Belastingbetaler VS draait op voor verlies spaarbanken Westberlijners zijn klap nog niet te boven Extreem-rechts put moed uit succes Schönhuber Kosten beveiliging voor joodse gemeenschap te zwaar PAGINA 2 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 WASHINGTON Als poli ticus probeer je zo nu en dan wel ^ens wat. Zo kwam de Amerikaanse minister Brady (financiën) vorige week met het idee dat de spaarders zelf de diep in de problemen zittende spaar banken zouden moeten hel pen. Iedere spaarder betaalt 25 tot 30 cent over elke 100 dollar aan tegoeden, opper de hij, en dan ziet het er voor de spaarbanken ineens een stuk rooskleuriger uit. Het was of Brady probeer de een van lood gemaakte vlieger op te laten. Zelden werd een voorstel zo una niem van de hand gewezen. De banken, de overgrote meerderheid in het Congres en de doorsnee Amerikaan waren allemaal falikant te gen. door Henk Dam Het was dé grote misser van de eer ste week van het presidentschap van Bush, die vrijdag tijdens een persconferentie haastig mompelde dat het idee van Brady alleen nog maar 'een optie', en geen uitge werkt voorstel was. Maar niettemin, het afgelopen weekeinde herhaalde onder andere de chef staf van Bush, de geslepen John Sununu, dat de spaarders zelf toch mogelijk eraan te pas zullen moeten komen om de spaarbanken van de ondergang te redden. Waar op bijvoorbeeld de invloedrijke senator John Heinz, nota bene een lid van Bush's eigen Republikeinse Partij, weer reageerde met: "Dat kan Sununu nou wel zeggen, maar voor mij staat dat gelijk met zeggen dat de patient die op de operatieta fel stierf, weer volledig zal herstel len". Kortom, het voorstel maakt in het Congres geen enkele kans. Als de regering-Bush toch zou probe ren door te zetten, dan zou dat di rect de eerste - en forse - deuk in het nu nog zo glanzende image van de nieuwe president zijn. Want de Amerikanen zien zo'n heffing niet ten onrechte als een vorm van be lasting. En was Bush niet degene die met z'n "Over m'n lijk. Geen nieuwe belastingen" de verkie zingsstrijd tegen Dukakis won? Maar daartegenover staat: als het idee van de heffing wordt ingetrok ken, wat dan? Wat moet de rege ring doen om de financiële ramp rond de Savings and Loan (S&L) banken, de spaarbanken dus, af te wenden? Nu al zal er een bedrag van 60 tot 100 miljard dollar op tafel moeten komen om de doodzieke spaarbanken weer op de been te krijgen. Dat bedrag wordt elke week 1 miljard dollar hoger, dus snel ingrijpen is geboden. Dat ingrijpen zal van de federale overheid moeten komen, want die staat garant voor de verliezen. Maar wat voor ingrijpen? De spaar der laten betalen, is politiek on haalbaar. De overheid zelf laten be talen? Ondenkbaar, want er is een begrotingstekort van 160 miljard dollar en Bush heeft beloofd dat gat in vier jaar te zullen dichten. De spaarbanken laten betalen? Dan zouden er alleen maar nog meer ka pot gaan. Coma Er is dus geen eenvoudige oplos sing voor de problemen van de spaarbanken. Het zijn ook geen eenvoudige problemen. Van de 3000 S&L banken in Amerika draaien er ongeveer 1000 met ver lies. De helft daarvan wordt kunst matig in leven gehouden, maar be vindt zich in een onomkeerbaar co- De andere helft heeft maar een kleine neergang in de economie nodig om ook voorgoed verloren te zijn. En dat terwijl in de jaren van 1980 tot en met 1987 al 373 spaar banken verdwenen. In 1988 kwa men er daar nog eens 144 bij. Hoe komt dat? Veel heeft te ma ken met de bijzondere positie die de spaarbanken van oudsher heb ben ingenomen. Traditioneel ge bruikten de S&L banken het geld op de spaarrekeningen om hypo theken te verstrekken aan huizen kopers. De andere, 'gewone' ban ken gebruikten hun tegoeden om grotere commerciële leningen te geven aan bijvoorbeeld bedrijven en projectontwikkelaars. Het was een nette taakverdeling. Daaraan kwam een eind door de hoge inflatie en hoge rente aan het eind van de jaren '70 en de beginja ren '80. Ineens kwamen de spaar banken - goed voor eenderde deel van de totale Amerikaanse spaarte goeden - in de problemen. Want ze hadden al die jaren hy potheken tegen een vaste rente voet uitgegeven, en nu werden ze ineens geconfronteerd met een si tuatie waarbij ze - in 1981 - gemid deld 11 procent rente aan hun spaarders moesten betalen, terwijl ze zelf maar 10 procent van hun hy potheeknemers terugkregen. Vrijheid Men hoeft niet in het bezit te zijn van een Praktijk Diploma Boek houden om te weten dat dat niet lang kon doorgaan. De spaarban ken vroegen - en kregen - van de fe derale overheid toestemming om op twee manieren iets aan hun ma laise te doen. Allereerst kregen ze het recht om hypotheken met een variabele rentevoet te verstrekken. En bovendien mochten ze hun te goeden voor het eerpt ook gebrui ken voor andere, winstgevender activiteiten dan hypotheekver strekking. Dat laatste hadden ze mede te danken aan de nieuwe wind die er in Washington was gaan waaien. Reagan en zijn vrienden hadden de verkiezingen gewonnen met de be lofte de rol van de overheid terug te dringen, en dat deden ze ook. Dat betekende onder meer dat de vele regels waaraan de banken gebonden waren, voor een belang rijk deel verdwenen. De achterlig gende, hard-kapitalistische ge dachte was, dat een sfeer van vrije competitie tot een groeiende eco nomie zou leiden. Het betekende voor de spaarbanken dat ze de vrij heid kregen met de gewone ban ken en met elkaar te concurreren. Ze hoefden zich bijvoorbeeld niet meer te houden aan een rente-pla fond. Zo konden ze beter spaarders verleiden. Ze mochten ook de centjes van hun spaarders steken in bijvoor beeld grote onroerend-goed pro jecten, tot dan toe het terrein van de gewone commerciële banken. Kortom, ze konden voor het eerst gaan streven naar maximale winst. Maar zoiets gaat altijd gepaard met risico's, en dat is een reden waarom sommige spaarbanken moeilijkhe den kregen: ze beschikten gewoon niet over het soort management dat gewend is met dergelijke risi co's om te gaan. De tweede reden waarom zoveel spaarbanken rood kwamen te staan, was dat ze miljarden en nog eens miljarden stopten in projec ten in de oliestaten Texas, Louisia na en Oklahoma. Toen de olieprijzen begin jaren '80 begonnen te kelderen, tuimel den de banken mee. Project-ont wikkelaars, olieboeren en andere groot-ondernemers aan wie ze met een enkele pennestreek honderden miljoenen dollars hadden geleend, gingen de een na de ander failliet. En de spaarbanken konden naar hun centen fluiten. Garant Dat was niet alleen voor de spaar banken slecht nieuws, maar ook voor de federale overheid. Want de meeste spaarbanken zijn via de overheid verzekerd. Die verzeke ring houdt in, dat de staat zich ga rant stelt voor volledige terugbeta ling van de eerste 100.000 dollar van elke rekening, mocht een spaarbank failliet gaan. De verzekeringen lopen via de Federal Savings and Loan Insuran ce Corporation (FSLIC), een orga nisatie die in 1934, in de crisistijd, werd opgericht. De bedoeling van de FSLIC - en van haar zusterorga nisatie voor de gewone banken, de FDIC - is altijd geweest de gewone spaarder het vertrouwen te geven dat het met het geld op zijn bankre kening wel snor zit. Maar in het geval van de FSLIC is dat niet meer zo. Want die organi satie is door de problemen met alle lid-S&L banken nu zelf zo onge veer bankroet geraakt. Formeel is het zo dat de federale overheid al leen maar zoveel hoeft uit te beta len aan gedupeerde spaarders als de FSLIC in kas heeft. En de FS LIC komt aan haar fondsen door contributies van de aangesloten spaarbanken. Maar in de praktijk is de Ameri kaanse regering gebonden aan vol ledige terugbetaling (tot een be drag van 100.000 dollar per reke ning dus) aan alle spaarders van een over de kop gegane spaarbank. Als de regering-Bush dat niet zou doen, dan zou dat tot de totale in eenstorting van het vertrouwen van de Amerikaanse spaarders in hun banken (ook de gewone ban ken, want de FDIC is ook niet zo erg rijk) leiden. Dat kan het land natuurlijk niet hebben. Formules En dus zullen Bush en de zijnen zelf de chaos van de S&L banken moeten oplossen. Hoe? Bestaande regelingen zullen in ieder geval ra dicaal moeten worden gewijzigd. Wellicht zal worden gezocht naar een radicale wijziging van het ga rantie-systeem. Wellicht zullen de S&L- en de gewone banken nu he lemaal op één lijn worden gesteld. De FSLIC is verder actief op zoek naar investeerders die, in ruil voor bepaalde belastingvoordelen, wel bereid zijn om de slecht draai ende spaarbanken over te nemen. Maar uiteindelijk zal er betaald moeten worden. Er zullen duistere en ingewikkelde formules bedacht worden, maar het eindresultaat zal altijd zijn dat de belastingbetaler dat mag doen. En Bush dan, met z'n "Over m'n lijk. Geen nieuwe belastingen"? Dat was toen. En dit is nu. In de echte wereld vind je verkiezingsbe loften nu eenmaal alleen maar te rug in oude kranten. BiLshtijdens zijn verkiezingscampagne: 'Belastingverhoging? Over mijn lijk! BONN De meeste Westberlij- ners zijn de klap van zondag nog niet te boven. Ruim 100.000 kiezers zorgden ervoor dat de stad de ko mende vier jaar moet leven met elf extreem-rechtse Republikeinen in de raad. Bijna elke avond trokken vele duizenden mensen door de stad. 'Nazi's verdrijven, buitenlan ders blijven' riepen ze. De demon straties verliepen vrijwel steeds vreedzaam. De beruchte gemas kerde chaoten lieten zich niet of nauwelijks zien. Een zeldzaamheid in de gedeelde stad. door Hans Hoogendijk Ook in de arbeiderswijken Kreu- zberg en Wedding, waar de Repu blikeinen ruim tien procent haal den, overheerst de katerstemming. Het lesje dat ze de CDU en FDP wilden geven, is wel wat al te hard uitgevallen. Twee Republikeinen genieten nog na: "Buitenlanders krijgen handenvol geld als ze ille gaal binnenkomen en de Duitsers verhongeren. We hebben snelrech ters aan de grens nodig om ze tegen te houden". En: "De Republikeinen moeten natuurlijk niet als de nazi's op gaan treden en we willen ook niet alle buitenlanders ineens het land uit gooien, maar er moet wel snel iets gebeuren. Ik wil niet dat mijn kind straks de enige Duitse leerling in een Turkse klas is. Ze hebben hier in Kreuzberg ook alle winkels in handen. Wij hebben niks meer te zeggen". De grote Turkse minderheid in 'Klein Ankara' meldt zich nauwe lijks. Ze zijn verbijsterd door de verkiezingsuitslag, maar hun ge meenschap is zo groot en zo hecht dat ze niet echt bang zijn. De mees te kinderen zijn hier geboren en ge togen en spreken net zo plat Ber- lijns als de 'echte' Berlijners. Hun ouders voelen zich Duits, denken Duits en betalen belasting in de Bondsrepubliek. Ze begrijpen de wereld niet meer. Bolwerk Ondanks de opmars van de Repu blikeinen is Westberlijn niet van de ene dag op de andere een rechts re actionair bolwerk geworden. De problemen in Westberlijn zijn de problemen van elke grote stad. Bij na 280.000 buitenlanders op een be volking van ruim twee miljoen, een permanente woningnood en dus huren die de pan uit rijzen en een werkloosheid van ruim elf procent. Vorig jaar vestigden zich verder 20.000 Duitstaligen uit Polen en de DDR in het westelijk stadsdeel. Deze 'Aussiedler' hebben voor rang bij de toewijzing van wonin gen. En dan telt Westberlijn ook nog 100.000 studenten, van wie ve len meer uren doorbrengen met de jacht naar een kamer dan in de col legebanken. Vaak krijgen zij en an dere woningzoekers van de ambte naren te horen 'Kom over vijf jaar maar terug. We moeten eerst de Aussiedler onderbrengen'. De SPD en de Groenen stellen de CDU verantwoordelijk voor de daaruit voortvloeiende afkeer van vreemdelingen. "Je kunt niet, zoals Kohl, naar Moskou vliegen en daar zeggen dat alle twee miljoen Duitstaligen in de Sovjetunie wel kom zijn en in eigen land absoluut geen voorzieningen treffen", zei SPD-lijsttrekker Momper. Het le verde stemmen op, maar het waren de Republikeinen die met de groot ste winst gingen slepen. Opvallend is dat ze het meeste succes hadden in de wijken waar de woningnood het grootst is. Deze feiten in combinatie met een stadsbestuur dat van het ene schandaal in het andere rolde, heb ben het klimaat geschapen waarin de rechts-extremisten konden ge dijen. In de Beierse demagoog Franz Schönhuber vonden ze voor het eerst een man met wie ze zich konden identiciferen. Een keihard programma, maar een gematigde presentatie. Niet alleen de mensen aan de onderkant van de samenle ving zien hem als de behartiger van hun belangen, ook veel nationalis tische jonge christen-democraten, militairen en politiemannen, die het zat zijn bij elke demonstratie in de stad bekogeld te worden met stenen, zoeken hun heil bij de man uit Beieren. De gemiddelde leeftijd van de le den is 30 jaar. "We zijn dus allesbe halve een partij van onverbeterlij ke oude nazi's", zegt Schönhuber. Franz Schönhuber. (foto anp> "Het is een domme leugen ons als rechts-radicaal af te schilderen. Wij zijn een democratisch gelegiti meerde partij. Een groot deel van onze leden is ambtenaar, soldaat of politieman. Ze hebben allemaal de eed op de Grondwet afgelegd. Het is toch nauwelijks aan dat zij bereid zouden zijn lid te w den van een partij die zich niet de Grondwet zou houden". Over de campagne tegen buiten landers: "Wij zijn geen vreemdelin genhaters, maar Duits-vriendelijk. Daar sta ik garant voor. Wij zeggen: als we het probleem van de buiten landers blijven behandelen zoals het nu gebeurt, dan leidt dat tot wat we niet willen, namelijk tot vreem delingenhaat. Wij verlangen invoe ring van het Zwitserse rotatiemo del voor gastarbeiders. Dat bete kent arbeidscontracten van korte re duur en er zal toch niemand op het idee komen de Zwitsers nazi's te noemen. Voor ons is het lot van een bosarbeider in het Beierse woud belangrijker dan dat van een plantage-arbeider in Nicaragua". Gouden handdruk Bij veel gefrustreerde Westduit sers gaat het erin als koek. Maar Schönhuber is niet primair een Re publikein. Schönhuber strijdt vooral ter meerdere eer en glorie van zichzelf. Hij is een begaafd de magoog, die na zijn eindexamen gymnasium als 19-jarige vrijwillig naar de Leibstandarte SS Adolf Hitler ging. Na de oorlog verdiende hij korte tijd zijn geld als toneelspe ler. Hij kwam in de journalistiek te recht, hoorde tot de intimi van Strauss, werd hoofdredacteur van een krant in München, maakte daarnaast een snelle carrière bij de Beierse tv tot iedereen hem liet val len, omdat hij in zijn boek 'Ik was erbij' alles over zijn SS-verleden openbaarde. Hij kreeg een gouden handdruk van ruim drie ton, een vervroegd pensioen van 7000 mark in de maand en hield tonnen over aan zijn boeken. Hij heeft huizen in het sjiekste deel van München, aan het Beierse Tegernméer en, zoals hij nooit vergeet te melden, aan de Turkse Rivièra. In het totale Duitse ultra-rechtse spectrum wordt hij gewantrouwd. De kans dat hij de altijd ruziënde rechts radicale en neo-nazistische splinters kan binden, is uitermate klein. In die kringen heeft de in 1933 geboren neo-nazi Frey de meeste touwtjes in handen. De schatrijke Frey, uitgever van een aantal neo-nazistische dagbladen met een oplaag van 120.000, en voorzitter van de Deutsche Volks- union (DVU), streeft al vele jaren naar de 'bundeling van alle natio- naal-bewuste Duitsers'. Met enig succes. Hij is er recente lijk in geslaagd de kwakkelende resten van de in de jaren zestig ta melijk succesvolle neo-nazistische Nationaldemocratische Partei Deutschland, de NPD, aan zijn DVU te binden. Eerder slokte hij zes kleine extremistische groepen op. Rond 16.000 rechts-extremis ten dansen naar de pijpen van Frey. Ze moeten wel, want hij heeft het geld. Maar vertrouwen doen ze hem niet. De beruchte eerste NPD- voorzitter Adolf von Thadden waarschuwde zijn partij al in de ja ren zestig voor de 'opportunisti sche zwerver Frey'. Desondanks hebben NPD en DVU een minimale programmati sche consensus bereikt. Hun be langrijkste programmapunten: Duitsland voor de Duitsers. Stop de opmars van legioenen vreemde lingen. Zet criminele buitenlan ders en schijnasielanten direct het land uit. Duitse arbeidsplaatsen voor Duitse arbeiders. Nu de door Kohl beloofde 'Wende' is uitgeble ven en de tegen de levensbelangen van het Duitse volk gerichte poli tiek wordt voortgezet, moet er snel worden gehandeld, zeggen ze. En: De integratie is nu eigenlijk gericht tégen buitenlanders, omdat het een gedwongen germanisering is. An dere staatsburgers moet de moge lijkheid worden gegeven hun cul turele en nationale identiteit te be houden; niet in de laatste plaats om hen de terugkeer naar hun eigen landen te vergemakkelijken. Ook zij zeggen niets tegen buitenlan ders te hebben, 'maar Turken ho ren in Turkije'. Giftig De Republikeinen roepen bijna let terlijk hetzelfde. Het is dan ook niet voor niks dat NDP en DVU Schönhuber giftig verweten hun programma te hebben overge schreven. Na Schönhubers succes in Berlijn zal het niet eenvoudiger worden de partijen onder een dak te brengen. Mocht het toch lukken, dan ontstaat er rechts van de CDU- CSU voor het eerst een net nog le gitiem machtsblok met dik over de 25.000 leden..Daarom knalden ook in de hoofdkwartieren van de DVU en de NDP de champagnekurken. Dat het kabinet joodse beveili gingsmaatregelen niet wil steu nen, vindt directeur R. Naftaniël van het 'Centrum voor Informa tie en Documentatie Israël' onre delijk. PLO-vertegenwoordiger Afif Safieh wordt behandeld als ware hij een ambassadeur, ter wijl hij vooralsnog geen enkele diplomatieke status heeft, schrijft Naftaniël in de Nieuws brief van zijn organisatie. De kleine joodse gemeenschap in ons land kan de zware last van permanente beveiliging niet meer alleen dragen. Er is in de loop der jaren 6 miljoen gulden besteed aan kogelvrij glas, video camera's en andere elektroni sche beveiliging. Bijna alle jood se gemeenschapscentra hebben een eigen bewakingsdienst. De Nederlandse overheid heeft in 1986 eenmalig f. 600.000 bijgedragen aan beveiliging van joodse gebouwen. In haar reactie op een aanbeveling van de com- missie-Hirsch Ballin schreef de regering vorig jaar dat het bekos tigen van zulke voorzieningen primair een zaak is voor de kerk genootschappen zelf. Vertegen woordigers van de Raad van Ker ken waren het enkele weken ge leden eens met het Overlegor gaan van Joden en Christenen in Nederland dat de overheid ver antwoordelijk stelde voor bevei liging van joodse gebouwen. Directeur Naftaniël van het Centrum voor Informatie en Do cumentatie Israël vindt het cru, dat een PLO-vertegenwoordiger door de politie wordt beschermd op zichzelf juist maar dat de joodse gemeenschap, "poten tieel slachtoffer van diezelfde PLO of andere Palestijnse orga nisaties", haar eigen zaakjes moet opknappen. Het Proces Het bestuur van de hervormde synode heeft de plaatselijke ker keraden gevraagd een collecte te houden voor de activiteiten rond de oecumenische bezinning op 'vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping', in kerkelijke kringen bekend als 'Conciliair Proces'. De kosten voor deelne ming aan nationale en internatio nale conferenties, totaal f. 215.000, kunnen niet worden be taald uit de gewone middelen. In de RK Kerk en de Gerefor meerde Kerken wordt geen spe ciale collecte gehouden. Deze kerken hadden indertijd ook be zwaar tegen een nationale oecu menische collecte, waartoe de Raad van Kerken wilde oproe pen. In mei is er in het kader van het Proces een Europese confe rentie in Bazel. In september volgt een Kerkendag in Utrecht en de zogeheten 'wereldconvoca tie' in Seoul staat volgend jaar maart op het programma. De Hervormde Kerk wil uit de col lecte ook een deel van de kosten betalen die de Wereldraad van Kerken moet maken voor de or ganisatie van dit alles. De Nederlandse Kerkendag over het 'Conciliair Proces' is op zaterdag 16 september in Utrecht. De uitnodigingen aan de plaatselijke gemeenten en pa rochies en naar allerlei verwante organisaties gaan begin februari de deur uit, zo deelde het secreta riaat Kerkendag mee (A. van Ostadelaan 2a, 3583 AJ Utrecht, postbus 85237, 3508 AE Utrecht, 030-518752). De opzet van de -Kerkendag ligt nog niet in detail vast. Glo baal ziet hij er zo uit: gezamenlij ke opening, prioriteiten-pro gramma's over de onderwerpen machtsongelijkheid tussen vrou wen en mannen, verarming in Nederland, honger en schulden last van de Derde Wereld, racis me uit en thuis, vijandschap tus sen Oost en West en verspilling, vervuiling en vernietiging van de natuurlijke bestaansbronnen. Verder podiumgesprekken, workshops, een markt en een apart kinder- en jongerenpro gramma. De dag wordt gezamen lijk liturgisch afgesloten. Er worden op 16 september in Utrecht meer dan 16.000 mensen verwacht. Biografie Alfrink. Op ver zoek van de uitgeverij Arbor in Baarn is de kerkhistoricus dr. A. H. M. van Schaik begonnen met de voorbereidingen voor het schrijven van de biografie van kardinaal B. J. Alfrink (1900 tot 1987), die van 1955 tot 1976 aarts bisschop van Utrecht was. Naast het bestuderen van bronnen en literatuur worden ge sprekken gevoerd met mensen die de kardinaal persoonlijk heb ben gekend en/of met hem heb ben samengewerkt. Daarbij zul len zij die de langste periode met Alfrink in contact zijn geweest voorrang krijgen. Mission 90. Meer dan 10.000 jongeren worden verwacht op het congres 'Mission 90' van The European Missionary Organiza tion van 28 december dit jaar tot 2 januari volgend jaar in de Jaar beurs in Utrecht. De beweging spreekt nu al van het grootste vijfdaagse christelijke congres, ooit in Nederland gehouden. Mission 90 wordt het vijfde congres in zijn soort. De eerste drie waren in Lausanne (Zwitser land), het vierde in 1987 in Utrecht. Volgens voorzitter Sil- vano Perotti is het doel van deze congressen, jongeren van Euro pa te informeren over de geeste lijke noden in onze wereld en hen te stimuleren zich in te zet ten voor wereldwijde evangelie verkondiging. Thema van het congres is: 'Wees sterk'. Dertig sprekers uit de hele wereld zullen het op hun manier uitwerken. De deelne mers kunnen uit twintig 'semi nars' kiezen, waarin onderwer pen worden behandeld als ont wikkelingswerk, medische en technische hulpverlening, de media, occultisme en sociale ac tie. Internationaal bekende ar tiesten zullen een aantal optre dens verzorgen. Daarnaast komt er nog een grote zendingsten toonstelling, waaraan meer dan 250 christelijke organisaties deelnemen. (Voor verdere informatie: Mis sion 90, postbus 128, 3454 ZJ De Meern). Navigators. Het jongeren werk van de Navigators ('Cap tains Club') houdt op zaterdag 4 maart van 10 uur tot half 5 in de Emmaschool aan de Coolsma- laan 7 in Driebergen een contact dag voor clubleiders (echtparen), medewerkers en kringleiders. Spreker is ds. W. C. van Dam over 'jongerenpastoraat en oc cultisme'. 's Middags zijn er werkgroepen (zoals werken met kringen, in de kerk en met de en keling). (Voor meer inlichtingen: Cap tains club, postbus 18, 3970 AA Driebergen, 03438-20104). 'Vrouwen en de schulden crisis'. Onder dit motto houden de provinciale afdelingen van de Gereformeerde Vrouwenbond, de Vrijzinnig-hervormde Vrou wenfederatie, het Vrouwen-Zen dingsthuisfront en de Hervorm de Vrouwengroep in samenwer king met de landelijke stichting 'Vrouw-Kerk-2/3 Wereld' (VKW) een informatiedag op dinsdag 7 februari van 10 tot 3 uur in het Hendrik Kraemer Instituut in Oegstgeest (Leidsestraatweg 11). Centraal staat de vraag wat de invloed is van de economische crisis op het leven van vrouwen. Mevrouw R. Brouwers van de stichting VKW zal spreken over het ontstaan van de schuldencri sis en ook geven twee vrouwen die van een minimum moeten rondkomen, hun kijk op de situ atie. (Voor inlichtingen en opgave: stichting VKW, Kromme Nieu we Gracht 10, 3512 HG Utrecht, 030-331277). Hervormde Kerk: aangeno men naar Vlaardingen (zieken huispastoraat) A. H. van Erp Maassluis. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Dui ven (Samen op weg) mevrouw F. Zeelenberg-van Middelkoop Benschop. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Groningen T. K. van Eerden Kantens.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2