'Het is met De Droomfabriek sneller gegaan dan verwacht' Voorkom onverwachte nota's bij verlaten van huurwoning DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 LEIDEN INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 Alex Milberg en Anjori Frigge van De Droomfabriek: "In Leiden moeten Initiatiefnemers overwegen uitbreiding LEIDEN "Het moet zo zijn dat de mensen niet meer naar Amsterdam, Rotterdam of Den Haag hoeven om de laatste ont wikkelingen te volgen", zo ver woordde Alex Milberg vorig jaar zijn grootste uitdaging. De artistiek leider van Art Center De Droomfabriek een jaar later om de stand van zaken ge vraagd, deelt hij met zichtbaar genoegen mee dat hij en zijn 'mede-dromers' wat dat betreft vooralsnog geen illusies heb ben nagejaagd. De Fabriek, operationeel in een oude laken fabriek aan de Oude Singel, draait op volle toeren. "Het is veel sneller gegaan dan we ver wachtten. Wat hier na ander half jaar allemaal tot stand is gekomen, dachten we pas over nog eens anderhalf jaar te heb ben bereikt". door Simone van Oriel Milberg, van oorsprong regisseur, nam twee jaar geleden met Uuk Vorste veld en Chris Hensing het initiatief voor een 'uniek' centrum waarin alle mogelijke vormen van toneel, dans, kunst, muziek en oos terse meditatiekunsten moesten worden verenigd. Niet alleen uniek door de veelzijdigheid van het ge- bodene, maar ook door alle (al dan niet door de Fabriek zelf georgani seerde) cursussen, bijeenkomsten, workshops en optredens letterlijk onder één dak te houden. In de zalen en ruimtes van het vier etages tellende voormalig fa briekspand spelen zich sinds sep tember 1987 zaken af variërend van het bekende toneel, grime, zang, jazzballet, muziek, tekenen, clow nerie en boetseren, tot minder voor de hand liggende cursussen als ok- ido yoga, ikebana, indonesisch, werken met je dromen, buikdan sen en polariteits-massage. Twee muziek-oefenruimtes, compleet met basis-apparatuur, en een ver gaderzaal zijn voor weinig|geld te huur en bands kunnen via het be middelingsbureau van de Droom fabriek aan optredens worden ge holpen. "Het eerste jaar is heel moeilijk geweest", blikt Milberg terug. "We wilden en willen vernieuwend zijn en hebben veel risico genomen. Het Leidse publiek is bijvoorbeeld ook het Amsterdamse niet; is er in Amsterdam iets nieuws, dan gaat men er gelijk op af. In Leiden moe ten ze eerst precies weten wat iets is voor ze erop stappen". "Er werd ook gezegd: Droomfa briek? Dat kan niet, zeker giet in Leiden. Kunst trekt hier überhaupt niet zoveel mensen". Anderhalf jaar, een ingrijpende verbouwing en vele werkdagen van zestien uur later, verklaart Milberg evenwel dat "wij niet meer uit Leiden zijn weg te denken. Volgende week krijgen we hier voor het eerst de ge meente, waarmee we in het begin moeilijk contact hadden, op be zoek. Toch wel een teken dat we echt deel van Leiden uitmaken". Milberg heeft overigens ook wel een goed woord voor de Leide- naars over: "Toen we hier bezig wa ren met verbouwen, merkten we PvdA De PvdA-Leiden houdt donderdag avond 2 februari een voor iedereen toe gankelijk spreekuur, waarop iedereen vragen kan stellen aan of van gedachten kan wisselen met een raadslid en een afdelingsbestuurder. Tussen zeven en negen uur 's avonds zitten zij klaar in het Gulden Vlies, Breestraat 125. Telefone ren kan tijdens die uren ook op nummer 254547. dat veel mensen die hier toevallig binnenvielen, onmiddellijk bereid waren óm te helpen. Dat zal je dus in Amsterdam niet gebeuren". Groeien Vorig jaar wisten 600 cursisten, die afkwamen op zo'n 45 cursussen, de weg naar de Droomfabriek te vin den en dat aantal is groeiende. The ma-avonden, de zaterdagse avon den met exotische (Afrikaanse, Zuidamerikaanse en Indische) li- ve-muziek en het 'artistencafé op de begane grond' worden eveneens driftig bezocht. "De meeste bezoekers en cursis ten komen uit deze regio. In onze opzet dat ze hier moeten krijgen waarvoor ze vroeger naar Amster dam of Rotterdam moesten, zijn we denk ik bezig te slagen. Voor goede toneellessen hoeven ze niet meer naar Amsterdam en dat geldt voor meer dingen", aldus Milberg. Anjori Frigge, die het regelen van de cursussen van Milberg heeft overgenomen, meent dat het wel slagen zeker ook ook op het conto van het docentenkorps kan wor den bijgeschreven. "De docenten die we hier naar toe halen, zijn stuk voor stuk mensen met een goede, relevante opleiding". Van tien uur 's morgens tot elf uur 's avonds is de fabriek in pro- duktie. "Dat moet ook wel", meent Milberg. "Het kan alleen maar draaien als het hier constant vol is. We proberen het maximale uit het pand te halen. Nee, niemand wordt hier rijk maar dat is ook onze opzet niet. We willen onafhankelijk blij ven, groeien, steeds vernieuwend proberen te zijn, doen wat we leuk vinden. We bieden ruimte aan ie dereen met goede ideeën". Droomproducties In de Droomfabriek zetelt ook de de stichting Droomproducties, een produktiemaatschappij voor zowel amateuristische als professionele films, musicals, toneelvoorstellin gen. Milberg, van huis uit filmre gisseur, heeft de nodige plannen voor produkties, zoals een kinder theater dat tien optredens moét gaan verzorgen ("een prestigepro ject"), de musical 'De taaitaaipop' naar de Engelse auteur David Woods die op 7 juni in de Schouw burg in première gaat, en twee speelfilms. Met de ene, 'M'butu's laatste reis', zet Milberg zijn eerste kome die neer. Het idee ervoor deed hij op naar aanleiding van een krante- bericht over een Afrikaan die in Nederland de as van een hier over leden en gecremeerd familielid kwam halen om mee naar zijn ge boorteland te nemen en vervolgens van die as werd bestolen. De twee de film, 'De drie meter-vrouw', wil Milberg voor een goed deel in Lei den opnemen. "Het verhaal draait rond een autoritaire, calvinisti sche, schizofrene man en wordt verteld door de ogen van die man, dus niet vanuit 'de' werkelijkheid. Hij acht zich gebonden aan regels, ook als die door anderen worden opgelegd, maar komt daarmee in conflict". Studio Gevraagd naar de toekomstplan nen van de Droomfabriek knikt Milberg met zijn hoofd naar 'hier naast'. Het buur-pand staat leeg en het team achter de fabriek zou graag aan uitbreiding doen. "Het zou mooi zijn als we daar een low budget-filmstudio, met een eigen belichtings- en geluidsman, zou den kunnen beginnen. Een studio huren kost vier- tot zesduizend gul den per dag, dit zou voor vier- tot zeshónderd gulden moeten kun nen. De winst voor ons is dan dat zo'n filmploeg bij ons is en het no dige verteert". Ook meer oefen ruimtes voor bands behoren vol gens Milberg met uitbreiding tot de mogelijkheden. "Er zijn geloof ik 850 bands in deze regio en de be hoefte aan ruimte is enorm groot". LEIDEN - Verhuizen brengt de no dige kosten met zich mee. Het is dan extra onaangenaam, als ook nog eens in de dure tijd na de ver huizing, een brief van de vorige verhuurder de brievenbus inglijdt met een rekening voor aan de vori ge woning verrichte werkzaamhe den. Een en ander gebaseerd op de stelling, dat de huurder de woning moet opleveren in de toestand waarin deze is aanvaard. Niet her stelde gebreken geconstateerd aan het verhuurde na de oplevering, worden op deze grond verhaald op de vertrokken huurder. Dit overkwam mevrouw Ten Ha ve. Zij ontving een maand na haar verhuizing een brief, waarin van haar een bedrag van bijna 3000 gul den werd gevorderd. Deze vorde ring had onder meer betrekking op de verwijdering van een ligbad, en het terugplaatsen van waterleidin gen en een wastafel in de badka mer. Het ligbad was in de woning op deskundige wijze geplaatst door de huurder van wie mevrouw ten Have de woning had overgenomen. Zij was tevreden geweest met het bad en de overige door haar voor ganger aangebrachte wijzigingen, en had nooit gedacht dat dit haar zoveel geld zou kunnen gaan kos ten. Haar woning zag er immers heel netjes en goed onderhouden uit. Volgens haar kennissen leek het wel een 'paleisje'. Kan de verhuurder dit nu zo maar doen? Goede staat De meeste huurders letten er niet op hoe hun nieuwe woning eruit ziet, omdat ze blij zijn dat ze vaak na maanden wachten eindelijk on derdak hebben gevonden. De problemen ontstaan dan bij het einde van de huurovereen komst, als de verhuurder hen aan sprakelijk stelt voor gebreken aan de woning. Gebreken die er well- licht al waren toen zij in de woning kwamen wonen. Het is op het mo ment van vertrek, vaak jaren later, heel moeilijk om dat te bewijzen. De verhuurder zal zich immers op het standpunt stellen, dat hij geen woning met gebreken heeft gele verd. En als dat al wel zo geweest zou zijn dan had de huurder maar eerder moeten reageren. Men moet zich dus al bij het be gin van de huurovereenkomst rea liseren dat men de woning ooit weer eens zal verlaten. Om op dat tijdstip problemen te voorkomen is het aan te bevelen, de woning gron dig te inspecteren op gebreken en dit schriftelijk aan de verhuurder te melden. Wel een kopie bewaren! Het is nog beter bij het betrek ken van een huurwoning samen met de verhuurder een beschrij ving van de woning op te maken. Dat wil zeggen een overzicht van de (onderhouds)toestand waarin de woning verkeert. Het is verstan dig dit te doen, omdat deze be schrijving kan dienen als bewijs over de toestand van de woning als deze weer wordt verlaten. Is er een beschrijving van de woning ge maakt dan, moet de woning bij de beëindiging van de huurovereen komst opgeleverd worden in de staat zoals uit de beschrijving blijkt. In veel gevallen wordt er geen beschrijving gemaakt en beschikt de huurder ook niet over een eigen rapportje over de staat van onder houd. Als er geen beschrijving is ge maakt, wordt men geacht de wo ning in goede staat te hebben aan vaard. Meestal staat er ook een der gelijke bepaling in het huurkon- trakt. Er moet dan bij de beëindi ging van de huurovereenkomst in goede staat worden opgeleverd. Dit betekent niet in de originele of oude staat, maar de woning mag in ieder geval niet in een slechtere staat verkeren. Inspectie De meeste verhuurders zullen de woning Oaten) inspecteren, zodra zij een opzegging van de huurover eenkomst hebben ontvangen. Er wordt dan een rapport opgemaakt, waarin duidelijk staat vermeld wel ke reparaties voor rekening van de huurder komen, en welke voor re kening van de verhuurder. Als u het niet eens bent met de u opge legde verplichtingen moet u het rapport niet ondertekenen. We ho ren maar al te vaak dat tegen men sen gezegd wordt 'teken nu maar want dat maakt verder toch niets uit'. Uit angst, dat men anders zijn nieuwe woning niet kan betrek ken, wordt er dan maar getekend. De verhuurder beroept zich later op instemming met het in het in spectierapport gestelde. Het is verstandig om al in dit sta dium juridisch advies in te winnen omtrent de vraag of een bepaalde reparatie terecht voor rekening van de huurder wordt gebracht. Dus: het rappoft niet tekenen als men het er niet mee eens is, maar eerst raad vragen. Rechten en plichten De huurder moet tijdens zijn huur- periode aan zijn onderhouds- en re paratieverplichtingen voldoen. Dat wil zeggen dat hij het kleine onderhoud binnenshuis moet ver richten. Dit betekent onder meer reparaties aan het hang- en sluit werk en het schilderwerk binnen. Vaak is er een bepaling in het huur contract opgenomen over het 'huurdersonderhoud'. Ook schade door de huurder of zijn gezinsleden aan het gehuurde toegebracht moet door de huurder worden her steld. Bij beëindiging van de huurover eenkomst mag hij geen veranderin gen of toevoegingen in het gehuur de achterlaten die nadelig zyn voor de verhuurder. Als de huurder aan deze verplichtingen heeft voldaan en hij levert de woning op dan zul len er geen kosten meer voor zyn rekening gebracht kunnen wor den. Hij heeft het gehuurde dan im mers in dezelfde staat (van onder houd) teruggegeven als waarin hij het aan het begin van de huur heeft verkregen en hij heeft de verhuur der geen schade berokkend. Als men tijdens de huurperiode ingrijpende veranderingen in het gehuurde wil aanbrengen is het verstandig tevoren overleg te ple gen met de huisbaas. Als deze zijn instemming geeft kan hij daar later niet op terugkomen. Herstelkosten De verhuurder kan de huurder bij het einde van de huurovereen komst aansprakelijk stellen voor alle achterstallige huurdersonder houd, voor alle vanwege de huur der aangebrachte schade en voor verwijdering van veranderingen door de huurder aangebracht (mits geen objectieve verbetering). Alleen die gebreken die de huur der bekend waren komen in begin sel voor herstel door hem of een te betalen bedrag aan schadevergoe ding in aanmerking. Dat wil dus zeggen de gebreken die vermeld worden in het inspectierapport, of die op een andere wijze aan de huurder voldoende duidelijk zijn gemaakt. Als de huurder niet in de gele genheid wordt gesteld zelf te her stellen, en het hetstel wel voor zijn rekening had moeten komen, dan zal hij het arbeidsloon over het al gemeen niet behoeven te betalen. Wel zal hij de materiaalkosten moe ten vergoeden. Het is een door de rechter uitge maakte zaak, dat de huurder eerst zelf in de gelegenheid moet wor den gesteld de voor zijn rekening komende gebreken te herstellen. Hij kan dat immers vaak veel voor deliger doen dan wanneer dit moet gebeuren door een daarvoor inge schakeld bedrijf. Ook moet er rekening worden gehouden met het voordeel voor de verhuurder. Als een huurder al ja ren in een huis woont zijn immers bepaalde onderdelenvan die wo ning geheel of nagenoeg geheel af geschreven, zodat geen vergoeding geëist mag worden van de nieuw- waarde. De waardevermindering ten gevolge van veroudering of normale slijtage komt voor reke ning en risico van de verhuurder. Verder moet alleen de schade die de verhuurder werkelijk lijdt ver goed worden. Als sprake is van ob- jektieve verbeteringen, of het over schilderen in een andere kleur, is geen sprake van schade die door de huurder vergoed moet worden. Het is moeilijk om richtlijnen te geven voor de beantwoording van de vraag wanneer sprake is van ob jectieve verbeteringen. Dit moet van geval tot geval bekeken wor den. Zo is het nog maar de vraag of het bad van mevrouw Ten Have een objectieve verbetering is. Dit wordt wel door mevrouw Ten Have gesteld. Het bad is immers op des kundige wijze aangelegd en de waarde van dé woning wordt daar door verhoogd. De verhuurder be twist dit echter. Uiteindelijk zal de rechter daarover een uitspraak moeten doen als partijen elkaar niet in een schikking kunnen vin den. Het is raadzaam om in ieder ge val reeds in een vroeg stadium juri disch advies in te winnen. Prijs voor IBB Kondor LEIDEN - Bouwbedrijf IBB Kon- dor Amsterdam heeft de Nationale Renovatieprys 1989 in de categorie woningbouwrenovatie gekregen. Het bedrijf kreeg de prijs voor een project van 407 woningen in Beton dorp in Amsterdam, dat IBB Kon- dor naar een ontwerp van architect Dick Peek en in opdracht van Ge meentelijk Woningbedrijf Amstel renoveerde. De uitreiking van de prijs, waar voor vijf projecten kandidaat wa ren, had plaats tijdens het symposi um 'Renoveren in de jaren '90' op de Bouwbeurs. Lezing Patiënten vertrouwenspersoon van psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest, Mar jolein Tuyt, houdt vavanvond een lezing. Zij zal spreken over haar werkzaamhe den en over de rechtspositie van de pa tiënten in psychiatrische ziekenhuizen De lezing heeft plaats in het Inloophuis aan de Rapenburg 48 in Leiden. De aan vang is 20.00 uur. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Racestraat Is de verkeerscirculatie de ge meente soms in de bol geslagen? Wordt de cityring een racecir cuit? Of is de regionale omroep nu ook al met de verborgen ca mera in de weer om Leidenaars op het verkeerde been te zetten? Hoe dan ook: wij kunnen geen touw meer vastknopen aan de verkeerssituatie in de Breestraat. Enkele maanden geleden werd de gang van zaken drastisch ge wijzigd en mochten stadsbussen alleen nog met een snelheid van 15 kilometer per uur (dat is stap voets) door de Breestraat rijden. Sinds een paar dagen maant hèt gemeentebestuur de verkeers deelnemers, in koeiecijfers, dat 50 kilometer de uiterste limiet is. Aangenomen dat dit niet voor voetgangers bedoeld is, laat de nieuwe bebording niets aan dui delijkheid te wensen over: er moet harder gereden wórden in de Breestraat. Begrijpt u er nog wat van? Hoor eens hier, dat het gemeen tebestuur de ongeduldige bus chauffeur tegemoet wil komen, daar kunnen wij inkomen. Maar om de snelheidslimiet nu meteen op te trekken naar 50 kilometer vinden wij overdreven. U mag wel oppassen als u straks onver hoeds een noodlijdend waren huis komt uitgelopen want voor u het weet wordt u op de semi- promenade van uw sokken gere den en 50 meter meegesleept. Het toeval wil dat u dan wel voor de entree van het stadhuis staat. Kunt u meteen eens binnenlo pen om te vragen hoe het nu ei genlijk zit. Het spoor volledig bijster, heb ben wij de afdeling verkeer van de gemeente maar vast om op heldering gevraagd. De heer M. Kuzee, plaatsvervangend hoofd van die afdeling, staat ons te woord. Hij is de Breestraatdes- kundige, vertelt de afdelingsse cretaresse. Met andere woorden: als er iemand is die er nog iets van begrijpt, dan is hij het.' Het is niet wat wij denken, ver telt Kuzee ons. De 50 kilomete raanduiding in de Breestraat ziet er wel uit als een regulier ver keersbord, maar is het niet. De Breestraat wordt dus geen race- straat. Het bewuste verkeers bord staat afgebeeld op affiches in het kader van een verkeersvei- ligheidsactie (Nou moe...). De boodschap die de affiches willen uitdragen is dat 50 kilometer bin nen de bebouwde kom een uiter ste limiet is, eigenlijk te hard voor een noodstop. Akkoord, van ons mog^n ze de Willem de Zwijgerlaan er mee volplakken. Maar is het nu wel zo verstandig om juist deze affiches in de Breestraat te hangen? Het is immers al een hele puzzel om wegwijs te worden uit de steeds veranderende verkeerssituatie rond de winkelstraat. Kuzee kan zich die verwarring voorstellen. "Misschien is het inderdaad wat ongelukkig gekozen", geeft hij toe. Een half uurtje later belt de topambtenaar ons terug. Er is nog eens over nagedacht. En men is er bij de gemeente nu ook van overtuigd dat de affiches verwarring stichten. Daarom is besloten ze weg te halen. Wel licht vandaag nog. Of anders morgen. Eén ding moet gezegd: de gemeente kan best alert rea geren. Tussen twee haakjes: de ver- keersveiligheidsactie, die de ge meente op touw heeft gezet sa men met de voetgangersvereni ging, is natuurlijk prima. Vijftig is veel te hard. Boos (3) De Leidse Herenstraat is ook niet meer wat het geweest is. In vroeger jaren was het een rusti ge, gerenommeerde winkelstraat met onder meer de manufactu renzaak van Nieuwenhuis, de deftige zelfbedieningswinkel van De Gruyter (snoepje van de week), drogisterij Van Vliet (een dubbeltje poeder voor 't kindje d'r kontje) en Jamin waar aller aardigste winkelmeisjes snoep jes en koekjes verkochten (die pak je uit en pik je in). Tja, er is heel wat veranderd. De bitterkoekjes en chocoladef- likken zijn niet meer. In het pand van Jamin ligt nu heel ander snoepgoed. Bemin in plaats van Jamin, luidt nu het credo. Toch zou de Herenstraat nog steeds een heel aardige (winkel straat zijn als de gemeente er niet zo'n janboel van had ge maakt, meent buurtbewoner de heer P.H.J. Hakkaart. Als eerste winkelstraat in Leiden werd de Een 50-kilometerbord (links) i gen i de Breestraat. Is de verkeerscirculatie de gemeente s Herenstraat in 1982 namelijk op gesierd met een spiksplinter nieuw verkeersbord dat onthul de dat de Herenstraat niet langer een gèwone straat maar een win- kelerf is. Op het bord staat een vrouwtje met boodschappentas sen (mannen winkelen per slot van rekening niet) om aan te ge ven dat voetgangers en automo bilisten gelijk aan elkaar ziin. Sindsdien heeft de auto het pleit in de Herenstraat definitief gewonnen. Verkeersbelemme- rende palen en betonstroken (hu nebedden, zeggen de bewoners) die kris-kras door de straat staan, dienen de verkeersveiligheid niet echt. De bewoners en winke lend publiek worden dagelijks geconfronteerd met wild-west- taferelen. Het autoverkeer wordt namelijk gedwongen slingerend door de Herenstraat te gaan. Fietsers worden aan de kant ge drukt en schieten tussen de paal tjes door (stoepen zyn er niet meer) om vervolgens de voetgan gers weg te drukken. "Het is le vensgevaarlijk", aldus Heren straatbewoner Hakkaart. Hij heeft zich al vaak boos ge maakt over de situatie en even zovele keren geklaagd bij de ge meente. "Helpen doet dat niet. De gemeente heeft wel kleine veranderingen aangebracht om het sluipverkeer te weren. Maar de Herenstraat is en blijft een doorgaande straat. En al het au toverkeer dat omrijdt is per slot van rekening ook niet goed voor het milieu. De buurt heeft gepleit voor eenrichtingsverkeer. Maar het liefst zou ik zien dat de He renstraat weer een normale straat wordt met gewone stoepen voor voetgangers en zonder aller lei obstakels". "De gemeente is nog niet zover dat men zegt dat het winkelerf is mislukt", aldus verkeersambte- naar Haagsman. "Wel wordt de Herenstraat, op verzoek van de gemeenteraad, in de loop van dit jaar onder de loupe genomen. Verwacht wordt dat er daarna aanpassingen zullen plaatsvin den. De bedoelingen waren goed", aldus Haagsman. "Maar uiteindelijk is niemand echt ge lukkig met de huidige situatie".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13