TAD LEIDEN Duinen mogelijk vervuild door storten van slib LDM 'Succes van vaccin tegen reuma nog onduidelijk' Grote belangstelling voor cursussen van GAB LEIDSCH DAGBLAD Onderzoekers temperen optimisme Oorzaak van branden nog onbekend Acht jacks uit auto gestolen Monument door langzame ambtelijke molens weer gewoon huis Flinke buit bij insluiping in woonhuis Tuinhuisje uitgebrand Oude watergasfabriek het behouden waard Stichting Duinbehoud begint onderzoek s DINSDAG 7 FEBRUARI 1 LEIDEN Indien de experi menten met inentingen te gen reuma slagen, duurt het nog zeker drie tot vijf jaar voor er een vaccin op de markt kan komen. Dit stelt de Leidse onderzoeker F.C. Breedveld. De reumatoloog wil met nadruk het optimis me temperen dat reuma-pa tiënten nu binnen enkele ja ren van hun ziekte af zijn. "De eerste vaccinatie bij mensen moet nog plaatsheb ben. Het is nog volstrekt on duidelijk of die succesvol zullen zijn". door Willem Spierdijk Breedveld omschrijft de onder zoekingen die hij met internist R.R.P. de Vries (van de afdeling hamatologie) tot nu toe heeft ver richt als 'tekentafelwerk'. De theorie is intussen wel met suc ces toegepast bij dieren. "Maar dat wil nog niet zeggen dat de methode ook bij mensen werkt", zegt De Vries. i behandelingswijze vindt zijn oorsprong in de ge dachte dat reuma een zogenaam de auto-immuunziekte is. Het immuunsysteem van de mens is erop gebaseerd dat 'indringers' zoals bacteriën worden herkend. Er komt een afweerreactie op gang en een indringer wordt on schadelijk gemaakt. Bij een auto- immuunziekte richt het lichaam zich eigenlijk bij vergissing tegen cellen die uit het eigen li chaam afkomstig zijn. Er onstaat een ontsteking, die bij reuma leidt tot pijn in de gewrichten. Invalide Ongeveer één procent (140.000 mensen) van de Nederlandse be volking lijdt aan reuma. Bij on geveer 30 procent van de partiën- ten verdwijnt de ziekte vanzelf, bij 40 procent gaat de ziekte op en neer; soms verdwijnt de reu ma, dan steekt ze weer de kop op. De resterende groep van 30 pro cent wordt door Breedveld als 'pechvogels' betiteld. "Ongeveer eenderde van die groep, dus tien procent van het totaal, is volledig invalide door reuma". Het inzicht dat reuma tot de zo genaamde auti-immuunziekten behoort, is de laatste tien jaar tot ontwikkeling gekomen. Ook sui kerziekte, multiple-sclerose en bepaalde schildklierziekten be horen tot die categorie. De be handeling, die de Leidse weten schappers gaan toepassen, houdt in dat de cellen die de foutieve af weerreactie veroorzaken, wor den aangepakt. In Amerika zijn volgens De Vries bemoedigende resultaten geboekt met de vaccinatie tegen multiple-sclerose. De behande lingswijze die in het Leidse Aca demisch Ziekenhuis wordt toe gepast, is al bij dieren getest. "Die experimenten zijn in Israël verricht door professor Cohen van het Weizman-instituut in Re- hovot. Onze afdeling heeft goede contacten met Cohen. Omdat hij bij een research-instituut werkt en niet over patiënten beschikt, gaat het vaccineren van reuma patiënten in Leiden gebeuren, zegt De Vries". Voor het inenten a hebben de onderzoekers overi gens toestemming nodig. Die is inmiddels door de medisch ethi sche commissie van het AZL verleend. Breedveld verwacht niet dat patiënten schade zullen ondervinden van de vaccinatie. "Bij andere ziekten zijn metho den als deze al met succes toege- Toi nu toe worden reuma-patiën ten behandeld met geneesmid delen. Er zijn zeven medicamen ten die worden gebruikt, van de bijwerkingen in belangrij ke mate verschillen. Reumapa tiënten krijgen soms middelen toegediend die ook bij de bestrij ding van kanker worden ge bruikt. "De geneesmiddelen worden door een meerderheid van de patiënten als succesvol beschouwd", zegt Breedveld. Indien de nieuwe vaccinatie methode een succes blijkt, zou het ook volgens de onderzoekers de grootste doorbraak in het reu ma-onderzoek in de historie zijn. "Zover is het echter nog lang niet. Het belang van onze metho de ligt er nu in dat er een hele nieuwe aanpak van auto-im- muunziekten gaat plaatshebben. Als onze behandelingswijze niet werkt bij reuma, kan zij nog van belang zijn voor andere ziekten zoals suikerziekte en multiple- sclerose", zegt de reumatoloog. Breedveld kan niets zeggen over de kans dat de methode e succes wordt. "Daar is werkelijk geen verstandig woord ovei zeggen. Wel ben ik optimistisch over het type van benadering die wij toepassen. Die vind ik sym pathiek. Onze methode richt zich op het zeer gericht bestrijden van bepaalde cellen. Het is niet een methode die zoals bij de be handeling van kanker noodzake lijkerwijs wel gebeurt, alle cellen aantast". LEIDEN - De oorzaak van de twee branden gisterochtend vroeg in de school De Horst aan de Beij- erincklaan en studentensociëteit Minerva zijn nog niet bekend. Hoe wel de recherche samen met de brandweer een onderzoeken instel den, is geen duidelijkheid over de oorzaak. In het geval van De Horst wordt brandstichting nog steeds niet uit gesloten, maar bewijzen daarvoor zijn er nog niet. Omtrent de oor zaak van brand op de vierde etage van Minerva tast de politie nog in het duister. De smeulende brand is daar na enkele uren uit zichzelf ge doofd. Vandaag wordt begonnen met het schoonmaken van de eta ge. Op de betreffende etage zijn stu denten zondagavond tot laat bezig geweest met de voorbereidingen van het feest Sine Regno, het feest dat wordt gevierd als het bestuur op wintersportvakantie is. 's Mor gens om zeven uur werd de brand weer gealarmeerd en trof een nage- goeg uit zichzelfgesmoorde brand aan, die wel flink schade had ver oorzaakt. LEIDEN Uit een in de Van der Werfstraat geparkeerd staande au to zijn gistermiddag acht ski-jacks gestolen. De waarde is niet bekend. Ooggetuigen hebben gezien hoe een man het autoportier met een scherp voorwerp forceerde. LEIDEN Trage ambtelijke mo lens zijn er de oorzaak van dat de leden van de gemeentelijke monu mentencommissie een huis aan de Vestestraat, dat op hun voorspraak tot monumentenpand was ver klaard, weer tot gewoon huis 'heb ben moeten degraderen. Een vol gens commissie-secretaris M. Schra unieke gebeurtenis. Tijdens een rondleiding door de buurt was het pand de commissie leden opgevallen vanwege de glas- in-lood-ramen en ongedeelde schuiframen. Ze droegen het huis vervolgens bij het college van B en W voor om op de monumentenlijst te worden gezet. Dat gebeurde ook, op 23 september 1988, van welk be sluit de bewoner op de hoogte werd gesteld. Die diende daartegen volgens Schra een bezwaarschrift in: van glas-in-lood- en ongedeelde schuiframen in zijn pand zou hele maal geen sprake zijn. Nader on derzoek leerde dat de bewoner, ge heel onkundig van de procedure rond zijn huis, in de lange periode tussen rondleiding en B en W-be sluit de voorgevel compleet had vernieuwd. Wat monumentaal was, is dus niet meer. Volgens Schra had de bewoner voor de verbou wing overigens geen vergunning aangevraagd. LEIDEN Twee bejaarde vrou wen zijn afgelopen zaterdag in hun woning aan de Diepenbrocklaan van 5000 gulden en een aantal sie raden met onbekende waarde be stolen door twee vrouwen, die zo genaamd een bloemetje kwamen brengen. De vrouwen stonden rond half twaalf 's morgens met bloemen bij de bejaarden op de stoep met de mededeling dat zij die wilden aan bieden. Ze werden binnengelaten en vroegen om wat water. Terwijl de één de dames aan de praat hield, sloeg de ander haar slag en ontdeed een sieradendoosje en een geld kistje van de inhoud. LEIDEN Een stenen huisje op volkstuincomplex Ons Buiten aan de Marnixstraat is afgelopen nacht rond kwart over twaalf volledig uit gebrand. Over de schade is nog niets bekend. De politie vermoedt dat in het huisje eerst is ingebro ken, waarna de inbrekers mogelijk brand hebben gesticht. LEIDEN De gemeentelijke monumentencommissie vindt het pand van de oude watergasfabriek op het terrein van de Energie- en Water voorziening Rijnland (voorheen EBR) waard om als monument te worden beschermd. Tijdens een vergadering gisteren werd dan ook besloten burgemeester en wethouders een dergelijk positief advies te geven over het volgens kenners architectonisch zeer waardevolle ge bouw uit 1900. Wanneer de oude fabriek, bestaande uit drie gebouwtjes, inderdaad op de monumentenlijst belandt, wordt het mogelijk ingericht als be drijfsmuseum. In het complexje is nu onder meer de bedrijfsschool van het energiebedrijf gevestigd en een deel wordt als opslagruimte gebruikt. Volgens secretaris N. Schra van de monumentencommissie gaan de gebouwtjes in oktober tegen de vlakte als ze niet tot monu ment worden verklaard. De gasfabriek verrees in 1848 op de voormali ge begraafplaats De Papegaai aan de Langegracht. De commissie besloot gisteren tevens dat het gebouw aan de Garen- markt waarin het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie is geves tigd, 'monumentwaardig' is. Het rijk en de gemeente zijn in onderhan deling over een ruil tussen het Pesthuis en het museumgebouw in ver band met de Nationale Natuurhistorische Presentatie die in het Pest huis moet komen. Het Garenmarktpand, ontworpen door Jacobus van Lokhorst en eigendom van het rijk, komt leeg als het museum naar het Pesthuis is verhuisd. Concrete plannen met het gebouw zijn er volgens Schra op dit moment niet, maar is het wel van belang dat nu wordt bekeken of het al dan niet monumentaal is. Het behouden waard is volgens de commissie ook het fabriekspand uit ongeveer 1860 aan de Lammermarkt, waarin sanitair- en loodgie- tersbedrijf Ico Athibu is gevestigd. Het is een zeer goed (en in de buurt vrijwel het enige) voorbeeld van de industriële ontwikkeling in die tijd, aldus Schra: "In de breedte gebouwd, nogal statig en je ziet er niet aan af dat het een fabrieksgebouw is". LEIDEN - De Stichting Duinbehoud begint op korte ter mijn met een onderzoek naar de vervuiling van het duinge bied door de drinkwaterwinning. De stichting heeft dit plan opgevat naar aanleiding van een onlangs gehouden PvdA-partijvergadering over waterwinning en milieu. 'Duinbehoud' heeft de indruk dat enkele gebieden zwaar zijn verontreinigd door stortingen van slib uit de zuive ringsinstallatie en bezinksel uit winputten van de - voor malige - Leidsche Duinwatersmaatschappij. Ook door de waterzuivering zelf zouden verontreinigen de stoffen in de duinen zijn terecht gekomen. Met het on derzoek hoopt de stichting helderheid te krijgen over de aard en de omvang van de vervuiling. Een woordvoerder van de voormalige LDM onkent overigens dat zuiverings slib verontreinigingen in de duinen heeft veroorzaakt. Om drinkwater te kunnen winnen, leidt de LDM oppervlaktewater door de duinen. Daar ondergaat het water een eerste zuivering. Ver volgens wordt het omhooggehaald en krijgt het water in een speciale installatie een nazuivering. De Stichting Duinbehoud heeft al bij herhaling betoogd dat deze wijze van waterwinnen het duinmilieu aantast. Verontreinigingen in het oppervlaktewater blijven immers in de duinen achter. Volgens Albert Salman van de Stichting Duinbehoud is nu echter ook gebleken dat de LDM in het verleden slib, dat overbleef in de nazuiveringsinstallatie, in de dui nen heeft gestort. Dat gebeurde weliswaar buiten de waterwinge bieden. Salman vreest echter dat de vervuiling zich op den duur ver spreidt. Dan zou het alsnog de wa terwinning kunnen bedreigen. Opslagplaats Dat de slibstortingen een probleem vormen, bleek toen de provincie vorig jaar op zoek ging naar nieuwe waterwingebieden voor de LDM. Daarbij bleek dat in elk geval één LEIDEN - De belangstelling voor de beroepsopleidingen en bijscho lingscursussen van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) is het afgelo pen jaar groot gebleken. In totaal hielp het GAB in 1988 1400 mensen aan zo'n cursus; 50 procent meer dan de 1000 mensen waarmee het GAB rekening had gehouden. Door de grote belangstelling werd het budget voor scholingen van het arbeidsbureau - aanvanke lijk ruim drie miljoen groot - met meer dan vier ton overschreden. Voor deze overschrijding heeft het arbeidsbureau overigens aanvul lende middelen kunnen vinden. Het GAB hoopt met zijn scho lingsactiviteiten werkzoekenden een grotere kans op een baan te bie den, en tegelijk tekorten aan be kwame arbeidskrachten op te vul len. De scholing wordt gegeven bij bedrijven zelf, bij opleidingsinsti tuten als CAW, CW en CBB. Voorts zijn werkzoekenden bijge schoold of herschoold door mid den van mondelingen of schriftelij ke cursussen. De cursussen richten zich op ver schillende groepen in de samenle ving. Zo zijn er opleidingen voor universitair geschoolden die geen baan kunnen vinden, en ook voor allochtonen (buitenlanders die in Nederland wonen), vrouwen die weer aan het werk willen en lager opgeleiden. In 1988 volgden in to taal 576 vrouwen en 105 buitenlan ders een opleiding. De resultaten, die geboekt zijn bij de bijscholingen, zijn goed. Cir ca 80 procent van de deelnemers had aan het eind van de cursus een baan. Volgens Th. Zierikzee, waar nemend hoofd bijzondere arbeids i dit jaar afgerond. Tachtig -procent x voorziening Leiden, is een zo hoge score logisch. "We organiseren na tuurlijk opleidingen voor die secto ren van de arbeidsmarkt, waar een grote vraag is naar mensen. Er wordt bovendien veel geld geïn vesteerd door de overheid in de op leidingen. De deelnemers ver wachten ook dat als ze een cursus hebben gevolgd, een goede kans op werk te hebben", aldus Zierik- Een van de meest opvallende cursussen die het arbeidsbureau vorig jaar organiseerde was een managementsopleiding voor vrou wen. Deze cursus is begin van dit jaar afgesloten. Van de vijftien deelneemsters hebben inmiddels De opleiding wordt gefinancierd door het arbeidsbureau (10.000 gul den per deelneemster), maar uitge voerd door het Opleidings- en On derzoekscentrum voor Bestuurs- en Berijfsmanagement CBBM te 's Gravenhage. De cursus gaat door het leven onder de titel VIP-mana- gament (Vrouw Is Participant). De leergang bestaat eigenlijk uit twee delen. Tijdens het 'leertraject' verkrijgen de deelneemsters een aantal vaardigheden, die het twee de half jaar van de opleiding in de praktijk worden toegepast. Tijdens de cursus zetten de participanten zelf een besloten vennootschap op. In die bv trainen de vrouwen hun managements-kwaliteiten. Zij vor men zelf het personeel van de ven nootschap, zoeken in eigen gelede ren een directeur. Voor het jaar 1989 heeft het ar beidsbureau een aantal nieuwe bij scholingen op stapel staan. Een van die cursussen is de opleiding tot biotechnolgisch onderzoeker. Het GAB gaat daarbij vanuit dat de bedrijven die in Leiden op dit ge bied werkzaam zijn, moeite heb ben om gekwalificeerd personeel te vinden. De opleiding van het ar beidsbureau is bedoeld voor werk lozen met een HBO- of universitai re opleiding. Daarnaast houdt het GAB ook voor lager opgeleiden nieuwe cur sussen. Zo komt er een opleiding 'produktiemedewerker' en 'schoonmaker'. Tijdens de oplei ding schoonmaker wil het GAB vooral de materialenkennis van de deelnemers opschroeven. "In deze branche komen er steeds nieuwe machines bij. Bovendien is het handig te weten welke schoon maakmiddelen moeten worden ge bruikt en welke middelen niet naast elkaar kunnen worden toege past. Iemand die over deze basis kennis beschikt, heeft een voor sprong bij een sollicitatie", aldus Zierikzee. plaats - tussen Katwijk en Wase- naar, nabij de Hertewei - zo was verontreinigd door slib dat water winning er zonder een fikse schoonmaakbeurt niet mogelijk was. Volgens een voorlichtster van de provincie Zuid-Holland betreft het een eigen terrein van de LDM, dat inderdaad in gebruik was als opslagplaats voor zuiveringsslib. Salman vindt het merkwaardig dat de LDM haar zuiveringsslib in de duinen heeft gestort. "Op die manier worden de verontreinigin gen in feite 'gerecycled'. De rom mel die overblijft na de zuivering wordt, in de duinen teruggestort, komt na jaren wellicht in het duin water terecht en moet vervolgens weer door de LDM uit het drinkwa ter worden gehaald". Naast de vervuiling door slib, worden de duinen ook aangetast door de waterzuivering zelf. "De duinen halen immers ongeveer 50 tot 80 procent van alle verontreini gingen - fosfaten, maar ook bestrij dingsmiddelen en zware metalen - uit het oppervlaktewater". Overi gens erkent Salman dat de situatie nu is verbeterd doordat de LDM een voorzuiveringsinstallatie in ge bruik heeft genomen. Deze instal latie haalt de meeste verontreini gingen uit het oppervlaktewater voordat dit de duinen ingaat. "We hebben echter nog geen dui delijk idee wat er inmiddels al in de duinen is terechtgekomen. We lo pen al langer met het idee daarnaar een onderzoek in te stellen. Door personeelsgebrek hebben we dat telkens moeten uitstellen. Nu zit ten we wat ruimer in de mensen. Daarom willen we op korte termijn met zo'n onderzoek beginnen". Indrogen Volgens voorlichter Jan Verduijn van de EWR - het nutsbedrijf waar in de LDM is opgegaan - is er geen sprake van verontreiniging door slibstortingen. "De viezigheid die afkomstig is van de filters van de nazuivering, wordt eerst tijdelijk opgeslagen in een basin, waar het tot slib bezinkt. Dat slib wordt ver volgens overgebracht naar een ter rein in de buurt van de duinen waar het tijdelijk wordt opgeslagen om in te drogen. Als het is ingedroogd, wordt het afgevoerd naar een afval verwerkingsbedrijf op de Maas vlakte". "We letten er goed op", stelt Ver duijn, "dat het slib de bodem niet verontreinigt. Het wordt trouwens ook niet in de duinen zelf opgesla gen, maar op een terrein dat door de provincie is aangemerkt als in dustriegebied. Ongecontroleerde stortingen van slib in de duinen hebben niet plaats gehad. Dat zou ook onlogisch zijn geweest. We hebben er natuurlijk geen belang bij om ons eigen nest te bevuilen", aldus Verduijn. STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11