VNLeger legt in Afghanistan mijnen Stroessner na 35 jaar ten onder aan paleisintriges «art Rapport beschuldigt Sovjetunie Zwijgplicht ambtenaren Engeland blijft overeind Parlement zonder Botha biedt geen verrassingen Leiders verzet Kampuchea in China bijeen Groot Brittannië voert 'Europaspoort' in Kritiek van Israëliër: lynchstemming in VN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 NEW YORK/KABUL (AP/Rtr/DPA/AFP) De Russische en Afghaanse legereenheden hebben bij de terugtrekking uit gebieden in Afghanistan miljoenen nieuwe, tegen perso nen gerichte mijnen achtergelaten, die veelal zijn gecamoufleerd. De Onafhankelijke Raad voor Intematinale Mensenrechten heeft dit gisteren bekend gemaakt in een verslag aan de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. De directeur van de Raad, de Ame rikaanse hoogleraar internationaal recht Norchi, heeft in juni met een andere medewerker van de organi satie een onderzoek verricht rond een verlaten kazerne van een Rus sische garnizoen in Barikot, in de provincie Kunar. Hij heeft daarbij nieuwe mijnen gevonden in land bouwgebieden in een gebied van meer dan anderhalve kilometer rond de kazerne. Bij demontage bleken de onderdelen Russische opschriften te dragen. Volgens het rapport zijn er door het Afghaanse en het Sovjet-leger tussen de 5 en de 30 miljoen mijnen en booby-traps achtergelaten. Het rapport noemt het leggen van de mijnen "een duidelijke schending van gewoonterecht en geldend in ternationaal recht", en het feit dat de mijnen veelal zijn gecamou fleerd en zijn versrpeid in woonge bieden van burgers versterkt de onwettigheid van de actie, aldus het rapport. Aan de opstelling is meegewerkt door deskundigen uit de Verenig de Staten, Groot Brittannië en Mal ta. Het zal worden voorgelegd aan de Commissie voor de Mensen rechten van de Verenigde Naties in Genève, die vorige week aan een vergaderingszitting is begonnen die tot maart zal duren. De mijnen zijn volgens het rap port gelegd in landbouwgebieden, in rivieren, dorpen, en aan de rand van dorpen. Ook op de wegen die zouden worden gebruikt door te rugkerende vluchtelingen zijn mij nen gelegd. De onderzoeksgroep meent dat tenzij de mijnen onscha delijk worden gemaakt, ze een schending opleveren van de Ak koorden van Genève. Intussen hebben meer dan 24.000 Sovjettroepen zich twee we ken voor de totale terugtrekking al uit Afghanistan terugetrokken. Er zijn nog zo'n 1500 militairen achter gebleven. Dat heeft de Sovjetleger- krant Krasnaja Zvezda gisteren be richt. In kringen rond het ministe rie van buitenlandse zaken in Mos kou is vernomen dat waarschijnlijk al dit weekeinde de laatste Sovjet militair het land verlaat. Wanneer dit inderdaad het geval is loopt Moskou ongeveer tien da gen voor op het schema dat 15 fe bruari als uiterste datum stelt. Sinds augustus vorig jaar verble ven er ongeveer nog 50.000 Sovjet militairen in het land nadat de eer ste fase van de troepenterugtrek king was voltooid overeenkomstig het akkoord van Genève. De Afghaanse overheid maakte bekend dat het een militaire elite eenheid opgericht die bescher ming moet bieden tegen een even tuele aanval van de rebellen op de hoofdstad Kabul als de Sovjettroe pen zich hebben teruggetrokken. Zo'n 50 soldaten werden opgeleid en zullen de taak krijgen anderen op te leiden. De regering hoopt in totaal 10.000 man op de been te kunnen brengen. LONDEN (AP) De steun van de Britse oud-premier Heath en 17 an dere conservatieve Britse parle mentariërs voor een voorstel van de Labourpartij om ambtenaren te ontslaan van geheimhoudings plicht als het landsbelang daarmee gediend is, is ontoereikend ge weest om het wetsontwerp in het Britse Lagerhuis aanvaard te krij gen. Het voorstel werd met 267 tegen 179 stemmnen afgewezen. Behalve Heath waren onder de rebellerende Tory-parlementariërs twee vroege re leden uit het kabinet van pre mier Thatcher, Biffen en Sir Gil- Het Labour-voorstel had de vorm van een amendement op de Official Secrets Bill, een wet op ge heimhouding die vorig jaar in be ginsel is aanvaard, en thans in amenderingsfase verkeert. De nieuwe wet moet in de plaats ko men van de uit 1911 daterende Offi cial Secrets Act, die de regering macht geeft om alles wat in haar kraam te pas komt tot staatsge heim te verklaren. Hoewel de nieuwe wet deze situ atie in het voordeel van de open baarheid moet wijzigen, geldt de li beralisering volgens tegenstanders slechts triviale gevallen, en blijft de enorme macht van de regering om zaken van belang geheim te hou den intact. Heath betoogde dat ambtenaren die worden vervolgd wegens het la ten uitlekken van officiële gehei men het recht moeten hebben zich te beroepen op het algemeen be lang. Hij zei dat een 'algemeen be lang clausule' noodzakelijk was, omdat het publiek recht heeft te worden ingelicht als er zaken scheef zijn gelopen. Een andere conservatieve parle mentariër die het Labour-amende- ment steunde. Shepherd, zei dat de regering kennelijk bereid was zelfs KAAPSTAD (AP) - Het parle ment van Zuidafrika heeft gisteren zijn nieuwe zittingsperiode ge opend zonder aanwezigheid van president P.W. Botha, wiens plaatsvervanger echter duidelijk maakte dat onder zijn leiding geen verrassende hervormingen waren te verwachten. Minister Heunis van constitutio nele ontwikkeling, die tot plaats vervangend president werd be noemd nadat Botha op 18 januari werd getroffen door een lichte be roerte, beloofde "volledige burger rechten voor alle Zuidafrikanen", maar zei dat de wetten op rassen scheiding zouden worden gehand haafd. De openingszitting vond plaats op een moment van politieke on rust, een dag na Botha's verrassen de bekendmaking dat hij aftrad als voorzitter van de regerende Natio nale Partij. Minister van onderwijs De Klerk werd door de partij met 69 tegen 61 stemmen tot zijn opvol ger gekozen. Daarmee won hij met een klein verschil van zijn liberalere rivaal, minister van fincanciën Barend du Plessis. Du Plessis wordt thans be schouwd als de aanvoerder van de 'gematigde' factie binnen de Natio nale Partij, met de positie van out- Buitenland kort Petitie Een groep Sloveense intellectue len heeft de regering in Belgrado met een petitie gevraagd op te ko men voor het 'tragische' lot van de Servische minderheid in het noor delijke buurland Roemenië. De pe titie aan het staatspresidium is on dertekend door 18 prominente in tellectuelen uit de liberale Joego slavische deelrepubliek Slovenië, die politiek op erg gespannen voet staat met Servië. vs De modernisering van de kernwa pens voor de lange afstand, de zo genoemde strategische raketten, dient de hoogste prioriteit te krij gen. Deze mening hebben vooraan staande Amerikaanse veiligheids deskundigen, zowel Republikei nen als Democraten, in een giste ren verschenen rapport naar voren gebracht. Engels In het archief van de Stanford-uni- versiteit in Californië (VS) zijn vier manuscripten van Friedrich En gels, met Karl Marx de auteur van het Communistisch Manifest, ont dekt. Het betreft drie korte in het Frans geschreven manuscripten en een langer handschrift, geschreven in het Duits. De Franstalige docu menten dateren uit 1883 en 1886. Ortega President Ortega van Nicaragua heeft gisteren een algemene am nestie aangeboden voor de Con tra's, de naar schatting 4.000 guer rillastrijders die met steun van de Verenigde Staten het bewind in Managua ten val willen brengen. Ortega onderstreepte daarbij ech ter categorisch tegen hervatting van directe onderhandelingen met de leiding van de Contra's te zijn. sider bij eventuele presidentsver kiezingen. Heunis, die uit de verkiezing als derde man in de partijtop naar vo ren is gekomen, zei in zijn ope ningsrede dat de regering enkele selecte multiraciale wijken wilde creëren, maar dat elders in het land de apartheid zou worden gehand haafd. De regering had al eerder ken baar gemaakt een jaar lang te wil len experimenteren met gemengde woonwijken. Heunis herhaalde ook een oude oproep van de rege ring voor onderhandelingen met zwarte leiders. Tot nu toe hebben vrijwel alle leiders van betekenis echter geweigerd zich met de rege ring in te laten zolang deze geen se rieuze aanzet geeft tot ontmante ling van de apartheid. De 73-jarige Botha liet zijn partij genoten donderdag weten dat hij het voorzitterschap opgaf om zich te kunnen concentreren op zijn presidentiële taken. Botha wil niet openlijk praten over zijn terugtre ding als president, maar heeft wel gezegd zijn werklast te willen ver minderen. In het parlement staat een wet op stapel om in verband hiermee de post van eerste minis ter, die in 1984 door Botha werd af geschaft, in ere te herstellen. KERNWAPENPROGRAMMA Pakistan heeft onlangs een mid dellange afstandsraket getetst en materiaal verkregen voor de aan maak van nucleaire wapens. Dat heeft de Indische premier Gandhi meegedeeld tijdens een openbare bijeenkomst in Bombay. Gandhi zei dat Islamabad onlangs een proefvlucht uitvoerde met een ra ket met een bereik van 640 kilome ter. De premier zei dat als zijn infor matie juist blijkt te zijn India stap pen zal ondernemen om zijn veilig heid te garanderen. WENEN De traditionele rellen die het jaarlijkse galabal in de Weense opera begeleiden zijn dit maal uitgelopen op een waar slagveld. De tol die de rellen donderdag bij de Weense society-gebeurtenis van het jaar eisten ivas ongeëvenaard: 52 gewonden, 12 arrestanten en tientallen vernielde auto's en winkelruiten. De Weense politie overzag vrijdag het slagveld en moest toegeven dat de actie 'Verorber de rijken', waarmee linkse jongeren de genodigden al driejaar lang dwars zitten, dit keer volledig uit de hand was gelopen. De jongeren vinden dat het entreegeld van zo'n 400 gulden per persoon beter aan andere doelen kan worden besteed. PEKING (AFP) - De drie Kam- pucheaanse verzetsbewegingen komen volgende week donderdag byeen in Peking om een gezamen lijk standpunt op te stellen voor de vredesbesprekingen die van 19 tot en met 21 februari in Jakarta wor den gehouden. Dit heeft prins Sihanouk, die de bijeekomst zal leiden, gisteren bekendgemaakt. Het is voor het eerst sinds de prins eind januari 1988 aftrad als voorzitter van de verzetscoalitie, dat de drie bewegingen rond de ta fel gaan zitten. De coalitie wordt nog steeds door de Verenigde Na ties beschouwd als de enige wetti ge regering van Kampuchea, en niet de door Vietnam gesteunde re gering van premier Hun Sen. De laatste weken wordt er druk onderhandeld over een politieke oplossing van de kwestie-Kam- puchea. Zo bracht vorige maand premier Hun Sen een bezoek aan Thailand, hetgeen zijn prestige ver sterkte. Thailand is van meet af te genstander geweest van de in 1979 door Vietnam in het zadel gehol pen bewind in Kampuchea. Tot dusver weigert de Kam- pucheaanse premier in te gaan op de eis van het verzet tot ontbinding van zijn regering voordar parle mentsverkiezingen worden gehou den. de verkeizingen staan op sta pel zodra het Vietnamese bezet tingsleger zich volledig uit Kam puchea heeft teruggetrokken. De bedoeling is dat de laatste Vietna mese militairen in september naar huis terugkeren. De drie leiders van het Kam- pucheaans verzet ontmoetten el kaar volgende week om een ge meenschappelijke strategie af te spreken voor de tweede ronde van het informele Kampuchea overleg. LONDEN (GPD) - Rond de e wisseling zullen alle Britten voor een internationale identificatie het wijnrode Europese paspoort heb ben. Omstreeks die tijd verlopen de laatste traditionele blauwe pas poorten van het Verenigd Konink rijk. Zonder twijfel een aangele genheid voor sentimenten: het af scheid van het sjieke Britse natio- naliteitsbewijs. Vele Britten vinden de verande ring maar niks. Ze zien het de Eu ropese versie niet zitten. Het is maar een eerste impuls die bijvoor beeld, nu het graafwerk onder het Kanaal echt heilige ernst is gewor den, ook slaat op de Eurotunnel. Van een massaal gejammer is ech ter nog geen sprake. Het verdriet over wat verdwijnen gaat, is nog steeds individueel en volstrekt per soonlijk. Misschien is het daarom ook dat de Britse operatie 'invoering Euro pees paspoort', die in zijn totaliteit zo'n 25 miljoen gulden kost, zonder noemenswaardige obstakels ver loopt. Het begon vorig jaar augustus in een van de zes paspoortenbureaus, dat van Glasgow. De Schotten be ten het spits af. Hun paspoortaan- vragen leidden automatisch tot het nieuwe nationaliteitsbewijs in de wijnrode kleur van de Europese Gemeenschap. Nu kan ook elders in het land via Glasgow een Europees paspoort worden aangevraagd en verkregen. Zoals dat sinds december boven dien geldt voor het bureau Liver pool, dat eveneens 'Europees' is ge worden. De vier overige bureaus volgen in de loop van dit jaar. Het oorspronkelijke blauwe Britse paspoort heeft een geldig heidsduur van tien jaar en men gaat er dus van uit dat omstreeks 2000 de vervanging door het Eu ropese paspoort is voltooid. Een operatie die in 1984 begon met de opzet van het computerprogram ma daarvoor, waarop het ontwerp van het Britse paspoort is aange past. Compleet met de gewenste veiligheidsmaatregelen. Noemenswaardige problemen hebben zich daarbij niet voorge daan. En het hele spektakel in Ne derland, culminerend in de val van een minister en een staatssecreta ris, heeft de Britten op zijn minst geamuseerd. "Dat is een voorstel waarachter ti rannen zich verschuilen", zei Shep herd. Labours vice-voorzitter Hat- tersley zei dat zijn partij met het voorstel de regering het recht wil de ontnemen "de enige scheids rechter te zijn over waar in deze za ken het algemeen belang ligt". Hij zei dat de regering Thatcher gedu rende haar (negenjarig) bestaan had laten zien dat haar obsessie met geheimhouding "niet zozeer betrekking heeft op het bescher men van informatie waarvan onze veiligheid afhangt, maar veel meer op het onderdrukken van informa tie waardoor zijzelf in verlegenheid kan worden gebracht". Minister van binnenlandse za ken, Hurd, verklaarde dat de rege ring het amendement afwees, om dat rekening moest worden gehou den met ambtenaren die vervuld zijn van minder edele bedoelingen, en in de door Labour voorgestelde clausule "een mogelijkheid zien ernstige schade toe te brengen aan de belangen van de gemeenschap" De oude geheimhoudingswet werd in 1911 inderhaast door het Lagerhuis aangenomen toen Groot Brittannië in de ban was van ge ruchten over Duitse spionnen. De nieuwe wet wil de geheimhou dingsplicht voortaan beperken tot de gebieden van defensie, veilig heid en buitenlandse zaken. Alleen het laten uitlekken of publiceren van informatie over afluisteren, af tappen van telefoons, en onder scheppen van post, wordt nog be schouwd als overtreding waarop automatisch een veroordeling volgt. In andere gevallen van open baarmaking door journalisten of ambtenaren moet de justitie bewij zen dat zij hiermee het algemeen belang hebben geschaad. GENÈVE/JERUZALEM (AP) - De Israëlische waarnemer by de Commissie voor de Mensenrech ten van de Verenigde Naties in Ge nève, Walden, heeft gisteren felle kritiek geuit op de sfeer bij de de batten over de Israëlische maatre gelen tegen de Palestijnse opstand in de bezette gebieden. Walden meent dat de debatten de afgelopen drie dagen zijn geken merkt door "volledige eenzijdig heid" bij de beoordeling van de toestand in de bezette gebieden, terwijl er "vrijwel niets" wordt ge zegd over de slachtoffers aan Israë lische zijde. Walden zei dat van een dergelijk debat niet kan worden verwacht dat het serieus wordt ge nomen. Walden meent dat tijdens de de batten in de commissie, waarin 43 landen zitting hebben, Israël wordt veroordeeld in termen die uiteenlo pen van "regelrechte haat" tot "schijnheilige hypocrisie", omdat het zijn burgers verdedigt, maar dat er niets wordt gezegd over de- genen die hen "zonder aanziens des persoons proberen te vermoor den". De "sfeer van een hang-pro- ces" zal niet bijdragen tot het vin den van een regeling, aldus Wal den. De Israëlische waarnemer meent dat ondanks de verklaringen die PLO-leider Arafat heeft afgelegd in de bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties in Genève de PLO het terroris me niet heeft afgezworen. De PLO gebruikt volgens hem nog steeds terroristische methoden in de strijd tegen Israël en in de pogin gen om de Arabieren die zich tegen haar doelstellingen verzetten on der de duim te krijgen. Hij zei dat behalve in "extreme gevallen" waarin de Israëlische sol daten in levensgevaar verkeren al leen "normale politiemethoden" worden toegepast bij het bedwin gen van de opstand. De PLO wil volgens Walden de opstand op alle mogelijke manieren laten escale ren, waarbij "vrouwen en kinderen in de frontlijn worden gezet, terwijl de 'heroïsche' mannen die hen lei den veilig achteraan blijven". Intussen maakte een Israëlische advocaat bekend dat in Arabisch Oost-Jeruzalem minderjarige Pa lestijnse relschoppers routinema tig wekenlang in voorarrest wor den gehouden, zonder de mogelijk- DIALOOG De politieke partij en in El Salvador beginhen aan een dialoog met de linkse verzetsbewe ging FMLN, nu die de bereidheid heeft uitgesproken om dit jaar on der bepaalde voorwaarden deel te nemen aan verkiezingen. Hiertoe werd besloten op een vergadering waaraan de rechtse AREN A-partij en andere grote partijen deelna men. De christen-democratische partij van president Duarte, die zich nog altijd door dik en dun ge steund weet door de VS, nam niet aan het beraad deel en hield een af zonderlijke bijeenkomst. heid op borgtocht te worden vrijge laten, zoals die voor andere arres tanten wel bestaat. De borgstelling bestaat wel voor kinderen tot 13 jaar, aldus de advocaat Lecker. Hij zei echter dat zich in Oost-Je- ruzalem ook regelmatig gevallen voordoen, waarbij Palestijnse kin deren onder de 13 jaar dagen lang worden vastgehouden, omdat hun ouders het geld niet hebben om de gestelde borg te betalen. Lecker haalde het voorbeeld aan van een 11-jarig kind en twee 13-jarigen die vijf dagen lang op het politiehoofd bureau in Jeruzalem werden opge sloten, omdat hun ouders zich de borg van 750 shekel (een kleine 850 gulden) niet konden permitteren. Volgens Lecker worden de kin deren met zijn achten in een cel ge zet en zouden sommigen van hen tijdens verhoor in het gezicht zijn geslagen of tegen de benen zijn ge schopt. Regering België bereid met Zaïre te gaan praten BRUSSEL (ANP) De Belgische regering blijft bereid om mee te werken aan een Belgisch-Zaïrese ministersconferentie om de ge schillen tussen beide landen uit de weg te ruimen. Dat is gisteren mee gedeeld door het kabinet van pre mier Martens, na afloop van de ver gadering van het ministerscomité voor buitenlandse betrekkingen. In feite was dat niets nieuws. Martens had hetzelfde al donder dag in de kamer verklaard. Giste ren werd echter gezegd dat, voor dat er zo'n conferentie plaatsvindt er "een sereen klimaat moet wor den geschapen om er zeker van te zijn dat de onderhandelingen vrucht dragen". In de Kamer was Martens totaal niet ingegaan op de jongste ont wikkeling, het besluit van de Zaïre se eenheidspartij MPR, om presi dent Mobutu voor te stellen de be trekkingen met België op te schor ten of te verbreken. Op dat MPR- besluit wilde men ook gisteren na het speciale ministersberaad geen commentaar geven. Zou het werkelijk tot zo'n breuk komen dan kan dat zowel België als Zaïre flinke schade berokke nen. Een Antwerpse econoom heeft berekend dat een breuk tus sen beide landen het Belgische be drijfsleven direct en indirect op een verlies van tien miljard fran ken (zo'n 550 miljoen gulden) kan komen te staan. De zwaarste klappen zouden val len bij zo'n vijf Belgische bedrij ven: het metaalbedrijf Metallurgie Hoboken-Overpelt (MHO), de Compagnie Maritime Beige (CMB), de luchtvaartmaatschappij Sabe na, het diamantbedrijf Sibeka en de bank Belgolaise. SANTIAGO De ironie van het noodlot. De Chileense dictator Au- gusto Tinochet had altijd gedacht dat hij eventueel onderdak zou kunnen vinden bij zijn grote vriend Alfredo Stroessner in Paraguay. Een paar jaar geleden schafte Pino chet zelfs al een pompeuze residen tie aan in de Paraguayaanse hoofd stad Asuncion. Maar nu is het vriend Stroessner die Pinochet om politiek asiel smeekt. door Rob Sprenkels De 76-jarige Alfredo Stroessner heeft in het hedendaagse Latijn- samerika zo'n beetje alle records gebroken. Zijn persoonlijke for tuin wordt rond de 7 miljard dollar geschat. Met bijna 35 jaar aan de macht was hij de absolute decaan van de sinds de jaren tachtig uit stervende rechtse dictators irr La- tijnsamerika. En sinds vorig jaar oktober, na de nederlaag van Pino chet bij het volksreferendum in Chili, eigenlijk ook de laatste. Stroessner, zoon van een uit Beieren geëmigreerde bierbrou wer, was op 5 mei 1954 aan de macht gekomen na een staatsgreep tegen de grondwettelijke president Federico Chavez. Sindsdien heeft hij zich bij frauduleuze verkiezin gen tot acht keer toe later herkie zen, de laatste keer vorig jaar febru- Officieel ging altijd alles in het Paraguay van Stroessner volgens de wet. Maar het waren wel wetten die geheel naar de hand van Stroes sner zelf waren gezet. Angst Onder het bijna 35 jaar durende schrikbewind is Paraguay een ge heel eigen leven gaan leiden. "Be halve onze kleren en schoenen trekken wij elke dag ook onze angst aan", zo verklaarde vorig jaar nog Humberto Rubin, dank zij 'Ra dio Nanduti' een notoire persoon lijkheid. Maar zijn zender is sinds begin 1986 uit de lucht. Rubin had het aangedurfd om via zijn microfoon kritiek op het bewind van Stroes sner te spuien. "Het is onmogelijk om niet bang te zijn", vertelde Ru bin. "Ik ben al zo vaak opgepakt. En je weet nooit waarom, maar je wordt wakker op het politie-bu- reau of in een cel van de politieke politie". Domingo Laino, de bekendste politieke tegenstander van Stroes- President Stroessner. (foto anp> sner kan daarover meepraten. Hij heeft de afgelopen jaren voorname lijk doorgebracht in ballingschap, in Brazilië en Argentinië. In april 1987 kreeg hij, een paar dagen na het opheffen van de staat van be leg, toestemming om terug te ke ren. Sindsdien is Laino alweer on telbare keren afgevoerd naar de ge vangenis. Bijna de helft van de Paraguay aanse bevolking is lid van Stroes sner z'n Colorado-partij. Het gaat om de 'ogen en oren' van het staats apparaat. Militantie is verplicht voor de meer dan 300.000 ambtena ren, voor militairen en politie-agen- ten, voor schoenpoetsertjes, kran tenverkopers, bedelaars, taxi chauffeurs. Geen lid zijn van de Co lorado-partij betekent vaak omko men van de honger. Parfum Na 35 jaar Stfoessner is Paragu ay niet van deze wereld. Afgaande op de statistieken drinkt elke Para guayaanse boer jaarlijks 150 fles sen Schotse whisky, rookt hy vijf pakjes Amerikaanse sigaretten per dag en koopt hij elke twee maan den een nieuw flesje Franse par fum. Maar in de praktijk is de inhoud van de duizenden kartonnen dozen die dagelijks op het internationale vliegveld van Asuncion arriveren, niet bestemd voor de straatarme dagloners, die per jaar maar amper 50 dollar verdienen. Alle luxe arti kelen, van complete computers tot toiletpapier, verdwijnen op de zwarte markt, waar ze worden op gekocht door gewiekste zakenlie den uit Brazilië en Argentinië. Jaarlijks gaat er zo'n 2 miljard dol lar om. De onbegrensde corruptie, zo heeft Stroessner meer dan eens uit gelegd, is 'de prijs voor de vrede'. En de dictator heeft z'n directe handlangers goed laten meeprofi teren in alle illegale handel. Een van hen is generaal Andres Rodri guez, de sterke man achter de coup en vannacht beëdigd als de voorlo pige opvolger van Stroessner.. De nu 56-jarige Rodriguez heeft sinds het begin van de jaren zestig op basis van cocaïne-smokkel een persoonlijke rijkdom van zo'n 5 miljard dollar weten te vergaren. Een jaar of 15 geleden leek het erop dat hij in ongenade zou vallen, na dat hij was ontryaskerd als een van de belangrijkste drugshandelaren van Latijnsamerika. Maar Rodri guez wist Stroessner aan zich te verplichten door zijn dochter uit te huwen aan de jongste zoon van de dictator, 'Freddy'. Rodriguez heette altijd de ge doodverfde opvolger te zijn van Stroessner. Totdat de 'Gids van het Paraguayaanse volk' een jaar of vyf gelden zijn oudste zoon, Gustavo, naar voren begon te schuiven. Langzaam maar zeker probeerde Stroessner de macht van de staf chef van zijn leger terug te dringen. Redden Ook Rodriguez zat niet stil. Hij wendde zich tot de zogenoemde traditionele vleugel van de Colora do Party. Anderhalf jaar geleden kwam het tot een definitieve breuk met de 'militantes' achter de dicta tor. Om Rodriguez voorgoed bui tenspel te kunnen zetten zou Stroessner vorige week hebben be volen dat de stafchef met pensioen moest gaan. Stroessner behoort nu tot het verleden. Duizenden Paraguaya- nen zijn jubelend de straten van Asuncion opgetrokken. Voor het eerst sinds 35 jaar heeft de oproer politie niet ingegrepen. Oppositie partijen hopen dat de val van de dictator een democratie zal inlui den. Maar generaal Rodriguez, zo moet worden gevreesd, heeft in fei te alleen maar zijn eigen (drugs- )imperium willen veiligstellen. Al te veel veranderingen mogen er daarom in eerste instantie niet wor den verwacht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5