Europese Gemeenschap wil haringconsumptie vergroten Wassenaar treedt op tegen hondevuil BOSKOOPSE BONSAI BOOMPJES Katwijks transportbedrijf failliet 'Alphense joden van Alphen aan den Rijn tot Auschwitz' PAGINA 14 REGIO DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 Tien miljoen gulden subsidie voor promotiecampagne KATWIJK - De Europese Gemeenschap wil de komende vijfjaar ruim tien miljoen gulden uittrekken om de haring te promoten. Landen waarop de EG zich met name zal rich ten zijn Frankrijk, Spanje en Italië. Om die uitbreiding ge stalte te kunnen geven zal het vangstquotum voor de hele EG-vloot (nu ruim 500.000 ton) worden vergroot naar 800.000'ton haring of zelfs meer. De Katwijkse reder Luc Ouwe hand, voorzitter van het Nationaal Visbureau, heeft in Brussel reeds de nodige gesprekken gevoerd over de vraag hoe men de EG warm moet krijgen voor haring. Een steekproef in Parijs heeft duidelijk aangetoond dat de Fransen niet vies zijn van een stukje rauwe vis. En dat heeft hem moed gegeven voor de toekomst. door Jan Westerlaken Maar de af te leggen weg om het nieuwe produkt te introduceren, is nog lang. Ondanks het feit dat de proef in de Franse hoofdstad als ge slaagd mag worden beschouwd. Daarom, huldigt Ouwehand het standpunt, is het promoten van ha ring in de EG een goede zaak. Want de concurrentiepositie van de EG- vjssers staat onder spanning. Dat komt in het bijzonder omdat lan den van buiten de gemeenschap de gëldbuidel opentrekken om de vis sers financieel te steunen. Gevolg: zij kunnen daardoor haring tegen sterk verlaagde -prijzen in de EG De Noren, vertelt Ouwehand, hebben een fors deel van de haring vangst in handen. Daarom kan er van deze kant een bedreiging ko men. Angst voor die concurrentie heeft hij overigens niet echt. "We moeten die concurrentie niet uit de weg gaan", voegt hij eraan toe. Muren Ouwehand voelt er bepaald niets voor om om de Europese Gemeen schap een. hoge muur op te trekken waardoor het voor de buitenlan ders moeilijk wordt in de EG vis af te zetten. "We moeten, het gewoon beter doen dan de concurrentie. Dan heb je een voorsprong. Nee, we hebben niets aan hoge invoer rechten, hoewel die neiging er wel inzit. Waar wij het van moeten heb ben is een betere kwaliteit leveren. En dat kunnen we". Over waarom Ouwehand niets voelt voor een 'ho ge muur' om de concurrentie van het lijf te houden, zegt hij: "Met Ja pan strijden we om wat soepeler te zijn voor importeurs. Dan kun je het als EG niet maken om juist ob stakels op te werpen. Gelukkig zijn de mogelijkheden op de Japanse markt de laatste tijd wat ver ruimd". Tussen 1977 en 1982 maakte de haring een moeilijke periode door. Op de Noordzee was het vissen op haring verboden, omdat er nage noeg niets meer zat. Nederland zag, zij het moeizaam, kans de stroom aan maatjesharing op gang te hou den dankzij aanvoer uit het Ska- gerak. Was men daartoe niet in staat geweest, dan was het met de 'Hollandse Nieuwe' gedaan ge weest. De crisis in de Noordzee ontstond omdat er te veel jonge ha ring werd weggevist. Nu is die ha ringstand wel weer rooskleurig. Ouwehand: "Als er met beleid op wordt gejaagd, is de haring goed in staat zich te handhaven en te ver menigvuldigen. We moeten hoe dan ook zuinig zijn op onze Noord zee, omdat het één van de rijkste zeeën aan vis ter wereld is". Te veel De Europese vissers mogen nu rond de 500.000 ton haring vangen. Eigenlijk, zegt Luc' Ouwehand, is dat te veel voor het afzetgebied. Het overschot wordt aan Afrika, Polen en - een beetje - aan Japan verkocht. De EG wil die afzet dus daarom binnen de gemeenschap gaan promoten. Voor Noord-Euro pa denkt men dan aan haring en voor Zuid-Europa aan sardines. Over hoe dat promoten moet ge beuren zegt Ouwehand: "Als het haalbaar is via televisiespotjes. Want dan heb je het grootste be reik. Maar dan moet je wel over de benodigde financiële middelen be schikken. We hebben nog een jaar om daarover na te denken. Op de één of andere manier zullen we tam-tam moeten maken als de Hol landse Nieuwe er weer aankomt. In Nederland kennen we vlaggetjes dag of haringschoonmaakwedstrij- den. We hebben soortgelijke leuke acties ook in België en Duitsland gedaan en dat zijn de belangrijkste markten voor maatjesharing. De continuïteit in deze landen moeten we vasthouden, zeker als je weet dat er in de Bondsrepubliek per hoofd van de bevolking meer ha ring wordt gegeten dan in Neder land. Belangrijk is dat we andere markten moeten zien aan te boren. Kortom, we gaan er alles aan doen om de consumptie van haring wat te vegroten. We zullen dat moeten uitsmeren over een reeks van ja ren. Wat vooral voor de consument belangrijk is om te weten, is, dat we ook buiten de primeurtijd goede kwaliteit haring kunnen leveren. Zodra we daar geld voor kunnen vrijmaken, zullen wij daarop wij zen. Tegenwoordig beschikken we over zulke goede bewaartechnie ken dat de kwaliteit van haring ge waarborgd is". Kwaliteitsmerk Kwaliteit is van belang. Maar de consument wil daarover zekerheid hebben. En die krijgt hij als er een kwaliteitsgarantie is. Fruit kent zo'n garantie, komt er voor de ha ring ook zoiets aan? Ouwehand: "Op dit moment worden er verschillend produkten gemaakt met diverse kwaliteiten. Die kwaliteit hangt helemaal af van het doel waarvoor de haring is be stemd. De Duitsers verwerken de haring nogal eens. Dan heb je een vis nodig die vast is, omdat je een malse niet terugvindt als je haar hebt verwerkt. Daarentegen moet een haring mals zijn als je hem zo wilt eten. Dus zijn er diverse kwali teiten. We praten over een natuur- produkt. Je hebt dan verschillen.. Een garantiemerk ligt dus wat las tig. Ik vergelijk het dikwijls met de diverse prijsklassen van wijnsoor ten. Eveneens een natuurprodukt. Ik verkoop haring aan Duitsland waarvoor de Nederlander met geen stok in de rij te krijgen is". In de loop der jaren mogen de Europese vissers 300.000 ton meer haring naar boven halen. Lopen we dan niet de kans weer in eenzelfde situatie te belanden als in de perio de 1977-1982? Ouwehand denkt van niet. Het is dan wel zaak, benadrukt hij, dat er geen jonge haring uit de kraamka mer van de Noordzee wordt wegge vangen. De Denen hadden daar in het verleden nogal eens een handje van. Ze vingen de jonge haring on der het mom dat het om sprot zou gaan. "Laat je die jonge vis nog ftwee jaar zwemmen, dan heeft die het predikaat maatjesharing be reikt. Moord plegen in de kraamka mer leidde in 1977 tot het sluiten van de Noordzee voor haring vangst". Controle Thans is er zo'n groot het controle apparaat op de been dat dit soort excessen wel achterwege zal blij ven, voorspelt de Katwijkse reder. "Maar", waarschuwt hij nog eens ten overvloede, "dan moeten die Denen wel goed in dei gaten wor den gehouden". Nieuwe afzetgebieden beteke nen tevens nieuwe produkten. Ou wehand: "We hebben in Nederland tot voor kort stukjes haring in pot jes aangeboden. Nu doen we dat in kuipjes. En ik denk dat we de door braak te pakken hebben. Kijk ik naar de feestmaanden dan kan ik niet anders doen dan de conclusie trekken dat er heel goed is ver kocht. Die trend heeft zich even eens in januari voortgezet. Met de ze produkten kunnen we Europa in. Als je dat als nieuw ziet, is dat nieuw. Maar", stelt hij met enige nadruk, "je moet er wel wat voor doen, want het komt niet vanzelf op je af. Zeer binnenkort gaan we met die kuipjes haring de Engelse markt op. Gebleken is dat ze daar in trek zijn". Veel animo voor cursus preventie winkeldiefstallen ALPHEN AAN DEN RIJN - Er bestaat in Alphen veel animo voor de cursus om winkeldiefstallen te voorkomen. Vermoedelijk worden dit jaar vier cursussen gegeven voor steeds dertig deelnemers, al dus voorzitter A. Slot van de On dernemersvereniging Midden- en Kleinbedrijf Alphen (OMKA). Vol gens hem 'blijkt behoefte te zijn' aan een dergelijke cursus. De orga nisatie is in handen van de Neder landse Christelijke Ondernemers vereniging (NCOV) en de OMKA. De eerste cursus is inmiddels al be- gonneri. Elke cursus bestaat uit vier lessen. Inwonertal Alphen nu bijna 60.000 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het inwonertal van Alphen is het afge lopen jaar opnieuw sterk gestegen. De gemeente gaat voorlopig uit van 59.371 inwoners per 1 januari van dit jaar. Begin 1988 bedroeg het aantal inwoners van Alphen nog 58.154. Met het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) wordt binnenkort het definitieve cijfer vastgesteld. BOSKOOP - De ambassadeur van Japan, Tadashi Otaka, heeft gistermorgen de tiende jaarlijkse Europe se Edo bonsai-expositie in Boskoop geopend. Ook de burgemeester van Boskoop, J. Spros, was daarbij aan wezig. Bonsai-boompjes zijn Japanse miniatuurboompjes die in huis met enorm geduld worden opgekweekt. De ambassadeur gaf een rondleiding door het gebouw van Edo-plant aan Den Ham in Boskoop en hield een boek over de miniatuurboompjes ten doop. De tentoonstelling van de Japanse miniatuur-boom pjes duurt een week en is tijdens kantooruren geopend. Ook dit jaar worden weer duizenden bezoekers ver wacht. (foto Ben de Bruyn) WASSENAAR - De Wassenaarse raadscommis sie voor financiën is gisteravond akkoord ge- gaan met een verhoging van de hondenbelas ting met gemiddeld vijftig procent en een pak ket vol mentaliteitsbeïnvloeding, controle en reiniging. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken, die tegelijk ver gaderde, plaatste tijdens een langdurige sessie" een aantal kanttekeningen bij de B en W-nota 'Maatregelen tegen hondevuil'. De overgrote meerderheid van de commissie vindt 50.000 gulden voor een eenmalige voor lichtingscampagne te veel. Het CDA denkt met 30.000 gulden toe te kunnen en de WD wil ge richt voorlichten en denkt de sociale controle te kunnen stimuleren door buurtverenigingen in te schakelen. De PvdA onderstreepte juist het grote belang van een goede voorlichtingscam pagne. Wanneer die niet aanslaat zouden hon- debezitters nergens meer op aan te spreken zijn. De partij voelt wel wat voor een boete-sys teem, maar vindt de 100 gulden van het CDA veel te hoog. Bovendien zou het openbaar mi nisterie wel eens moeilijk kunnen gaan doen, sprak wethouder A. J.F. Cocheret de la Moriniè- re. Vooral het CDA dook gisteravond diep in de materie. Volgens woordvoerder C. Overdevest ergeren veel mensen zich aan hondevuil. Voor rolstoelgangers is het ronduit een plaag, schreef de Wassenaarse Minder Valide vereniging on langs in een prikkelende open brief. Trappehuizen Om het probleem aan te pakken moet de honde- bezitter 100 gulden betalen voor iedere hoop hondevuil die zijn viervoeter op de openbare weg achterlaat. Politieagenten en milieuwach ters mogen nu al optreden, als het aan het CDA ligt krijgt ook de nieuwe parkeerwachter een dergelijke bevoegdheid. De partij vroeg zich af of ook in trappehuizen gn liften van flats verba len uitgedeeld mogen worden. Mensen die pro blemen willen voorkomen moeten een schepje en een zakje hanteren. Omdat veel ouderen hun hond als grootste kameraad beschouwen en als laatste bezuini gen op deze vriend, willen de christen-democra ten ouderen de mogelijkheid bieden een lager tarief aan te vragen. De CDA-fractie besloot met enkele suggesties. De gemeente moet loslopen de honden vangen op plaatsen waar ze niet mo gen dartelen en de eigenaar kan zijn dier alleen terugkrijgen tegen betaling van een hoge boete. En Wassenaar moet zijn trottoirs en winkelstra ten uitroepen tot verboden terrein voor honden. Voor deze laatste suggestie kreeg Overdevest steun van de PvdA-fractie. Viereenveertig werlaiemers onslag aangezegd KATWIJK - Het Katwijkse transportbedrijf Tuinwijk bv, voorheen Mathieu van Zaal, is failliet verklaard. De 44 werk nemers is ontslag aangezegd. Er heeft zich inmiddels een ge gadigde gemeld voor overna me van een aantal vrachtwa gens en enkele personeelsle den. Vorig jaar maart werd het Katwijk se transportbedrijf Mathieü van Zaal overgenomen door Tuinwijk bv, dat eigendom was van het transportbedrijf Fransen uit Poeldijk. Van Zaal was in financië le moeilijkheden gekomen als ge volg van slecht management en de vele investeringen die het bedrijf in de voorgaande jaren had gedaan. De toenmalige curator E.J.C. van Hartinsveldt stelde indertijd ech ter. vast dat Van Zaal in principe een gezond bedrijf was met goede overlevingskansen. Bij de overna me presenteerde Fransen plannen om het personeelsbestand en wa genpark van het transportbedrijf uit te breiden. Volgens curator E.N. Muller is de aanleiding voor het faillisement van Tuinwijk het feit dat de finan ciers van het transportbedrijf de geldkraan dichtgedraaid hebben. "Op z'n plat Hollands gezegd ben je dan uitgeluid", aldus Muller. "Tuinwijk bv was een bedrijf met een vrij ruime financieringsbe hoefte. Maar het transportbedrijf heeft nooit echt voldoende finan ciële armslag gehad, mede omdat de vorderingen die Tuinwijk van Van Zaal had overgenomen slechts met mondjesmaat binnenkwa- Als achterliggende oorzaak voor het faillisement noemt Muller de manier van werken die het bedrijf uit het oogpunt van concurrentie had opgelegd. "Tuinwijk leverde alle pakketten zelf af door het hele land zonder te verladen, zoals ge bruikelijk is in deze sector. Daar door reden de chauffeurs vaak met half-lege auto's en dat is duur". Een ander struikelblok bij de bedrijfs voering noemt Muller de 24 uurs die Tuinwijk de klanten kring bood. Het vervoersbedrijf ga randeerde dat bestellingen binnen 24 uur werden afgeleverd, terwijl andere bedrijven daarvoor drie tot vier dagen vragen. Goodwill De 44 personeelsleden van het transportbedrijf Tuinwijk bv is in middels ontslag aangezegd. Vol gens curator Muller heeft zich een gegadigde aangediend om een deel van de vrachtwagens en de goodwill van het bedrijf over te nemen. "De huidige gegadigde heeft al drie chauffeurs van Tuin wijk in dienst genomen. Ik ver wacht dat er in totaal 10 tot 15 chauffeurs worden overgenomen en enkele leden van het admini stratief personeel. Maar dat is af hankelijk van het aantal klanten dat deze gegadigde van Tuinwijk kan overnemen", aldus de curator. ALPHEN AAN DEN RIJN - De tentoonstelling 'Alphense joden van Al phen aan den Rijn tot Auschwitz' wordt morgenmiddag om 14.00 uur ge opend door burgemeester M. Paats. De expositie wordt in de openbare bi bliotheek aan de Thorbeckestraat gehouden en de Alphense bevolking wordt dan in de gelegenheid gesteld om certificaten te kopen voor een joods monument. Voor dit kunstwerk, dat belangeloos wordt gemaakt door de Amsterdamse kunstenaar D. Elffers; is 60.000 gulden nodig. De expositie en de uitgifte van de certificaten yoor het joodse monu ment zijn een initiatief van de Stichting Herdenking Joodse Vervolgings slachtoffers Alphen aan den Rijn '40-'45. Voorzitter S. Speyer benadrukte het belang van de tentoonstelling. "De expositie over de geschiedenis van de Alphense joden geeft veel informatie over het joods verleden in Al phen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn vele Alphenaren naar vernie tigingskampen getransporteerd en nooit teruggekeerd. Dat gebeurde trouwens vanaf het punt waar nu het monument moet komen. Dat monu ment moet centraal komen te staan in de harten van de Alphenaren". De tentoonstelling duurt tot en met 25 februari en is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Iedereen die minimaal 2,50 betaalt, krijgt een certificaat en draagt bij aan het joods monument. Het is ook mo gelijk geld te storten op bankrekeningnummer 49.65.89.806 (Amrobank), ten name van J. Westmaas, penningmeester van de stichting. Behalve meao ook mmo Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Behalve een meao wordt aan de Alphense mdgo-school Castel- lum naar verwachting binnen enkele jaren ook middelbaar middenstandsonderwijs (mmo) verbonden. Deze onderwijs vorm is vooral op de detailhan del gericht. Onderzoek heeft aangetoond dat in Alphen en omgeving het vereiste mini mum-aantal van zeshonderd leerlingen kan worden be haald. Voor het middenstands- onderwijs moeten middelbare scholieren nu nog naar Gouda of Leiden. Het middenstandsonderwijs vormt feitelijk een logische combinatie met het econo misch en administratief onder wijs. DONDERDAG 2 FEBRUARI Alphen open les Christelijke Scholen gemeenschap Bospark, Prinses n 19.00 en 21.00 uur in Het Gul den Vlies, BreeStraat, tel: 254547. spreekuur hulp- en informatie- diénst Socialistische Partij, van 19.00 tot 21.00 uur, Groenesteeg 33. voorlichtingavond over medicij nen bij cara door een farmacoloog en en longarts, aanvang 20.00 uur in SG Bonaventura, Mariënpoel- straat. voorstelling: 'Wortel Bach Live' met Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. muziektheater door Het Ge beuren met 'Lof der zinnen', aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea- ter, Cleverlngaplaats. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, club gebouw, Beukenschans. fic', van Rodgers Hammerstein, door The British School in the Netherlands, aanvang 19.30 uur, Jan van Hooflaan 3. VRIJDAG 3 FEBRUARI Alphen film: 'A world apart' in Parkfilm huis, park Rijnstroom, 20.30 uur. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. Leiden ruilbeurs Ruilclub Koningskerk, van allerhande spullen, van 19.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. voorstelling: 'Wortel Bach Live' van Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstellingen: 'Underdog' en •Manipulator' door Stuffed Puppet Theatre, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleverlngaplaats. concert in de Gitaarserie met Guy van Duijnen, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. première van het stuk: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Theatergroep Imperi- Glagolitische (Slavische) Mis door het VU-Orkest en het koor Krashna Musica uit Delft, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Voorschoten uitvoering musical 'South Paci fic' van Rodgers Hammerstein, Jan van Hooflaan 3. ZATERDAG 4 FEBRUARI Alphen Zegerplasloop, afstanden tus sen 3 en 21 km, start 14.30 uur bij sportpark De Bijlen. cabaretprogramma 'Sint Vitus dans' door Pappenheim, aanvang 20.15 uur in gebouw Nabij, Laura- P'ein. kindercarnaval speeltuin Vreugde-Oord, Vorsselenburg- straat, om 14,11 uur. kindercarnaval met playback- show bij Elckerlyc, Havixhorst, om 14.00 uur. optreden formatie Homesick in Het Kasteel, Concertweg, vang 21.00 uur. bodybuilding-verkiezing Mister Midden Holland bij Alpha Gym, Hooftstraat, 18.30 tot 22.30 uur. Hazerswoudo kindercarnaval, aanvang 14.00 uur, gekostimeerd carnavalsbal, aanvang 21,00 uur in Het Anker. optreden Kaz Lux Friends in jongerencentrum Stek, Dorps straat, aanvang 21.00 uur. 17.00 uur; poppenbeurs, van 10.30 tot 16.30 uur in de Groen- oordhallen. rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. voorstelling: 'Wortel Bach Live' met Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstellingen: 'Underdog' en 'Manipulator' door Stuffed Puppet Theatre, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. voorstelling: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Toneelgroep Imperium, 20.30 uur in het Micro-theater, Oude Vest. Luc Ouwehand: 'Niet moorden in kraamkamer'. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14