Zes jaar cel Groot aantal tips fraude uitkeringen is anoniem Populariteit van bonsai boompjes neemt snel toe TREURIGE WILGEN Transavia eist grond Haarlemmermeer ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 REGIO PAGINA 13 Jarenlang dochter misbruikt Den Haag/Wassenaar - Te gen een 45-jarige Wassen aarder, die jarenlang zijn dochter enkele malen per week sexueel misbruikte, is gisteren voor de Haagse rechtbank, zes jaar gevan genisstraf geëist. De man zou voor het eerst gemeen schap met zijn dochter hebben ge had, toen zij zeven jaar was (de vrouw is inmiddels 23). Als zij niet deed wat hij zei, werd zij geschopt en geslagen en ook is zij eens vast gebonden geweest toen zij tegen stribbelde. Als gevolg van deze incest is de vrouw aan anorexia nervosa gaan lijden. Op zeer jonge leeftijd woog zij op een gegeven moment hon derd kilo en werd daarna weer heel mager. Hiervoor is zij ook opgeno men geweest in psychiatrische in richtingen. Maar wanneer zij de weekeinden naar huis ging het sexuele misbruik weer verder. Bo vendien zou zij ook door haar broer zijn misbruikt. Voor de rechtbank verklaarde de man dat hij zich, toen zijn dochter nog een kind was, al op een bepaal de manier tot haar aangetrokken voelde. De mishandelingen ont kende hij. "Als de klappen net zo hard zijn, zie ik het niet als mishan deling", aldus de verdachte. Hij begrijpt eigenlijk nog steeds niet waarom zijn dochter aangifte heeft gedaan. Aan zijn vrouw had de Wassenaarder een paar jaar ge leden verteld dat hij incest pleeg de. Die vrouw is kwaad op haar dochter, omdat zij aangifte heeft gedaan. De andere vier kinderen uit het gezin niet. Volgens een rapport zou de 45-jarige zich wel schuldig voelen over het gebeurde, maar is dat meer uit schaamte en maakt hij zich niet zo bezorgd over het lot van zijn dochter. In de belevings wereld van de man zou weinig plaats zijn voor de gevoelens van anderen. "Ik heb de indruk dat u al leen maar aan uzelf hebt gedacht. U hebt uw dochter kapot ge maakt", vond rechtbank-presi dent mr. R. van Rossum. Namens de dochter diende raadsman mr. D. Poot een symboli sche eis tot schadevergoeding van het maximale toewijsbare bedrag van vijftienhonderd gulden in. Een symbolische eis, want het toege brachte leed laat zich, volgens mr. Poot, niet in geld uitdrukken. Ook las hij een briefje van het slachtof fer voor. Daarin had zij geschreven dat zij de Wassenaarder niet meer als vader ziet, zijn naam niet meer wil dragen. Een hekel aan haar li chaam heeft gekregen door het ja renlange misbruik en zich in de steek gelaten voelt. "Ik moet nog maar zien, dat ik iets van mijn le ven moet maken", eindigde zij. Officier van justitie, mr. A. van Nederpelt, stelde dat het slachtof fer tot levenslang is veroordeeld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een groot aantal tips over uitkeringsge rechtigden die fraude zouden ple gen wordt anoniem gemeld bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Alphen. In de jaren '87 en '88 kwamen totaal 47 tips binnen, waarvan 20 anoniem. Tien anonie me tips bleken uit de lucht gegre pen, in vijf gevallen volgde een bij zonder onderzoek, drie tips zijn nog in behandeling en van twee uitkeringsgerechtigden is de bij standsuitkering teruggevorderd. Naar aanleiding van vijf niet-ano- nieme tips werden uitkeringen in getrokken. Van deze aanmeldin gen bleek in elf gevallen geen spra ke van frauduleus gedrag en vijf onderzoeken lopen nog, aldus di recteur H. Bloemen van de GSD. De meerderheid van de Alphen- se commissie voor sociale zaken is inmiddels akkoord gegaan met de richtlijnen van de GSD voor be handeling van tips. WD'er R. Blom had bezwaar tegen het feit dat mensen over wie een tip bin nenkomt, daarover worden inge licht. "Dat kan ertoe leiden dat de betrokkene erachter komt wie de tipgever is, en bovendien stopt hij dan meteen met het frauduleuze gedrag". Bloemen verwees naar het Nederlandse strafrecht, waar bij het gebruikelijk is dat degene die wordt beschuldigd in kennis wordt gesteld van de verdenkin gen, zodat hij zich kan verweren. De meeste commissieleden zijn van mening dat anonieme tips -moeten worden behandeld, zij het met de nodige voorzichtigheid. Al leen M. Bosman (Progressief Al phen) vindt dat ze 'meteen in de prullenbak moeten verdwijnen'. Blom vindt dat zij door deze op merking 'op een goedkope manier de sympathie van uitkeringstrek kers opwekt': "Ik heb weieens de moeite genomen om met de sociaal rechercheur te praten. Mij is geble ken dat enorme zaken boven water zijn gekomen, waarbij het in eerste instantie ging om anonieme tips". J. Nijhof (D66) voelt voor het idee om niet alleen uitkeringsgerechtig den te controleren maar ook ande ren die misbruik zouden kunnen maken van gemeenschapsgeld: "Ook bij de witte-boordencrimina- liteit is een rechercheur op zijn plaats". Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg. Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M.A. van Schie, Rijnsbur- gerweg 163, tel: 177100. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. de Ruiter, Rosmolen 2. tel: 125096. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytelbaum, Utrechtse Veer 17. tel: 120266. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28. tel: 122538. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggravenlaan 102. tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: M. van den Muijsenbergh, de Sitterlaan 18, tel: 132877. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Be- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Benit, Kennedy- laan 24, tel: 720404. zo 8 uur tot 24 uur: J.G.& R.E. Zaaijer. R.P. Geerlingspad 11. tel: 316008. Groep 5 - Jasperse. Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong. Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Crobach. tel: 213964. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Vondellaan 58, tel: 761754. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: P. van 't Woud, tel: 410070, spreekuur: Hoofdstraat 40, tel: 410070, zo: F. Kemme, tel: 893139, spreek uur: Florijn 10. tel: 891000; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur (uitsluitend voor spoedgevallen). Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel: 180605. Voorschoten za: J. Baars, R. Wagnerlaan 63. tel: 2520; zo: W. van Dam, Palestinalaan 29. tel: 3960. Warmond Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2. Voorhout, tel: 02522- 11393. Wassenaar za: I.C. Spelt, tel: 11840. Van Groeneveltlaan 17. zo: B.R. Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de 'Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 3/2 tot vr. 10/2 door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid. Rosmolen 13, Leiden, tel: 071-211611; Apotheek Stevenshof. Petr. Moensweg 56, Leiden, tel: 071-313234; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten. tel: 01717-2525. Apotheek Langstraat. Langstraat 156, Was senaar, tel: 01751-11359. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp. Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: R.L. Nieboer, Wilhelminapark 5, Oegstgeest, tel: 071-125215; spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk. tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar G. Ie Nohel, Leidseweg 164b, Voorschoten. tel: 01717-5461. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Helder, Roest (voor Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden (Me- renwijk), tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, Leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag. Voorburg. Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300 ZATERDAG 4 FEBRUARI AJphen Zegerplasloop, afstanden tus sen 3 en 21 km, start 14.30 uur bij sportpark De Bijlen. cabaretprogramma 'Sint Vitus dans' door Pappenheim, aanvang 20.15 uur in gebouw Nabij, Laura- kindercarnaval speeltuin Vreugde-Oord. Vorsselenburg- straat, om 14.11 uur. kindercarnaval met ptayback- show bij Elckerlyc. Havixhorst, Om 14.00 uur. carnaval Cascarvieten, voor ouderen, aanvang 14.11 uur; Boe renkielenbal Cascarvieten, aan vang 21.11 uur in Avifauna. optreden formatie Homesick in Het Kasteel, Concertweg, aan vang 21.00 uur. bodybuilding-verkiezing Mister Midden Holland bij Alpha Gym, Hooftstraat. van 18.30 tot 22.30 Hazerswoude kindercarnaval, aanvang 14.00 uur. gekostumeerd carnavalsbal, aanvang 21,00 uur in Het Anker. optreden Kaz Lux Friends in 10.30 tot 16.30 oordhallen. rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. voorstelling: 'Wortel Bach Live' met Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstellingen: 'Underdog' en 'Manipulator' door Stuffed Puppet Theatre, aanvang 20.30 uur in het Toneelgroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-theater, Oude Vest. optreden The incredible Sof ties'. aanvang 22.30 uur in 't Bree- huys, Breestraat. Leiderdorp bingo-avond bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, clubgebouw. Beukenschans. klaverjassen Stichting Festivi teiten Het Oude Dorp, 20.00 uur. Partycentrum, Hoofdstraat. Oegstgeest optreden Belgische theater groep De Nieuwe Snaar, aanvang 20.30 uur in 1 Groot Profijt, Boer- haveplein. Ter Aar carnavalsoptocht door Lange- indermiddag in de kanti- school, Jan van Hooflaan 3. Warmond demonstratie zijdebeschilde- ren door Elly Nederpelt, van 12.00 carnavalsavond met The Fel lows, aanvang 22.00 uur in Boer derij Meerrust. ZONDAG 5 februan Alphen Frühschoppen Cascarvieten, om 16.11 uur in Avifauna. vogelexcursie rond de Zeger- plas, vertrek om 9.00 uur bij kin derboerderij, Burg. Bruinsslotsin- Leiden av Holland Drieluik Marathon over 14 km, start om 11.00 uur op de atletiekbaan van het Leidse archeologisch spreekuur in het Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg, van 13.00 tot 16.00 uur kindervoorstelling: 'Ik wou dat ik mijn opoe was', door Theater groep HOBO, aanvang 15.00 uur Cleve- optreden Leidse Folkgroep Kees Ouwejan en Makkers, van 16.00 tot 20.00 uur in het Waag gebouw, Aalmarkt. orgelconcert Hendrik Kooiker in de Waalse Kerk, 19.00 uur. Voorschoten spreekbeurt over 'oud papier' door Theo Laurentius, aanvang 12.30 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. Voorstraat. Warmond optreden Anton Burger band, aanvang 15.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. Tien jaar geleden kwam je ze alleen nog maar tegen bij mensen die een zeer exclusieve smaak hadden en deze zelfs in hun kamerplanten tot uitdrukking lieten ko men. Nu ligt dat heel anders. De bonsai-boompjes zijn de afgelopen jaren razend populair geworden in Neder land. Elke zichzelf respecterende bloemenzaak heeft een of meerdere exemplaren in de etalage staan en vaak zijn het de pronkstukken van de winkel. De liefhebbers van deze Oosterse planten kunnen tot dinsdag 6 fe bruari hun hart ophalen op het bedrijf Edo Bonsai aan Den Ham in Boskoop. Eigenaar E. de Groot houdt er voor de tiende keer de jaarlijkse bonsai-ten toonstelling. De expositie werd aanvankelijk opgezet voor men sen uit de tuinbouwsector, maar .is langzaam maar zeker uitge groeid tot een ware publiekstrek ker. Vorig jaar bezochten maar liefst 6.000 hobbyisten de schuur in Boskoop. De toegang is gratis, er zijn boompjes te koop voor particulieren en er is een speciaal parkeerterrein met een pendel dienst van en naar het bedrijf. De Groot haalt elk jaar per soonlijk 17.000 bonsai-boompjes op uit China, Japan en Taiwan en exporteert hiervan weer een deel. Daarnaast legt de Boskoper Oosterse tuinen aan, zodat hij zich een ware ingewijde in de Oosterse 'plantkunde' mag noe men. De tentoonstelling is door hem ontworpen en ingericht. Bonsai's worden al negen eeu wen lang in Japan gemaakt. De manier van kweken van planten is uit China afkomstig. Dat de kleine boompjes juist in Japan zo'n opgang hebben gemaakt, ligt volgens De Groot aan de voorliefde van Japanners voor de natuur. "De huizen en tuinen in Japan zijn klein, maar elke Ja panner wil een stukje natuur in de buurt hebben. Bonsai boom pjes nemen weinig ruimte in en zijn dus dé oplossing". De boompjes worden alleen in China, Japan en Taiwan bedrijfs matig geteeld. Het kweken van een bonsai kost veel tijd en in de loop der jaren gaat er ook een flink aantal uren werk inzitten. Met ons klimaat en de hoge loon kosten is een Bonsai hier volgens De Groot niet rendabel te telen. Het kweken van een bonsai, door De Groot 'miniatuur-na tuur' genoemd, is in principe niet moeilijk. Uitgaande van een loot van een normale plant, wordt de ze door snoeien van de wortels klein gehouden. "Het moeilijk ste van de teelt is het geduld dat je nodig hebt. Een bonsai-boom pje is minstens vijf jaar oud, maar we hebben hier ook exem plaren staan die al 200 jaar oud zijn". De miniatuurbomen worden onderverdeeld in bonsai boom pjes voor buiten en voor binnen. De buiten-bonsai's zijn 'ge maakt' van inheemse boomsoor ten. Zo doen in het Nederlandse klimaat de den, esdoorn, appel en vuurdoorn in bonsai-uitvoe ring het prima. De binnen- bonsai's zijn tropische plante- soorten zoals de ficus, carmona Hoewel de populariteit van de bonsai duidelijk is toegenomen, is er van een wildgroei zeker nog geen sprake. De Groot:: "Geluk kig maar. Als de bonsai in een keer heel gewild zou worden, zou dit tot gevolg hebben dat er veel valse bonsai's op de markt zou den worden gebracht. Zoiets is natuurlijk zeer schadelijk voor de branche. De stijgende popula riteit heeft er wel voor gezorgd dat de bonsai niet langer de naam heeft duur en overdreven exclusief te zijn. De meeste men sen weten nu wel dat je voor 25 gulden al een heel leuk sieraad in huis hebt". Een goede bonsai is eenvoudig van rotzooi te onderscheiden, legt de Boskoper uit. Van door slaggevend belang is een goed wortelstelsel. "De wortels moe ten heel dicht zijn, en goed ont wikkeld. Vraag daarom in een winkel altijd of de wortels even mogen worden bekeken. Weigert de winkelier dat zonder goede re- Alleen een lange onvoorwaardelij ke straf, zou daar tegenover kun nen staan. "Hij heeft alleen aan zichzelf gedacht. Toen hij eens be terschap had beloofd en haar na een opname in een ziekenhuis kwam ophalen, verkrachtte hij haar nog dezelfde dag. Toen zij met twee gebroken enkels op bed lag, dwong hij haar ook". De rechtbank doet 17 februari uitspraak. De Drieslag ook naar Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De komst van Stichting De Drieslag naar Alphen is nu zeker. Burge meester en wethouders hebben in middels besloten een pand aan de Hortensiastraat te verhuren aan de ze stichting uit Leiden. De Drieslag wil in het pand een adviesbureau vestigen voor de hulpverlening aan jongeren en hun ouders. Volgens de stichting lag het voor de hand huisvesting in Alphen te zoeken om de bereikbaarheid te vergroten. Het is gebleken dat steeds meer jongeren uit Alphen en omgeving hulp zoeken bij het adviesbureau in Leiden. De huur overeenkomst gaat naar alle waar schijnlijkheid in op 1 maart. ALPHEN AAN DEN RIJN - Dank zij handelend optreden van de be drijfsleider en het hoofd van de technische dienst in zwembad De Dillen is gistermiddag een Alphe- naar van de dood gered. De man had vlak na een uurtje te hebben gezwommen te kennen gegeven zich onwel te voelen en was kort daarna als gevolg van een hartstil stand in elkaar gezakt. Vrijwel on middellijk is met goed resultaat mónd-op-mond-beademing en hartmassage toegepast. den, dan zou ik maar een straatje verdergaan". Een goede bonsai staat in een aardewerken, geglazuurde bak met gaatjes en op pootjes in ver band met de beluchting. De verzorging van een minia tuurboom is veel eenvoudiger dan de meeste mensen denken. De Boskoper waarschuwt ervoor de boom niet te droog te houden en niet te verpotten. "Ook het doorlopend afknippen van tak jes moet worden ontraden. Af en toe water geven, zo nu en dan aangevuld met echte bonsai-voe ding is voldoende. Al met al kost het verzorgen van de bonsai niet meer dan een uur per jaar". Een goede bonsai kan, mits niet verzopen of uitgedroogd, ja ren meegaan. Edo Bonsai geeft als enige bedrijf in Europa een garantiecertificaat op het leven van de bonsai af: "Wij staan er voor in dat de plant ten minste een jaar in leven blijft. In de meeste gevallen is dit natuurlijk veel en veel langer". Het is ook mogelijk zelf een bonsai te kweken, mits geduld in ruime mate aanwezig is. Neder land kent een bonsai-vereniging die cursussen verzorgt en aan wijzingen geeft omtrent de aan te schaffen attributen voor de teelt (grond, netjes, schalen). De opening van de tentoon stelling had dit jaar een extra feestelijk tintje. Gistermorgen is het eerste exemplaar van een nieuw boek over bonsai's, 'Ka merbonsai' van uitgeverij Zomer en Keuning, in Boskoop aange boden aan de Japanse ambassa deur Tadashi Otaka. Het boek, vanaf vandaag in el ke goede boekhandel verkrijg baar, bevat een schat aan infor matie over de teelt en het onder houd van binnen-bonsai's. Schrijver Chye Hoek Tan gaat eerst in op de oorsprong van de bonsai en behandelt vervolgens in algemene zin de verzorging van de kleine boompjes. Met dui delijke tekeningen worden snoeien, verpotten, mogelijke aantastingen en de gevolgen van een foutieve verzorging aan schouwelijk gemaakt.In het tweede deel van het boek wor den tientallen bonsai's afzonder lijk beschouwd. Kleurenfoto's maken het boek tot een waar ge noegen. De prijs van dit werk bedraagt 39,90 gulden. Tijdens de exposi tie (dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur) is het boek bij Edo Bonsai te koop. MONICA WESSELING Grond De teelt van groenten heeft ei genlijk alleen maar kans van sla gen als de grond tevoren goed wordt bewerkt. Door het belo pen van de tuin en het weghalen van de oogstgewassen wordt de structuur van de grond steeds dichter en neemt het gehalte'aan voedingsstoffen af. Zware grond zoals kleigrond moet zo snel mogelijk worden doorgespit. Eigenlijk kan dit het beste in het najaar worden ge daan. De grote brokken grond kunnen dan gedurende de win termaanden kapotvriezen. Om dat de kans op vorst zeker nog niet is verkeken, heeft het nog zin dit alsnog te doen. Door de zware klei moet een flinke hoe veelheid (zelfgemaakte) compost worden gewerkt. Dit organisch materiaal zorgt ervoor dat er meer wormen, kevers en andere insecten komen. De beestjes ma ken gangen in de grond en zor gen zo voor een betere beluch ting van de wortels. Zandgrond kan het beste vlak voor de teelt worden omgewerkt. Lichte gronden zijn over het al gemeen voldoende luchtig, maar hebben weer het nadeel dat het vocht niet voldoende wordt vast gehouden. Rotte stalmest door de grond mengen, zorgt voor een aanzienlijke verbetering van de eigenschappen van de grond. Niet alleen de structuur, ook het gehalte aan voedingstoffen moet voor de teelt in orde wor den gemaakt. Kalk- en fosfor- meststoffen lossen slechts lang zaam op. Deze twee stoffen moe ten daarom ruim voor de teelt be gint, worden gestrooid. Andere voedingstoffen worden pas in de loop van februari gegeven. Te vroeg bemesten heeft geen zin: de meststoffen spoelen door de regen naar de dieper gelegen grondlagen en zijn daar onbe reikbaar voor de plant. Tegelijkertijd met het gereed maken van de vollegrondstuin, kan de platte bak op orde wor den gebracht E. de Groot temidden van 'zijn' bonsai's. De individuele planten zijn al prachtig en uitgestald in een Oos ters landschap is het helemaal net een sprookje. «oto wim Dijkman) Kritiek Alkemade op provinciale adviescommissie WOUBRUGGE/TER AAR - Tus sen de Herenweg in Woubrugge en de Ringdijk in Ter Aar worden ko mende week door de provincie ruim 250 wilgen gerooid, langs de Kruisweg en de Langeraarseweg. Uit onderzoek van Staatsbosbeheer was gebleken dat de bomen ernstig ziek waren. Met deze werkzaamhe den wordt een begin gemaakt met de aanleg van een fietspad die be halve langs de genoemde wegen ook langs de Aardamseweg gaat lopen. Verwacht wordt dat het gehele fietspad halverwege volgend jaar gereed zal zijn. Volgens een woordvoerder van de provincie is het de bedoeling dat de wilgen worden vervangen door nieuwe bomen. Dat hoeven niet noodzakelijkerwijs wilgen te zijn. HAARLEM (GPD) - De luchtvaartmaatschappij Transavia voelt zich het slachtoffer van onzorg vuldig handelen door de gemeente Haarlemmer meer. Dat bleek deze week in kort geding voor de president van de Haar lemse rechtbank. Transa via wil dat de gemeente zich houdt aan het aan bod een stuk bedrijfs- grond aan de luchtvaart maatschappij te verko pen. Volgens de gemeen te, die de grond inmiddels aan de KLM heeft toege zegd, is van een bindend aanbod echter nooit spra ke geweest. Het betrokken perceel bevindt zich op het be drijventerrein Beuken horst. Transavia wil ter plekke haar hoofdkan toor bouwen. De lucht vaartmaatschappij span de het kort geding aan toen bleek dat KLM Ne derland BV op hetzelfde stuk grond haar hoofd kantoor mag gaan bou- „De gemeente had niet de vrijheid een overeen komst met de KLM aan te gaan," betoogde advocaat mr. A. J. Versteeg gisteren namens Transavia. De raadsman wees erop dat Haarlemmermeer de luchtvaartmaatschappij het stuk grond bij brief van 14 oktober vorig jaar heeft aangeboden. Op 8 november had er zelfs een feestelijke bij eenkomst plaats met het voltallige college van bur gemeester en wethou ders. Daarbij is volgens Transavia zelfs getoast op de komst van de lucht vaartmaatschappij. Tij dens de bijeenkomst zou de gemeente enkele alter natieve lokaties hebben voorgesteld. Die zijn ver volgens onderzocht, maar Transavia wil echter vast houden aan de eerste keu- Gemeente-advocaat mr. F.M. Oberman be streed de eisen. Volgens hem doet Transavia het ten onrechte voorkomen dat er sprake was van een bindend aanbod. In de omstreden brief van 14 oktober zou slechts spra ke zijn van 'vrijblijvende' inlchtingen'. ALKEMADE - Het gemeentebe stuur van Alkemade heeft kritiek op de werkwijze van de Provincia le Planologische Commissie (PPC), een orgaan dat het college van gedeputeerde staten van Zuid- Holland adviseert over plannen op het gebied van de ruimtelijke orde ning. In een brief verzoekt Alkema de de commissie haar adviestaak beter uit te oefenen. Directe aanleiding voor de brief is de behandeling van het Alkema- dese bestemmingsplan Landelijk Gebied West op 14 december vorig jaar. De gemeente ontving de stui ken pas twee dagen daarvoor en de spreektijd voor de gemeentelijke vertegenwoordiger bedroeg vijf minuten. Dat is te kort, vindt Alke made. Ook is de gemeente van me ning dat het niet terecht is dat er slechts één punt is besproken van de negen die de gemeente naar vo ren had gebracht. Alkemade vindt een serieuzere behandeling op zijn plaats, te meer omdat het gaat om een door de gemeenteraad vastge steld bestemmingsplan. "De scha de die ons inziens ontstaat indien het provinciaal bestuur te royaal het rode potlood hanteert, is dan slechts met Kroonberoep of plan herziening te herstellen", zo wordt gedreigd in de brief.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13