CTAD 1 Spoedliidp in regio voorziet in behoefte Fundamenten Stenevelt blijven behouden Bouwplannetje aan Kruisstraat van de baan door vervuiling Brede steun voor Leidse actie tegen Jeugdwerkgarantieplan Bijna 350 keer speciaal Oó-nummer gedraaid Bestaan kasteel wordt straks in bestrating Zijloever aangegeven Man (32) koelt woede op taxi Meer files op afslag van rijksweg bij Holiday Inn Jongens rijden taxi total-loss LEIDEN De gemeente Leiden krijgt massaal steun van andere gemeenten in het protest tegen het Jeugdwerkgarantieplan (JWG). Leiden startte in novem ber een actie, waarbij andere ge meenten werd verzocht een ver klaring tegen de invoering van het JWG te ondertekenen. Intus sen hebben ruim 150 gemeenten waaronder grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag aan het verzoek voldaan. De verwachting is dat circa 200 gemeentebesturen de verklaring zullen ondertekenen. In de verklaring verzoeken de gemeenten de regering om af te zien van het JWG en door te gaan met de zogenaamde Tijdelijke Voorziening (TV). Deze maatre gel is een voorloper van het JWG. De plannen zijn bedoeld om 'kansarme' werkloze jongeren werkervaring op te laten doen. De jongeren krijgen gedurende zes maanden een baan van 19 uur per week bij een (semi)over- heidsinstelling. Belangrijkste verschil tussen Tijdelijke Voor ziening en JWG is dat volgens de TV jongeren niet worden ver plicht aan het werkervarings plan deel te nemen. De gemeenten denken met de Tijdelijke Voorziening vrijwel al le jongeren te bereiken. Staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) is een andere mening toegedaan. Hij denkt dat met de TV alleen de meest 'kansrijke' van de kansar me jongeren de mogelijkheid biedt werkervaring op te doen. Hij staat daarom een zogenaamd 'sluitende aanpak' voor, waar mee wordt bedoeld dat de jon gen tot deelname worden ver plicht. De grote respons van andere gemeenten op het Leidse ver zoek heeft A. Vermeulen, de ambtenaar die de actie coördi neert, verbaasd. Toch zijn er ook gemeenten die hebben gewei gerd de verklaring te onderteke nen. Onder die gemeenten bevinden zich Tilburg, Eindho ven, Roermond en Venlo. LEIDEN - Het carnavalsgewoel is losgebarstende stad is aan de carnavalvierders. Zoals inmiddels traditie is geworden, hebben gisteravond Prins Antonius den Eerste en zijn gemalin prinses Anja de sleutels van de stad ge kregen. Zij zijn met hun gevolg de komende dagen de baas in de stad, zij het dat dat natuurlijk niet voor alle za ken geldt. Zij kregen de sleutels van de stad uit handen van financieel wethouder Bordewijk. Diverse kroegen heb ben de prins en zijn gevolg gisteravond op bezoek gekregen. Het Antonius Clubhuis is dit weekeinde (vanavond vanaf 21.00 uur bal masque, ten minste een boerenkiel ver plicht) weer het centrum van het festijn van carnavalsvereniging De Hutspotten. Ook andere verenigingen en buurt- en clubhuizen vieren carnaval. Vanmiddag is er een optocht van verklede kinderen van buurthuis 't Spoortje (Spoorbumpers) aan de Bemhardkade om 13.00 uur. (foto Henk Bouwman) Duidelijk zichtbaar zijn de fundamenten van kasteel Stenevelt aan de Zijloever tevoorschijn gekomen. Landmeters brengen het geheel in kaart, zodat over dit 'onbekende' kasteel iets meer voor het nageslacht behouden blijft dan tot nu toe het geval was. (foto Jan Hoivast> LEIDEN Veel mensen in de Leidse en Alphense regio blijken 's avonds en 's nachts dringend behoefte te hebben aan hulp van een maatschappelijk werker. Van de 342 mensen die tot nu toe het speciale 06-num- mer voor spoedhulp buiten kantooruren belden, had den 167 acute hulp nodig. In 58 gevallen gingen de hulp verleners persoonlijk bij mensen langs. De overige bellers, voor wie directe hulp niet noodzakelijk was, zijn doorverwezen naar an-" dere vormen van hulpverle ning. De cijfers geven volgens directeur Paul van Kampen van de Stichting Maatschappelijk Werk Leiden aan dat de '06-hulp', in maart vorig jaar ingesteld, geen overbodige luxe is. "Dit aantal hadden we echt niet verwacht. De mensen weten ons bijzonder goed te vinden en vooral de politie verwijst veel mensen door. Die was zeer ingenomen met de komst van de spoedhulp, omdat nogal wat mensen in nood eerst de politie bellen. Maar daar hebben ze de kennis en de tijd niet om echt te kunnen helpen. Wat ons betreft is dit experiment nu al geslaagd, we hebben blijkbaar bestaansrecht". Komend voorjaar worden'de resul taten van de spoedhulp onder de loep genomen en bepaald of de voorziening al dan niet een blijven de zaak moet worden. Spoedhulp is een gezamenlijk pro ject van vijf stichtingen voor alge meen maatschappelijk werk: Bol lenstreek, Duinstreek, Midden- Rijnland, Leiden en, sinds 1 janua ri 1989, de Aar- en Veenstreek. Zij hebben zich verenigd in het 'Sa menwerkingsverband Bereikbaar heidsdienst Buiten Kantooruren Zuid-Holland-noord'. Per inwoner wordt 0,27 cent subsidie gegeven. De gemeenten rond Alphen die vanaf 1 januari bij Spoedhulp zijn aangesloten, zijn Alkemade, Lei- muiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Woubrugge en Zevenhoven. Relatieproblemen, psychische problemen en huisvestingsmoei lijkheden zijn de onderwerpen waarover tot nu toe de meeste hulpvragen zijn gekomen: respec tievelijk 20, 28 en 23. Een aantal an dere categorieën problemen is ver slaving (18), kind-ouderrelatie (16) en echtscheiding (8). Het aantal hulpvragen uit Leiden en Alphen is zoals te verwachten viel het grootst: 146, respectievelijk 61. Coördinator Caty Van Venetiën benadrukt dat de mensen die on middellijk zijn geholpen, met echt ernstige problemen kampen. Volgens maatschappelijk werk- r ster Cocky komen de hulpvragen uit vrijwel alle gemeenten uit het gebied. De ervaring heeft volgens haar geleerd dat de sociale controle in dorpen nog groot is. "Mensen v willen liever niet datje langskomt, vragen of de hulp ook telefonisch LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een 32-jarige Leide- naar aangehouden die om onduide lijk redenen zijn woede koelde op een aan de Haven geparkeerde taxi. De man, vermoedelijk onder invloed van alcohol combinatie met drugs of medicijnen, sloeg met een krik al ruiten van de taxi er uit. De Leidenaar wilde vervolgens inslaan op een passerende man van 60 jaar, die een aanmerking maakte op zijn gedrag. Hij gooide de oude re man eerst op de grond, maar op het moment dat hij hem verder wil de aftuigen arriveerde de politie. De man is ingesloten. Hij is een be kende van de politie. kan worden gegeven. Dorpsbewo ners gaan bij voorkeur ook in een andere gemeente naar het alge meen maatschappelijk werk". Persoonlijk Van Kampen meent dat Spoed hulp de eerste tien maanden van haar bestaan goed doorgekomen. Kinderziekten deden zich volgens hem niet echt voor. "Wel gingen de maatschappelijk werkers in het be gin direct persoonlijk overal op af, maar later leer je de zaken te relati- Wat naar zijn inzicht wel moet worden verbeterd, is de betaling van de maatschappelijk werkers. "Die is omgekeerd evenredig aan hun inzet en motivatie. Ze hebben ook geen eigen kantoor en horen in feite nergens bij". Voorts ont breekt het de medewerkers aan fa ciliteiten als supervisie en scho ling. Geen kinderziekte, maar een knellend en al langer bestaand pro bleem is volgens Van Kampen de samenwerking, of liever het gebrek daaraan, met het Riagg (Regionale Instelling voor Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg). Dat is ook 24 uur bereikbaar. Maar voor crisis- LEIDEN De fundamenten van kasteel Stenevelt, die giste ren op het voormalige Boot-ter rein op de Zijloever zijn bloot gelegd, worden voor de toe komst behouden. Volgens me vrouw Suurmond van de ar cheologische begeleidings dienst van de gemeente kun nen de muurdelen helemaal blijven zitten. "Maandag wordt alles welisaar met zand dichtgestort, maar er hoeven in de muren geen rioleringen te worden aangebracht. Wanneer hier de geplande woningen zijn ge bouwd, zullen we op een of andere manier in de bestrating aangeven dat hier het kasteel Stenevelt heeft gestaan", aldus mevrouw Suur mond. Het kasteel was overigens niet het eerste op deze plek. Al veel eer der, ongeveer in de dertiende eeuw, stond op deze plaats een kas teeltje. Dat is echter in de vijftiende eeuw tijdens de Hoekse en Kabel jauwse twisten gesneuveld. "Hier en daar zitten in deze fun damenten nog kloostermoppen. Die zijn afkomstig van "het oor spronkelijke kasteeltje. Ze zijn kennelijk voor de fundamenten hergebruikt". Kasteel Stenevelt zou in 1573 tij dens het beleg van Leiden eigen lijk moeten worden gesloopt, om dat de vijand het anders zou kun nen misbruiken. Later werd beslo ten het kasteel te behouden, maar in 1574 werd het toch te gevaarlijk en moest het kasteel worden ge sloopt. "Later is op die plek weer een kasteel gebouwd, het derde dus inmiddels, maar dat is door verwaarlozing in verval geraakt en verdwenen". De familie Van Stenevelt be woonde het kasteel, waarvan nu de fundamenten tevoorschijn zijn ge komen. Volgens medewerker De Baar van de gemeentelijke archief dienst heeft die naam nog lang in de buurt rondgewaard: "Ook men sen die niet op het kasteel woon den, maar in de buurt ervan wer den 'Van Stenevelt' genoemd. Al leen maar om onderscheid te ma ken tussen alle Pieterszoons en Janszoons, zoals velen in die jaren werden genoemd". Omdat de fundamenten maan dag worden dichtgegooid, zijn landmeters als een haas aan de gang gegaan om het geheel in kaart hulp de handen ineenslaan, zoals het maatschappelijk werk graag wil, is er vooralsnog niet bij. "De hulpverleners bij Spoedhulp moe ten er in hun uppie op uit en het gaat vaak om indringende zaken en bepaald geen kinderachtige pro blemen: mensen die aan zelfmoord denken; de controle over zichzelf kwijt zijn; ruzies die escaleren. Er zijn gevallen waar echt iemand van het Riagg bij moet komen". "Dat moet dan echter worden ge regeld via de huisarts van degene die hulp vraagt: hij moet het Riagg inschakelen. Wij vinden de huis arts een onnodige schakel, dat kost namelijk vreselijk veel tijd. Er was ook een keer een huisarts die wei gerde mee te werken en dan ben je de hele avond kwijt om iets te rege len. Het Riagg heeft achteraf ook wel toegegeven dat hun hulp nodig was geweest. Maar een eigen 'in gang' met die instelling hebben we nog steeds niet. Waarom niet? Ik denk dat men enigszins benauwd is om nog meer werk binnen te ha len", aldus Van Kampen. Spoedhulp is te bereiken via te lefoonnummer 06-8.21.21.41 (van 17.00 tot 08.00 uur en in het week einde). te brengen. "Tot nu toe was het Ste nevelt summier beschreven in kaarten waarmee je geen kant op kan. In 1982 hebben we hier ook al gezocht, maar niets gevonden. Ik ben eerlijk gezegd verbaasd dat er nog zoveel van over is. Duidelijk kun je daar het halfronde trapto- rentje zien. En verderop moet de schoorsteen hebben gezeten", al dus mevrouw Suurmond. Ook is er een straatje tussen de kasteelmu ren zichtbaar. Uit de grond zijn ook restanten van kookpotten gevon den en zelfs een bijna geheel gave fles. Overigens is het terrein voor be langstellenden niet te bezichtigen: de grond die er nu wordt afgegra ven is vervuild en de medewerkers van de gemeente achten het met al- LEIDEN - De bouw van zes appar tementen op de plaats van een be drijfspand aan de Kruisstraat lb gaat niet door. De eigenaar, N. van der Nat, ziet ervan af omdat het grondwater met arseen is vervuild le gaten en kuilen erin veel te ge vaarlijk om er te gaan banjeren. "Wellicht vindt iemand het interes sant, nu er meer in kaart wordt ge bracht, om een afstudeerscriptie over het kasteel te schrijven", hoopt mevrouw Suurmond". en nader onderzoek nog lang kan duren. Van der Nat, die al een bouwplan door architect B. van Beek had laten tekenen, laat het pand nu in de huidige staat en zal het weer aan een bedrijf gaan ver huren. Eerder had taxibedrijf Kerkhof het in gebruik. "Het is jammer, maar de kosten die met een verder onderzoek zijn gemoeid zullen te hoog voor mij worden. Voor het be drijfspand heb ik al enkele gega digden aan wie ik het kan verhu ren". aldus Van der Nat. A. van den Berg van de afdeling milieu van de gemeente noemt de concentratie arseen in het grond water onder Kruisstraat lb 'boven het Leidse gemiddelde'. In Leiden zit al meer arseen in het grondwa ter dan in de gebieden buiten de stad. Dat komt volgens Van den Berg, omdat arseen eeuwenlang in verfsoorten en muurbedekking is gebruikt. Voor het feit dat de con centratie juist hier nog hoger is, heeft hij geen verklaring. "Het kan zijn dat er in de buurt een bron met arsenicum-verbinding in de buurt zit. In elk geval wordt het nog na der onderzocht. Nu Van der Nat af ziet van verdere actie hebben we het college een voorstel gedaan om de locatie bij de provincie aan te bieden. De provincie zal dan het verdere onderzoek ter hand ne- Overigens is de regeling in der gelijke gevallen zodanig, dat de ge meente Leiden voor de eerste 100.000 gulden van de kosten op draait. Wordt het onderzoek nog duurder, dan moet de gemeente 10 procent van de meerkosten beta len; de provincie bekostigt de rest. Als het grondwater daar moet worden gesaneerd, betekent dat niet dat het pand moet worden af gebroken. Volgens Van den Berg kan er heel wat gegraven en schoongespoeld worden zonder een huis af te breken. Hij heeft geen bezwaar tegen verhuur van het gebouw als bedrijfspand: "Er is geen direct gevaar voor de volksge zondheid", luidt zijn conclusie na de voorlopige grondwaterpeilin gen. LEIDEN De laatste tijd is steeds vaker tijdens de ochtendspits op de A44 tussen de afslag Oegstgeest en Plesmanlaan (nabij Holiday Inn) in de richting van Den Haag een file te zien. Volgens een woord voerder van de Oegstgeester politie stroomt het verkeer op de afslag naar Leiden niet snel genoeg door. Oorzaak daarvan is waarschijn lijk de nieuwe belijning op het as falt. Auto's komende van de rijks weg moeten nu eerder stoppen om het verkeer uit Leiden naar de oprit voor de richting van Den Haag, voor te laten gaan. Vroeger was er nog de mogelijkheid om een stukje door te rijden. Dit leidt tot een tra gere afwikkeling en tot langzaam rijdend of zelfs stilstaand verkeer. LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar heeft gisteravond op de Korevaar- straat opnieuw een taxi gestolen. Na een achtervolging door ver schillende politiewagens uit ver schillende gemeenten, kwam de auto in een sloot in Leidschendam tot stilstand. De taxi raakte total- loss. De Leidenaar en zijn 17-jarige mededader bleven - en dat was vol gens de politie een wonder - onge deerd. Nog geen week geleden kaapte de 23-jarige Leidenaar met een an dere kameraad een taxi op de Bees tenmarkt, die daar met draaiende motor stond te wachten. Zij gingen er vandoor en werden later in Kat wijk door een barricade gedwon gen tot stoppen. De gisteren gestolen taxi stond geparkeerd op de Korevaarstraat, terwijl de chauffeur in een snack bar versnaperingen aan het halen was. De beide jongens, onder in vloed van alcohol, stapten in en hebben de auto aan de praat gekre gen. Onduidelijk is nog of de auto sleutels in het contact zaten. Direct werd de politie gealarmeerd die met verschillende wagens de taxi tot in Leidschendam heeft ge volgd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9