Ruding: fusie Postbank met NMB gewenst Ontstonden de ijstijden door gebergtevorming? Apollo-8 bracht eerste mensen in baan om de maan VAN DOOL ROLLUIKEN Revu: ambassadeur niet vies van gerommel met geld Advocaat: pensioen Rost van Tonningen wel degelijk aanvechtbaar DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 -WETENSCHAP Geleerden zijn het er vrijwel unaniem over eens: zo ongeveer tweeeneenhalf miljoen jaar geleden moet het zijn begonnen. Om de een of andere, misschien wel kosmische, reden begonnen toen gigantische ijsschollen langzaam maar onstuitbaar bezit te nemen van grote delen land en zee. Na verloop van pakweg honderdduizend jaar hielden de ijsmassa's halt en brak een periode aan van overvloedig smeltwater; gletschers, wier tongen zich vanaf de enorme ijskappen kilometers ver over land uitstrekten, verdwenen en de ijswoestenij werd kleiner en kleiner. door Ben Apeldoorn Achtergelaten stenen, de soms me- tersgrote morenen, die vanuit noordelijke streken door het ijs wa ren meegevoerd, en omhoogge- drukte heuvelruggen vormen ook in ons land nog de stille getuigen van de aanwezigheid van de glet schers uit de ijstijden. Tijdens de laatste ijstijd, die ongeveer 12.000 jaar geleden eindigde, strekten de gletschers zich in ons land onge veer uit tot de lijn Winterswijk- Zandvoort. De zanderige heuvelge- bieden in Zuid-Friesland, Drenthe, Utrecht en midden-Gelderland zijn in feite nog de door de gletschers vooruitgeduwde en als het ware omgeploegde zandwallen van wei- Geofysici breken zich al jaren het hoofd over twee vragen: in de eer ste plaats vraagt men zich af waar om dat proces pas de laatste twee eneenhalf miljoen jaar plaatsvindt. En ten tweede waarom dat sedert die tijd steeds min of meer regel matig, steeds om de honderddui zend jaar, gebeurt. Over de oorzaken van de ijstij den doen vele theorieën de ronde. Ons zonnestelsel zou geregeld door gebieden in ons melkwegstelsel trekken waarin zich materie-opho pingen bevinden, de zogenaamde moleculaire wolken. Maar de daar in gevonden concentraties zijn by lange na niet voldoende om het door de aarde ontvangen zonlicht in voldoende mate af te zwakken. Er is een theorie die zegt dat de energieproduktie van de zon zelf varieert. De zon zou dan op gezette tijden wat minder licht en warmte geven; als dat zo is, is er tweeeneen half miljoen jaar geleden iets ingrij pends met de zon gebeurd. Maar ook daarvoor heeft men geen hou vast kunnen vinden. Bovendien: de zon bestaat al vijf- miljard jaar, kan nog vijfmiljard toe met zijn 'brandstof en zelfs de oudste aardlagen laten zien dat de zon miljarden jaren al ongeveer even intens schijnt als nu. Vulkanisme Andere geleerden hebben het ge zocht in vrij ingrijpende verande ringen in de baan der aarde; die zijn er wel maar ze voltrekken zich in perioden van honderdenmiljoenen zoniet miljarden jaren. Overvloedig vulkanisme is ook genoemd als een mogelijke oor zaak voor de ijstijden. Het in de dampkring ronddrijvende stof zou vele jaren lang het zonlicht hebben geblokkeerd met een globale tem peratuurdaling als onvermijdelijk gevolg. Ook dat zou kunnen, maar waarom dan steeds om de hon derdduizend jaar gedurende de laatste paar miljoen jaar Vragen waarop (nog) geen bevre digende antwoorden gegeven kun nen worden en theorieën die geen van alle echt goed houdbaar zijn. De onderzoekers Froelich, Raymo en Ruddiman, verbonden aan het geologisch observatorium Lamont-Doherty, denken nu dat het antwoord op de vraag waarom de ijstijden pas vanaf zo'n tweeen eenhalf miljoen jaar geleden be gonnen op te treden, gezocht moet worden in de vorming van de jong ste, grote gebergten op aarde. Gedurende de laatste vijfmiljoen jaar kregen grote gebergten als de Rocky Mountains en de Himalaya pas echt goed hun vorm en door hun zich over grote landgebieden uitstrekkende hoogten verstoor den zij de bestaande atmosferische straalstromen die maatgevend zijn voof de klimaatverdeling op aarde. Computermodellen van de drie onderzoekers laten zien dat door die veranderingen koude lucht uit met name de noordpoolstreken ge makkelijker naar zuidelijker gebie den kon doordringen. Ook wijzen zij er op dat door de sterk toegeno men erosie het kooldioxidegehalte in de atmosfeer ingrijpend kan zijn verminderd. Kooldioxide is een be langrijke 'warmte-vasthouder' en allerwege vreest men thans dat reeds een geringe concentratiever hoging daarvan, als gevolg van de menselijke activiteiten, een tijd perk in zal luiden van wereldom vattende warmte ('broeikas-ef fect'). Een vermindering van het kool dioxidegehalte zal daarentegen een sterk afkoelend effect hebben en zal, samen met de binnendrin gende polaire lucht, een periode met een forse afkoeling hebben in geluid. Die afkoelingsperiode zou, vol gens Raymo, Ruddiman en Froe lich, tweeeneenhalf miljoen jaar geleden moeten zijn begonnen. Een goed bericht bij het thans dreigende broeikas-effect Ray mo: 'Nee, dit natuurlijke proces is een heel langzame. De snelheid waarmee de mens het kooldioxide gehalte in de dampkring doet toe nemen is veel te groot om door het natuurlijke proces in gunstige zin te worden beïnvloed". Een impressie van smeltende ijsmassa's, die noord-Europa tot ongeveer 12.000 jaar geleden bedekten. De kerstnacht van 1968 zou een his torische worden. Voor het eerst in de menselijke geschiedenis bevon den drie mensen zich in een baan om de maan als voorbereiding voor nog meer gevaarlijke maanreizen. Op 21 december 1968 maakte zich vanaf het Amerikaanse lan- ceercentrum Cape Canaveral (Ca pe Kennedy) een enorme Satur- nus-5 raket los. Bovenop bevond zich de Apollo-8 capsule met daar in de astronauten William Anders, Frank Borman en James Lovell. Op een hoogte van 184 kilometer boven het aardoppervlak be schreef de Apollo-8, nog vastge koppeld aan de derde trap, elke 88 minuten en 11 seconden een volle dige baan rond de aarde bij een snelheid van 28.000 kilometer per Nu brak een periode van enkele uren aan waarin de astronauten in koortsachtig tempo alle boordin- strumenten moesten controleren om te zien of alles dusdanig werkte dat een 'stoot naar de maan' verant woord was. Naar de maan Tweeëneenhalf uur later werd de derde trap opnieuw ontstoken en liep de snelheid van het geheel op tot ruim 38.000 kilometer per uur. Hierdoor verwijderde de Apollo zich langs een wijde boog van de aarde; een boog die hem tot in de onmiddellijke nabijheid van de maan moest brengen. Twintig minuten later werd de derde trap afgestoten en de astro nauten manoevreerden hun 'maan- sloep' zo snel mogelijk weg van het achttien meter grote wentelende gevaarte. Dat was nodig, want uit de weggestoten trap kwamen, by- na explosief, restanten vloeibare zuurstof (een deel van de brand stof) vrij en bovendien kwamen ook de aparte drijfraketten van de derde trap tot ontbranding waar mee de grote cylinder op een veili ge afstand van de Apollo-8 werd ge bracht. De vrijkomende en door de zon verlichte gassen waren op aar de aan de nachthemel met het blote oog zichtbaar als een zich steeds uitbreidende heldere lichtvlek. Door dit alles is de derde trap overigens een 'kunstplaneetje' van de zon geworden; vanaf die tijd be schrijft hij elke 340 (aardse) dagen een baan om de zon tussen 136 en 147 miljoen kilometer afstand van de zon. Dat doet hij nu, twintig jaar later, nog steeds. Verlost van de derde trap maak ten de astronauten zich in de Apol- lo-capsule op voor hun bijna drie volle etmalen (om precies te zijn 66 uur) durende reis naar de maan. Ook nu bleek men zo goed als haar scherp op koers te liggen, slechts een enkele minieme koerscorrectie was noodzakelijk. Beslissing In feite waren de astronauten wat ruimte betreft beslist niet te benij den. Ze zaten met z'n drieën zo on geveer tussen de apparatuur inge klemd in de eigenlijke commando eenheid: een kegelvormige capsule die in het midden vier meter hoog was en aan de basis even breed. Bo ven, bij de top van de 'kegel', be vonden zich twee motoren voor po sitionering en onder de capsule de feitelijke service-module met brandstoftanks, batterijen voor de stroomvoorziening, een eigen voortstuwingssysteem (dat by de maan ook kon worden gebruikt om de snelheid af te remmen en weer op te voeren) en samengeperst gas voor het lucht- en airconditioning- systeem in de capsule. Van dat geheel zou slechts de ke gelvormige capsule weer op aarde landen; om de vurige en riskante tocht door de dampkring te overle ven was deze capsule voorzien van een hitteschild, een soort honing- raat-achtig geheel dat bekleed was met een hittebestendig epoxy hars. Een precieze baan en snelheid waren buitengewoon belangrijk: té snel betekende de maan voorbij schieten (en nooit meer op aarde kunnen terugkeren) en té lang zaam zou ook op een catastrofe uit lopen. Zonder dat de astronauten tus senbeide zouden hoeven te komen zou het ruimtescheepje een keuri ge boog om de maan beschrijven (eenmalig dus) en weer mooi op koers naar de aarde liggen. Maar na veel over en weer gepraat besloot men bij de maan het voortstu wingssysteem als vertrager, als remraket dus, te gaan gebruiken om de snelheid zodanig te vermin deren dat de Apollo-8 een kunst maan van de maan zou worden. Daar was een groot risico aan verbonden, want het betekende dat datzelfde voortstuwingssys teem nóg een keer feilloos zou moeten werken om weer uit de maanbaan te komen. Bij de maan In de vroege ochtenduren van de 24e december 1968 werd de snel heid van het vaartuig terugge bracht tot ongeveer 3600 kilometer per uur: de remraket werkte feil loos. De capsule beschreef nu twee langgerekte ellipsen om de maan tussen 95 en 311 kilometer hoogte boven het maanoppervlak: weer werkte de motor gedurende bijna tien seconden en daarmee was de baan cirkelvormig geworden op een hoogte van 112 kilometer. Nu brak voor de drie astronauten een periode aan van het doen van metingen, observaties en, vooral, het maken van zoveel mogelijk fo to's en films. Hiervoor hadden zy de beschikking over twee speciaal aangepaste Hasselblad 6x6 centi meter camera's, een uitrusting voor stereofotografie en een 16 millimeter Maurer filmcamera. De camera's konden, opgesteld voor de patrijspoorten van de cap sule, zowel met tele- als met groot hoekobjectieven worden gebruikt en er werd gebruik gemaakt van zowel speciale kleurenfilms als z wart-witmateriaal Op die manier werden duizen den beelden van adembenemende scherpte van het maanoppervlak gemaakt. Tussen de bedrijven door verzorgden de astronauten diverse rechtstreekse tv-uitzendingen. De techniek en het geluk lieten deze drie mensen niet in de steek en ze landden op 27 december 1968 be houden in de Stille Oceaan op nog geen tien kilometer afstand van het op hen wachtende vliegdekschip Yorktown. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Ruding (financiën) meent dat een fusie tussen de Postbank en de Nederlandse Middenstandsbank (NMB) niet alleen wenselijk is maar ook een grote mate van waarschijnlijkheid heeft. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van een voorstel tot onderlinge samenwerking van beide bank instellingen. Een grote kamermeerderheid be staande uit CDA, WD, PvdA en D66, gaat ermee akkoord dat de overheid op grote schaal aandelen Postbank gaat verkopen. Van een verkoop is sprake als Postbank en Nederlandse Middenstandsbank (NMB) samengaan. Vooral de opstelling van de PvdA was opvallend. Tot nu toe was deze partij fel tegen verkoop van staatsaandelen Postbank. PvdA-woordvoerster mevrouw Van Rijn zei echter: "Wij realiseren ons dat er vele stations zijn gepas seerd en willen dan ook verder kij ken". Minister Ruding (financiën) vroeg de Kamer enige tijd geleden een machtiging om bij een bunde ling van Postbank en NMB, staats aandelen te verkopen. Nu bezit de overheid 100 procent van de aande len Postbank. In de NMB is het be lang zeven procent. De bewinds man wil nog maar maximaal 49 procent van de aandelen Postbank- NMB hebben. Hij legde in de Ka mer de nadruk op het woord 'maxi maal', zo een veel kleiner over heidsbelang in de bank niet uitslui tend. De minister maakte ook bekend nog dit jaar, mogelijk al heel snel, de eerste aandelen Postbank of Postbank-NMB te willen verko pen. Hij sprak daarbij over een af te stoten belang van bijvoorbeeld 25 procent. Lukt dat niet, dan zal de verkoop van een eerste pakket aan delen in 1990 plaatsvinden. Hoeveel de verkoop van aande len Postbank, en mogelijk NMB, gaat opleveren wilde minister Ru ding niet zeggen. Daarover bestaat geen zekerheid omdat nu geen aan delen Postbank op de beurs zyn ge noteerd zodat de exacte waarde er van niet vaststaat. De hele Kamer wil dat bij verkoop van staatsaan delen Postbank in eerste instantie het personeel van de bank de mo gelijkheid krijgt de aandelen te ko pen. Een kamermeerderheid keerde zich tegen het voorstel van Ruding om het de Postbank ook in de toe komst te blijven verbieden te be middelen in verzekeringen en rei zen, daar waar alle andere beper kingen aan de diensten van de bank worden ingetrokken. Vol gens de Kamer is deze constructie onecht terwijl ze bovendien geen waarde meer heeft als de Staat straks een minderheidsbelang heeft in Postbank-NMB. Ruding erkende dat de beper king in het dienstenpakket moge lijk van korte duur zal zijn omdat hij na de fusie Postbank-NMB geen eisen meer kan stellen. Toch zei hij, tot dan de beperking in diensten van de Postbank te willen handhaven. Bemiddeling in verze keringen en reizen bestempelde hij als 'niet essentieel voor een bank' en 'branchevreemd'. NICOSIA (AP) - Een Japanse tv-serie die in Iran zeer populair is heeft vier directeuren van Ra dio Teheran in de gevangenis doen belanden. De vier werden veroordeeld omdat zij een pro gramma hadden uitgezonden waarin een vrouw in een telefo nische reactie had gezegd dat zij Oshin, hoofdrolspeelster in de gelijknamige Japanse serie, een beter voorbeeld voor de Iraanse vrouw vond dan de dochter van de profeet Moham med. Omroep-directeur Mazar-Ya- zdi werd tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld. De drie anderen - de directeur voor isla mitische ideologie Abulqase- mi, het hoofd supervisie Khun- meri en redacteur ideologische Tv-serie brengt omroepehefs Iran in gevang programma's Rasekh - werden veroordeeld tot vier jaar cel straf en vijftig zweepslagen. De functionarissen werden opgepakt nadat ayatollah Kho meini woedend had geëist dat zij wegens belediging van de is lam zouden worden gestraft. Het persbureau Irna zei dat Khomeini in een open brief aan de radio en de pers had gezegd dat „als bewezen wordt dat het gaat om een bewuste beledi ging" de pleger van het tele foontje de doodstraf moest krij gen. De felle reactie van Khomei ni onderstreept niet alleen het religieuze fanatisme dat in Iran waart, maar ook de populariteit van de Japanse serie, die voor Iraniërs een regelrechte cultus is geworden. Oshin, dat het le ven volgt van een Japanse vrouw die tijdens de eeuwwis seling werd geboren en in haar leven de ene tragedie na de an dere beleeft, is door de Iraanse autoriteiten gekozen om de Ira niërs ten voorbeeld te strekken tijdens de acht jaar durende oorlog met Iraq, die rond een miljoen Iraniërs het leven heeft gekost en waarby de bevolking Iraakse raketaanvallen en an dere ellende te verduren kreeg. MET GASMASKER IN VERKEER r Ifr - MILAAN - Een fietser in het centrum van Milaan heeft een gasmasker op gezet. De Italiaanse stad kampt al enkele dagen met een enorm vervuilde lucht die door een gebrek aan wind blijft hangen. (Foto anp) Brazilië wil top over schulden RIO DE JANEIRO (IPS/Rtr) - Brazilië wil dat er een topontmoe ting komt tussen de leiders van de Groep van Acht, de grootste Latijn- samerikaanse schuldenlanden, en de G-7, de groep van zeven ryke in dustrielanden. Deze top, waar de aanpak van het schuldenprobleem centraal staat, zou in juli in Parijs moeten plaatshebben. Tijdens de bijeenkomst van de presidenten van centrale banken en de ministers van financiën van de G-7, die morgen in Washington begint, zal het waarschijnlijk wei nig vooruitgang worden geboekt in het schuldenprobleem. Van Ame rikaanse zijde is al vernomen dat de kans op een nieuw initiatief tot schuldenverlichting erg klein is. De verwachtingen van de G-7 zijn verder ook niet hoog gespan nen. Onderminister Muiford van de VS heeft al eerder gezegd dat ei na afloop van het beraad geen ver klaring zal worden uitgegeven. "We willen niet de indruk wekken dat er zoiets als een crisis aan de gang is", verklaarde hy. DEN HAAG (ANP) - De Suri naamse ambassadeur in Neder land, Ramkisor, wijst gesjoemel met papieren om zo ontwikkelings geld voor zijn land te incasseren niet direct af. Dit staat te lezen in het weekblad Nieuwe Revu dat gis teren is verschenen. Een journalis tenduo van dit weekblad heeft als zogenaamde adviseurs van Itali aanse bedrijven, de ambassadeur geld aangeboden. Het ging om zestig miljoen dol lar, in ruil waarvoor Ramkisor moest zorgen voor getekende do cumenten van de Surinaamse over heid. In de documenten zou moe ten staan dat het land een bepaalde hoeveelheid landbouwmachines heeft ontvangen. Ramkisor staat open voor dit voorstel van de 'adviseurs' en be looft het door te geven aan zijn mi nister van financiën. De bedoelde overeenkomst gaat tenslotte niet door, omdat Paramaribo het nu niet het juiste moment vindt, ge zien het dan lopende overleg met Nederland over hervatting van de ontwikkelingshulp aan Suriname. Ramkisor tekende echter geen be zwaar aan tegen het voorstel om van het bedrag een percentage in eigen zak te steken. Voorts meldt het weekblad ook dat een ambtenaar van het ministe rie van financiën mogelijkheden ziet voor het 'witten' van zwart geld. "Als u tegen mij zegt dat de herkomst van het geld u niet be kend is, dan heb ik daar vrede mee", aldus de ambtenaar. Hij weet voor het witten ook een wa terdichte constructie te bedenken. Desnoods kan dat met behulp van collega's op het ministerie, fiscaal juristen, die als geen ander daarin zijn gespecialiseerd. Nu kunt u uw kostbaarheden beter beschermen dan ooit. Met de professionele ten Dool rolluiken voor uw ramen en deuren. En met beveiligen houdt het niet op I Want door die dikke ten Dool rolluiken isoleen u gelijk uw ramen en deuren tegen kou (of warmte natuurlijk). Nodig ten Dool eens uit... voor n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte Van Dool rolluiken... Vakwerk Showroom: Uerweg 65. De Lier. Tel 01745-14145'W Braai, B■ssrSffBft deuren, DEN HAAG (ANP) - De „zwarte weduwe" uit Velp heeft helemaal geen recht op het pensioen dat zij krijgt omdat haar man, de NSB'er Rost van Tonningen, kamerlid was. De regering en de Kamer gaan er ten onrechte vanuit dat zij de we duwe dat pensioen niet kunnen ontnemen. De uitkering is op tal van punten aanvechtbaar. Dat zegt de advocaat mr. L. Sti- bru. Hy is door de Stichting Her waardering Pensioenen NSB-Ka- merleden en de Bond van Anti-fas cisten ingeschakeld om bij de rechtbank in Den Haag een proces tegen de staat te voeren. Deze orga nisaties willen dat de rechtbank de pensioenen van NSB-weduwen in het algemeen en die van de „zwarte weduwe" in het bijzonder onrecht matig verklaart. Stibru presenteerde zyn dag vaarding gisteren aan de pers. Er staat een reeks van juridische be zwaren tegen het toekennen van het pensioen aan de Velpse in. De pensioenaanvraag is door de „zwarte weduwe" om te beginnen al ingediend bij en behandeld door de verkeerde minister. Ze had toen, in 1950, bij minister Lieftinck van financiën moeten zijn. Ze stap te echter naar minister Teulings van binnenlandse zaken. Deze KVP'er handelde de zaak af en de protesten van Lieftinck werden volgens Stibru de kop ingedrukt. Bovendien kan Rost van Tonnin gen helemaal niet meer als een ka merlid worden beschouwd, vindt Stibru. De NSB'er verloor niet al leen zijn Nederlanderschap en dus zijn kamerlidmaatschap door bij de Waffen-SS in vreemde krijgs dienst te gaan, hij had al eerder ambtelyke functies van de Duit sers gekregen die zich niet met het kamerlidmaatschap verdroegen. En voor een nazi als Rost moet de Duitse verordening uit 1941, waar mee de kamerleden van hun func tie werden ontheven, toch hebben betekend dat hy inderdaad van die baan afzag. Verder zou Rost van Tonningen, als hij kort na de oorlog geen zelfmoord had gepleegd, later officieel zijn bestempeld als ie mand die zijn kamerlidmaatschap onwaardig was, zegt Stibru. Dan is er nog een heel ander punt. Volgens de pensioenwet van 1924 komen alleen weduwen van afgetreden of in actieve dienst ge storven kamerleden voor een pen sioen in aanmerking. Rost van Tonningen wordt beschouwd als een in actieve dienst gestorven ka merlid. De mandaten van de ka merleden liepen op 15 september 1941 af, zij waren immers in 1937 gekozen. Toch worden al die man daten nu geacht gedurende de oor log te zijn verlengd, ook die van de NSB'ers. Mochten al deze gegevens niets uithalen, dan heeft Stibru nog een noot op zijn zang: het toepassen van het staatsnoodrecht. Als de pensioenwetten toch juist zijn ge hanteerd, dan kan de vraag worden gesteld of zy in de NSB-gevallen wel te effectueren waren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9