'Kalkar gaat mogelijk nog meer kosten' Service belangrijker dan grootte haven Europese Hof schrapt Duits 'Reinheitsgebot' voor worst Onderhandelingen over grafische cao afgebroken Transporteurs verdeeld over houding bij vervoersacties Vervoer bereidt zich voor op nieuwe actie ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 De Korte: opnieuw onderhandelen DEN HAAG (GPD) - Minister De Korte (economische za ken) sluit extra geld voor de Westduitse kernreactor Kalkar niet uit. Dit blijkt uit een brief van de bewindsman aan de Kamer. Het stuk volgt op een onderzoek dat drie topjuristen voor de Kamer deden over de noodzaak om ge hoor te geven aan een Duits verzoek om het risico-verde lingsverdrag over Kalker opnieuw te bespreken. DEN HAAG/ZEIST (GPD) - De meeste worst die in Nederland bij de boerenkool geserveerd wordt, bevat naast spiervlees onder meer hart, lever en uier, maar ook meel, zout, specerijen en geur- en smaak stoffen. Voor Duitse worst geldt hetzelfde, maar deze bevat meer dierlijk eiwit. Omdat de Duitse wa renwet import van worst met min der dierlijk eiwit verbiedt, is het voor veel Europese landen moei lijk in Duitsland worst te verko pen. Aan die situatie komt nu een ein de. De Bondsrepubliek moet zijn grenzen open stellen voor 'minder pure' worst, zo heeft het Europese Hof bepaald. Volgens het Hof is de Duitse warenwet strijdig met inter nationale afspraken over de vrije handel tussen de EG-landen. Officieel zijn de warenwetten, in Duitsland bedoeld om kwaliteit van de produkten te garanderen. Maar in de praktijk fungeren ze als bescherming van de binnenlandse markt. Het is niet voor het eerst dat het Europese Hof korte metten maakt met dit soort regels. Italië is op een vergelijkbare wijze ver plicht de belemmeringen op im port van deegprodukten op te hef fen. En Duitsland kreeg het al eer der met de Europese rechter aan de stok over het Reinheitsgebot waar mee buitenlandse bierbrouwers buiten de deur gehouden werden. De Duitse warenwet schrijft nauwkeurig voor welke grondstof fen er verwerkt mogen worden in worst en in welke hoeveelheid. Dat luistert allemaal zo nauw dat bijna sprake is van recepten. Toch heeft de Duitse slager geen monopolie op gezonde worst. De Europese rechter veegde het argument dat niet-Duitse worst te weinig dierlijk eiwit zou bevatten, van tafel met de opmerking dat Westduitsers eer der te veel dan te weinig cho- lestorol en onverzadigde vetzuren binnen krijgen. In Nederland zijn de voorschrif ten minder strikt. De grondstoffen worden gekeurd en het produktie- proces moet hygiënisch zijn, maar wat de fabrikant precies maakt moet hij zelf weten. Woordvoeder Moerman van het Nederlands Cen trum voor Vleestechnologie van TNO in Zeist vermoedt dat de uit spraak van de rechter betrekking heeft op dit verschil. „Als de die renarts in het slachthuis vlees goedkeurt, mag het verwerkt wor den". Dat geldt bijvoorbeeld voor hart, longen, lever en uier, maar ook voor de darmen waar de worst in 'verpakt' wordt. De fabrikant let er zelf wel op dat hij niet teveel or gaanvlees in zijn worst stopt omdat de consument het dan niet meer koopt. „Teveel uier geeft een gele kleur en dat vinden de mensen niet aantrekkelijk", illustreert Moer- De Duitse slager mag geen hart verwerken in worst, terwijl dat in Nederland beschouwd wordt als prima vlees. Hier zijn slechts ge slachtsdelen van dieren, runder- neuzen, ogen en oren taboe. „Wij vinden het niet prettig de baarmoe der van varkens te eten, maar in Singapore geldt dat weer als een delicatesse", licht een woordvoer der van de veterinaire hoofdin spectie van het ministerie van WVC toe. „Wat niet ongeschikt is voor menselijke consumptie, is hier toegestaan, tenzij het afkom stig is van dode of zieke dieren. En ook honden- en kattenvlees wordt niet goedgekeurd". Theorie De rechterlijke uitspraak maakt export van worst naar Duitsland gemakkelijker, zo voorziet het Pro- duktschap voor Vee en Vlees in Rijswijk. Ook vleeswarenfabrikant Van der Laan in Almelo is ingeno men met de uitspraak. Hij ver koopt al jaren worst in Duitsland en constateert dat het er de laatste tijd niet eenvoudiger op werd om dat 'ze steeds met nieuwe verhalen komen'. De uitspraak van de Eu ropese rechter kan die situatie aan zienlijk verbeteren. Maar verkoopmanager Heijs van Unilever (Zwan en Unox) vindt de theorie mooier dan de praktijk. De Duitse markt is heel gefragmen teerd. Er zijn veel kleine bedrijfjes die fel met elkaar concurreren, waardoor de prijzen laag zijn. Het valt dan niet mee om daar voet aan de grond te krijgen. Bovendien is de distributie erg moeilijk omdat gekoelde waar die niet lang houd baar is, er niet centraal wordt inge kocht. „Je kunt niet zo af en toe een grote vrachtwagen met worst naar Duitsland sturen. Nee, je moet daar twee keer in de week alle winkels langs. Dat is alleen rendabel als je grote hoeveelheden kunt leveren of een erg breed assortiment". In zijn brief zegt De Korte het on ontkoombaar te achten dat er met de Duitsers opnieuw onderhan deld wordt. Hij wijst erop dat elke samenwerking de bereidheid tot overleg in zich bergt, wanneer een der partijen daarop aandringt. Bo vendien is er volgens de minister de plicht dat alle partijen het over leg ingaan met de bereidheid om naar eikaars argumenten te luiste ren en ter discussie te stellen, en zo mogelijk tot een gemeenschappe lijk besluit te komen. De Korte geeft verder aan dat Westduitsland, België en Neder land in 1983 al overeenkwamen dat het risico-verdelingsverdrag aan gepast zou moeten worden bij nieuwe omstandigheden. Deze be paling werd echter op geen enkele manier nader uitgewerkt. Wat de nieuwe omstandigheden moesten zijn om tot aanpassing van het ver drag te komen, werd ook niet be paald. Het risico-verdelingsverdrag is volgens De Korte vooral bedoeld om de verliezen van Kalkar te ver delen over de drie deelnemende landen. Het risicobedrag is bepaald op 150 miljoen DM (ongeveer 165 miljoen gulden), waarvan ons land 15 procent (25 miljoen gulden) draagt. De Korte noemt het van be lang om het risico-verdelingsver drag aan te passen aan nieuwe om standigheden: de dreigende enor me verliezen, hij keert zich tegen de stelling van de drie topjuristen dat ons land helemaal niet hoeft deel te nemen in het ingebruikne- men van Kalkar. De Korte stelt dat de volkenrechtelijke verdragen die gesloten zijn bij de start van het project, zowel de bouwfase als het ingebruiknemen van de reactor omvatten. De reactor Kalkar is uiterst om- Streden, ook in Westduitsland. Het project had allang moeten draaien. Door langdurige procedures rond vergunningen is een enorme ver traging opgetreden. Bovendien zijn de kosten torenhoog opgelo pen. Eerder legde het kabinet de maximale Nederlandse bijdrage aan Kalkar zelf vast op 520 miljoen gulden. CDA en WD hebben naar aanleiding van het advies van de topjuristen eerder al te kennen ge geven door te willen gaan met Kalkar. Over een hogere bijdrage in het kader van het risico-verde lingsverdrag willen beide partijen pas oordelen als een concreet voor stel op tafel ligt UTRECHT (ANP) - De onderhan delingen over de nieuwe cao voor de grafische industrie (50.000 werk nemers) zijn gisteren door de grafi sche bonden van FNV en CNV af gebroken. De werkgevers zouden niet bereid zijn over de eisen van de bonden te onderhandelen. De werkgeversorganisatie KVGO/F- GE verwijt de bonden op haar beurt dat zij alleen de ingediende wensen herhalen zonder werkelijk te onderhandelen. De grafische bonden raadplegen volgende week hun leden. Voorzit ter Doezé van Druk en Papier FNV vindt verder onderhandelen voor alsnog zinloos omdat er met de werkgevers niet te praten valt. KVGO-secretaris Dienske kaatst dat verwijt terug en zegt teleurge steld te zijn over het afbreken van de onderhandelingen. „Zover lig gen de standpunten niet uit el kaar", aldus Dienske. Over de grafische cao is tot nu toe vier keer gesproken. Vooral de Enti De Portugese Interfina is nagenoeg geheel eigenaar geworden van Enti in Dronten. Het bedrijf had al een belang van 28 procent. Enti heeft een werktuigdrager voor de gewas verzorging ontwikkeld. Door de transactie met Interfina en een fi nanciële injectie van de Portuge zen kan dit produkt nu op de markt worden gebracht. Blok Vijf Noordafrikaanse landen ko men van vijftien tot zeventien fe bruari bij elkaar om hun bespre kingen over de vorming van een economisch blok af te ronden. De landen zijn het er nog niet over eens hoe ver de economische sa menwerking moet gaan. Deelne mers aan de besprekingen zijn Marokko, Algerije, Tunesië, Libië en Mauretanië. Milieu De Bondsrepubliek Duitsland wil Kenya zijn schulden kwijtschel den. Het gaat om 696 miljoen mark aflossing en 121 miljoen mark ren te. De Bondrepubliek wil dat Ke nya de vrijgekomen gelden benut voor milieubescherming. Staal De Europese produktie van ruw staal is vorig jaar met 8,9 procent toegenomen. De groei is vooral ver oorzaakt door een grote vraag vanuit de automobielindustrie en de bouw en een groeiende vraag naar machines. De interne vraag in de EG was zo groot dat de Europe se export is verminderd. Pays Bas Het bekende hotel Pays Bas in Utrecht gaat dicht. De Haagse rechtbank heeft gisteren het faillis sement uitgesproken. De veertien werknemers, die er na een reorga nisatie in augustus vorig jaar nog werkten, komen op straat te staan. In augustus vorig jaar stootte Pays Bas het restaurantgedeelte van hel bedrijf af. Toen werden er negen tien mensen ontslagen. eis van Druk en Papier FNV om de nu 36-urige werkweek tot 32 uur te verkorten, wijzen de werkgevers categorisch van de hand vanwege het tekort aan geschoold perso neel. Tegenover de looneis van twee procent stellen de werkgevers \voor om dit jaar een eenmalige uit kering van 1 procent en volgend jaar van 2 procent te geven. Over de vut is minder onenig heid. De werkgevers zijn inmiddels bereid de vut-regeling voor 61-jari- gen met een uitkering van 100 pro cent te handhaven. Eerder was er sprake van het invoeren van vrij willigheid dan wel het verlagen van het uitkeringspercentage om voldoende vaklieden in dienst te houden en de kosten van de vut te beheersen. Ook uittreding op 60-ja- rige leeftijd voor werknemers met een langdurig dienstverband of ploegendienst is bespreekbaar, al dus Dienske. Aanvulling op uitkeringen bij werkloosheid en arbeidsonge schiktheid zijn volgens de werkge vers niet nodig, omdat de bedrijfs tak al verregaande voorzieningen kent. Bij arbeidsongeschiktheid wordt de wao-uitkering drie jaar lang tot 100 procent aangevuld. Werknemers boven de 55 jaar krij gen daarna een aanvulling tot 90 procent. DURGERDAM Aan de Durgerdammerdijk in Durgerdam, een plaatsje iets ten noorden van Amsterdam, is gisteren de windturbine IJ-wind in gebruik genomen. Onder protest van de omwonenden, dat wel. Op protest borden die ze bij de turbine hadden geplaatst maakten ze duidelijk dat het de turbine het landschap ontsiert, hun uitzicht wegneemt en bovendien tal van vogels vermorzelt met zijn wieken. (foto anp> Nieuwbouw Sociale Zaken leidt tot conflict tussen minister en personeel DEN HAAG (ANP) - Het conflict tussen de dienstcommissie Bouw van het ministerie van sociale za ken en minister De Koning over de nieuwbouw van het ministerie bij het Haagse station Laan van Nieuw Oost-Indië is verder op de spits ge dreven. De dienstcommissie vindt verder overleg met de bewindsman en zijn secretaris-generaal Miede- ma over de klimaatbeheersing in twee overdekte buitenruimtes (atria) en belendende kantoorruim tes zinloos. De commissie heeft geen enkel vertrouwen meer in de minister en zijn hoogste ambte- Eerder heeft minister De Koning in antwoord op vragen in de Twee de Kamer toegegeven dat zijn ei gen arbeidsinspectie bezwaar maakt tegen kantoorruimte gren zend aan atria die niet van voldoen de daglicht en buitenlucht kan worden voorzien. Oospronkelijke afspraken die een goed werkklimaat moesten ga randeren zijn door de minister en de ambtelijke top geschonden, zo signaleert de dienstcommissie. De minister wil de kantoren die gren zen aan de atria niet in gebruik ne- De dienstcommissie daarente gen vindt dat die reserve hard no dig is voor tijdelijke huisvesting van ambtenaren bij veelvuldig voorkomende interne verhuizin gen en dergelijke. De aanwijzingen van de arbeidsinspectie kunnen de minister pas worden opgelegd als* het Veiligheidsbesluit Restgroe pen in werking is getreden. Dat is in voorbereiding en vereist de handtekening van minister De Ko ning zelf. DEN HAAG (ANP) - De stem ming onder de transportbedrijven is na een werkweek van chauf feursacties verdeeld. Bij een pei ling onder zestien internationale transporteurs over de acties wilden er zeven terug naar de onderhande lingstafel, terwijl negen vonden dat de werkgeversorganisaties hun poot stijf moeten houden. Een steekproef onder 100 transportbe drijven, twee dagen geleden be kend gemaakt in het vaklad Trans port, liet zien dat iets méér dan de helft van de ondernemingen weer wil praten met de vervoersbonden, 34 procent was daar tegen en 12 procent had er geen mening over. De ondernemers die weer willen onderhandelen vinden in de mees te gevallen dat zowel bonden als de werkgevers in de Federatie Weg vervoer zich te hard opstellen. „Stoppen met die rotstaking", „praten, niet met stenen gooien", „volstrekt onaanvaardbaar die ei sen van de bonden, maar praat", zo luiden hun meningen. De tegenstanders van onderhan delingen vinden de eisen van de bonden veel te hoog. Het betreft vooral internationale transportbe drijven die vrezen voor hun con currentiepositie in het Europese f wegvervoer. „Onze chauffeurs staan bovenaan, boven de Belg, de Duitser, de Fransman en laat staan de zuidelijke rijders". Vooral de onregelmatigheidstoeslag is die vervoerders een doorn in het oog. Ook de Federatie Wegvervoer zegt wel te willen onderhandelen, als tenminste de bonden de eis voor een hogere onregelmatig heidstoeslag intrekken. Volgens woordvoerder Sleddering van de Federatie bevestigt het beeld uit de steekproef de mening die aan werkgeverskant overheerst. De bonden echter blokkeren verdere onderhandelingen door de geëiste hogere toeslag. Volgens hem zit daarom de situatie nog muurvast. Internationaal vervoerder Kuij- ken wil pas onderhandelen als de acties ophouden. „Met dit mes op tafel wil ik niet verder praten", al dus Kuijken. Volgens hem willen zijn 35 chauffeurs het liefst een weeklang van huis weg en willen dan ook twaalf uur per dag rijden. „We moeten ze zelfs temperen", zo zegt de directeur. Groen Trans Ex peditie (14 chauffeurs) is het met Kuijken eens. Niet onderhandelen is zijn motto, anders wordt het gat te groot. „In 1992 moeten we al inle veren en we verliezen nog meer markt als dit erbij komt". De Vlissingse vervoerder Bos (15 chauffeurs) daarentegen ziet wat nu gebeurt op een debacle uitlo pen. „We krijgen als beroepsver voerders een rotte naam, wat nu ge beurt heb ik nog nooit meege maakt", aldus directeur Bos. Hij vindt dat zowel werkgevers als bonden zich veel te hard opstellen. Alleen in een gesprek kan de oplos sing komen, meent hij. Ook Nijdam uit Groningen (45 chauf feurs) vindt dat er in ieder geval moet worden gepraat, hoewel hij de bondseisen onaanvaardbaar vindt. Bij Nijdam staken 1 of 2 mensen maar de staking wordt niet gedragen door het personeel, zegt een woordvoerder. Transporteur Mooy uit het Lim burgse Velden weet dat hij met zijn rijtijden wel eens fout zit maar dat zijn 12 chauffeurs daardoor een so ciaal leven hebben naast hun werk. „Dat is een kwestie van goed inde len en dat ligt aan de werkgever", stelt hij. UTRECHT (ANP) De vervoers bonden van FNV en CNV bereiden zich voor op de tweede actiegolf in het wegvervoer. Vandaag en mor gen komen de leden bijeen om zich op de tweede actieweek te bera den. Naar verwachting zullen het morgenavond opnieuw de interna tionale chauffeurs zijn die bij de grensovergangen samenkomen om de cao-eisen van de bonden kracht bij te zetten. Na de eerste week zeggen zowel bonden als werkgevers nog weken te kunnen doorgaan met respectie velijk actie voeren dan wel blijven weigeren te onderhandelen. De werkgeversorganisaties hebben gisteren hun leden geïnformeerd. De grootste organisatie, NOB-weg- transport, schrijft aan haar leden dat de normale bedrijfsvoering vrijwel ongehinderd voortgang vindt. Volgens adjunct-directeur Belksma wordt bij twintig van de 7500 bedrijven actie gevoerd door naar schatting hooguit 200 actie voerders in plaats van de beoogde 5000. De Rijksverkeersinspectie heeft de afgelopen week meer blanco werkgeversverklaringen afgege ven dan gebruikelijk. Dat zou er volgens de plaatsvervangend in specteur-generaal van het verkeer, Luijks, op kunnen wijzen dat transportondernemers andere chauffeurs hebben ingezet. Of er ook sprake is van het inzetten va: onbevoegde chauffeurs bij het vei voer van gevaarlijke stoffen zal né der onderzoek moeten uitwijzen. ROTTERDAM Joyce Bosman- Kater voelt zich thuis in de harde mannenwereld van de Rotterdam se haven. Als general manager van de Stichting Havenbelangen is zij verantwoordelijk voor de dagelijk se gang van zaken op het gebied van (algemene) promotie- en ande re wervingsactiviteiten van de Rot terdamse haven. Kortom, een vrouw 'leidt' de mannenwereld van havenbaronnen, bedrijfsdirecteu ren en andere coryfeën bij het uit dragen en aanprijzen van de haven in het algemeen. door Hans Roodenburg "Met hen werken ervaar ik als bijzonder prettig", zegt zij. In 1983 is Joyce Bosman-Kater begonnen bij de Stichting Havenbelangen. Daarvoor werkte zij ook al in de promotie of public relations, eerst bij een chemisch bedrijf in Rotter dam, later bij het Nederlands Mari tiem Instituut. "Ik heb meestal met mannen moeten werken. Ik heb dat nooit als een handicap gevoeld. Ik zou eerder zeggen het tegendeel. Je wordt soms positief gediscrimi neerd. Toen ik als meisje van 25 jaar op een grote beurs de zaken re delijk voor elkaar had, zeiden man nen tegen me dat ik het perfect had gedaan. Als een man van 25 jaar dat had gedaan, hadden ze dat de ge woonste zaak van de wereld gevon den". De Stichting Havenbelangen is de gezamenlijke promotie-organi satie van het bedrijfsleven en de gemeente Rotterdam. Voor dit jaar beschikt zij over een budget van 2,8 miljoen gulden, waarvan het groot ste deel wordt opgebracht door de gemeente en de havenbedrijven verenigd in de SVZ (elk 1,1 miljoen gulden). In het algemeen en dage lijks bestuur is dan ook heel haven- ondernemend en besturend Rot terdam vertegenwoordigd. Budget "Als ik het vergelijk met 1983 toen ik hier begon, zijn de activiteiten enorm toegenomen", vertelt Joyce Bosman-Kater. Zij beaamt dat al gemene promotie in het voor- en achterland van de Rotterdamse ha ven steeds belangrijker wordt in een tijd dat een concurrentieslag tussen havens op het scherp van de snede moet worden gevoerd en het 'vrije' Europa van 1992 snel in aan tocht is. Haar budget is twee jaar geleden dan ook fors verhoogd. Op de op merking dat een bedrag van 2,8 miljoen gulden voor het organise ren van promotiereizen en -evene menten voor een haven, waarin miljarden omgaan, wel erg weinig is, antwoordt zij monter dat voor extra dingen of goede ideeën altijd wel weer fondsen te vinden zijn. "Als het belangrijk is voor Rotter dam in het algemeen, dan komt het uit de pot van de stichting. Maar or ganiseren we iets gerichts, bij voor beeld op het gebied van agri-bulk waarbij het om maximaal vijftien bedrijven gaat, dan gebeurt dat weliswaar onder onze paraplu, maar dan moeten ook zij daaraan bijdragen". "Per project wordt dus bekeken of er extra financiering, buiten ons budget om, kan worden gevraagd. Het grappige is dat voor promotie van Rotterdam de afgelopen twee jaar de belangstelling van banken Joyce Bosman-Kater: de arrogantie van de macht is uit. en dergelijke groeit. Zij hebben na tuurlijk ook alle belang bij de ha ven omdat zij vaak goederen en op slag financieren". De Stichting Havenbelangen zelf heeft tien mensen in dienst: de ge neral manager, drie project-mana gers, twee assistent-project-mana gers en vier krachten ('meisjes') op het secretariaat. Joyce Bosman- Kater: "Wij benaderen de markt voor Rotterdam op drie manieren. Ten eerste doen we dat door het or ganiseren van algemene of speciale promotiereizen naar gebieden waar klanten van de haven zitten. Vaak is dat natuurlijk naar het Westduitse achterland maar ook naar gebieden, bij voorbeeld in het Verre Oosten, Zuid- en Noord- Amerika, waar veel lading ver scheept wordt van en naar Rotter dam". Films "Ten tweede halen we ook de markt naar Rotterdam. Deze week hebben we hier een groep van vijf tig Britse expediteurs. Opvallend is ook hoeveel belangstelling hier voor bestaat. Toen wij hierover de eerste contacten legden met de overkoepelende organisatie in En geland, dacht men daar dat er niet zo veel interesse zou zijn. Het halen van expediteurs naar Rotterdam, om hen zelf te laten zien hoe de ha ven hier werkt, is erg belangrijk. Zij zijn vaak de bepalende factor bij het kiezen van de haven". "Onze derde taak is het promo ten van Rotterdam op beurzen en tentoonstellingen, het maken van brochures, naslagwerken en films. Maar we hebben vorig jaar by voor beeld ook de Westduitse vakpers naar Rotterdam gehaald. Dat is ge beurd naar aanleiding van de sta kingsacties in het vooijaar van 1987 in de haven. Wij hadden ge constateerd uit stukken in de Duit se pers dat er een gebrek was aan parate kennis over de .structuur van de haven. Als er gesproken wordt over acties in het stukgoed, dan betekent dat niet dat de hele haven plat is gelegd. De pers hier naar toe halen heeft redelijk goed gewerkt. We zullen dat zeker her halen". Op welke wijze profileert Rotter dam zich tegenwoordig in het Westduitse achterland? In de jaren zeventig werd er nogal gehamerd op het feit dat Rotterdam de groot ste is. Joyce Bosman-Kater: "Die arro gantie van de macht is er uit. Rot terdam is niet één haven, maar een haven voor vier verschillende sec toren. Olie en chemie, ijzererts en kolen, granen, en stukgoed (waar onder containers). De specialitei ten en service die we kunnen bie den zijn belangrijker argumenten dan het feit dat wij toevallig de grootste zijn. We houden de expe diteurs en andere klanten de moge lijkheden van Rotterdam voor. En die zijn niet gering". Boorplatform stilgelegd wegens defecten PETERHEAD (AP) - Een Noors olieboorplatform in de Noordzee is gisteren stilgelegd nadat een veilig heidsinspecteur defecten had ont dekt in de veiligheidsvoorzienin gen. Het West Stadrill booreiland ligt ongeveer 200 kilometer ten oosten van de Schotse havenstad Peterhead en is eigendom van de Noorse firma Smedvig. Het was verhuurd aan Shell. De inspecteur ontdekte defecten in de gasdetectie-apparatuur, het brandalarm en in de elektrische be drading. Bovendien werkte de bluswaterpomp niet. Een woord voerder van het ministerie van energie zei dat het in geen jaren was voorgekomen dat een platform op last van een veiligheidsinspec teur compleet werd stilgelegd. De ramp met het Piper Alpha olie- en gasplatform afgelopen juli, die aan 167 mensen het leven kost te, is volgens onderzoekers veroor-' zaakt doof een lekkende gasklep. Na die ramp hebben de vakbonden van platformarbeiders geëist dat er meer overheidsinspecteurs moes ten worden ingezet en dat de arbei ders meer zeggenschap moesten krijgen over de veiligheid op de booreilanden. Machinisten NS krijgen nieuw uniform UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen gaan alle 3300 treinmachinsten in het nieuw ste ken. Deze vier miljoen gulden kos tende operatie moet in de zomer van 1991 zijn afgerond. Het oude uniform doet al twintig jaar dienst. Nu al staat vast dat de pet voor de machinisten zal verdwijnen. Wel krijgen de treinbestuurders in het vervolg schoenen en sokken van hun werkgever. Dat is nu nog niet het geval. De ontwerper Clemens Ramec- kers, die ook het ruim driejaar ge leden ingevoerde pak voor conduc teurs ontwierp, heeft de opdracht gekregen voor zowel een zomer- als een winterpak. De NS-woordvoer ster verwacht dat de eerste model len van Rameckers in juni klaar zullen zijn. In september kunnen de machi nisten, onder wie elf vrouwen, kie zen welk ontwerp zij het meest ge schikt achten. Na een draagtest van een halfjaar zal dan worden be zien of het ook aan de werkeisen voldoet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7