'Het is een kwestie van bijhouden' Nigeriaanse lepra-patiënten Giro 5(ÊÊÊÈSÊÊ Creatief feest op De Vlietschans Nederlandse basisscholen helpen mm Ongewenst Frank van Harmelen (24) is wijndeskundige, oftewel vinoloog Zo oökuiW t&rMwu de 30^«appej. vmtevó en die ft&is Waives m? kuwi^ cfe depcF \v\. 1989 PAGINA 9 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 Onder de titel 'Bayara, ver weg en toch dichtbij' is in januari een onderwijsproject ten behoeve van de leprabestrijding begon nen. Aan alle Nederlandse basis scholen is gevraagd een werk stuk te maken waarin de leerlin gen vertellen op welke originele manier zij mensen ertoe hebben overgehaald donateur te worden van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL). De dertig scholen die het meest ori ginele werkstuk insturen, krij gen als herinnering een mooie gevelsteen. Van het beste werk stuk wordt een foto geplaatst in het blad 'Samsam' en de winnen de groep wordt verder in juni uit genodigd om mee te werken aan een televisieprogramma waarin wordt gepraat over lepra en over het dorp Bayara. Het is allemaal begonnen in het vorige schooljaar. Leerlingen van de Emmaüs basisschool in Voorschoten maakten een boek voor een school in Nigeria, waar in ze door middel van artikelen, foto's en tekeningen lieten zien hoe ze in Nederland leven. Iede re leerling schreef in het boek wat hij of zij aan de Afrikaanse kinderen wilde vertellen. Dit boek werd vervolgens meegege ven aan de Nederlandse schrijf ster Mink van Rijsdijk die naar het dorpje Bayara in Nigeria ging om een kinderboek voor de NSL te schrijven. Zij overhandigde het boek daar aan leerlingen van de Bayara Primary School. 87 en 79 jaar zijn ze nu, de oor logsmisdadigers Fischer en Aus der Funten die vorige week werden vrijgelaten. Daarvan hebben ze 43 jaar doorgebracht in de gevangenis in Breda voor hun aandeel in de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog. Ze zijn verant woordelijk voor het overbren gen van tienduizenden joden naar de vernietigingskampen van de nazi's. Daar werden de onschuldige mannen, vrouwen en kinderen in de gaskamers vermoord. Na de oorlog werden Fischer en Aus der Funten samen met hun collega-nazi's Kotalla en Lages ter dood veroordeeld. Koningin Juliana weigerde echter de doodvonnissen te on dertekenen omdat ze princi pieel tegen de doodstraf is. De doodvonnissen werden daarom omgezet in levenslange gevan genisstraf. Lages werd snel vrijgelaten omdat hij aan een dodelijke ziekte leed, en het drietal ging verder door het le ven als de Drie van Breda. Sinds 1979, toen Kotalla over leed, staan ze bekend als de Twee van Breda. In 1972 vond de toenmalige minister van justitie Van Agt dat de drie wel lang genoeg vastgezeten hadden, en wilde ze vrijlaten. De emoties liepen hoog op. Hoe kun je mensen die zulke gruweldaden hebben be gaan, tot twee keer toe gratie geven, vroegen de oorlogs slachtoffers, hun familie en hun nabestaanden zich ver twijfeld af. Zij kunnen genie ten van een oude dag, waar hun slachtoffers nooit aan toe zijn gekomen. Deze misdadigers vrijlaten is óns nog eens extra straffen en laten lijden, zeiden ze. De Tweede Kamer zwichtte voor dat argument en besloot het drietal te laten zitten. Daarmee was de kous voorlo pig af, al bleef de discussie on dergronds wel doorrommelen. Want, zeiden de voorstanders van vrijlating, mensen écht le venslang opsluiten is eigenlijk in strijd met de manier waarop we in onze rechtsstaat denken over het straffen van mensen. Zelfs al hebben ze zulke ver schrikkelijke dingen gedaan als deze nazi's. Om die twee standpunten ging het eigenlijk ook vorige week, toen het kabinet van de Tweede Kamer toestemming vroeg om de Twee van Breda toch maar vrij te laten. Naast het argument van de rechts staat had het kabinet nog een ander argument: als we om de zoveel tijd weer praten over vrijlating, rijten we steeds op nieuw de oude wonden van de oorlogsslachtoffers open. Dan kunnen we beter maar één keer door de zure appel heen bijten, aldus het kabinet. De oplaaiende emoties en het debat in de Kamer waren een herhaling van de discussie in 1972. Alleen was nu de afloop anders. Met een meerderheid van 85 tegen 55 stemmen be sloot de Tweede Kamer dat Fi scher en Aus der Funten terug naar Duitsland mochten, waar bij voor- en tegenstemmers in vrijwel elke fractie te vinden waren. Zelfs de tweehoofdige fractie van de klein-linkse PPR stemde verdeeld: Ria Beckers stemde voor vrijlating, Peter Lankhorst tegen. Vrijdag, de dag na het kamer- besluit, werd het tweetal als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. SJAAK SMAKMAN Het dorpje Bayara ligt in de staat Bauchi State in het noorden van Nigeria. In deze deelstaat wonen 4.5 miljoen mensen van wie er 12.000 lepra hebben. Elk jaar worden er zo'n duizend nieuwe lepra-gevallen ontdekt en onge veer 28 procent van de zieken is jonger dan 14 jaar. Voor hen zijn slechts twee lepra-artsen be schikbaar, Nederlanders uitge zonden door de NSL. Een van hen is Gert van den Berg, verant woordelijk voor het werk en de zorg in het ziekenhuis in Bayara. De andere arts, Rien Verhage, is verantwoordelijk voor de meer dan 200 lepraklinieken op het platteland van Bauchi State. Hij houdt zich bezig met de organi satie en met de opleiding van lo kale (lepra)gezondheidswerkers en de voorlichting van de bevol king. Een kleine leprakliniek is soms niet meer dan een tafel on der een boom. Als mensen besmet zijn met le pra krijgen ze lichte vlekjes op hun lichaam. Deze vlekjes doen geen pijn en de meeste mensen denken dat de plekjes vanzelf wel weer verdwijnen. Dit is ech ter niet het geval. De mensen kunnen zich op een gegeven mo ment niet meer zo goed bewe gen, en voelen niets als ze zich verwonden. De wonden gaan ontsteken wat tot gevolg kan hebben dat lichaamsdelen kun nen afsterven, waardoor mensen mismaakt worden. Toch is lepra een ziekte die heel goed kan wor den bestreden, als ze maar op tijd wordt ontdekt. Lepra heeft alles te maken met een lage levensstandaard veroor zaakt door armoede en gebrek aan voorlichting, medische voor zieningen, klinieken, ziekenhui zen en medicijnen. Vroeger, toen ook hier de levensstandaard laag was, kwam ook in Nederland le pra voor. In veel gebieden wordt de ziekte beschouwd als een straf van de goden. De zieke mensen worden vaak door de gezonde mensen geschuwd en soms zelfs verbannen. De NSL vindt dat dit niet kan en probeert daar wat aan te doen. In Bayara is dit gelukt. Het dorp werd oorspronkelijk Nada van Nie, presentatrice van het nieuwe televisieprogri 'Donderslag' dat morgen aandacht besteedt aan lepra: 'Lepra, daar geef ik om. En jij ook...?' (foto studio Rob Mostert) gebouwd voor lepra-patiënten, maar inmiddels wonen in Bayara veel mensen die geen lepra heb ben of genezen zijn. Lepra-pa tiënten worden in dit dorp ge woon geaccepteerd. Doe-boekje Nadat de kinderen in Bayara het boek van de Emmaüsschool had den ontvangen, wilden zij wat te rug doen. Binnen twee weken maakten zij eveneens een boek over hun manier van leven. Daar in laten ze onder meer zien wat ze eten en welke dieren er in hun land leven. Het boek gaven zij aan Mink van Rijsdijk mee toen zij terugkeerde naar Nederland. De twee boeken die de kinde ren van de beide scholen hebben gemaakt, zijn als uitgangspunt genomen voor een 'doe-boekje' dat alle leerlingen van de basis scholen in Nederland in de kerst- SCHIEDAM - In een grote leren bureaustoel zit Frank van Har- melen om negen uur 's ochtends al aan de telefoon wijnbestellin gen op te nemen. Samen met zijn vader heeft hij een grote slijterij in Schiedam. Bordeaux, Beaujo- lais, Sancerre en Champagne, Frank weet waarover hij praat. door Kim Carree Hij is vinoloog, oftewel wijndes kundige. waarvoor hij een spe ciale opleiding volgde. Volgens hem is het geen kunst om vino loog te wórden. "De kunst is het te blijven. Vakbladen lezen, heel vaak wijn proeven en vooral op de hoogte blijven van nieuwe ontwikkelingen op wijngebied. Het is een kwestie van bijhou den". De wijnopleiding in het Utrecht se plaatsje Maarn duurt officieel één jaar. Frank deed er twee jaar over. "Het is een pittige oplei ding. Je leert hoe wijn wordt ge maakt, hoe het gistingsproces in zijn werk gaat, over klassen wijn en wijngebieden. Maar bovenal leer je wijnen te herkennen door middel van hun smaak, kleur, geur en afdronk. Als je nagaat dat zelfs de allerbeste wijnkën- ners zo af en toe wijnen door el kaar halen, begrijp je dat het een heel ongrijpbaar iets is, én heel erg moeilijk. Je moet op hét exa men zelfs kunnen proeven uit welk jaar een wijn stamt en van wat voor soort druif hij is ge maakt". Frank houdt van zijn vak. Om in de slijterij van zijn vader te kunnen werken was hij verplicht een slijtersvakdiploma te halen; hij studeerde vinologie omdat hij het leuk vond. "Het is niet alleen mijn beroep maar ook mijn hob by. Heel veel mensen doen die opleiding alleen omdat ze het leuk vinden. De leeftijden van leerlingen variëren dan ook 18 tot 80 jaar". LEIDEN - De Christelijke scholengemeenschap De der vermommingen maken de leerlingen zelf Vlietschans in Leiden zuid-west viert op drie februari kers. Voor de tweede en derde klassers komt de het tienjarig bestaan van het schoolgebouw. Om dat cusschool onder leiding feest een 'nuttige draai' te geven koos de commissie schans. Leerlingen van voor een project genaamd Crea-10-us. De dag staat helemaal in het teken van creativiteit. De hele dag zijn er workshops, verplichte onderde len, en een afsluitend avondprogramma. Joe Andy naar de Vliet- de circusschool geven de- laten zien hoe te fietsen op een één- monstraties wieier. Peter Pan Produkties is een jeugdtheater-groep die het stuk 'Spelen met geweld' ten tonele brengt. De 24 workshops bieden voor elk wat wils. Er zijn Speciaal voor vierde klassers Mavo en Havo toneelimprovisaties, waarbij je kunt leren improvise ren onder leiding van twee 'bekende' oud-leerlingen. Ook toont een mevrouw de Chinese papiervouw- kunst Origami. In de shop 'steengoed en oerhandig wordt geleerd vuurstenen werktuigen te maken, pot ten te 'bouwen' zoals de pre-historische mens het al deed. De vaste onderdelen zijn verdeeld over de verschil lende niveaus van de school. Zo is voor de brugklas sen het Scapinoballet ingehuurd dat met de 'brug- op met haar programma 'Champagne, rozen gers' het ballet 'Maskerade' instudeert. Voor dit spel tomaten'. Aanvang 20.30 uur. voorbereidende les en een nabespreking met de ac teurs. Verder behoren een synthesizerdemonstratie en een opehbare les jazzballet tot de vaste program- ma-onderdelen. Het avondprogramma wordt gevuld met onder meer het Scapinoproject van de brugklasleerlingen. Dat begint om 19.00 uur in de aula en is toegankelijk voor ouders en tweede klassers. Voor de ouderen treedt in de aula de cabaretière Dorine van der Klei rotte Goedkoop is de wijnopleiding niet. De cursus wordt gegeven aan een particuliere school die aan lesgeld (voor één dag les per twee weken) ongeveer 2000 gul den per jaar kost. De kosten van de boeken komen daar nog eens bij en natuurlijk de kosten van de wijn. Aan het begin van de cursus worden namelijk groep jes gevormd die gedurende de hele opleiding minimaal één keer per week bij iemand thuis wijn moeten proeven. "Voor mij is dat nooit zo'n kostbare geschiedenis geweest omdat ik de flessen gewoon mee kan nemen uit de slijterij", zegt Frank van Harmelen. "Voor mensen die het echt alleen voor hun hobby doen, is dat een veel groter probleem. Wanneer het jouw beurt is om wijn te kopen, kom je nou eenmaal niet met een huiswijntje van de een of andere supermarkt aanzetten. Je bent dan dus echt honderden guldens kwijt". Het proeven van wijn is in de vinologie het allerbelangrijkst. Officieel moetje daarbij elk slok je uitspugen. Je bekijkt de kleur van de wijn, ruikt eraan, laat het een beetje ronddraaien in het glas en neemt een slokje. Daarbij laat je de drank dan door je hele mond heengaan zodat je de smaak echt goed in je op kan ne men. Daarna draai je je om naar de speciale spuugbak en spuug je de wijn uit. Doodzonde, zou je zeggen, maar wel nodig wil je na zo'n proeverij niet lallend het proeflokaal uit strompelen. Frank heeft het wel eens mee gemaakt. "Want hele speciale wijnen of champagne spuug ik natuurlijk niet uit. Ik ben ook weieens 's morgens al dronken geweest, want proeven deden we op de opleiding vaak in de och tend. Je smaak is dan het beste. Daarna werd dan altijd bespro ken wat we hadden geproefd en gingen we lunchen. Na de lunch was er meestal een spreker. Over het algemeen was dat iemand die zich had gespecialiseerd in een bepaalde wijnsoort of-streek. Ui teraard werd ook dan weer ge proefd, en dan was het opnieuw de kunst om niet dronken te wor den". Wijnlanden Franse wijnen blijven volgens Frank hoog scoren. "Die worden nog steeds het meeste verkocht. Of het de beste wijn is weet ik niet, dat is hèel persoonlijk. Maar mensen komen er altijd weer op terug". Naast de bekende Franse, Duitse, Oostenrijkse, Italiaanse en Spaanse wijnen, verkoopt Frank in de slijterij ook wijnen uit wat minder voor de hand lig gende landen als Amerika en Australië. "De laatste tijd is daar steeds meer vraag naar. Een tijd lang heb ik zelfs nog Afrikaanse wijnen in de zaak gehad maar vanwege de politieke situatie werd dat moeilijk. Daarom ben ik ermee gestopt. De kwaliteit was echter bijzonder hoog, dus zodra het kan begin ik er weer mee". Zelf drinkt Frank gemiddeld een halve fles wijn per dag. Naar eigen zeggen, kan hij echter ook leven zónder wijn. "Alcoholist ben ik zeer zeker niet. Als ik zou moeten stoppen met drinken, heb ik nog genoeg andere hob by's. Jammer zou ik het natuur lijk wel vinden. In eerste instan tie omdat het gewoon lekker is maar ook omdat ik het kan ge bruiken in de zaak. Zoals ik al eerder zei, is je smaak iets heel persoonlijks maar toch word je regelmatig om advies gevraagd. Als je zelf niet meer kan proeven, raak je er toch een beetje uit en dat is dan nadelig voor de klan ten". Frank kan zich erover verba zen hoe weinig de gemiddelde Nederlander van wijn weet. "Zelfs in de beste restaurants weten ze vaak niet wat ze serve ren. Het gebeurt wel dat iemand een hele dure fles wordt aange smeerd die helemaal niet bij het gekozen menu past. Dat is na tuurlijk doodzonde. Op de oplei ding zie je gelukkig steeds meer mensen uit de horeca. Blijkbaar gaat men zich langzaam realise ren hoe belangrijk wijn kan zijn". vakantie hebben ontvangen. In dat boekje staan een aantal op drachten. In de laatste opdracht wordt gevraagd om een kijkdoos of een stuk speelgoed te maken dat betrekking heeft op Bayara. Het speelgoed moet wel van af val worden gemaakt, net zoals de kinderen in Nigeria doen. Vervolgens krijgen alle leerlin gen van hun onderwijzer een lijst waarop zij donateurs voor de NSL kunnen noteren. Het gaat erom op een orginele manier do nateurs te werven. Bijvoorbeeld met behulp van de kijkdoos of het zelfgemaakte speelgoed. Hierover maken de leerlingen dan samen een werkstuk en dat sturen ze naar de NSL. Per school mag één werkstuk wor den ingestuurd. Donderslag De leerlingen van de Emmaüs Basisschool hebben veel geleerd van het boek van de leerlingen uit Bayara en kunnen van alles over Nigeria en vooral over Bayara vertellen. Vier leerlingen van de school uit Voorschoten doen dat ook morgenmiddag om 17.20 uur op de televisie in 'Don derslag', een nieuw jeugd-maga- zine van de Avro, gepresenteerd door Nada van Nie en Mare Pos telmans. In dit programma wordt morgen tien minuten aan dacht besteed aan de ziekte lepra en het project op de basisscho len. De schrijfster Mink van Rijs dijk die de boeken van de beide scholen uitwisselde, heeft voor de NSL een kinderboek geschre ven over het leven in Nigeria. Het boek heet 'Hoera, het regent' en gaat over een tienjarige Nigeri aanse jongen. MARIJN VAN GELDER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9