Hersenen bepalen mogelijk homo-zijn Politiek compliceert Haags stadhuisplan Onderzoek doet veel stof opwaaien Landbouwschap noemt aardappel belabberd Vertrouwen in economie springt naar hoogtepunt Ontsnapping uit gevangenis Amersfoort Deetman dreigt weer af te treden Korthals Altes waarschuwt voor identiteitskaart van gemeenten MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) PPR-kamerlid Lankhorst heeft minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) vanmorgen gevraagd of het wetenschappelijk verantwoord is om op grond van onderzoek op vijftien aan aids overleden mannen conclusies te trekken over de oorzaak van homoseksualiteit. De Amsterdamse professor Swaab: 'Ik had niet verwacht dat mijn on derzoek zoveel beroering zou wek ken'. (toto ANP) evenveel mensen met een positieve zaken als een nieuwe televisie, ijs- mening zijn als met een negatieve, kast, wasmachine of auto zou wil- De index ligt nu zeventien punten len/kunnen kopen, antwoordde 31 hoger dan in januari 1988. Dat het procent met ja. Dat was in decem- vertrouwen van de bevolking in de ber nog negentien procent. Het financiële positie van het eigen aantal personen dat vindt dat de ei- huishouden en van het land in het gen financiële situatie in de laatste algemeen nu zo groot is, kan vol- twaalf maanden verbeterd is, steeg gens het ministerie te maken heb- van december op januari van 18 ben met de uitverkoop in januari. naar 24 procent. Bijna even groot is Op de vraag of men nu kostbare de groep die verwacht dat de finan- AUTO-RA1 AMSTERDAM De belangstelling voor de heilige koe is onverminderd groot, zo bleek dit weekeinde weer op de auto-rai in Amsterdam. Vooral de duurdere modellen, droomauto's die de rrieesten van de bezoekers zich nooit zul len kunnen veroorloven, konden zich verheugen in een grote belangstelling. (foto anp> ZUIDLAREN (ANP) - Voorzitter Doornbos van het Land bouwschap maakt zich bezorgd over de Nederlandse aardappel. Tijdens zijn bezoek aan de Grüne Woche in Berlijn, één van de be langrijkste consumentenbeurzen in Europa, stuitte hij op Neder landse aardappelen van belabber de kwaliteit. Doornbos zei dit vanmiddag bij de opening van de achtste werktui- genbeurs in Zuidlaren. In zijn be vindingen in Berlijn ziet Doornbos een bevestiging van een onderzoek van Konsumenten Kontakt. Dat ontdekte in 20 procent van de on derzochte aardappelen schimmels en in 65 procent misvormingen, be- Politie Het kabinet trekt 35 miljoen uit om 1500 politieagenten te laten verhui zen van kleine gemeenten naar korpsen in grote steden met een hogere criminaliteit. Het geld moet binnen de rijksbegroting 1990 ge vonden worden. De politieminis ters Van Dijk en Korthals Altes hadden 50 miljoen gevraagd, maar zijn na overleg met minister Ru- ding (financiën) en premier Lub bers akkoord gegaan met 35 mil joen. Stenengooiers De Utrechtse politie heeft twee jongens van 16 en 18 jaar aange houden die de hele vorige week 's avonds vanaf viaducten grote ste nen hebben gegooid naar passeren de automobilisten. Daarbij zijn in ieder geval twee auto's zwaar be schadigd. Ze vertelden elke avond doelbewust ongeveer twintig ste nen te hebben meegenomen naar een viaduct. Kempen Minister Nijpels (milieu) heeft 60 miljoen gulden gereserveerd om de zware-metaalverontreiniging in De Kempen aan te pakken. Het minis terie stelt de komende vier jaar elk jaar 15 miljoen beschikbaar. De provincies Brabant en Limburg, waarin De Kempen liggen, hebben op 31 januari al deelplannen inge diend. Belasting Een 25-jarige man uit het Oostgel derse Groenlo heeft dit weekeinde met zijn auto zijn woede gekoeld op de belastingdienst in Winters wijk. Hij reed in volle vaart het van af de grond schuin oplopende gla zen dak van het belastinggebouw op. Nadat hij met zijn auto muur vast was komen te zitten, ging hij er vandoor. Hij werd achterhaald via het kentekennummer van zijn au to. Telefoon De winkelbedrijven die niet-PTT- telefoons verkopen, willen uitstel van de keuringsverplichting, zo heeft de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) geschreven. Sinds 1 januari mogen telefoons die niet door de PTT op de markt worden gebracht, alleen worden verkocht als ze zijn goed gekeurd door de KEMA of de PTT. De Raad stapt naar de rechter als Smit-Kroes niet toegeeft. Geldroof Politieagenten en buschauffeurs hebben zaterdagavond in enkele straten in Den Helder naarstig ge zocht naar bankbiljetten die waren weggewaaid na een mislukte over val op een Helderse winkelier. De ze werd door twee jongemannen overvallen toen hij een geldcasset- te in een bankkluis wilde depone ren. Bij een worsteling viel de cas sette op de grond en klapte open. De wind verspreidde de bankbil jetten, de daders zetten het op een lopen en zijn nog spoorloos. Er is nog 575 gulden zoek. Aanleiding tot de vragen zijn be richten oVer een onderzoek naar mogelijke biologische oorzaken, van homoseksualiteit door de Am sterdamse neurobioloog Swaab. Hij is directeur van het herseninsti- tuut bij het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Volgens de bevindingen van Swaab is een klein centrum van de hypothala mus, een belangrijk regelcentrum in de hersenen, bij homoseksuele mannen groter dan bij hetero seksuele mannen. Het gaat om de zogenoemde suprachiasmatische kern, die het slaap-waakritme re gelt en wellicht ook de voorplan ting. De hypothalamus als geheel regelt onder meer de lichaamstem peratuur, de groei, honger, dorst en seksuele drift. Vanaf het derde le vensjaar zou de omvang van de hy pothalamus bij homoseksuele jon gens toenemen. schadigingen en verkleuringen. Volgens Doornbos heeft Konsu menten Kontakt de vinger gelegd op een fundamenteel probleem, dat boer en handelaar zich terdege dienen aan te trekken. Het is dan ook geen wonder, zo stelde hij, dat de Nederlandse aard appelen het in de Bondsrepubliek beginnen af te leggen tegen de Westduitse. Evenmin acht hij het een wonder dat de Nederlandse consumptie-aardappelen op de Eu ropese markt geen behoorlijke prijs meer maken. Hij drukte de boeren op het hart de kwaliteit van hun produkt op te schroeven. Ook vervoer en verwer king moeten verbeterd worden en handel en export moeten uiterst se lectief zijn bij het op de markt bren gen van partijen, zo zei hij. Aan de gewoonte slechte kwaliteit weg te werken door ze te vermengen met een goede partij moet eveneens een einde worden gemaakt, aldus Doornbos. Doornbos ging ook opnieuw in op de plannen van de ministers Nij pels (milieu) en Braks (landbouw) ten aanzien van de milieucriteria. Deze houden onder meer in dat binnen vijf tot tien jaar 75 procent van alle gewasbeschermingsmid delen moet verdwijnen. Doornbos is daar tegen omdat deze eisen vol gens hem een groot deel van de Ne derlandse land- en tuinbouw in de gevarenzone brengen. Ook zal hij er minister Braks Gandbouw) morgen bij een ge sprek op wijzen dat de notitie over de milieucriteria haaks staat op af spraken die in het verleden met het Landbouwschap zijn gemaakt. Daarin werd gesteld dat er eerst overleg zou komen, aldus Doorn bos. Het Landbouwschap werkt momenteel aan een onderzoek naar de gevolgen die de maatrege len van Nijpels en Braks hebben voor de concurrentiekracht van de landbouw, zo liet Doornbos weten. Het is de bedoeling dat dit onder zoek voor de twintigste van deze maand is afgerond. Op'die datum spreekt de Tweede Kamer over de notitie milieucriteria. DEN HAAG De vernietigende kritiek van externe deskundigen op het voorstel van het Haagse col lege van burgemeester en wethou ders om in het hart van de stad een nieuw stadhuis te bouwen, is alom met verbijstering ontvangen. Zelfs Adri Duivesteijn, de verantwoor delijke Pv/dA-wethouder en gees telijke vader van het ambitieuze door Jos Heymans stadhuisplan, kon zijn ogen bij het lezen van het rapport aanvankelijk niet geloven. Consciëntieus heb ben de deskundigen de tientallen fouten en onaanvaardbare risico's in het plan blootgelegd. Het voor stel rammelt aan alle kanten, is al lesbehalve volledig, wemelt van de tegenstrijdigheden en is financieel onvoldoende onderbouwd. Duivesteijn dook bijna 24 uur lang onder, wilde geen enkel com mentaar geven en was volgens ei gen zeggen diep en diep teleurge steld. „Ik had tijd nodig om de zaak rustig op een rijtje te zetten om te zien wat er van de kritiek zou over blijven", verklaarde hij zijn afwe zigheid. De vrees dat het stadhuis plan definitief zou worden afgebla zen, beheerste de Haagse wethou der, die onmiddellijk zijn collega's Volgens Swaab is het nog te vroeg om te zeggen dat daarmee de oorzaak van homoseksualiteit is aangetoond. Wel vermoedt hij een verband tussen de vergrote hypot halamus en homoseksualiteit. Swaab: „Homoseksualiteit is im mers evenals heteroseksualiteit en transseksualiteit geen vrijwillige keuze". Hij is ook verbaasd over de reacties: „Het was een beladen on derwerp, maar ik had niet ver wacht dat het nog steeds zo bela den is. En kennelijk is veel rond on ze seksualiteit nog steeds zo bela den". Hij ontkent ook welk oordeel dan ook over homoseksualiteit te willen vellen. „Dat is ver van mijn aard", aldus Swaab. Het PPR-kamerlid Lankhorst vraagt Deetman of hij vindt dat de directeur van het herseninstituut voldoende zorgvuldigheid in acht heeft genomen bij de presentatie van zijn onderzoek. Verder wil hij weten of de minister vindt dat de 'eenzijdige medische theorievor ming' van Swaab het gevaar in houdt dat homoseksualiteit weer louter als een medische afwijking wordt gebrandmerkt. De Nederlandse vereniging tot integratie van homoseksualiteit (COC) zegt met verbijstering ken nis te hebben genomen van de on derzoeksresultaten. Het COC kan geen enkele verklaring vinden voor het nut van het publiceren er van. „Over de oorzaak van homo seksualiteit wordt immers geen en kel nieuw feit op tafel gelegd. Het gevolg van de publiciteit is dat op nieuw discriminatie van homo seksuele mannen en lesbische vrouwen en negatieve tendenzen rond emancipatie van homoseksu aliteit worden bevorderd", aldus de vereniging. Ook hoofdredacteur Krol van de Gay Krant, een opinie blad voor homoseksuelen en les biennes, is bepaald niet gelukkig met het onderzoek. „Zo'n onder zoek onderstreept de gedachte dat homoseksualiteit een ziekte is. Dat bevordert opnieuw de discrimina tie van homoseksuele mannen en lesbische vrouwen", aldus hoofd redacteur Krol. bijeen riep om een reactie op de vernietigende kritiek te formule ren. Duivesteijn wist zijn collega's te overtuigen: „We zijn voortdu rend in overleg met het ABP, veel van de kritiek is inmiddels achter haald". De beduusde wethouder had zijn zelfvertrouwen inmiddels terugge vonden. Zijn optreden tijdens de inderhaast belegde persconferen tie was als vanouds arrogant. „We doen geen afstand van het project, het is geen hopeloze zaak", begatel- liseerde hij de kritiek op zijn voor stel. Maar de wethouder ontkwam niet aan de bekentenis, dat zijn par tijgenoot en collega-wethouder Ge rard van Otterloo (financiën), die zich van meet af aan heeft verzet te gen de financiële risico's van het stadhuisplan, achteraf gelijk heeft gekregen. „Van Otterloo heeft op een groot aantal punten gelijk ge kregen. Ik vind dat niet erg, inte gendeel, ik hoop dat daarmee het draagvlak voor het voorstel binnen het college groter is geworden". Duivesteijn ontkomt er niet aan zijn aanvankelijke voorstel op alle kritiekpunten bij te werken. Bin nen de PvdA is namelijk afgespro ken dat de twee ruziënde wethou ders, Duivesteijn en Van Otterloo, zich zouden schikken naar de be vindingen van de externe advi seurs. De eenheid binnen de fractie moet immers worden bewaard. „Ik DEN HAAG (ANP) - Het vertrou wen van de bevolking in de econo mie is sinds 1972 niet meer zo groot geweest als nu, zo heeft het minis terie van economische zaken ge concludeerd uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek CBS. Het CBS is in 1972 begonnen met maandelijkse onderzoeken naar de mening van de consument over de eigen financiële situatie en over de economische situatie in het algemeen. In januari is het indexcijfer van dat 'consumentenvertrouwen met tien punten gestegen van 105 naar 115. Een sprong van tien punten in één maand is nog nooit voorgeko men. Index 100 wil zeggen dat er AMERSFOORT (GPD/ANP) - Negen gevangenen zijn gister avond omstreeks zeven uur ont snapt uit het huis van bewaring 'Op den Berg' in Amersfoort. Ze kon den ontkomen door vanuit een toi letruimte in een recreatiezaal de achterdeur in te trappen. De politie van Amersfoort had vanmorgen nog geen spoor van de daders ge vonden. Het gaat om licht gestrafte gedetineerden, die in de komende maanden op vrije voeten zouden worden gesteld. De negen behoren tot de groep mensen die na een veroordeling naar huis worden gestuurd, in af neem de kritiek ter harte. We gaan ermee aan de slag. Maar ik heb zo het idee, dat veel van de kritiek punten allang zijn achterhaald. Uit eindelijk zal er weinig van overblij ven", aldus de zelfverzekerde wet houder. Rammelend Met tal van zaken blijkt in het vöor- stel geen rekening te zijn gehou den. Zelfs in de meest voor de hand liggende dingen, zoals het aarden van de vloer van de computerruim te en het aanbrengen van een nood- aggregaat zodat de sprinkler-in stallatie bij het wegvallen van de stroom en het uitbreken van brand toch kan werken - is niet voorzien. Een ander voorbeeld: de keuken in het stadhuis wordt uitgerust met apparatuur voor het dagelijks ver vaardigen van 800 warme en 200 broodmaaltijden. Maar volgens de deskundigen is de behoefte van de toekomstige bewoners juist omge keerd: de keuken zal per dag 800 broodmaaltijden en slechts 200 warme maaltijden moeten kunnen opdienen. Ogenblikkelijk dringt zich dan ook de vraag op hoe het mogelijk is dat na een voorbereiding van drie jaar een plan kan worden gepre senteerd dat aan alle kanten ram melt. Zijn de ambtenaren op het Haagse stadhuis soms niet bere kend voor hun taak? Een woord- wachting van het bericht wanneer zij hun korte straf van doorgaans enkele maanden moeten uitzitten. De langst gestrafte zou op 5 juli vrijkomen, de kortst gestrafte op 1 maart, aldus het ministerie van jus titie in Den Haag. Zeven van hen komen uit Amsterdam, één uit Den Haag en één heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. De politie heeft de signalementen van de mannen ver spreid en hoopt hen door onder meer bezoeken aan huis huisadres sen op het spoor te komen. 'Op den Berg' is volgens de woordvoerster pas enkele maan den in gebruik als huis van bewa ring. Tot die tijd was het een inrich ting van de kinderbescherming, waar jeugdige delinquenten hun straf uitzaten. De beveiliging van het pand is niet optimaal. Aan de voorzijde is de inrichting omgeven door een muur, maar de achterkant is de zwakke plek. „De deuren aan de achterzijde zijn weliswaar geslo- teh, maar er is geen extra beveili- gingsring. Als je door de deur bent, sta je meteen buiten", aldus de woordvoerster. De enige hindernis die de gevangenen dan nog moete nemen is een laag hek. Dat bleek gisteren geen probleem. Het huis van bewaring, dat plaats biedt aan 55 gedetineerden, is vorig jaar geopend. Zodra de nieuwe gevangenissen in Leeuwar den en Hoogeveen in gebruik wor den genomen, wordt 'Op den Berg' gesloten. „Het doet slechts tijdelijk dienst als huis van bewaring. Daar om zijn de verbouwingen niet zo intensief geweest als gewoonlijk", verklaarde de woordvoerster van justitie. Bij het personeel is de ontsnap ping als een klap aangekomen. „Toen Op den Berg huis van bewa- voerder van de gemeente meent dat de onnauwkeurigheid van het plan wordt veroorzaakt door de voortdurend wisselende standpun ten van de raadsleden. „De politie ke bemoeienis is een compliceren de factor. Er gaat geen dag voorbij of er moet iets worden veranderd. Het ene voorstel is nog niet ver werkt of het moet plaats maken voor een ander. In zo'n situatie kan het niet anders dat er dingen over het hoofd worden gezien". De uitbesteding van de invulling van het bouwplan aan het deskun digen uit het bedrijfsleven is vol gens de woordvoerder geen oplos sing. „Die mensen kennen de be hoeftes niet van de ambtenaren, die in het nieuwe stadhuis moeten werken. Ik zou niet weten hoe je dit soort problemen kunt voorkomen. Maar het staat buiten kijf dat de ambtenaren van het Project Bu reau Stadhuis voortdurend met bij zaken worden geconfronteerd. Het begon al met de keuze van de archi tect. De jury had een andere win naar gekozen, maar het college wil de persé Richard Meier. Dat soort zaken kost een hoop tijd". Stopera Dezelfde' moeilijkheden ondervon den de ambtenaren bij het opstel- ring werd is er nieuw personeel aangenomen en zij proberen on danks de slechte beveiliging goed werk te leveren. Deze ontsnapping is frustrerend voor hen. Kijk, je cal culeert één ontspanning per jaar in, maar negen op één avond is een unicum", aldus Tijman. Op het moment van de ontsnap ping werden vier recreatiezalen be waakt door drie penitentiaire in richtingswerkers. In de inrichting zijn momenteel nog 110 gedeti- neerdén gehuisvest. Op 10 maart komen er 80 containercellen bij. Na de ontsnapping bleef politie- assistentie overigens lang uit. De gemeentepolitie Amersfoort ont ruimde op dat moment in Hoog land een feestzaal waar carnaval werd gevierd* Daar waren vecht partijen uitgebroken waarbij met traangas werd gespoten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Korthals Altes (justitie) heeft de gemeenten gewaarschuwd, dat de produktie van een eigen identi teitsbewijs op een financieel deba cle kan uitlopen. „Als zo'n kaart niet wettelijk wordt erkend, is het weggegooid geld", aldus de be windsman gisteren voor de NCRV- radio. De grotere gemeenten, de steden met meer dan 100.000 inwoners, hebben vorige week plannen be kend gemaakt om zelf een identi teitskaart naar Zwitsers voorbeeld te ontwikkelen. Die kan er binnen een jaar zijn en voldoet aan de Eu ropese richtlijnen. Zij reageerden daarmee op het voornemen van len van het financiële plaatje. Het college koos voor het dure, 400 mil joen kostende ontwerp van Meier, terwijl de gemeenteraad in de wé tenschap van het financiële deba cle van de Stopera die als een nachtmerrie boven het Haagse stadhuis hangt, niet meer dan 320 miljoen aan het project wilde be steden. „Die zaken botsen en pro beer dan maar een ontwerp van Meier binnen dat bedrag te realise ren, terwijl in de tussentijd nieuwe wensen worden gedeponeerd. Dat is geen eenvoudige klus". De Stopera blijft als een vloek boven het Haagse stadhuis hangen. De enige die zich daarover geen zorgen maakt, is Duivesteijn. „Ik acht mij politiek verantwoordelijk voor het raadsvoorstel. En ik zal me niet, zoals in Amsterdam, ach ter anderen verschuilen. Ik geef geen commentaar op de vraag of ik zal aftreden als het stadhuis niet doorgaat. Ik zeg alleen dat ik mijn politieke verantwoordelijkheid niet uit de weg zal gaan". ciële positie de komende twaalf maanden zal verbeteren. In decem ber dacht nog achttien procent dat. Uit het maandelijkse CBS-on- derzoek blijkt dat nu veertig pro cent van de bevolking van mening is dat de economie de laatste twaalf maanden duidelijk sterker gewor den is. In december was dat 35 pro cent. Volgens een woordvoerder van het CBS is dit van grote bete kenis. Ruwweg bijna de helft van de bevolking vindt nu dat het beter gaat dan een jaar geleden, aldus de functionaris. Van de overige zestig procent veronderstelt het CBS dat een gro te meerderheid vindt dat er geen wezenlijke verbetering of verslech tering opgetreden is. DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) heeft weer gedreigd met aftreden, als op zijn begroting moet worden bezuinigd. „Verdergaande bezuinigingen zou ik niet meer voor mijn verantwoor delijkheid kunnen en willen ne men", zei de bewindsman zaterdag in een interview met het dagblad Trouw. Alleen in het geval van een economische ramp is het naar de mening van Deetman verantwoord om te snoeien op de begroting van onderwijs. Het is niet voor het eerst dat de minister zijn volle gewicht in de schaal gooit om nieuwe bezuinigin gen te voorkomen. Toen Deetman nog geen jaar geleden onder druk werd gezet om de overschrijdingen binnen zijn eigen begroting te com penseren, dreigde hij niet langer mee te werken aan de uitvoering van het regeerakoord. In de politie ke consternatie die daarop volgde, kon hij het hoofd boven water hou den. Deetman lijkt met zijn stelling- name af te stevenen op een nieuw o^nflict met minister Ruding (fi nanciën), die in de deze maand te verschijnen februarinota nog een bedrag van 250 miljoen gulden moet invullen aan nieuwe bezuini gingen. Of de bezuinigingen door gaan, is echter de vraag. Ruding in casseerde afgelopen week een meevaller van een miljard gulden, als gevolg van een lager financie ringstekort (0,3 procent) dan was geraamd. Voor Deetman is de grens nu in ieder geval bereikt. „De kwaliteit van het onderwijs en de rechtsposi tie van de onderwijsgevenden mag niet worden aangetast", aldus de bewindsman, die zegt in die opvat ting te worden gesteund door pre mier Lubbers. De minister vindt dat hij met de harmonisatiewet, de studiefinanciering en het weekta- kenplan voldoende heeft bezui nigd. Volgens een woordvoerder van Financiën is Deetman vooral bang voor de miljardenclaims die voor bescherming van het milieu op ta fel zijn gelegd. Bovendien vreest hij te moeten bezuinigen om een nog resterend gat van 66 miljoen op de onderwijsbegroting van vorig jaar te dichten en zit op de begro ting voor dit jaar nog een gat van 180 miljoen. Korthals Altes om met het oog op de openstelling van de grenzen binnen Europa een identiteits plicht in te stellen. Maar de minis ter vindt de huidige identiteitsbe wijzen, zoals het paspoort, het rij bewijs, de ov-kaart, de 65-plus- kaart en het post-identiteitsbewijs daarvoor voldoende. Mensen die over geen van deze papieren be schikken moeten een identiteits kaart aanschaffen. Maar het is lang niet zeker dat het rijk zo'n gemeen telijke kaart erkent. De uitvoering van de plannen van de gemeenten gebeurt volgens Korthals Altes op eigen risico. „Als de wetgever het identiteitsbewijs niet erkent, zijn de investeringen door de gemeenten vergeefs ge maakt", waarschuwde de bewinds- Verslaving aan babbelbox kost kapitalen ENSCHEDE (GPD) - Steeds meer mensen raken verslaafd aanN de telefonische babbel boxen. Per dag gaat er 1,6 mil joen gulden op aan deze babbel- lijnen. Deze schatting is van de stichting Anonieme Bellers in Enschede. De stichting heeft be rekend dat per dag ongeveer drie miljoen aansluitingen tot stand komen op 06-lijnen. „Sinds de lij nen reclame maken op televisie gaat het aantal met sprongen om hoog", aldus woordvoerder Min- negal. Hij zegt te verwachten dat binnenkort zo'n tweeduizend te lefoonabonnees per maand moe ten worden afgesloten wegens schulden. De Britse telefoondienst heeft inmiddels besloten de praathj- nen te verbieden, naar aanlei ding van het grote aantal mensen met hoge onbetaalde telefoonre keningen of schulden. „Wij zijn er geen voorstander van dat in Nederland ook zoiets gebeurt. De bellers zijn daarmee niet ge holpen. De meesten zijn name lijk begonnen met bellen uit een zaamheid of omdat ze problemen hebben. Wat wij willen is bij voorbeeld een gratis babbellijn. Daarvoor moet subsidie ver strekt worden", meent Minnegal. AMSTERDAM Zaterdagmorgen vroeg om 7 uur begon een operatie die 26 uur zou duren: het afzinken van het laatste, 112 meter lange, bijnb 30 meter brede en ruim 8 meter hoge tunneldeel van de Zeeburgertunnel. De 888 meter lange tunnel moet op 1 mei 1990 worden opgeleverd. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3