TAD LEIDEN Slecht onderwijs mede oorzaak problemen Marokkaanse jongeren Kort geding over verkoop Zijlpoort Betere opvang voor kinderen bevordert mogelijk geboorten Bestuur universiteit informeerde medische faculteit veel te laat mmmmm mmmmm m HET LEIDSCHE HUYS HERSTELD s LEIDSCH m DAGBLAD DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 LEIDEN - Meer en intensiever gebruik van kinderopvang bui ten de schooluren bevordert ver moedelijk een beperkte groei van het aantal geboorten in ons land. Deze groei is klein, maar niet geheel verwaarloosbaar. Bo vendien wil ruim 85 procent van daartoe ondervraagden dat er maatregelen worden getroffen met het doel het aanbod van kin deropvang te verruimen. Dit hebben dr. F. L. Leeuw van de Algemene Rekenkamer en wijlen drs. E. van der Hoeven, die werkte op het Leids Instituut voor Sociaal Beleidsonderzoek, geconcludeerd na een onderzoek onder Nederlanders met kinde ren in de schoolgaande leeftijd. Het ging hen erom achtergron den van kinderopvang en over wegingen van ouders in kaart te brengen. Ze keken tevens naar onder meer vermoedelijke effec ten van overheidsbeleid op die opvang, op de positie van het al dan niet werken van vrouwen en op de gezinsvorming. In het bulletin over bevolking en samenleving Demos, een uit gave van het Nederlands Inter disciplinair Demografisch Insti tuut, doen de onderzoekers ver slag van het onderzoek dat aan de Rijksuniversiteit in Leiden is uitgevoerd. Ze gingen na wie welke maatregelen wil en welke effecten ervan kunnen worden verwacht. Ze stellen dat in buurlanden als de Bondsrepublkiek Duits land, Frankrijk en Luxemburg kinderopvang- en oppasvoorzie- ningen onderdeel zijn van het ge- zins- en bevolkingsbeleid. Dat beleid wil de omstandigheden waaronder mensen kinderen krijgen en grootbrengen in posi tieve zin beïnvloeden. In Neder land is van een dergelijk beleid geen sprake, hoewel de ge boortecijfers aanhoudend laag zijn er er geen tekenen zijn die wijzen op een spontane kente ring in de ontwikkeling van de vruchtbaarheid. Als het aantal geboorten zo laag blijft, neemt de bevolking in Nederland op ter mijn af. Opvallend noemen de onder zoekers dat ruim zestig procent voorstander is van een grotere betrokkenheid van het bedrijfs leven bij kinderopvang. Minder dan de helft van de mensen wil ook een toeslag voor werkende ouders om de kosten van kinder opvang te drukken. Voor het verkennende onder zoek zijn de gegevens via een uit gebreide schriftelijke vragenlijst verzameld van 626 Nederlanders met kinderen in de schoolgaande leeftijd. De uitspraken zijn niet representatief voor de gehele Ne derlandse bevolking, aldus het verslag in Demos. LEIDEN - Het college van be stuur van de Leidse universiteit had eerder met het betrokken per soneel moeten overleggen over de reorganisatie van de medische fa culteit. Dat is de uitkomst van een advies van de commissie Albeda, de advies- en arbitragecommissie rijksdienst. Het college van be stuur en de vakcentrales hadden gezamenlijk de commissie inge schakeld. Docent De La Torre van Leids CBB: LEIDEN Etnische min derheden krijgen bij hun komst in Nederland onvol doende onderricht in de Ne derlandse taal. Ook in Lei den is er een gebrek aan middelen en geld om de taalachterstand bij jongeren van de tweede generatie buitenlandse werknemers weg te werken. Zij krijgen niet het onderwijs dat bij het niveau past van de oplei ding die ze in hun moeder land hebben gehad. door Meindert van der Kaaij Dat meent Jesus de la Torre y Ri- vas, docent van Marokkaanse jon geren en cursistbegeleider bij hel Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening (CBB) in Lei den. Hij heeft al geruime tijd erva- Optreden Concordia LEIDEN - De christelijke muziek- en showband Concordia uit Leiden houdt op zaterdag 25 februari haar jaarlijkse uitvoering in de Stadsge hoorzaal. Op het programma staan diverse muziekstijlen en groepsso- lo's. Voor de pauze zorgen de jeugdle den, afgewisseld met de senioren, voor een gevarieerd programma! Na de pauze treden de senioren op, geassisteerd door leden van de Ma rinierskapel. De majorettes, lopen ook dit jaar weer als een rode draad door het programma. Kaarten zijn in de voorverkoop te krijgen bij A.H. Kromhout aan de Sophiastraat 33 (tel. 219404) of bij Concordia aan de Langegracht 61 (tel. 220817). De kaarten kosten 7,50 gulden. Rectificatie over bedrijf Van Diemen LEIDEN - Ten onrechte stond in deze krant van zaterdag jl. vermeld dat 'Faillissement dreigt voor Van Diemen'. Er is geen sprake van dat het Leidse containerbedrijf, geves tigd op het terrein van de groente veiling, een bankroet boven het hoofd hangt. Het bedrijf kreeg in december een aanschrijving van de provincie dat het op korte termijn moest ver dwijnen van het terrein. Zoniet, zou politiedwang worden gebruikt. Tijdens een schorsingzaak voor de Raad van State betoogde de advo caat van Van Diemen dat het be drijf zou moeten sluiten als de plannen van de provincie zouden worden doorgezet. Containerbedrijf Van Diemen wacht op de totstandkoming van de regionale stortplaats in het Doesgebied te Leiderdorp. Het is de bedoeling dat het bedrijf op ter mijn daarheen gaat. Die stortplaats is, als alles meezit, medio dit jaar gereed is. Om die termijn te over bruggen, zoekt Van Diemen nu tij delijk een andere plek. Van De Raad van State heeft hij daarvoor langer te tijd gekregen. ring met onderwijs van kinderen van buitenlandse werknemers. "Het is buitengewoon triest", vindt De la Torre, "om te zien dat jonge ren met talent, onderwijs volgen dat ver beneden hun niveau ligt. Jongens die in Marokko mts ol zelfs hts hebben gehad, vallen nu soms terug naar het niveau van net boven-de lagere school". Jongeren komen vaak op 15-jari- ge leeftijd naar Nederland. Ze kun nen dan twee of drie jaar bij het Studiehuis Leiden en Regio de Ne derlandse taal leren. Op dat mo ment hebben ze nog geen diploma en moeten ze nog met een vervolg opleiding beginnen. Volgens De la Torre is de 'leerroute' zodoende erg lang. "Vandaar dat veel jongeren voortijdig afhaken en uiteindelijk met lege handen blijven staan". Broodnodig Drie Marokkaanse jongeren die uiteindelijk zonder diploma van school kwamen hebben nu toch werk, althans tijdelijk. Zij zijn be zig met onderhoudswerkzaamhe den aan een gymnastiekzaal aan de Brahmslaan in het kader van een leer/werkproject voor minderhe den. Daar werken zij drie dagen per week en de andere twee dagen ne men ze plaats in de schoolbanken. Deze projecten zijn opgezet door het CBB, arbeidsbureau en ge meente Leiden. Het werk bevalt de drie - die lie ver niet hun naam in de krant zien - goed, omdat ze hiermee de brood nodige ervaring opdoen. Van een diploma moeten zij het niet heb ben, omdat ze die niet bezitten. Ga rantie op een baan krijgen zij niet, maar met de ervaring hopen zijn toch ooit aan de bak te komen en een vaste baan te bemachtigen. Zij zeggen al vaak tijdelijke baantjes in fabrieken te hebben ge had. "Dan sta je na een paar maan den al weer op straat", weet een van de jongens uit ervaring, "en ben je nog niets opgeschoten. Ik wil me nu ook specialiseren waar door de kans op een vaste baan gro ter wordt". Twee van de jongers wonen drie, de ander vier jaar in Leiden. Hoe wel ze zich na die jaren redelijk ver staanbaar kunnen maken, is het toch onvoldoende om in Neder land een baan te krijgen die zij wel licht in hun moederland hadden kunnen krijgen. De taal is in hun ogen dan ook zeker het allergroot ste struikelblok voor de tweede ge neratie van etnische minderheden. '."jigrrr" wmmmm man Mum ii mmmmm naSS mm HHMftaHMSfS -i - *-3SS! e» - j—h* >- E -j - leer-werkproject het opdoen van ervaring Drie Marokkaanse jongeren bezig op Hiermee nemen ze duidelijk af stand van de stelling dat gods dienst en strenge ouders die vast houden aan de Marokkaanse cul tuur, leiden tot de slechte positie van de jongeren in de samenleving. Onlangs luidden hulpverleners de noodklok, omdat ze toenemende problemen verwachten met de groep Marokkaanse jongeren in Leiden. Er moet nu snel iets gebeu ren, zo menen zij, anders loopt Lei den de kans dat die jongeren net als in Amsterdam en Den Haag in gro te aantallen met de politie in aanra king komen. De jongens zijn het wel met de LEIDEN - De laatste hand is gelegd aan de restauratie van wat vroeger in de volksmond Het Leidsche Huys werd genoemd. Lang geleden was dat één groot huis, maar het gebouw is in de loop der jaren in verschillende panden opgesplist. De restauratie, op initiatief van prjoject-ontwikkelingsmaatschappij Haghe-Project bv uit Katwijk, heeft het huis zijn karakteristieke uiterlijk teruggegeven. Zowel intern als extern vond daartoe een ingrijpende verbou wing plaats. Op de begane grond zijn bakkerij Van Rijn en het Italiaans restaurant Costa Smeralda gevestigd. De eerste verdieping van het pand zal worden aangeboden als kantoorruimte. Op de bovenste verdieping zijn twee (reeds verhuurde) appartementen gemaakt. (toto pr) hulpverleners eens dat er het een en ander aan het onderwijs in Lei den schort. Zo is er volgens hen geen mogelijkheid voor jongeren die hier aankomen om in korte tijd op een goede manier Nederlands te leren. "Als je hier begint, doen ze alsof je nog analfabeet bent. Je leert het abc. Een ander voorbeeld is het CBB. Daar kreeg ik rekenen, terwijl ik al vijf jaar wiskunde had gehad", aldus een jongere die in Marokko een opleiding heeft ge had die is te vergelijken met mavo. Ze geloven niet dat Amsterdam se taferelen zich bij Marokkaanse jongeren in Leiden zullen voor doen. "Dat is zwaar overdreven", menen ze. De betreffende jongeren zijn ongeveer tussen de 14 en 18 jaar oud. "Als ze wat ouder worden, zal dat veranderen. Wij zijn ook zo geweest, maar dat hoeft niet te be tekenen dat je als crimineel ein digt. Dat wilde gaat er wel vanaf wanneer ze wat volwassen wor den". Dilemma De la Torre begrijpt de kritiek wel die de jongeren hebben op het on derwijs van het Centrum voor Be roepsoriëntatie en Beroepsoefe ning. Het is volgens hem inderdaad zo dat niet iedereen het onderwijs krijgt dat bij zijn niveau hoort. "Het probleem waarmee ik ech ter kamp is dat de niveauverschil len heel erg groot zijn. De een heeft een uitgebreide opleiding, maar komt vanwege taalproblemen bij ons om een technisch vak te leren. Daarentegen zijn er ook jongens die nauwelijks de lagere school hebben doorlopen en bijna analfa beet zijn". "Vandaar dat ik vaak voor een di lemma sta", stelt De la Torre. "Met individueel onderwijs krijgen be paalde mensen weer te weinig aan dacht, waardoor er niet genoeg wordt opgeschoten. Met klassikaal onderwijs bots ik weer op de grote onderlinge verschillen. Er zou Celstraf voor aanrandingen LEIDEN - Een 28-jarige Leide- naar is dooor de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van 18 maanden met aftrek van voorarrest wegens twee pogin gen tot verkrachting. De officier van justitie had deze straf ook ge ëist. De man heeft vorig jaar gepro beerd een 82-jarige vrouw in haar woning en een werkneemster in een winkel te verkrachten. Tijdens de zitting zei hy zich niets van bei de zaken te kunnen herinneren. De raadsman van de Leidenaar had gepleit voor psychiatrische be handeling in plaats van gevange nisstraf. Uit een rapport van een psychiater bleek dat de man de fei ten niet geheel konden worden aangerekend. Holvast) kortom meer geselecteerd moeten worden, waardoor gerichter onder wijs mogelijk is. Daar zijn meer do centen voor nodig. Dat kost echter wel geld en dat is er niet". Een ander probleem is het nij pende gebrek aan goed lesmateri aal voor de doelgroep. Voor de nor male mavo- of havo-opleidingen zijn talloze boeken voor handen. De boeken voor Nederlandse taal onderwijs van minderheden zijn volgens De la Torre ofwel moeilijk te begrijpen ofwel zo kinderachtig dat het niveau erg laag ligt. Veel docenten van minderheden besteden volgens De la Torre zo doende heel veel tijd om een goede cursus te produceren. "Iedereen is bezig voor zichzelf het wiel uit te vinden. Het ontbreekt echter ieder aan tijd en geld om dat eens goed aan te pakken. Daar is dus nog heel wat te verbeteren". Het advies betekent dat het col lege van bestuur nog niet met de uitvoering van de reorganisatie kan beginnen. Eerst moet er op nieuw worden overlegd met de vakcentrales. Hoewel formeel nog niet is begonnen met de uitvoering van de bezuinigingsplannen, heeft een deel van de reorganisatie zich al voltrokken. Zo is de afdeling so ciale geneeskunde al opgeheven. De medische faculteit maakte eind vorig jaar bezuinigingsplan nen voor een bedrag van zeven mil joen gulden bekend. De reorgani satie hield onder meer het verdwij nen van circa zestig arbeidsplaat- De vakcentrales uitten van meet af aan hun twijfels over de hoogte van het te bezuinigen bedrag. Ook waren zij het niet eens met het aan tal arbeidsplaatsen dat moest ver dwijnen. Bovendien vonden zij te laat te zijn betrokken bij het opstel len van de reorganisatieplannen. De personeelsvertegenwoordi ging van de universiteit (OpRUL) meende dat het in oktober vorig jaar door de faculteitsraad van de medische faculteit aangenomen taakaanpassingsplan al bij een eer ste toetsing had moeten worden voorgelegd. Het college van be stuur stelt zich op het standpunt dat overleg pas op zijn plaats is op het moment dat het (nadere) uit voeringsplan is opgesteld en niet op het moment van voorbereiding van een dergelijk plan. De commissie-Albeda oordeelde uiteindelijk dat in het door de me dische faculteit opgestelde Taak aanpassingsplan diepingrijpende en verregaande veranderingen worden voorgesteld die van grote invloed zijn op het personeelsbe leid. De commissie is dan ook van oordeel dat het tot de taak van het college van bestuur had behoord om het personeel in een veel eerder stadium in de beoordeling van het Taakaanpassingsplan had moeten betrekken. Overleg alleen over de uitvoering van het plan laat vol gens de commissie te weinig ruim te voor daadwerkelijke beïnvloe ding en is dan ook niet in overeen stemming met de voor het overleg geldende regels. Tasjesdief LEIDEN Een 28-jarige Leidse vrouw is gisteravond op de Boer- haavelaan het slachtoffer gewor den van een tasjesdief. Zij liep rond kwart voor twaalf over het trottoir en werd ingehaald door een onge veer 25-jarige man, die haar bij haar middel greep en de schouderband van haar tas stuk trok. Daarna ver dween hij in de richting van de Van Swietenstraat. In de tas zaten een portemonnee met ongeveer hon derd gulden, enkele buitenlandse munten, een giromaatpas, een eu rocard en een girobetaalkaart. LEIDEN Er is overeenstemming tussen de gemeente Leiden en ad vocaat Linskens over de verkoop van de Zijlpoort. Dit schrijft Lins kens, als curator in het faillisse ment van de Nieman-holding, in de dagvaarding voor een kort geding tegen de zakenman Melkert. Deze beschouwt zichzelf als eigenaar van de poort. Het kort geding dient maandag 13 februari voor de presi dent van de Haagse rechtbank. Linskens wil Melkert met het kort geding dwingen de eigendom van de poort formeel over te dra gen. De curator stelt zich namelijk op het standpunt dat niet Melkert, maar de failliete Nieman-holding (waarvan Melkert directeur was) ei genaar is van de Zijlpoort. Formeel werd de poort indertijd door de gemeente Leiden niet aan de Nieman-holding, maar aan Melkert overgedragen omdat al leen een natuurlijk persoon in aan merking kon komen voor restaura tiesubsidies. Volgens Linskens be rustte de 'economische eigendom' eigenlijk bij de Nieman-holding; Ouderwetse bladmuziek gestolen LEIDEN - Uit een pand aan de Lange Scheistraat zijn vorige week vijftig stuks bladmuziek uit de ja ren '20 en '30 van Lou Bandy en Willy Derby, alsmede 70 grammo- foonnaaldendoosjes gestolen. De waarde van de bladmuziek be draagt zo'n vijftien gulden per stuk. het bedrijf nam de restauratiekos ten voor zijn rekening. Bovendien kwamen Melkert en de Nieman- holding overeen dat Melkert moest meewerken aan overdracht van de poort aan de Nieman-holding. Een woordvoerder van de ge meente ontkent overigens dat er al overeenstemming is tussen de ge meente en de curator. "Linskens weet welke prijs de gemeente wil betalen. We hebben daar nog niets over gehoord, er is dan ook niets getekend". Melkert heeft Linskens intussen laten weten 'met veel genoegen' aanwezig te zullen zijn by het kort geding. Man opgepakt na handgemeen LEIDEN De politie heeft gister middag op de Haagweg een 44-jari- ge man uit Noorwegen aangehou den op verdenking van mishande ling van zijn 31-jarige Leidse vrien din. Het tweetal had maandag in de woning van de vrouw aan de Hof- laan ruzie gekregen, waarbij de man zijn vriendin klappen had ge geven en uit kwaadheid meubilair had vernield. De vrouw liep kaak- letsel en een bloedneus op. Gisteren was de man opnieuw naar het huis van de vrouw gegaan en ontstond wederom een handge meen, waarbij hij de vrouw in het gezicht heeft geslagen. Daarop heeft zij bij de politie aangifte ge daan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11