van commissarissen' 'Gemeente als raad Deze mensen zijn trots op hun tichaam9 DE TIJD, VAN TOEN Ordeverstoring door overmatig alcoholgebruik Nieuwkoop verdeeld over behoud van ambtswoning OORSPRONG TONGBREKER KAPPER KNAAP ECHT LEIDS Groene Trofee voor Alkemadese vissers Verkiezing Mister Midden Holland ALPHEN AAN DEN RIJN Laatst nog: een verhaal over body building in een vooraanstaand Nederlands sportblad. Geen vijf pagina's sport, maar 'bekentenissen' van een gewezen top-ama- teur, die niet alleen keihard trainde maar ook nog een arts be zocht die Moeder Natuur een handje hielp. Een reportage over het leven van een gezonde junk. Regel na regel gaat het over 'het witte goud', hormoonpreparaten -ook wel eiwit sparende midde len genoemd-, steroïden en wat dies meer zij. Gullit "Het is allemaal jaloezie", reageren Van Amsterdam en zijn begeleider Martin Doderer (24) op de vooroor delen. "Alleen wat je al hoort als je over het strand loopt... Ach, ik trek me er niets meer van aan", haalt René van Amsterdam zijn opval lende schouderpartij op. Z'n trainer: "Gullit heeft toch ook zülke dijen. Daar hoor je nie mand over. Maar het zijn gewoon z'n sterkst getrainde spieren. Onze lichamen zijn hélemaal getraind. Elke dag pakken we een andere spiergroep". Nadat hij daarmee ruim vier jaar geleden begon, groeide hij van 74 naar 102 kilo. Er moeten er nog een paar bij om in oktober van dit jaar mee te kunnen doen aan zijn eerste officiële NB- BF-wedstrijd. Het artikel is vrijwel onbesproken gebleven. 'Bekentenissen' van de ze sporters zijn zeker niet opmer kelijk genoeg meer, in tegenstel ling tot die van andere toppers. Het maakt dat niet meer valt af te reke nen met alle vooroordelen die te gen de spierkwekers bestaan. door Gerard Haverkamp Jimmy van der Tas, organisator van een bodybuildingverkiezing afgelopen zaterdagavond in zijn Alphense sportschool, heeft het er moeilijk mee. Net als met de bewe ring dat het in de overbevolkte, van het enthousiasme kolkende ac commodatie niet om sport gaat, maar om show. "Nu organiseer je eens iets leuks en dan krijg je dit weer. Van kunstschaatsen zeg je toch ook niet dat het geen sport is? Daarvan zien de mensen ook niet wat er allemaal moet gebeuren om zoiets te presteren. Bodybuilding is sporten in een fitness-ruimte, maar de resultaten worden in een show vertoond. Zo is het bij alle sporten met een jury-beoordeling". "En dan al die andere verhalen... Iederéén is met bodybuilding be zig, of het nou bedoeld is om slank te worden of juist om wat gezetter te worden. Deze mensen", kijkt Van der Tas rondt in de opwarm- ruimte", zijn elke dag keihard be zig. Vierentwintig uur per dag zijn ze bezig met sport en voeding. En het is nu eenmaal niet als met voet bal, waar iedereen aan kan mee doen, of het nu een eerste of tiende elftal is. Deze mensen zijn trots op hun lichaam, omdat ze iets preste ren wat anderen niet kunnen". Textiel .Zo'n twintig bruingeverfde 'kleer kasten' van verschillend formaat, met slechts een decimaal, fel ge kleurd stukje textiel om hun voor- en achterwerk, maken er deze avond inderdaad een respectabele show van. Ze treden voor het eerst voor het voetlicht, de deelnemers aan dé Mister Midden-Holland-ver- kiezing. Geen officiële bondswed strijd, maar een voorbereiding daarop. Voor eigen publiek de plankenkoorts leren te nen. Want hoe stoer ze er stuk stuk ook uitzien, je laat niet z aan een volle zaal zien wat je aan triceps en zoveel andere poses in huid hebt. Van de deelnemers uit de Alp hense school brengt René van Am sterdam (23) 't het verst. De win naar van de wedstrijd in het mid dengewicht legt het in de over-allfi- nale met minimaal verschil af te gen de uiteindelijke MMH'er, zwaargewicht Jan Geleijnse. Een prima finale, vooral ook dankzij de meelevende zaal. Het enthousias me en respect wint het even van de kif. ALPHEN AAN DEN RIJN - Niet alleen letterlijk met carnaval, maar ook in figuurlijke zin is het afgelo pen weekeinde 'feest' geweest in Alphen. Voornamelijk als gevolg van overmatig alcoholgebruik had den in de nachtelijke uren diverse ordeverstoringen plaats. In de vroege zaterdagochtend werd een 21-jarige Alphenaar aan gehouden, die politiemannen trachtte te verhinderen dat bij een vriend van hem een blaastest werd afgenomen. Zaterdagnacht werd aan de Binkhorst een 35-jarige Alp henaar van de weg gehaald omdat hij met te veel drank op achter het stuur zat. Bij de ingang van het vo gelpark Avifauna raakte een bezoe ker van het carnaval gewond bij een vechtpartij. De zwaargewichten in actie. Veel vlees en bruine verf, voor de 'perfect look', weinig textiel. (foto Ben de Bruy») Op zijn vijftiende at Doderer voor het laatst een karbonaadje, om maar aan te geven dat het niet alleen op training aankomt. Diëten moeten het 'af maken. Zo'n twee maanden voor een wedstrijd gaat een waar voedingsregime in. "Hoog koolhydraten, matig eiwit, laag vet", heet dat. Veel vis- en ka beljauwfilet, zoveel meer. Jaarlijks stopt iemand als René van Amster dam 2.500 tot 3.000 gulden extra in de voeding. "Bodybuilding wordt daardoor een speciale stijl van le ven. Ik ben vijfeneenhalf jaar gele den rustig begonnen, later ga je fa natieker trainen, nu vier, vijf keer per week twee uur per dag. Op een gegeven moment ben je gewoon verslaafd. Het is een gezonde ver slaving". NIEUWKOOP - De gemeente Nieuwkoop moet vóór 22 februari beslissen of de ambtswoning aan de Noordenseweg wordt verkocht of aangehouden. Dan dient de ge meente aan de commissaris van de koningin, die van gedachten komt wisselen over de opvolging van burgemeester T. Seinstra, in een profielschets duidelijk te maken of Nieuwkoop al dan niet een ambts woning ter beschikking heeft. Wethouder D. Boonstra (CDA) pleitte tijdens de vergadering van de commissie financiën voor het aanhouden van de woning. Boon stra meende dat het een nadeel is voor een gemeente als de burge meester 'pendelt' totdat hij een passende woning heeft gevonden. C. Mourits-Ruiter (PvdA) was het totaal niet met de wethouder eens. "Een ambtswoning heeft to taal geen representatieve functie meer". M. van der Laar (CDA) is van mening dat het van de finan ciële positie van de toekomstige burgemeester van Nieuwkoop af hangt of de woning moet worden verkocht. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN In zijn Trijfel van 11 januari in deze krant behandelde Nico Scheepmaker het verschijnsel tongbreker. Vanuit het hele land waren hem tongbrekers ge stuurd en hij stelde daaruit een top achttien samen. Zijn num mer één was de bekende tong breker over Knaap, de knappe kapper. Uit de zéven varianten op dit thema koos hij deze: "Knaap, de knappe kapper, knipt en kapt heel knap, maar Knip, de knecht van de knappe kapper Knaap, knipt en kapt nog knapper dan Knaap, de knappe kapper, knipt en kapt". Iedereen heeft deze tongbreker wel eens gehoord, maar meestal zal men hebben gedacht dat alles vanwege het leuke effect is ver zonnen. Toch is dat hoogstwaar schijnlijk niet het geval, want in Leiden woonde er een knappe kapper Knaap. Meer dan een eeuw lang kon de Leidenaar aan zijn haar laten frunniken door een Knaap. Toen in 1779 een Pieter Knaap trouw de met Elisabeth Vastenouw werd als zijn beroep vermeld paruikmaker (pruikenmaker). Hij woonde toen al in het Noord- einde, waar hij in 1782 het huis naast het hoekhuis aan de Wed- desteeg kocht. Overigens moest hij op dezelfde dag dat de koop werd gesloten nog de volledige koopsom van 1.100 gulden als hypotheek op zijn nieuwe bezit vestigen en 100 procent finacie- ring was heel bijzonder voor die tijd. Op 26 oktober 1783 liet hij zijn zoon Dirk in de Hooglandse kerk dopen en deze Dirk leerde van zijn vader het pruikenma ken. Standing Het was toen niet voor niets de pruikentijd; ieder gerespecteerd man hoorde toen een pruik te dragen. Dirk trouwde in 1809 met Lena Visser en uit dit huwe lijk werd (onder anderen) op 22 juli 1817 een zoon, Pieter Johan nes, geboren. Toen deze een be roep moest kiezen, waarbij overi gens de stem van zijn vader wel doorslaggevend geweest zal zijn, kwam dat van haarsnijder of kapper uit de bus. De pruiken waren inmiddels uit het mode beeld verdwënen, dus daaraan viel toen geen brood meer te ver dienen. Nadat Pieter Johannes op 20 juli 1843 was getrouwd met Ma ria Bartha Groen vestigde hij zich als zelfstandig ondernemer. De straat met de meeste standing was uiteraard de Breestraat en daar kon hij het pand Wijk 4 nr. 236 huren. Onberispelijk Rond 1850 was dé Botermarkt de meest favoriete plaats om als stu dent op kamers te wonen. Vrij wel alle bovenvoorkamers boven de winkels werden door studen ten gehuurd. De toenmalige stu denten waren doorgaans vrij ka pitaalkrachtig en werden geacht er onberispelijk uit te zien. Tijd en geld voor een geregeld kap- persbezoek diende dan ook geen probleem te zijn. Dat de dichtst bijzijnde kapper op de Bree straat daar zijn graantje van zal hebben meegepikt, lijkt geen al te gewaagde veronderstelling. En dat kapper Knaap best knap 1 kon knippen, zullen we maar aannemen. Vermoedelijk heeft ooit een student, wachtend op zijn beurt om onder het mes te 'Knaap, de knappe kapper, knipt en kapt heel knap* Sedert de omnummering van 1870 is dat Breestraat 118, het pand naast het hoekhuis Bree- straat/Choorlammersteeg. De ei genaar, Johannes Warnaar Vis ser, was koopman in hoeden en woonde op de Langebrug op de hoek van de Diefsteeg. Vermoe delijk had hij het pand tien jaar lang als geldbelegging geëxploi teerd door het te verhuren. Knaap betaalde er 1.800 gul den voor, maar omdat hij dat be drag niet ineens op tafel kon leg gen, hoefde hy maar 400 gulden aan te betalen en kon hij de rest in jaarlijkse aflossingen van 100 gulden betalen. De rente, 5 pro cent, kan niet bepaald laag wor den genoemd voor die tijd en tal van bepalingen in de koopakte moesten er voor zorgen dat Vis ser bij wanbetaling toch aan zijn trekken kon komen. Of zijn zaak al snel te klein was of dat hij een kans kreeg die hij zich niet kon laten ontgaan om zijn bezit uit te breiden, is niet ge makkelijk uit te maken, maar op 10 april 1848 kocht Knaap van de gezusters Johanna Elisabeth en Ida Catharina van der Walle het aangrenzende pand Wijk 4 nr. 237 (Breestraat 120). Dit keer zag hij kans de hele koopsom 900 gulden ineens op tafel te leggen. gaan, het idee gekregen om op de naam van zijn kapper een tong breker te maken. Uit het huwelijk van Pieter Jo-« hannes Knaap en Maria Bartha Groen werd, na acht jaar huwe lijk, slechts één zoon geboren: Pieter Johannes Willem, gebo ren 13 augustus 1851. Dat hij de goedlopende zaak van zijn vader zou gaan voortzetten, zal wel bij zijn geboorte al zijn bepaald. Zijn vader overleed in 1872, toen Pie ter Johannes Willem net 21 jaar was, zodat hij meteen zijn gaven met de schaar kon laten zien. Het jaar daarop trouwde hij met Antje Roodenburg, die een jaar ouder was. Uit hun huwelijk bereikten drie kinderen de vol wassen leeftijd. De oudste daar van was Maria Bartha, die kap ster werd en na haar huwelijk, in 1901, naar Amsterdam vertrok. Daarna volgde Pieter Cornelis. Vermoedelijk was het plan om ook hem coiffeur te maken. Al op zijn twaalfde woonde hij enige tijd in Den Haag en op zijn der tiende in Rotterdam en Leeuwar den. In 1895 vertrok hij zelfs naar Brussel, mogelijk om daar de ho gere haarsnijkunde onder de knie te krijgen. De jongste was Antje Ingetje Agatha, eveneens kapster. af toen geen knappe kappers Knaap meer. Tot slot nog een op te helderen punt: Knip, de knappe knecht van kapper Knaap. Hoeveel knechten Knaap senior en junior in die 59 jaar hebben versleten, valt niet te benaderen en hun na men zijn al helemaal niet be kend. Of daar een persoon met de naam Knip tussen zat, kan dan ook niet met zekerheid wor den gezegd. De naam Knip komt in Leiden maar zelden voor, zo dat die kans niet zo groot zal zijn. Vermoedelijk is deze naam er maar bij gefantaseerd. Wat dus vermoedelijk als een studentengrap is begonnen, vond zoveel weerklank dat ook nu nog de knappe kapper Knaap een begrip is. P.J.M. DE BAAR De panden Breestraat 118 en 120, waar de kappers Knaap als coif feurs hun be drijf uitoefen den, gefotogra feerd door Jan Goedeljee in het derde kwart van de vorige Knecht Knip Kort voor het zestigjarig bestaan van de zaak aan de Breestraat kapte Knaap er mee. Hij was toen 51 jaar, dus nog te jong om te gaan rentenieren. Met vrouw en jongste dochter verhuisde hij op 27 april 1903 naar Amsterdam. Misschien heeft hij daar toch weer een kapperszaak geopend. Hoe dan ook, Leiden kende van- Eerste stap op weg naar privatisering sociale werkvoorziening ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentebestuur van Alphen moet de sociale werk voorziening in de gemeente (SWA) in de toekomst nog slechts 'op afstand' besturen. Het overdragen van bevoegdheden aan de directeur moet leiden tot een vorm van 'zelfbeheer', die later kan uitgroeien tot privatisering van de SWA. Dat is nodig voor maximale slag vaardigheid en optimale bestaanswaarborgen. Aldus staat aangegeven in de nota 'Formaat en formule', die juist openbaar is gemaakt. Het is een lij vig rapport, waarin directeur J. Huyers voorstellen doet voor het toekomstig opereren en functione ren van de SWA, waarbij zo'n vijf honderd mensen uit de regio wer ken die zijn aangewezen op de wet sociale werkvoorziening (WSW). Werkgroep De nota kwam al in mei vorig jaar gereed en is daarna door alle gele dingen binnen de SWA besproken en akkoord bevonden. Inmiddels is ook een werkgroep van de ge meente Alphen bijna zover, dat een studie wordt afgerond naar dé vraag op wélke afstand de gemeen te moet besturen. Geheel los van de gemeente komt de SWA voorals nog niet, omdat die een van de geldschieters voor de SWA wordt. Het oordeel van de ambtelijke werkgroep wordt 21 februari be sproken in het college van burge meester en wethouders, waarna over deze problematiek op 13 maart wordt vergaderd in een geza menlijke bijeenkomst van de raadscommissies sociale zaken, fi nanciën en algemene zaken. De SWA moet wegens de lagere financiële bijdrage van de rijks overheid steeds zakelijker gaan draaien om het hoofd boven water te kunnen houden. Dat vereist vol gens Huyers een andere organisa tie-structuur en -cultuur. Voor beeld Uit de praktijk is dat het management snel moet kunnen be slissen over het aanbod van werk. "Als hier iemand komt die snel iets moet hebben, dan moet ik niet eerst op behandeling van die zaak in.de gemeenteraad hoeven wach ten. Voordat dan een beslissing is genomen, is die klant allang ergens anders naar toe", vertaalt Huyers. Ondoelmatig De zojuist genoemde organisatie structuur en -cultuur zoals die nu geldt, biedt onvoldoende waarbor gen voor de effectiviteit van de on derneming. Een opsomming: nei ging tot bureaucratisering, te lange en vaak ondoelmatige communica tiewegen, geringe veranderingsbe reidheid, commercieel-economi- sche inefficiency en een beperkte onafhankelijkheid, ten gevolge waarvan de slagvaardigheid wordt belemmerd. In reactie daarop staat in de nota dat proefondervindelijk is aange toond dat bepaalde produkt- /markt-combinaties kansrijk zijn, mits zij enige vrijhfeid krijgen in de beleidsvorming en -uitvoering. Met name aan het SWA-manage- ment moeten toereikende voor waarden worden verleend om op het juiste tijdstip te kunnen ingrij pen. De gemeente zou de SWA-lei- ding als ondernemer moeten zien en zichzelf moeten profileren als een 'raad van commissarissen. "Het gemeentebestuur beperkt zich tot het nemen van wettelijk voorgeschreven beslissingen en het bepalen van hoofdlijnen van beleid, zoals bij voorbeeld het be leid op lange termijn, het toela tingsbeleid, ingrijpende reorgani saties en zeer grote investeringen, benoeming, schorsing en ontslag van directieleden", aldus Huyers in de nota. De effectievere organisatie mag er niet toe leiden dat WSW'ers we gens een te grote handicap niet meer aan de bak komen in de werk plaatsen. De laatste aanbeveling Uit het rapport luidt dan ook dat 'gemeentebestuur, SWA-directie en -management zich naar vermo gen inzetten voor het behoud van de SWA als een verworven recht voor mensen die op de WSW zijn, of onverhoopt worden, aangewezen'. ALKEMADE De Groene Trofee 1988 van de kerngroep Alkemade van de vereniging Milieudefensie wordt dit jaar uitgereikt aan de vis club 't Looze Vissertje uit Roelofarendsveen. De visclub ontvangt de ze prijs vanwege haar alert reageren op de voorgenomen storting van een partij verontreinigd slib in het Braassemermeer. Milieudefensie reikt jaarlijks deze prijs uit aan een persoon of in stantie die actief is voor het behoud van een gezond plaatselijk milieu. Vorig jaar werd de Groene Trofee uitgereikt aan de vrijwillige vogel wachters en medewerkende boeren in het landelijk weidegebied van Alkeihad^. De vissers uit Roelofarendsveen, die een haventje hebben aan de Braassem, riepen afgelopen jaar de drie Braassemgemeenten op zich fel te verzetten tegen dë geplande stort van bagger, afkomstig uit Wassenaar. Zij vreesden ernstige gevolgen voor de visstand omdat het slib was verontreinigd met zware metalen. Mede als gevolg van het protest van de visclub is die storting tegengehouden. De prijs, een foto van de visstek op de Braassem voor elk der vijf be stuursleden, wordt volgende week maandagavond overhandigd tij dens de jaarvergadering van Milieudefensie in Roelofarendsveen. MAANDAG 6 FEBRUARI Alphen gekostumeerd Zottenbal Cas- carvieten, aanvang 21.11 uur in Avifauna. Leiden psychometrische séance, door P. van Ingen, Spititisch Genoot schap Leiden, aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. stadssleutel op voormalig raad huis om 17.00 uur, s'avonds kraai verbranden in café Markx, Juli- inschrijven cursussen op ge bied van drama, literatuur, muziek en beeldende kunst, van 19.00 tot 21.00 uur in het Uk-Theater, Cle- veringaplaats. eucumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk, Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. Leiderdorp contactochtend NVvH, thema: 'Man thuis, vrouw wat nu',door Marian de Hoogh, aanvang 10.00 uur in Op Dreef, Van Alphenplein. klaverjassen en sjoelen bij buurtvereniging Zijlkwartier, aan vang 20.00 uur in het wijkgebouw, Van der Marckstraat. r ouderen in het Parochiehuis, aanvang 14.00 uur. carnavalsbal in De Schakel, aanvang 21.00 uur. WOENSDAG 6 FEBRUARI Leiden film: 'Foul Play' in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade, aanvang 9.30 uur. door Studio Peer, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. kindervoorstelling: 'Een verras sing voor de buurman', door Theater Schrikkel, 14.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. introductieles van diverse stij len in de moderne muziek, van 14.00 tot 16.00 uur in Droomfa- briek, Oude Singel. familievoorstelling: Hetty Blok met liedjes van Annie M.G. Schmidt, aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: The Electric Su burb', door Alex d'Electrique, 20.30 uur in het Lak-Theater. inschrijven cursussen op ge bied van drama, beeldende kunst, muziek en literatuur, van 19.00 tot 21.00 uur in het Lak-Theater, Cle- concert in de Strijkersserie door Ran Varon (Cello) en Rein- hild Mees (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. Oude Vest. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, aanvang 13.30 uur, Bernhardstraat. Voorschoten kindervoorstelling (4 tot 10 jaar): Wie niet blauw is, is gezien' door Poppentheater Wellus Nie- tus, aanvang 14.30 uur in het Cul- DONDERDAG 9 FEBRUARI kindervoorstelling: 'Heksen be staan niet', door Poppentheater Lorre, aanvang 14.30 uur in de Kapelzaal K&O. Oude Vest. voorstelling: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Microtheater, Ou- lezing over Anorexia- Nervosa door drs. psychologie C. van der Laan, 20.00 uur in het Inloophuis Psychiatrie, Rapenburg 48. theater en popmuziek door De Meisjes met 'Stuck with a Fanta sy', aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. try out-programma van Bram Vermeulen met 'Gezellig', 20.30 uur in het Lak-Theater. klaverjassen bij Tai vang 20.00 uur, c

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8