'We zijn als lammetjes geslacht' Remise Timman na saai gevecht -flan de yjLijn Europese golftop naar Eindhoven BOWUH SPOoTTV KV Mechelen leest zwak PSV de les in Supercup-duel: 3-0 Vitesse bekert verder Winst voor handbalteam DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 SPORT PAGINA 15 ADVERTENTIE Voetbalvereniging "F.C. Lisse" Vraagt voor haar jeugdafdeling w.o. het in de landelijke com petitie uitkomende A team een ambitieuze "JEUGDTRAINER" Taakstelling en trainingen zijn nader overeen te komen. Schriftelijke sollicitaties binnen 10 dagen te richten aan Bestuur F.C. Lisse, Postbus 298, 2160 AC Lisse. Portisch niet in gevaar ANTWERPEN (GPD) Na een weinig opwindend gevecht is de tweede matchpartij tussen Jan Timman en Lajos Portisch in re mise geëindigd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat onze landge noot met zijn overwicht aan ruimte goede zaken zou kunnen doen. De stemming in de perskamer was sterk pro-Timman, maar of al dat optimisme werkelijk gerechtvaardigd was, valt te betwij felen. De wens was de vader van de gedachte en er zijn in Antwer pen uiteindelijk meer Nederlanders aanwezig dan Hongaren. Vermoedelijk is Portisch niet echt in gevaar geweest. Er kwam een veilige oude Caro- Kann op het bord en bijna achttien zetten lang volgden beide groot meesters de bekende theorie. Zwart stond wat gedrukt, maar had een zeer solide positie, die niet ge makkelijk te overrompelen was. door Hans Bouwmeester Volgens sommige experts had Timman bij de 40e zet de dames moeten ruilen. „Misschien was dit eindspel wel gewonnen geweest", meende Genna Sosonko, die als gastgrootmeester fungeert en het contact tussen spelers en organisa tie onderhoudt. Om zoiets te bewij zen heeft een analyticus vele uren nodig, aangenomen dat het oordeel van Sosonko juist is. Gemakkelijk Portisch redde zich gemakkelijk met eeuwig schaak en daarmee hét halve punt. Vandaag mag de Hon gaar zijn eindspel uit de eerste par tij verdedigen en daarbij zal hij het ongetwijfeld uiterst moeilijk krij gen. Wit: J. Timman Zwart: L.Por- tisch 2e matchpartij, Antwerpen 1989 1. e4 c6. Met zwart heeft Portisch een betrekkelijk klein programma, maar hij beheerst dat uitstekend. Zo is het vrij gemakkelijk om zich op hem voor te bereiden, maar moeilijk om hem in de opening te verslaan. De Caro-Kann is een vei lige verdediging, die geldt als een gezond wapen om remise te berei ken. 2. d4 d5, 3. Pd2 dxe4, 4. Pxe4 Lf5,5. Pg3 Lg6,6. h4 h6, 7. Pf3 Pd7, 8. h5 Lh7,9. Ld3 Lxd3,10. Dxd3 e6, 11. Lf4 Da5+, 12. Ld2 Dc7,13. 0-0-0 Pgf6. Dit alles is duizenden keren zo gespeeld. 14. Pe4. Deze methode is door de Rus Ewfim Geiler aanbevolen. Vroeger werd hier meestal met 14, c4 of 14. Kbl voortgezet. 14...0-0-0. Wie de handboeken van deze opening op slaat, vindt hier een aantal andere mogelijkheden. Eert vakspecialist als Portisch heeft in de studeerka mer zijn werkwijze terdege voorbe reid. 15. g3 Pxe4. In een partij met de Engelsman Nunn zette Portisch in Budapest 1987 voort met 15...Le7 en kwam na 16. Kbl c5,17. Lf4 Dc6, 18. Pxf6 Lxf6,19. Thel! iets minder te staan. 16. Dxe4 Le7, 17. Kbl The8, 18. De2 Lf8. Pas hier wijkt de zwart- speler van de bekende patronen af. Kasparov speelde tegen Geiler in 1978 eens 18...Ld6 19. Thel Pf6, 20. Pe5-c5, 19. Lel. Een opmerkelijke- gedachte. Meestal tracht de witspe- ler met 19. c4 en 20. Lc3 een actieve opstelling in te nemen. Dat Por tisch hierop was voorbereid mogen we wel aannemen. Vanaf dit moment begint de ei genlijke strijd! 19...Ld6, 20. Thel Da5. „Als wit erin slaagt om alle zware stukken te ruilen, dan krijgt hij een zeer gunstig eindspel", zo MECHELEN (GPD) - PSV kreeg in Mechelen op nadruk kelijke wijze aan het verstand gebracht hoe Europees ge voetbald dient te worden. Waar de ploeg alle antwoorden schuldig bleef, hield KV Mechelen op een verschrikkelijke manier huis. PSV had zich voor dit seizoen vijf doelen ge steld. Na de wereldbeker eerder, kan doel nummer twee, de Supercup, na de onthutsend 3-0 nederlaag gevoegelijke ook bij de decepties worden geplaatst. Genadeloos kreeg de ploeg van Guus Hiddink aan den lijve te bespeuren dat op vitale plaatsen spelers gemist worden. Een gemis dat in de Nederlandse competitie nog verdoezeld kon worden, maar dat op dit niveau fnuikend bleek. „Ik weiger me te verbergen achter het feit dat die wed strijd niet echt leefde", begon Guus Hiddink zijn betoog. „Waar KV Mechelen effectief speelde, waren wij naïef. We zijn als lammetjes geslacht. Zeker in de beginfase. Toen had de voorsprong van Mechelen nog groter kunnen zijn, dan de 2-0 waarmee we de rust ingingen". PSV hinkte op twee gedachten en KV Mechelen profiteerde daarvan. Twee keer gingen de Eindhovena- ren in de aanvangsfase over de schreef. Lerby's aanslag zag scheidsrechter Kirschen nog door de vingers. Toen Berry van Aerle De Wilde onderuit schopte, haalde de Oostduitser geel tevoorschijn. En juist dat had coach Hiddink wil len voorkomen met het oog op de Europese activiteiten die nog in het verschiet liggen. Geen blessu res en geen kaarten, was het devies. PSV ging vervolgens het duel niet meer aan om het gevaar van nog meer kaarten te ontlopen. De thuisploeg kreeg daardoor bij voortduring vrije doorgang, Een handvol hoekschoppen ep twee goede reacties van doelman Lode- wijks waren het resultaat. En toen ook Lodewijks zwichtte, stond KV Mechelen binnen een minuut op 2- 0 via Bosman en De Wilde. Les Het loon van de angst. PSV wilde geen echte wedstrijd en kreeg daarvoor twee draaien om de oren. „Ik hoop", aldus Hiddink, „dat de spelers die les goed hebben begre pen. In het Europees voetbal wacht je niet totdat je een 'draai om de oren krijgt, maar deel je de eerste tik zelf uit". Pas na dat desastreuze eerste half uur realiseerden de Eindhove- naren zich dat er een keuze ge maakt moest worden. PSV koos voor de strijd en bracht het tot dan toe ongelijke treffen enigszins in evenwicht. Schoten van Koeman en mogelijkheid van Eric Gerets onderstreepten de veranderde spelopvatting, maar doelman Mi chel Preud'homme zorgde dat zijn ploeg ongeschonden de pauze in kon. In de ijver het kwaad uit de eer ste helft te herstellen vergat PSV meteen na de hervatting het defen sieve werk. Eric Gerets, die voor de pauze de handen al meer dan vol had aan Pol de Mesmaeker, moesl toezien hoe Bruno Versavel op snelheid de achterlijn opzocht. Zijn voorzet kon door John Bos man simpel achter Lodewijks wor den gewerkt. Ontluistering alom in de gelederen van de winnaar van de belangrijkste Europacup. Ge rets en Lodewijks voorkwamen vervolgens nog erger. PSV was ge klopt, omdat het niet bijtijds het voorbeeld van Mechelen volgde. De ploeg van De Mos maakte van de supercup wel een prestigekwes tie en was daarom, een enkele pe riode daargelaten, voortdurend een stap eerder bij de bal. Jan Timman aan zet in zijn tweede matchpartij tegen de Hongaar Lajos Portisch. gaf de Belgische meester Luc Wi- nants zijn commentaar. Afgezien van het feit of dit nu echt waar is, kan elke analyticus dit afdoen met de klassieke opmerking, dat de go den beschikt hebben, dat er tussen opening en eindspel een midden spel zal zijn! 21. Pd2 Pf6, 22. g4 Lc7, 23. Pb3 Dd5, 24. f3. Onmiddellijk 24. c4 wordt met 24...Dg2! beantwoord. Wit moet dan kiezen tussen pion- verlies en dameruil. 24...Lg3. Deze zet ontmoette veel kritiek, maar is vermoedelijk toch niet slecht. Zwart verovert het veld f4.25. Tgl Dd6,26. Pd2 Dc7,27. Pc4 Pd5. PQrtisch besluit zijn loper voor het witte paard te geven en zijn enigszins gedrukte positie door stukkenruil te bevrijden. Na 27...Lf4, 28. Lxf4 Dxf4, 29. Pe5 Pd5 30. Tgel heeft zwart het moeilijker. 28. Pe5 Lxe5 29. dxe5 Db6. Wit zou het dreigende schaak op c3 over het hoofd kunnen zien. Hans Böhm noemde de laatste zet van zwart triviaal en slecht en gaf 29...Pe7 als sterker aan. In dat geval kan wit het met 30. Lf4 proberen. 30. Ld2 Td7, 31. c4 Da6, 32. Tgel Pb6, 33. b3. De zwarte dame en haar rossinant staan een beetje bui tenspel, maar zwart krijgt nu de tijd om beide torens te ruilen. 33...Ted8. 34. Lb4 Txdl+, 35. Txdl Txdl 36. Dxdl Pd7 37. Ld6. Aantrekkelijk leek 37. Dd6 Db6 38. De7, doch met 38...Pxe5 39. Ld6 Dgl+, 40. Kb2 Dd4+ 41. Ka3 Pxc4 kan zwart remise forceren door eeuwig schaak. 37...Da5, 38. De2 b5, 39. cxb5 Dxb5, 40. De3. De laatste zet voor de tijdcontrole. Timman had nog enige minuten over, dus zal hij stel lig de ruil 40. Dxb5 cxb5 hebben overwogen. Wit heeft zeker een groot overwicht aan ruimte, maar is de zwarte vesting ook te nemen? Een pionnendoorbraak op de ko ningsvleugel lijkt onmogelijk en op de damevleugel kan de zwarte koning alles beschermen. Het paard moet veld f8 blijven dekken. 40...Kb7, 41. Df4. Hij verzoent zich met het halve punt. Zwart kan nu eeuwig schaak houden. 41...Dd3 42. Kb2 De2 43. Ka3 Da6+, 44. Kb2 De2+, 45. Ka3 Da6+ REMISE. ARNHEM (ANP) - Pronkend met een futuristisch stadion drong Vi tesse gisteravond op een knollen- veld en in waterkou door tot de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker. Heerenveen werd „met 1-0 verslagen door een doel punt van Hilgers in de 67ste mi nuut. Het gebeurde met een soort voet bal uit de oertijd; trappen en hollen met de hoop op een dot geluk. De kans dat Vitesse zo de bekerfinale en/of de eredivisie zal halen, mag als klein worden ingeschat. Vitesse en Heerenveen hebben overigens mr. Eric Vilé ingescha keld om een schadeclaim in te die nen bij de KNVB. De clubs voel den zich misdeeld, omdat de voet balbond toestemming gaf voor de directe televisie-uitzending van de supercup-wedstrijd KV Mechelen - PSV gisteravond. Vitesse en Heerenveen begroot ten 5.000 toeschouwers, er kwamen er amper 1500 opdagen, hetgeen een forse verliespost voor beide clubs betekende. Pogingen in over leg met de bond tot een oplossing te komen, mislukten. „Jullie kun nen de wedstrijd toch verzetten?", liet competitieleider Jan Huijb- regts weten. Dit werd door Karei Aalbers, de voorzitter van Vitesse bestreden. In tegenstelling tot de Nederland se kampioenschappen bij de mannen was het vrouwentoer nooi afgeroomd door de afwezig heid van de vier beste rijdsters. In enkele kranten stond te lezen dat de KNSB een trainingskamp belangrijker vond dan het Neder lands kampioenschap. Deze con statering wil ik wel van de nodi- ge nuancering voorzien. Het NK- vrouwen was een week voor de WK-vrouwen in het Amerikaan se Lake Placid gepland en zou te vens dienen als selectie voor dit toernooi. Omdat coach Last vreesde dat deelname aan het NK de resultaten op de WK on gunstig zou beïnvloeden heeft hij aan de bel getrokken. Hij heeft Begeleidingscommissie Kern ploegen (BCK) kunnen overtui gen van deze ongelukkige plan- Het probleem zat hem dus niet in de NK één week voor een WK maar in het feit dat tussen hier en Lake Placid een tijdsverschil van zes uur bestaat In het lichaam zit een soort klok welke ons li chaamsritme bepaalt. Bijvoor beeld ons slaapritme. Bij een reis naar het oosten of westen waar bij een tijdsverschil overbrugd moet worden kan de biologische klok enige tijd in de war raken. De reis naar Lake Placid gaat met de tijd mee. Men vertrekt bij voorbeeld om vier uur 's middags en de totale reis duurt ongeveer tien uur. Men komt dan in Lake Placid aan als het in Nederland inmiddels twee uur 's nachts is geworden. In Lake Placid is het echter nog maar acht uur 's avonds. Gewoonlijk val je dan als een blok in slaap, doch het probleem is dat veel mensen de eerste dagen 's ochtends heel vroeg wakker worden en niet meer kunnen slapen. De biolo gische klok denkt dat het al zo'n tien uur in de ochtend is en daar om kunnen we niet meer in slaap komen. Ofschoon ons horloge in Lake Placid nog maar vier uur 's ochtends aanwijst. Het duurt ze ven tot tien dagen voor het ritme zich aangepast heeft. Voor sportmensen leidt het van slag zijn van de biologische klok gemakkelijk tot een verminderd prestatievermogen en het ont staan van blessures en overtrai ning. Het duurt dagen tot enkele weken voor de situatie weer nor maal is. Niet iedereen heeft even veel last van tijdsverschillen, maar voor een WK-ploeg mag je gewoonweg niet het risico nemen. De voorbereiding moet optimaal zijn. Het wel laten deelnemen van de WK-ploeg aan de NK had feitelijk betekend dat de KNSB het vrouwenschaatsen en het vrouwen-WK niet serieus zou hebben genomen. Daarom heeft de BCK alsnog de beslissing ge- nomenj om de WK-ploeg eerder naar de VS te laten vertrekken en niet aan het NK te laten deelne- Omdat dit probleem al ver vraag ik me wel af of men in de originele planning geen reke ning met deze wedstrijden had kunnen houden, zodat de vrou- wenploeg zowel het NK als het WK had kunnen rijden. De Nederlandse kampioene bij de vrouwen werd in de kranten afgeschilderd als een flierefluit- ster. Dit lijkt me lichtelijk over dreven want zonder flinke dosis training sarbeid en discipline word je geen Nederlands kam pioene. Waarschijnlijk heeft Henriette van der Meer op een ontspannen manier getraind en daardoor juist datgene gedaan wat nodig was. Voor elke trainer en atleet is het meest moeilijke punt om aan de ene kant zoveel te trainen dat de beoogde prestaties worden bereikt, maar aan de an dere kant bestaat snel het risico van teveel trainen. Veel sporters zijn te gretig en trainen daar door teveel en rusten te weinig. Ik durf te stellen dat er meer talent verloren gaat door teveel trainen dan door te weinig trainingsij ver. Een trainer moet de sporter trainingsopdrachten geven maar moet er ook voortdurend voor waken dat er niet teveel wordt gedaan. Teveel trainen en te weinig rust zou ook weieens de verkla ring kunnen zijn voor de matige prestaties van de Nederlandse sprinters. Afgelopen weekend lie ten onze sprinters zowel op de 500 als 1000 meter volle punten lig gen ten opzichte van de concur rentie. Sprinten vereist explosi viteit en een optimale coördina tie. Bij teveel training gaat het scherpe er snel af en zijn toptij den niet mogelijk. Hopelijk trekt coach Bleeker op tijd aan de handrem want anders komt het bestaansrecht van de sprintploeg danig op de tocht te staan. HARM KUIPERS 'Mixed Open' in september PSV'er Stan Valckx (rechts) haalt nog net op tijd de bal weg voor de voeten van Mechelen-spits Piet den Boer. Dat gold met name voor John Bos man, die zijn prima optreden met twee treffers bekroonde. „De uit slag was zeker terecht en had nóg veel hoger moeten uitvallen. Wij hebben PSV aangepakt zoals we de laatste twee competitiewedstrij den hebben afgewerkt. De tegen stander meteen overdonderen met een hoog tempo. Dat is ons volledig gelukt. Als je dan zelf nog twee keer kunt scoren en dat tegen een Nederlandse club, heb je alle reden tevreden te zijn". KV Mechelen-coach Aad de Mos liep al helemaal in de wolken. „Dit was voetbal van een andere pla neet. Ik wist dat de ploeg het kon, want we hebben zo al tegen andere tegenstanders gespeeld. Dat sprak echter niet zo aan als vanavond. Met de samenstelling van dit KV Mechelen kun je de moderne uit voering van het voetbal verzorgen. Natuurlijk blijft het risico aanwe zig dat je tegen een dikke neder laag oploopt. PSV heeft dat nu er varen, terwijl het enkele maanden geleden thuis tegen Porto ook vleugels had". Had PSV toen nog vleugels, gis teravond was de ploeg vleugellam. „Hopelijk hebben ze er wat van op gestoken", berustte Hiddink. „Ze hebben in elk geval een hernieuw de kennismaking op Europees ni veau gemaakt en weten bovendien weer hoe het voelt een afstraffing te krijgen. Na de vaderlandse com petitie bleek deze stap hoger toch te groot. Je kon duidelijk zien waar de lekken zaten. We hebben vol gende week wat recht te zetten, want we kunnen onze toeschou wers niet in de kou laten zitten". FRED SOCHACKI maand in Frankrijk. Beste spelers in Oranje waren de beide doelman nen, Hankel en Mastenbroek. Voor het nationale team waren Joop Fie- ge en Van Noesel de trefzekerste spelers met zes doelpunten. De an dere treffers werden gemaakt door Schuurs (4), Robert Fiege (4), Groe ner (3), Wanders (3), Van Olphen en Berendsen. TEL AVIV (ANP) - Het Nederland se mannen handbalteam heeft gis teren in Tel Aviv de eerste van een serie van drie oefenduels tegen Is raël gewonnen. Na een gelijke rust stand, 14-14, zegevierde het Neder landse team uiteindelijk met 28-24. Het nationale team bereidt zich in Israël voor op de strijd om de we reldtitel voor B-landen, eind deze EINDHOVEN (GPD) - Na het KLM Dutch Open en het Volmac Ladies Open heeft Nederland er komend seizoen een derde groot internationaal golftoernooi bijge- kregen: het HCS Mixed Open. Van 20 tot 24 september zullen op de Eindhovensche GolfClub 120 golf- professionals strijden om de prij- zenpot die in totaal één miljoen gulden bedraagt. „Voor dat prijzengeld", aldus Frank van den Wall Bake van het sportmarketingbureau Trefpunt, initiatiefnemer van het toernooi, „moeten we in staat zijn een deel nemersveld van internationale al lure naar Eindhoven te halen". De opzet van de wedstrijd is eenvou dig. Uit de 120 deelnemers worden 60 teams bestaande uit telkens een vrouw en een man geformeerd. De spelsoort, die gehanteerd zal wor den is een zogenaamde Fourball- Betterball. Met andere woorden speelt de lady-pro de bal in de hole met drie slagen en haar partner doet er vier slagen over, telt als teamscore: 3 slagen. Primeur De totale kosten begroot voor deze Nederlandse primeur bedragen twee miljoen gulden. De eerste prijs levert de winnaars 50.000 En gelse Pond op. Per speler betekent dat plm. 80.000 gulden. Voor de tweede plaats wordt een cheque van 34.000 pond uitgereikt en het derde team ontvangt 32.000 pond. „Een winstpremie zoals de vrou wen in hun reguliere Ladies Tour nergens kunnen verdienen", aldus Van den Wall Bake. „Ik ben er dan ook van overtuigd dat de beste speelsters van de wereld in Eind hoven aanwezig zullen zijn". Van hun mannelijke collega's zal in elk geval de Europese en Amerikaanse top-12 ontbreken. Deze spelers werken in de week van de HCS Mixed Open hun tweejaarlijkse DE AKTIEVE SPORT VOOR IEDEREEN ontmoeting om de Ryder Cup (Eu ropa contra Amerika) af in Groot- Brittannië. „Jammer", aldus de woordvoerder van Trefpunt, dat die data samenvallen. In de over volle agenda was geen andere da tum meer in te passen. We wilden met dit nieuwe initiatief ook niet te kort op de twee andere grote Ne derlandse toernooien zitten. Vol gend jaar kennen we dat probleem niet meer, omdat de Ryder Cup eens per twee jaar wordt ver speeld". Desondanks verwacht Van den Wall Bake de Nederlandse golflief- hebbers een lucratief deelnemers veld te kunnen presenteren. „De internationale top bestaat uit 240 professionals die elkaar, qua spel, niet veel ontlopen. Daarnaast is zo'n mixed open voor de meeste spelers een welkome afwisseling in het normale toernooischema. Kop pel daaraan het prijzenbedrag en de mooie golfbaan van Eindhoven dan ben ik ervan overtuigd dat we een startersveld van bijzonder kwaliteit naar Eindhoven kunnen halen. Startgeld wordt er evenwel niet betaald". VOETBAL - RKC heeft woensdag een oefenduel tegen de Rotterdam se amateurs van RFC, 3e klasse, met 4-2 gewonnen. Hoekstra, Van Brunschot, Treffers en Van Hin- tum waren succesvol voor de eredi- visionist. DONDERDAG 19.30-20.00 Did 2: Die Sport-Reportage: verslag van de WK Alpine skiën in Vail (combinatie-afdaling voor dames). 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.10-23.10 SKY: Ski Report: informatie bulletin. 23.15-23.45 Ned 3: Studio Sport: verslag van het WK Alpine skiën in Vail. VRIJDAG 15.15-16.50 BBC 2: Sport on Friday: met WK Alpine skiën in Vail, de Monte Carlo Rally, boksen, rugby en voetbal. 15.55-18.50 Did 1: ARD-Sport extra: met Daviscup Tennis (rechtstreekse reporta ge van het eerste en het tweede enkel spel in de ontmoeting tussen Westduits- land en Indonesië in de Europahalle in Dortmund).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15