071-161488 071-143480 01720-73933 Bouw nieuwe loods valt slecht bij omwonènden Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Bestuur Zoeterwoudse Klaverhal wil af van disco-avonden Utopia 'Zilveren pluim of trofee voor bijdrage emancipatie' Inbraken Geringe belangstelling voor Kunstuitleen in Voorschoten Wassenaarse lindeboom moet wijken voor verkeer Zoeterwoudenaren vrezen voor ernstige overlast Rijverbod Alarmeringssysteem ouderen Leiderdorp wordt uitgebreid Peuterspeelzaal bij Voorschotenaren in trek REDAkTIE ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD PAGINA 12 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 ZOETERWOUDE - De disco- avonden van Utopia in de Klaver- hal in Zoeterwoude staan op de tocht. Als het aan het bestuur van de Klaverhal ligt, zal onmiddellijk tot sluiting worden overgegaan. Een schriftelijk verzoek daartoe is inmiddels gericht aan burgemees ter en wethouders. Aanleiding zijn, wat in de brief wordt genoemd, 'ernstige ongere- geldhedA' op vrijdagavond 20 ja nuari. Twaalf Leidenaars waren na een heftige woordenwisseling bij Don Bosco, naar de Klaverhal, waar Utopia in het gedeelte 'Wes tender' onderdak vindt, getrokken. Gewaarschuwde medewerkers van Utopia hadden de toegang tot de Westender afgesloten. De Leide naars probeerden vervolgens via de hoofdingang binnen te komen. Het werd op dat moment raadzaam geacht om de ontmoetingsruimte en kleedkamers af te sluiten, waar door sporters enige tijd opgesloten zaten. Toen iemand met een herders hond verscheen vertrokken de Lei denaars. Volgens de brief is het toch tot een handgemeen geko men, gezien de bloedspatten die werden aangetroffen in de toe gangshal en het toilet. Er is een ruit beschadigd en er zijn platen met verf bespoten. Hiervan is aangifte gedaan bij de politie. Schuld Volgens het stichtingsbestuur treft Utopia niet direct schuld, maar wel indirect. "Want als er geen disco was geweest, was er ook geen her rie ontstaan". De Klaverhal vreest door een dergelijk incident een leegloop van de sportverenigingen en het vertrek van goed personeel. De beheerder van de Klaverhal, W. van Leeuwen, vond het die avond een 'listige situatie'. Hij vindt bovendien dat de disco avond op vrijdag veel geluidover- last bezorgt. De tafeltennisvereni ging kan daardoor haar wedstrij den niet meer houden. Ook staan er wel eens groepjes jongelui voor de hoofdingang waardoor de door tocht voor de sporters wordt be moeilijkt. Het meest storende vindt Van Leeuwen dat, nadat er zo'n vier we ken geen echte overlast is geweest, er plotseling weer zoveel lawaai wordt geproduceerd, dat de toog bij de bar staat te trillen. "Degene die na de sport nog even wat wil drinken in de kantine, wordt ge dwongen mee te luisteren naar de disco". Om van de geluidhinder af te ko men, moet er veel meer worden ge ïsoleerd. Dat vergt een investering van 150.000 gulden. "Wie zal dat be talen", vraagt de beheerder zich af. Naar zijn mening zijn activiteiten als sport en disco onverenigbaar in één gebouw. "Het zijn verschillen de soorfen mensen die voor ver schillende doeleinden komen", al dus Van Leeuwen. Bedoelingen Robert Blom, vice-voorzitter van Utopia, zegt dat er op de bewuste vrijdagavond eigenlijk heel weinig aan de hand is geweest. Er zijn vol gens hem zo'n acht Leidse jonge ren naar de Westender gekomen, nadat zij tevergeefs hadden ge tracht bij Don Bosco herrie te schoppen. "Er is toen wat gezegd, geduwd en getrokken, maar toen de man met de hond verscheen, was alles vlot afgelopen. Toen de politie kwam, was alles weer rus tig". Blom vindt het jammer dat dit incident juist nu heeft plaatsgehad. Na een inzinking groeite Utopia weer flink. Waarschijnlijk is dat mede te danken aan de wat strak kere organisatie. Het toezicht is verbeterd en alle leden hebben een pasje. "De jongeren kunnen hier door weer zonder angst naar de Westender. In de weekeinden hou den wij, ongesubsidieerd, veel jeugd van de straat", stelt Blom vast. De Zoeterwoudenaar vindt dat de gebeurtenissen op 20 januari door het stichtingsbestuur schro melijk worden overdreven. "Ieder een die iets organiseert met vrije toegang loopt de kans dat er men sen komen met slechte bedoelin gen", zegt Blom. De opstelling van het stichtings bestuur van de Klaverhal vindt Blom niet altijd even positief. Het steekt hem dat de vereniging aan het stichtingsbestuur 900 gulden moet betalen voor het opzetten van een feesttent op het voorplein op 15 april. De blijdschap dat 'Normaal' kon worden gecontracteerd, wordt overschaduwd door deze eis voor gederfde kantine-opbrengsten. Ondanks de niet al te beste verhou ding, hoopt Blom toch dat er ge sprekken komen die tot een goede oplossing leiden. Moeilijk Het gemeentebestuur gaat, mede op aandringen van de fractievoor zitters, proberen zo spoedig moge lijk alle partijen om de tafel te krij gen. Volgens wethouder H. Gra- niewski (welzijn) liggen de zaken heel moelijk, mede omdat tijdens eerdere gesprekken al veel oud zeer naar boven kwam. Bovendien ligt er nog het rapport waaruit blijkt dat grote bedragen nodig zijn om de geluidhinder te voorkomen. Het is overigens niet de bedoeling om Utopia zomaar op straat te zet ten, aldus Graniewski. VOORSCHOTEN - Er moet een trofee of zilveren pluim komen, elk jaar toe te kennen aan de vereni ging of instelling in Voorschoten die de meest emancipatoire bijdra ge van het jaar heeft geleverd. Zo luidde gisteravond het voorstel van het raadslid M.J. Breunesse (Pvd A/PPR) tijdens de raadscommissie welzijn. Aan de orde was een con cept-discussiestuk over vrouwen emancipatie. De nota werd door het meren deel van de commissieleden goed ontvangen, al wilde de een het emancipatiebeleid verder doorvoe ren dan de ander. Zo had WD- raadslid Van der Kloes er nogal wat moeite mee dat in de nota niet ge rept wordt over mannen. Ook het idee om een zilveren pluim in te stellen, wees ze kordaat van de hand. "Te veel aan de weg timme ren kan ook een averechts effect hebben". Oegstgeester wethouder T. Blom wellicht ombudsvrouw Den Haag OEGSTGEEST/DEN HAAG - De Oegstgeester wethouder mevrouw T.T. Blom-Van Leeuwen is de belangrijkste kandidaat voor de functie van om budsvrouw in de gemeente Den Haag. Mevrouw Blom staat in een raads voorstel hierover genomineerd als eerste van twee kandidaten waar de Haagse gemeenteraad uit kan kiezen. Het Haagse gemeentebestuur zal op 16 februari zijn keüze maken. Mevrouw Blom was vanochtend niet be reikbaar voor commentaar. Volgens gemeente-secretaris P. Hordijk is pas na half februari iets te zeggen over de vraag of mevrouw Blom voortij dig opstapt als wethouder. VOORSCHOTEN - Inbrekers zijn de afgelopen nacht zeer actief ge weest in Voorschoten. In vijf wo ningen aan de J.W. Frisolaan, Rem- brandtlaan, Van Hoogendorpweg, Lange Horststraat en de Ferdinand Bollaan, werd ingebroken. Wat precies wordt vermist was vanoch tend nog niet bekend. Bij alle vijf inbraken kwamen de daders bin nen door een raam of deur aan de achterzijde te forceren. Zoeterwoudenaar ontslagen van rechtsvervolging DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Een 24-jarige Zoeterwoudenaar die in oktober vorig jaar een poging tot doodslag deed op zijn moeder, is ontslagen van rechtsvervolging. Wel zal de man voor de periode van een jaar worden opgenomen in een psychiatrische inrichting. Tot deze uitspraak, die overeenkomt met de eis van de officier van justitie, is de Haagse rechtbank vandaag geko- De Zoeterwoudenaar, die door psychiaters geestelijk gestoord wordt genoemd, liep al langer rond met plannen om zijn moeder te do den. In oktober deed hij daartoe een daadwerkelijke poging door zijn moeder met een hamer op het hoofd te slaan. Door tussenkomst van twee familieleden werd voor komen dat zijn poging tot doodslag lukte. Na een operatie is de moeder inmiddels weer hersteld. VOORSCHOTEN - De belangstel ling van Voorschotenaren voor de Kunstuitleen Leiden valt tegen. Verschillende Voorschotense raadsleden vroegen zich gister avond, tijdens de raadscommissie voor cultuur, dan ook af of de ge meentelijke bijdrage aan de uitleen in verhouding niet te hoog is. Vorig jaar werd door Voorscho tenaren slechts 53 keer een kunst werk geleend. Aangezien de ge meente 5600 gulden heeft bijgedra gen aan de uitleen, kwam de bijdra ge per uitgeleend kunstwerk uit op ruim honderd gulden. Met name het CDA.wilde zich daarom nader beraden over de deelneming aan de Leidse Kunstuitleen. WD-raadslid Van der Kloes meende dat de meeste mensen best in staat zijn zelf een hogere bijdra ge te leveren. Mevrouw Mulder (D66) daarentegen zei bang te zijn dat bij het vragen van hogere eigen bijdragen, de groep die er werke lijk profijt van heeft uit de boot valt. Wethouder L. Marselis zegde gis teravond toe meer ruchtbaarheid te geven aan de mogelijkheden om gebruik te maken van de uitleen. Dit zou onder meer kunnen gebeu ren door een tentoonstelling van te lenen kunstwerken in april van dit jaar. ten' Voor een aansluiting moeten ou deren 35 gulden betalen, een abon nement kost maandelijks 10 gul den. Voordat mensen een aanslui ting krijgen onderzoekt een specia le indicatiecommissie of er medi sche en sociale redenen zijn voor een alarm. Ze beziet bijvoorbeeld of mensen slecht ter been zijn of slecht kunnen zien, veel contacten hebben of makkelijk iemand kun nen roepen als het mis gaat. De aangeslotene moet minstens 65 jaar oud zijn. De criteria zijn de meeste betrok kenen en hun adviseurs duidelijk. Alleen in het begin was er sprake van een hausse met veel aanvra gers die tamelijk goed van lijf en le den waren. De 35 toestellen hoef den niet lang op kandidaten te wachten. Voor de vier toestellen die op dit moment over zijn, is ge noeg belangstelling. WASSENAAR - Een grote Was senaarse lindeboom is vanmor gen verhuisd van zijn vertrouw de plek naast de kruising Van Zuylen van Nijeveltstraat/Dr. Mansveltkade naar een stek in de nieuwbouwwijk Weteringpark, vlak naast de Zanderijvaart. De boom stond in de weg omdat de gemeente het kruispunt de ko mende dagen reconstrueert en voorziet van verkeerslichten. De lichten worden dusdanig afgesteld dat het inkomende (sluip)verkeer wordt afgeremd en het uitgaande verkeer wat meer groen krijgt. Ook komt er extra opstelruimte en kunnen bussen met hun VETAG-ma- chientjes groen licht regelen. Maandag wordt het asfalt open- gezaagd van het stuk Katwijk- seweg dat in het verlengde van de Van Zuylen van Nijeveltstraat ligt. Het beboste stukje Katwijk- seweg is die dag daardoor afge sloten en het verkeer van en naar Katwijk en de Wassenaarse Slag moet dan de Kokshornlaan ne- Deze Kokshornlaan heeft via de Oostdorperweg een verbin ding met de Van Zuylen van Nij eveltstraat. De gemeente hoopt dat na de reconstructie van de kruising wat meer automobilis ten gebruik gaan maken van de ze alternatieve verbinding en dat anderen 'de grote weg' nemen. In de zomermaanden hoopt de ge meente verlost te zijn van strem mingen door bezoekers van Duinrell, strand en duinen. B en W beseffen dat die opzet alleen kan slagen wanneer ze overeenstemming bereiken met Duinrell en NZH over een keer- lus voor bussen. Binnen veertien dagen is een nadere bespreking gepland en tijdens de raadsver gadering, maandagavond, legde burgemeester P.H. Schoute al vast het mes op tafel. Wanneer de keerlus er niet komt willen B en W een stopverbod instellen op de weg voor Duinrell, lopend van de ingang tot de aangepaste krui sing. Files Bussen en auto's die hun leven de lading lossen, worden dan on verbiddelijk gestraft door poli tiemensen. Volgens de voorlich ter kan dat de bewuste Storm van 's Gravesandeweg verlossen van een kenmerkend beeld: "Fi levorming met als gevaar dat de kruising dichtslibt". De directie van Duinrell reageert verbaasd maar laconiek op de dreiging met het stopverbod. De Storm van 's Gravesandeweg zou al vijf jaar geen files meer kennen en een stopverbod zou geen enkele verandering brengen. De enkele keer dat de doorstroming daad werkelijk in gedrang komt, is het stopverbod de directie welkom. Bedreigd voelt zij zich geen mo ment, maar verder commentaar wil de directie niet geven op de keerlusdiscussie. Als de Katwijkseweg maandag is opengezaagd, wordt ook het stuk 'Van Zuylen' onder handen genomen tussen de Berkhei- straat en de Storm van 's Gra vesandeweg. Omleidingen zijn daarbij niet nodig. Wel kunnen stremmingen ontstaan doordat het verkeer in twee richtingen tijdelijk over één rijbaan wordt geleid. Op 9 februari hoopt de aannemer klaar te zijn met het zagen rond de nieuwe kruising. Met een kraan werd vanmorgen een hoge lindeboom uit de grond ge tild bij de aan te passen kruising Van Zuylen van Nijeveltstraat/dr. Mansveltkade. De boom krijgt een ander plekje in Wassenaar. (foto Wim Dijkman) hoopt dat de werktijden, die nu vaak 18 uur per dag zijn, door een economischer bedrijfsvoering te ruggebracht kan worden. Voor het bedrijf is de bouw van een nieuwe loods altijd goedkoper dan het huren of kopen van be drijfsruimte op het industrieter rein, stelde Tijssen vast. Verder be toogde hij dat hij er op gebrand is om het meer dan honderd jaar ou de bedrijf in Zoeterwoude te hou den. Mocht er negatief worden be slist, dan sluit hij verhuizing naar elders niet uit. Twijfels Van de politieke partijen sprak Progressief Zoeterwoude zich uit tegen de bouw van een loods. Woordvoerder A. Ringersma zei dat zijn fractie altijd al grote twij fels had gekend over dit bouwplan. "Als agrarisch ondersteunend be drijf past het bedrijf zeker in ons beleid. Toch kan dit niet, want de bouwmassa is te groot en de ge luid-, stof- en stankhinder is zo groot dat het niet in een woonwijk past", sprak Ringersma. P. Mulder (WD) vond dat het bedrijf een kans moest worden ge geven om zich te kunnen ontplooi en. Toch hield hij een slag om de arm. Het zou namelijk mogelijk zijn dat dit bedrijf volgens de Hin derwet in categorie 3 moet worden ingedeeld. Deze categorie past niet in woonwijken. In dat geval zou hij tegenstemmen. Namens het CDA verklaarde J. van der Salm zich een voorstander van de plannen van Tijssen. Naar zijn mening waren veel bezwaren door Tijssen weggenomen. Hij achtte het belangrijk dat een van ouds Zoeterwouds bedrijf in Zoe terwoude blijft. "Als echter blijkt dat het een categorie 3 bedrijf is, kan dat ons standpunt veranderen. Maar daar ga ik niet vanuit", aldus van der Salm. In de gemeenteraadsvergade ring van 23 februari komt de kwes tie opnieuw aan de orde. OEGSTGEEST - Een 38-jarige in woner van Oegstgeest. heeft giste ren een rijverbod van drie uur op gelegd gekregen. De man reed over de Abtspoelweg toen de politie hem staande hield voor controle. Daarbij bleek dat hij te veei alcohol had gedronken. Naast het rijver bod werd hem een proces verbaal gegeven. De Oegstgeester politie kreeg la ter te maken met nog een automo bilist die te diep in het glaasje had gekeken. Deze man, een 19-jarige Voorschotenaar, had al een rijver bod, maar was desondanks weer in zijn auto gestapt. Na een tip van de Sassenheimse politie konden Oegstgeester agenten de jongen aanhouden op de Haarlemmertrek vaart. LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp breidt haar alarmerings systeem voor ouderen met tien ap paraten uit tot 45, nadat een evalua tie het grote belang had onder streept. Aangeslotenen en hun fa milie voelen zich veiliger en bij de geregeld voorkomende ongevallen en ongelukjes is gebleken dat de hulp zeer snel aanwezig is: tien mi nuten is in de meeste gevallen het maximum. Een alarmeringssysteem kost tussen de 1500 en 2000 gulden, is ei gendom van de gemeente en werkt zeer eenvoudig. De aangeslotene krijgt een halshanger met alarm knop. Na een druk op die knop zorgt een kastje bij de telefoon voor een automatische verbinding met de portiers van het St. Elisabeth- ziekenhuis, de centrale meldings- post. Zij zorgen dat er hulp komt en bellen daarvoor de zogeheten 'sleu teladressen', een kennis, goede buur, familielid of vrijwilliger. Als het nodig is kunnen de portiers een huisarts inschakelen. Wanneer de sleuteladressen geen gehoor ge ven, wordt contact opgenomen met de politie. Agenten verschaffen zich toe gang tot de woning en ervaringen hebben geleerd dat ze goed en zeer snel handelen. "Het werkt als een soort vangriet en komt nooit als een verrassing", zegt mevrouw E. Keesenberg van het Gecoördi neerd Ouderenwerk. Bij haar kun nen belangstellenden zich aanmel den en wanneer kandidaten geen sleuteladres hebben, zorgt het ou derenwerk -daarvoor: "Niemand hoeft zonder sleuteladres te zit- ZOETERWOUDE - Er mag geen opslagloods van duizend vierkante meter met een nokhoogte van zo'n zeven meter komen bij het Veevoederbedrijf Tijssen in Zoeterwoude. Dat vinden de omwonenden van de Oranjelaan, de Hoge Rijn dijk, De Wilgenlaan en de Eikenlaan. Ook werd de vrees uitgesproken voor meer lawaai-, stank- en ge- luidoverlast. Toename van het aan tal vrachten verhoogt het gevaar van ongelukken op de Hoge Rijn dijk, waar het nu toch al vele malen tot 'bijna-ongelukken' komt, op perde een bewoonster van de Oran jelaan. Volgens F. Koelewijn wordt er onherroepelijk ongedierte aan getrokken door de opslag van vee voer. In het algemeen vroegen ver scheidene bezwaarmakers waarom Tijssen voor zijn opslag niet naar het dichtbij gelegen industrieter rein vertrekt. Werktijden P.J. Tijssen, eigenaar van het be drijf, vertelde de tegenstanders dat het aanzicht van het gebouw zal worden aangepast aan de stijl van het bedrijf. Waar mogelijk worden groenvoorzieningen aangebracht, omdat het terrein voor slechts 50 procent mag worden bebouwd. Overlast van stof en ongedierte zal er volgens hem nauwelijks zijn, omdat alles in plastic wordt aange voerd. De geluidoverlast zal door het gebruik van elektrische vork heftrucks tot een mimimum wor den beperkt, aldus Tijssen. Hij Het nog braakliggende terrein waar Tijssen een nieuwe loods wil bouwen. (foto Wim Dijkman) VOORSCHOTEN - Het aantal kin deren in Voorschoten dat een peu terspeelzaal bezoekt, ligt ver boven het landelijk gemiddelde. Waar in andere gemeenten ongeveer een derde van de peuters naar een speelzaal gaat, daar springt Voor schoten er duidelijk uit met zeven tig procent van alle kinderen. Dat vertelde voorzitter J. van Leeuwen van de Stichting Kinder speelzaal Voorschoten gisteren aan de leden van de raadscommissie welzijn. Hij voegde eraan toe dat het aanbod nog steeds stijgt. Daar door was er vorig jaar nog altijd sprake van een wachtlijst van vijf tig kinderen, die samen een gehele extra speelzaal zouden kunnen vul len. Van Leeuwen deelde verheugd mee dat op 4 maart de officiële ope ning is van een nieuwe huisvesting in Boschgeest. Ook in Noord-Hof land, waar eveneens problemen met de huisvesting bestaan, staan oplossingen voor de deur. Er zijn al vergaande gesprekken met de ge meente. Voor wat betreft de halvedag-op- vang kon Van Leeuwen melden dat daarover gesprekken op gang zijn gekomen met onder meer Bi- blebon. Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening gisteravond werden de omwonen den in de gelegenheid gesteld hun bezwaren tegen de voorgenomen bouw te uiten. Het college van bur gemeester en wethouders had zich al tegen de medewerking aan het bouwplan verklaard, maar de com missieleden wilden graag de me ning van de bewoners horen. In vaak scherpe en emotionele bewoordingen werd hoofdzakelijk betoogd dat een kolossaal bedrijfs gebouw van 50 bij 20 meter niet past in de woonomgeving. Omdat het gebouw op en nabij erfafschei- dingen is geprojecteerd, vrezen de omwonenden voor aantasting van hun woongenot door verminderde lichtinval. Die zorgt weer voor een waardevermindering van de hui-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12