Bewind in Paraguay belooft verkiezingen Sterallures tasten reputatie Winnie Mandela aan Peking en Moskou nader tot elkaar inzake Kampuchea Kahul bereidt zich voor op confrontatie Stroessner naar Brazilië Paniek in Italië na dood duiker door witte haai MAANDAG 6 FEBRUARI 1 MEXICO De nieuwe regering van Paraguay zal binnen drie maanden algemene verkie zingen uitschrijven. Dat is gisteren bevestigd door generaal Andres Rodriguez, de man die eind vorige week met een bloedige staatsgreep een einde maakte aan het bijna 35 jaar du rende bewind van Alfredo Stroessner. De afgezette dictator is dit week einde afgereisd naar Brazilië. Stroessner arriveerde in gezel schap van familieleden en naaste medewerkers, in totaal zo'n 30 man, op een vliegveld nabij de in dustriestad Sao Paulo. Vandaar ging het naar een gasthuis in het 400 kilometer noordelijker gelegen Uberaba, in de staat Minas Gerais. door Rob Sprenkels Officieel heeft Brazilië Stroes sner slechts 'tijdelijk asiel' ver leend, maar vooralsnog is er geen tijdslimiet vastgesteld. Vrijdag heette het nog, dat Stroessner zou vertrekken naar het Chili van zijn grote vriend Augusto Pinochet. Maar de Chileense autoriteiten, die in eerste instantie 'ja' hadden ge zegd, kwamen later op die beslis sing terug. Ook de Verenigde Sta ten hebben Stroessner geweigerd. Felle kritiek in Israël na verbod op diner Eban JERUZALEM (GPD/AP/DPA/Rtr) In Israël is felle kritiek geuit op een besluit van onderminister van buitenlandse zaken, Netanyahu, om een diner in Den Haag ter ere van ex-minister Aba Eban te ver bieden. Het incident dateert van begin vorige week, toen Eban, die onder meer Israëls minister van buitenlandse zaken en VN-ambas- sadeur is geweest, in Den Haag was voor de conferentie in het Vredes paleis over het Palestijnse vraag stuk. Voor die bijeenkomst waren ook vertegenwoordigers van de PLO uitgenodigd. Het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem verzocht Eban dringend, maar ver geefs, zich er niet te laten zien. Is raël beschouwt de PLO als een ter reurorganisatie. Toen Netanyahu merkte dat Israëls ambassadeur in Nederland, Sufott, een etentje had georganiseerd voor Eban en onder anderen twee Nederlandse oud-mi nisters van buitenlandse zaken, greep hij in. Bij gevechten tussen het Israëli sche leger en vermeende guerrilla strijders in de door Israël ingestel de veiligheidszone in Zuidlibanon zijn gisteren vijf guerrillastrijders gedood, riet geweld in Zuidliba non escaleerde zaterdagnacht toen de Libanezen de grens van de vei ligheidszone naderden, zo zeiden Israëlische legerwoordvoerders. Een Noorse Unifil-officier uitte zijn kritiek over deze gang van za ken door het Israëlische optreden in verband te brengen met de ma nier waarop de nazi's zich tijdens de Tweede Wereldoorlog gedroe gen. Intussen zijn in eigen land bij felle botsingen tussen Palestijnse betogers en het Israëlische leger gisteren drie Palestij nen gedood in de door Israël bezette Gaza-strook. Nieuwe partij De drie politieke stromingen ter linkerzijde van de regerende Natio nale Partij in Zuidafrika zijn het za terdag in Kaapstad eens geworden over de oprichting van een nieuwe politieke partij. Deze partij, die de naam Democratische Partij (DP) krijgt, beleeft officieel op 8 april aanstaande zijn oprichtingsverga dering. De DP zal openstaan voor alle rassen en streeft een volledig multi-raciale, democratische sa menleving na. Oorlogsmisdaad De meest gedecoreerde Britse held uit de Tweede Wereldoorlog, Sir Anthony Miers, zou in 1942 op dracht hebben gegeven tot hét doodschieten van zeven Duitsers die in een rubberboot ronddobber den nadat hun schip in'de buurt van Kreta door Miers' duikboot was getorpedeerd. Dit heeft het Britse zondagsblad „Sunday Tele graph" gemeld. Het incident is ge lijk aan oorlogsmisdaden waarvoor verscheidene Duitse duikboot commandanten de doodstraf heb ben gekregen, aldus het blad. Belg aangehouden De Zaïrese autoriteiten hebben in hun land een Belgische ontwikke lingswerker aangehouden. De man, Gauthier de Villers, is aange houden in Kisangani, in Opper- Zaïre. De Villers is een Belgische hoogleraar die werkte voor een ontwikkelingsproject dat door de Europese Gemeenschap wordt ge financierd. Hij wordt door de Zai- rese autoriteiten verdacht van het „verspreiden van subversieve do cumenten". In Paraguay zelf heeft Luis Maria Argana, de minister van buiten landse zaken van het nieuwe be wind, verklaard dat er de nodige wetten zullen worden bijgesteld. Het is daarbij onder meer de be doeling, dat de tot nu toe illegale oppositiepartijen onder gelijk waardige omstandigheden aan de aangekondigde verkiezingen kun nen meedoen. Bij die oppositie blijft voorals nog echter het nodige wantrouwen bestaan. Generaal Andres Rodri guez, het nieuwe staatshoofd, was altijd de tweede man tijdens het bijna 35 jaar durende bewind van Stroessner. Gevreesd wordt, dat Rodriguez haast wil maken met de verkiezingen om alle macht binnen de nu onder zijn leiding staande Colorado-partij te kunnen houden. Na de staatsgreep, die aan min stens 300 mensen het leven zou alle uithoeken van het land ver spreidde portretten en standbeel den van de afgezette diktator ge sloopt. Generaal Andres Rodri guez, die sinds het begin van de ja ren zeventig bekend staat als een van de grootste drugshandelaren van Latijns-Amerika, is op het ogenblik de populairste man van Paraguay. ROME Italië is sinds een paar da gen volledig in de greep van een haai. In de bus, op straat, en in de tram wordt over niets meer gepraat dan haaien: "De enige manier om die vuilak te pakken, is de zeebo dem vol te leggen met mijnen", zegt een oudere zeeman in de bar waar de discussie hoog is opgelo pen. door Marjon van Royen De haaienpaniek die in Italië is uitgebroken, onstond vorige week donderdag, toen een 46-jarige sportduiker, Luciano Costanzo, een paar mijl uit de kust van het Toscaanse plaatsje Piombino, werd verslonden door een haai. "Het was een witte haai, van on geveer zes meter lang", zo be schreef de zoon van de duiker, die samen met een vriend getuige was geweest van het ongeluk. De Itali aanse dagbladen - waarvoor de gé- beurtenis nu al dagenlang voorpa ginanieuws is - doen hun uiterste best de zaak tot in de kleinste de tails te beschrijven. Sinds het ongeluk van afgelopen donderdag is er voor de kust van Toscana een grootscheepse klop jacht -op gang gekomen. Honder den mannen, vrouwen en kinderen volgen vanaf de stranden hoe de waterpolitie, met helikopters, on derwatercamera's, en zo'n twintig bewapende patrouilleboten de wit te haai achterna zitten. Ook tiental len vissersboten doen mee aan de jacht. Mits ze langer zijn dan zes meter - de lengte van de haai. Aan kleinere schepen is door de over heid het varen verboden. Behalve een vaarverbod voor kleine schepen, heeft de overheid ook een zwemverbod ingesteld, een streng verbod op onderwater- vissen. Toch moet de politie dage lijks tientallen 'vrijwilligers' uit het water halen, die, gewapend met een harpoengeweer, besloten heb ben om 'het witte monster' in hun eentje te lijf te gaan. De witte haai - ook wel 'witte dood' genoemd - is een van de ge vaarlijkste haaiensoorten die er be staan", zo meldt de nieuwslezer. Op het scherm trekken beelden voorbij van een paar pittige scène's uit de film Jaws. "Normaal treft men de witte haai slechts aan in Australië, en in de buurt van Cali- fornië". Nu vliegen de ledematen op het scherm in het rond. "Maar op mysterieuze wijze", gaat de nieuwslezer verder, "heeft deze le vensgevaarlijke haaiensoort zich nu binnengedrongen in onze noor delijke wateren van de Middelland se Zee". "Waarschijnlijk is hij achter een schip via het Suezkanaal of de Straat van Gibraltar binnengeko men", weet de expert van het 'In ternationale HaaienarchiefNotar- bartolo, in de studio te vertellen. "In de Middellandse Zee zijn ver schillende haaiensoorten", legt hij uit. "Maar "de meeste zijn relatief onschadelijk. De witte haai is ech ter als de leeuw onder de katachti- gen: hij is een roofdier. Maar het is nog nooit voorgekomen dat een haai zich zo dichtbij de kust heeft gewaagd. De situatie is zeer onrust barend", zo besluit de expert. Ondanks de grootscheepse zoekacties naar de witte haai, is het dier nog steeds spoorloos. De brandweer heeft, dag en nacht bij gestaan door onder andere de Itali aanse diepzeeduikkampioen Carlo Gaspari, op verschillende plekken vallen uitgezet, met lokaas van le vende vissen. Ook zijn er honder den liters bloed in het water ge gooid, om de haai uit zijn tent te lokken. Maar van 'de grote witte gemene haai' is er sinds de dood van de duiker geen spoor meer ver- Gisteravond laat, onderbrak de havendirecteur van Piombino de nieuwsuitzending over Afghanis tan nog met een laatste medede ling, dat "we de linkerzwemvlies van duiker Costanzo op de zeebo dem hebben gelokaliseerd". Om de voortvluchtige witte haai op te spo ren, hebben de experts nu ge vraagd om de inzet van onderzee boten van de Italiaanse r hebben gekost, is Paraguay welmd' door een golf van vreugde en vrijheid. De twee jaar geleden door Stroessner tot zwijgen ge brachte Radio Nanduti is opnieuw in de lucht. Het dagblad ABC-Co- lor, dat vijfjaar geleden zijn persen moest stoppen, hoopt binnen een maand weer in omloop te zijn. De op de grens met Brazilië aan de Parana-rivier gelegen haven 'Presidente Stroessner' is omge doopt in de 'Stad van het Oosten'. Demonstranten hebben de tot in Gevangenen in volle cel gestikt RIO DE JANEIRO (Rtr/AFP) - Na een oproer in een politiebureau van de Braziliaanse stad Sao Paulo zijn gisteren 18 gevangenen door verstikking om het leven gekomen. Dat gebeurde nadat een politieman een traangasgranaat in een over volle cel had gegooid, zo heeft een rechter gezegd. De rechter, die van. een „beestachtige daad" sprak, kondigde een onderzoek aan naar de gebeurtenissen in het politiebu reau van San Lucas in het oosten van de stad. De doden vielen nadat ongeveer 50 gevangenen in een iso leercel van drie bij anderhalve me ter waren gestopt. "Aangezien de gevangenen alle andere cellen ka pot hadden gemaakt, konden wij hen nergens anders onderbren gen", zo zei een politiefunctionaris. ASUNCION - Twee vrouwen in de Paraguyaanse hoofdstad Asuncion proberen iets te zien van de binnenplaats van een kazerne die zwaar werd beschadigd tijdens de bloedige staatsgreep van vorige week (foto ap) MOSKOU/PEKING - China heeft gisteren, na een aanvankelijke on enigheid, ingestemd met het voor stel van de Sovjetunie om van 15 tot 18 mei een topontmoeting te houden tussen de Russische presi dent Gorbatsjov en de Chinese lei der Deng Xiaoping. De bevestiging kwam nadat in Moskou en in Peking tegelijkertijd een gezamenlijke verklaring was uitgegeven over het resultaat van de driedaagse besprekingen tussen minister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze, en zijn Chinese ambtgenoot, Qichien. Centraal in de verklaring is de kwestie Kampuchea, die door Pe king als de belangrijkste hindernis wordt beschouwd in de normalisa tie van de betrekkingen met de Sovjetunie. Uit het communiqué blijkt dat de twee ministers belang rijke vooruitgang hebben geboekt in hun pogingen om een consensus te bereiken voor een regeling van het al tien jaar durende Kampuche- aanse conflict. Beiden zijn het er over eens, dat met de "terugtrekking van alle Vietnamese troepen, alle landen hun militaire hulp aan de strijden de partijen in Kampuchea moeten KABUL/MOSKOU (UPI/Rtr/AF- P/UPI) - Nu de meeste Sovjet-troe pen Afghanistan hpbben verlaten, bereidt het bewind in Kabul zich voor op de confrontatie met het verzet. Het Sovjet-persbureau Tass meldde gisteren dat in de Afghaan se hoofdstad feitelijk een staat van beleg heerst. Volgens Tass hebben de commu nistische autoriteiten wapens uit gedeeld onder alle partijafdelingen in Kabul. Verder hebben het Af ghaanse leger en de volksmilitie de controle op het binnenkomende verkeer verscherpt en patrouille ren helikopters boven de stad. Het grootste deel van de Sovjet-strijd macht heeft Afghanistan verlaten. In Kabul verblijven nog zo'n 500 a 2000 Sovjet-militairen ter bewa king van het vliegveld. Een in gevechtstenue geklede president Najibullah sprak giste ren een demonstratie van ruim 10.000 gewapende partijleden toe om hen een hart onder de riem te steken nu zij er alleen voor staan. Volgens eerste-secretaris Razmyar toonde de manifestatie aan dat men bereid is de hoofdstad en de 'revolutionaire verworvenheden van de afgelopen tien jaar' te verde digen. Een van de leiders van de Af ghaanse opstandelingen, Gulbud- din Hekmatyar, zei zaterdag dat de mudjaheddin de macht in Afgha nistan zonder bloedvergieten zul len overnemen zodra de laatste Sovjet-militairen het land verlaten hebben. "Wij hebben voorzienin gen getroffen dat Kabul van bin nenuit zal vallen", zei hij. Volgens de rebellenleider zal Na jibullah de handdoek in de ring gooien zodra een adviserende raad van de mudjaheddin een interim- regering heeft gevormd die binnen zes maanden verkiezingen moet uitschrijven. Hij voegde eraan toe dat de nieuwe machthebbers een algehele amnestie zullen afkondi gen, die echter niet zal gelden voor zo'n duizend wat hij noemde colla borateurs. Onder hen bevinden 7'oh onder anderen leden van de geheime politie die worden be schuldigd van martelen, aldus Hekmatyar. De zeven sunnitische verzets groepen die opereren vanuit Pakis tan en de acht shi'itische bewegin gen met bases in Iran zijn overeen gekomen om komende vrijdag in het Pakistaanse Rawalpindi bijeen te komen voor een zogenoemde 'shura'. Deze volksvergadering moet de voorlopige regering sa menstellen. BLOEDBAD Een Colombiaanse rechter heeft de arrestatie gelast van 23 guerrillaleiders, evènals een onderzoek naar het gedrag van drie hoge legerofficieren in verband met de bezetting van het Paleis van Justitie in november 1985. Over de uiterst gewelddadige ontruiming van het Paleis van Justitie door het leger ontstond grote opschudding omdat elf rechters en gerechtelijk medewerkers om het leven kwa- De strijd in Afghanistan speelt zich voornamelijk af in de buurt van Sovjet-garnizoenen. Rond Ka- bul bleef het tamelijk rustig. Er spelen zich met name hevige ge vechten af in de provincie Nangar- har in de buurt van de Pakistaanse grens en in de provincie Paktia. De Afghaanse premier Moham med Hassan Sharq heeft de Vere nigde Naties verzocht een nood- voedselprogramma te starten om een 'vreselijke ramp' in zijn land te voorkomen. Door de oorlog en slecht weer is de voedselproduktie in Afghanistan in 1988 met de helft afgenomen. Sadruddin Aga Khan, de coördi nator van de VN-hulp voor Afgha nistan, heeft toegezegd dat de re bellen en de Afghaanse regerings troepen in de toekomst in gelijke mate zullen profiteren van de voed- selleveranties. Volgens het verzet is in Kabul nog geen VN-hulp gear riveerd. In de hoofdstad staan nog altijd lange rijen voor de winkels. verminderen en eventueel stopzet ten". Zij zeggen voorts, dat de Viet namese troepenterugtrekking on der strikte internationale toezicht moet gebeuren. Sjevardnadze en Qichien vinden ook, dat de leider van het Kam- pucheaanse verzet, prins Siha nouk, een leidende rol moet spe len. Maar de standpunten van de twee ministers over de vraag hoe een toekomstige regering in Kam puchea er uit moet zien, liggen nog ver uit eiklaar, zo blijkt uit het com muniqué. De twee ministers zeg gen bereid te zijn over deze en an dere onopgeloste zaken contact met elkaar te blijven houden. Over de datum voor de topont moeting tussen Gorbatsjov en Deng Xiaoping in Peking is tot op het laatste moment van het bezoek van Sjevardnadze onenigheid ge weest. Op een persbijeenkomst, vlak voor zijn vertrek gisteren, zei de Russische minister dat de Chi nese leider Deng Xiaoping ak koord was gegaan met een ontmoe ting half mei met de Russische pre sident Gorbatsjov. Voor zijn vertrek zei de Russi sche bewindsman verder, dat de massale troepenverminderingen aan de grens met China onderdeel is van het normalisatieproces tus sen Moskou en Peking, dat tijdens de topontmoeting in mei zal wor den geformaliseerd. Hij zei dat de Sovjetunie haar troepensterkte in het oostelijke en zuidelijke deel van de Sovjetunie respectievelijk met 200.000 en 60.000 zou vermin deren. Deze reducties zijn bedoeld om een 'sfeer van absoluut vertrou wen in het Russisch-Chinese grensgebied te scheppen'. Sjevardnadze stelde ook voor dat beide landen nu al elkaar informe ren over troepenbewegingen en militaire oefeningen langs de ge meenschappelijke grens. Betoging in Gdansk WARSCHAU (AFP/Rtr) - Zo'n tweeduizend mensen hebben gis teren in de Poolse havenstad Gdansk betoogd voor de legalise ring van het vakverbond Solidari teit. De betogers gingen uiteen na dat de politie hen de weg naar het monument voor de slachtoffers van de onlusten in 1970 had ver sperd. De betoging viel aan de vooravond van het ronde-tafelge sprek tussen regering en Solidari teit, dat vandaag in Warschau be gint. Belangrijkste onderwerp van die besprekingen, waaraan ook vertegenwoordigers van de officië le vakbonden en de katholieke kerk meedoen, vormen de voor waarden voor de legalisering van Solidariteit. President Gorbatsjov. (foto anp> Amnesty ontvangt uitnodiging voor bezoek Sovjetunie LONDEN (Rtr/AP) - Amnesty In ternational heeft voor het eerst een uitnodiging ontvangen om de Sovjetunie te bezoeken. Dit heeft de mensenrechtenorgani satie gisteren in Londen bekend gemaakt. Sinds de oprichting in 1961 had Amnesty tot nu toe steeds vergeefs verzocht de situ atie van de mensenrechten in de Sovjetunie te mogen bestuderen. „We hebben eerder deze maand een uitnodiging gekregen van de Sovjet-Academie van We tenschappen", zei Amnesty- woordvoerder Richard Reoch. „Dit is een belangrijke stap voor waarts". Volgens hem is nog niet bekend wanneer zijn organisatie naar de Sovjetunie gaat en wordt momenteel bestudeerd voor wel ke plaatsen en personen men de autoriteiten in Moskou toestem ming zal vragen voor een bezoek. Reoch zei dat één van de be langrijkste doelen van het be zoek is uit te vinden welke stap pen Moskou neemt om tegemoet te komen aan de bezorgdheid van Amnesty over gewetensge vangenen en om de wet te veran deren ten gunste van de mensen rechten en afschaffing van de doodstraf. Sovjetpresident en partijleider Michaü Gorbatsjov heeft de laatste tqd herhaaldelijk ver klaard de mensenrechtensituatie in zijn land te willen verbeteren. Verder wil hij dat Moskou in 1991 gastheer is van een interna tionale conferentie over de rech ten van de mens. KAAPSTAD - "Weet je waarom Nelson Mandela nog steeds niet op vrije voeten is?" Met deze vraag be gint een grap, die allang niet meer alleen in Zuidafrikaanse regerings kringen kan worden gehoord. Het antwoord: "Dat heeft niets met de regering-Botha te maken, maar met hem zelf. Hij wil helemaal niet vrij, want dan moet hij weer met zijn vrouw Winnie gaan samenle ven", is even flauw, als waar. Het is immers een publiek geheim dat het al enige tijd niet meer botert tussen de 70-jarige ANC-leider, die al meer dan 24 jaar in de gevangenis zit, en zijn 16 jaar jongere echtgeno- door Ruud de Wit De snel tanende populariteit van de eens zo bewierookte 'Moeder van de Zuidafrikaanse Natie', zoals Winnie Mandela in binnen- en bui tenland is gaan heten, heeft de af gelopen week opnieuw een ernsti ge deuk te verwerken gekregen. Eerst maakte ze een aantal con troversiële opmerkingen rond de moord op haar persoonlijke dok ter, Abu-Baker Asvat, vervolgens kwam ze tot tweemaal toe niet op dagen bij een vergadering met kerk- en gemeenschapsleiders uit Soweto over haar omstreden lijf wacht 'FC Mandela United'. En tenslotte schokte ze vorige week donderdag de internationale pu blieke opinie met een weinig door dachte en hoogst ongelukkige 'sympathiebetuiging' aan het adres van president P.W. Botha. De neergang van de eens zo po pulaire Winnie Mandela werd inge zet toen ze ruim twee jaar geleden op een openbare bijeenkomst in Soweto meende te moeten uitroe pen, dat "Zuidafrika met stenen, autobanden, benzine en lucifer doosjes" moest worden bevrijd. Deze retorische verklaring, die als een oproep tot meer 'halsketting- moorden' werd uitgelegd, bracht niet alleen het vreedzame verzet te gen de apartheid in verlegenheid, maar ook de bevrijdingsbeweging ANC. Want de Zuidafrikaanse re gering liet daarna geen gelegen heid ongebruikt om de video-beel den met Winnie's uitspraak de we reld in te sturen als overtuigend be wijs dat het ANC niets anders dan een "gewelddadige, wrede en ter roristische organisatie" is. Winnie Mandela. De publiciteit rond deze uit spraak leidde tot een soort oorlog tussen Winnie en de internationale media, die zij verweet haar woor den uit hun context te hebben ge haald. Daarna is het nooit echt meer wat tussen de pers en Winnie geworden. Maar het weinig gelukkige optre den van Winnie Mandela hield daarmee niet op. Ze bleef vreemde en vaak pijnlijke openbare opmer kingen maken, kwam afspraken met journalisten, diplomaten en buitenlandse bezoekers niet na en ging zich te buiten aan een levens tijl die voor menigeen onaanvaard baar werd gevonden voor een 'Moeder van een Onderdrukte Na tie'. Met. name het luxueuze huis dat zij zonder medeweten van de familie-advocaat Ismail Ayob of haar echtgenoot in Soweto liet bouwen, was daarvan een concreet bewijs. Om nog maar niet te spre ken van haar kleding, die van haar een soort misplaatste 'Meryl Streep in Out-of-Africa-outfit' maakte. Maar haar goede naam in haar ei gen gemeenschap kreeg het pas echt zwaar te verduren vanwege al le controverses rond haar persoon lijke lijfwacht. Dit is een groep jon geren die zich uitgeven voor een voetbalteam, maar in feite als haar lijfwacht optreden en haar overal vergezellen. Deze jongens, herken baar aan hun groen-gele trainings pakken met daarop 'FC Mandela', zijn een aantal keren in opspraak gekomen en al meer dan een jaar wordt er op haar druk uitgeoefend om tot ontbinding van het 'team' over te gaan. Twee weken geleden kwam de 'FC Mandela' echter weer op een negatieve manier in het vanwege hardnekkige geruchten in Soweto dat de leden ervan be trokken zijn geweest bij de ontvoe ring en mishandeling van vier zwarte jongens uit een opvanghuis. Een crisiscomité, onder leiding van dominee Frank Chikane en vak bondsleider Cyril Ramaphosa greep naar aanleiding van deze ge ruchten in, maar een van de vier jongeren, de 14-jarige Mokhetsi is nog altijd spoorloos. Het wordt niet uitgesloten dat hij uit de weg is ge ruimd door het voetbalteam. Inmiddels hebben zowel Nelson Mandela vanuit zijn gevangenis in Paarl, de Anglicaanse aartsbis schop van Kaapstad Desmond Tutu als ANC-president-in- bal lingschap, Oliver Tambo, Winnie opgedragen om het voetbalteam te ontbinden en zich te onderwerpen aan de aanbevelingen van het cri siscomité. Maar niets wijst erop dat zij daartoe is bereid. Dat heeft weer tot een nieuwe ge ruchtenstroom geleid en die is nog bezwaarlijker voor haar toch al ge slonken reputatie. Want in Soweto zijn er genoeg mensen ervan over tuigd dat dokter Abu-Baker Asvat niet door een "agent van het apart heidsbewind" uit de weg is ge ruimd, maar door een lid van het voetvalteam, omdat de dokter een van htin slachtoffers medische bij stand zou hebben gegeven. Wat er ook waar is van deze ver halen, er kan geen twijfel meer bestaan dat Winnie Mandela door haar 'prima-donna-allures', haar weinig tactische optreden en de activiteiten van haar lijfwacht, die ze blijkbaar nog steeds de hand boven het hoofd houdt, hard op weg is het laatste beetje geloof waardigheid kwijt te raken. En ironisch genoeg speelt ze daarmee de regering-Botha precies in de kaart. Want door twee jaar ge leden al de beperkingen rond haar persoon op te heffen, is er bereikt dat de 'mythe Winnie Mandela', die vooral vorm had gekregen tijdens haar onvrijwillige ballingschap in Brandfort, effectief is afgebroken. En deze keer zonder dat de schuld bij het apartheidsbewind kan wor den gelegd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5