Gemeenten willen eigen pas maken Moeilijke patiënt uit doveninstituut gezet Teengs Gerritsen betreurt rol Kamer steunt beleid bij uitzetting Syriërs Massale trek verwacht naar wintersport Verzekeraars: kosten geneesmiddelen fors gestegen Woonwijk mogelijk gesloopt Voor beleggers die willen verdienen zijn er nu ook lezingen. Serieus alternatief voor mislukt nieuw paspoort DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) is be reid nog eens te overleggen over emigratieregelingen voor Syrische vluchtelingen, maar wil daarvoor haar beleid tot uitzetting niet op schorten. "Dat frustreert het vreemdelingenbeleid", zei ze giste ren in een mondeling overleg met de vaste Kamercommissie voor justitie. Binnenland kort Cruiseschepen Het aantal cruiseschepen dat Am sterdam dit jaar aandoet, zal, vol gens de marechaussee, naar ver wachting sterk toenemen tot onge veer zestig schepen met in totaal 40.000 cruise-toeristen aan boord. Vorig jaar deden 38 schepen de hoofdstad aan. Als deze voorspel ling uitkomt betekent dit een abso luut record in de cruise-vaart op Amsterdam. Nekkramp De Medische Missie Actie Memisa heeft voor 300.000 gulden aan in- fuusvloeistoffen en medicijnen naar Ethiopië gestuurd, waar een nekkramp-epidemie is uitgebro ken. Aan de hersenvliesontsteking die vooral in het zuiden van het land heerst, zijn in korte tijd 4.000 mensen bezweken. Naar schatting wordt een half miljoen mensen di rect bedreigd door de nekkramp. Memisa heeft tevens een deskundi ge naar het noodgebied gestuurd. Carnaval De ongeveer 1.9 miljoen carnaval- vierders geven de komende dagen alleen zo'n 150 miljoen gulden aan consumpties uit. Daarnaast spen deren ze 22 miljoen gulden aan ver kleedpartijen en attributen, 12.5 miljoen aan reiskosten en 6.5 mil joen aan entreegelden. Tot deze conclusie komt NSS Marktonder zoek op basis van een onderzoek dat zij het afgelopen jaar direct na het carnaval onder 1.150 personen van vijftien jaar en ouder heeft in gesteld. Wanbetalers De gemeente Rotterdam heeft gis teren bekend gemaakt dat ze niet- betalende abonnementhouders van de gemeentelijke parkeergara ges strenger gaat aanpakken. Er is een zogenaamd twaalf-stappen plan opgesteld dat er voor moet zorgen dat een wanbetaler na uiter lijk zestien weken zijn schuld be taalt. De totale schuld van de wan betalers aan de gemeente Rotter dam bedraagt 175.000 gulden. Tijd is geld Ook de consument hanteert de leus 'tijd is geld'. Dit blijkt uit het proef schrift waarop drs. R. Janssen mor gen promoveert aan de rijksuniver siteit in Maastricht. Volgens hem is de consument aan gezondheids zorg voor bijna twee miljard gul den aan tijd kwijt: het zij door naar een arts of specialist ttoe te gaan, hetzij door de tijd die hij in de wachtkamer moet doorbrengen. Moerman De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gisteren besloten het terrein van de vorig jaar overleden dokter C. Moerman voor 2.7 miljoen gul den te kopen. In de laatste jaren van zijn leven had Moerman, be kend geworden van de naar hem zelf genoemde methode van kan kerbestrijding, al een principe overeenkomst gesloten met de ge meente Vlaardingen. De arts had* onder meer bedongen dat het woonhuis, de bijgebouwen en het erf na zijn dood 25 jaar in stand moeten worden gehouden als her innering aan de Moerman-thera pie. Het PPR-Kamerlid Lankhorst had het overleg aangevraagd naar aanleiding van de uitzetting van twee Syrische vrouwen en een meisje op 7 januari. De vrouwen werden onmiddellijk na aankomst in Damascus drie dagen vastge houden voor ze door konden reizen naar familie. Deze uitzetting zorg de voor veel beroering in vluchte- lingenkringen en Twente, waar zich veel Syrische vluchtelingen bevinden. Velen van hen zijn 'uit geprocedeerd' en leven ondergedo ken om uitzetting te voorkomen. Een kamermeerderheid bestaan de uit CDA en WD bleek gisteren achter het beleid van de staatsse cretaris te staan. Wel uitte men in alle fracties bezorgdheid over het lot van de ondergedoken Syriërs. Kritische kanttekeningen werden gezet bij het optreden van de Ne derlandse ambassade in Da mascus. Men vond dat de staatsse cretaris er beter aan had gedaan de ambassade vooraf te informeren, zodat men daar voorbereid was ge weest op de komst van de vrou- Het Enschedese comité dat zich het lot aantrekt van de Syrische asielzoekers, toonde zich teleurge steld over de afloop van het debat. "We moeten vaststellen dat de meerderheid van het parlement het eens is met het beleid van staatsse cretaris Korte-Van Hemel. Welis waar wordt geen klopjacht gehou den op de mensen die het land uit moeten, maar de staatssecretaris kan wel doorgaan met de uitzetting van de Syriërs", zo verklaarde C. Morselt van het comité. Volgens haar informatie zijn op dit moment tien gezinnen, in totaal ongeveer 90 mensen, uit vrees voor uitzetting ondergedoken. Ze ver blijven op diverse plaatsen in Ne derland. Deze Syriërs zijn bang dat ze na terugkomst in hun geboorte land hun verdere leven als paria worden behandeld. Het comité dat de Syrische asielzoekers helpt komt morgen bijeen om zich nader op de nu ontstane situatie te bera den. DEN HAAG (GPD) - De oud-ver zetsman H. J. Teengs Gerritsen heeft spijt van de rol die hij heeft gespeeld bij de vrijlating van de Twee van Breda. "Ik heb niet be seft dat mijn stem zo'n gewicht in de schaal zou leggen. Dat heb ik niet gewild. Ik vind het erg dat ik mijn vrienden, en dan vooral mijn joodse, zoveel verdriet doe". De ex-verzetsman behoort tot de groep van negentien die het kabi net vroeg de oorlogsmisdadigers Aus der Fünten en Fischer vrij te laten. In een interview met Vrij Ne derland distantieert Teengs Gerrit sen zich nu van deze groep, waar vooral juridische argumenten overheersten voor de vrijlating. Nederland zou geen rechtsstaat meer zijn als de twee niet werden vrijgelaten. Dat was echter niet het motief van Teengs Gerritsen, die zich in deze groep een vreemde eend voelde. "Als de discussie over die twee steeds weer zou zijn opgelaaid, had ik dat mijzelf kwalijk genomen. Ik vond dat ik de kop van jut moest zijn en er eindelijk rust zou komen in de gelederen van oorlogsslacht offers en verzetsmensen". Teengs Gerritsen had in 1986 tot schrik van zijn achterban al laten weten voor vrijlating van de twee te zijn. Dat onderwerp kwam daar na ook aan de orde in een persoon- Verkeersslachtoffers ROTTERDAM (GPD) - Er is sinds kort een advocaten-hulplijn in Rot terdam voor verkeersslachtoffers. Zij kunnen er terecht voor het ver halen van de schade op de tegen partij. De hulplijn (telefoonnum mer 010-4130148) is opgezet door mr. W.J. Gelderblom, die dertien jaar ervaring heeft met schade bij verkeersongelukken. Er bestaat volgens hem drempelvrees bij mensen om een advocaat te raad plegen bij het regelen van schade claims, herhaalde medische keu ringen, schuldvragen en onderhan delingen. De kosten van de juridi sche hulp kunnen op de tegenpar tij worden verhaald als diens schuld vast staat. Teengs Gerritsen (foto anp) lijk gesprek met premier Lubbers. Hij legde toen uit wat zijn bewee gredenen daarvoor waren. Begin vorig jaar ontstond 'de groep van negentien' en enkele maanden la ter schreef de groep haar brief aan de regering. "De beslissing viel niet meer tegen te houden. Onze brief lag al maanden bij de minis- VOORBURG (ANP) - Het dovenin stituut Effatha in Voorburg heeft gisteren een veertienjarige dove en debiele jongen op straat gezet. Het instituut is niet in staat om jonge ren met ernstige gedragsproble men op te vangen. Directeur K. Koenen van Effatha pleit voor een aparte opvang van auditief gehan dicapten met ernstige gedragspro blemen. De doveninstituten in ons land tellen 1.400 pupillen tussen de nul en twintig jaar, van wie 'een hand jevol' ernstige gedragsproblemen vertoont. De instituten kunnen de ze groep niet opvangen. Volgens Koenen lijdt het onderwijs eron der, voelen medeleerlingen zich onveilig en dreigen hun ouders de kinderen elders onder te brengen. Koenen: "Soms worden er gren zen overschreden. Met een aantal gevallen kun je gewoon niet ver- ter-president. Als die uitlekte, zou de Kamer kunnen vragen: wat is hier aan de hand. Het begon een ri sico voor Lubbers te worden". Vrijdag 20 januari verzocht Lub bers hem naar het Catshuis te ko men, waar de fractievoorzitters van de grote partijen zouden worden ingelicht. Een paar dagen werden de kleine fracties en de kamervoor zitter ingelicht. Daarna volgde voor Teengs Gerritsen de zwaarste op gave, de confrontatie met de verte genwoordigers van vervolgden en voormalig verzet. Teengs Gerritsen kan het zich voorstellen dat zijn mensen zich overvallen voelden. "Dat begrijp ik. Het is eigenlijk ook zedelijk on juist van de regering om organisa ties als het Auschwitz Comité te vragen of ze het goed vinden dat de moordenaars van hun familieleden worden vrijgelaten. Ik heb stille tjes gehoopt dat de Kamer uitein delijk nee zou zeggen". Hij vindt het jammer dat zijn mo tief voor de vrijlating niet naar bui ten is gekomen. "Ik zag bij die ge schiedenis rond de toekenning van het oorlogspensioen aan mevrouw Rost van Tonningen dat veel van onze mensen er niet meer tegenop konden. Sommigen van ons deden dingen die zij normaal niet zouden doen. En toen heb ik bij mijzelf ge zegd: dit nooit meer". der". De directeur van Effatha vindt dat de betreffende jongeren thuishoren in het circuit van moei lijk tot zeer moeilijk opvoedbare kinderen maar dat is weer niet in gesteld op dove kinderen. De zaak is in de openbaarheid ge bracht door de William Schikker Stichting in Amsterdam, die de voogdij heeft over de jongen. "Een wanhoopskreet", aldus directeur M. Winkel. Zij verwijt de doveninstituten en de inspecties voor de volksgezond heid het probleem steeds door te schuiven naar anderen. "Allemaal erkennen ze het probleem, maar niemand geeft de oplossing", aldus Winkel, die de betrokken jongen 'een Jolanda Venema zonder foto' noemt. Zij bepleit een verregaande uitwisseling van gegevens tussen de verschillende inspecties op dit gebied. De bij deze zaak betrokken jon gen wordt tot het einde van de week opgevangen in een gastgezin, maar zal ook daar niet langer kun nen blijven. Winkel: "Ik heb de si tuatie gemeld aan de politie in Den Haag, want die jongen loopt weg. Hij is gemakkelijk in te voeren in het criminele circuit. Hij weet er de weg". Een woordvoerster van het mi nisterie van WVC benadrukt dat het beleid van de landelijke over heid er niet op is gericht om voor elke kleine groep een speciale voorziening te creëren. Volgens haar zou de jongen terecht kunnen bij de RIAGG (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg), een psychiatrisch ziekenhuis, of eventueel een zwak zinnigeninrichting. Veel instellin gen beschikken over een aantal plaatsen voor de opvang van nood gevallen. DEN HAAG (ANP) - ANWB en Ne derlandse reisorganisaties ver wachten komend weekeinde een record-uittocht naar de winter sportgebieden. Dit weekeinde be gint de zogenoemde Krokus-va kantie, een vakantie die in de mees te gevallen in de bergen zal worden doorgebracht. Meer dan 550.000 mensen gaan op weg. Of ze ook zul len kunnen skiën is nog maar de vraag, want sneeuw ligt er nauwe lijks en er wordt voorlopig ook geen sneeuwval verwacht. De stijgende belangstelling voor skivakanties heeft ook een keerzij de. Er zijn bij SOS International tij dens het nog lopende wintersport seizoen al dertig procent meer mel dingen van ongelukken binnenge komen, aldus een woordvoerder. SOS International is de alarmcen trale van een aantal grote verzeke ringsmaatschappijen. De reiswereld is bezorgd over de sterke stijging van het aantal kro kusvakantiegangers en bepleit een spreiding van de krokusvakantie over een langere periode. Twee grote reisorganisaties, De Jong In- tra Vakanties en OAD Reizen, mel den recordboekingen. Dit week einde vertrekken 140 bussen van De Jong en 98 bussen van OAD naar de diverse wintersportoorden. De directeuren van beide bedrij ven vinden vakantiespreiding in deze periode dringend gewenst. De kans is dit weekeinde groot dat er opnieuw lange files op de wegen naar Oostenrijk zullen ontstaan. Ook het milieu lijdt ernstig ondr de massale belangstelling voor de Alpen. Volgens de ANWB, de Ne derlandse Ski Vereniging en de Nederlandse Milieugroep Alpen (NMG) wordt het gebergte ernstig bedreigd door luchtverontreini ging, zure regen, wegverkeer, wa tervervuiling, stuwmeeraanleg en een te hoge toeristische druk. De drie organisaties hebben een aantal gedragsregels opgesteld voor toeristen om de Alpen te be waren. Zo wordt onder andere ge adviseerd om vooral gebruik te ma ken van het openbaar vervoer, op de aangelegde paden en pistes te blijven, niet op pistes te skiën waar de sneeuwlaag zo dun is dat de planten eronder te zien zijn en om buiten het hoogseizoen op vakan tie te gaan. Jaarlijks gaan (zomer en wintervakantie) 50 miljoen men sen met vakantie naar de Alpen. SCHIPHOL (ANP) - Alle Boeing-vliegtuigen van de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen, die na 1980 zijn gebouwd, zullen op korte termijn extra inspecties moeten ondergaan. Dit heeft de directeur luchtvaartinspectie van de Rijksluchtvaartdienst, ir. H.N. Wolleswinkel gisteren meegedeeld. Het gaat om controles van de brandmeldingssystemen van de motoren en van de vrachtruimen en om de blus systemen van de motoren en van de vrachtruimen. De Nederlandse Rijksluchtvaartdienst neemt de opdrpcht tot deze inspecties over van de Amerikaanse luchtvaartdienst F AA. Deze dienst gaf deze opdracht dinsdag voor alle Amerikaanse Boeing-vliegtuigen van na 1980. In enkele Boeing-vliegtuigen van het type 737 zijn kort geleden bij eerdere inspecties mankementen aan het licht gekomen in sommige van deze systemen. Volgens Wolleswinlcel hebben deze mankementen geen directe be dreiging van de veiligheid opgeleverd. Op de foto een Boeing 737-300 van de KLM. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - De kosten van de geneesmiddelen zijn vol gens een aantal particuliere ziekte kostenverzekeraars ook vorig jaar förs gestegen. Uit het zogeheten schadeverloop over heel 1988 blijkt een stijging van 6 tot 9,5 procent. Deze verzekeraars begrijpen dan ook niet dat staatssecretaris Dees (volksgezondheid) van een 'bezui niging' spreekt. De bewindsman meldde onlangs opgewekt een stijging van 5 pro cent op basis van 'ambtelijke schattingen'. "Ik begrijp de consta tering van Dees niet", aldus direc teur dr. Scheerens van het KLOZ, de overkoepelende organisatie van particuliere ziektekostenverzeke raars. De bewindsman schrijft de ver minderde stijging vooral toe aan ander gedrag van de apothekers, die sedert begin 1988 een zogehe ten bonus (vergoeding) voor goed kope, merkloze, medicijnen krij- KLOZ-topman Scheerens denkt echter dat juist het gewijzigde afle veringsgedrag van de apothekers een belangrijke oorzaak is van de voortgaande stijging. Het "knip pen" van medicijnen (de hoeveel heid medicijnen die op een recept worden voorgeschreven niet in een keer meegeven) gaat gewoon door, ondanks alle kritiek. Uit onderzoek van de Economische Controle dienst blijkt dat sommige apothe kers frauderen door dure medicij nen in rekening te brengen en goedkope te verstrekken. Ook wor den, aldus Scheerens, de kosten opgevoerd doordat apothekers ad ministratiekosten berekenen, ter wijl dat niet is toegestaan. DIEREN (ANP) - Een woonwijk in Dieren noord-oost moet mogelijk wor den gesloopt als gevolg van ernstige bodemverontreiniging. De provincie heeft een aantal saneringsmogelijkheden op een rij gezet. Een daarvan is de sloop van de wijk waar zo'n veertig woningen staan. Een andere moge lijkheid is het saneren van de vervuilde bodem en van het grondwater zonder het slopen van de huizen. De derde mogelijkheid is het isoleren van de verontreiniging en het aanbrengen van een leeflaag. De saneringsvarianten staan in een provinciaal rapport dat nog niet is gepubliceerd. Volgens een woordvoerder gaat het om de ernstigste ver vuiling van een woonwijk in Gelderland. De kosten van het saneren vari ëren van 10 tot 25 miljoen gulden. De woningen staan op een voormalige vuilstortplaats. De grond is vervuild met carbid, kolenresten, huisvuil, verfresten, oplosmiddelen, industrieel afval en puin. 'Ik heb het gedaan om eindelijk rust te scheppen' ADVERTENTIE De handel in futures is nu reeds een daverend succes. Sommige beleggers hebben al fors verdiend aan het nieuwe 'FTI-contract'. Deze Nederlandse future is gebaseerd op de EOE-Stock-Index van de Optiebeurs. Elke punt waarmee de index verandert, betekent een waardeverandering van maar liefst f 200,- per future. Dat bewijst hoe winstgevend futures kunnen zijn voor beleggers die de beurs goed weten in te schatten. Maar om hiervan profijt te hebben, moet u wel weten hoe het werkt. Daarom geeft de Financiële Termijnmarkt Amsterdam (FTA) overal in het land lezingen. Ook bij u in de buurt. 2 februari Nieuwegein 2 maart Den Bosch 7 februari Amersfoort 7 maart Almelo 9 februari Leiderdorp 9 maart Utrecht 14 februari Alkmaar 14 maart Eindhoven 16 februari Heerlen 16 maart Breda 21 februari Haren (Gr) 21 maart Arnhem 23 februari Rotterdam 23 maart Den Haag 28 februari Akkrum (Fr) De toegangsprijs bedraagt f 30,- per persoon. Elke lezing begint om 19.00 uur. Wilt u zo'n lezing bijwonen, of wilt u nog iets meer weten? Bel dan even 020 - 550 45 42. Zo kunt u zo snel mogelijk profiteren van een uiterst interessante ontwikkeling op de FTA. Futures belonen uw visie. DEN HAAG (GPD/ANP) Het nieuwe Nederlandse paspoort krijgt er nóg een concur rent bij. Na de lancering van het plan van minister Korthals Altes (justitie) voor een identi teitsbewijs, hebben nu ook de grotere gemeenten aangekondigd zelf een kaart te willen ontwikkelen waarmee burgers zich kunnen legitimeren. Deze kaart kan worden gemaakt volgens het Europese model en eventueel dienen als reisdocument binnen de EG. De gemeenten vinden dat hun kaart een serieus alternatief is voor het in het slop geraakte nieuwe paspoort. "De gemeentelijke pas kan naar Europees model worden gemaakt. Waarom zouden wij niet, net zoals in Zwitserland, zo'n pas via het loket aan de bevolking ver strekken. Met de rijbewijzen wer ken we al zo. De kaarten komen blanco bij de gemeenten binnen en wij vullen op een fraudebestendige wijze de personalia in", aldus voor zitter Ganzeboom van de kring van de hoofden burgerzaken van ge meenten. De kring zal haar plannen nog deze week voorleggen aan de Vere niging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Een woordvoerder van de VNG noemde de plannen giste ren in een commentaar "zeker de moeite waard om te onderzoeken". Het legitimatiebewijs van minis ter Korthals Altes is een stuk goed koper dan het paspoort. Waar schijnlijk valt het gemeentelijk ontwerp nog voordeliger uit. De gemeentelijke pas zou binnen een jaar kunnen worden ingevoerd. Reizen buiten de Europese Ge meenschap zou er niet mogelijk mee zijn, maar dat zou ook gelden voor de identiteitskaart van minis ter Korthals Altes. Het ministerie van buitenlandse zaken reageerde gereserveerd op de gemeentelijke plannen. "Ik weet niet goed wat ik er van moet denken. Een goed identiteitsbe wijs is nog heel wat anders dan een internationaal geaccepteerd grens- bewijs", aldus een woordvoerder. Opslag gegevens Minister Van den Broek ziet af van een tijdelijke centrale administra tie van alle persoonsgegevens die in een paspoort staan. Ook krijgt de minister van buitenlandse zaken minder bevoegdheden bij het ver strekken van paspoorten. Van den Broek heeft dat gisteravond aan de Kamer weten. De minister komt daarmee tegemoet aan kritiek uit de Kamer. Van den Broek wilde alle per soonsgegevens die in het paspoort staan, opslaan in één centrale ad ministratie. Die centrale 'bestands- administratie' zou na verloop van tijd kunnen worden vervangen door de nieuw opgezette, decentra le, gemeentelijke bevolkingsadmi nistratie. Van verschillende kanten in de Tweede Kamer kreeg de mi nister felle kritiek op dit centralis tische en dure plan. De bewindsman heeft de Kamer gisteren, bij de afronding van de schriftelijke discussie over de pas- poortwet, laten weten aan dat be zwaar tegemoet te willen komen. Maar dat betekent niet dat een cen trale administratie nu al volledig wordt uitgesloten, aldus Van den Broek. De decentrale opzet moet eerst zijn waarde bewijzen. De aan vraagformulieren met foto's zullen nu bij de gemeenten worden opge slagen. Financiële Termijnmarkt Amsterdam, ffe,

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3