LEIDSCH DAGBLAD Sovjettroepen uit Kabul vertrokken i* IN EIK HUIS THUISI POIRIT Groep jongeren slaat na carnavalsfeest 9 mensen ziekenhuis in Nog 500 militairen bewaken vliegveld EÈdÊk Y^Jisfe vakbekwame timmerlieden Felle brand verwoest basisschool De Horst Actie bij 38 vervoersbedrijven ANDIJVIE EN SLAVINKEN af* 1.99 100 814,129,1190 Paniek gezaaid via de telefoon 2,5 miljoen aan extra prijzen in Bank- en GiroLoterij. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD VANDAAG Yvonne van Gennip heeft gis teren (voorlopig) afscheid ge nomen van het internationale schaatsen. De Haarlemse deed dat met een bronzen me daille op het wereldkam pioenschap in Lake Placid waar zij twee Oostduitsen (IVIoser en Kleemann) voor moest laten gaan. Een slechte wissel op de 1500 meter ver prutste haar kansen op goud. De drievoudige Olympische kampioene van Calgary, na twee afstanden nog tweede, verloor op de mijl en in bet rechtstreekse duel met Euro pees titelhoudster Kleemann kostbare tijd op de kruising. Meer dan een derde plaats in het eindklassement zat er toen niet in. In het vernieuwde Hout- Maandag 6 februari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38868 Prijs fl. 1,25 NOORDWIJKERHOUT - Een groep van zes jongeren uit Sassen- heim heeft in de nacht van zaterdag op zondag in totaal negen mensen het ziekenhuis in geslagen. De Sas- senheimers, in de leeftijd van 17 tot 23 jaar, kregen na een bezoek aan de carnavalsviering in de Schelft ruzie met een jongeman, die door de inwoners van het bollendorp in elkaar werd geslagen. De politie van Noord wij kerhout slaagde erin de ruzie te sussen en het slachtoffer te ontzetten. De jon geman werd vervolgens overge bracht naar het ziekenhuis. De zes jongeren bleken hun agressie nog niet voldoende te heb ben afgereageerd en sloegen ver volgens elke voorbijganger in el kaar die ze tegen kwamen op hun weg naar huis over de Maandagse Wetering en de 's Gravelandse weg. Vier mensen werden op deze route bewusteloos gevonden, later meld den zich nog eens twee slachtoffers die zich met wat minder 1 dingen uit de voeten hadden weten te maken. Ook deze gewonden werden overgebracht naar het Aca demische Ziekenhuis in Leiden, waar diverse kneuzingen, ontvel lingen en bloeduitstortingen wer den geconstateerd. Voor de arrestatie van het Sas- senheimse zestal had de Noordwij- kerhoutse politie de assistentie in geroepen van omliggende korpsen. Ondanks de overmacht van de ge zagsdragers gingen de zes toch in de slag met de politie. Daarbij wer den twee politie-agenten in elkaar geslagen. Ook de agenten beland den in het ziekenhuis, waar bleek dat beiden een breuk in het gezicht hadden opgelopen. Hoewel de zes Sassenheimers zijn gearresteerd zoekt de Noord- wij kerhoutse politie nog naar ge tuigen en slachtoffers van de vechtpartijen. Wereldkampioene schaatsen Constanze Moser uit de DDR wordt geflankeerd door haar landgenote Gun- da Kleemann (links) en Yvonne van Gennip die respectievelijk züver en brons in de wacht sleepten. rust maakte Emiel Mellaard op de nationale indoorkam pioenschappen atletiek een fantastische sprong voor waarts. De Brabantse ver springer verbeterde niet al leen het Nederlands record, maar tekende met zijn sprong van 8.23 meter tevens voor de beste wereldprestatie van dit seizoen. Olympisch kampioen Carl Lewis bijvoorbeeld kwam nog niet verder dan 8.15 meter. De KNAU wees na afloop van de titelstrijd alvast 13 at leten aan voor het EK dat over twee weken in datzelfde Houtrust wordt gehouden. Daarbij ook Leidenaar Han Kulker, de kampioen op de 1500 meter. Stadgenote Yvon ne van Dorp. die titels pakte op de 200 en 400 meter, is nog niet zeker van deelname. De Top Twaalf liep voor Mirjam Kloppenburg op een deceptie uit. Na een redelijke start verloor de in Leiderdorp wonende opvolgster van Bet- tine Vriesekoop zaterdag vier partijen. Zondagochtend voelde de tafeltennisster zich te ziek om verder te spelen en gooide het batje er bij neer. KABUL (GPD/Rtr/AP/ANP/DPA/AFP) De meeste Russische soldaten hebben het afge lopen weekeinde de Afghaanse hoofdstad Kabul verlaten. Enkele dagen geleden bevon den zich nog zo'n 20.000 Sovjetmilitairen in en rondom de hoofdstad. Het laatste konvooi heeft volgens Radio Moskou gisteren de Russische grens bereikt. Wel is er nog een klein contingent militairen achtergebleven om het internationale vliegveld van Kabul te bewaken. Volgens het Russische persbureau Tass gaat het om vernieuwd Vanaf vandaag is er elke maandag de rubriek 't Lieve Leventje. Een hele pagina vol informatie over mode, trends, wonen, relaties, gezondheid en vrije tijd. Vandaag aan dacht voor stappers van stand. PAGINA 10 Nieuw is ook de dagelijkse showpagina met interviews en informatie over bekende artiesten uit de show- en ra dio- en televisiewereld. Op deze pagina treft u ook de ru briek Dingen en de strips aan. PAGINA 22 Verder is er voortaan elke dag een hele pagina nieuws over kunst en is de rubriek te levisie toegelicht uitgebreid. PAGINA S 10 en 23 Bovendien zijn alle infor matie-rubrieken (weer, beurs, menu, puzzel, biosco pen en ziekenhuizen) gecon- centeerd op één pagina. Op die pagina vindt u 's maandags ook de rubriek Tips voor trips en de overige dagen de ru briek Trijfel van Nico Scheepmaker. PAGINA 6 Af en toe zon Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur onge veer 6 graden, middagtemperatuur circa 10 graden. Zuidwestenwind, ma tig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog. Mid dagtemperatuur van 7 tot 5 graden met kans op mist in de nacht. Dinsdag 7 februari zon op: 08.10 uur, zon onder: 17.39 uur: maan op: 08.46 uur, maan onder: 19.29 water: 01.27 en 11.511 slechts 500 man. Op de luchthaven landen dagelijks reusachtige II- joesjin-76 transportvliegtuigen met meel, brandstof en materieel. Volgens Radio Moskou zijn er tij dens het transport naar de grens drie soldaten gedood door sneeuw- lawines. Ook elders in Afghanistan zijn Russische troepen bezig met de terugtocht. Twee colonnes zou den het westelijke deel van Afgha nistan hebben verlaten en op weg zijn naar de grens. Andere troepen uit dit gebied zouden later vandaag dit gebied verlaten. Inmiddels is in Teheran bekend gemaakt, dat leiders van de Af ghaanse verzetsbewegingen, die in Iran en Pakistan hun basis hebben, een samenwerkingsovereenkomst hebben getekend. Het akkoord zou zijn bereikt na lang onderhandelen tussen de leider van de in Pakistan opererende mudjaheddins en de leider van de in Iran gevestigde Af ghaanse guerrilla's. Het betreft de vertegenwoordiging van de sji'iti- sche moslims in de consultatieve Breestraat 11 Lelden telefoon 071-12.22.23 raad die over enkele dagen bijeen zal komen om een nieuwe interim- regering te benoemen voor Afgha nistan. Sovjet-minister van buitenland se zaken, Sjevardnadze, is er niet in geslaagd de regering van Pakistan over te halen de wapenleveranties aan het Afghaanse verzet te staken. Sjevardnadze voerde besprekin gen met president Ishaq Khan, pre mier Benazir Bhutto en zijn collega Yaqub Khan. Na afloop werd een gezamenlijke verklaring uitgege ven, waarin de twee partijen be loofden de dialoog over de Af ghaanse oorlog voort te zetten. Hoogtepunt van zijn verblijf noemde Sjevardnadze de Pakis taanse bereidheid te zoeken naar een politieke oplossing van het conflict in Afghanistan en niet naar een militaire. Over wat een dergelijke regeling zou moeten inhouden, blijven de twee partijen het oneens. Het door Pakistan gesteunde verzet weigert met de communisten in Kabul sa men te werken. Maar volgens Sje vardnadze is iedere poging om in Afghanistan een stabiele regering te vormen, gedoemd te mislukken, als de communisten worden bui tengesloten. Hij voegde eraan toe dat Moskou de regering in Kabul zou blijven steunen, maar sloot een eventuele nieuwe militaire interventie van de Sovjetunie uit. Chansonnier Wim Hogenkamp (41) doodgeschoten AMSTERDAM (ANP) - De chan sonnier Wim Hogenkamp (41) is gistermiddag met schotwonden dood in zijn woning in Amsterdam aangetroffen. De politie sluit roof niet uit. De politie werd gealar meerd door de moeder van de chansonnier. Zij was naar de wo ning in de Nicolaas Maasstraat ge gaan, toen haar zoon de telefoon niet opnam. Wim Hogenkamp, vertolker van het Nederlandse chanson, kreeg in 1978 de Louis Davidsprijs voor zijn liedje 'Afscheid'. In 1979 ontving hij een Edison voor zijn langspeel plaat „Heel gewoon". De jury noemde Hogenkamp een talentvol tekstdichter, die de alledaagse rea liteit als inspiratiebron gebruikt voor poëtisch getinte en sociaal geëngageerde teksten. In 1981 zat Wim Hogenkamp in de Nederland se ploeg voor het Songfestival van Knokke. (pagina 22: Wim Hogenkamp: veel zijdig maar ondergewaardeerd ta lent). korte tijd stond het houten schoolgebouw aan de Beije- rincklaan in lichterlaaie. GEVRAAGD Moonen Toet bv telefoon 070-202742 of 02522-13400 UTRECHT (ANP) - De tweede ac- tieweek in het wegvervoer is van morgen in alle vroegte begonnen met stakingen bij 38 bedrijven. Ac ties worden verder gehouden bij 5 pleisterplaatsen en bij de grens post Oldenzaal. In de Leidse regio wordt tot nu toe geen actie ge voerd, zo deelden woordvoerders van de Vervoersbonden van FNV en CNV vanmorgen mee. De chauffeurs willen met hun ac ties de werkgevers dwingen de vastgelopen cao-onderhandelin gen te hervatten met de eisen van de bonden als uitgangspunt. De werkgeversorganisaties hopen nog deze week een voorstel te formule ren dat als uitgangspunt kan die nen voor nieuwe onderhandelin gen. „Zowel de bonden als de werkgevers zijn gevangenen van hun mandaten. Daar moeten we doorheen breken. Ook de bonden zullen hun mandaat opzij moeten schuiven", aldus vandaag werkge verswoordvoerder Sleddering. Dat de werkgevers een onregel matigheidstoeslag van 2 procent gaan betalen, zoals de vakbonden eisen, is nog steeds uitgesloten. DIAMANTROOF - In het Belgi sche Mechelen is gisteravond voor een miljoen gulden aan diamanten en juwelen geroofd. Slachtoffer is een 50-jarige vertegenwoordiger in juwelen die door 4 gewapende en mannen werd gedwongen de kluis in zijn huis te openen. Ze stalen ook nog zijn auto. Maar de werkgevers erkennen het bestaan van onregelmatige werk tijden en denken dat daar andere compensaties voor te vinden zijn, zoals geheel nieuwe arbeidssyste- men of een vorm van de huidige tijd-voor-tijd-regeling. Het internationale transportbe drijf Snel bv uit Woerden heeft vanochtend een kort geding aange spannen tegen de vervoersbonden. Bij het bedrijf wordt sinds gister avond door de helft van de 100 chauffeurs gestaakt. De vrachtwa gens rijden niet weg. Nu al heeft hij boze klanten aan de lijn die ver geefs op hun koopwaar zitten te wachten. Het bedrijf in Woerden vervoert vooral voedsel en bloe men. Dat staat nu in de vrachtwa gens te bederven, aldus Snel. Inmiddels heeft een vijfde be drijf het protocol van de bonden ondertekend. Het gaat om Becker Transport in Soest met ongeveer 40 chauffeurs. Het protocol geldt ook voor de vestiging in Nieuwegein waar 13 man werken. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Slavinken, kilo®®®® 1330 albertheijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEIDEN - Een felle uitslaande brand heeft vanmorgen de basis school De Horst aan de Beij- erincklaan in Leiden nagenoeg in as gelegd. De schade aan de school voor zeer moeilijk opvoedbare kin deren loopt in de tonnen. De oor zaak van de brand is nog niet dui delijk, maar brandstichting wordt niet uitgesloten. Voor de 70 kinde ren van de bijzondere neutrale school, die deze week krokusva kantie hebben, wordt naarstig naar een ander onderkomen gezocht. De brandweer kon ternauwernood zes schildpadden redden. Volgens een medewerker van de school moet het gebouw als verlo ren worden beschouwd. Daarmee is de laatste zogenaamde Finse (houten) school, als zodanig nog in gebruik, in Leiden in vlammen op gegaan. De Beijerincklaan is in middels een bekend adres voor de brandweer. Herhaalde malen is de afgelopen jaren brand geweest in de inmiddels verdwenen Lorentz- LEIDEN - Een onbekende man heeft gisterochtend met een reeks telefoontjes grote onrust veroor zaakt bij een aantal Leidse en Lei- derdorpse gezinnen en instellin gen. Een aantal gezinnen werd mee gedeeld dat hun dochter was aan gerand of dat familieleden plots in het ziekenhuis waren opgenomen. Anderen hoorden dat hun auto bij een overval was betrokken of dat de woning moest worden afgeslo ten in verband met een dreigende explosie in een trafohuisje. Het Leiderdorpse bejaardenhuis De Does werd opgeschrikt met de me dedeling dat de waterleiding was gesprongen en daarom zou worden afgesloten. Bij het AZL kwam een bommel ding binnen en het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp kreeg een telefoontje, zogenaamd van het Energiebedrijf Rijnland, dat gas en elektriciteit enige tqd zou worden afgesloten. Het Leiderdorpse zie kenhuis had al de technische staf opgetrommeld om de situatie op te vangen. Politiewoordvoerder Graveland spreekt van 'hoogst kwalijke telefoontjes die veel on rust hebben veroorzaakt'. school, die eveneens uit hout was opgetrokken. Het vuur in de school De Horst werd omstreeks half vijf gemeld door de politie. De brandweer heeft de brandhaard met groot ma terieel bestreden. Volgens een woordvoerder van de brandweer greep het vuur in de houten school snel om zich heen. Een uur later had de brandweer het vuur onder controle. De nablussingswerk- zaamheden duurden nog tot negen uur vanmorgen. Man 'logeert' heel weekend bij V&D GRONINGEN (GPD) - Een per soneelslid van V&D in Gronin gen trof vanochtend op de meu belafdeling van het warenhuis in een bed een slaper aan. De 40- jarige man bleek zich zaterdag aan het eind van de middag met een paar flessen drank in een kast te hebben verschanst. Na sluitingstijd deed hij zich flink te goed aan de etenswaren in het warenhuis. Ofschoon zijn voedselexpeditie 6 keer het alarm deed afgaan, ontliep hij even zoveel malen de politie door zich weer in de kast terug te trekken. Echt uitslapen zat er vanoch tend voor de man niet in. Deson danks arriveerde hij, begeleid door een paar agenten, goedge mutst op het hoofdbureau. Daar mocht hij verder slapen. (Ingezonden mededeling) ROTTERDAM - In 1989 wordt bovenop het "normale" prijzenpakket 2,5 miljoen gulden uitgekeerd. Er zijn per loterij jaarlijks 6 trekkingen. Hoe het prijzenpakket er dit jaar precies uit gaat zien kunt u lezen in een folder die deze week door heel Nederland wordt verspreid. Daarin zit ook een antwoordkaart voor deelname. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand» 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl. Tel.: Ov.m bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1