PORT alleen gegorgeld' De sprong naar de wereldtop Jos Pronk: 'Ik heb SpooTTV Basken bejubelen Ben Johnson Emiel Mellaard redt slaapverwekkend NK indoor Braziliaanse coach laat Romario vallen Al 13 atleten zeker van EK MAANDAG 6 FEBRUAR11989 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 SAN SEBASTIAN (ANP) - De toeschouwers bij de „Zes Uur van Baskenland" op de wieler baan van San Sebastian hebben de Canadese atleet Ben Johnson, die door de organisatoren voor het lieve sommetje van 40.000 gulden als de grote attractie van het evenement was binnenge haald, als een held bejubeld. De bij de Olympische Spelen op gebruik van anabolica betrap te sprinter, die voor het eerst sinds Seoul zijn gezicht weer in het buitenland liet zien, was aan gezocht om het startschot te ge ven voor de wielerkoers en de prijzen uit te reiken. Johnson bleef evenwel de gehele wed strijd langs de baan, stond, zij het ieder woord wegend, journalis ten te woord en deelde welwil lend handtekeningen uit. De in Jamaica geboren atleet gaf te vens blijk enige humor hervon den te hebben, al was die een tik keltje bitter. Hij vroeg tenminste aan een Spaanse meisje of het kind wel zeker wist, dat het een krabbel wilde van een gedro geerde. De komst van Johnson, die de training heeft hervat en uitziet confrontatie met Carl Lewis, naar San Sebas tian was voor de Westduitse do- pingdeskundige Manfred Doni- ke aanleiding de internationale wielrenunie (UCI) van zijn be zwaren tegen de stunt op de hoogte te brengen. De Baskische organisatoren van de Zes Uur wezen het commentaar van Do- nike van de hand. Zij stelden simpelweg, dat Johnson niet aan de wedstrijd zou meedoen en dat hij hoe dan ook nog steeds de houder van het wereldrecord op de 100 meter is. Volgens een woordvoerder blijft een wielren ner die zegeviert in Parijs-Rou- baix ook winnaar van Parijs- Roubaix als hij later in het sei zoen betrapt wordt op doping tij dens een kermiskoers. Er werd overigens wel secuur voor gezorgd dat dé foto van het evenement niet kon worden ge maakt. Johnson, die bijna alle aanwezige renners de hand schudde, werd zorgvuldig uit de buurt gehouden van Tourwin naar Pedro Delgado, die afgelo pen zomer uit de vingers van de dopingspeurders glipte dankzij het door de UCI nog niet verbo den camouflagemiddel probene- cide. Ben Johnson schudt na afloop van de Zes Uur de Nederlander Mathieu Hermans de hand. (foto AP) Profspeler neergestoken KREFELD (SID) - De 23-jarige voetballer Thomas Stickroth Bundesligaclub Uerdingen is terdag in Krefeld bij een vecht partij door messteken ernstig ge wond geraakt. De middenvelder werd verscheidene keren in de hartstreek gestoken. Hij had ge luk dat het hart zelf niet werd ge raakt. Stickroth, die aan het begin van het seizoen door Uerdingen werd overgenomen van Hom burg, ligt nog wel op de afdeling intensive-care, maar zou buiten levensgevaar zijn. De dader is ge arresteerd. Bij Ajax de grensrechters 'op z'n Engels' AMSTERDAM (GPD) Scheidsrechter Jaap Uilenberg zorgde zaterdag in de Amster damse Watergraafsmeer voor een uniek incident In de be ginfase van de tweede helft van het bekerduel tussen Ajax en FC Utrecht dirigeerde hij zijn grensrechters Vloedgraven en Krul naar de andere zijde van het veld. De arbiter uit Enschede liet zijn assistenten het duel 'op z'n Engels' afmaken omdat fans van FC Utrecht en Ajax, die merkwaardig genoeg een plaats hadden gekregen in be lendende hoekvakken, elkaar trachten te bestoken met pro jectielen. De supporters wisten de afstand echter zelden te overbruggen. Grensrechter Krul dreigde daarvan het slachtoffer te worden. pers op de voet gevolgd. Alle doel punten die hij tot nu toe voor PSV maakte, werden door de televisie stations uitgezonden en talloze ma len herhaald. Bondscoach Lazaro- ni verklaarde dat hij alleen spelers had geselecteerd die zich het afge lopen jaar bewezen hadden. De reacties waren vol ongeloof. 'Heeft hij dan niet Vasco geholpen één van de grote clubs te worden? Heeft hij op de Olympische Spelen zich dan niet als topscorer bewe zen? Telt dan niet wat hij voor PSV doet?', zo vroegen journalisten zich in de kranten af. Tot verbazing van velen komt de naam Romario de Souza Faria in derdaad niet voor in de zaterdag of ficieel bekendgemaakte selectie van Lazaroni, die pas twee weken geleden werd aangesteld na een rij kelijk beloond verblijf in Saudiara- bië. Romario werd een basisplaats toegedicht. „Niets staat nog vast. Ik heb diegenen gekozen, die vol gens mij tot nu toe echt hun sterren verdiend hebben", verklaarde La zaroni laconiek. Hij wilde verder geen commentaar leveren. AMSTERDAM (GPD) De schaatscarrière van Jos Pronk is ten einde. De marathon schaatser uit Oostgraftdijk is betrapt op het gebruik van doping tijdens het Nederlands kampioenschap in Assen. De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond schorste Pronk het afgelopen weekend voor vijftien maanden, en schrapte hem bovendien uit de uitslag van de NK op kunstijs, waardoor hij zijn bronzen medaille zal moeten inleveren. Voor de 40-jarige campingbeheerder betekent de schorsing niet anders dan het einde van zijn schaatsloopbaan. Jos Pronk in betere tijden. Zoals het e ping betrapte Pronk nooit meer. Bij het NK op 14 januari werd, zoals gebruikelijk bij een nationale titelstrijd, dopingcontrole uitge voerd. In het urinemonster van Pronk werden sporen van efedrine aangetroffen. Het toelaatbare cijfer is vijf, bij Pronk werd een waarde van 7,4 aangetroffen. Ook de con tra-expertise, uitgevoerd in Utrecht, leverde eenzelfde resul taat op. De vrolijke, immer goedlachse Pronk is volledig van slag en daags na het bekend worden van de fei ten nog nauwelijks aanspreekbaar. „Ik schaats vijftien j^ar op de mara thon en ben altijd dezelfde. Ik heb nooit iets gebruikt, maar uitgere kend voor dat nationale kampioen schap heb ik om een keelpijn te be strijden wat Nattermann gegor geld. In de twee dagen voor die 14e januari heb ik misschien éénzesde deel van één flesje gebruikt. En nog niet eens doorgeslikt, ik heb al leen gegorgeld. Als ik dit had gewe ten had ik in de wedstrijd geen laatste demarrage geplaatst. Dan was ik misschien zevende gewor den, maar had ik niet naar de con trole gehoeven". Jos Pronk beseft terdege dat de DEN HAAG (GPD) - De sprong van Emiel Mellaard naar de wereldtop redde de nationale indoorkampioenschap pen die slaapverwekkender waren dan ooit tevoren. In het met heel veel geld, 18 miljoen gulden, opgekalefaterde Houtrust sprong de wereldprestatie van het 22-jarige zon dagskind uit Spijkenisse er gisteren uit. Zijn 8 meter 23 be tekende niet alleen een forse verbetering van het Neder landse record van Frans Maas (8.06), maar ook van de beste jaarprestatie van Carl Lewis (8.15) Het ijzersterke optreden van Mel laard, die vier van de zes keer ver der dan acht meter sprong, was het enige echte hoogtepunt van de oersaaie NK die slechts in de per soon Rob van der Klundert een aangename surprise kende. De Brabantse sprinter troefde ieder een, inclusief de hopeloos falende Achmed de Kom, af op de 200 me ter. Emiel Mellaard meent zichzelf met de hulp van Ted Troost geeste lijk te hebben bevrijd. De nieuwe Mellaard doet niet meer aan strak ke planningen, leeft bij de dag en kent geen faalangst meer. In hoe verre dat het werk is van de roem ruchte haptonoom Troost is moei lijk te meten. Wel te peilen is de vorm waarin Mellaard verkeert en die is niet gering, zoals gistermid dag bleek. Test Zaterdag had Mellaard een meer dan geslaagde snelheidstest afge legd in de series van de 60 meter. Zijn 6,86 werd zelfs in de eindstrijd niet geëvenaard. Een dag later slaagde hij er al tijdens de eerste verspringronde in zijn topsnelheid om te zetten in een verre sprong: 8.08, twee centimeter verder dan de afstand waarmee Frans Maas vorig jaar in Budapest Europees indoor- kampioen werd. Bij zijn derde poging vloog Mel laard naar 8.23 en dat was zelfs drie centimeter verder dan zijn eigen Nederlandse outdoor-record. "Zo'n geslaagde eerste sprong is bepalend voor een sterke serie", analyseerde het grote talent. "Je hoeft je nergens meer zorgen om te maken en kunt heel ontspannen blijven springen. Het gaat dan bij na vanzelf, je hoeft nauwelijks meer na te denken". Met 8 meter 23 neemt Mellaard de eerste plaats in op de wereld ranglijst van dit indoorseizoen en geldt hij bovendien als één van de belangrijkste kandidaten om Frans Maas over twee weken af te lossen als Europees indoorkampioen. Maar de titelhouder kondigde gis termiddag strijdlustig aan dat hij zich in hetzelfde Houtrust niet zon der slag of stoot zal overgeven. Maas kwam op 'de nationale' niet verder dan 7.97, maar sprak toch van een geslaagde generale voor de EK. De verrassende winnaar van Budapest kwam in Den Haag voor het eerst sinds lange tijd weer aan de verspringbak. Een zware enkel blessure heeft de Brabander negen maanden uit de roulatie gehouden. "Die periode was een zware beval ling, maar ik voel me sterker dan ooit", aldus de naar El Paso uitge weken sportstudent. "Ik heb nog nooit al aan het begin van het sei zoen tegen de acht meter gespron gen, dus dat belooft wat. Op dit mo ment kom ik nog wat snelheid te kort en omdat ik zo lang geen wed strijden heb gesprongen, moet ik nog zoeken naar het juiste ritme. Daarvoor heb ik precies twee we ken de tijd en dat moet voldoende zijn". Geluk In tegenstelling tot Maas kan de Europese titelstrijd voor Mellaard niet snel genoeg losbarsten. "Óp dit moment ben ik geweldig in vorm en ik weet niet of ik dat twee weken kan vasthouden", vraagt de Nederlandse favoriet zich af. „Vorm is iets merkwaardigs en heeft alles te maken met gevoel, maar ook met geluk. Bij versprin gen speelt geluk een belangrijke rol. Het verschil tussen een geldige en ongeldige sprong is minimaal. Als je aanloop drie keer achter el kaar een millimeter te lang is, schiet je in de stress. Dan kun je nog zo goed in vorm zijn, je gaat prompt verkrampt springen. Maar voorlopig maak ik me nog niet druk om de EK. Ik leef bij de dag en vandaag geniet ik van dit suc- Wie wel vooruit blikt is Rien Mel laard, de trotse vader en begeleider r de beste wereldprestatie van dit seizoen. De verspringer kwam tot 8.23 straf van vijftien maanden voor hem als 40-jarige neerkomt op 'le venslang'. Daarom heeft hij ook be roep aangetekend tegen de straf maat. Maar of het veel zal helpen is zeer de vraag. De reglementen van de KNSB inzake het bestraffen van dopinggebruik zijn duidelijk. Voor een eerste overtreding staat vijftien maanden, een tweede overtreding betekent levenslange uitsluiting. Jos Pronk behoort sedert 1975 tot de betere marathonschaatsers. Hij behaalde 26 overwinningen op kunstijs. Hij stond bekend om zijn aanvallende manier van schaatsen en had de beschikking over een vaste supporterschare die hem volgde naar elke wedstrijd. Pronk is zeker geen type 'pakker' en daar om wil hij ook actie gaan onderne men tegen de in Assen gevolgde procedure en de hoogte van de straf. Triest Namens de landelijke technische commissie marathon spreekt se cretaris Joop Bezembinder van een 'trieste gebeurtenis'. „Maar dan meer voor Jos Pronk, dan voor het marathonschaatsen", aldus Be zembinder. „Het marathonschaat sen komt hier wel weer overheen. Voor Jos Pronk vrees ik van niet. Persoonlijk vind ik het een onbe grijpelijke zaak". Pronk heeft de strijd tegen zijn straf in handen gelegd van zijn ploegleider Co Giling. Deze ex- schaatser stelt nadrukkelijk dat er procedurefouten zijn gemaakt voor en tijdens de afname van de urine. „Ik kreeg ook pas vrijdag, royaal na de contra-expertise het eerste bericht. Die contra-experti se is ook zonder onze aanwezigheid uitgevoerd. Bovendien plaats ik vraagtekens 'achter de hoogte van de straf. Het ISU-reglement schrijft inderdaad een schorsing van vijftien maanden voor, maar volgens mij is het marathonschaat sen niet officieel erkend door de ISU. Maar goed, ik ben er al een paar jaar van overtuigd dat de KNSB het marathonschaatsen een niet al te warm hart toedraagt". van de tweevoudige Nederlandse recordhouder: "Met zijn huidige snelheid kan Emiel zeker 8.50 springen. Technisch is het nog lang niet volmaakt wat hij doet. Maar hij komt stapje voor stapje verder. We willen niets forceren en daarom hebben we in Seoul (waar Mellaard zich in de finale met een voetbles sure terugtrok red.) ook geen enkel risico genomen. Hier is gebleken dat we daar verstandig aan hebben gedaan. Emiel heeft zich tot nu toe elk jaar verbeterd en die ontwikke ling zal zeker doorgaan tot 1992. Dan, bij de Spelen van Barcelona, moet hij er echt staan". JAAP VISSER MAANDAG 17.5&18.40 BBC 2: WK Alpine skiën: re portages met o.a. slalom vrouwen in Vail. 18.12-18.32 Ned 2: Van Thuisschaker tot Clubschaker: twaalfdelige cursus. 19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama: met een dubbelportret van schaatsers Leo Vis ser en de Griek Loucas Tatsoulas, basket bal (Den Heider-Den Bosch), een spor- toverzicht en het doelpunt van de week. 19.30-21.15 Did 2: Die Sport-Reportage: verslag van de WK Alpine skiën in Vail (sla lom, eerste en tweede manche). 20.00-20.30 Did 3: Ente Lippens: portret van een ex-voetballer. 20.00-20.30 BRT 2: Extra Time. 20.00-20.35 Super: NBA Today: vooruitblik op basketbalwedstrijden. 20.30-21.10 BBC 2: WK Alpine skiën: ver- slaèj vanuit Vail. 21.17-21.55 Ned 3: Sport Studio. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 23.35-00.05 Did 2: ZDF-WM Studio Vail: samenvatting van de vandaag gehouden wedstrijden tijdens de WK Alpine skiën. DINSDAG 09.55-13.00 Did 2: Die Sport-Reportage: WK biathlon in Feistriz, (Oos) 20 km. he- 17.00-17.30 Ned 1: Liever Sportiever: met adviezen, kosten voor- en nadelen van di verse sporten. 17.25-18.00 Ned 2: De Bal is Rond: acht- delig jeugdvoetbalprogramma. Marathonschaatser betrapt op doping RIO DE JANEIRO (ANP) - Brazi liaanse voetbalfans zijn in opstand gekomen tegen het besluit van de nieuwe bondscoach Romario van PSV niet op te nemen in zijn voor selectie voor het wereldkampioen schap van 1990 in Italië. Romario, Olympisch topscorer in Seoul, in oktober voor zes mil joen dollar door PSV van Vasco da Gama gekocht, werd door Sebas- tiao Lazaroni alleen genoemd als mogelijke reserve. Braziliaanse voetbalkenners reageerden heftig in de media. Zij noemden Lazaro- ni's motiveringen een 'grap' en een> 'schandaal'. De PSV-er is nog steeds een populaire figuur in het Braziliaanse voetbal. Vooral in Rio de Janeiro. Zijn prestaties in het Nederland se voetbal worden door de sport- DEN HAAG (ANP) - De Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie heeft de nationale ploeg die over twee weken zal uitkomén bij de strijd om de Europese titels indoor in Den Haag tot dertien atleten uit gebreid. Tineke Hidding (verspringen), Rob van de Klundert (200 m), Ton Baltus (800 m), Herman Hofstee en Hans Koeleman (3000 m) verdien den hun aanwijzing bij de Neder landse kampioenschappen van dit weekeinde in Houtrust. De acht voorgeselecteerden heb ben in het weekeinde hun vorm ge toond en blijven zeker van deelne ming, het betreft: Nelli Cooman (60 m), Elly van Hulst (1500 of 3000 m), Marjan Olijslager (60 horden), Rob Druppers (800 m), Han Kulker (1500 m), Emiel Mellaard en Frans Maas (verspringen) en Eric de Bruin (kogel). Later zal nog een be slissing genomen worden over an dere kandidaten. Een groep van nog veertien atleten, onder wie de Leidse Yvonne van Dorp, maakt kans op afvaardiging naar de Eu ropese titelstrijd. Rob van de Klundert heeft zich in Den Haag ook geschaard in het groepje dat zeker is van een start bewijs bij de wereldkampioen schappen indoor in Budapest. Nel- li Cooman, Emiel Mellaard en Frans Maas gingen hem voor. De ploeg voor Budapest zal in princi pe worden aangevuld met de atle ten die bij de Europese kampioen schappen een finaleplaats berei ken, mits voldaan wordt aan de B- limiet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13