Strijd tegen aanleg puinstort Leiderdorp weer opgevoerd Ad-mo 0081I00S Geen extra subsidie voor gymnastiekclub Warmond NEL MET DE HOED ALS WIJ EVEN EEN GAATJE HEBBEN, BEZORGEN WIJ GRAAG 50.376 VISITEKAARTJES VAN UW BEDRIJF IN LEIDEN EN WIJDE OMGEVING ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Koppeling tussen puinstort en zandwinning aangevochten Tentoonstelling In het bejaardencentrum Willibrord aan de Poortlaan in Wassenaar wordt van 18 tot 27 februari een tentoonstelling ge houden van aquarellen die zijn gemaakt door bewoners van het tehuis. In totaal zijn tussen de 40 tot 50 schilderijen de gehele dag te zien. Vogelexcursie De regionale vogelwerkgroep Koude- kerk/Hazerswoude en omstreken orga niseert zondag een vogelexcursie bij de Zegerplas in Alphen aan den Rijn. Het startpunt is de parkeerplaats bij de kin derboerderij aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. De excursie begint om 09.00 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Aanmelden via telefoonnummer 071-411315. Lezing T. Laurentius uit Voorschoten zal zon dag in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voorschoten een mid dag verzorgen met als thema 'oud pa pier'. Hoe papier wordt gemaakt, de be tekenis van watermerken en hoe oud papier is te herkennen komt onder meer aan de orde. De lezing begint om 12.30 uur en is vrij toegankelijk. Prinsenbal De Warmondse carnavalsvereniging de Billenprikkers houdt vanavond een Prin- senbal in Boerderij Meerrust aan de aan de Dorpsstraat in Warmond. Aanvana 21.00 uur. y Expositie Ben Aalberse exposeert tot 27 februari met calligrafieën en tekeningen in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voor straat in Voorschoten. De tentoonstel ling is elke dag van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Jazz The Greenville Crackerjacks treden donderdag 9 febrari op in Café Maaldrift in Wassenaar. Het optreden begint om 20.30 uur. Houtskeletbouw in Voorschoten nog niet definitief van de baan LEIDERDORP Sinds actie voerders hebben ontdekt dat Leiderdorp alleen maar zand mag winnen in De Does als de gemeente een puinstort toe staat, is hun woede en actiebe reidheid enorm gegroeid. De stichting het Zuidhollands Landschap en de stichting Leefbaar Leiderdorp voeren hun strijd tegen de puinstort op en zullen de ontgrondings vergunning, die deze maand wordt afgegeven, onder be zwaarschriften bedelven. door Paul van der Kooij De stichtingen eisen een nieuwe zandwinvergunning, waar alle be trokkenen zich opnieuw over moe ten buigen en waar een Milieu Ef fect Rapportage voor moet komen. Zoiets kan jaren kosten en de stich- tingen zijn bereid hun eis tot de Kroon vol te houden. In een keihar de brief aan de Raad van State neemt de boze stichting Leefbaar Leiderdorp alvast een voorproefje. De toon is uiterst emotioneel en de stichting vraagt de Raad van State 'ten einde raad' mee te zoeken naar stukken over 'de geheime deal' tus sen provincie en gemeente. Dat er zo'n deal bestaat, begrij pen de actievoerders uit een brief van GS van 22 november 1985. De boodschap luidt dat Leiderdorp geen zand mag winnen wanneer de stort niet doorgaat. De provincie wil grotere winplaatsen en heeft er geen boodschap aan dat Leider dorp duurder uit is wanneer de ge meente zand moet aanvoeren. Voor de provincie telt eigenlijk maar een ding: "Mede door de zandwinning wordt de mogelijkheid geopend het terrein zodanig in te richten dat zowel tegemoet wordt gekomen aan de recreatiebelangen als aan de behoefte aan stortgelegenheid in dit deel van de provincie". Deze stortgelegenheid noemen ze "voor deze regio essentieel en van door slaggevende betekenis". De protesten hielpen en in maart 1986 schreef de provincie dat Lei derdorp net zo veel zand mag ver kopen als ze heeft afgenomen van de zandwinput in Vlietland. Het komt neer op 300.000 tot 400.000 kubieke meter zand, die gebruikt kan worden om de naastgelegen rijksweg te verbreden. Omdat de put 100.000 tot 200.000 kuub extra kan leveren, houdt Leiderdorp flink wat zand over om de Bloe- merd 2 op te spuiten. Het is duide lijk een 'voor wat hoort wat', want ook na 1990 blijft de kleine Leider- dorpse winput strijdig met het pro vinciale zandwinbeleid. Vandaar dat de actievoerders in de definitieve ontgrondingsver gunning de 'zand-puinkoppeling' willen opnemen. Volgens de wet houder gaat het bij een ontgron dingsvergunning om de zandwin ning zelf. Eventuele deals erom heen zouden niet ter zake doen. Den Boeft: "Je kunt je nooit beroe pen op boosaardige deals. Het gaat erom dat procedures op democrati sche wijze doorlopen zijn, passen binnen de bestemmingsplannen. Dat is de beveiliging tegen omko ping". "Zelfs wanneer we de meest snode plannen zouden hebben ge smeed, zie ik niet dat dat mensen hun rechten zou hebben ontno men", stelt Den Boeft vast. De stel ling dat het zand voor andere doel einden wordt gebruikt en er düs een nieuwe vergunning moet ko men, wijst hij af. In een vergunning zou het vooral om de hoeveelheid en soort winning gaan en niet om de bestemming. Hoeveel dat zand Leiderdorp ople vert, wil hij niet zeggen. Dat zou de toekomstige afnemers alleen maar op ideeën brengen. Hij wil wel kwijt dat het geen vetpotje zal wor den en heeft de indruk dat ook raadsleden daar langzamerhand van doordrongen raken. De Does heeft een boekwaarde van vijf mil joen gulden en de gemeente moet .tevens geld opzij leggen voor het onderhoud van het recreatiege bied, dat ingeplant wordt opgele verd. De- gemeentebestuurder moet nog zien of het gewenste bedrag ge haald wordt door de zandopbreng- sten en de drie miljoen die de Ge- vulei betaalt voor puinstort. "Ach teraf kun je je dan ook afvragen of we geen half miljoen meer hadden móeten vragen voor de puinstort, de extra kosten te dekken van de vele procedures en het voortschrij den van de tijd", zegt hij peinzend. Voor rijkssubsidie komt het re creatiegebied niet langer in aan merking. Vorig jaar schrapte het rijk De Does uit de Randstadgroen structuur omdat Leiderdorp ge noeg opbrengsten had om de kos ten te dekken. Den Boeft kan daar begrip voor opbrengen, maar pro beert pog wel een rijkssubsidie in de wacht te slepen voor de aanleg van een bos rond het recreatiege bied. Dit bos moet geluid van de rijks weg dempen en het lelijke uitzicht op voortrazend blik verbloemeh. Een volstrekt stil gebied zal het echter niet worden, maar dat is in Leiderdorp geen bijzonderheid. "De rijksweg is nu eenmaal een overheersende factor in Leider dorp". Verder de polder in is de aanleg onmogelijk en zou de af stand tot het dorp vergroten. Den Boeft vindt bovendien dat de re creatieve voorzieningen een aan vulling zijn op park De Houtkamp en park De Bloemerd. Een schets van de gecombineerde bouw in het Oegstgeester Haaswijk van twee basisscholen en een gymlokaal. De Rotterdamse architect Kuiper wil het geheel pasteltinten meegeven. De schoolgebouwen, waar de protestants-christelijke Joris de Witteschool en de openbare Springplank zullen intrekken, verrijzen nabij het toekomstige buurtpark. Later deze maand zullen in gebouw 't Groot Proffijt be langstellenden worden voorgelicht over de plannen. De verhuizing van genoemde scholen naar Haaswijk heeft weer grote gevolgen voor Oegstgeest-midden. Zo ver huist de openbare Oudenhofschool naar het Springplank-gebouw en zal h,et Oudenhof-gebouw onderdak bieden aan de ziekenverzorgersopleiding die nu nog in Leiden is gevestigd. De Joris de Witteschool zal vermoedelijk wor den verbouwd tot woonruimte voor senioren. Betrokkenen bij de nieuwbouw van de scholen in Haaswijk - dat zijn onderwijswethouder Blom, schoolbestu ren, de nog onbekende bouwer, de architect en de ouders - moeten nog met elkaar in de clinch over het bouwplan, het gebruik van de ruimten, indeling van het schoolterrein, de bereikbaarheid, tijdschema voor de bouwwerk zaamheden en verkeersaspecten. VOORSCHOTEN - Wanneer de gemeente Voorschoten wil over gaan tot houtskeletbouw in de nieuwbouwwijk Starrenburg, zal dat binnnen het al eerder door de provincie toegestane aantal te bou wen huizen moeten gebeuren. Een verzoek van Voorschoten om 60 woningen extra te mogen neerzet ten is door het provinciebestuur af gewezen. Het plan om in Starrenburg houtskeletbouw te plegen is af komstig van de Zweedse handels delegatie. Zweden wil de wonin gen tegen zeer voordelige prijzen neerzetten. Het project moet ver volgen als voorbeeld dienen voor andere gemeenten in Nederland. Burgemeester en wethouders van Voorschoten hebben steeds beweerd dat zij wel voelen voor houtskeletbouw, indien dat niet ten koste zou gaan van het huidige contingent. Wethouder J. van Da len laat desgevraagd weten dat het Zweedse project door de uitspraak van de provincie nog niet van de baan is. Volgens Van Dalen is in feite 'al les nog mogelijk'. Hij wijst erop dat met de provincie nog nader gespro ken zal worden over extra wonin gen. Volgens hem zou mogelijk ruimte kunnen worden gevonden binnen de toegewezen contingen ten door bijvoorbeeld met buurge- menten 'te ruilen'. Dat zou dan bin nen de zogeheten regionale volks huisvestingscommissie moeten ge beuren. Van Dalen sluit niet uit dat ook met de Zweden misschien nog nader kan worden onderhandeld over het type woningen dat wordt gebouwd. Zien de stichtingen vele kwade kanten aan de deal, volgens wet houder J. den Boeft (ruimtelijke ordening) is er niets aan de hand. Heuvels Zijn gemeente wilde vanaf 1972 een recreatiegebied hebben met een plas en wat heuvels in de pol der tussen rijksweg A4 en De Does. Om de plas aan te leggen, zou de gemeente moeten ontgronden en om de heuvels te maken was puin stort nodig. Vandaar dat ze in 1974 liet onderzoeken of puinstort en zandafgraving mogelijk zijn en ver volgens in 1976 met het provincie bestuur over een puinstort sprak. In 1977 kreeg De Does een plekje op het provinciale puinstortplan ('geen bezwaar onder voorwaar den'), maar was onduidelijkrdat de puinheuvels tot 20 meter hoogte zouden uitgroeien. Een hoogte die nodig is om de stort rendabel te maken. Volgens de wethouder kon Leiderdorp toen nog geen vastom lijnde plannen presenteren omdat de 'recreatiewensen' jaarlijks ver anderen. Zo vraagt hij zich af of de bevolking over 15 jaar nog wel be hoefte heeft aan een strand en een camping bij De Does. t)e gemeenteraad wilde alleen meewerken wanneer de baten de kosten zouden dekken en er een goede toegangsweg zou komen. Toen dat mogelijk leek, kocht Lei derdorp in 1982 in totaal 23 hectare aan voor puinstort en zandwin ning. Ook de provincie leek lange tijd akkoord te gaan met zandwin ning, puinstort én recreatie. Op het moment dat de gemeente in 1983 de ontgrondingsvergunning aan vroeg, merkte ze dat het provincia le beleid was omgeslagen. GS wil den geen kleine putten meer, zoals De Does. Ze zweerden bij grotere putten. Een tijdlang hoorde de gemeente niets en toen in 1985 de provinciale brief op de deurmat viel, maakte de gemeente zich niet zo druk over de koppeling tussen puin en zand. Als ze dat wel had gedaan, had Leider dorp zeker een protest ingediend en dat protest nog kunnen winnen Wethouder J. den Boeft legde ooit aan leerlingen van een Leiderdorpse basisschool uit hoe het nieuwe recreatie gebied De Does er uit komt te zien. Den Boeft beweert nu dat de bezwaarmakers tegen de puinstort, die daar eerst komt, nooit hun rechten zijn ontnomen. (foto Henk Bouwman) ook. "We hadden immers recht op dat zand", zeg de wethouder stel lig- Jobstijding Zijn gemeente zat veel meer in haar maag met de bepaling dat de zandwinning niet voor 1 januari 1990 mag beginnen en het zand al leen mag worden gebruikt voor Leiderdorpse werken. Géén vrije verkoop dus of overdracht aan 'derden'. De gemeente beschouw de het als een jobstijding. Ze wilde het zand voor Buitenhof-midden en -west gebruiken en hoopte op die manier heel wat geld te bespa ren. Als het zand pas na 1990 be schikbaar komt, is de wijk al gro tendeels gereed en lonkt de vrije markt. WARMOND - De gymnastiekclub Jong Warmond krijgt geen extra subsidie van 3500 gulden. De club zal niet worden aangemerkt als so ciaal-culturele vereniging en krijgt daardoor hetzelfde veel lagere be drag als de overige Warmondse sportverenigingen. De Warmondse gemeenteraad heeft intussen het licht op groen gezet voor een herverdeling van de jeugdsubsidies aan de plaatselijke sportverenigingen. Volgens burge meester en wethouders komt de gymclub er in deze nieuwe opzet iets minder goed vanaf. Evenals de voltallige gemeenteraad meent het college evenwel dat het besluit vanuit het oogpunt van rechtsge lijkheid wel rechtvaardig is. J. Bonnet (CDA) en G. Vielvoije (WD) waarschuwden geen uitzon deringsgevallen te creëren. "Pas op voor precedentwerking. Straks staat elke sportvereniging voor de deur". De raadsleden toonden wel be grip voor het verzoek van de gym club. "Het is prima als de club streeft naar een goede afstemming van de kosten en baten. Maar de club maakt deel uit van de over koepelende Jeugdraad en juist de solidariteitsgedachte moet het mo gelijk maken dat minnen bij de ene vereniging worden weggewerkt door plussen bij de anderen. Bo vendien is de totale financiële posi tie van de Jeugdraad geen aanlei ding tot verhoging van de subsidie voor de gymclub". L)e overige sportverenigingen staan positief tegenover de nieuwe opzet van de jeugdsubsidie-veror- dening. Er komt een basisbedrag per vereniging en een subsidie per jeugdlid, afhankelijk van de soort accommodatie. Het basisbedrag komt,neer op 657,50 gulden per vereniging. De subsidie per jeugd lid schommelt tussen de elf en vijf tien gulden, al naar gelang er ge bruik wordt gemaakt van overdek te of niet overdekte accommodatie. De houding van de Warmondse sportverenigingen viel bij de raads leden in goede aarde. "Zelfs de ver enigingen die in de nieuwe opzet minder subsidie krijgen staan posi tief tegenover de plannen. Dat is pas echt solidariteit", loofde Bon net de gang van zaken. Er zal nog nader worden onder zocht welke vereniging voor welke accommodatie-subsidie in aan merking komt. Op vragen van de WD-fractie zegde wethouder C. van Schagen toe vooral de situatie bij Warmunda te zullen opnemen. "De vereniging is voorlopig opge nomen bij de buitensporten, maar als blijkt dat er steeds mee binnen sportactiviteiten plaatshebben, kan er altijd nog aan de subsidie worden gesleuteld". Geen verordening tegen ijskrabben ZOETERWOUDE - Er komt in Zoeterwoude geen verordening op grond waarvan het automobilisten wordt verboden om met draaiende motor ijs van de ramen te krabben. Yolgens de raadsleden kan de poli tie van Zoeterwoude nu reeds op treden omdat op grond van de hui dige regels het is verboden dat de automobilist zijn auto verlaat zon der dat veiligheidsmaatregelen zijn genomen om ongelukken te voor komen. Verlaten van een auto met draaiende motor zou dan ook niet mogen, concluderen de raadsle den. 'Gezondheidsdienst naar Katwijk' LISSE/KATWIJK - De basisge zondheidsdienst voor de duin- en bollenstreek wordt vrijwel zeker in Katwijk gehuisvest. Tot deze con clusie kwam wethouder G. van den Berg gisteravond tijdens een ver gadering van de commissie voor sociale zaken in het gemeentehuis van Lisse. Al maanden proberen vier ge meenten in de bollenstreek de ba sisgezondheidsdienst binnen hun respectievelijke gemeentegrenzen te halen. Sassenheim en Noord- wijk werden door het Samenwer kingsverband Duin- en Bollen streek te licht bevonden, waarna Lisse en Katwijk overbleven. Lisse wil de dienst onderbrengen in het SDB-gebouw aan de Schoolstraat. Katwijk is van plan de dienst te huisvesten in een nieuw pand aan de Hoorneslaan waarin ook het kruiswerk en het maatschappelijk werk zullen worden onderge bracht. "Katwijk schermde steeds met het feit dat de dienst wordt onder gebracht bij andere gezondheids instellingen. Dat argument heb ik tijdens het wethoudersoverleg van het SDB kunnen weerleggen. Lisse kwam er met een lagere huurprijs dan Katwijk zeer goed voor te staan", verduidelijkte wethouder G. van den Berg. Toch vreest hij dat Katwijk waarschijnlijk toch de voorkeur krijgt. "Katwijk heeft na melijk een nieuwe offerte gedaan, waarbij de huurprijs ver onder on ze prijs ligt. Een besluit over de vestiging is nog niet genomen, maar huisvesting in Katwijk ligt nu wel voor de hand". OEGSTGEEST - De van origine Britse kunstenares M. Giles heeft gister middag samen met haar vriendin Nel het beeld 'Nel met de Hoed' onthuld. Nel met de Hoed, geboren uit Giles'fascinatie voor katten, heeft een plaats je gekregen op het Boerhaaveplein in het Oegstgeester Haaswijk. Het beeld is door de kunstcommissie al eens omschreven als een veelkleu rige, vrolijke totempaalachtige constructie. Uit vrees voor beschadigingen door bijvoorbeeld neergekwakte fietsen is Nel, een keramiek, op een extra hoge SOkkel gezet. (Foto Holvast) Zelfs het Leidsch/Alphens Dagblad heeft weieens een gaatje over op één van haar veel gelezen pagina's, 'n gaatje ter grootte van een visitekaartje. Soms wat groter, soms wat kleiner. Dat open plekje vullen wij graag met de goede naam van uw bedrijf.Ad hoc-adverteren noemen wij dat, tegen een uitgesproken laag tarief. Gewoon even laten zien wie u bent en wat u doet. Wij weten zeker dat dat de drempel van uw winkeldeur verlaagt. Bel 071-161400 voor uitgebreide informatie. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD De beste manier om tegen een uiterst lage prijs uw bedrijf bekend te maken èn te houden.——. Lekfech oagblad: 071-161400 DELI. Alphens Dagblad.- 01720-03061

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11