'Het was gebeurd met het mooie olieverfscliilderij9 Soms zijn we net een debating-club' Massief brok teksttoneel Russische en Chinese oorlogshistorie fraai belicht DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 KUNST PAGINA 19 Het Rondtheater gaat hard door LEIDEN - Opgericht in 1986, bij alle stukken volle zalen en een groeiend publiek. Nu met een nieuw stuk, 'Dissonanten', op de planken. Het Rondthea ter laat er geen gras over groei en. Ooit begonnen op de Vliet- schans als de Jonkies, toen doorgegaan onder de naam de ex-Jonkies. Maar omdat die door Wytzia Soetenhorst naam zo 'onaf klonk besloten de schoolvrienden, inmiddels allemaal bezig met een studie, weer een naamsverandering door te voeren. Sinds een paar jaar dus het Rondtheater. Met donateurs, truien en een echte sponsor timmeren ze hard aan een eigen weg. "Na de middelbare school, waar we zijn begonnen als de Jonkies, wa ren we met een paar lui die wel wil den doorgaan met toneelspelen. De ex-Jonkies klonk zo ad-hoc, niet echt af. Daarom dus een echte naam, voor een zelfstandig en fi- nanciël onafhankelijke groep". Menno Bentveld staat al een paar jaar met zijn vrienden op de plan ken. Vlak voor de première van 'Dissonanten' maakt hij een ont spannen indruk. "Bang of nerveus ben ik niet voor vanavond. Eerder wat ongeduldig. Na vijf maanden repeteren ben ik toe aan wat spel, er mag wel weer eens wat gebeu- Het Rondtheater bestaat uit vier spelers, een regisseur en twee tech nici. Zij gingen op zoek naar een stuk voor vier mannen en vonden 'Dissonanten'. Het gaat over machtsverhoudingen tussen men- i speelt in het Stalinistische Acteursgezelschap Het Rondtheater is een echt 'ac- lin komen. De twee, Prokovjev en Sjostakovitsj, moeten daar van Sta lin een stuk componeren dat van smaak getuigt. v"Ik speel de componist Prokov jev. Gelukkig kan ik wel noten le zen omdat ik gitaar heb gespeeld. Maar de piano was iets heel nieuws. We hebben keihard geoe fend op die muziek, de vleugel staat centraal in het stuk dus moet een en ander wel een beetje klin ken", vertelt Bentveld. "Normaal repeteerden we zo'n drie maanden aan één stuk. Nu waren dat er vijf en ik heb ze hard nodig gehad. Dat is voor mij ook de grote uitdaging van toneelspelen. Telkens doe je iets nieuws. Iets waar je misschien nooit mee bezig bent geweest. Nu speel ik piano en rook ik sigaretten zonder filter. Nooit gedacht dat ik dat allemaal kon". Rusland vlak na de Tweede We reldoorlog. Stalin en zijn cultuur minister Zjdanov laten twee be roemde componisten in het Krem- 'Dissonanten' bij Rondtheater 'Dissonanten' naar 'Master Class' van Da vid Pownall in de vertaling van Gerben Hel- Met: Erik wen en Menno Gezien op 1 februari en zaterdag in de aula vj meenschap De Vlietschans. Eric Pul. het LAK. Vanvond Scholenge- LEIDEN - De hoorbare reacties na afloop van 'Dissonanten' gin gen alle in dezelfde richting: na de pauze was het leuker. En in derdaad bleken de vier heren van het Rondtheater tijdens het tweede gedeelte van de voorstel ling meer grip op de zaal te heb ben gekregen. Pas dan kunnen zij ieder voor zich de verschillen de posities van hun personages, die op dat moment inmiddels ge noegzaam bekend zijn gewor den, speltechnisch gaan uitbui ten. De kansen die het stuk biedt, worden dan echt goed gebruikt. Het duurt dus wel even, voordat de voorstelling aanslaat. Al met al is 'Dissonanten' namelijk een erg massief brok teksttoneel. De onderlinge standpunten liggen vast, van enige ontwikkeling kan derhalve nauwelijks sprake zijn. Allesoverheersend thema is een niet bepaald actueel te noemen discussie over een marxistische kunstpolitiek. We schrijven het jaar ,1948. Sta lin en hielenlikker Zjdanov, de minister van cultuur, ontvangen in een zaal van het Kremlin de componisten Prokovjev en Sjostakovitsj. Het moet in hun ogen nu maar eens uit zijn met die avant-garde-muziek van deze wereldvermaarde musici: in plaats van die 'formalistische, progressieve rommel' moeten zij zich aanpassen, en muziek voor het volk gaan maken. Door middel van machtsspel letjes maken de dweepzieke po tentaat en zijn opportunistische handlanger dit duidelijk. Zo, slaan zij gezamenlijk grammo foonplaten met muziek van Prokovjev voor diens ogen aan gruzelementen. Na zo'n woede- uitbarsting volgen er weer vruchteloze discussies die uit monden in de scène, waarin men samen tot een compositie in nieuwe Sovjet-muziek-stijl pro beert te komen. Hier kunnen Erik Jansonius, Robert Strijk, Nick van Leeuwen en Menno Bentveld hun humoristische spelkwaliteiten aan bod laten ko- men._Dit is de sterkste scène van het stuk, ook al zijn hun vaardig heden op de piano beperkt. Met hun onderhand ruime ac- teerervaring kunnen deze vier Rondtheateracteurs de hoeveel heid tekst in dit stuk goed aan. Aan de tekstbehandling is te recht veel aandacht besteed. Daarnaast is de vormgeving een voudig maar adequaat. Het Rondtheater heeft zeker niet te hoog gegrepen. Veel meer dan wat deze groep heeft laten zien, valt er waarschijnlijk met dit stuk niet te doen. Toch mist de voorstelling de uitstraling die impliciet de motivatie voor deze niet voor de hand liggende reper toirekeus had kunnen duidelijk maken. WIJNAND ZEILSTRA teursgezelschap', een groep waar bij iedereen over alles meebeslist. Wel met een regisseur, maar zijn uitspraken zijn niet doorslagge vend. Iedereen staat op dezelfde hoogte. Bentveld: "Dat is zeer ge zellig, maar het houdt de boel ook wel eens op. Soms zijn we meer een 'debating-club' dan toneelspelers. Maar het voordeel is dat iedereen bij de zaak is betrokken. We tim meren en rotzooien zelf het decor een beetje in elkaar. Ik speel ook in een Utrechtse groep - als daar de re gisseur zegt 'zo gebeurt het', ge beurt het ook zo. Bij ons is dat veel minder". Dit jaar is de première (gister avond, red.) voor het eerst in het LAK-theater. De schouwburg was voorheen de vaste plek van de groep maar het LAK biedt volgens Bentveld vanuit een artistiek oog punt meer mogelijkheden. "In de schouwburg zit je zo ontzettend vast aan het klassieke lijsttoneel. Toen we bijvoorbeeld 'Daar moet je mee leren leven', een stuk over kanker, speelden, hadden we geen contact met het publiek. Dan lag ik in mijn bed en als ik omhoog keek zag ik ergens heel in de verte de balkonrijen. Voor zo'n stuk is dat contact juist essentieel. Toen we hetzelfde stuk op de Vlietschans speelden, ging het veel beter. In het LAK zit het publiek veel dichter bij. Ik denk dat we dat nodig heb ben. Wij spelen graag dicht bij het publiek, naar ze toe". Uitbreiding Vorig jaar zijn er drie mensen opge houden omndat ze het te druk kre gen met andere zaken. In het vol gende jaar zal n van de spelers voor zijn studie naar India gaan. Bentveld denkt niet aan stoppen met het Rondtheater, eerder wordt aan een 'fikse' uitbreiding gedacht. "Het was ontzettend leuk om eens. iets met zo weinig spelers te doen. Daarom zijn we ook niet al meteen gaan uitbreiden. Je kunt heel rus tig aan een produktie werken. Vol gend jaar willen we de groep flink vergroten, misschien wel met meer oud-Vlietschansleerlingen". En hij vervolgt: "Bij ons gaat dat allemaal niet zo officieel, niet met audities. De sfeer in de groep is heel erg goed, we kunnen goed samenwer ken en onze kracht is vooral dat we uitstekend op elkaar zijn inge speeld. Het toneel dat wij maken, onstaat op basis van vriendschap en gezelligheid. Maar voor mij, en ik denk ook voor de anderen, is het inmiddels veel meer dan een hob by". Menno Bent veld: 'Toneel is voor ons veel dan een hobb De woelige jaren zestig hebben gezorgd voor een omwenteling in onze maatschappij. Begrippen als 'inspraak' en 'actie' werden gemeengoed; de opvattingen over wat goede muziek was veranderden, wie lang haar droeg werd niet meteen meer als een mietje beschouwd maar als een 'artistiekeling' en in de politiek won de coltrui terrein op het driedelig grijs. Ook in de kunst en het kunstbeleid ging het er anders uitzien. Conservatrice Doris Wintgens van De Lakenhal wil met de tentoonstelling 'Kunst, cultuur en actie in de jaren zestig in Leiden' in beeld brengen hoe het er in Leiden in die jaren aan toeging op dit gebied. Op 23 december van dit jaar begint deze expositie. Nu alvast een korte vooruitblik. LEIDEN Spreek met veertigers over de jaren zestig en - Hoepla! - ze krijgen onmiddellijk iets drome rigs in hun oogopslag. 'Ah, dat was pas een mooie tijd', zie je hen den ken. Of het nu Sandaalridders zijn geweest of lieden die er in 'gangs' als 'De Plu' met de fietsketting op los sloegen, de nostalgie over heerst. Conservatrice Doris Wintgens van De Lakenhal heeft een wat nuchterder kijk op dat tijdsge wricht. Ze beschouwt de Leidse beeldende kunst uit die periode door Cees van Hoore met liefde, maar het dweepzieke in haar stem ontbreekt. "De democratiseringsgolf van de jaren zestig heeft ertoe geleid dat de opvattingen over het kunste naarschap veranderden. Volgens het merendeel van de Bond Beel-' dende Kunstenaars mocht ieder een die zich kunstenaar 'voelde' zich ook kunstenaar noemen. Wat Bezoek Filmfestival Rotterdam valt wat tegen ROTTERDAM (GPD) - Harde cij fers zijn niet beschikbaar, maar vast staat dat de opgaande lijn in de bezoekcijfers die het Film Festival Rotterdam de afgelopen jaren mee maakte, dit jaar onderbroken wordt. Het aantal bezoekers zal hooguit gelijk zijn aan dat van vo rig jaar en vermoedelijk zelfs iets lager. Anne Head, interim-directeur van het achttiende Film Festival Rotterdam, is niet verbaasd. Ster ker nog, zij noemt die ontwikke ling logisch. „Ik kan niet volhou den dat we ons absoluut geen zor gen maken, dat doen we namelijk wel. Maar dramatisch is het niet: het aantal passepartoutes dat voor dit festival is verkocht, ligt zelfs wat hoger dan dat in 1988. Mijn in druk is dat de opbrengst aan de kassa zal uitkomen op een bedrag dat ongeveer even hoog is als vorig jaar". Volgens Anne Head heeft het wat tegenvallende bezoek te ma ken met de aard van het program ma. „Mensen komen hier voorna melijk om nieuwe films te zien. Het aantal nieuwe films is dit jaar hoofdzakelijk beperkt tot produk- ties die Huub Bals nog selecteerde. We hadden de hoop dat de zestig regisseurs, die we uitgenodigd hadden een film voor het festival aan te wijzen, veel nieuw werk zou den selecteren. Dat is slechts in heel beperkte mate gebeurd. Een flink deel van het programma be staat uit oudere films en dat trekt minder publiek. Naar mijn idee is dat niet meer dan logisch". Volgens Anne Head is het zeker geen ramp, wanneer er wat minder kaartjes verkocht zouden worden dan vorig jaar. „Ik vind dat we voor wat betreft de invulling van het programma het juiste besluit geno men hebben. Verder kunnen we uit de huidige ontwikkeling onze conclusies trekken voor volgend jaar". De samenstelling van het pro gramma brengt ook met zich mee dat nu, ruim drie dagen voor het slot, de inhoudelijke balans al op gemaakt kan worden. Echte ver rassingen daargelaten kan worden vastgesteld dat het meerendeel van de nieuwe films die het festival te bieden had de moeite meer dan waard was. De Commissaris Aan de titels die in de afgelopen da gen al zijn genoemd kunnen er nog - twee worden toegevoegd:'Het rode korenveld' van Zhang Yimou uit de Volksrepubliek China en 'De Commissaris' van de Rus Aleksan- der Askoldov. Beide films werden nog gelecteerd door Hubert Bals. 'De Commissaris' speelt zich af tijdens de Russische burgeroorlog. De Rode en Witte legers bestrijden elkaar op leven en dood. Een man wordt geëxecuteerd, zijn doodvon nis werd uitgesproken door een vrouwelijke commissaris. Wan neer de kansen van de twee legers keren, blijft zij achter, in afwach ting van de dingen die komen gaan. Later ziet zij kans zich weer aan te sluiten bij het leger. 'De Commissaris' is een film met een geschiedenis. De produktie stamt uit 1967, maar bleef onder in vloed van de Russische censuur twintig jaar op de plank liggen. An derhalf jaar geleden, tijdens het filmfestival van de stad Moskou, beleefde de film eindelijk zijn we reldpremière. Begin vorig jaar werd de film in Berlijn vertoond en won daar de Speciale Prijs van de jury. 'De Commissaris' gaat later dit jaar in Nederland in roulatie. Dat laatste geldt ook voor 'Het rode korenveld', met dit verschil dat die film al met ingang van vandaag in een aantal filmhuizen is te zien. (In Rotterdam in Lantaren/Venster). Deze Chinese produktie begint aanvankelijk als een vriendelijk sprookje, rond een jonge vrouw die door haar vader gedwongen wordt met een veel oudere lepralijder te trouwen. Onderweg naar haar brui degom, in een draagstoel die de tra ditie voorschrijft, wordt zij overval len. Er overkomt haar niets maar ze is wèl onder de indruk van de dra ger die de overvaller onschadelijk maakt. Omgekeerd laat de drager een begerig oog op de jonge vrouw vallen. Jaren later, de vrouw en de dra ger zijn inmiddels getrouwd en lei den een succesvol wijnbedrijf (eer der het eigendom van de lepralij der), vallen de Japanners China binnen. Het verhaal neemt een zeer dramatisch wending en de sfeer slaat om van lieflijk naar gruwelijk. De film verandert op dat punt te vens van een eenvoudige liefdesge schiedenis in een produktie die de historie van geheel China raakt. Dali vermaakt collectie aan staat MADRID (Rtr) - De schilder Salvador Dali, die vorige week op 84-jarige leeftijd overleed, heeft al zijn bezittingen nagelaten aan de Spaanse staat. Dit heeft het Spaanse ministerie van cultuur gisteren bekendgemaakt. De surrealistische schilder bepaalde in zijn testament dat de staat „de enige erfgenaam is van al zijn bezittingen, rechten en artistieke creaties". De waarde van de bezittingen en de persoonlijke collectie van de schil der wordt op ongeveer 260 miljoen gulden geschat. De volledige inhoud van het laatste testament dat Dali maakte, in september 1982, zal volgen de week openbaar worden gemaakt. er in de beeldende kunst werd ge maakt, moest vooral 'grensverleg gend' zijn. Daarbij ging het in de eerste plaats om artistieke motiva tie en ideeën. Hoe het kunstwerk eruit kwam te zien, was minder be langrijk. Vakmanschap was in die jaren voor de meesten een vies woord. Het was gebeurd met het mooie olieverfschilderij. Van al de ze ontwikkelingen, wil ik in deze tentoonstelling een beeld proberen te geven". Voortrekkersrol In het exposeren en aankopen van 'moderne kunst' heeft de Lakenhal in de jaren zestig geen voortrek kersrol gespeeld. Tot aan het ver trek van directeur Van Wessem in 1967 lag het accent vooral op de tra ditionele figuratieve kunst. Niet zonder enige ironie noemt Wint gens het werk van de Amsterdam se Joffers als een van de modernste aankopen van het museum in die tijd. In het tentoonstellingsbeleid was men in de eerste helft van de jaren zestig al niet minder behou dend. "Er is wel eens kritiek geweest op het beleid van directeur Wurf- bain, maar we moeten niet verge ten dat hij met het aankopen van moderne kunst is begonnen. Bo vendien zorgde hij ervoor dat er ex posities kwamen van kunstenaars als Pieter Geraedts en David van de Kod. Maar dé impuls tot ver nieuwing is uitgegaan van Galerie Walenkamp. Ben Walenkamp or ganiseerde tentoonstellingen van Bonies, Ad Dekkers en de Belgi sche constructivisten. En ook het LAK heeft met mensen als Rudi Fuchs, Kees Broos en Locher veel op het gebied van vernieuwing ge daan. Het zijn deze galeries ge weest waar je de kunst van de jaren zestig kon zien". Op de tentoonstelling 'Kunst, cultuur en actie in de jaren zestig in Leiden' zal werk worden getoond van zo'n zestig kunstenaars uit Lei den en omgeving. Er zijn namen bij van mensen die ook nu nog van zich doen spreken, zoals Kees Buurman, Fer Hakkaart, Pieter Ge raedts, Thom Geraedts en Bruno Mertens. Maar Jacques Turk - wie was dat ook alweer en wat maakte hij? "Ja", zegt Wintgens, "dat is een geval apart. In de jaren zestig had hij veel succes. Hij beschilderde suikerzakken en dat vonden de mensen fantastisch. Net zoals veel andere kunstenaars maakte hij ge bruik van 'arme' materialen of af- valprodukten. Ook voor het mate riaal gold die 'democratisering' wel. Niets was te min, alles mocht en kon kunst zijn. Nu hoor je niks meef van Jacques Turk. Het schijnt dat hij bij de plantsoenen dienst werkt". Maatschappij De kunst die in Leiden in de jaren zestig werd gemaakt kan niet los worden gezien van de maatschap pelijke contekst ont- In de eerste helft van de jaren i stond. Voor die maatschappelijke tig ging het om de welvaart, in de tweede helft om het welzijn. In die- verschuiving heeft de beeldende kunst een rol gespeeld". Bijverschijnselen De democratiseringsgolf op alle terreinen heeft - het kan niet wor den ontkend - ook negatieve effec ten gehad op het kunstbeleid. Om dat er niet meer zozeer werd gelet op de kwaliteit van het kunstwerk, kon de BKR voor de 'eendagsvlie gen' onder de kunstenaars uit groeien tot een soort toevluchts oord. Deze politiek heeft er uitein delijk toe geleid dat de BKR in de jaren tachtig moest worden opge heven. Ondanks deze nare 'bijverschijn selen' is er in de jaren zestig in Lei den door kunstenaars interessant en vernieuwend werk gemaakt. Hoe steekt Leiden in dat opzicht ei genlijk af bij andere steden? Wint gens: "De vernieuwingen op artis tiek terrein zouden beter uit de doeken kunnen worden gedaan bij een tentoonstelling van Neder landse kunst in het algemeen. Maar dan had dit een mammoettentoon stelling moeten worden en zoiets vergt jaren voorbereiding. Ik denk echter dat Leiden op zich voldoen de interessants te bieden heeft". ontwikkelingen wordt dan ook de tentoonstelling een plaats inge ruimd. Ook een kunstenaarsgroe pering als 'Buut 110' komt erin aan bod, een beweging waarin Leidse kunstenaars zich en masse organi seerden om zo sterker te kunnen staan tegenover de politiek. Wintgens wijst op de verande rende positie van de kunstenaar, die zich niet meer wil opsluiten in zijn ivoren toren. "Een echt brui sende stad zoals Amsterdam was Leiden in de jaren nestig natuurlijk niet. Maar er was toch heel wat aan de hand. Kunstenaars gingen met hun kunst 'de boer op'. Ze bezoch ten buurthuizen en wijkcentra. De kunst was in hun opvatting niet be doeld voor een elite maar voor het hele volk. Pieter Geraedts maakte bijvoorbeeld de zogenaamde 'mul tiples', een aantal losse vouwbla den waarvan de mensen zelf iets konden maken. De rollen tape wer den erbij geleverd. Er heerste zo'n mentaliteit van: alles kan en alles mag. Er werd in die tijd ook veel meer grafiek gemaakt, zodat de kunst voor meerdere mensen be schikbaar zou zijn. Het had alle maal te maken met het bewustma- kingsproces. De kunstenaar wilde dat de mensen gingen nadenken. START 89: expositie jong talent LEIDEN START 89 is de titel van een expositie, die vanaf donderdag 9 februari in de Waag is te zien. Het betreft een tentoonstelling van zestien jonge kunstenaars uit Leiden en omgeving. De expositie, die woensdagavond door wethouder F.J. Kuijers wordt geopend, is een voortvloeisel van de BKR-regeling van de gemeente Lei den, waarin is gesteld dat er extra aandacht aan jonge kunstenaars zal worden besteed. Het begrip jonge kunstenaar moet in dit geval echter niet al te letterlijk worden opgevat; het betekent veelal dat de deelnemen de kunstenaars kort geleden hun beroepsopleiding aan een Academie voor Beeldende Kunsten hebben voltooid of dit jaar zullen afstuderen. De komende expositie geeft een gevarieerd overzicht van vele stijlen en technieken, zowel wat betreft schilderijen als grafiek en ruimtelijk werk. De tentoonstelling duurt tot en met 1 maart. De openingstijden zijn: dinsdag t/m vrijdag van 12.00-17.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en zondag van 11.00-16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19