'Schade van miljarden door computerkrakers' Nieuwe behandelingswijze tegen reuma Smeulende brand in sociëteit Minerva uit zichzelf gedoofd School De Horst in tien jaar voor tweede keer uitgebrand actief in vrije tijd Meer plaats in de regio voor geestelijk gehandicapten haard onder controle was. Omdat de school uit hout was opgetrok ken, greep het vuur snel om zich heen. Op het moment dat de brand weer arriveerde sloegen de vlam men aan alle kanten uit het ge bouw. De nabluswerkzaamheden duur den nog tot ongeveer negen uur. Volgens een woordvoerder van de brandweer is de oorzaak van de brand onbekend, maar wordt brandstichting niet uitgesloten. De Lorentzschool, die pal naast de nu uitgebrande school was gelegen, is in het verleden herhaaldelijk doel wit geweest van brandstichters, totdat er van de school niets meer over was om in brand te steken. Volgens een lerares van de school voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen (bijzonder neutraal onderwijs) heeft de angst voor brand in het houten gebouw altijd al bestaan, nog los van de branden in de Lorentzschool: "Tien jaar ge leden was de school ook al ge dwongen te verhuizen nadat het pand in De Mors was uitgebrand". Met de verwoesting van De Horst is de laatste Finse school, als zodanig nog in gebruik, in vlammen opge gaan. Er bestaat nog een vergelijk baar gebouw, maar daarin is de Schoolbegeleidingsdienst sinds kort gehuisvest. Koppelklaverjassen Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad 2 houdt op zaterdag 11 februari toernooi koppelklaverjassen. Aanvang is om 20.00 uur en de kosten bedragen per koppel 10 gulden. Winnaars maken kans op twee winkelwagens vol levens middelen en andere prijzen. (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Voor de tweede keer in tien jaar tijd is de school De Horst in vlammen opgegaan. Indertijd gevestigd in de wijk De Mors, was de school na brand gedwongen uit te wijken naar de Beijerincklaan. Op een flank van het gebouw na, het onderkomen van de groepen 3 en 4, is dat complex vanmorgen rond half vijf geheel uitgebrand. De brandweer heeft het vuur be streden met drie autospuitén en een ladderwagen. Het duurde on geveer een uur voordat de brand- Leidse onderzoekers gaan experimenteren met vaccinatie LEIDEN - Leidse onderzoekers hebben een nieuwe behandelings wijze tegen reuma ontdekt, die lijkt op vaccinatie. De resultaten met dierproeven zijn tot dusverre zo succesvol dat overwogen wordt de behandeling bij mensen toe te pas sen. Naar alle waarschijnlijkheid wordt nog dit jaar de eerste Leidse reumapatiënt behandeld met de nieuwe methode. Dit meldt het maandblad Cicero, een uitgave van het Academisch Ziekenhuis Lei den. In eerste instantie zullen patiën ten worden behandeld die al lange tijd reuma hebben. Als de behan delingswijze bij hen succes ople vert, dan gaat men over op de be handeling van patiënten die nog niet zo lang reuma hebben. Ge- wrichtschade die is ontstaan door reuma, is namelijk onherstelbaar. Bij laatsgenoemde patiënten kan dan een hoop pijn en ellende wor den voorkomen. Of deze behandelingswijze in derdaad een bijdrage gaat leveren aan de behandeling van reuma, is volgens Cicero nog niet bekend. Zeker is in ieder geval dat weten schappers door deze ontdekking meer te weten kunnen komen over reuma en vergelijkbare ziekten zoals multiple sclerose. Reuma is een zogenaamde auto- immuunziekte: het afweermecha nisme van het lichaam keert zich tegen zichzelf. Normaal gesproken pakt dat afweermechanisme vreemde stoffen in het lichaam aan. Bij reuma gebeurt dat niet; het mechanisme pakt de stoffen uit het eigen lichaam aan. Het is te verge lijken met een losgeslagen legeron derdeel dat door een misverstand de eigen burgers gaat beschieten. De onstekingsreactie die daardoor onstaat heeft bij reuma voorname lijk in de gewrichten plaats. Daar door onstaan zwellingen en pijn. In dë door reuma ontstoken ge wrichten worden veel witte-bloed- cellen gevonden van het type dat T- cel of T-lymfocyt wordt genoemd. Die T-cellen spelen een belangrijke rol in het hele immuqn-systeem, onder meer in de herkenning van vreemde of besmette cellen. Er zijn aanwijzingen dat deze cellen bij reuma de oorzaak zijn van de ont sporing van het afweer-systeem. De Leidse reumatologen richten zich volgens het artikel in Cicero in hun onder/oek met name op die T- cellen. Geprobeerd wordt om de ontspoorde T-cellen door het im- müun-systeem Zelf tot rust te laten brengen. Hiertoe wordt een vacci natie met deze T-cellen toegediend. De cellen moeten dan wel afkom stig zijn uit de gewrichten van de behandelde patiënt; de cellen be strijden daardoor in feite zichzelf. Vechtpartij LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag ingegrepen bij een vechtpartij op de Beestenmarkt tussen groepen Turkse en Nederlandse jongeren. De reden voor de vechtpartij is niet duidelijk. Twee jongens hebben aangifte gedaan van mishandeling of vernieling. De politie heeft één man, een 24-jarige Leidenaar, aan gehouden omdat deze zich niet wil de verwijderen en een politieman bedreigde. Leidse jurist prof. Franken: LEIDEN - De schade die jaarlijks in Nederland wordt veroorzaakt door computerfraude bedraagt tussen de één en tien mil jard gulden. Dit stelt de Leidse jurist prof. mr. H. Franken. Hij noemde dit ge tal tijdens een college ter viering van de dies natalis van de Leidse universiteit. De omvang van de fraude is berekend in verzekerings kringen, aldus Franken. De schade door computerfraude in Nederland valt nog in het niet bij die in de Verenigde Staten. Het Ge neral Accounting Office becijferde de omvang van de fraude in de VS op anderhalf biljoen dollar (1500 miljard) per jaar. Het bekende ac countantskantoor Ernst Whin- ney schatte het fraudebedrag op drie biljoen dollar. Vooral banken zijn regelmatig het doelwit van computerkrakers. Het komt voor dat krakers van bin nen of buiten het bedrijf grote be dragen naar eigen rekening in bin nen- of buitenland overmaken. Soms zonder sporen van de dief stal achter te laten. Exacte cijfers over de schade die computerkrakers aanrichten, zijn volgens Franken onmogelijk te LEIDEN - Een waarschijnlijk en kele uren lang smeulende brand heeft grote schade veroorzaakt op de bovenste etage van studenten sociëteit Minerva aan de Bree- straat. De brand werd pas vanmor gen omstreeks zeven uur ontdekt. Dé brandweer had de grootste moeite om het gebouw binnen te komen. Als gevolg van uitgebreide isolatiemaatregelen, was de brand weer niet in staat op de begane grond en op de eerste verdieping binnen te komen. Nadat op de tweede etage een deur was geforceerd, hoefde de brandweer uiteindelijk weinig uit te richten. Het vuur op de vierde verdieping is waarschijnlijk door zuurstofgebrek gedoofd. Zowel brandweer als een woordvoerder van Minerva kunnen geen raming geven van de schade. Over de oor zaak van de brand tast de brand weer in het duister. De twee laagste verdiepingen waren compleet gebarricadeerd, aldus de brandweer. Ook op het sleuteladres van Minerva was nie mand aanwezig. "Daardoor is kost bare tijd verloren gegaan", aldus de brandweer. Op de bovenste verdieping lagen allerlei attributen opgeslagen voor het deze week te houden studen tenfeest Sine Regno. Dat feest wordt gehouden als het bestuur (Sine Regno betekent zonder be stuur) van de sociëteit op vakantie is (meestal wintersport). Dat is er volgens M. Pappelendam, presi dent van de commissie, de reden van dat de brandweer geen gehoor Trio gepakt na diefstal handtas LEIDEN - Een 71-jarige Leidse vrouw is zaterdagavond beroofd van haar tas. De vrouw wilde met haar fiets de Haagweg oversteken toen drie jongerfs tegen haar rijwiel opliepen. Eenmaal aan de andere kant van de weg bemerkte zij dat haar handtas verdwenen was. De vrouw sloeg direct alarm. De drie jongens konden daardoor even later door de politie worden aangehouden. Het drietal, 15,17 en 17 jaar oud en zonder vaste woon- of verblijfplaats, bleek behalve de inhoud van de tas ook wurgstokjes, een ruitentikker en een dolk in be zit te hebben. kreeg op het vaste sleuteladres van Minerva. Dat de brandweer moeilijk het gebouw binnen kon komen, is vol gens hem ook eenvoudig të verkla ren. De sociëteit heeft vorig jaar voor enkele tonnen geïnvesteerd in hit geluiddicht maken van het ge bouw. "Op de begane grond en de eerste verdieping komt er echt niets of niemand meer doorheen". De brand is ontdekt door eeh vrachtwagenchauffeur die drank aan het lossen was. Hij waarschuw de op zijn beurt een buschauffeur die via de centrale de brandweer alarmeerde. De recherche stelt vandaag een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. In de eerste plaats omdat er vele gevallen nooit worden ont dekt. Daarnaast zijn de banken te rughoudend in het doen van aan gifte. De instellingen denken dat zij het vertrouwen van het publiek verliezen, indien aan het licht komt dat hun computer is gekraakt. On- langs werd wel bekend dat de in Amsterdam gevestigde Lloyds1 Bank een enorme schade had gele den. Een computerkraker was erin geslaagd bedragen van 8,3 en 6 mil joen gulden te stelen. Franken denkt dat als computer fraude wordt ontdekt, de bedrijven liefst zelf een oplossing zoeken. "De werkgever beweegt de werk nemer de kennis van de computer in het vervolg ten dienste van het bedrijf te stellen en treft een afbeta lingsregeling". Een andere reden waarom be drijven niet snel naar de politie stappen, is volgens Franken de handelwijze van justitie in de Sla venburg-affaire. "De tamtam rond het politieoptreden, waarbij 100 agenten de administratie in vracht wagens laadden, heeft er niet toe bijgedragen dat een bank snel jus titie inschakelt". Franken denkt verder dat de da ders van de computerfraude vol gens een Zweeds onderzoek even veel mannen als vrouwen onvol doende worden afgeschrikt door de strafmaat in Nederland. De maximale straf die is gesteld op op lichting en diefstal, bedraagt res pectievelijk drie en vier jaar. "Door voorwaardelijke invrijheidsstel- ling gaat er nog eens eenderde van de straf af', stelt de Leidse hoogle raar in de inleiding in de rechtswe tenschap. In een wetsontwerp met een aan vulling op het Wetboek van Straf recht, dat binnenkort aan de Twee de Kamer wordt gezonden, wordt die strafmaat voor 'computer- breuk' ook verhoogd. In het Wet boek van Strafrecht komen bepa lingen met het oog op computer fraude. LEIDEN - Een 31-jarige Amsterdammer is gisteravond met zijn auto een autoshowroom aan de Hallenweg bin nengereden. De Amsterdammer reed omstreeks 18.15 uur over de Gooimeerlaan toen een 28-jarige Hagenaar hem wilde in halen. De Hagenaar bemerkte te laat dat de inhaalmanoeuvre niet lukte omdat er een middengeleider in de weg zat. In een poging de Amsterdamse chauffeur te ontwijken gooide de Hagenaar zijn stuur naar rechts. De Hage naar raakte daarbij de achterzijde van de wagen van de Amsterdammer en kwam met de auto op zijn kant op de Hallenweg terecht kwam. De Amsterdammer verloor na de botsing de macht over het stuur en reed via een glazen ruit de autoshowroom van het autobedrijf Ginjaar binnen. In de autoshowroom raakten twee auto's beschadigd. De twee auto's die bij het ongeval betrokken waren, zitten volgens de politie rondom in de kreukels. Drie perso nen raakten gewond. De Amsterdammer heeft een hechtwond aan het hoofd, De Hagenaar en een passagier moes ten respectievelijk met armtetsel en vermoedelijk nek- en hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht foto Henk Bouwman) Poppenbeurs trekt minder bezoekers LEIDEN De poppenbeurs die zaterdag in restaurant Groenoord is gehouden heeft circa 950 bezoe kers getrokken. De organisatrice van het evenement noemde de pu blieke belangstelling tegenvallend. Vorig jaar trok de poppenbeurs 400 belangstellenden meer. "Er zijn de afgelopen weken ech ter een aantal poppenbeurzen in Leiden en omgeving geweest. De mensen waren daarom misschien verzadigd", aldus de organisatie. Toch wordt er volgend jaar weer een poppenbeurs gehouden, die dan niet op zaterdag, maar op zon dag plaats heeft. Bovendien wor den de poppen dan niet in het res taurant, maar in de Groenoordhal opgesteld. Brief van CDA LEIDEN - Ruim 75 kinderen hebben zaterdag meegedaan aan het kindercarnaval, dat was georganiseerd door carnavalsvereniging De Spoorbumpers. De playback-soundmixshouw ging overigens door een gebrek aan belangstelling niet door. s'Avonds had in buurthuis 't Spoortje het carnavalsfeest van De Spoorbumpers plaats Er waren circa 200 bezoekers. De avond werd opgeluisterd met een optreden van Leidse Kees. (foto Henk Bouwman) De directeur van de school, de heer A.L. Kimpel is met vakantie. De school heeft hem op zijn vakan tieadres kunnen bereiken. De ver- wachtiging is dat hij voortijdig te rugkeert. Een klein voordeeltje is volgens een woordvoerder van de school dat de kinderen deze week alle maal thuis zijn vanwege de crocus- vakantie: "Dat geeft ons enige tijd om op oplossingen te studeren". Op de school zitten ongeveer 70 leerlingen. In korte tijd stond de dè school De Horst aan de Beijerincklaan in lichterlaaie. (foto Henk Bouwman) aan Deetman LEIDEN - De CDA-fractie van de Leidse gemeenteraad heeft minis ter Deetman van onderwijs in een brief verzocht de katholieke basis school Paus Johannes XXIII in stand te houden en de bekostiging voort te zetten. De Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden had dit verzoek al eerder gericht aan de staatssecretaris, maar deze be schikte afwijzend. In de brief wordt ter motivatie van het verzoek verwezen naar de toelichting die de Stichting Katho liek Onderwijs Leiden aan de staatssecretaris zond. Daarin geeft zij aan dat wel degelijk behoefte is aan een katholieke school in Lei den Zuid-West. Ten eerste is het de enige katholieke school in een straal van twee kilometer en ten tweede wordt de wijk door water wegen en een spoorweg van de dichtstbijzijnde katholieke school gescheiden. Ook de gemeente Leiden heeft kenbaar gemaakt dat katholiek on derwijs naast openbaar en protes tants-christelijk onderwijs is ge wenst. Het ■college van B en W heeft geadviseerd de school, in verband met bijzondere omstandigheden, voor een termijn van drie jaren in stand te houden. Zij werd in haar advies gesteund door een unanie me uitspraak van de raadscommis sie onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie. LEIDEN/REGIO - Het aantal plaatsen voor geestelijke gehandi capten in de regio Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek wordt met elf uitgebreid. Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Hol land hebben dat onlangs besloten. Met de uitbreiding, die ruim 230.000 gulden kost wil de provin cie een klein deel van de grote wachtlijst in de zwakzinnigenzorg oplossen. Het dagverblijf voor ouderen De Oude Post in Sassenheim krijgt er één plaats bij, in dagverblijf voor ouderen Sonnevanck in Hillegom komen twee extra plaatsen en in het dagverblijf voor ouderen in Leiden drie. Vijf plaatsen zijn er ten slotte voor een dependance bij de gezinsvervangende tehuizen Dukdalf en 't Span in Alphen. Gedeputeerde Staten hebben in totaal ruim 100 extra plaatsen over de instellingen voor geestelijk ge handicapten in Zuid-Holland ver deeld, waarmee in totaal een be drag van twee miljoen gulden is ge moeid. Het geld is beschikbaar vanwege een interimmaatregel (knelpuntenpot) van het ministerie van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De verdeling vormt een voorloper op de beslissing van minister Brink man van wvc welke instellingen in de gezondheidszorg in Zuid-Hol land nieuwbouw zullen mogen ple gen. Op dat besluit, dat half februa ri bekend wordt, is de verdeling van de 100 extra plaatsen een voor loper. Het aantal zwakzinnigen in Lei den, Alphen en de Duin- en Bollen streek dat wacht op een plaats in een gezinsvervangend tehuis, dag verblijf voor ouderen of inrichting wacht, is zeer hoog. De wachtlijst van begin december 1988 bevatte 489 namen, waarvan ruim de helft zeer urgent is. Prognoses wijzen uit dat de wachttijd voor een plaats na het jaar 2000 tot 12 jaar kan oplopen als er niet heel snel heel veel plaat sen bijkomen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7