is geweest, als mening dat de Sovjet-troepen gewoon hun plicht hadden gedaan. Met een Af ghaanse vlag als 'teken van vriend schap' in de hand en een vervaarlij ke sabel aan zijn koppel, zei Pa vlenko dat de Afghanen de situatie verder zelf meester moeten kun nen blijven. Op mijn vraag of hij geen heimwee naar Afghanistan zou krijgen, zei hij volmondig: "Ja, zeer uit Afghanistan is begonnen. zeker. En dat geldt voor zeer velen onder ons. Wij waren aan het leven daar gewend geraakt. Het had ze ker ook zijn mooie kanten: kame raadschap bij voorbeeld. Ik wil nu wel graag een weekje naar huis, maar als het moet ben ik zo weer in Afghanistan terug". Laatste En vrolijk lachend stelde hij zich aan het hoofd van zijn compagnie, die even later in strakke paradepas langs de eretribune, gedomineerd door een enorm portret van een on bewogen kijkende Lenin, zou defi leren. Naar verluidt zijn er nu nog on geveer duizend Sovjet-soldaten in Kabul waar hun commandant, ge neraal Gromov, als laatste het licht zal uitdoen. Wanneer is nog niet precies bekend, maar zeker zal dat zijn voor 15 februari om 18.00 uur, het tijdstip dat men vorig jaar in Genève is overeengekomen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2