'Jonge leraren frisse wind in bedompt onderwij sapparaat' Gedeelten van meelfabriek voor toekomst behouden Aanstekelijk drankgebruik Gemeente onderkent dreigende problemen Marokkaanse jongeren Officiële opening van Leids Muziekhuis M123 DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 Directeur Van der Scheun van Burggraafschool stopt er mee: LEIDEN - Hij verwijt minister Deetman van onderwijs een ge brek aan visie, ziet met afgrij zen de vergrijzing binnen het onderwijs aan en vindt incest en kindermishandeling iets on begrijpelijks. door Kim Carree J. van der Scheun zit ruim 33 jaar in het onderwijs, waarvan 28 jaar in Leiden. De laatste jaren van zijn loopbaan bracht hij met veel ple zier door op de directeursstoel van de Burggraaf-basisschool aan de Oppenheimstraat in Leiden. Nu hij de leeftijd van 59 jaar heeft bereikt, vindt hij dat de tijd rijp is om zijn taak over te dragen aan de jongere generatie. Niet omdat hij er genoeg van heeft, maar omdat er nog zo vreselijk veel andere leuke dingen te doen zijn. De grootste zorg van Van der Scheun op dit moment is de ver grijzing binnen het onderwijs. "Vanwege de bezuinigingen wor den steeds de leerkrachten met de minste dienstjaren de laan uitge stuurd. In plaats van de kwaliteit, tellen tegenwoordig de lesjaren van een leerkracht. Dat vind ik een hele slechte zaak. Jonge leerkrach ten komen met nieuwe ideeën. Ze zijn een frisse wind in het bedomp te onderwijsapparaat. De enige ma nier waarop het onderwijs tot nu toe heeft kunnen overleven is van wege het idealisme van de leer krachten. Bij hen staat nog steeds het kind voorop en altijd zijn ze op zoek naar manieren om hun school draaiende te houden. Vooral de jonge mensen zijn in dat proces van levensbelang. Gelukkig is nu al bekend dat we in 1992 te maken krijgen met een tekort aan leer krachten. Het trekt dus allemaal wel weer bij". Visie Van der Scheun verwijt minister Deetman van onderwijs vooral een gebrek aan visie. "Eigenlijk heb ik in mijn leven maar twee ministers gekend die wel visie hadden: Cals (KVP) en Van Kemenade (PvdA). Zij wisten tenminste wat er speel de. Deetman is veel te veel bezig met bezuinigingen en zijn al dan niet sluitende begroting. De kwali teit van het onderwijs wordt daar door ondermijnd en dat is een zeer kwalijke zaak". Toch ziet Van der Scheun de toe komst van het onderwijs in Neder land niet eens al te somber in. De mensen zijn volgens hem te idealis tisch om het stelsel totaal ten onder te laten gaan. Zij zullen er wel voor zorgen dat al die maatregelen niet ten koste van de leerlingen gaan. "Op de Afsluitdijk staat een beeld met daarop de woorden: 'Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst'. In mijn ogen zijn de kinderen die toekomst, daaraan moeten we dus bouwen". "Met de invoering van de basis school ben ik heel gelukkig. De doorstroming van kleuteronder wijs naar lager onderwijs wordt daardoor bevorderd. De ontwikke ling van de kinderen gaat door de basisschool heel geleidelijk. Vroe ger liep het allemaal een beetje langs elkaar heen. Het enige aspect waarmee ik niet zo blij ben, is de onderwaardering van de kleuters. Zij kunnen niet meer vanaf hun vierde jaar naar school. Hier op de Burggraafschool nemen we wel vierjarigen aan, maar zij tellen qua financiële vergoeding van het rijk maar voor een halve leerling. Het gevolg daarvan is dat we niet vol doende geld hebben om te doen wat wij nodig achten voor hun scholing". In de loop der jaren heeft Van der Scheun natuurlijk heel wat veran deringen binnen het onderwijs van nabij meegemaakt. De meest posi tieve daarvan vindt hij de veran derde positie van het onderwijs in de maatschappij. "De school staat er nu meer midden in. Steeds meer ouders zijn gaan werken, daar zijn we bijvoorbeeld op ingesprongen door overblijfmogelijkheden te bieden. We zijn daardoor meer ge lijk geworden aan de ouders. Sa men nemen we de opvoeding van de kinderen voor onze rekening. Er is nu ook veel meer overleg met de ouders dan vroeger het geval was. Kijk bijvoorbeeld naar de ouder commissies. Ook de kinderen zijn heel erg veranderd. Eigenlijk zijn ze nu veel leuker dan vroeger, veel vrijer. Destijds zaten ze maar met hun armen over elkaar in de schoolbanken zonder een woord te zeggen". Ook de sociale betrokkenheid bij de kinderen heeft een grote veran dering doorgemaakt. "Incest en kindermishandeling bijvoorbeeld, het bestaat natuurlijk al heel lang Directeur Van der Scheun neemt binnenkort afscheid van de Burggraafschool aan de 0ppCTh®'™j™a|1tolvasl) maar vroeger wist je daar gewoon niets vanaf. Je stond er helemaal niet bij stil. Jij vergrijpt je niet aan je eigen kinderen dus is het heel moeilijk om je voor te stellen dat andere ouders dat wel doen. Voor zover ik weet is het hier op school nooit voorgekomen, nee. Maar je gaat natuurlijk wel denken: 'Die en die zei destijds dat ze van de trap was gevallen, misschien was ze wel mishandeld', je weet het gewoon niet. '"Ija, die kinderen. Mijn hart blijft altijd bij de klas. Ik zal ze vre selijk missen maar ik heb mijn tijd gehad. Ik laat het over aan de jon geren. Op 22 februari draag ik op mijn afscheidsreceptie mijn func tie officieel over aan mijn opvol ger". Gemeentelijke monumentencommissie: wel de moeite van behoud waard zijn. Opmerkelijk mooi in de ge bruikelijke zin van het woord zijn beide niet, maar dat kan, zoals werd opgemerkt, van de twee hou ten huizen uit de vijftiende eeuw in Amsterdam evenmin worden ge zegd. "Dat zijn gewoon suffe huizen. Er zullen vroeger best veel mooiere zijn geweest, maar deze twee zijn nou eenmaal als enige over". En zo heet het silogebouw van De Sleu tels op zijn beurt het oudst beken de, geheel uit beton opgetrokken silogebouw in Nederland te zijn. Het heeft 19de eeuws metselwerk met onder meer troggewelven, uit gevoerd in gewapend beton en is voorzien van een 'paddestoelen- vloer' die volgens Veldman voor de dertiger jaren vrij uniek was. Veld man pleitte overigens ook voor be houd van het meelpakhuis, dat hij als monument het 'voordeel van de twijfel' wilde gunnen. Het silogebouw en het ketelhuis hebben volgens de commissiele den vanwege de bouwtechniek en de sociaal-economische geschiede nis zeker waarde, maar slechts de helft van hen bleek die waarde groot genoeg te vinden om ze voor het predikaat 'beschermd' voor te kunnen dragen. Zo wees een aantal leden, hoewel het niet de taak van de commissie is om zich daarover het hoofd te breken, op het toe komstige aangezicht van de plek wanneer alleen het silogebouw en het ketelhuis van de sloperskogel zouden worden gered. Die gebou wen staan namelijk niet naast el kaar en sommigen voorzagen een 'wanprodukt'. "Als we nu de kans krijgen het stadssilhouet daar te herstellen, moeten we dat zeker doen", aldus J.J. Raue. Uitdaging Volgens de bij de vergadering aan wezige ir. M. Verweij, betrokken bij het Monumenten Inventarisatie Project voor jongere bouwkunst in Leiden, zou het echter juist een ar chitectonische uitdaging zijn om de gebouwen bij toekomstige bouw op het terrein in het geheel op te nemen. "Dat is ook een prach tig onderwerp voor een prijs vraag". Voorzitter P. Olivier stelde dat er naar zijn mening onvoldoende re den is de twee gebouwen te be schermen. "Over de sociaal-econo mische geschiedenis is enorm veel documentatie. Ook de gebruikte bouwtechnieken hoeven niet voor het nageslacht verloren te gaan, omdat die eveneens vastliggen, zo wel schriftelijk als visueel". Wel zei hij er bij het college van B en W voor te willen pleiten dat, pngeacht wat er met het complex gebeurt, de herinnering aan De Sleutels op die College schorst opnieuw een marktmeester LEIDEN Het college van B en W heeft opnieuw een Leidse markt meester geschorst. De man werd vorige week gearresteerd door de rijksrecherche. De man werkte sa men met een marktmeester die al eerder was aangehouden wegens het aannemen van geld van markt kooplui. Beide ambtenaren zijn voorgeleid aan de officier van justi tie en inmiddels weer op vrije voe ten gesteld. Het hoofd van de Gemeenterei- plaats op enigerlijze wijze levend wordt gehouden. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden en Links Leiden hebben zich in het verleden voorstander van behoud van het complex van De Sleutels verklaard. De stichting meent onder meer dat de fabriek zo beeldbepalend voor de stad is, dat sloop ervan een groot verlies zou betekenen. Links Leiden-raadslid Jan Laurier schreef vorig jaar in een brief aan het college van B en W dat vooral niet alleen naar het criterium 'schoonheid' moet wor den gekeken. "Als dat zo zou zijn, dan was De Burcht ongetwijfeld al eeuwen geleden onder de slopers hamer gevallen". LEIDEN De politie heeft afgelo pen nacht een 20-jarige Leidenaar aangehouden wegens rijden onder invloed van alcohol en doorrijden na een aanrijding. De man reed als passagier met zijn 23-jarige broer mee, die om tien voor half één op het Stations plein door de politie werd aange houden. Hij bleek teveel gedron ken te hebben. De 20-jarige man mocht, toen zijn broer mee moest naar het bureau, de auto meene men omdat hij niet onder invloed verkeerde. De politie kreeg vervolgens om half één een melding binnen van een aanrijding op de Lammer markt: een auto was tegen een ver- keerspaal gebotst en daarna door gereden. Hét door getuigen aan de politie doorgegeven kenteken bleek dat van de auto van de broer van de 20-jarige te zijn. Die liep te gen de lamp toen hij zich op het po litiebureau meldde met de vraag of zijn broer al mee naar huis mocht. De man bleek binnen het korte tijdsbestek zoveel alcohol te heb ben genuttigd dat ook hij zich schuldig had gemaakt aan rijden onder invloed. Opgepakt LEIDEN - Twee Leidse jongens van 16 en 17 jaar oud zijn gister avond rond half twaalf in de Don- kersteeg aangehouden nadat ze bij een winkel op de Haarlemmer straat een grote ruit hadden inge gooid. Omdat er achter de ruit een houten schot stond, konden ze geen spullen ontvreemden. De po litie was gealarmeerd door omwo nenden. niging, waaronder de dienst Ha ven- en Warenmarkten ressorteert, M.A. Logtenberg, had het college van B en W overigens geadviseerd om niet tot schorsing van de twee de marktmeester over te gaan. "Bij de eerste marktmeester had ikzelf klachten ontvangen. Dat was nu niet het geval. Het is mij de vraag of hij zich werkelijk aan fraude heeft schuldig gemaakt". Volgens Logtenberg is het niet te voorkomen dat marktmeesters met contant geld omgaan. "Bij de Lakenmarkt bijvoorbeeld schrij ven er 300 kooplieden in, daarvan betalen er 280 vooraf per bank of gi ro. De overigen betalen contant; ook diegenen die de open plaatsen innemen doen dat. We gaan ervan uit dat de marktmeesters het geld eerlijk afdragen. Daarvoor hebben ze ook een eed afgelegd". LEIDEN - De gemeente onder kent de problemen die dreigen met Marokkaanse jongeren in de Leidse samenleving. Het is de bedoeling dat op korte termijn maatregelen worden genomen om problemen te voorkomen. Daarover wordt binnenkort tus sen gemeente, de jongerencentra Stats en 't Breehuys en de politie opnieuw gesproken'. Enkele weken geleden luidden medewerkers van jongerencen trum Stats de noodklok omdat problemen dreigen met Marok- Buitloop Wandelliefhebbers kunnen op zaterdag 11 februari in recreatiepark De Bult aan de Roomburgerweg meedoen aan de Bultloop. Dit jaar is aan de 2,5, 5, 10 en 15 kilometer zelfs nog de halve mara thon toegevoegd. De starttijd van de hal ve marathon is 10.45 uur, de andere af standen gaan vijf minuten later van start. Degenen die de halve marathon vol brengen worden beloond met een me- kaanse jongeren. Zij zijn steeds meer een bron van spanning. Ook winkeliers van de Haarlem merstraat en buurtbewoners me nen last te hebben van de jonge ren en hebben de politie ge dreigd zelf maatregelen te ne- Na een vechtpartij tussen Marokkaanse jongeren en Ne derlandse leeftijdgenoten sloot het centrum zijn deuren. Er zou te weinig personeel zijn om Marokkaanse jongeren te hel pen. Bovendien dreigen Marok- daille in etui. Voor meer informatie: 121265. Postzegels De Leidse Postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt op maandag 13 februari in gebouw 'De Linde' aan de Herenstraat 64 in Leiden, haar maande lijkse Ruil-Kontakt-en-Veilingavond. De zaal is geopend vanaf 19.00 uur. Voor inlichtingen betreffende het lidmaat schap van de vereniging: 765828. Tuinieren Met het voorjaar in zicht wordt in buurt huis Winnie Mandela aan de Trix Ter- windtstraat 4 een cursus tuinieren voor 55-plussers gegeven. In vijf lessen (op kaanse jongeren in een sociaal isolement te komen omdat zij zich terugtrekken in eigen etni sche kring, waar zij worden ge confronteerd met de conserva tieve opvattingen van hun ou ders. Er zijn vrijwel geen contac ten met Leidenaars. Henk Blaaubeen van jonge rencentrum Stats is blij dat alle partijen het in ieder geval eens zijn over de dreigende proble men. Over een paar weken ko men zij weer bijeen om tot een meer concrete aanpak van het probleem te komen. Inmiddels zal tussen de beide jongerencen tra, staf en vrijwilligers, worden gepraat over de problemen. De politie heeft volgens Blaaubeen eveneens begrip voor de proble men en zal contact opnemen met de jongeren om over de kwestie te spreken. 13, 20 en 27 februari en op 6 en 13 maart) wordt aandacht besteed aan het gazon, bemesting, snoeien en ziektebe- streiding. Elke les vormt een afgerond geheel zodat het niet erg is als een les wordt gemist. De kontributie voor de he le cursus bedraagt 5 gulden. Opgave voor 6 februari bij het Dienstencentrum Stevenshof of via telefoonnummer 315251 of 123744. Milieu In het Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie is tot en met 12 februari te zien hoe de natuur ons milieu vormt. Er zijn voorbeelden te zien van natuurlijke ele menten in het milieu en de manier waar op verwering en erosie plaatsgrijpen. LEIDEN - Het nieuwe onderko men van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP), AUX Ma gazine en GIGZ Boekingsbureau is gereed. Het onderkomen in het voormalige PTT-gebouw aan de Middelstegracht in Leiden wordt op 24 februari om 15.00 uur offi cieel gedoopt tot Muziekhuis Ml23. De opening heeft plaats met het doorknippen van een lint in de vorm van een geluidsregistratie- band (In het pand is namelijk ook een opnamestudio gevestigd). Daarna wordt op de stoep voor het muziekhuis wat handvuurwerk af gestoken als symbool voor de laatste geluidsoverlast die de Wie meer wil weten over de natuurlijke krachten die het milieu afbreken en op bouwen, kan dat doen aan de hand van een 'kijkwijzer'. Het museum is geopend maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Lezing De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen heeft voor donderdag 16 februari een lezing georganiseerd met als the ma: De vrouw in de Islam. De lezing wordt gegeven door A. Khan. Voor meer informatie: 220467 of 132036. buurtbewoners van het huis zullen ondervinden. De receptie, later in de middag, zal worden opgeluis terd door het Latijns-Amerikaanse ritme van de muziekgroep Divaz. In de avonduren zal een optreden van de Leidse formatie 'Gratis Bier' worden verzorgd. Tot dusverre was de Leidse Ver eniging van Popmuzikanten ge huisvest in de Witte Poortkazerne aan het Noordeinde. De Vereni ging moest dat pand vanwege een restauratie verlaten. Na de opknap beurt wordt nu een aantal hoog waardige bedrijven in het gebouw ondergebracht. In het nieuwe pand van de LVP is de eerste verdieping opgeknapt en zoveel mogelijk ge- luiddicht gemaakt. Op de begane grond komt een aannemersbedrijf te zitten. De LVP is een vereniging die de belangen van Leidse amateur-mu zikanten behartigt. Tevens ver huurt zij oefenruimte aan Leidse bands. Eigenlijk al sinds de oprich ting kampt de vereniging met ruimtegebrek. Vooral het ontbre ken van een ontmoetingsruimte voor de leden van de vereniging was een groot probleem. De com municatie tussen de leden en het bestuur was daardoor minimaal, de vereniging dreigde dood te bloed en. Het nieuwe onderkomen bete kent het einde van deze problemen en zal de vereniging wellicht nieuw leven inblazen. LEIDEN Het gebouwen complex van meelfabriek De Sleutels aan de Oosterkerk straat is als geheel niet waarde vol genoeg om als monument te beschermen, is de unanieme mening van de leden van de ge meentelijke monumentencom missie. Het silogebouw en het ketelhuis uit 1904 hebben wel historische en bouwkundige waarde, maar slechts vier van de acht leden vinden dat ze een plaatsje op de monumenten lijst verdienen. Het is derhalve nog onduidelijk of burgemees ter en wethouders het advies zullen krijgen om (een deel van) De Sleutels de status van monument te gunnen. Een markant complex, maar stede bouwkundig gezien beslist geen kandidaat voor de schoonheids prijs; in die omschrijving van de vorig jaar gesloten meelfabriek konden de meeste commissieleden zich gisteren tijdens een vergade ring wel vinden. 'Architectonisch bijzonder lelijk', 'uit de toon val- lend', 'ongelukkig' en 'niet zo fraai', zijn zo een paar van de negatieve kwalificaties die werden gebezigd. Geen van de leden hield dan ook een echt pleidooi om het hele Sleu tels-complex beschermens waardig te verklaren, hoewel commissielid Veldman het gebouw 'zeer beeld bepalend' noemde en 'belangrijk als punt van herinnering' voor cle zo langzamerhand uitgestorven in dustrie in de binnenstad. Wanprodukt Discussie ontstond er daarentegen des te meer over de vraag of bepaal de delen van het complex, te weten het silogebouw en het ketelhuis, Leden van de gemeentelijke monumentencommissie bekijken de meelfabriek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13