Strijd tegen doping via sportscholen loopt stuk Een zee van licht tegen depressie Brazilië in de ban van het moordende samba-ritme Reportage 'Vrije jongens' onttrekken zich aan organisatie ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 DEN HAAG - Nog steeds kan iedereen in elk willekeurig schuurtje een paar halters en gewichten leggen en boven de deur een bord hangen met 'sportschool'. Pogingen van de overheid om met veel geld enige ordening te brengen in deze branche met veel 'vrije jongens' en de kwalijke geur van verboden spierversterkende middelen, hebben tot nu toe gefaald. kopen. Een juist beeld is niet te Het ministerie van welzijn en volksgezondheid stimuleerde de oprichting van de Nederlandse Vereniging van Sportscholen en Fitnesscentra (NVSF). Deze over koepelende organisatie moest nor men vaststellen voor de kwaliteit van sportscholen en fitnesscentra. Daarnaast kreeg de NVSF de taak om het illegaal gebruik van hor moonpreparaten met grootscheep se en gerichte voorlichtingscam pagnes terug te dringen. door Weert Schenk Vorig jaar juli meldde staatsse cretaris Dees dat de plannen waren mislukt. De branche-organisatie bleek niet levensvatbaar als gevolg van bestuurlijke zwakte en de ge ringe belangstelling van sport schoolhouders. Dees achtte verde re financiële ondersteuning onver antwoord. Het ontbreken van een krachtige branche-organisatie houdt volgens Dees het gebruik van de hormoon- preparaten in stand. De ontdek king van een omvangrijke handel in spierversterkers afgelopen woensdag door de rijkspolitie in Leusden, verbaast de woordvoer der van WVC daarom allerminst. De middelen waren heel nadrukke lijk bestemd voor sportscholen. Ze werden al geruime tijd per folder aan sportscholen in ons land aan geboden. Het is allang geen geheim meer dat in sportscholen en fitnesscen tra enorm veel hormoonpreparaten worden geslikt om de spieren te la ten groeien. In 1984 kwam dat voor het eerst zwart op wit te staan in een rapport van de Nederlandse Sportfederatie (NSF) en het onder zoeksbureau Terp. Naar schatting werd in de ongeveer 1200 sport scholen jaarlijks voor een bedrag van 70 tot 100 miljoen gulden aan spierversterkende middelen omge zet. Verboden Uiteraard laten lang niet alle sport schoolhouders zich met de verbo den middelen in. Maar iedereen gaat gebukt onder het imago dat de rommelaars de bedrijfstak bezor gen. Ingewijden zeggen dat de meesten zich van de dubieuze pil- lenhandel distantiëren. Slechts een handjevol sportschoolhouders zou heel veel hormoonpreparaten ver- Wel mag worden aangenomen dat een aantal sportschoolhouders zich gedwongen ziet oogluikend toe te staan dat zijn klanten verbo den middeltjes gebruiken. Als zij het slikken verbieden, zijn ze bang de klanten te verliezen aan de con current. Het dopingprobleem kan vol gens het rapport van de NSF en Terp onder andere worden bestre den met speciale opleidingen voor sportschoolhouders. Tijdens het onderzoek was toch al gebleken dat de sporttechnische begeleiding vaak veel te wensen overlaat. Vooral bij sportschoolhouders die inspeelden op 'het gat in de markt' en geld roken, ontbreekt de noodzakelijke deskundigheid, al dus het rapport. De sporters wor den min of meer aan hun lot over gelaten. Dat is minder het geval bij scholen die met een enkele sport, met name judo, zijn begonnen. In deze categorie werd een sterkere wil geconstateerd om kwaliteit te leveren. Het idee was de sportschoolhou ders met een diploma van de nieu we opleiding, verzorgd door de branche-organisatie, een speciale erkenning te geven. De opgeleide trainers van deze 'bonds-sport- scholen' zouden met goede voor lichting hun pupillen beter kunnen afhouden van het pillengebruik, zo werd verwacht. Bovendien zou het systeem de sporters meer zeker heid bieden over de kwaliteit van de sportschool. Concurrenten De 'vrije jongens' van de sport- In sportscholen en fitnesscentra worden veel hormoonpreparaten gebruikt. scholen lieten het echter afweten. De sportschoolhouders beschou wen elkaar als grote concurrenten en zien niet in waarom ze zich zou den moeten verenigen. De NSVF was niet in staat hen te overtuigen. Slechts 200 sportscholen sloten zich aan bij de overkoepelende ver eniging, waarvan ongeveer tachtig scholen ook feitelijk contributie betaalden. Dat maakte de NVSF niet sterk genoeg om de wildgroei van sportscholen tegen te gaan. Toch ontwikkelde de NVSF in samenwerking met de sportfedera tie NSF een opleiding voor sport schoolhouder. Er zijn twee cursus sen. De ene behandelt de vaktech nische kant, de andere leert hoe een sportschool moet worden ge leid. De sportschoolhouders toon den hiervoor wel grote belangstel ling, hoewel het systeem met 'bondssportscholen' al op de ach tergrond was geraakt. De opleiding werd in eerste in stantie verzorgd door de Neder landse Sport Academie op Papen dal, maar die bleek niet bij machte om daarmee door te gaan. Inmid dels zijn de cursussen overgegaan in handen van de stichting Con- tracton in Overveen, dat op con tractbasis sportonderricht geeft. Leo Klijsen van de stichting Contracton zegt dat sinds de start van de opleiding in 1986 ongeveer 150 sportschoolhouders de cursus hebben gevolgd. Er is nu zelfs een grote wachtlijst. Klijsen gelooft niet dat de opleiding het dopingge- bruik in de branche kan terugdrin gen. Het onderwerp komt ook nau welijks ter sprake. Het gaat meer om de kwaliteit van de trainingen. Volgens Klijsen volgen niet al leen sportschoolhouders de cur sussen. Ze schrijven in toenemen de mate ook hun medewerkers in. De trend tot nu toe was dat de be geleiding van de sporters voorna melijk in handen was van 'vrijwilli gers' die tegen een kleine vergoe ding of vrije training andere spor ters begeleidden. De woordvoerder van de stichting Contracton heeft twijfels over de ontwikkelingen in de branche. Enerszijds toont hij zich optimis tisch en ziet hij binnen afzienbare tijd een goede overkoepelende or ganisatie ontstaan. Maar Klijsen, die al jaren actief is in de wereld van de sportscholen, kan er niet on deruit dat hij slechts met 300 iets te maken heeft gehad. "De andere 1200 hebben kennelijk geen enkele behoefte aan wat voor activiteit dan ook". Het ministerie van WVC lijkt zich daarbij neer te leggen. De woordvoerder verklaarde dat de boel nu verder op zijn beloop wordt gelaten. Ook de jongste en meest omvangrijke vondst van spierversterkers die in sportscho len gebruikt worden, brengt daar geen verandering in. De woord voerder zegt voorlopig geen aanlei ding te zien voor krachtige maatre gelen: "We willen afwachten wat de opleidingen voor vruchten af werpen". ZAANDAM De Amerikaanse psychiater Mueller ontdekte het in 1980 bij toeval. Een depressieve pa tiënt die hij in het sombere win terseizoen behandelde, vertrok naar een zonnige zuidelijke staat en was binnen de kortste keren van de depressie verlost. Mueller legde het verband tussen het gebrek aan licht in de winter en de depressie, en de lichttherapie was geboren. door Patrick van den Hurk Sinds deze week biedt ziekenhuis De Heel in Zaandam als eerste al gemeen ziekenhuis in Nederland een behandeling met lichttherapie aan voor mensen die maar met moeite de donkere dagen door ko men. "Het is een veel betere behande ling voor de kwaal dan de behande ling die we tot nu toe toepasten", zegt H. Droogleever Fortuyn, psy chiater in De Heel. "Een winterde pressie wijkt in sommige opzich ten aanzienlijk af van een 'gewone' depressie. De patiënt is slaperig, passief en duf, komt niet meer tot werken en gaat veel eten. De be staande medicijnen zijn daarop niet afgestemd. Sommige mensen moesten worden opgenomen of kwamen in de WAO terecht. Na lichttherapie konden ze weer ge woon aan het werk." Golven Mensen met winterdepressie heb ben last van grote 'seizoenpieken' in hun stemmingen. "Iedereen vóelt zich in de zomer beter dan in de winter, maar als je dat op een grafiek uitzet, zie je zoiets als een licht£ golfslag. Bij winterdepres sieven zie je hoge bergen in de zo mer en diepe dalen in de winter. De patiënt heeft dus een voordeeltje: in de zomer is hij ook veel vrolijker dan de gemiddelde mens", zegt Droogleever Fortuyn. De behandeling in De Heel is van een verbluffende simpelheid. In een kamertje op de afdeling psy chiatrie zyn vier neonlampen aan de muur bevestigd, een investering van 800 gulden. Voor de lampen is een tafeltje geplaatst, waaraan de patiënt plaats neemt. Gedurende drie uur, drie keer in een week gaat hij of zij voor de bui zen zitten. Elke minuut moet enke le seconden in het licht worden ge keken. De rest van de tijd kan bij voorbeeld met lezen worden door gebracht. Zeventig procent van de patiënten is na de behandeling voor de rest van de winter van de depressie genezen. Een enkele keer is daarvoor nog een tweede kuur nodig. Over het aantal mensen dat aan winterdepressie lijdt, bestaat geen eensgezindheid. Amerikaanse on derzoeken kwamen uit op drie pro cent van de bevolking, bjj onder zoek in Apeldoorn werd niet meer dan drie promille van de onder zochten tot de winterdepressieven gerekend. Kliertje Droogleever Fortuyn: "Ook over de oorzaak bestaan verschillende hypotheses. Er is aanleiding om aan te nemen dat het hormoon melatonine een rol speelt. Dat wordt geproduceerd door de hypo thalamus, een kliertje in de her sens. Bij proeven is gebleken dat het toedienen Wï een dosis mela tonine depressief maakt". "Bovendien onderdrukt licht de produktie van het hormoon, maar dat gebeurt natuurlijk ook bij men sen die niet aan een winterdepres sie lijden. Daarom heeft waar schijnlijk ook serotonine, een an dere stof, met het ontstaan te ma ken, zij het dat daarbij juist een te kort tot depressiviteit leidt. Er is een link tussen licht en de aan maak van serotonine, maar het is niet glashelder hoe dat precies werkt. De universiteit in Gronin gen doet veel onderzoek op dat ge bied", zegt Droogleever Fortuyn. Uit Amerikaans onderzoek was al gebleken dat de therapie pas zin heeft als een lichtintensiteit van 2500 lux of meer wordt gebruikt, te vergelijken met het licht dat 2500 brandende kaarsen geven. In De Heel worden neonbuizen gebruikt die alle kleuren van het spectrum weergeven, behalve het schadelij ke ultraviolet. De behandeling werkt in de ochtenduren het best. Daarom kan voor een optimaal ef fect eigenlijk maar een patiënt per dag worden geholpen. Verzekeraars Droogleever Fortuyn: "We praten al met de directie over uitbreiding. Er stonden al mensen te trappelen om te worden behandeld voor we waren begonnen. De investering is in ieder geval zo laag dat dat geen probleem vormt. Het is alleen nog niet duidelijk hoe de therapie moet worden bekostigd. Voorlopig is het voor ons gewoon een poliklinisch consult, maar verzekeraars zullen er zeker belang bij hebben behan deling te vergoeden. Dat bespaart ze enorm op medicijnen en bezoe ken aan hulpverleners." "Of het ook zin heeft om thuis in het licht te gaan zitten? Het kan waarschijnlijk geen kwaad, maar de intensiteit is denk ik niet sterk genoeg. Als mensen die denken dat ze aan winterdepressie lijden maar niet onder de zonnebank gaan zit ten om vrolijk te worden. Want dat is wel gevaarlijk, zeker als ze medi anen gebruiken." Mafia beheerst carnaval in Rio de Janeiro Carnaval in Rio is big bussiness. Voor de romantiek van vroeger is geen plaats meer. <foto ap> RIO DE JANEIRO - "Brazilië is geen serieus land", heeft gene raal De Gaulle ooit gezegd, en hij had in meerdere opzichten ge lijk. Maar in elk geval een ding is in Brazilië een zeer serieuze aan gelegenheid: feestvieren. Het carnaval dat er weer losbarst, met Rio de Janeiro als epicen trum, houdt de gemoederen al maanden bezig. door Roland Vonk En dat zowel voor als achter de schermen, want de jaarlijkse pa rade van sambascholen in Rio is big business geworden. Econo mische crisis of niet: de aankle ding van de optocht zal luxueu zer zijn dan ooit en de duurste plaatsen aan de paradestraat ongeveer 10.000 gulden voor een tafel met twaalf stoelen waren al een maand geleden uitver kocht. Zacarias Siqueira, artistiek di recteur van het grammofoonpla- tenproject dat de parade bege leidt, drukt het zo uit: "Brazilië is een land van tegenstellingen. Economisch gaat het niet goed, de regering heeft niet het ver trouwen van het volk, maar des ondanks heeft iedereen zin in een groot feest. De Braziliaan wil drie dagen vrolijkheid om alle zorgen van het afgelopen jaar te vergeten. Wij gaan een van de mooiste caranavalsfeesten van ooit tegemoet". De apotheose van dat feest moet de optocht worden van de achttien beste sambascholen van Rio de Janeiro, zondag- en maan dagnacht in de Sambadromo, de speciaal voor dit doel door archi tect Oscar Niemeyer ontworpen sambastraat. Die optocht heeft de vorm van een wedstrijd. Beestenspel Er is veel geld en prestige mee gemoeid. De defilerende scholen treden aan met elk tussen de 3000 en 4000 dansers, zangers en muzikanten. De meeste deel nemers betalen zelf hun kledij, hun fantasia, maar het is een pu bliek geheim dat een belangrijk deel van de kosten wordt gedra gen door de beschermheren van de sambascholen, de zogeheten patrones die hun fortuin verza melen met het jogo de bicho, let terlijk: het beestenspel. Het jogo de bicho is de illegale lotto waarin miljoenen Brazilia nen dagelijks hun geluk beproe ven. Nu precies honderd jaar ge leden is het spel gelanceerd door een baron in Rio die de noodlij dende dierentuin een financiële injectie wilde geven. Hij koppel de lottonummers aan dierenna men. Zo kon er gespeeld worden op bijvoorbeeld 'aap' en 'vlin der'. De dierentuinactie werd een succes, en het slotsignaal ervan was voor Brazilianen, met com mercieel inzicht het teken om dë actie voor eigen rekening voort te zetten. Sinds 1944 is het jogo de bicho officieel verboden, maar daar trekt - zoals wel vaker - niemand zich er wat van aan. In Rio de Janeiro alleen al verdie nen naar schatting 50.000 tussen personen hun brood met het spel. Je ziet ze openlijk op straat hoeken zitten, gewapend met pen en bloknoot. Het jogo de bi cho heeft dagelijks trekkingen en doet nooit moeilijk over uitbe talen. Winnaars krijgen nog de zelfde dag hun geld. De bankiers van het jogo de bi cho, bicheros genoemd, verdie nen met het spel aanzienlijke sommen gelds, maar hun aan zien komt ergens anders van daan. Dat verwerven ze door fi nanciële steun aan sambascho len, voetbalclubs en politici. Het is zoals bichero-bankier Aylton Güimarnes Jorge eens heeft ge zegd: "Financieel gezien loont investeren in een sambaschool niet. Er is geen enkele winst, het is een bodemloze put. Maar het mooiste in het leven is bekend te zijn, het mooiste is dat iedereen je kent en bewondert om wat je doet". Mafia Siqueira: "Bicheros zijn mensen van eer. Ze hebben niet alleen aanzien bij de man in de morro, in de sloppenwijk, ze hebben ook aanzien bij de rtiiddenklasse en bij de banken''. Guimaraes Jorge - bijgenaamd Capitao (kapitein) Guimaraes - is voorzitter van de vijf jaar gele den opgerichte onafhankelijke liga van sambascholen in Rio de Janeiro, welke liga alle reguliere inkomsten uit de carnavalsop tocht (televisierechten, entree, royalties) verdeelt over de scho len. Rijke scholen als Beija Flor, Mocidade, Portela en Imperatriz Leopoldinense leunen echter zwaar op hun afzonderlijke pa trones. "Zonder geld geen carnaval", heeft kapitein Guimaraes het eens samengevat. "Samba, dat is eigenlijk de mafia", voegen an deren daar aan toe, en de carna valsgeschiedenis van de afgelo pen tien jaar steunt hen in die uit spraak. Enkele wapenfeiten: overval op een sambaschool, brandstichting in een kledinga telier, vecht- en schietpartijen, de moord op een sambaschool president en de 'verdwijning' van drie mannen die hadden in gebroken bij patrone Anisio. In het afgelopen jaar zijn ook weer verscheidene mensen uit de sam bawereld van Rio een nog niet opgehelderde voortijdige dood gestorven, dit ondanks de be zwerende woorden die de kapi tein vorig jaar sprak: "De samba- oorlog begint en eindigt in de op tocht". Die optocht intussen heeft al lang niet meer het romantische karakter dat uit de carnavalfilm Orfeu Negro (Marcel Camus, 1958) sprak. Vroeger maakten de samba en de parade deel uit van de folklore van de arme bevol king uit de favalas van Rio, de krottenwijken. De parade wordt al ruim vijftig jaar gehouden, rond 1967 is de infiltratie van de middenklasse begonnen en sinds de inauguratie van de 7Ö0 meter lange Sambadromo in 1984 is Rio's carnavalsoptocht een soort groot bedrijf. Economie Ruim baan voor de BV Carnaval. Verspreid over twee zeer lange en warme nachten - het is nu hoogzomer - defileren bijna 60.000 mensen langs de twee keer 70.000 'live'-toeschouwers en de vele miljoenen die het spektakel via de tv volgen. Riotur, de plaatselijke VW, schat dat ongeveer 130.000 bui tenlanders de stad aandoen tij dens het 'grootste feest op aarde' en dat die de nationale economie 1,5 miljard dollar wijzer zullen maken. De Brazilianen zelf hebben minder te verspijkeren. Het goedkoopste kaartje voor de Sambadromo komt in de buurt van het minimummaandloon. Zeker het armere deel van de be volking is aangewezen op de ruim 80.000 vrijkaarten die via de sambascholen worden ver spreid. En verder maakt het mis schien niet zoveel uit. Tot op zekere hoogte is het car naval van Rio net zo democra tisch als de oneindige stranden die de stad omzomen. De straten immers zullen ook vergeven zyn van het tromgeroffel, het trom- petgeschetter, de van zweet glimmende billen van de dansen de mulatas, de aanstellerige tra vestieten die alles mogen wat God verboden heeft en de talloze Magere Heinen, wier oogst op Aswoensdag wordt geteld.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2