Verplicht aannemen van gehandicapten Bluf met cijfers blokkeert cao-overleg in wegvervoer Acties in transport gaan door 'Duidelijkheid geven bij verkoop huurwoningen' Verzet Medicopharma tegen bod Hagemeyer SieMatic Keukencenter Leiderdorp weet hoe üw nieuwe keuken er uit kan zien! Een SieMatic adviseur is echt adviseur DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 De Graaf: bedrijven krijgen anders boete DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) wil bedrijven of bedrijfstakken dwingen (deels) gehandicapte werknemers in dienst te ne men. Bedrijven waar minder dan vijf procent gehandicapten werken worden verplicht in de tweede helft van dit jaar er meer in dienst te nemen. Anders moeten zij een heffing beta len, waarvan de hoogte nog moet worden vastgesteld. De Graaf zei dit gisteren in de Twee de Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Overigens zal rekening worden ge houden met bijzondere omstandig heden. Inkrimping van het perso neel of beroepen waar het moeilijk is gehandicapten in te schakelen kunnen een verzachtende omstan digheid bij de beoordeling vormen. Op 1 juli denkt De Graaf een com pleet beeld te hebben van het on derzoek naar de inschakeling van gehandicapten. WD-Kamerlid Nijhuis wees er gisteren op dat het probleem van de gehandicapten ook in de 800 cao's in Nederland zit: er zijn er slechts 150 met een gehandicapten bepaling. Die bepalingen hebben betrekking op eenderde van de Ne derlandse werknemers. De werk gevers staan niet te trappelen en de overheid geeft als werkgever be paald niet het goede voorbeeld, zo concludeerde Nijhuis. De Graaf wil het beleid aanscher pen omdat het aantal afgekeurde wao'ers in de jaren negentig zal op lopen tot boven het miljoen. De WD vindt dat een schrikbeeld dat het werkloosheidsprobleem in de schaduw stelt. CDA en PvdA toon den zich gisteren content met de toezegging van De Graaf dat hij de gehandicaptenbepaling vanaf 1 juli wil gaan opleggen. Armoede Het debat draaide gisteren voorna melijk om de 'nieuwe armoede'. Minister De Koning zei dat hij de laatste wilde zijn om tegen te spre ken dat er in Nederland mensen zijn die moeite hebben om rond te komen. Maar verhoging van de so ciale minima, zoals bepleit door PvdA'er Moor, is niet de oplossing, zo beklemtoonde hij. Dat zal door werken in een verhoging van alle lonen in Nederland. Herstel van de koppeling tussen De Graaf: lagere ziekte-uitkering DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) wil af van verplichting van de de werkge ver om werknemers bij ziekte het volledige loon door te betalen. Hij ziet dit als methode om het stijgen de ziekteverzuim een halt toe te roepen. De bewindsman wil bin nenkort de Sociaal Economische Raad om advies vragen over zijn denkbeelden. Het Burgerlijk Wetboek bepaalt dat een werkgever een zieke werk nemer gedurende zes weken het loon moet .doorbetalen. Door deze bepaling wordt een eerder besluit om in dé Ziektewet twee wachtda- gen in te voeren, ontkracht. Van de wachtdagen merkt de werknemer niets. De werkgever wel. Hij krijgt geen vergoeding van de bedrijfs vereniging. Van deze maatregel blijkt echter geen enkele rem op het ziekteverzuim uit te gaan. De Graaf wil zijn plan tot wijzi ging van het Burgerlijk Wetboek koppelen aan een uitbreiding van het aantal wachtdagen in de Ziek tewet van twee naar drie. De staats secretaris kan bij zijn voornemens op steun rekenen vap een kamer meerderheid bestaande uit CDA en WD. Economie kort Vakantiewerk Voor dit jaar tellen inkomsten uit vakantiewerk tot een bedrag van 1450 gulden netto niet mee voor de kinderbijslag. Dat heeft staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren bekendgemaakt. Bedra gen de inkomsten meer dan 1450 netto, dan wordt alleen met het meerdere rekening gehouden bij de beoordeling van het recht op kinderbijslag. Vorig jaar lag de grens op 1400 gulden. Homburg Bij het vleesverwerkende bedrijf Homburg in Cuyk gaan nog eens 40 banen verloren. In november vorig jaar kwamen al 200 van de 500 werknemers op straat te staan door de sluiting van de verliesgevende slachterij. Portugal Personeel van de Portugese staats luchtvaartmaatschappij TAP heeft gisteren gezegd dat zij zich zal voe gen bij de werknemers van het 1 openbaar vervoer die vrijdag een dag het werk neerleggen. Ver wacht wordt dat de staking voor betere werkomstandigheden en hogere lonen in het hele land een enorme verkeerschaos zal veroor zaken. Cao woningbouw Werkgevers en vakbonden hebben gisteren een principe-akkoord be reikt voor een nieuwe eenjarige cao voor de woningbouwcorporaties (16.000 werknemers). Het akkoord behelst een eenmalige loonsverho ging van één procent per 1 mei 1989 en handhaving van de prijscom pensatie. De cao gaat 1 februari in. lonen en uitkeringen wordt in het kersverse wetsvoorstel voor een beleidsmatige aanpassing beslist niet uitgesloten, aldus de minister. Maar als dit de afgelopen jaren was geschied, was weliswaar de nieuwe armoede, beperkt, maar had dat 150.000 extr^ werklozen opgele verd. "Dweilen met de kraan open", zo betitelde de bewindsman de herhaalde PvdA-verlangens op dit punt. Staatssecretaris De Graaf kon digde aan dat hij terug wil naar het oude bijstandssysteem, dat ge meenten ruimte biedt om in nood gevallen bovenop de bijstandsuit kering aanvullende bijstand te ver lenen. Op de vraag of er voor die twee soorten van bijstand in totaal meer geld beschikbaar komt bleef hij het antwoord nog schuldig. ROTTERDAM (GPD) - "Waar moe ten de armen wonen?" Deze vraag kon gisteren tijdens een congres in de Rotterdamse Doelen over de verkoop van huurwoningen niet uitblijven. "Nou, zeker niet in hui zen met een huur van zevenhon derd gulden per maand," reageer de staatssecretaris E. Heerma (volkshuisvesting) fel. "Ontzettend veel mensen met een minimum-in komen zitten met veel huursubsi die in huizen met hoge huren. Die scheefheid kan niet blijven be staan". Heerma pleit in zijn nota 'Volks huisvesting in de jaren negentig' voor de verkoop van uiteindelijk tienduizend sociale huurwoningen per jaar aan de huurders. Tijdens het congres gisteren stond de vraag centraal hoe huurwoningen op ver antwoorde wijze kunnen worden overgedragen aan bewoners. Vol gens de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV), de organi sator van het congres, zijn in het verleden veel kopers in de proble men zijn gekomen door achterstal- lig onderhoud, te hoge hypotheek en bouwtechnische gebreken. Volgens Heerma moet worden voorkomen dat woningen ver kocht worden aan mensen die niet in staat zijn de lasten van het eigen woningbezit te dragen. Hij is niet bereid kopers van huurwoningen die in Financiële moeilijkheden zijn geraakt, de helpende hand toe te steken. "De verantwoordelijkheid voor het bezit ligt bij de eigenaar," zei Heerma. Wel is hij voorstander van een ge dragscode bij de verkoop van huurwoningen aan bewoners. Hij denkt daarbij aan het tijdig inlich ten van de bewoners over de voor genomen verkoop. Verder wil hij meer voorlichting aan bewoners over de lusten en de lasten van ei gen woningbezit. Daarnaast kun- de sociale verhuurders volgens hem na verkodp hun diensten blij ven verlenen bij onderhoud en ver betering. Volgens de plannen van Heerma mogen woningen met een relatief lage huur (beneden de 450 gulden per maand) alleen aan bewoners met lage inkomens (beneden de 30.000 gulden per jaar) worden ver kocht. De verkoopopbrengsten kunnen de corporaties gebruiken om eventueel andere woningen aan te kopen. De bewindsman wees nadrukkelijk een verkoop- verplichting voor verhuurders en een koopverplichting voor bewo ners af. Ook wilde hij het woord 'uitverkoop' liever niet in de mond nemen. "Dat zou een slechte zaak zijn." De Vereniging Eigen Huis is te gen de verkoop van huurflats aan bewoners, omdat het financieel ri sico voor de aspirant-kopers te groot is. Het ingewikkelde beheer van hoogbouwcomplexen stelt de nieuwe eigenaren voor grote pro blemen. Bovendien functioneren bij meergezins- en flatwoningen de verenigingen van eigenaren vaak niet naar behoren, aldus de direc teur van de vereniging, drs. H.J. van Herwijnen. Van Herwijnen pleitte voor een garantieregeling voor de koper van een huurwoning, zoals die ook wordt verstrekt bij de aankoop van een tweedehands auto. Verder zou de koper een bouwkundig rapport moeten krijgen, waarin een raming wordt gegeven van de onderhouds kosten in de eerste v(jf jaar. Vol gens SEV-secretaris/penningmees- ter L. de Geer zouden gemeenten een cruciale rol kunnen spelen, door aan het verlenen van gemeen tegarantie de verplichting te ver binden dat de woning in goede staat verkeert. Personeel van NKF Kabel in de aanbieding WADDINXVEEN (GPD) - De 172 werknemers van kabelfa- briek NKF Kabel in Waddinx- veen bieden zich aan bij iedere 'verstandige' ondernemer. Zij hebben genoeg van de plannen van de directie om naar Delfzijl te verhuizen. Hun advertentie zal eind deze week worden geplaatst in de dagbladen. "Heeft u belangstelling en bent u niet bang voor de toe komst, zoals onze huidige direc tie, neem dan snel contact met ons op", zo luidt de tekst van de elf ingeniers, 33 hbo'ers, 27 mbo'ers, 93 lbo'ers en acht perso neelsleden met voortgezet on derwijs. NKF Kabel, met in totaal 1500 werknemers, maakte vorig jaar 21 miljoen gulden winst, bijna net zo veel als het jaar daarvoor. De orderportefeuille is goed ge vuld. Toch wil de directie naar Delfzijl, dichtbij de PTT, de grootste klant van de fabriek. Met de verzelfstandiging van de PTT, die steeds kritischer kijkt naar de produkten van toeleve ranciers, wil de directie de order portefeuille ook in de toekomst veilig stellen. Met de verhuizing van de fabriek zullen ook 220 ba nen verdwijnen. De werknemers geloven niet in 'Delfzijl' en wil len in Waddinxveen blijven wer ken en wonen. "De directie heeft geen vertrouwen in de toe komst", zeggen zij. Vrachtwagenchauffeurs die gisteren hij de grensovergang Bocholtz Zuid-Limburg binnen kwamen werden daar gevraagd een korte werkonderbreking te houden. Op de foto geven vakbondsleiders aan het beleidscentrum in Utrecht door hoe de actie verloopt. (foto anp> UTRECHT (GPD/ANP) - Werkge vers in het beroep$goederenver- voer en de vervoersbonden van FNV en CNV zijn elkaar nog niet genaderd in het conflict over de nieuwe cao voor de 70.000 werkne mers. De stakingen en acties van vrachtwagenchauffeurs gaan on verminderd voort, evenals de voor al via de media gevoerde 'koude oorlog'. Volgens de vervoersbonden staakten vanochtend zo'n 1500 chauffeurs van 33 transportbedrij ven. Een actie bij de grensover gang Hazeldonk (El9 naar Antwer pen) was vanmorgen zo'n succes dat de bonden terwille van de ver keersveiligheid de samenkomst hebben beëindigd. Tussen zes en acht uur bleven tussen de 250 en 300 vrachtwagens bij de grensover gang met België staan, waardoor een flinke file ontstond. In overleg Typerend voor de patstelling L met de Algemene Verkeersdienst de reactie uit beide kampen op een de Rijkspolitie is de actie be ëindigd, aldus de vervoersbonden. Gisteren waren er samenkom sten ook op verschillende pleister plaatsen in Heerenveen, Boxtel en Heerde en bij de grensovergang bij Nieuweschans. Terugkerende in ternationale chauffeurs zorgden gistermiddag bij de grensovergang bij Bocholtz voor een kilometer slange file. Van het aanvankelijk optimisme van de bonden over de bereidheid van ondernemingen om uit angst voor stakingen het protocol met cao-eisen te laten ondertekenen, is weinig meer te merken. Eén van de drie betrokken bedrijven, LTT in Weert, heeft inmiddels laten weten zich niet gebonden te voelen aan het protocol, omdat het 'opder dwang is getekend'. steekproef van het nieuwsblad Transport. Van de honderd onder vraagde internationale transport ondernemingen zegt 54 procent voorstander te zijn van hervatting van de cao-onderhandelingen en 34 procent tegen. Twaalf procent heeft geen mening. De vervoers bonden zien de uitkomsten als een bewijs van hun gelijk. De werkgevers daarentegen spreken van een a-selecte steek proef, die onbruikbaar is omdat niet is gevraagd naar de bereidheid om financiële offers te brengen. AMSTERDAM (ANP) - Aandeel houders van het farmaceutische bedrijf Medicopharma hebben zich gisteren fel gekeerd tegen de voor gestelde fusie met Hagemeyer. Ze delen de bezwaren van de kleine aandeelhouders van het handels huis Hagemeyer om bij de Hong- kongse meerderheidsaandeelhou der van Hagemeyer, First Pacific, 700.000 aandelen te plaatsen met het recht voor de onderneming om ze terug te kopen. Hagemeyer wordt bovendien niet als geschikte fusiekandidaat gezien. De tegenstand gaat zelfs zo ver, dat wordt gezinspeeld op juridi sche stappen. Na de vergadering stelde het effectenkantoor Opti- mix, dat ook een cruciale rol speel de in het overnamegevecht rond de uitgevers VNU en Audet, voldoen de kapitaal achter zich te hebben om de fusieplannen te dwarsbo- Van het kapitaal van Medicop harma staat 83 procent uit in de vorm van certificaten van aande len. Het stemrecht over die certifi caten berust bij een administratie kantoor. Om de fusie door te laten gaan is de instemming nodig van dat kantoor aan een statutenwijzi ging. De voorzitter van het kantoor verklaarde tijdens de vergadering alleen te willen meewerken, indien tenminste 67 procent van het totale aandelenkapitaal voor de fusie zal blijken te zijn en dat tevens het ge val zal zijn bij ten minste 51 procent van de uitstaande certificaten. Mr. R.R. Hazewinkel van Opti- mix verklaarde na afloop van de in formatieve vergadering, dat zijn kantoor meer dan vijftig procent van het uitstaande kapitaal achter zich heeft en dat hij zich fel verzet tegen de fusie die tot stand moet komen via een bod op de aandelen Medicopharma. Optimix stelt con tact te hebben met drie bedrijven, waarvan een Nederlands, die bete re partners zullen zijn voor Medico pharma en één daarvan zou zeer se rieuze belangstelling hebben. Blijkens voorlopige cijfers heeft de nettowinst van Hagemeyer ver leden jaar ongeveer 41 miljoen gul den bedragen tegen 33,7 miljoen over 1987. Bestuursvoorzitter A.H. Land van Hagemeyer deelde dit gisteren in de buitengewone aan deelhoudersvergadering mede. De omzet ging van 1,3 miljard naar 1,7 miljard gulden. Beslag op schip in Vlissingen VLISSINGEN (ANP) - De inter nationale zeeliedenbond ITF heeft namens 11 bemanningsleden be slag laten leggen op het onder Pa namese vlag varende vrachtschip Asama. Het schip ligt sinds dins dag aan de ketting in de haven van Vlissingen, waar het een dokbeurt heeft gehad. ITF eist namens de be manningsleden ongeveer 280.000 gulden achterstallige gage van de Japanse eigenares van het schip, de rederij Toi Schipping in Tokio. De bemanning van het schip telt 21 koppen, van wie alleen de kapi tein en de stuurman Japanners zijn. De overige bemanningsleden zijn Filipijnen. Zij kwamen in mei' van het vorig jaar aan boord, ter vervanging van Koreaanse beman ningsleden. Voor de laatsten had ITF een arbeidsovereenkomst af gesloten, die volgens de bond auto matisch ook geldt voor de Filipij nen. De rederij denkt daar echter anders over en wil de Filipijnse zeelieden niet overeenkomstig die arbeidsovereenkomst betalen. ADVERTENTIE DEN HAAG - Blufpoker. Anders kunnen de cijfers waarmee werk geversonderhandelaar Bergmans Nederland probeert te overtuigen dat de vakbonden in het wegver voer absurde eisen stellen, niet worden genoemd. Wie, zoals Berg mans, in zijn berekeningen uitgaat van 75-urige werkweken (ofwel 35 overuren) mag op zijn minst eens nadenken over zijn eigen sociale beleid. De acties in het wegvervoer lijken meer het gevolg van middel- Los daarvan: een werkweek van 75 uur en functieloon E6? Woord voerder Bert Duijm van de Ver- voersbond FNV reageert enigszins verbaasd als hij die getallen hoort. In de hoogste loonschaal zit maar een klein deel van alle chauffeurs. Bovendien wil zijn bond juist iets te doen aan de absurd lange werkweken van 60 tot 70 uur die in ternationale chauffeurs soms ma ken. idiote werkweek mag ten\ opvattingen over de rech- tuurlijk nooit het uitgangspunt zijn om de stij ging van de loonkosten te berekenen. Bij 75 uur per week wordt de onregelmatigheidstoe slag inderdaad heel duur. Maar de bonden willen de werkgevers juist via die toeslag dwingen hun werk beter te plannen en voor kortere zoreen. Berg- door Runa Hellinga De bonden willen drie procent tïlS loonsverhoging en invoering van een onregelmatigheidstoeslag. Die kost de bedrijven volgens de bon den maximaal twee procent. Het totale eisenpakket kost dus De loonkostenstijging mans geldt dus vooral voor die werkgevers die geen enkele reke ning houden met hun personeel en dat ook in de toekomst niet willen doen. Werkgevers die er niet i '«en dat 7 present van de"chaufi feurs wel eens achter het stuur ter met heel andere getallen: inwil liging van de vakbondseisen bete kent tien procent loonkostenstij ging en verlies van 15.000 arbeids plaatsen. Een onverklaarbare tegenstel ling, die de werkgeversonderhan delaar wel wil toelichten. Het knel punt zit hem in de onregelmatig heidstoeslag. Bergmans geeft aller eerst grif toe dat de loonkostenstij ging van tien procent niet geldt voor alle bedrijven en zelfs niet voor het merendeel. Chauffeurs die alleen in het binnenland rijden, maken niet zulke uitzonderlijke werkweken en zullen dus ook nau welijks onregelmatigheidstoesla gen krijgen. Anders ligt dat voor de interna tionale chauffeurs. Een volgens Bergmans 'zuinige berekening' leert dat zo'n chauffeur met func tieloon E6 (de hoogste loonschaal) en een werkweek van 75 uur bij in voering van de onregelmatigheids toeslag er ruim 137 gulden bruto op vooruit gaat. Zijn bruto weekloon stijgt van 1575,56 naar 1712,97 gul den. Dat is een loonkostenstijging van 8,72 procent en nog steeds niet de 10 procent waar Bergmans in de media mee schermt. slaap valt en die hun verantwoor delijkheid ten opzichte van de chauffeurs en de overige wegge bruikers aan hun laars lappen. Om de arbeidstijden in het weg vervoer te beperken, kent de be drijfstak nu al een tijd-voor-tijd re geling. Meer dan 57,5 uur per week mag niet in geld worden uitbe taald. Vaak houden werkgevers en werknemers zich niet aan die af spraak, omdat de chauffeurs liever geld voor hun werk zien dan vrije tijd waarvan heel onzeker is of ze die ooit kunnen opnemen (er zijn chauffeurs die een stuwmeer van 40 tot 50 vrije dagen hebben). Zo werkt de praktijk weliswaar, maar het is natuurlijk absurd dat Berg mans als cao-onderhandelaar een situatie die eigenlijk niet mag, tot uitgangspunt van zijn berekenin gen neemt. Bergmans voert verder tegen de cao-eisen aan dat die 15.000 ar beidsplaatsen gaan kosten. De werkgeversonderhandelaar be roept zich daarbij op een rapport van het Centraal Planbureau waar uit zou blijken dat iedere procent loonstijging 1500 arbeidsplaatsen kosten. Bij navraag blijkt het om een persbericht te gaan, waarin staat dat in de jaren 1979-1935 (toen het economisch veel slechter ging in Nederland) een procent loonstij ging landelijk leidde tot een paar procent minder groei van de werk-' gelegenheid. Minder groei van de werkgele genheid is natuurlijk iets anders dan het verlies van arbeidsplaatsen waar Bergmans het over heeft. Ver der kun je cijfers over de effecten van loonmatiging niet zomaar om- draaien en ze toepassen op loonstij gingen. Bovendien gaat het in het CBP-rapport om macro-economi sche cijfers die volgens CPB- woordvoerder Van der Lem beslist niet zomaar naar een bedrijfstak zijn om te rekenen. Wat wel vaststaat, is dat loonstij ging in een bedrijfstak waar het goed gaat andere effecten heeft dan in een bedrijfstak waar de be drijfsresultaten tegenvallen. En het gaat goed in het wegvervoer: in de eerste helft van vorig jaar groei de de sector met 13,7 procent. Voor 1988 wordt een nettowinst van 5,9 procent verwacht. Alle voorspel lingen (behalve die van onderhan delaar Bergmans) wijzen erop dat de Nederlandse transportbedrij ven het na 1992 alleen maar beter zullen krijgen. Bergmans zelf zei het al eerder in een interview: "We hebben het wel, maar we geven het niet". Het is duidelijk dat een aantal be drijven daar anders over denkt en best bereid is met de eisen van de bonden in te stemmen. De werkge vers hebben de actiebereidheid van de chauffeurs onderschat. Er wordt weliswaar niet op giganti sche schaal gestaakt, maar dat is welbewuste opzet. De tactiek die de bonden hebben gekozen, is al eerder beproefd in de Rotterdamse haven: onverwachte, korte acties kunnen het een bedrijfstak heel lastig maken en kosten de bonden naar verhouding weinig stakings- geld. Bij pokeren kun je bluffen, maar uiteindelijk gaat het erom wie de sterkste kaarten in handen heeft. En het ziet het er niet naar uit dat de werkgevers in het wegver voer dat zijn. vulling w DÜ Kan, omdat we eerst uit de keuken- opstellingen in onze showroom samen een beeld hebben kunnen vormen van uw wensen. Moor bij SieMatic Keukencenter Leiderdorp gaat het nög verder, bij u thuis wordt eerst de keuken nog eens nauwkeurig opgemeten, zodot u geen risico meer loopt dot uw nieuwe keuken straks niet past. Als uw nieuwe keuken dan keurig in dozen afgeleverd wordt, zorgt het kookklaar team van SieMatic Keuken center Leiderdorp voor de rest. - zij doen zonodig sloopwerk en andere voor bereidende werkzaamheden (verwijderen uw oude keuken) - zij doen het loodgieterswerk - zij doen het elektriciteitswerk - zij doen het metselwerk -zij doen het tegelwerk - zij ruimen de boel op en zorgen dat afval, puin etc. afgevoerd worden. Dankzij onze kookkloar-servlce kunt u zonder organisatorische problemen genieten van u -- keuken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7