Is er nog skileven na de krokus? Voor echte wintersport wordt het dringen op de hooggelegen pistes ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 door Taco Slagter In de verte ziet het er uit als een inmens lang wit laken dat in de zon ligt te bleken. Omgeven door bruin gras. Op dat laken krioelen op mieren gelijkende figuurtjes in korte, sierlijke bogen. Het zijn op een hoop'- geveegde skiërs in kunstmatige sneeuw. Bij een temperatuur van 20 graden. Boven nul. Op 1800 meter hoogte. Die ene met sneeuwkanonnen bespoten strook is wat de Seiser Alm in het Italiaanse Zuid-Tirol de wintersporters te bieden heeft. Nog wel. Maar zelfs het water om sneeuwkristallen te kunnen produceren raakt op in de Dolomieten. Voor de skiërs en langlaufers tijdens de krokusvakantie rest nog: een ligstoel, een sportbroekje met t-shirt, tubes crème met de beste zonnefilters en stapels boeken of rommellectuur. Alsof het genoeg heeft van de bran dende zon, schuift plotseling een dik pak sneeuw van het dak van een alpenhut. Overal in het bij Nederlan ders zo populaire Gerlos, op de grens van de Oostenrijkse provin cies Tirol en het Salzbürgerland, druipt de in water veranderde sneeuw van de daken. Soms lijken het wel stroomversnellingen in een losbandige bergbeek. Dat er nog zeker een halve meter sneeuw de huizen van Gerlos bedekt, is een goed teken voor de skiliefhebber. In tegenstelling tot Noord-Italië ligt er in de belangrijkste Oostenrijkse skige bieden tenminste nog sneeuw. Gerlos vormt qua sneeuwhoogte een uitzonde ring, maar ook in het Zillertal, dè Kitz- bühler Alpen en in het Brixental valt er op een groot aantal pistes te skiën. Langlaufen daarentegen is op veel plaatsen nauwelijks of niet meer moge lijk. Maar de vraag is of het dunne laagje sneeuw dat over is van de anderhalve meter die vóór de kerst viel, het zal hou den onder de latten van de tienduizen den skiërs die dit weekeinde op de pistes worden losgelaten. En is er nog een skile ven na de krokusvakantie? Modderpoelen De elkaar opvolgende hogedrukgebie- den hebben ook de noordkant van de Al pen geteisterd. Negen weken geleden viel de laatste vlok sneeuw. Blijft op kor te termijn verversing uit, dan is er weinig voor nodig om ook de nu nog begaanbare pistes in modderpoelen te veranderen. En bij aanhoudende droogte kan dat toe standen veroorzaken die nu de Italiaanse Alpen bedreigen. Parkeerwachter Josef Moser (55) die deze dag slechts enkele tientallen auto mobilisten voor een plaats op de Seiser Alm (Val Gardena) vier gulden in reke ning heeft kunnen brengen, kan zich een dergelijke situatie niet herinneren. "Dat we hier omkomen van het stof in plaats van sneeuw heeft zelfs de oudste inwo ner van dit dal nog niet eerder meege maakt", zegt hij somber, terwijl een bon netje tussen de ruitewisser wordt ge klemd. "Kunt u het zich indenken dat we nu moeten waarschuwen voor brandge vaar, zo droog is het gras? Als het niet snel gaat regenen of sneeuwen sterft het gras af'. "Een ramp voor de boeren in deze streek. Die hebben al geen inkomsten van de skiliften dit jaar, maar zullen ver moedelijk ook hoge kosten moeten ma ken voor veevoeder. Bovendien is de kans groot dat de oogst mislukt. Inge zaaide akkers hebben nu al water nodig om in het voorjaar te kunnen ontkie- Moser wrijft in de pijnlijke ogen Het opgewaaide stof van een wegsprintende auto speelt hem parten. De economische gevolgen van een winter zijn voor de Zuidti- Somber beeld voorde wintersporters die er c helling in de Franse Alpen. rekken: een verlaten en karig besneeuwde (foto's ANP) rolers niet alleen op de Seiser Alm zicht baar. Gerenommeerde hotels en restau rants in de dorpen Ortisei, St. Christina, Selva, Corvara en Canazei zijn gesloten. Het personeel is voor dit seizoen ontsla gen. De eigenaren klagen steen en been. Smijten met cijfers over de derving. Tientallen miljoenen guldens zal het ze gaan kosten. Niet§ extra's Tot ergenis van reisleider Kees Brantjes van de NBBS. "Wat ik zo opmerkelijk vind", zegt hij tijdens een toch vrolijke après-ski in de bar van een pension in Selva, "is dat de exploitanten zo ontevre den en de toeristen toch nog zo tevreden zijh. Je zou het omgekeerde denken. De hoteliers en eigenaren van liften wente len zich in beklag terwijl ze vergeten dat het nu heel belangrijk is iets extra's te doen voor de skiërs die, al dan niet ge dwongen door een boeking, bij een reis bureau toch maar gekomen zijn". "Kortingen op skipassen hebben ze af gewezen. Tegoedbonnen voor drankjes of een etentje voor het volgend jaar vin den ze maar onzin. Zelfs verdommen ze het om gratis skibussen in te zetten naar gebieden waar het skiplezier nog een beetje tot z'n recht komt. En het dan gek vinden dat er volgende keer voor een an der skigebied wordt gekozen. Dat open lijk zelfbeklag is uit commercieel oog punt erg dom". Hoewel samen met negen anderen ver oordeeld tot deze bij de NBBS geboekte wintersportvakantie, blijft Aitze van den Bos uit Groningen er om lachen. En vooral om de tot de groep behorende ge broeders Albert en Otto Klaassen uit Utrecht die bij het aanschouwen van de eerste sneeuw in Oostenrijk bij het sta tion Wörgl de trein uitstapten om daar te gaan skiën. "We stonden stomverbaasd", zegt Van den Bos. "Ze hadden voor een week in Selva betaald, maar dat verlies kon ze niet schelen". Toch heeft Aitze er geen spijt van dat hij de Utrechters niet is gevolgd. "Ach, al ben je na een ochtend die paar nog be gaanbare afdalingen zat", vervolgt hij met een sappig noordelijk accent, "dan zeg je toch tegen elkaar: zullen we nog eeh weilandje pakken. Van oorsprong ben ik Fries, dus ik heb m'n schaatsen meegenomen. En veel boeken. In de zon i De massale uittocht: koffers vol lectuur, t-shirts en zonnecrème. met een glas bier is het dan best uit te houden. In feite is het hier de hele dag après-ski". IJzig Alleen bij de gratie van sneeuwkanon nen valt in het Val Gardena nog op vier uit de zon liggende plaatsen te skiën, en dan nog alleen maar als het 's nachts ten minste 6 a 7 graden heeft gevroren, 's Morgens is het er dan ijzig; 's middags zijn de kunstmatig besneeuwde hellin gen weer papperig. Zou dan rond die tijd de keus vallen op een zonnebad op een terras van een restaurant, dan is dat slechts by twee pistes mogelijk. Op de andere plaatsen zijn de anders van gezel ligheid bruisende eetgelegenheden ge sloten, omdat er geen water meer is voor de keuken en de toiletten. Toch is het bij de wintersporters in de Dolomieten niet een en al vrolijkhëid over het schikken in een onvermijdelijk lot. Karin van der Gugten uit Arnhem heeft zich, in dit geval toepasselijk, groen geërgerd aan de voorlichting in Neder land over de sneeuwhoogten in Noord- Italië. Teletekst krijgt van haar een dikke onvoldoende. Reisleider Brantjes valt haar bij. "Tele tekst gaf vorige week aan dat er in Selva 5 cm in het dal lag en 20 cm in de bergen. Onzin, er ligl hier en elders in de Dolo mieten al weken nul komma nul". Een blind paard kan, in elk geval nu vaststel len dat Brantjes gelijk heeft. Teletekst krijgt zijn informatie van de ANWB, die op haar beurt weer van de sneeuwdikten door de plaatselijke VW's op de hoogte wordt gehouden. Maar hoe betrouwbaar zijn die officiële instanties in de skigebieden op dit punt? Reisleider Brantjes hierover: "Het zijn net banken, het bijschrijven gaat snel, het afschrijven langzaam. In het geval van de Dolomieten hebben de VW's naar zijn oordeel de kluit belazerd. De verdenking dat ook de VW's in Oos tenrijk het met de waarheid over de sneeuwhoogten niet zo nauw nemen, wordt in een aantal ski-oorden gestaafd. Zonder te verblikken of te verblozen ant woordt een dame van de VW in Fügen (Zillertal) op de vraag wanneer het voor het laatst heeft gesneeuwd: "Twee we ken geleden". Ze vindt het informeren hiernaar eigenlijk overbodig. "Fügen heeft supersneeuw", zegt ze ietwat ver ongelijkt. Matig Onderzoek ter plaatse leert dat ze on gelijk heeft. Op de pistes van Fügen is de conditie van de sneeuw zeer matig. Op sommige plaatsen is het bruine gras al zichtbaar. Oude sneeuw op sommige hel lingen heeft de eigenschap snel in plak kende massa's te veranderen, waarover een skiër zich slechts moeizaam voortbe weegt. Daarentegen is de situatie in Hoch-Fügen beter. De pistes in dit ge bied reiken tot 2000 meter en hebben een dikkere laag sneeuw. Op de uit de zon ge legen noordhellingen heeft oude sneeuw echter als nadeel dat het in ijs omslaat. Het voortdurende "wegrutschen" geeft weinig skiplezier en kost veel spier kracht. Papsneeuw is ook hier in de mid dag het gevolg van de nog sterkere in vloed van de zon. Zon is er tot nu toe in overloed: een pleister op de wonde. Deze situatie geldt voor het gehele Zil lertal. Friedrich Gasser van de VW in Mayrhofen wil dat niet toegeven, "'s Morgens zijn sommige pistes een beetje hard, maar na enkele uren is de sneeuw zeer goed", zegt hij, ook al een beetje ze nuwachtig over al die vragen. Samen met de meeste van zijn andere collega's liegt ook Gasser in commissie over de laatste substantiële sneeuwval. Op 6 en 7 januari zou er nog een aantal centimeters zijn gevallen. Wel is Gasser eerlijk over de sneeuwhoogten. Tenmin ste, als het om de bergen gaat. Geen me ter, zoals Teletekst en de ANWB over Ti- rol melden, maar 75 cm. Terwijl hij naar buiten kijkt zegt hij dat er nog 5 cm sneeuw in het dal ligt. Onzin. Zo hier en daar ligt nog een verijst hoopje in een grasperkje. Maar Gassers schatting is al weer 75 procent minder dan de informa tie van Teletekst van vorige week. Bruine plekken Wat de directeur van de VW in Mayr hofen niet meldt is dat nogal wat pistes bruine plekken vertonen en dat zo hier en daar zelfs een afdaling onmogelijk is. Voor Hans Weser uit Rotterdam, Cees Bos uit Goes en Pieter Schuurs uit Nieu- werkerk aan den IJssel maakt dat niet veel uit. Zich koesterend in de zon op een terrasje bij de Penkenlift op 2000 meter hoogte, zegt Weser: "Het lullige vind ik dat er in Holland zo gezeurd wordt over de slechte sneeuwconditie in Oostenrijk. Toen we vorige week vertrokken dach ten we: dat wordt wat. Geen sneeuw. Nu, het valt alles mee. Het wordt wel met de dag slechter, maar dat zal ons een zorg zijn. Na ons de zondvloed". Voor het vriéndentrio is het niet be langrijk hoeveel sneeuw er ligt. "Laat Te letekst alleen maar melden of de liften open zijn. In de rest zyn we niet geïnte resseerd. Want dat klopt toch niet", roe pen zy in koor. Zeker niet zorgeloos over de dikte van de huidige sneeuwlaag is een man aan de kassa van de gondelbaan in Kitzbühl. Hij wil zijn naam liever niet zeggen nu hem bekend is dat hy met een verslaggever praat. "Het wordt per dag slechter", zegt hij. "Op 15 december heeft het hier voor het laatst gesneeuwd. Een meter sneeuw is toen met bulldozers platgewalst tot een laag van 10 cm. Dat kan een tijd goed gaan. Het is een compacte massa die bij koud weer goed houdt. Maar met die brandende zon is dat nog dunner gewor den laagje te weinig voor de komende weken. Ik hou dit weekeinde mijn hart vast voor de grote uittocht van winter sporters uit Holland en Duitsland. Sneeuwkanonnen hebben we niet. Een föhn (een warme felle wind) is voldpende om er in dit gebied een einde aan te ma ken". Gesloten Vincent en Gemma Bevers uit Menal- dum (Friesland) vermaken zich in het skigebied rond Kitzbühl nog uitstekend. Maar ook zij hebben deze week de toe stand zien verslechteren. "Vandaag kun je nog die afdaling maken, morgen is het modderig grasland", zegt Vincent. Ze hadden graag de beroemde Hahnen- kamm-piste nog eens willen proberen. Maar die is gesloten. Ook de verbindin gen vanuit Kitzbühl naar Kirchberg via het hoger gelegen dorpje Aschau zijn ge sloten. Sneeuw of geen sneeuw, dat is de vraag voor velen. Skischooleigenaar en directeur van de VW in Brixen, Alois Straszer, gelooft er heiig in dat er tussen 4 en 12 februari een dik pak valt. Hij zegt met zijn weervoorspellingen een reputa tie op te houden. Noemt voorbeelden uit het verleden toen hij gelijk heeft gekre gen. Zijn kennis omtrent veranderingen in het weer baseert hij op natuurver schijnselen, het oude geloof dat de boe ren daaraan hechten, en de weerspreu ken die daaruit zijn voortgekomen. De "wandelende Enkhuizer Almanak" van Brixen heeft in de herfst het tijdstip en de manier van bloeien van de Ko- ningskaarsplant geobserveerd. Verder bestudeert hij onder meer dagelijks de stroom van de beek in het dal en de ijsla gen op het rustige deel van het water. Strassers conclusie: volgende week sneeuwt het. Het is te hopen. Voor hem en die dui zenden skiërs die naar Brixen, Westen- dorf en Söll komen. Want ook dit fraaie skigebied is hard toe aan een nieuwe dik ke glijlaag. Zoals het er nu naar uitziet wordt het de komende week dringen op de nog begaanbare pistes op de hogere skigebieden (boven 1500 meter) van Oos tenrijk. Veel skifanaten zullen daar let terlijk aanstoot aan nemen. Of ze moeten zich verpozen in de zon en het skiën tot betere tijden uitstellen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25