De Kaag wil terugloop van jeugdleden halt toeroepen Eenmalige rit Oegstgeester pendelbus Leiderdorp gaat opnieuw over tot plaatsen van fietsklemmen 5Jongeren zijn niet langer honkvast9 Voorschotenaar ergert zich aan vuilniswagen met 'arbeidsvitaminen' Vernielingen in Oegstgeest 7 weken voor 26,50 071-161400 MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 REGIO LEIDEN OEGSGEEST Carnaval of niet, de carnavalsbus die de winkeliers van de Oegstgeester De Kem- penaerstraat zaterdag elk uur van en naar Haaswijk en de bejaarden oorden lieten rijden, was niet meer dan een dooie mus. De ritten van zaterdag hadden de eerste moeten zijn van een 'echte' zaterdagse lijn dienst maar de gemeente Oegst- geest kan gezien de protesten van de NZH en de gemeente.Leiden, als 'centrumgemeente' van deze regio, de vereiste vergunning niet verle nen. Vandaar dat er zaterdag geen pendelbus maar een carnavalsbus reed, een eenmalige mi de actie derhalve. LEIDERDORP Leiderdorp gaat door met het plaatsen van fiets klemmen'. Als het aan B en W ligt komen er 105 fietsklemmen bij de 150 die de gemeente sinds oktober vorig jaar telt. De klemmen moeten een plekje krijgen bij het zwem bad, de Oranjegalerij en het Zijl- kwartier (Splinterlaan). Omdat het zwembad veel bezoekers met klei ne fietsen trekt, wordt een deel van de 50 klemmen in klein formaat ge leverd. Bovendien wordt onderzocht of de weinig gebruikte fietsklemmen aan de westkant van de Winkelhof een beter plekje kunnen krijgen, bijvoorbeeld langs het gemeente huis.' Sommige deskundigen wil len hier 40 klemmen, burgemeester en wethouders denken dat 20 klemmen wel genoeg is. De raads commissie bestuurszaken mag binnenkort verlossende woorden spreken. Nu zijn er voor het gemeentehuis fietsenrekken, waar het voorwiel van de fiets in kan worden klemge zet. Fietsklemmen zouden veiliger zijn: de dikke stang onder het zadel kan in een hoefijzervormig stuk metaal worden gereden en een los hangslot kan het stevige deel van de fiets aan de stevige paal van de fietsklem vastmaken. Nadeel is dat dikke, stevige kettingen niet door het smalle bevestigingsoog kun- Diefstallen De gemeente weet nog niet of het aantal fietsdiefstallen is afgeno men sinds de plaatsing van fiets klemmen. B en W hebben echter voldoende vertrouwen in de klem men, die 195 gulden per stuk kos ten (kwantumkortingen buiten be schouwing gelaten). De klemmen bij Winkelhof en het Elisabethzie- kenhuis zyn voor de helft door de bedrijven betaald, de klemmen bij bij bushaltes, flatblokken en de sporthal Op Dreef komen voor re kening van de gemeente Leider dorp. De klemmen staan hier op plekken waar veel fietsen staan en/of waar veel fietsen worden ge stolen. Poppentheater 'Wie niet blauw is, is gezien' noemt pop pentheater Wellus Nietes de voorstel ling van woensdag 8 februari van 14.30 uur tot 15.30 uur. Theateradres is Pr. Marijkelaan 4, Voorschoten. Reserve ren: 01717-8361. Spoken Het theaterstuk 'Spoken' met onder meer Ellen Vogel wordt vrijdag 17 febru ari, 20.15 uur. op de planken van het Warenar-theater gezet. Om het avondje uit compleet te maken kan er worden ge zorgd voor een uitstekend diner dat om 17.30 uur begint. Reserveren: 01751- 18382. WARMOND - De Koninklij ke Nederlandse Watersport vereniging De Kaag wil de komende tijd meer aandacht besteden aan de jeugd. Daar toe is een aantal plannen op papier gezet, waarover nog deze maand met de jeugdle den van gedachten zal wor den gewisseld. Volgens be stuurslid J.B. Lucas zal tij dens de discussie zeker het verbeteren van de opleiding aan de orde komen. Daarvoor is 5.000 gulden gereserveerd. Vele watersportverenigingen blij ken moeite hebben om vooral jon geren tussen de 15 en 24 jaar vast te houden. Volgens W. Loots, oplei dingsfunctionaris bij het Konink lijke Nederlandse Watersport Ver bond (KNWy), zijn er geen harde cijfers beschikbaar over de terug loop van het aantal jeugdleden. Wel kan er aan de hand van het aan tal zogeheten meetbrieven dat het verbond afgeeft, een afname wor den geconstateerd bij het aantal jeugdleden vanaf 15 jaar. "Maar de ze cijfers geven alleen maar een tendens aan waarschuwt Loots. "Zeilers die aan officiële wedstrij den meedoen, moeten over een gel dige meetbrief beschikken, maar zijn niet verplicht deze aan te vra gen wanneer men lid is van een ver eniging en een eigen boot heeft". Op basis van het aantal meetbrie ven dat is afgegeven is zichtbaar dat de jongste generatie (8 tot 15 jaar) in de periode van 1980 tot 1987 landelijk is gegroeid met 18 pro cent. "Er is dus een toename van de jongste jeugd, maar het probleem is dat je dat niet terugziet in de ver- volgklassen". Het probleem dat jongeren niet hopkvast blijken, speelt overigens niet alleen bij watersportverenigin gen, maar bij allerlei sportclubs. Uit een onderzoek dat H. Wijnants in 1986 deed naar het sportgedrag onder middelbare scholieren in Gelderland blijkt dat jongeren van de middelbare schoolleeftijd aller lei redenen hebben om een vereni ging te verlaten. De belangrijkste motieven waren dat jongeren de sport die zij op dat moment beoe fenden niet meer leuk vonden en eens iets anders wilden. Hoewel het hier om een Gelders onderzoek gaat, denkt Lucas dat deze factoren ook bij De Kaag een rol kunnen spelen. "Jongeren zijn tegenwoordig wat minder honk vast, ze kiezen gemakkelijker voor een andere sport. Bovendien gaan ze rond hun twaalfde naar een an dere school en hebben minder tijd voor de vereniging". Een belangrijke conclusie uit het onderzoek van Wijnants is de aan beveling dat een vereniging een goede training moet bieden, waar bij ieder jeugdlid aan zijn trekken komt. Lucas ondersteunt deze aan beveling door vast te stellen dat bij alle maatregelen om de jeugd te be houden de sport zelf op de. eerste plaats moet staan. Tijdens een onlangs gehouden ledenvergadering bleek dit idee aan te slaan. Er werd 5.000 gulden gereserveerd voor het aantrekken van goede trainers. Lucas: "Het trainingsniveau is de laatste jaren dalende geweest. Vroeger was het geven van trainingen vrijwilligers werk. Maar doordat trainers bij an dere watersportverenigingen een vergoeding krijgen, hebben we er VOORSCHOTEN - Als het aan de Voorschotenaar F.W.M. Eikhuizen ligt, halen de vuilnismannen het huisvuil in het vervolg zonder de arbeidsvitaminen van Radio 3 op. "Quasi vrolijk wordt ons huisvuil opgehaald", aldus de geagiteerde burger in een brief op'hoge poten, gericht aan het college van B en W. Eikhuizen verzoekt "met klem om de muziekgeluidvoorzieningen van de vuilniswagens te verwijde- De Voorschotense gemeentese cretaris H. Overbosch, woordvoer der namens B en W, reageert in eer ste instantie verbaasd. Bij zijn we ten is'hooguit de bestuurderscabi ne van de vuilniswagen met een ra dio uitgerust. De eerste ambtenaar heeft zelf wel eens gemerkt "dat er wat geluid uit de cabine kwam" maar hij heeft zich daar in geheel niet aan gestoord. "De vuilniswa gen staat hooguit drie minuten voor je deur". Overbosch vraagt een en ander voor alle zekerheid nog eens na bij de reinigingsdienst. Dan komt de 'aap uit de mouw: "Aan de achter kant is - standaard - een radioboxje ingebouwd. Toen ik er daarnet met de reinigingsdienst over sprak, was het van: gut, onze mensen stellen dat stukje luxe heel erg op prijs en we hebben er nog nooit een klacht over gehad". Overbosch verzint zelf nog een argument: "De reinigingsdienst werkt sinds er is overgeschakeld van zinken emmer op plastic zak al een stuk geruislozer. Verder is het zwaar werk, de mensen van de rei nigingsdienst kunnen best wat ar beidsvitaminen gebruiken. Bij B en W bestaat niet de neiging om iets te veranderen, nee". Voorschotenaar Eikhuizen stelt in zijn brief echter vast dat de over heid het voorbeeld dient te geven in "het zachtjes zijn voor de mede burger". De overheid ziet daar on der meer op toe door het toepassen van de Hinderwet, controle op ge luidsnormen en "zeer recent door bezwaar te maken tegen rijksweg 11 als bulderbaan door ons dorp". Dat het boxje achterop de vuilnis wagen arbeidsvitaminen levert, ge looft Eikhuizen niet: "Er is hier sprake van een namaak-secundaire arbeidsvoorwaarde: de vuilniszak wordt niet lichter met muziek er bij". niet zoveel als we zouden willen hebben. Ik geef zelf nu 12 jaar les. maar het is moeilijk om een opvol ger te vinden". Lucas hoopt dat dit nu zal lukken. De zeilinstructeur spreekt verder de wens uit dat door een betere jeugdopleiding een nieuwe groep jongeren vanaf 15 jaar kan worden aangetrokken die nog niet kan zeilen. "Zo werkt het ook eens omgekeerd en bereik je een nieuwe groep jongeren". Een ander punt dat tijdens de le denvergadering naar voren kwam, is dat er meer faciliteiten moeten komen voor de jeugd, die zich in de luxe sociëteit niet erg thuisvoelt. Lucas denkt niet dat dit een echte aanleiding is voor jongeren om de vereniging te verlaten, maar het zal het tijdens het overleg in maart wel ter sprake komen. "Onze Kaagso ciëteit is van het absolute mini mum veranderd in een gezellig res taurant. Het is wel waar dat de jeugd van de soos zich gemakkelij ker kon bewegen in de vroegere pa- tatbar. Of je er met natte kleren naar binnen kwam, maakte niet uit". Volgens Lucas is er een aantal maatregelen genomen om het res taurant wat toegankelijker te ma ken voor de jeugd. "Er zijn er meer tafels geplaatst, zodat alles iets minder officieel is. Het moet voor ons in de eerste plaats een clubhuis zijn, geen restaurant". Voor zeilwedstrijden bestaat in de Leidse regio nog veel belangstelling. Toch ziet de watersportvereniging De Kaag het aantal jeugdleden steeds verder teruglopen. (Archieffoto) Jongens betrapt bij afsteken van vuurwerk OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft het afgelopen weekeinde drie jongens (14, 15 en 16 jaar) aangehouden die op een bouwwerkplaats vuurwerk afsta ken. De jongens zijn overgedragen aan het HALT-project in Leiden. Daar zullen zij nader worden inge licht over de gevaren van vuur werk en zonodig worden ingezet bij diverse werkzaamheden zoals het schoonhouden van plantsoe- WARMOND Een stralende zon, veel publiek en een opperbest humeur waren de ingrediënten voor de succesvol verlopen carnavalsoptocht van de Billenprikkers in Warmond. De Billen- prikkers hadden dit jaar in verband met het 11- jarige 'jubileum' extra aandacht besteed aan de carnavalsactwiteiten en dus ook aan de optocht die gistermiddag door de Warmondse straten trok. De stoet mocht dan misschien in vergelijking tot gemeenten in het zuiden des lands niet in lengte uitblinken, creatief waren de Warmondse carnavalsvierders wel degelijk. Zoals gebruike lijk werd weer volop ingespeeld op de actuali teit. Een van de fraaiste wagens stond in het teken van het milieu. Op het voertuig was een kopie van minister Nijpels geposteerd en tevens een heuse maquette van de Alpheuse gifbelt ge plaatst. De mensen op en achter de wagen had den zich van een monddoek en borden met aller lei teksten voorzien ("Ik heb tabak van het ro ken"). Maar ook de paspoort-affaire werd op een van de wagens uitgebeeld in de vorm van de douanepost en het bord 'Een paspoort van Kep is nep'. Uit Lisse reed een vertegenwoordiging van de Gaapstokken mee. In verband met het carnaval, dat overigens ook in diverse andere regio-gemeenten uitbun dig werd gevierd, werd gisteren in Warmond te vens een kroegenpuzzeltocht met paard en wa gen georganiseerd. Ook voor vandaag en mor gen staan diverse activiteiten op het program ma, zoals een kindercarnaval en een koppelbal in hotel De Zon en bejaardencarnaval in Ma- riënhaven. (foto Henk Bouwman) OEGSTGEEST - Baldadige jon geren hebben in de nacht van zater dag op zondag op diverse plaatsen in Oegstgeest vernielingen aange richt. In de Koninginnelaan werd een ruit vernield en in de Spaarga renstraat een auto op zijn kant ge zet. In de Mauritslaan werden twee spiegels van een auto vernield en een antenne omgebogen. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Inbraak OEGSTGEEST - Bjj een inbraak in een woning aan de Geversstraat in Oegstgeest zijn gisteren geld, sieraden en een bontjas ont vreemd. Over de totale waarde van de gestolen goederen was vanmór gen bij de politie nog niets bekend. De inbrekers zijn de woning bin nengedrongen door de deur van de keuken met een schroevedraaier open te breken. Rijnland naar nieuw kantoor LEIDERDORP De Leiderdorp- se vestiging van makelaarskantoor Rijnland verhuist dezer dagen van Loevestein 37 naar een nieuw en ruimer kantoor aan de Buitenhof laan 3. Volgende week woensdag neemt het bedrijf deze 'unieke lo catie' in gebruik en kunnen de me dewerkers vanaf de eerste etage ge nieten van de 'zeer fraai aangeleg de Buitenhof-vijver'. De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. Neem nu een proefabonnement:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9