Timman stuit op Hongaarse muur Nederlander in moeilijke positie Joesoepov gaat door Kroonprins GatauUin aast op koningschap (NIET) VAN GISTEREN MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 21 ANTWERPEN (GPD) Ondanks een geweldige inzet is Jan Timman er zaterdag niet in geslaagd zijn achterstand in de match met Lajos Portisch weg te werken. Aanvankelijk werd de partij na zes uur spelen nog afgebroken, maar vrijwel alle experts waren het er over eens dat de Hongaarse muur niet te doorbreken was. De Nederlandse grootmeester sliep er nog een nachtje over, maar moest zich uiteindelijk ook verzoenen met de gedachte dat er geen schijn van kans was om de partij tot winst te voeren. Zonder verder spelen werd tot re mise besloten. De stand kwam daarmee op 2,5-1,5 in het voordeel van Portisch. Vandaag wordt de vijfde partij gespeeld; Portisch hanteert daarin de witte stukken. Aanvankelijk hadden de zaken er voor Timman rooskleurig uitge zien. Uit een actuele variant van de Spaanse Partij ontstond een moei lijke positie, waarmee beide spe lers de afgelopen jaren reeds veel ervaring hadden opgedaan. De opening vergde in verhouding wei nig tijd en dit kwam de rust in de tweede fase van de strijd zeer ten goede. Met zijn 21ste zet nam Tim man het initiatief en dat leidde tot een duidelijk centraal overwicht voor wit. Portisch bleek evenwel op zijn hoede; met een tegenactie op de koningsvleugel wist hij het ergste te voorkomen en tenslotte een afwikkeling te forceren naar een eindspel, waarin hij weliswaar wat minder stond, maar dat vol doende verdedigingsressources bood. Bij de eerste tijdcontrole te kenden zich de contouren van de zwarte vesting al duidelijk af. Tim man voerde daarna het beleg nog 22 zetten lang, maar Portisch had zijn boedel tegen brand en inbraak verzekerd. Er was geen doorkomen QUEBEC (AFP) - De Rus Arthur Joesoepov heeft zaterdag in Que bec de tweekamp uit de kwartfina les van het toernooi om het wereld kampioenschap schaken gewon nen. Hij versloeg zijn Canadese te genstander Keven Spraggett in de eerste partij met verkorte bedenk tijd. meer aan voor de teleurgestelde Nederlandse grootmeester. Wit: J. Timman; Zwart: L.Por- tisch, 4e matchpartij, Antwerpen 1989 I. e4 e5, 2. P/3 Pc6, 3. Lb5 a6, 4. La4 Pf6, 5. 0-0 Le7, 6. Tel b5, 7. Lb3 d6,8. c3 0-0,9. h3 Lb7,10. d4 Te8 (n). Dit is tegenwoordig de meest actu ele variant van het Spaans. Alleen al het bundelen van recente erva ringen met deze positie zou een lij vig boekdeel opleveren. II. Pg5 Tf8, 12. Pf3 Te8 (n). Om voor de toekomst wat tijd te sparen herhaalt Timman de zetten. Dat kan hij niet nog een keer doen, om dat zwart dan remise zou kunnen claimen op grond van het driemaal ontstaan van dezelfde stelling. 13. Pbd2 Lf8,14. a3 (n). Een ande re methode is 14. a4; deze werd in de vorige match tussen Kasparov en Karpov enkele malen toegepast. 14...h6, 15. Lc2 Pb8, 16. b4 Pbd7, 17. Lb2 g6 (n). Onlangs was Karpov in de match met Hjqrtarson succes vol met 17...a5. Portisch kiest voor de klassieke opstelling. Tot dusver bevonden beide spe lers zich .op bekend terrein. Tim man had hier in zijn match met Kasparov, Hilversum 1985, voort gezet met 18, c4 exd4 19. cxb5 axb5 20. Pxd4 c6 zonder veel te berei ken. Portisch had op dezelfde wijze met zwart gespeeld tegen Hübner in Tilburg 1986 en vrij gemakkelijk de stelling in evenwicht gehouden. De openingsfase had dus weinig tijd gevergd, maar hier begon Tim man tijd te investeren in een nieuw plan, dat een variatie vormt op de zojuist genoemde speelwijze. 18. Tbl Deze zet is al wel bekend uit een Russische cómpetitie-partij, maar er is weinig ervaring mee opge daan. Wit wil c3-c4 doorzetten en anticiperen op de tegenstoot c7-c5. door Hans Bouwmeester klaart zwarts volgende zet. 18...Tb8,19. Tel La8, 20. Lbl Tc8, 21. c4! Zonder deze opmars komt wit niet verder. Als hij het centrum met 21. d5 afsluit komt zwart met 21...c6! tot tegenspel. 21...exd4 De juiste verdedigingmethode. Na 21...bxc4, 22. dxe5 dxe5 23. Pxc4 zou zwart in het nadeel zijn. 2. cxb5 axb5, 23. Pxd4 c6 24. Pfl Deze zet ontmoette in de perska mer veel kritiek. John van der Wiel gaf 24. Db3 aan, maar het valt in dit stadium niet de zien of die zet ster ker zou zijn. Er ontstaat gewoon een andere partij. 24...Pe5 25. Pe3 Uiteraard mag hij 25...Pc4 niet toelaten. 25...Ph5 Tegen 26. f4 gericht. Een ander plan was 25...Db6 26. f4 Pc4!? 27. Pxc4 bxc4 28. Txc4 c5 met al lerlei taktische tegenkansen. Een dergelijk plan is uiteraard niet zon der gevaren en waarom zal Por tisch in dit stadium al grote risico's 26. Tfl Met duidelijke bedoelingen. Scherper was 26. g3 om na 26...Dg5 met 27. Tc3 voort te zetten. De con sequenties daarvan waren echter moeilijk te overzien. 26...Dg5, 27. Pe2 Pf4, 28. Pxf4 Dxf4, 29. g3 D/3, 30. Pg4! De partij is het hoogtepunt gena derd. Er volgt nu een vrij geforceer de' afwikkeling naar een eindspel, waarin wit iets beter staat. 30...Dxdl, 31. Pf6+ Kh8, 32. Tfxdl Ted8, 33. La2 Lg7, 34. Lxe5 Daarna kan de ongedekte positie dxe5, 35. Pd7 Tc7, 36. Pc5 Td4, 37. Jan Timman dacht nog een nachtje na, maar moest in het onvermijdelij ke berusten. Remise in de vierde partij. <f0to and van Lb7 een rol spelen. Dit Pb3 Wit wil de d-lijn open houden. Zwart is echter op tijd om het bin nenvallen van de witte toren te voorkomen. Misschien bood 37. Txd4 exd4 38. Tdl meer kansen. Zwart moet in dat geval met 38...Ta7 op tegenaanval spelen. 37...Txdl+, 38. Txdl If6, 39. Pc5 Kg7, 40. Le6 Met zijn laatste zet voor de eerste tijdcontrole maakt Timman ge bruik van een toevallige finesse. De loper komt nu ongehinderd naar d7, maar het effect is toch niet overweldigend. Nauwelijks beter was overigens 40. Td7 Txd7 41. Pxd7 Lb7. 40...Le7, 41. Td7 Txd7, 42. Lxd7 K/8 Portisch blijft voorzichtig. Ook 42...Lxc5, 43. bxc5 Lb7 was vol doende voor remise. 43. Pd3 Ld6, 44. f4 f6, 45. f5 g5 Nu is er een invalspoort voor de witte koning op h5, maar Portisch heeft goed gezien, dat zijn eigen aanvoerder altijd op tijd is om zijn collega de doorgang te beletten. Er volgt nu een periode van eindeloos laveren, maar in feite verandert er weinig meer. De Hongaarse mum- is niet te doorbreken. 46. h4 Ke7, 47. Le6 Lb7, 48. Kf2 Kd8, 49. Kf3 Ke7, 50. Ke3 Kd8, 51. Ke2 Ke7, 52. K/3 K/8, 53. Kg4 Kg7, 54. Ld7 Le7, 55. K/3 K/8, 56. Ke3 Ld8, 57. Pc5 Lb6, 58. Kd3 Lxc5, 59. bxc5 Ke7 Nu is er ook nog een opening op a5, doch ook daar kan de zwarte monarch op tijd de zaak houden. Gelukkig voor hem lopen beide ko ningen even hard. 60. Le6 Kd8, 61. Ke3 Ke7, 62. Kd2 De partij werd hier afgebroken. Ongetwijfeld zal zwart 62...Kd8 in de enveloppe hebben gedaan. Gaat de witte koning naar a5, dan komt de zwarte op a7. Er valt niets meer te beginnen voor wit. REMISE Notatie diagram: Wit: Kgl, Ddl, Tal, Tel, Lb2, Lc2, Pd2, Pf3, pi. a3,b4,c3,d4,e4,f2,g2,h3. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8, Te8, Lb7, Lf8, Pd7, Pf6, pi. a6,b5,c7,d6,e5,f- 7,g6,h6. GOMEL (SID/AFP) - De kroon prins van Sergej Boebka, Rodion Gataullin, aast op het koningschap. Dat werd duidelijk bij de indoor-at- letiekkampioenschappen van de Sovjetunie. In Gomel scherpte Ga taullin zijn wereldrecord polsstok hoogspringen aan tot 6,02 meter. De Rus ging veertien dagen gele den in Leningrad als eerste atleet in de zaal over een hoogte van zes meter en haalde al een kroontje van het hoofd van Boebka. Hij onder brak daarmee de reeks van elf re cordverbeteringen van zijn landge noot, wiens beste indoor-prestatie op 5,97 staat. Zaterdag voegde de 23-jarige student medicijnen, vorig jaar ook Europees kampioen, er nog eens twee centimeter aan toe. „Rodion is iemand, die ook zes meter kan halen", zei Boebka twee jaar geleden toen hem werd ge vraagd of er iemand rondliep die mogelijk zijn superioriteit zou kun nen aantasten. Gataullin twijfelde daar destijds zelf overigens aan. „Hij is onnavolgbaar. We gaan onze eigen weg. Ik ken Boebka ovèri- gens niet zo góed, we trainen nooit De zoon van een testpiloot toon de al snel aan dat de voorspelling van Boebka een goede was, al moest hij zijn landgenoot in Seoul nog net voorrang verlenen. Gataul lin verklaarde zijn achterstand steeds door te wijzen op de psycho logische barrière van de zes meter. De oplossing voor dat probleem vond hij onlangs in Leningrad. „Ik had onbewust angst voor die hoog te en raakte daardoor steeds weer geblokkeerd. Eigenlijk had ik in Seoul al over de zes meter moeten gaan. De laatste tijd hield ik me steeds voor dat ik afliep op slechts 5,85 meter. Toen ik de hindernis eenmaal had genomen, wist ik dat het nog beter kon". Dat wist hij vorig jaar bij de Grand Prix-wedstrijden in West- Berlijn overigens ook al. Toen won hij het polsstokhoogspringen met 5,95 meter, maar waagde ook enke le pogingen op 6,08 meter, twee centimeter meer dan het wereldre cord van Bpebka in de buitenlucht. Die beslissing was vooralsnog te driest. Op 22 januari overschatte hij zichzelf niet en haalde als eerste de 6 meter in de zaal, in Gomel vloog hij opnieuw iets hoger en wekte zeker niet de indruk dat zijn grens daarmee bereikt is. Tegen.de pers zei hij tenminste, dat hij zich niet echt in vorm voelde. Hij ver klaarde tevens weinig zin te heb ben in de Europese titelstrijd, 18 en 19 feburari in Den Haag, en zich te willen concentreren op de wereld kampioenschappen in Budapest. Behalve het wereldrecord van Gataullin en de tweevoudige eve naring van de beste wereld presta tie op de incourante 55 meter hor den door Olympisch kampioen Jackie Joyner-Kersee (7,37 secon den), werden er ook elders knappe verrichtingen afgeleverd. Bij inter nationale wedstrijden in Sofia sprong Javier Sotomayor, die zijn vorm niet in Seoul mocht etaleren door de boycot, over 2,36 meter. Zijn landgenoot Jaime Jefferson, die totdat Emiel Mellaard na 8,23 meter in de Haagse zandbank land de, de wereldranglijst aanvoerde met een afstand van 8,15, haalde in zijn beste poging 8,11. Bij de Britse indoor-kampioen- schappen stond sprinter Linford Christie in de schijnwerper. De donkere atleet, die door de diskwa lificatie van Ben Johnson op de 100 meter met zilver uit Seoul terug keerde, liep in Cosford de 60 meter in 6,55 seconden. Hij bleef daarmee maar 0,04 seconde boven het Euro pees record van de Pool Marian Woronin. Aandacht was er ook voor hor denloper Colin Jackson, die bij de Olympische Spelen tweede werd op de 110 meter. Gisteren was hij door zijn landgenoten niet bij te houden op de 60 meter. Met 7,52 liep Jackson een persoonlijk re cord. De Amerikaan Greg Foster staat als de snelste man te boek op dit onderdeel met 7,46. De Westduitse kampioenschap pen in Stuttgart waren zo ongeveer de zwaktste van de laatste decen nia. De Nederlandse staken er zo waar op een aantal onderdelen gunstig bij af. Een van dejweinige uitzonderingen was hoogspringer Dietmar Mögenburg, die voor de vijfde keer nationaal kampioen werd. Hij haalde een acceptabele hoogte van 2,31 meter. Zijn rivaal Carlo Tranhardt bleef na 2,29 ste ken. De oogst was met het oog op Den Haag (EK) en Budapest (WK) verder uiterst mager. „We hebben nog twee tot vier jaar nodig om in ternationaal weer enigszins mee te kunnen doen", zei Bodo Schmidt, de voorzitter van de Westduitse at- letiekbond, na afloop somber. Miijan Knijn heeft het afgelo pen weekeinde tijdens de open Amerikaanse studentenkampioen schappen indooratletiek in Boston twee titels veroverd. De in dê Vere nigde Staten studerende atlete van Sparta uit Den Haag won het hoog springen met 1,86 meter, slechts twee centimeter onder het nationa le record en vijf centimeter hoger dan Maijon Wijnsma, die in Hout- rust de Nederlandse titel verover de. Voorts werd Knijn eerste op de 200 meter in 24,38 seconden. Kijken op TV naar, of zelfs pra ten over de sport tafeltennis is in huize Bakker-Broxterman een jaar of wat misschien dan wel niet taboe geweest, maar behoor de toch in elk geval tot de minder favoriete "gespreksonderwerpen. Dat mag vreemd klinken voor wie zich de naam Nora Bakker nog kan herinneren. Ooit was ze, in het mooie sportjaar 1974 om precies te zijn, sportvrouw van het jaar van Leiden. Een titel die de nu 40-jarige moeder van drie kinderen verdiende door zich juist in het tafeltennis verdien stelijk te maken. Niet alleen op nationaal, maar zelfs op interna tionaal niveau. Nummer één van Nederland was ze weliswaar nooit, maar samen met' Ellen Kladt, Veronique van der Laan, Sonja Heltzel en Aukje Winia be hoorde de speelster van het War- mondse Steeds Vooruit toch jaren tot de nationale top. Ze nam deel aan het EK in Novi Sad, promo veerde daar met Oranje naar de A-groep, en was ook op het WK in Calcutta van de partij. Toen ze, op 14-jarige leeftijd begonnen met de sport, uiteindelijk in 1975 stopte omdat ze in verwachting was, kon Nora Bakker toch terug kijken op een prima sportcarriè- re. Waaraan ze zelfs, door haar inspanningen voor eredivisie club NMB/VDO uit Amstelveen, een paar centen overhield. "Drie duizend gulden per seizoen", ver klapt de nog altijd in Leiden wo nende huisvrouw eerlijk. Waarom dan toch die bittere nasmaak die ze heel af en toe nog wel eens proeft, ook al zegt ze dat ze er inmiddels wel afstand van kan nemen. Dat heeft dus te ma ken met haar rentree in het we reldje. Een come-back die ze ze ker niet zelf zócht, maar die ze ge vraagd werd te maken en wel door (achter)naamgenoot Ge rard Bakker, geen familie overi gens. "Hij was toen door de Bond geschorst naar aanleiding van dat kopstoot-incident. Kwam op hangende pootjes bij me om te vragen of ik soms de coaching van Bettine Vriesekoop wilde overnemen. Waarom bij mij? Omdat ik zelf ooit ook training van hem kreeg en hij bij mij een beetje datzelfde karakter be speurde als bij Bettine, geloof ik. Knokken, vechten, dat deed ik vroeger ook. Weliswaar speelden wij vroeger natuurlijk puur voor onze lol en hadden we nog nooit gehoord van gericht trainen, maar toch. Eenmaal achter de ta fel wilde ik winnen. Dat sprak hem denkelijk aan". Hoewel ze grif toegeeft dat het tafeltennis zoals zij dat beoefen de niet te vergelijken was met de manier waarop de Hazerswoud- se bezig was, liep daar de zaak Nora Bakker, (foto Wim Dijkman) niet op stuk. "Nee", zegt ze, "per tinent niet. Bettine vormde het probleem niet, dat was Gerard. Die kon, vanaf de tribune, zijn mond niet houden, ondanks toe zeggingen dat hij zich niet met de coaching zou bemoeien". Het leverde een paar botsingen op, met als negatieve uitschieter die keer op de Top Twaalf in Bir mingham toen Gerard Bakker de tribune afstormde om zijn onge noegen luidkeels duidelijk te ma ken en zijn speelster te dwingen een partij op te geven. Voor Nora Bakker was daarmee de maat vol en de Leidse haakte, een erva ring rijker maar een illusie ar mer, teleurgesteld af. "Was dat niet gebeurd, dan zou ik mis schien vandaag de dag nog wel wat in het tafeltennis hebben ge daan". Nu wendde zich definitief af van het ping-pong, zij het dan dat ze het de laatste tijd toch wel weer een beetje volgt. "Mijn jong ste dochter speelt hier om de hoek bij Docos, het zit blijkbaar toch in het bloed". Stilzitten doet Nora Bakker overigens niet. Sport Speelt namelijk nog altijd een grote rol in het dagelijkse leven van de familie. Zelf is ze, na het behalen van de diploma's, bezig een praktijkje sportmassage op te zetten, en verder besteden zij en haar man Nico veel tijd aan de begeleiding van de kinderen Fleur en Robert-Jan, talentjes van nationaal niveau bij de zwemclub LZ'86. Dat betekent el ke dag en om beurten om half zes aan de rand, van het bassin staan. Zwemmen levert zodoende voldoende stof tot praten op. En het tafeltennis. Ach, verleden tijd. AD VAN KAAM Afgeserveerd De volleybalsters van Leython 8 verloren afgelopen vrijdagavond met 0-3 van het Koudekerkse As- pasia 3. Op zichzelf is dat niets bij zonders, want de Leiderdorpse speelsters (van wie de meesten dit jaar met volleybal zijn begonnen) zijn er nog niet in geslaagd ook maar één duel te winnen. Wel op merkelijk waren de setstanden die op het scorebord verschenen: 15-0, 15-0, 15-0. Het lijkt eén unieke score. "Nee hoor", zegt competitielei der Willem Spoormakers zeer be slist, "dit is wel eens vaker voorge komen". Spoormakers, geen vol leyballer kan zich de tijd herinne ren dat hij nog niet regionaal com petitieleider was hoeft niet eens de archieven in te duiken voor een gelijke score. "In het seizoen 1952- 1953 wonnen de heren van Profes- sorenwijk 3 met dezelfde cijfers van Oranje Groen 2". Terugkijkend op het duel denkt Leython-coach Warja Kruithof dat haar ploeg beslist wel kans heeft gehad op het maken van een punt. "Dé eerste set slaagde Leython er niet in om aan service te komen. Maar de tweede en derde set ging het beter, we veroverden de opslag, de derde set zelfs drie keer. Maar steeds werd de bal in het net geser veerd". Volgens de Leython-coach was de stemming binnen de ploeg na afloop bepaald niet depressief. "De sfeer was eerder een beetje lache rig. We hebben er ook alles aan ge daan om in de derde set tenminste nog één punt te maken", aldus Waija Kruithof. Ook volgens scheidsrechter Ko Pronk, die steeds als Leython de service veroverde applaudiseerde, zat het maken van een punt door de thuisploeg er echt niet in. "Ik heb al geen bal van Leython afgefloten wegens een techniekfout, ik kon er verder ook niets aan doen". Loterij Het gemor in de Leidse zaterdagaf deling is niet van de lucht. De clubs die uitkomen in de kelder van het regionale voetbal zijn dan ook dik ontevreden. Die ontevredenheid betreft voornamelijk de gewijzigde competitie-indeling die, op zijn zachtst gezegd, vreemd overkomt. Met name het twee weken gele den omgezette programma (een volledig programma in plats van inhaalbeurten) wekte verbazing. Onder meer bij Hazerswoudse Boys. Eerste elftalbegeleider Rein Zaal stelde na afloop van de topper Hazerswoudse Boys-Alphia dat "de opzet niet klopt". "Je moet op bouwen", aldus de Hazerswoude- naar,"als die wedstrijd van van daag ontaard dan ligt dat nog te vers in het geheugen en krijg je vol gende week (de Boys gaan aan staande zaterdag bij Alphia op be zoek) de revanche". Waarom dan geen officieel pro test bij de Bond ingediend? Vol gens de elftal-begeleider van Al phia, Bogaard is er wel degelijk aangeklopt bij de competitie-leider maar "er wordt verwezen naar het KNVB-programma en daar moe ten wij ons aan aanpassen. Zij zijn er dan vanaf'. Ook bij Valken'68 klinken derge lijke kritische geluiden. Wedstrijd secretaris Van Zeist: "Het is bela chelijk, dit is nog nooit eerder ge beurd. Hazerswoudse Boys kregen we binnen vier weken twee keer, terwijl we Abbenes nog helemaal niet hadden ontmoet". Volgens Van Zeist haalt een protest niets uit. "want je krijgt toch nul op re kest". KRV-trainer Hénk Krouwel, dit jaar debuterend in de afdeling, heeft met verbazing van het sei zoen-programma kennis genomen en vroeg zich ongenuanceerd af "hoe verstandige mensen dit in el kaar kunnen draaien". Volgens competitie-leider Cor van Steijn is er van een officieel protest van de clubs niets bekend. Slechts Alphia-voorzittei: Crama heeft Van Steijn gesproken en "die heeft slechts terloops geïfor- meerd". Dat gebeurde toen Van Steijn in Alphen wat Lotto-zaken kwam afhandelen. Slechts bij die gelegenheid kreeg de bondsfunc- tionaris te horen dat de clubs bang ;zijn dat de competitie het karakter van een loterij krijgt. De Amerikaanse leerling-jockey Nate Hubbard maakte op de renbaan van Golden Gate Fields in Californië angstige momenten door. Op de drijfnatte baan raakte zijn paard Sweetwater Oak een meter of vijftig voor de finish de uiteindelijke winnaar Current Lady. Jockey Hubbard verloor bij die 'tik' zijn evenwicht en vloog uit het zadel. In een uiterste krachtsinspanning wist hij zich aan de manen van zijn paard vast te klampen. En zag hij zelfs nog kans de race als tweede te beëindigen. Hubbard kwam met de schrik vrij. <f0to ap> „Als reïncarnatie bestaat, zou ik graag terugkomen als zadel van een damesfiets". (Jim McMahon, quarterback van de Chicago Be- ars, in Sport 90). „Bij FC Groningen is het een gi gantische chaos, echt een grote puinhoop". (Jacques Kra nendonk, directeur van de Stich ting Arbeidszaken Betaald Voet bal, in Trouw). „Onze advocaat is nu aan het uit zoeken in hoeverre wij Derksen - verslaggever van Voetbal Interna tional - aansprakelijk kunnen stel len". (Ex-FC Groningen-voorzit- ter Renze de Vries in Loeks). „Wij doen geen gekke dingen meer, de club is nu gezond". (Thea Huizinga, manager algemene za ken van FC Groningen, in Voor jaar '89). „Het zou hier nog wel eens kun nen spoken". (Hans Westerhof, trainer FC Groningen, in Voor jaar '89). „We komen al een heel eind als we de waarheid verkondigen". (Ajax- voorzitter Michael van Praag in De Volkskrant). „Ik kan elk moment plassen". (Atlete Nelli Cooman in Het Pa rool). „Franse voetballers die geselec teerd worden zijn trots, zo trots als een mooie vrouw". (De Franse voetbalcoach Michel Platini in het NRC Handelsblad). ,Ik wil geen schietschijf worden". (Henk Vonhoff, ex-voorzitter van het NOC, in de Winschoter Cou rant). „Stephen Roche heeft net een vakantie van een jaar achter de rug, waarvoor hij 750.000 dollar kreeg". (Wielrenner Greg Lemond in Nieuwe Revu). „Het was even of er een dode in ons midden was". (FC Groningens voetballer John de Wolf na het opstappen van Renze de Vries). „Ach, FC Groningen heeft er wel vaker beroerd voorgestaan, maar we zijn er tot nu toe altijd doorheen gekomen. Dat gaat nu weer gebeu ren". (Renze de Vries in Loeks). „Ik zou wel een dagje journalist willen zijn. Ik sta altijd aan deze kant, het lijkt me leuk om het eens van de andere kant te bekijken. Het ziet er zo makkelijk uit, maar het lijkt me heel moeilijk. Kijk, als je een vlotte prater hebt is het niet zo'n kunst. Maar een verhaal maken met iemand die niet veel verder komt dan 'ja' en 'nee', dat is lastig". (Wielrenner Adrie van der Poel in de weekeditie van Het Vrije Volk). „Op de radio vertelde jazzpro gramma-presentator Michiel de Ruyter dat hij jazzmusici altijd di rect na aankomst op Schiphol naar de uitspraak van hun namen had gevraagd. Een idee. Straks, als 'we' weer gaan fietsen (hij niet, ik niet) moet Mart Smeets eerst maar met een blocnote het peloton af, om fone tisch te noteren. En als 'een' derde plaats dan ook nog 'de' derde plaats mag zijn is er al veel gewon nen. We moeten weten waar we zijn. We moeten weten hoe we heten. Een televisiekijker is nooit alleen". (Columnist Alex Mol in VPRO- gids). „Iemand op zijn uiterlijk aan vallen heet onfatsoenlijk te zijn, maar heel Nederland telkens weer aan het schrikken maken in de huiskamer met een dergelijke ver schijningsvorm is dat mijns inziens evenzeer". (Columnist Cor Snel over presentator Eddie Poelman in Panorama). „Voetbalvandalisme is een pro bleem wanneer je zoon wordt gear resteerd of wanneer je huis naast een stadion staat en er een steen door de ramen vliegt. Het vormt echtej; geen bedreiging van de rechtsstaat en staat bijvoorbeeld in schril contrast tot rassenrellen in een wijk als Brixton in Londen. Het huwelijk is het beste middel te gen vandalisme. Met een kind en een hypotheek gaat de amuse mentswaarde van het zich misdra gen als voetbalsupporter er snel af'. (De Britse antropoloog Gary Armstrong, die de afgelopen tijd in Nederland veldwerk heeft ge daan, in NRC Handelsblad). „De transfer van het jaar is niet Ronald Koeman voor 25 miljoen van PSV naar Barcelona, maar is de twee van Breda voor nul komma nikè naar hun oude Duitse club. Voetbal is oorlog". (Columnist Youp van 't Hek in NRC Handels blad). „De armoede houdt ons netjes. Wij hebben echt geen mogelijkhe den om met geld te rommelen. De club heeft een voorzitter die een simpele loonslaaf is bij Hoogovens. En, zonder iemand verdacht te wil len maken, mensen met financiële armslag zoals bij voorbeeld een Dé Stoop, Marten Eibrink of Klaas Mo lenaar lopen bij ons niet rond". (Haarlem-voorzitter Henk Hut in het Haarlems Dagblad inzake FIOD-invallen en zwart geld).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21