'Ik zai eens wat laten zien' Europees indoorkampioen Frans Maas knokt zich uit de anonimiteit Frans Maas laat zich aan de vooravond van de nationale indoorkampioenschappen op het medisch centrum Pa pendal behandelen aan zijn linker enkel. ,f0t0 Henk van Hoii&nd/GPD> In het olympisch jaar 1988 werd Frans Maas keihard teruggeworpen in de anonimiteit waaruit hij op zaterdag 5 maart in Budapest was gesprongen. Tijdens de Europese indoorkampioenschappen in de Hongaarse hoofdstad verraste de Brabander iedereen behalve zichzelf met een winnende sprong van acht meter en zes centimeter. Maas maakte in één klap naam, de wedstrijdmakelaars stonden voor hem in de rij. De toekomst zag er zonnig uit voor het 23-jarige verspringtalent toen hij terugkeerde naar de universiteitscampus van El Paso, waar hij sinds 1985 sport en studie combineert. Maar op 7 mei kwam de tweede klap, een hele pijnlijke, toen hij in Provo (Utah) een verplicht verspringnummer moest afwerken. Maas hinkte, stapte en klapte finaal door zijn linker enkel en scheurde zo ongeveer alles wat maar kapot kan. Pas een half jaar later kon hij zonder pijn de training hervatten. door Jaap Visser Omdat stilstand ook in de atletiek achteruitgang betekent, is Frans Maas inmiddels terug bij af. Deze maand hoopt hij in het fraai gereno veerde Houtrust het verloren gega- ne terrein te heroveren. Morgen, tij dens de nationale indoorkampioen schappen, en over twee weken, op het EK, wil Maas opnieuw naam ma ken. "In Budapest hield niemand hield reke ning met mij, maar ik wist waartoe ik in staat was. Ik had in de States indoor al heel goed gesprongen: twee weken vóór het EK nog 7 meter 99. Ik had heel duide lijk de stijgende lijn te pakken en daarom wilde ik ook per se naar Budapest. Ik voelde me in vorm, en omdat ik de span ning van een grote wedstrijd goed aan kan kwam die Europese titel Voor mij niet als een volslagen verrassing. Van na ture kan ik mij heel goed concentreren en daar heb ik enorm veel baat bij. Ik ben in staat om me bij wedstrijden volledig af te zonderen. Daar heb ik geen hulpmid delen voor nodig, geen mentale begelei der, ik hoef zelfs geen walkman te ge bruiken om me van mijn omgeving af te sluiten. Als ik mij voorbereid op een sprong, hoor en zie ik niets van wat er om me heen gebeurt. Van de sprong zelf kan ik me naderhand alleen de aanloop en de landing herinneren. Van wat er tussenin is gebeurd weet ik dan echrniets meer. Als ik spring ben ik in trance". In bloedvorm De landing die Maas het helderst voor de geest staat, is die van 7 mei vorig jaar in Provo. "Na het EK heb ik anderhalve week rust genomen. Daarna begon het outdoorseizoen, en half april was ik wer kelijk in bloedvorm. Ik sprong 8 meter 10, 8.27 en 8.34 met te veel rugwind en 8.03 met goede wind. Ik versloeg een aan tal sterke Amerikanen. Diezelfde maand werd ik nog een keer met 8.07 tweede achter Mike Powell (die later in het sei zoen achter Carl Lewis zilver zou winnen op de Olympische Spelen red.). Toen had ik drie sprongen van boven de acht me ter. Ik barstte van het zelfvertrouwen en was ervan overtuigd dat ik de limiet voor Seoul (8.10) zou gaan halen". "Totdat ik mijn enkel in puinpoeier sprong. Het was steenkoud in Provo waar de Western Athletics Conference kampioenschappen werden gehouden. Een wedstrijd waar ik niet onderuit kon. Op zaterdag had ik onder erbarmelijke omstandigheden het verspringen ge wonnen met 7.78 en was ik eerste gewor den in mijn serie op de 200 meter. Zon dag was het een graad of twee en boven dien sneeuwde het. Toch was het bij het hinkstapspringen meteen raak: 15 meter 94 in de eerste poging, genoeg voor de overwinning. Om warm te blijven be sloot ik nog een paar keer te springen, want later op de dag moest ik nog de fina le op de 200 meter lopen. Bij de vierde poging ging het mis. Ik had een snelle aanloop, een verre hink, en toen ik stapte verzwikte ik mijn enkel. Het moet een vreselijke klap zijn geweest, want ik maakte een complete salto en was daar na helemaal versuft". "Waarschijnlijk ben ik in gedachten al bij die 200 meter-finale geweest waar door ik niet goed op mijn techniek heb gelet. Later, in het ziekenhuis, bleek dat mijn botten op elkaar waren geknald en dat de boel net niet was gebroken". Stille hoop "Een paar weken later ben ik terugge gaan naar Nederland omdat de medische begeleiding hier veel beter is dan in de States. In het Dijkzicht-ziekenhuis heb ben ze een Coumans-bandage aangelegd. Ik had toen nog stille hoop dat ik Seoul zou halen, stom eigenlijk, ik had gewoon moeten accepteren dat het seizoen voor- bij was". "Maar ik voelde me beresterk, ook mentaal. Ik had er zo veel zin in dat ik me gewoon niet bij zo'n zware blessure wil de neerleggen. In juni ben ik weer gaan trainen, een paar rondjes over de baan sjokken. Ik stierf van de pijn, toch ging ik door. Ik heb drie weken intern op Pa pendal gezeten, daar ging het iets beter. Eind juli heb ik meegedaan aan een wed strijd in Ebensee, sprong ik nog 7.84. Dat gaf hoop, maar omdat ik mijn linkerbeen zo veel mogelijk probeerde te ontlasten kreeg ik allerlei andere pijntjes. Bij de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo wilde ik mezelf testen op de 100 meter. Na tien meter kon ik al niet meer verder van de pijn. Einde verhaal, ik heb me af gemeld voor het verspringen, ben naar huis gegaan en eind augustus terugge vlogen naar El Paso". Daar, op een steenworp afstand van de Mexicaanse grens, heeft Maas zich voor de televisie zitten verbijten bij de beel den van het Olympisch atletiektoernooi. "Dat was balen. AJs je ziet dat Mike Po well zilver pakt en Giovanni Evangelisti, die ik in Budapest had verslagen, vierde wordt met 8.08, dan moet je wel even slikken". "Verbijsterd was Maas toen hij op de buis zijn grote rivaal Emiel Mellaard in de finale zag afhaken. De nationale re cordhouder (8 meter 19) had zich bij zijn tweede sprong (8.02) geplaatst voor de eindstrijd, maar daarin trok hij zich na drie sprongen met een voetblessure te rug. Mellaard wilde elk risico vermijden en weigerde een pijnstillende injectie. Maas: "Emiel deed het hartstikke goed DE TWEE (1) Bij Ivo Niehe was afgelopen week een jongeman te gast die een hele week lang in een hotelkamer naar 'de televisie had gekeken. Hij was voorzitter of secretaris van een junkie-vereniging, maar ge bruikte zelf geen drugs. Zei Niehe. De jongeman zag er nog monter uit. Het televisiekijken, had wat hem betreft nog wel een weekje langer mogen duren. Toen hij tegen het einde van het gesprek met Niehe zei dat hij bij het kijken wel wat 'drugs' tot zich had genomen, werd het geluid razendsnel weggedraaid en zwenkte de camera een andere kant op. Niehe wil natuurlijk wel 'gezonde' kij kers hébben. Overigens kan ik me best voorstellen dat men wat geestverruimende middelen gebruikt tijdens het kijken naar het scherm. Neem nu dat debat over de Twee van Breda dat werd gevoerd door de pakweg Honderdveertig van Den Haag. De hoofden van al die politici die elkaar normaal te vuur en te zwaard be strijden nu ineens allemaal op in- en in verdrietig. De snik in de stem van Kort hals Altes, de bïbberkin van Kosto. Natuurlijk heb ook ik geen goed woord over voor Aus der Fünten en Fischer, maar wat ik zo opmerkelijk vind in deze hele discussie is dat niemand van de con fessionele partijen het woord 'berouw' in de mond. heeft genomen. Heeft dat hele maal niet meegespeeld bij die grote groep van katholieke CDA-politicï die voor vrijlating van de twee oorlogsmidadi- gers waren? De Twee hebben enige tijd geleden in de pers verklaard dat zij veel spijt had den van hun daden. Maar voor dit soort misdaden bestaat geen vergeving, be weert iedereen, ook al zit je veertig jaar in het Vagevuur van de Koepelgevange- Maar wie de bijbel naar de letter neemt, moet tot de conclusie komen dat er ook voor de gruweldaden die de Twee hebben gepleegd, vergeving bestaat. "Misschien is dat wel zo", zei een collega van mij toen ik hem de vraag voorlegde, "maar ik denk niet dat de mens in staat is, en ook niet gerechtigd is die vergeving te schenken. En zeker als hij niet de dupe is geworden van het schrikbewind van De Twee, moet hij die barmhartigheid maar aan God overlaten". Maar al met al blijf ik het toch opmer kelijk vinden dat de confessionele politi ci, die in hun handel en wandel toch de bijbel als richtsnoer nemen, dat die poli tici nergens hebben gerept over de moge lijkheid van vergeving. Staat er in de bij bel niet dat Jezus aan het kruis is gestor ven voor onze zonden? Ja, dat staat er. En daarbij moeten we natuurlijk denken aan grote zonden, aan doodzonden, en niet aan het leegstelen van een koekjes trommel, want wat stelt een christelijke heilsleer dan nog voor? Jezus heeft de moordenaar aan het kruis vergeving geschonken. Zou hij dat ook hebben gedaan als die moordenaar net zoveel doden op zijn geweten zou heb- in de kwalificatie. Het zag er goed uit en ik weet zeker dat hij ook heel ver had kunnen komen als....ja, als de spuit erin was gegaan. Bij mij was dat gegaran deerd gebeurd. Een Olympische finale, dat is toch de kans van je leven? Als je zo hard hebt getraind om zo ver te komen dan laat je zo'n kans toch niet voorbij gaan? Ik heb dat niet begrepen van Emiel. In zijn plaats had ik het risico ge nomen. Nu moet-ie vier jaar wachten. Door mijn blessure ben ik de betrekke lijkheid van topsport gaan inzien, zo ben je Europees kampioen en zo ben je weer nobody. Vier jaar is een lange tijd waarin verschrikkelijk veel kan gebeuren". "Emiel en ik kunnen goed met elkaar opschieten, maar we zijn moeilijk met el- ben gehad als De Twee? En zou een pries ter de Twee op hun sterfbed de absolutie weigeren? Ach, wanneer wij het hebben over een rechtsstaat, dan is de mens de maat van alle dingen. Maar wat nu als wij te ma ken hebben met onmensen? Ik zag van de week een aflevering van 'Der Alte' op het scherm. Het ging deze keer over een vrouw die in een super markt wat cyaankali in een pot met au gurken had gedaan. Op die manier wilde zij iemand uit de weg ruimen. Onwille keurig gingen mijn gedachten naar de supermarkt onder de woning van Aus der Fünten. En achteraf had ik daar nog niets eens berouw over. CEES VAN HOORE DE TWEE (2) Ik behoor tot de generatie die de oorlog niet heeft meegemaakt. Dat is me vroeger vaak onder de neus gewreven. Een dood doener, door sommige ouderen te pas en te onpas gebruikt om elke discussie te smoren. Geen trek in bruine bonen? Je zou wel anders praten als je wist hoe het was in de hongerwinter. Wat de Amerikanen in Vietnam te zoeken hebben? Dat zou je niet vragen als je De Oorlog had meege maakt. Waarom Israël Palestijnen collec tief de duimschroeven mag aandraaien? Als je had gezien hoe in '40-'45 de joden zijn opgejaagd zou je het begrijpen. Als kind van de Koude Oorlog, geboren tijdens een Noordkoreaans offensief, ben ik getuige geweest van de ene crisis na de andere. Na Korea kwam Vietnam, na Mozambique kwam Namibië, na Argen tinië kwam Chili, na Cuba kwam Nica ragua, na Hongarije kwam Tsjechoslo- wakije, na Iran-Irak kwam Afghanis tan. Vuile oorlogen, vijfdaagse oorlogen, heilige oorlogen, bevrijdingsoorlogen, burgeroorlogen. Maar DE oorlog had ik niet meegemaakt. En dus was ik nimmer bevoegd te oordelen. Ach, er is geen reden zuur te doen. Ten slotte kan ik me alleen maar gelukkig prijzen met het ontbreken van die oorlog servaring. Toch ben ik blij dat die Twee uit Breda zijn verdwenen. Met straf had hun gevangenschap weinig meer te ma ken. Ze zaten daar alleen nog als sy mbool van het eeuwige kwaad. Twee nazi-fos sielen die de emoties over de verschrik kingen van '40-'45 in leven hielden. Schimmen uit het verleden, die met hun pijnlijke aanwezigheid steeds weer oude wonden openreten en daardoor het zicht op de werkelijkheid van nu vertroebel den. Zonder twijfel hebben ze, als radertjes in een duivels systeem, veel mensen on herstelbaar leed berokkend en kunnen ze op hun daden worden aangesproken. Sommigen kunnen daarom niet aan vaarden dat ook die twee uiteindelijk slechts mensen waren. Maar wie nooit meer Auschwitz wil, moet, denk ik, juist dat beseffen. Wie de les van het verleden leert, moet kijken kaar te vergelijken. Er wordt beweerd dat hij meer een technische springer is en dat ik het vooral van mijn kracht moet hebben. Vind ik dus zwaar overdreven, de verschillen liggen veel meer op het persoonlijke vlak. Ik ben nuchterder dan Emiel en minder publiciteitsgevoelig. Ik vind het best leuk om in de belangstel ling te staan, maar ik zal nooit de aan dacht van de pers zoeken. Emiel en ik zijn allebei emotioneel, maar hij uit dat veel meer. Aan mij zullen ze nooit kun nen zien hoe ik mij werkelijk voel". "Een groot verschil tussen ons is ook de manier waarop we worden begeleid. Emiel wordt getraind door zijn vader, die ook nog eens als zijn manager optreedt. Ik snap niet hoe iemand dat uithoudt. naar het heden. Duivelse 'systemen, uitge voerd door mensen, zijn er nog steeds. En slachtoffers zijn er dxis ook. Pijn, verdriet en woede kunnen verblinden. Soms vrees ik dat te veel mensen sinds 1945 geen oor log meer hebben meegemaakt. WIM FORTUYN BERLIJN 'Uw verslaggever kan maar beter aard appelen gaan rooien', schreef een lezer in een kort briefje dat afgelopen maandag op m'n bureau belandde. De spottende aanbeveling was bedoeld voor onze ver slaggever in Bonn, Hans Hoogendijk, die vorige week zaterdag in een voorbe schouwing op de Westberlijnse verkiezin gen bijna als vanzelfsprekend had aan genomen dat de christen-democraten on der leiding van Eberhard Diepgen hun hegemonie zouden behouden. Het pakte dus totaal anders uit. Diep gen werd de grote verliezer en de ex treem-rechtse Franz Schönhuber kon na de stembusuitslag met zijn Republikei nen brallende taal gaan uitslaan over 'een nieuw gezuiverd patriottisme'. Kortom, Hoogendijk zat er duidelijk naast en de desbetreffende lezer liet dan ook niet na om de verkiezingsuitslag voorzien van uitroeptekens bij te slui ten. Behalve Hoogendijk kleunden ook de opiniepeilers weer eens een keertje stevig mis. Want al hun voorspellingen wezen onveranderlijk in de richting van een prolongatie van het liberaal-christende mocratische bewind. Maar de liberalen keren niet eens terug in het stadsparle- ment van West-Berlijn. Bij het verklaren van de verrassende extreem-rechtse winst is veelvuldig gewe- Daar word je toch gek van, als je voortdu rend met je vader wordt geconfronteerd, thuis, op de baan, bij trainingen, wed strijden, op reis, altijd maar dezelfde fi guur om je heen". "Ik hou de zaken zoveel mogelijk ge scheiden. Jos Hermens regelt mijn wed strijden en ik word getraind door Peter van Wijk (bondscoach ver- en hinkstap springen - red.). In de States word ik ge coacht door Don Jones, die man stimu leert mij enorm, hij is een grote, maar vindt het geen punt dat ik regelmatig contact heb met Peter om technische dingetjes door te nemen". Niet voorbestemd Dat Frans Maas zou uitgroeien tot een ge dreven topsporter, lag niet voor de hand. Hij was allesbehalve voorbestemd om at leet te worden. "Ik heb geen sportieve achtergrond, bij ons thuis deed niemand aan sport. Op school bleek ik nogal goed te zijn in gymnastiek. In de brugklas kreeg ik van mijn gymleraar het advies om op atletiek te gaan. Bij Spado, in Ber gen op Zoom, brak ik meteen alle clubre cords, op m'n gympies. Toen ik zestien was ben ik gaan verspringen en hink stapspringen. Waarom? Het springen fascirteerde me omdat het zo veelzijdig is, een combinatie van kracht, snelheid en techniek". "Sinds 1981 train ik bij Peter van Wijk, we hebben een geweldige relatie opge bouwd, gebaseerd op wederzijds ver trouwen. We spreken dezelfde taal, heb ben ook een beetje dezelfde humor, heel droog. We maken veel lol samen, ook op de trainingen, dat moet kunnen, een geintje tussendoor. In de States levert mijn gevoel voor humor wel eens proble men op. Ik mag graag iemand dollen, maar dat werkt daar niet. Of ze begrijpen het niet of ze worden verschrikkelijk kwaad". Wat niet wegneemt dat Maas zich op zijn gemak voelt in de Amerikaanse sa menleving. "Amerikanen heten opper vlakkige mensen te zijn. Dat geldt mis schien voor de gemiddelde Amerikaan, maar binnen de atletiek ligt dat anders. Atleten reizen veel, hebben overal con tacten en weten dus best dat er ook nog een wereld buiten de States is. Ik heb een Amerikaanse vriendin, we hebben een serieuze relatie en praten vaak over waar we ons straks zullen vestigen. We zijn er nog niet uit". "Straks is na de Spelen van '92. Tegen die tijd moet ik mijn studie, physical edu cation, hebben afgerond en in Barcelona wil er gewoon bij zijn. Het is heel goed mogelijk dat onze keus op de States valt. Ik denk dat het voor mij niet zo moeilijk zal zijn daar een baan te vinden. Don Jo- zen op de indringende reclamefilmpjes die de Republikeinen voor de verkiezin gen via de beeldbuis de huiskamer in slingerden. De smakeloze combinatie van drugsverslaafden, immigranten, en beel den van rellen, gelardeerd met muziek van de westernfilm 'Once upon a time in the West' (in het Duits vertaald met 'Speel voor mij het lied van de dood') zouden enorm zijn aangeslagen bij bevolkings groepen die nogal gesteld zijn op 'wet en orde' en niet bijster veel sympathie voe len voor buitenlanders, om het maar eens voorzichtig te formuleren. Dat tv-filmpjes in elk geval een grote invloed kunnen uitoefenen is vorig jaar wel gebleken bij de presidentsverkiezin gen in de Verenigde Staten, waar George Bush bijkans uit geslagen positie maar mede dank zij veel vuilspuiterij Michael Dukakis alsnog wist te achterhalen. Kennelijk heeft Hans Hoogendijk en met hem vele anderen het fenomeen van de Republikeinse tv-filmpjes in West- Berlijn onderschat of over het hoofd ge zien. Geen reden, dunkt me, om de pen neer te leggen en over te schakelen op aardappelen rooien. Wel een reden om voorbeschouwingen van verkiezingen, hoe aardig om te lezen vaak, met de nodi ge slagen om de arm te componeren en te consumeren. Want het zijn nou eenmaal de kiezers die de dienst uitmaken en die niet aan de leiband lopen van journalis ten en opiniepeilers. Gelukkig maar. BERT PAAUW PRETPAKKET In de jaren negentig moeten alle scholen voor voortgezet onderwijs hun leerlingen van 12 tot 15 jaar een gemeenschappelijk lesprogramma van veertien vakken voorzetten. Minister Deetman van onder nesmijn coach, sleept me nu al overal naartoe en stelt me aan allerlei hoge pie ten voor. Dat werkt". Het springen en studeren in Amerika heeft van Maas een ander mens gemaakt. "Ik ben een stuk zelfbewuster geworden. Sterker, vooral in mentaal opzicht. Voor mijn technische ontwikkeling had ik misschien beter in Nederland, bij Peter kunnen blijven, maar als ik niet naar El Paso was gegaan had ik nu waarschijn lijk nog geen acht meter gesprongen. De ongelooflijk sterke concurrentie heeft mij gedwongen harder te worden, vooral voor mijzelf'. "In '83 sprong ik in Vught een natio naal juniorenrecord: 7 meter 63. Er stond een scout van een Amerikaanse universi teit langs de baan die me meteen een vol ledige beurs aanbood. Maar op advies van mijn ouders heb ik eerst mijn oplei ding aan het Cios afgemaakt. Twee jaar later heb ik nog maar eens gebeld of ze nog interesse in mij hadden: ik was van harte welkom. Ik zal nooit meer vergeten dat ik aankwam in El Paso, het was al donker en de stad is ongelooflijk uitge strekt. Ik dacht: shit, wat is dit voor een gigantische metropool. Maar toen ik de volgende morgen wakker werd keek ik zo de woestijn in". "De eerste weken had ik het enorm zwaar. Ik was een verlegen ventje dat ei genlijk nooit zijn mond opentrok. Daar stond ik dan: midden in de keiharde prestatiemaatschappij, een totaal andere omgeving, ook wat het klimaat betreft: droog, dor en heet. Ik wist niet waar ik het zoeken moest. Dat, veranderde toen ik ging springen. In het begin werd ik er aan alle kanten uit gesprongen, zelfs door gasten die een kop kleiner en stuk ieler waren dan ik. Ik dacht: hier klopt iets niet. Als zulke ventjes al acht meter springen, moet jij dat met je I meter 93 en 85 kilo natuurlijk ook kunnen. Ik ben keihard gaan werken en met sprongen vooruit gegaan". Vergankelijk Met als gevolg dat Maas vorig jaar in Budapest uit de anonimiteit stapte. "In eens stond ik volop in de schijnwerpers. Zelfs in de States bleek die indoortitel aan te slaan. Er kwam een stukje en een foto van mij in Track Field News (het toonaangevende Amerikaanse atletiek- magazine, The bible of sports genoemd red.). Opeens was ik iemand, maar dat was ook even snel weer over". "Die blessure heeft mij met de neus op de feiten gedrukt. Roem is vergankelijk en daarom ben ik blij dat ik een havo- en Cios-diploma achter de hand heb. Ik ben vorig jaar een hoop geld misgelopen, en kele tienduizenden guldens, schat ik. Aan de andere kant, nu ik alle ellende van me heb afgeschud voel ik me sterker dan ooit. In mijn achterhoofd zit dat ik dit jaar 8.20 ga springen. Ik blijf hier tot oktober, ik heb mijn studie een jaar on derbroken en ben teruggekomen naar Nederland om mijn gram te halen. Er wordt met een schuin oog tegen mijn prestaties in de States aangekeken. Hij moet het hier ook nog maar eens laten zien, wordt er steeds gezegd. Oké, ik zal dit jaar eens laten zien wie de beste ver springer van Nederland is". wijs was daarover aan het woord in de krant van vorige zaterdag. Voor ver snippering in het onderwijs is hij niet bang. "De vraag is niet of je al dan niet veertien vakken verplicht moet stellen. De vraag is welke kennisje nodig hebt om als volwaardig lid van onze samenleving te kunnen functioneren. En die samenle ving vraagt nu eenmaal een toenemende hoeveelheid kennis en vaardigheden". Zeker, meer kennis op allerlei terreinen is hard nodig, maar dan niet alleen voor de samenleving, zoals Deetman denkt, maar vooral om de minkukeligheden van haar bestuurders of volksvertegenwoor digers op te sporen en te weerleggen voor dat het te laat is. Want het is de laatste tijd weer bar en boos wat van hogerhand wordt berekend en gezegd. Over Deet man zelf zwijgen we maar. Al neem je op school een pakket van dertig vakken, dan nog is-ie onnavolgbaar. Nee, laten we rustig beginnen met staatssecretaris Heerma. Heeft een staf van honderden ambtenaren achter zich om zijn som metjes goed te maken en ziet dan toch nog kans in de berekening van de huisves tingsprognose tot het jaar 2000 een zware bok te schieten. Het zijn een paar particu lieren die hem daarop moeten wijzen. Al dik een jaar blijkt dat een compleet ministerie van buitenlandse zaken geen kans ziet een behoorlijk paspoort af te le veren. Als die keurige lieden van BZ aan wier lijven nimmer enig zweet kleeft, echt met iets concreets op tafel moeten komen blijken ze niks te kunnen. Daarvoor werd al lang gevreesd, we weten het nu zeker. Het ongelooflijke is dat er sinds kort sprake is van drie paspoort-acht ige pa pieren, want justitie en de grote gemeen ten hebben inmiddels om het hardst ver klaard met gemak een fraudevrij papier te kunnen (en willen) produceren, dat als reisdocument binnen de EG kan dienen. Je moet gek of uitzonderlijk hoog begaafd zijn om de logica van dit alles te door- In de discussie over de herziening van het belastingstelsel, het plan-Oort, ver ging je bij een aantal kamerleden horen en zien. Stralend legden ze voor de tv-ca mera's uit dat nu "eindelijk, eindelijk de doelmatigheid voor de rechtvaardigheid gaat". Hoe krijg je het als volksvertegen woordiger uitje strot. En dat zijn dan de zelfde lieden die bij de discussie over de Twee van Breda om de twee zinnen met omfloerste stem het woord rechtsstaat uit hun mond lieten vallen. Luister ver der eens naar wat ze te zeggen hebben over het milieu. Het gebeurt met die keu rige enerzijds-anderzijds zorgvuldig heid die ons allen nog eens het leven zal kosten. De moraal. Deetman heeft volkomen gelijk. De gewone burger moet met meer kennis en vaardigheden worden uitge rust. Want laten we wel zijn: om minister, staatssecretaris, kamerlid, wethouder of gemeenteraadslid te worden heb je, wat schoolvakken betreft, nog niet eens een pretpakket nodig. En dat zal zo blijven. RUUD PAAUW Het laatste verzet. Terwijl de politiek de Twee van Breda laat gaan, zit een eenzame demonstrant op het Binnenhof in gedachten verzonken. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35