Toch meer bezoekers op Filmfestival Rotterdam Mystiek cacaobuseffect Acceptabele Claus- produktie Imperium Expositie Van Gogh in Ai-le s MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 Persprijs voor The Prisoner of St. Petersburg De Appel met 'Kleine Alice' 'Kleine Alice' van Edward Albee door to neelgroep De Appel. Regie: Lodewijk de Boer. Vormgeving: Jan Klatter. Gezien op 4 februari in het Appeltheater, Den Haag. Op 10 en 11 maart in de Leidse schouw- DEN HAAG 'Don't worry, be happy'. Het is een kreet die enorm is aangeslagen. Je hoort het op de radio, je leest het op re clameborden op de Nederlandse stations. Lodewijk de Boer ge bruikt het in zijn regie van 'Klei ne Alice'. Is dat zinvol? Mis schien wel. Juist omdat de Don't worry-kreet zo succesvol is, zegt dat iets over ons vasthouden aan illusies. En als zodanig past het goed bij dit stuk, dat onze denk- mechanismen als één van de vele thema's aan de orde stelt. Maar misschien is dit te veel eer voor wat tegelijk een gemak kelijk succesje is. De Boer maakt zichzelf namelijk een beetje ver dacht door tijdens één bepaalde scènewisseling ook nog het grijs gedraaide Pink-Pantherthema te gebruiken. Da's toch wel wat goedkoop. Deze muziekkeuze geeft al iets aan van de opzet van de regie van Lodewijk de Boer. De grilligheid van dit als moei lijk en ongrijpbaar te boek staan de toneelstuk heeft hij eerder iets willen aandikken dan weg poetsen. Soms is dat extra span nend, soms is het effectbejag te doorzichtig. Aan de ene kant ma ken zijn toevoegingen het stuk soms nog bizarrer, aan de andere kant relativeren ze de zwaar wichtigheid van de problema tiek. Doordat De Boer met uitste kende, goed op elkaar ingespeel de acteurs te maken heeft, gaat zijn aanpak goed. Zouden zij naar overdrijving neigen, had het publiek bij zo'n moeilijk toneel stuk gegarandeerd afgehaakt. Robert Prager (onder) 'Moeilijk' mag je het stuk overi gens van Edward Albee niet noe men. Een duidelijk commentaar schijnt hij evenwel nooit gege ven, te hebben. Spelers en regis seur kunnen concreet vrij weinig aanreiken, elke toeschouwer is hier aan zijn eigen visie overgele verd. De personages bevinden zich in een verblijf dat bij De Appel de sfeer ademt van zowel een kathe draal, een kasteel en een oudro meins atrium. Prachtig! Midden in deze ruimte staat een maquet te van het bouwwerk, waarin de personages zich bevinden. Bij de Appel-enscènering zijn er geen changementen de maquette is steeds prominent aanwezig. Het stuk wekt de suggestie, dat zich in de maquette wederom een identieke maquette bevindt, waarin zich wederom enz. Moge lijkerwijze geldt eveneens het omgekeerde: de ruimte die wij zien, maakt als maquette op haar beurt deel uit van een groter ge heel, en ook dat tot in het onein dige. De grote vraag luidt dus: waar zijn we eigenlijk? Nog moeilijker is de parallellie tussen de gebeurtenissen in de ruimte die wij zien, en die in de maquette. We zien een zekere juffrouw Alice, maar er wordt te vens een 'Kleine Alice' in de ma quette gesuggereerd. Deze als kluizenaar levende Alice verleidt een lekebroeder tot een huwe lijk. 'Butler' en 'Advokaat' zijn haar handlangers. De kardinaal heeft zijn lekebroeder Julian in ruil voor veel geld(?) aan haar uit geleverd. Als men Julian vertelt dat hij niet met Alice, maar met de Klei ne Alice in de maquette is ge trouwd, verzet hij zich daarte gen. Zijn werkelijkheid wordt als illusie gepresenteerd. Dat wordt hem noodlottig: hij moet ster ven. Wat is waar, wat is illusie; heeft Julian gelijk of ongelijk; is hij martelaar of zinloos slachtof fer? zulke vragen zijn niet te beantwoorden. De acteurs kun nen niet veel meer dan je mee voeren in dit abstracte denk- bouwsel. Deze acteurs van De Appel kunnen dat: Willem Wag- ter als corrupte kerkvorst, Sacha Bulthuis als paradoxale on genaakbare verleidster, Robert Prager als malicieuze 'Butler', Carol Linssen als de noodlot vol trekkende 'Advokaat' en Stef Feld als de beproefde mens Ju lian. WIJNAND ZEILSTRA 'Een bruid in de morgen' - Kees Visser en Carla Smit als het ouderpaar in 'Een bruid in de morgen Piet Kee weg als Haarlems stadsorganist HAARLEM (GPD) - Haarlem zit vanaf 1 juli a.s. zonder stadsor ganist: Piet Kee (62), die deze func tie sinds 1956 bekleedt, gaat met VUT. Het Haarlems stadsbestuur heeft inmiddels maatregelen genomen om de gevolgen op korte termijn op te vangen. Zo zal Kee worden vervangen door binnen- en buiten landse organisten van naam als de ze zomer in de St. Bavokerk op dinsdagavond en donderdagmid dag concerten worden gegeven. Haarlem wil de opvolging van Kee zorgvuldig regelen, maar een procedure om in zijn vacature te voorzien is nog niet in gang gezet. Kee wil vervroegd uittreden om zo doende de tijd te krijgen muziek op de plaat vast te leggen. Het (tweejaarlijkse) orgelfestival met improvisatieconcours én de in ternationale zomeracademie voor organisten geniet overal in de we reld grote erkenning. Stadsorga nist Kee beheert het thans 250 jaar oude Müller-orgel in de St. Bavo, een van de belangrijkste orgelin strumenten ter wereld, en pro grammeert de gemeentelijke orgel bespelingen. Volgens de gemeente wordt er naar .gestreefd een nieuwe stadsor ganist van hetzelfde hoge niveau aan te stellen. Er wordt op ver trouwd dat 'het neusje van de zalm van het (inter)nationale organisten- dom zal solliciteren.' Rijksmuseum Amsterdam: minder bezoek AMSTERDAM (ANP) - Het Rijks museum in Amsterdam heeft vorig jaar 916.493 bezoekers getrokken. Dat is aanzienlijk minder dan in 1987 toen 1.050.000 belangstellen den een kijkje kwamen nemen. Het museum wijt de achteruitgang aan het feit dat er in 1988 geen grote tentoonstellingen waren. In 1987 zorgde de expositie ,Onze meesters van het landschap' voor een grote toeloop. Dit jaar ver wacht het Rijksmuseum weer een opleving door de expositie .Neder lands-Russische betrekkingen 1600-1900' en later (18 november) bij ,De Hollandse fijnschilders, van Gerard Dou tot Adriaen van der Werff. André Cayatte (86) overleden PARIJS (AFP/DPA) - In de nacht van zondag op maandag is in zijn woning in Parijs de Franse filmre- giseur André Cayatte (86) overle den aan de gevolgen van een hart aanval. Cayatte was op 3 februari 1903 geboren iri de Zuid franse plaats Carcassonne en liet in 1938 zijn car rière in de advocatuur en de jour nalistiek in de steek om te gaan fil men. Vanaf 1943 maakte hij ruim 20 films die voornamelijk handel den over morele kwesties die hun neerslag hebben .gevonden in het Franse rechtssysteem. E»e regisseur schreef zelf de sce nario's van zijn films of werkte daaraan mee. Voor enkele ervan werd hij internationaal bekroond. 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus door Imperium. Regie: Bart Vieveen. Ge zien in Microtheater Imperium op 3 februa ri. Volgende voorstellingen: 9, 10, 11, 16, 17 en 18 februari. LEIDEN - In een seizoen dat in zekere zin als 'het jaar van Claus' bestempeld kan worden, past ze ker een hernieuwde aandacht voor 'Een bruid in de morgen' uit 1955, zijn eerste stuk en nog steeds een van zijn beste. Bij le zing lijken sommige delen mis schien achterhaald en kleine be kortingen kunnen geen kwaad, maar de dramatiek en vooral de beeldende kracht van het veelal poëtische woordgebruik blijven het publiek in een vaste greep houden. Bovendien is de thema tiek actueler dan ooit, al blijft het gevaar aanwezig dat de suggestie van een incestueuze verhouding te sterk op de voorgrond komt te staan. Centraal staat immers niet zo zeer de relatie tussen Andrea en de infantiele Thomas, maar hun poging zich aan de werkelijkheid te onttrekken. Hun relatie is de vlucht in een droomwereld die zij met niemand delen en die vooral door hun moeder met angst gesignaleerd wordt. Een effectief optreden daartegen wordt echter onmogelijk door dat ook de beide ouders het con tact met de realiteit verloren heb ben. Vader Pattini, een mislukt 'Medea' van Euripides voor de Toneel groep Amsterdam. Vertaling: Gerard Kool schijn. Toneelbeeld: Paul Gallis. Regie:Ge- rardjan Rijnders. Titelrol: Kitty Courbois. Gezien in de Stadsschouwburg op 4 febru- AMSTERDAM - Gerardjan Rijn ders heeft van Euripides 'Medea' een opmerkelijk sobere voorstel ling gemaakt op een wijdse speelruimte, de gehele toneel vloer van de Stadsschouwburg, die werd gevuld met een mini mum aan decor en spel. De aan kleding bestaat slechts uit een roze wand met een deur, een paar oude kantinestoelen, een im mens lampenplafond en lange, vale jassen als kostumering. In het spel zijn de emoties zo veel mogelijk gereduceerd. Me dea's ingehouden woede ont laadt zich slechts zelden, haar wraaklust is een onderhuids bruisende maalstroom en mo menten van grote dramatiek worden vertaald in sterk onder koeld spel. Als de bode (Jacques Commandeur) haar het gruwe lijk lot van Kreon en diens doch ter vertelt, slaat hij zijn arm om haar heen en doet zijn verhaal alsof hij haar attent maakt op spelende lammetjes in de wei. Even lijkt het of tijdens de slots cène wel alle registers openge trokken mogen worden, maar bij de laatste confrontatie tussen Medea en Jason zitten beiden naast elkaar als "oude mensen en dingen die voorbijgaan". musicus die al jaren tracht zijn grote compositie te voltooien, is na een fiasco op het concertpodi um in zijn schulp teruggekropen, en haar schaamte over de daar door veroorzaakte sociale neer gang heeft ook de moeder in een isolement gebracht. De enige uit komst lijkt het huwelijk van Thomas met een rijke nicht, die een wig kan drijven in zijn relatie met Andrea, maar die ook enige financiële verlichting kan bren gen. De voorstelling door Imperi um begon veelbelovend, doordat deze elementen van meet af aan sober maar effectief in spel en to neelbeeld geïntegreerd waren. De speelruimte leek een grote zwarte doos met vaag geprojec teerde ramen en als meubilair twee simpele rustbanken, een sjofele kast en drie vuilnisbak ken. Uitmuntend getypeerd was daarbinnen het spel van Kees Visser, die de vader behalve het eenzelvige en dromerige ook iets van de naïviteit wist te geven, die zo sterk tot uiting komt in zijn zoon Thomas (door Erik Siebel met voldoende naturel gety peerd). Clara Smit (de moeder) bleef daar in haar typering nau welijks bij achter, maar groeit naar te hopen valt nog in tekstbe handeling en samenspel. Merk waardig was echter de zienswijze van regisseur Bart Vieveen op Dit uitgangspunt kan een spannend resultaat opleveren, maar daarvoor werd de sober heid net iets te sterk aangezet. De koren, het centrale maar ook het moeilijkst realiseerbare element in de Griekse tragedie, bieden daarvoor het beste voorbeeld: drie voortreffelijke actrices (Ca therine ten Bruggencate, Ann Hasekamp, Margo Dames), die perfect unisono en uitmuntend verstaanbaar hun teksten bren gen, maar die bekneld waren in een stilering die elke schijn van betrokkenheid leek te mijden. Hun onpersoonlijke, monotone optreden wordt zelfs irritant als zij midden in hun zinnen over- lange pauzes aanbrengen, zodat men als publiek niet meer geïn teresseerd is in wat zij zeggen, maar hooguit in wanneer zij ein delijk verdergaan. Die versobering en ten dele ook Rijders streven naar een 'na tuurlijke toneeltaai' (alof dat geen inwendige tegenstrijdig heid is) kwam echter ook via de vertaling in botsing met het we zen van de tragedie. Toen de Haagse Comedie in '85 Kool- schijns bewerking voor het eerst gebruikte, maakte ik al bezwaar tegen het stelselmatig doorbre ken van ritme en versvorm in een modernisering die soms veel weg had van banalisering. De door Rijnders voorgestane non chalance, sterk op de voorgrond tredend in een bordpapieren nicht Hilda (Janine Bol): een bij na ordinair-wulpse karikatauur die het ongeloofwaardig maakt dat zij op haar 38ste nog aan haar eerste ervaring met mannen moet beginnen, en die boven dien een consequente doorwer king van de rol in de weg staat. Nog grotere bezwaren kan men aanvoeren tegen een realis- Jason (Hugo Koolschijn) en een betekenisloze Aegeus (Rik van Uffelen), zorgde zelfs dat de tekst regelmatig een lichte hilariteit opwekte en gaf mij al visioenen van wat er zou gebeuren (ik wens het de acteurs niet toe) als deze tragedie ooit de onvrijwillige be langstelling van een groep mid delbare scholieren ten deel zou vallen. Advertenties in landelij ke dagbladen benadrukten de af gelopen weken ondubbelzinnig dat de titelrol zou worden ver tolkt door Kitty Courbois. Het 'sterrensysteem' is blijkbaar niet meer zo abject als enkele jaren geleden en inderdaad bewees Courbois weer eens waartoe een actrice van haar kaliber in staat is. Ongetwijfeld zou zij tot aan grijpender spel zijn gekomen in een enscenering die met de ma terie raad had geweten, maar ook nu wist zij, doorleefd, integer en vol ingehouden emoties, van de eerste tot de laatste minuut de toeschouwers in een greep te houden. Dat die eerste minuut (de enige met noemenswaardige stemverheffing) een deel was uit het slottafereel, waarna het stuk zich als een oude B-film in een flashback ontvouwde, doet daar aan niets af. Bezoekers van de voorstellin gen in Amsterdam worden na een pauze onthaald op een toe gift: Pinters jongste stuk 'Berg taal', een vijftien minuten duren de schets over machtwellust en onderdrukking, waarvan de ROTTERDAM (GPD) - Het Film Festival Rotterdam heeft ondanks de ingezakte belangstelling na het eerste weekeinde toch weer meer publiek getrokken dan afgelopen jaar. De organisatie telde 25.000 be zoekers die samen 160.000 maal een film hebben bekeken. Ook het aantal buitenlandse bezoekers (300) was groter dan ooit. door Pieter van Lierop De stijging van acht procent ten opzichte van vorig jaar is voorna melijk veroorzaakt door de mara thonvoorstellingen van vrijdag nacht (2000 liefhebbers bezochten de zes door de Nederlandse critici geselecteerde films) en zondag (ruim 2700 kaarten voor een pro gramma van zeven koplopers uit de publieksenquête). De Prijs van de Nederlandse Filmcritici werd zaterdagavond toegekend aan The Prisoner Of St. Petersburg, van de Australische re gisseur Ian Pringle. De door het publiek meest gewaardeerde film bleek De Commissaris, van de Rus sische regisseur Alexander Askol- dov, gevolgd door Het Rode Ko renveld (van Zhang Yimou), Ope ning Night (John Cassavetes), A Woman Under The Influence (John Cassavetes), A Short Film About Killing (Krzysztof Kieslovs- ki), A Short Film About Love (Kr zysztof Kieslovski) en Een Verhaal van de Wind (Joris Ivens). In totaal werden 95 films vertoond. Mat Deze cijfers zijn evenwel geen re den om het vertrouwen te behou den in een Film Festival Rotter- tisch opgevatte Andrea (Manita van de Berg), voor wie 'Enge land' geen metafoor maar een wel degelijk bestaand reisdoel lijkt te zijn. Juist zij is immers de motor achter haar eigen vlucht en die van Thomas in een droom wereld, en meer dan bij de overi gen moet haar realiteitsangst uit haar karakter voortkomen. Niet tekst gratis verkrijgbaar is. Een lofwaardig initiatief, zeker nu Pinter ook via de televisie in de belangstelling staat. De vraag is dam zonder oprichter Huub Bals. Over de gehele lijn was er sprake van een matte atmosfeer. Er is wat dat betreft een verband te leggen, zoals Felix Rottenberg namens de Stichting Film Festival Rotterdam tijdens een persconferentie erken de, naar de te onevenwichtige in teractie tussen het filmprogramma en de neven-activiteiten zoals praatshows en publieksdiscussies. Die hadden dit jaar niet het niveau dat we in 'Rotterdam' gewend zijn. De scheiding tussen het publiek en professionele deelnemers leek dit jaar nagenoeg onoverbrugbaar. Een belangrijker oorzaak voor het mineur-gevoel is uiteraard het gemis geweest van Huub Bals zelf geweest die zeventien keer bewe zen had niet alleen schitterende programma's te kunnen samen stellen maar bovendien als geen ander wist hoe een filmfeest bezie ling moet worden gegeven. De meest treurige dag was vrij dag 3 februari, de dag dat Huub Bals 52 jaar geleden werd geboren. Huubs verjaardag was in het verle den altijd aanleiding geweest voor nog een schepje extra feestvreug de. Grote hilariteit was er bijvoor beeld in 1987 toen Huub vijftig jaar werd en hij een gebreide trui ca deau had gekregen met het tijger motief van het festival erin ver werkt. Afgelopen vrijdag viel er dus geen verjaardag meer te vieren en die wetenschap lag als een donker floers over het Filmparlement in Museum Boymans. Daar moest een internationaal gezelschap van circa zestig regisseurs en filmpro motors allemaal vrienden van Huub eigenlijk discussiëren over de toch al somber stemmende kansen voor de filmkunst in de we reld. onvrede of zelfopoffering leiden tot haar zelfmoord, maar het doorbrekende besef dat aan de realiteit niet te ontkomen valt. Een compliment voor Claus en de uitvoerenden is, dat de tra giek van haar zelfmoord daarbij in alle soberheid recht overeind bleef. PAUL KORENHOF. echter wel waarom dat aan het Amsterdamse publiek voorbe houden blijft. Zijn de toeschou wers in Leeuwarden, Breda en Tot overmaat van ramp kwam die dag het bericht binnen dat John Cassavetes was overleden, de zeer eigenzinige Amerikaanse ac teur-cineast aan wie dit jaar in Rot terdam als een van Huubs laatste wensen een speciaal retrospec tief werd gewijd. Dat retrospectief is ten overvloede nog eens een be wijs geweest van Bals' goede smaak, getuige de frappante waar dering van ook het Rotterdamse publiek voor de Cassavetes-films: Opening Night en A Woman Under The Influence op de derde en vier de plaats in de enquête, met boven dien nog Gloria, Minnie And Moskovitz en Love Streams bij de eerste twintig. A Child is Waiting op 22, Faces op 26. Bij de VPRO wordt thans overwogen het Cassa- vetes-retrospectief op de tv uit te zenden. Niet minder markant is dat de twee hoogst genoteerde films van de publieksenquête De Commis saris (van Askoldov) en Het Rode Korenveld (van Zhang Yimou) beide door Bals al geselecteerd wa ren voor zijn festival van vorig jaar, maar ze werden toen weggekaapt door Berlijn. Voor de zeer ondankbare taak om Huub Bals op te volgen, denkt de Stichting Film Festival Rotter dam uiterlijk 1 april iemand te heb ben gevonden en het lijkt wel zeker dat het geen Nederlander zal zijn. Het is pijnlijk maar waar; een twee de Huub Bals is binnen onze lands grenzen gegarandeerd niet te vin den, het is al een wonder dat we er één hebben mogen meemaken. ARLES (DPAyANP) - In het Zuid franse stadje Aries is een tentoon stelling geopend van schilderijen van Vincent van Gogh. De exposi tie laat werken zien die de Holland se meester tijdens zijn verblijf in Arles tot stand bracht. De tentoongestelde doeken zijn in bruikleen ter beschikking ge steld door verscheidene musea, zoals de National Gallery in Was hington en het Amsterdamse Rijksmuseum. Ook enkele werken van Van Gogh in het bezit van mu sea in Moskou zijn in het Zuidfran se stadje te bezichtigen. De expositie is één van de groot ste van de afgelopen jaren en zal naar verwachting zo'n 100.000 be zoekers trekken. Een dergelijke tentoonstelling van schilderijen van Van Gogh is zeldzaam, omdat het materiaal waarmee is gewerkt snel schade oploopt bij vervoer. Drie maanden blijven de museum deuren voor belangstellenden ge opend. Van Gogh (1853-1890) trok in 1888 naar Arles om het heldere licht en om in de landelijke omge ving inspiratie op te doen. De eer ste stukken die hij hier schilderde zijn landschappen, zoals .Souvenir de Mauve', waarbij de kunstenaar zich heeft laten beïnvloeden door Japanse houtsneden. De periode in Arles werd de vruchtbaarste periode uit zijn le ven, ondanks een zware psychi sche depressie. Van Gogh raakte vooral geestelijk uit zijn evenwicht toen een einde kwam aan de sa menwerking met zijn vriend Gau guin. Na een verblijf in een zenuwin richting in Saint-Rémy trok hij in 1989 naar Auvers nabij Parijs waar hij later overleed. Maastricht nog niet rijp voor Pin ter? Of vertrekt de bus naar huis anders drie kwartier later? PAUL KORENHOF.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11