gnraaa Wim Hogenkamp: veelzijdig, maar ondergewaardeerd talent Kristel wil ander image Adèle terug in theater DERRICK OP WACHT Angela (ex- Dolly Dot) op tournee met 'Purper' Schrijver 'Sesamstraat' overleden Acteur-regisseur Cassavetes overleden PAGINA 22 MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 Hulppostbode Een ex-werknemer van de Britse posterijen heeft voor de rechter verklaard dat hij 112 brieven in een openbaar toilet gegooid heeft omdat hij als analfabeet het adres erop niet kon lezen. Albert Jolinck (21) kreeg ontslag 3 da gen nadat hij als tijdelijke post bode was aangenomen in ver band met de kerstdrukte. „Mij werd nooit gevraagd een formulier in te vullen toen ik naar de baan solliciteerde", ver klaarde hij in de rechtszaal in Worthing (Zuid-Engeland). Hy zei dat hij in paniek geraakt was en de brieven had weggegooid nadat hij er niet in geslaagd was de adressen op de enveloppen te rug te vinden in het straatnaam register op een kaart. Rechter Alan Tapp gaf hem een voorwaardelijke straf. Meesterspion De Britse meesterspion sir Willi am Samuel Stephenson is in New York op 93-jarige leeftijd overleden. De legendarische man called Intreprid', die tijdens de Tweede Wereldoorlog vanuit New York een netwerk leidde dat menig Duits spion wist uit te schakelen, overleed thuis. Zijn codenaam Intrepid was hem gegeven door de toenmalige Britse premier Winston Chur chill, die hem vrijwel carte blan che had geboden om door mid del van contra-spionage en in lichtingenwerk de strijd tegen de Duitsers aan te binden. Stephenson werd in 1896 in het Canadese Winnipeg geboren. Zijn vader had een houtzagerij. Zelf werd hij ingenieur. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was hij piloot bij de Royal Air Force. Rond zijn 30ste was hij een ka pitaalkrachtig industrieel, gro tendeels dankzij het feit dat hij in de jaren '20 een methode had ontwikkeld om foto's telegra fisch te verzenden. Hij werd mil jonair en stak zijn energie in ver scheidene andere zakelijke on dernemingen, maar schopte het in die tijd ook tot wereldkam pioen amateurboksen. In Columbus in de Ameri kaanse staat Ohio was zaterdag een merkwaardige optocht te zien. Dwars door de stad wer den een aantal huizen ver plaatst. In totaal krijgen 20 wo ningen een nieuw plaatsje aan de oostkant van de stad en die huizen zullen geheel worden gerenoveerd. (foto AP) Balsemkruiden Bij het Tashi Lump klooster in Xigaze in Tibet zijn 553 kilo con- serveringskruiden, waaronder sandelhoutpoeder en saffloer, bezorgd om het lichaam van de onlangs overleden Panchen La ma te balsemen. De Panchen Lama, na de Dalai Lama de hoogste geestelijke lei der van de Tibetaande Buddhis- ten, is op 18 januari op 50-jarige leeftijd aan een hartaanval over leden. De Chinese regering heeft meegedeeld geen bezwaar te ma ken tegen de benoeming van een opvolger. Traditioneel gebeurt dat door een kind aan te wijzen dat wordt beschouwd als een nieuwe reïncarnatie van de god heid. Zanger dit weekeinde in eigen huis om het leven gebracht AMSTERDAM - De talenten van Wim Hogenkamp, dit weekeinde om het leven ge bracht in zijn eigen huis, wezen in diverse richtingen. In voor treffelijke teksten gaf hij er blijk van dat hij kritisch naar de maatschappij keek. Boven dien durfde hij zijn gevoel te la ten spreken. Zijn boeiende, on geschoolde stem had hij mee gekregen. Op intuïtie wist hij ongeveer wat hij daarmee aan moest op een podium. Wim Hogenkamp had iets van de all round theaterman. Toch heeft hij het nooit gemaakt, hoewel hij met een felle, slijpende babbel ca baretier kon zijn en daarnaast lied jesman. Maar hij hield ook van ongecoör dineerd improviseren. Als het pu bliek hem niet aanstond, ging hij vlijmscherp tekeer. Bij hem kon je terecht voor contrasten tussen cy nisme en carnavaleske vrolijkheid. Zijn laatste theatervoorstelling zag ik in 1982. Het liep niet echt. Op de een of andere manier ging er al tijd iets mis. Dat hoorde bij Hogen kamp. Hij sprak er zelf in die tijd al over: Ik heb de acht-jarige mulo ge daan. Iedereen zei altijd dat het niks zou worden met mij. Nou ze hebben gelijk gehad..." Wim Hogenkamp is ten onder gegaan aan een verkeerd soort veelzijdigheid. Hij wilde opvallen, een Sonneveld of een Brink zijn, maar hij koos de foute weg. Zijn manier om de mensen van wie hij het moest hebben tegemoet te tre den, was niet innemend. Hogen kamp was wars van vleierij. Toen zijn presentaties bij de TROS de mist in gingen, gaf hij de omroep bazen de schuld. Tijdens het song festival van Knokke (1981) provo ceerde hij het lieve, sjieke publiek door zijn smoking te verwisselen voor een witte badjas. Op blote voeten kwam hij het podium oplo pen. Men was daar niet blij mee. Rol in 'Medisch Centrum West' GRONINGEN (GPD) - De filmactrice Sylvia Kristel krijgt een rol in de televisie serie Medisch Centrum West. Producent John de Mol heeft haar een contract aangeboden voor tien afleveringen. Kristel heeft de rol geac cepteerd, onder meer omdat „ik af wil van het sexy image. In de Verenigde Staten spelen alle sterren in topseries op de tv." Ze beeldt de figuur uit van een steenrijke vrouw, die in het populairste ziekenhuis van ons land belandt, doordat haar kind wordt gekidnapt. Hogenkamp werd onderschei den met de Louis Davids-liedjes- prijs in 1978 en met een Edison in 1979, hij maakte twee lp's en speel de sinds 1972 in theater-, film- en televisieprodukties met als top de musical Swingpop', toen hij de hoofdrol mocht overnemen, nadat Robert Long het had laten afweten. Het sterkst was hij als tekst schrijver. Ook daarin was hij veel zijdig. Voor Heddy Lester maakte hij het songfestivalliedje 'De Malle molen', maar zijn beste werk had de aangrijpende kilte van een caba retlied: Klootzakken, Ome Jan, Af scheid, Mijn zoon was terrorist, Ha ha Tango en tal van andere teksten. Mislukt De laatste jaren trok hij zich steeds meer terug, nadat een experiment van een 'confusical' samen met Gerrie van der Klei was mislukt. Hij voelde zich ondergewaardeerd en koos voor een andere kant: de exploitatie van het Amsterdamse theater-restaurant De Suikerhof. Daar trad hij zelf sporadisch op. Hij leidde de zaak en liet de show an nex bediening over aan aan jonge artiesten die hij werk en kansen bood. Hopelijk zullen anderen de liedjes van Wim Hogenkamp blij ven brengen. JACQUES d'ANCONA AMSTERDAM (GPD) - Adèle Bloemendaal komt met een nieuw theaterprogramma. De directies van de schouwburgen zijn eigenlijk verrast door dit bericht van de grillige vedette, maar ze reageren met massale interesse om haar te boeken. Er was even aan getwijfeld of Adèle opnieuw de sprong naar de schouwburgen zou maken. Haar vorige programma, 'In Korte Broek', liep als een trein. Om redenen die nooit geheel duidelijk zijn geworden, kon ze de spanning echter niet meer aan. Ze verwierf met deze stra lend ontvangen show de Sche- veningen Cabaret Prijs in 1986, maar stopte abrupt in februari 1987 tijdens het tweede speel seizoen. Vervolgens ging ze een wereldreis maken. Toen heette het dat ze de toernee afbrak 'wegens stem problemen' tijdens intensieve opnamen voor de televisieserie 'De Brekers'. Het hele enter- tainmentland stond op de kop, maar haar advocaat liet sober weten dat ze "mentaal en fy siek" niet in staat was de voor stelling te hervatten. Aanvankelijk was er sprake van een fiks aantal schade claims, maar uiteindelijk heeft men zich er mokkend bü neer gelegd. DEN HAAG Horst Tappert, veel beter bekend, als Derrick uit de ge lijknamige tv-serie, heeft zijn belofte gehouden. De 'inspecteur' fun geerde vorige week als marechaussee voor het wachthuisje bij het ko ninklijk paleis Noordeinde in Den Haag. Derrick verloor een wedden schap in het programma 'Wedden Dat' en kwam met medewerking van de koninklijke marechaussee zijn belofte na om "uit eerbied voor de koningin en het hele Nederlandse volk" bij paleis Noordeinde wacht te gaan staan. (foto anp> HILVERSUM (GPD) - Ex-Dolly Dot Angela Groothuizen wordt de nieuwe vrouw in de cabaretgroep Purper. Zij zal haar debuut maken in het nieuwe theaterprogrogram- ma 'Purper Pastiche' dat volgend seizoen in première gaat. Ina van Faassen gaat het cabaret gezelschap na één jaar verlaten we gens andere werkzaamheden. Erik Brey en Frans Mulder, de vaste kern van Purper, willen behalve Angela Groothuizen nog een vier de lid voor Purper zoeken. De groep moet dus weer een kwartet worden, zoals dat enkele jaren ge leden ook het geval was met Adel- heid Roosen en Haye van der Hey- den. De naam van het nieuwe vier de lid is nog niet bekend. NEW'YORK (AP) - In een zieken huis in New York is gisteren de componist en een van de schrijvers van het kinder-televisieprogram- ma 'Sesame Street' Joseph Raposo overleden. Hij was 51. Raposo won in zijn carrière vijf Grammy awards, produceerde ver scheidene gouden en platina gram mofoonplaten en kreeg een Oscar nominatie voor de door hem ge componeerde muziek bij de film „The Great Muppet Caper". Songs van hem werden vertolkt door gro ten als Frank Sinatra Barbra Strei sand en Ray Charles. Raposo was muziek-directeur van het inmiddels 20 jaar oude Se same Street, waarvan hij samen met Jim Henson en Jon Stone de bedenker was. Bekend van onder meer Polanski's Rosemary's Baby'' LOS ANGELES (AP) - De Amerikaanse acteur en film regisseur John Cassavetes is vrijdag op 59-jarige leef tijd overleden aan een levercirrose. Cassavetes maakte films in een vrije, geïmproviseer de stijl zoals 'Faces' en 'A Woman Under the Influen ce'. In zijn meeste films speelde Gena Rowlands, zijn vrouw sinds dertig jaar, de hoofdrol. Als filmacteur was Cassavetes te zien in ondermeer 'Rosemary's Ba by' uit 1968 (als de echtgenoot van Mia Farrow), in 'The Killers' met Ronald Reagan (1964) en 'The Dirty Do zen' (1967). 'Faces' uit 1968 was een persoonlijke studie van een zaamheid. Hij werd voor het script genomineerd voor een Academy Award. In 1967 kreeg hij een Oscar-no minatie voor zijn rol in 'The dirty dozen'. Als regisseur kreeg Cassavetes een Oscar-nominatie voor 'A Woman Under the Influence', het verhaal van een in sleur ver- zandend huwelijk. Cassavetes, afkomstig uit een arm immigrantenge zin in New York, brak in 1953 door als acteur in een succesvolle tv-serie. In 1955 maakte hij zijn debuut als filmacteur in 'The Night Holds Terror'. Van 1957 tot 1960 werkte hij aan zijn eerste film 'Shadows'. Hij had nauwelijks geld voor die film en gebruikte bij de opna mes een draagbare 16 mm camera. Technisch gezien was de film een flop, maar op artistiek vlak wordt hij door filmkenners gezien als een meesterwerk. Ook in zijn latere films stelde Cassavetes zich altijd onafhan kelijk van de heersende stromingen op. Hij was in Hollywood bekend als een non-conformist, die alt.ijd kritisch gestaan heeft tegenover het daar gangbare systeem. In 1980 bewees het museum voor moderne kunst in New York aan Cassavetes de eer een retrospectief van zijn oeuvre ten toon te stellen. In hetzelfde jaar ver klaarde hij: "Nu ik vijftig ben, zou ik willen weten dat ik niet dood ben, maar dat mijn leven toekomst heeft". PE OECP HEEFT IN HAAR HALFJAARRAPPORT VELE TEKORTKOMINGEN VAN ONZE ECONOMIE OPGESOMP ...ONZE LONEN, PENSIOENEN j EN UITKERINGEN ZIJNVEEL TE HOOG EN WELKE CONCLUSIE KUN JE UIT P/E ANALYSE TREKKEN 7 PAT

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 22