Goud laat Van Gennip koud Armoe troef bij sprinters Arnold van der Poel rijdt sterke kilometer Oostduitse Moser verrassend wereldkampioene Het blijft rommelen in de marge MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 19 Titels voor Loef en Aaftink HEERENVEEN (GPD) Tuk als het bestuur van de KNSB is op bezuinigings-operaties, zal het col lege tijdens de evaluatie van dit schaats-seizoen ongetwijfeld het bestaansrecht van de nationale sprintploeg opnieuw aan de orde stellen. De specialisten van de korte afstand werden twee jaar gele den losgeweekt van de allround-formatie van Henk Gemser, omdat zij in die constellatie dreigden onder te sneeuwen. De uit twee vrouwen en vier mannen bestaande ploeg van Eppie Bleeker heeft in de periode daarna zijn dure geld, dat de bond jaarlijks in de sprint-hofhouding steekt, nauwelijks opgebracht. De Friese coach kan ter verdediging van zijn beleid met trots wijzen op de zilveren me daille van Jan Ykema in Calgary en diens zesde WK-plaats in West-Allis; voor het overige is een lang stilzwijgen op zijn plaats. De afgelopen twee dagen werd de armoede aan de nationale top nog eens dubbel en dwars bevestigd in Heerenveen, waar slechts 7 vrou- i de nationale sprinttitels streden. Op het goede optreden van de nieuwe kampioen Arie Loef op de beide 1000 meters na was het optreden van de 22 schaatsende acteurs en actrices LEIDEN - Arnold van der Poel heeft van zich doen spreken tijdens de Nederlandse sprintkampioenschappen die gehouden werden in het Thialfstadion in Heerenveen. De 20-jarige inwoner van Roelofarends- veen reed het afgelopen weekeinde een fraaie zesde plaats in het eindrangschikking bij elkaar. Van der Poel baarde vooral opzien door zijn tweede plaats die hij za terdag behaalde op de 1000 meter. Zijn tijd van 1.17,56 werd alleen ver beterd door de latere kampioen, Arie Loef. Ook gisteren reed Van der Poel een goede kilometer getuige zijn vierde plaats in 1.17,21. Op de 500 meter reed Van der Poel een nieuw persoonlijk record: 39,29. Na afloop verklaarde hij tevreden te zijn over zijn prestaties. Met name de hoge noteringen op de duizend meter kwamen voor hem als een verrassing. Jan Nieuwenhuizen uit Nieuwkoop kwam na een zeer constant gereden toernooi uit op een elfde plaats in het eindklas sement. Jolanda Grimbergen is het afgelopen weekeinde tijdens een jeugdinterland in Heerenveen als derde geëindigd bij de meisjes A. Op de eerste dag behaalde de Rijnsburgse twee derde plaatsen. Zater dag legde ze de 500 meter af in 43,51 en de 3000 meter in 4.39,06. Giste ren werd Grimbergen tweede op de afsluitende 1500 meter in 2.13,10. Haar niet geheel fitte zusje Petra werd bij de meisjes B achtste in de eindrangschikking. Aad Grimbergen is tijdens de marathon van Amsterdam die zater dag op de Jaap-Eden piste gehouden werd als vijfde gefinisht. De Rijnsburger behaalde deze klassering dankzij een goede eindsprint. Lissenaar Edward Hagen legde beslag op de zesde plaats en heeft een plaatsje bij de eerste tien in de algemene rangschikking bemachtigd. van een bedenkelijk niveau. Op de 500 kwam niemand onder de 38-se- conden grens en op de kilometer bleef de internationale norm van 1.14 zelfs helemaal buiten ieders bereik. Dat het sprinten in Neder land ten opzichte van het allround- schaatsen een ondergeschoven kindje is, werd geaccentueerd door de troosteloze ambiance in het vrij wel lege Thialf, dat slechts 200 ver stokte schaatsfans herbergde. De KNSB leed door de slechte op komst een schadepost van circa 20.000 gulden. Bleeker hoopte, dat zijn pupillen na het matte voorseizoen in de af gelopen twee dagen eindelijk eens uit hun schaats-sloffen zouden schieten. De geplaagde coach: „We hebben gepiekt naar dit weekein de. Ik hoopte op een 37'er op de 500 en 1.15 op de 1000 meter. Maar die waren tijden niet haalbaar. Dat geeft natuurlijk vlak voor de WK te denken. De vorm is er gewoon niet. Vraag me niet, hoe dat kan. We hebben exact hetzelfde gedaan als in de vorige winter. Misschien heeft het te maken met de posto- lympische depressie. Bovendien bestond mijn ploeg vorig seizoen uit zes mannen in plaats van vier. Dat gaf veel meer onderlinge con currentie dan nu". Inkrimping Bleeker moest aan het begin van dit schaatsjaar twee namen uit zijn selectie schrappen, aangezien hij ook de verantwoordelijkheid kreeg over Ingrid Haringa en Christine Aaftink. De KNSB beschikte niet over een budget voor een aparte vrouwen-formatie. Jonkman en Terpstra werden de dupe van die inkrimpings-maatregel en werden teruggezet naar het gewest Fries- e sprintkampioen Arie Loef (rechts) is Jan Ykema voorbij gestreefd. land, waar zij onder leiding van Bleekers voorganger Gauke Nij- holt verder gingen. Gistermiddag werd 'de terug keer van de wrekers', zoals een schaatsblad het duo omschreef, een feit. Terpstra en Jonkman, die niet mals zijn geweest in hun kri tiek op Eppie Bleeker, werden res pectievelijk derde en vierde in Heerenveen en zijn op grond van die prestatie naast Loef en Ykema aangewezen voor de wereldkam pioenschappen. Arie Loef werd dankzij zijn rede lijke tijden op de beide kilometers opvolger van Ykema. De HTS-stu- dent uit Eindhoven, die matig uit de voeten kan op de 500, zat een maand geleden nog in zak en as tij dens de afstandskampioenschap pen. „Het liep daar voor geen me ter. Ik zat echt in een diep dal. Daarna zijn we naar Davos gegaan en daar kwam ik gelukkig tot rust", aldus de pas 19-jarige Brabander die zijn aard niet verloochende en Jan Ykema, die na zijn succes in Calgary besloot om er nog een jaar aan vast te plakken omdat de we reldkampioenschappen zich dit jaar dicht bij zijn huis afspelen, heeft een knappe WK-missie in middels uit zijn hoofd gezet. „Het gaat dit seizoen niet goed. Ik ben me misschien te laat met het schaatsen gaan bezighouden. Pas in september kreeg ik er zin in. Daarna moest er vijftien kilo af. Dat is gelukt, maar de vorm is er nog lang niet. Ik denk niet, dat het wat wordt tijdens de WK. Drie we ken is te kort om nog veel progres sie te kunnen maken. Ik ben al lang blij met een plaatsje bij de eerste tien", aldus Ykema. In tegenstelling tot Jan Ykema prolongeerde Christine Aaftink haar titel wel. De kolos uit Baam- brugge won drie afstanden. Aaf tink kon zich op de eerste 1000 me ter zelfs een slechte laatste bocht Lachen vergaat Jan Wiebe Last LAKE PLACID (GPD) - Zo stra lend als de Oostduitse schaatsdele- gatie na afloop van het WK voor vrouwen in Lake Placid rondliep, zo bedrukt stonden de gezichten in het Nederlandse kamp. Zetten de pupillen van DDR-coach Gabi Fuss de tendens van het EK in Ber lijn, toen ze zelfs de drie eerste plaatsen bezetten, vrolijk voort en bewees de wereldtitel van de 23-ja-, rige economiestudente Constanze Moser dat Gunda Kleemann niet de enige topper is, Jan Wiebe Last was zichtbaar teleurgesteld in de magere Oranje-oogst. De „enkele medailles op de di verse afstanden", waarop de Zwol lenaar vooraf had gerekend, werd er precies één, een bronzen plak voor Van Gennip op de vijf kilome ter. En ook het uitgangspunt van twee rijdsters bij de beste vijf werd niet gehaald. Behoorden alle vier de DDR-vrouwen tot de bovenste acht, Van Gennip was de enige Ne derlandse die zover reikte. Marieke Stam werd negende, Herma Meijer elfde en Petra Moolhuizen sloot de rij als zestiende. „De enige over wie ik tevreden kan zijn is Herma", reageerde Last. „Ze heeft zich goed staande gehou den in haar eerste WK, vrij con stant gereden. Brutaal elfde wor den, dat is netjes. Petra en Marieke hebben gewoon matig gepresteerd. Daar kun je lang en breed over pra ten, maar die feiten liggen er. Stam had erg veel last van de kou en Pe tra was gewoon niet vooruit te branden. Het is jammer, we heb ben de lijn van het EK (vier bij de eerste tien, red.) juist bij het hoog tepunt van het seizoen niet kunnen doortrekken". „Ja, de Oostduitsers waren te verslaan, ze ploften de laatste ron den toch behoorlijk in elkaar, maar dan moet je alles mee hebben", meende de bondscoach, die er des gevraagd aan toevoegde het te be treuren dat hij Yvonne van Gennip niet het hele seizoen onder zijn hoede had gehad. „Of ze dan wel wereldkampioene was geworden? Ik zeg eerlijk dat ik daar ook ge dachten over heb. Je levert nu een maal de beste prestaties bij een re gelmatig leven en dat heb je in de kernploeg". WIELRENNEN - Luis Herrera rijdt dit jaar slechts één grote ron de: de Tour de France. De Colom biaanse klimmer wil volledig fit aan de start verschijnen. Zijn ploeg rijdt naast de Tour ook de Giro d'I- talia. JUDO In Zürich werd de loting verricht voor het Europese beker toernooi voor judoclubs. Ruy Nijmegen ontmoet in april in een uitwedstrijd de Franse kampioen, die nog niet bekend is. Judoclub Boersma komt in Amersfoort uit tegen Record uit Belgrado. AUTOSPORT - De Grand Prix van de Verenigde Staten in de for mule 1 zal de komende vijfjaar in Phoenix worden gehouden. Dat heeft de FISA zaterdag bekend ge maakt. De eerste formule 1-race in Phoenix wordt op 4 juni afgewerkt. Vorig jaar werd nog in Detroit gere den, maar het stratencircuit aldaar werd te gevaarlijk gevonden. LAKE PLACID (GPD) - Niets was aan het toeval over ge laten om Yvonne van Gennip een passend afscheid te be zorgen bij haar laatste wereldkampioenschap. Maar het immer stralende middelpunt doorkruiste zélf letterlijk het eerbetoon, dat de uitgebreide 'feestcommissie' haar in La ke Placid zo graag had willen bewijzen. De onbegrijpelijke blunder op de slotwissel tijdens de cruciale 1500-meterrit tegen Gunda Kleemann bevestigde slechts de indruk dat Van Gennip mentaal weer te kwetsbaar was om de mondiale titel voor zich op te eisen. Dank zij een sterke vijf kilometer, waarop ze derde werd en zo de eni ge afstandsmedaille veroverde voor Nederland, kwam de Haar lemse toch nog op het erepodium terecht. Het brons achter de verras sende Oostduitse wereldkampioe ne Constanze Moser en haar als fa voriet getipte landgenote Gunda Kleemann miste echter elke glans. Voor de achtste keer op rij pakte de DDR goud en ondanks acht jaar allroundschaatsen greep Yvonne van Gennip weer naast een belang rijk internationaal toernooisucces. Het zal er ook niet meer van ko men en de 'golden girl' van Calgary accepteerde dat 'gelaten', zoals ze zelf zei. „Het kan me eigenlijk niet zo veel schelen", was de letterlijke Van Gennip haar op- terboer pijnlijk in de oren hebben geklonken. De Fries was in gezel schap van Ron Mulder (directeur Ice Productions) en fysiotherapeut Watto van der Velde op speciaal verzoek van Van Gennip naar Lake Placid gereisd („anders was ik niet gekomen"). Inclusief de officiële kernploegstaf kwam haar begelei dingsteam daarmee op zeven man. Het mocht allemaal niet baten; en wie weet lag juist die overtrok ken aandacht wel ten grondslag aan Van Gennips grillige prestatie curve. De Noordhollandse, fysiek helemaal in orde, had zichtbaar moeite met haar concentratie. „Je moet altijd een compromis zoeken tussen willen en ontspannen blij ven", sprak Van Gennip ware woorden, maar in haar geval leek de zucht naar afleiding duidelijk de overhand te hebben. Temeer om dat andermaal de zelfovertuiging ontbrak. „Die WK-titel past niet bü me", riep de olympische vedette halfserieus na de eerste dag, om er 24 uur later nog eens aan toe te voe gen dat „zo'n wereldkampioen schap wel heel leuk was geweest, maar ik had het toch nooit kunnen worden. Daarvoor zijn die Oost duitse meiden gewoon te sterk op het langere werk". Haperingen Desondanks nam Van Gennip na twee afstanden de tweede plaats in, slechts anderhalve seconde achter Moser. In het kielzog van sprintster Hashimoto kwam er een onver-; wacht goede 500 meter uit de bus (zesde tijd), waarna op de drie kilo meter de eerste haperingen aan het licht kwamen. Tot ergernis van Kloosterboer, die aan de overkant van bondscoach Jan Wiebe Last fel meeleefde maar verder elke con frontatie meed, verviel „ze weer in de oude fout. Op dit harde jjs heb je geen glijfase, dan moet je je slag kort houden". Van Gennip bevestigde dat later. „Ik zocht naar mijn ritme; pas na verloop van tijd durfde ik harder af te zetten. Maar door die kou heb je automatisch de neiging lange klap pen te maken". Toch was Van Gen nip één van de weinige rijdsters die niet klaagde over de barre omstan digheden zaterdag, met bijna 20 graden vorst. „Voor de start dacht ik lekker aan Hawaii", lachte ze. „Morgen neem ik misschien een ander leuk eiland". Gezien de anti-climax gisteren op de 1500 meter („ik wist dat het daar moest gebeuren, ik was vast besloten om tot op de bodem te gaan") kwam onmiddellijk de sug gestie dat Van Gennip wellicht Tiengemeten in gedachten had ge had. Bij de laatste kruising in de rit tegen Kleemann wilde Van Gennip vanuit de binnenbaan voor de Oostduitse langs, maar ze had veel te weinig snelheid voor die ma noeuvre. Van Gennip moest inhou den, ging zelfs bijna staan en ver loor daardoor minstens anderhalve seconde. Intuïtief „Het was een intuïtieve beslissing, geen concentratieverlies", meende Kloosterboer. „Het had net ge kund, maar dan had ze het direct uit de bocht moeten doen. Maar dat is haar stijl nu eenmaal niet", vond Last. Van Gennip zelf over het inci dent: „Kleemann zat stuk, ik dacht: ik ga er gewoon voorbij. Misschien had ik door moeten ram men, maar dan was ik zeker gedis kwalificeerd. En dat kun je als er varen rijdster natuurlijk niet ma ken bij je laatste WK-toernooi". In tegenstelling tot de begelei dingsstaf leed de impulsieve en sfeergevoelige flap-uit echter niet onder katergevoelens. „Je kunt wel blijven mekkeren en naden ken, maar daar schiet je niets mee op", relativeerde Van Gennip haar voor de zesde keer mislukte machtsgreep. Het vat vol tegenstel lingen rijdt deze week nog World- cup-wedstrijden in Butte en Cal gary, waarna Van Gennip op 14 maart tijdens het Heerenveense IJsgala definitief afscheid neemt. In april krijgt ze namelijk een nog onduidelijke functie bij een verze keringsmaatschappij (Equity en Law) en de Haarlemse verwacht niet dat ze daarna tijd en zin heeft ^permitteren; concurrentie was er toch niet. Ingrid Haringa was ziek en Stam, Meijer en Van Gennip vertoefden in Lake Placid. Aaftink: „Het was waardeloos, dat ik geen concurrentie had. Anders was er nog een beetje spanning geweest". Aaftink wordt tijdens de WK in ie der geval vergezeld van nummer twee Anita Loorbach. De overige twee tickets worden op 14 februari pas verdeeld. SCHAATSEN - Bij internationa le schaatswedstrijden in Inzeil is Viktor Langewerf zaterdag tweede geworden op de 1500 meter in 2.08.00. Winnaar was de Westduis- ter Bayer in 2.02.59. Op de 500 me ter ging de Westduitser Streb de Sovjet Goeljcuev vooraf: 38.12 te gen 38.15. Korotkov is slimmer dan medevluchters AMSTERDAM (ANP) - Konstantin Korotkov, de 'schaatsgastarbeider' uit Leningrad, is zaterdag op de Amsterdamse Jaap Edenbaan win naar geworden van de Amstel- bochtcup, geldend voor de KNSB- beker. Korotkov had met nog 14 anderen, bij wie Jan Kooyman, Frits Schalij, Erik van den Boogert en natuurlijk de overslijtbare Ne derlandse marathonkampioen Dries van Wijhe, ongeveer 30 ron den voor het einde een uitlooppo ging met succes afgerond en het peloton op 400 meter gezet. In de slotfase verraste Korotkov zijn me devluchters. Hiermee was de strijd, voorzover van strijd gesproken kan worden, gestreden. De vedetten hielden het bijna allemaal voor gezien. De krachten werden duidelijk ge spaard voor de zware 200-kilome- terwedstrijd, die volgende week in Canada met de wereldtitel als inzet wordt gereden. Alleen in de beginfase was er even van strijd sprake, maar door het hoge tempo was het onmoge lijk een scheuring teweeg te bren gen. Totdat een aantal gretigen el kaar vond. Daarbij waren Van Wij- .he, Cazemier, Schalij, de beide Sovjets Korotkov en Mozin, Kooy man, Takken en Hagen, bij wie zich later nog enkelen aansloten. Door goede samenwerking werd een ronde voorsprong verkregen. Vijf ronden voor het einde ver slapte even de aandacht van de uit lopers. Korotkov maakte er ge bruik van om weg te vluchten en weg te blijven. De sprint van het pelotonnetje werd daarna gewon nen door Yoeri Takken voor Andy van de Pauw. In het klassement voor de KNSB-cup vergrootte Kra mer zijn voorsprong op Van Kem pen door als 19 vlak voor Nieuwve- ner Van Kempen. Maim en Blair op WK sprint LAKE PLACID (ANP) - Eric Flaim en Bonnie Blair zullen de Amerikaanse ploegen aanvoe ren tijdens de wereldtitelstrijd sprint, die op 24 en 25 februari in Thialf in Heerenveen wordt gehouden. Flaim, die het komend week einde in Oslo zijn wereldtitel bij de allrounders zal verdedigen, zal vergezeld worden door Dan Jansen, Nick Thometz en Dave Cruickshank. Olympisch kam pioene op de 500 meter, Bonnie Blair, krijgt gezelschap van Ta- ra Laszlo, Mary Docter en Kris ten Talbot. Na de 3000 meter hadden Yvonne van Gennip en Jan Wiebe last nog volop pret Short-trackers Veldhoven en Velzeboer snel LEIDEN - De zesde short-track wedstrijd in het kader van de Aegon-cup die zaterdag in Zoeter- meer werd gehouden is bij de man nen gewonnen door Charles Veld hoven. De Oegstgeestenaar won de 500 meter in 46.50. Woubruggenaar Jan Hoogeveen werd tweede en Jacco Mos eindigde als derde. Door dit resultaat heeft Veldhoven zijn voorsprong in het algemeen klassement versterkt. Veldhoven heeft met nog één wedstrijd voor de boeg een voorsprong van 4 pun ten op Hoogeveen en 16 punten op Richard Suyten die zaterdag ze vende werd. Bij de vrouwen was de hoogste eer weggelegd voor Monique Vel zeboer die 51.76 nodig had voor de 500 meter. Joëlle van Koetsveld en Priscilla Ernst eindigden als twee de en derde. In de algemene rang schikking leidt Velzeboer met een voorsprong van 3 punten op Van Koetsveld en 11 punten op Ernst. Dat de Leidse shorttrack club IHCL in Nederland op een een zaam niveau staat blijkt wel uit de aflossingskoers die bij de mannen gewonnen werd door IHCL 2 vóór IHCL 1 en' Amsterdam Flyets. Ook bij de vrouwen ging de zege naar Leiden. IHCL 1 werd eerste voor IHCL 2. den. „Ik ben in mijn werk net zo'n streber als op de ijsbaan, dus waar om zou ik het schaatsen er dan nog bij doen?" De tijd zal het ongetwij feld leren. JEROEN TE NUIJL Tweede plaats Jan Lammers DAYTONA (SID) - Jan Lam mers is met zijn equipe tweede geworden in de 24-uursrace van Daytona Beach. Met de Ameri kaan Price Cobb, de Deen John Nielsen en de Brit Andy Walla ce moest Lammers achter het stuur van een Jaguar XJR9 slechts één minuut en 26 secon den toegeven op de Porsche 962 van de Brit Derek Bell, de Fransman Bob Wollek en de Amerikaan Michael Andretti. De winnende wagen legde 621 ronden op het circuit af, dat is 3.558 kilometer met een gemid delde snelheid van 148 km/uur. Het was de twaalfde zege van Porsche in dertien edities van deze 24- LAKE PLACID (GPD) - Net als in West-Berlyn tij dens de Europese kampioenschappen kon ook de mondiale titelstrijd in Lake Placid allerminst recla me voor het vrouwenschaatsen worden genoemd. Volgens verwachting waren er weer minder toe schouwers dan officials en deelneemsters, terwijl de internationale status van het WK door rijdsters als de in slow-motion over de baan krabbelende en bijna 46-jarige Nieuwzeelandse Ans Kremer eerder een lachwekkend karakter kreeg. En wat te denken van het echtpaar met kinderwa gen, dat tijdens de vijf-kilometerrit van Marieke Stam doodleuk de baan overstak? Het Amerikaan se televisiestation CBS maakte weliswaar twee da gen lang opnamen van het haast folkloristisch aan doende evenement, maar meer dan 20 minuten zal er niet van worden uitgezonden. Ook Ron Mulder, directeur van het bureau Ice Productions dat onder andere de belangen van Yvonne van Gennip behar tigt, onderkende gisteren dat „het damesschaatsen een marginale bezigheid" is. Het lijkt derhalve uit gesloten dat 'zijn' alternatieve of commerciële kern ploeg volgend seizoen nog vrouwelijke rijdsters zal herbergen nu Van Gennip stopt. Feit blijft volgens Mulder echter wel dat de af scheidingsbeweging, die volgende maand ook Leo Visser kwijtraakt, haar bestaansrecht heeft bewe zen en straks 'op bredere basis' verder moet. „Wij hebben ook geleerd. Twee heren en twee dames is te weinig". Omdat in Nederland het geschikte po tentieel nu eenmaal beperkt is en Mulder om con flicten met de schaatsbond uit de weg te gaan „nie mand benadert, ze moeten maar naar ons toe ko men", richt hij zyn blik ook op het buitenland. „Het mannenschaatsen is internationaal nog wel interes sant. Daar heb je ook meer globetrotters, jongens als Hadschieff, Gustafson, wat Amerikanen". Met eerstgenoemde, evenals met Flaim, heeft Mulder al contact gelegd. Het financiële draagvlak voor een grotere alterna tieve mannenploeg naar wielervoorbeeld is naar mening van Mulder geen probleem. „Het meeste geld ben je kwijt aan de medische begeleiding. Ons huidige budget komt voor maar 60 procent van de twee sponsors (Mastum en Salvesen, red). De rest verdienen we op andere manieren, met TV-optre- dens, startgeld zoals bijvoorbeeld in Frankfurt en door goedkoper dan de bond trainingskampen te organiseren. Alle beetjes helpen". Ice Productions werkte dit seizoen voor de schaatsploeg met een begroting van zo'n 450.000 gulden. „Op minder dan een ton na hebben we die nu rond. Eind maart kunnen beide schaatsers (Van Gennip en Visser, Grimbergen en Orie 'vergeet' Mulder even, red.) toch tevreden zijn. Aan de mini male doelstelling die we in ons hoofd hadden is ruim voldaan".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19