Druk op werkgevers wegvervoer groeit Fruitexport uit Gaza strop voor boeren Nog geen maatregelen tegen groei van aantal wao'ers Heropening cao-overleg gevraagd 'Chauffeur krijgt zonder overuren te laag salaris' Supervezel van Akzo mag de VS weer in KLM krijgt Boeings later KEURIGE HEER ZOEKT fl.1Q.000 1 FEBRUARI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 UTRECHT (ANP/GPD) De druk op de werkgeversorganisaties om de cao-onderhande lingen in het wegtransport te heropenen wordt steeds groter. Ook gisteren en vandaag hebben werkgevers bonden toegezegd zich te zullen houden aan de door de bonden gefor muleerde cao-voorstellen. Een aantal werkgevers heeft de werkgeversorganisaties ver zocht om opnieuw aan de onderhandelingstafel plaats té nemen. De vrachtwagenchauffeurs heb ben vandaag hun acties verscherpt. In verschillende bedrijven zijn sta kingen die aanvankelijk maar een of twee dagen zouden duren ver lengd met 24 uur of voor onbepaal de tijd. Driehonderd chauffeurs zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Bij de 300 chauffeurs zit ook de ploeg die nu al in Nieuwe- schans het werk heeft neergelegd. De woordvoerder zegt een telex te hebben gekregen van Nedlloyd Road Cargo, één van de grootste vervoersbedrijven in het land. Daarin vraagt het bedrijf aan werk geversonderhandelaar Bergmans om weer rond de tafel te gaan zitten en in de cao-onderhandelingen zorgvuldig af te wegen hoe de loon ruimte moet worden besteed. Nieuwe stichting voor toezicht op drie beurzen AMSTERDAM (ANP) - De on afhankelijk Stichting Toezicht Effectenbeurs (STE) neemt vanaf 1 februari het toezicht op de Effectenbeurs, de Optie- beurs en de daarmee verbon den Financiële Termij nmarkt Amsterdam over van het minis terie van financiën. De taak van de STE blijft beperkt tot de na leving van de regels voor geno teerde ondernemingen, de mo delcode. De nieuwe stichting zal zich vooral achter de schermen be zig houden met de beurshan del. Zij krijgt geen eigen con trole-apparaat, maar kan zich wel rechtstreeks wenden tot de •toezichthoudende organen van de beurzen en die opdrachten tot onderzoek geven. De stich ting heeft zelfs de bevoegdheid de beurzen te dwingen tot aan passing van de reglementen en zou in theorie zelfs kunnen in grijpen ip de tarievenstructuur. De STE is echter niet van plan op de stoel van de beurs- besturen te gaan zitten, zo zei de voorzitter, A. Jiskoot, voor malig voorzitter van de raad van bestuur van het bankiers huis Pierson en voormalig lid van de raad van bestuur van de Amro Bank, gisteren. Hij ziet de stichting niet als een klach tenbureau noch als een perma nente waakhond. OPTIES DSM Opties (koop- en verkooprechten) op aandelen DSM worden hoogstwaarschijnlijk al op 14 februari officieel verhandeld op de Optiebeurs in Amsterdam. De Stichting Toezicht Effectenver keer, die met ingang van 1 februari onder meer belast is met de aanwij zing van fondsen, opties en ter mijncontracten in de officiële note ring, vergadert na een verzoek van de optiebeurs op 13 februari over dit onderwerp. Als dan het groene licht wordt gegeven kan de handel in de opties binneri één dag van start gaan. Economie kort Havencao De Vervoersbond FNV vindt dat de lonen van de werknemers in de haven van Rotterdam in de nieuwe cao, die op 1 april zou moeten in gaan, mettwee procent moeten stijgen. Dat blijkt uit het onderhan delingspakket dat de FNV-delega- tie vanochtend heeft overhandigd aan een delegatie van de haven werkgeversvereniging SVZ. Scheepsbouw Het Rijndelta-gebied tussen Hoek van Holland en Gorinchem - is aangemeld voor een bijdrage uit het programma Renaval van ae Europese gemeenschap. Het pro gramma is bedoeld voor gebieden waar veel scheepsbouwactiviteiten zijn verdwenen en waar als gevolg daarvan veel werkgelegenheid ver loren is gegaan. De werkgelegen heid in de scheepsbouw is de afge lopen vier jaar van bijna 15.000 tot ongeveer 8.000 arbeidsplaatsen te ruggelopen. Arbowet Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) wil alle thuisarbeid onder de beschermende regels van de Ar beidsomstandighedenwet bren gen. Zijn departement bereidt hier toe momenteel een wetswijziging voor, zo liet hij gisteren aan de - Tweede Kamer weten. Nu valt thuiswerk (veelal door vrouwen) dat op arbeidsovereenkomst of an derszins onder gezag plaatsvindt al onder de Arbowet en de daaraan gekoppelde veiligheidsvoorschrif ten. "Het bedrijf heeft last van de sta kingen. Belangrijker is dat de werkgevers dus echt met elkaar aan het praten zijn", aldus de bondswoordvoerder. Ook de bon den willen onderhandelen, maar dan wel over hun eisen zoals die er nu liggen. Volgens de bond zijn de rijders bijzonder kwaad op de werkgevers in het beroepsgoederenvervoer die gisteren hebben laten weten wel over de nieuwe cao te willen praten mits de bonden hun eisen bijstel len. Dit was de uitkomst van spoed overleg dat de vier werkgeversor ganisaties in het beroepsgoederen vervoer, NOB-wegtransport, KN- VTO, PCB en KOV, hebben ge voerd over de zondagavond begon nen acties. Dit overleg is opgezet op aandrang van aangesloten be drijven. Volgen? de woordvoerder van de Vervoersbond FNV zijn de haar scheurtjes in het werkgeversfront nu uitgegroeid tot 'flinke barsten'. Ook de Vervoersbond CNV consta teert verheugd dat de acties een bres in de werkgeversmuur begin nen te slaan. Volgens de bond zijn de werkgevers nerveuzer gewor den dan Bergmans wil toegeven. De verkeersinspectie van het mi nisterie'van Verkeer en Waterstaat onderzoekt ondertussen op ver- Volvo kampt met gebrek aan goed personeel BORN (GPD) - Volvo Car bv heeft financieel een prima jaar achter de rug. De autofabrikant maakte vorig jaar een winst van ruim vijftig mil joen gulden. Dat is tweeëneenhalf keer zoveel als in 1987 (20,1 mil joen). In 1986 bedroeg het netto-re sultaat nog slechts 5,4 miljoen gul den. De bedrijfsleiding maakte die cijfers gisteren op de AutoRai in Amsterdam bekend. Minder glan zend dan de winst waren de pro- duktie- en omzetcijfers. Vooral door een schrijnend gebrek aan be kwaam personeel kon het bedrijf in het afgelopen jaar niet voldoen de doorgroeien. Vorig jaar groeide de werkgele genheid bij Volvo met 250 werkne mers tot 9200. De grootste stijging kwam voor rekening van de fa briek in Bom. Daar steeg het aantal personeelsleden met 200 tot ruim 5500. De omzet groeide tot 2,6 miljard. Dat was slechts vijf procent meer dan in 1987. Een jaar eerder was de groei nog veertien procent. In 1988 verkocht Volvo vijfduizend auto's minder dan in 1987. Alles bij elkaar werden 120.000 auto's gemaakt. De produktiecijfers daalden omdat de nieuwe 440-serie veel arbeidsinten siever is dan de vertrouwde 300-se- rie. Daardoor konden minder au to's worden geproduceerd. De Volvo 440 die in juni werd ge ïntroduceerd, is volgens de be drijfsleiding zeer positief ontvan gen. Sinds de introductie heeft Volvo ruim 15.000 stuks van het nieuwe model verkocht. Nog dit voorjaar wordt de 440 op de Britse en Scandinavische markten ge bracht. De verkoop van het luxe model de Volvo 480 bleef duidelijk achter bij de prognoses voor 1988. Van de 'oude' vertrouwde Volvo 300-serie werden in 1988 nog ruim 90.000 stuks verkocht. zoek van de Vervoersbond CNV het gerucht dat sommige trans portbedrijven, ter vervanging van stakers, chauffeurs zonder de juis te rijbewijzen inzetten. Het zou vooral gaan om h< vaarlijke stoffen. GRONINGEN (GPD) - "Vrachtwa genchauffeurs maken bijna een dubbele werkweek. Er zitten nogal wat overuren in, die bijzonder wor den belast. Als je het uitrekent op basis van het aantal gewerkte over uren zit je net boven de bijstands norm", aldus Reinder Hoekzema, districtsbestuurder van de Ver voersbond FNV. Een chauffeur verdient driedui zend gulden netto in de vier weken. En als hij een beetje zuinig met zijn onkostenvergoeding omspringt, kan hij wel vierduizend gulden net to per vier weken halen. Een salaris waar mijoenen Nederlanders bij lange na niet aan komen. Dat sala ris brengt een internationaal rij dende vrachtwagenchauffeur thuis als hij na zes dienstjaren bij zijn baas in loonschaal E 6 is be land. Drie- tot vierduizend gulden en dan toch staken? Het salaris van een internatio naal rijdende chauffeur met ruime ervaring is als volgt opgebouwd: 2914 gulden bruto voor vier werkweken van ieder veertig uui plus 1630 gulden bruto voor maxi maal vier keer 17,5 uur over-werk, totaal 4600 gulden bruto, waarvan netto een kleine 3000 gulden over blijft; per 24 uür krijgt een chauf- feur, die 'onderweg' is, een onkos tenvergoeding van 74 gulden netto waarvan hij ongeveer de helft kan overhouden. Als eerste werkgever in Neder land heeft de firma Broersma in Stroobos, een middelgroot bedrijf met. een nevenvestiging in Bode graven, 96 chauffeurs op de loon lijst en tachtig vrachtwagens op de weg, overeenstemming bereikt met de vakbonden. Broersma heeft een protocol ondertekend waarin hij akkoord gaat met de eisen van de bonden, namelijk drie procent loonsverhoging, twee procent ruimte voor overwerktoeslag en een regeling voor chauffeurs die stand by moeten blijven. Volgens Broersma hoeft er niet te worden gestaakt als iedereen zich aan de collectieve arbeids overeenkomst zou houden. "Dus zowel werkgevers als werknemers. Maar aan beide kanten vind je mensen die de cao aan hun laars lappen. Er zijn bijvoorbeeld werk gevers die minder betalen dan de cao voorschrijft en er zijn ook werknemers die in strijd met de cao hun overuren in geld laten uit betalen in plaats van in vrije tijd". Op basis van de huidige cao mag een internationaal rijdende chauf feur 57,5 uur per week werken. Die uren mag hij over ongeveer vijf tot zeven dagen verdelen, maar niet over drie dagen omdat hij dan te lang achtereen rijdt en de wet over treedt. "Alles wat iemand meer maakt dan die 57,5 uur mag niet worden uitbetaald, maar dat ge beurt dus jammer genoeg wel. Maar het komt ook voor dat som mige werkgevers de uren niet uit betalen, maar ook geen vrije tijd er« voor in de plaats geven. Dat is dus helemaal fout", zegt Broersma. "Chauffeurs die dat overkomt zou den dat moeten melden en niet hun mond moeten dichthouden. In het algemeen", zegt Boersma, "ver dient een chauffeur helemaal niet zo slecht. Maar hij moet wel lang werken en is vaak de hele week en soms zelfs twee weken van huis". Bang dat de bevoorrading de ko mende dagen in de knel komt is niemand. Veel levensmiddelenbe- drijven hebben eigen vervoer. "Bo vendien", zegt een woordvoerster van de werkgeversorganisatie Fe deratie Wegvervoer in Rijswijk, "hebben de bonden toegezegd dat transporten van eerste levensbe hoeften, bederfelijke waren, vee- vervoer enzovoort niet in gevaar komen". Dat de stakende chauffeurs hun verantwoordelijkheden kennen is maandagnacht bij transportbedrijf Dobber in Hoogezand gebleken. "Daar stonden vier vrachtwagens met belangrijke medische spullen voor ziekenhuizen klaar voor trans port", zegt FNV-bestuurder Hoek zema. "Omdat er bij Dobber wordt gestaakt zouden de vrachtwagens door werkwilligen uit Landsmeer worden gereden. De stakers heb ben daar een stokje voor gestoken en hebben zelf het transport ver zorgd op vrijwilligersbasis". DEN HAAG (ANP) - Op korte ter mijn zijn nog geen maatregelen te verwachten tegen het toenemend ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid. Een werkgroep van werkgevers, werknemers en kabi net wil eerst alle mogelijkheden gaan bestuderen. Dit is het resul taat van overleg gisteren tussen een kabinetsdelegatie en vertegen woordigers van werkgevers en werknemers. De Tweede Kamer heeft gisteren tijdens de behandeling van de be groting van het ministerie van soci ale zaken en werkgelegenheid aan gedrongen op spoed met het ne men van maatregelen. Een meer derheid van de Tweede Kamer be staande uit CDA, WD en PvdA wil snelle actie van het kabinet om het aantal arbeidsongeschikten (nu ruim 800.000) te beperken. De drie grote fracties willen dat werkgevers die niet vrijwillig vijf procent van hun personeel uit ge handicapten laten bestaan, daartoe een plicht krijgen opgelegd. Eeh beleid gericht öp het voorkomen van arbeidsongeschiktheid, scho ling aan arbeidsongeschikten en een actiever beleid om hen aan werk te helpen, zijn andere kamer- WD en PvdA kunnen zich ook vinden in een voorstel van staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) om werkgevers die hun best doen arbeidongeschiktheid te voorko men, korting te geven op te betalen premies algemene arbeidsonge schiktheidswet (aaw). Werkgevers die niet genoeg doen, zouden meer premie moeten betalen. WD-kamerlid Nijhuis kwam gisteravond met een groot aantal voorstellen om het aantal arbeids ongeschikten te beperken. Zo moet actiever worden geprobeerd arbeidsongeschiktheid te voorko men. Tevens is het nodig dat maat staven om als arbeidsongeschikte te worden aangemerkt, worderr verscherpt. Volgens hem heeft 40 Palestijnen boos over mislukt experiment GAZA/ROTTERDAM (GPD) - De organisatie van citruskwekers in de Gazastrook is diep teleurgesteld door het experiment met recht streekse export van fruit naar Eu ropa. Het ziet er naar uit dat de ex port van ruim 75.000 dozen grape fruits naar Nederland, vorige maand, de kwekers een strop ople vert van vele honderdduizenden guldens. De citrusboeren van Gaza zeg gen dat ze zijn misleid door de Rot terdamse importfirma T Port. Ze voelen zich in de steek gelaten door de EG, die zich sterk heeft gemaakt voor het ontwikkelen var» export mogelijkheden buiten Israël om. De organisatie van de kwekers be raadt zich nu over de toekomst van de export. Eén van de mogelijkheden die wordt overwogen is met hangende pootjes terug te keren naar Het Is raëlische agrarische exportinstb tuut Agrexco, dat tot een paar maanden geleden het fruit van Ga za op de Europese markt bracht. Waarnemers in de Gazastrook me nen dat de strop met de grapefruits grotendeels het gevolg is van een gebrek aan exportervaring bij de organisatie van citruskwekers. Volgens de organisatie zou de eerste zending grapefruits, die in december in Vlaardingen werd ge lost, de markt op gaan voor 17 gul den per doos. Dat bedrag zou zijn toegezegd door de directeur van T Port, W. Overkleeft. Het zou bete kenen dat de boeren per doos een winst zouden maken van ongeveer twee gulden. Begin januari kwam Overkleeft naar Gaza. Volgens een vertegen woordiger van de citruskwekers deelde hij toen mee dat het tegen zat met de verkoop. Door de Kerst tijd zou het moeilijk zijn geweest voldoende afzet te vinden, zodat tweederde van de lading was opge slagen in koelhuizen. Voor de rest had hij 13,11 gulden per doos ont vangen. De boeren hadden inmiddels een lading sinaasappelen in gereed heid gebracht voor export naar Rotterdam. Maar het schip dat voor begin januari was toegezegd arriveerde pas halverwege de maand. Tegen die tijd was de on vrede bij de kwekers dermate toe genomen dat ze besloten de lading niet aan boord te brengen, om ver der verlies te voorkomen. Het schip vertrok dus zonder si naasappelen, waarvoor T Port later een rekening van 100.000 Duitse marken presenteerde. De Pales tijnse boeren worden verder aange slagen voor de kosten die T Port moet maken voor het op de markt brengen van de grapefruits. Daar onder vallen advertentiekosten en ook de opslag van tienduizenden dozen grapefruits in koelhuizen: een gulden per doos per maand. Volgens de Palestijnse kwekersor ganisatie heeft Overkleeft aange boden de grapefruits die nog in de koeling liggen te verkopen voor acht gulden per doos. Maar de Pa lestijnen hebben dat geweigerd. Op 16 januari heeft de kwekers organisatie een memorandum ge stuurd naar de Spaanse consul en de EG-delegatie in Tel Aviv. Span je is momenteel EG-voorzitter. In het memorandum geven ze hun zienswijze op de gang van zaken en vragen ze de EG om hulp. De kwe kers zijn van plan morgen contact op te nemen met de Nederlandse ambassade in Tel Aviv. Volgens de Palestijnen heeft Overkleeft laten weten dat hij volgende week naar Gaza komt om over de gerezen pro blemen te praten. BRUSSEL/ARNHEM (GPD) - De Verenigde Staten mogen niet lan ger de door het Nederlandse Akzo- concern ontwikkelde supersterke aramide-vezel weren van de Ameri kaanse markt. De in 1985 ingestel de invoerbeperkingen zijn strijdig met de regels van de internationale organisatie voor handel en tarie ven, de GATT. Dat heeft een speciale onder zoekscommissie van de GATT be slist. De Amerikaanse maatregel was bedoeld om het eigen Dupont de Nemours, dat een vergelijkbare vezel fabriceert, tegen de concur rentie uit Nederland te bescher men. Maar die praktijk kan volgens de GATT niet door de beugel. De Europese Commissie had na mens het Arnhemse Akzo bij de GATT een klacht tegen de VS inge- AMSTERDAM Het Entrepotdok in Amsterdam is voor het beste renovatieproject. De jury stond onder lei- in de prijzen gevallen bij de toekenning van de Natio- ding van prof. ir. H. Henket, hoogleraar afbouwtech- nale Renovatieprijs. De gebouwen van het dok hebben niék aan de Technische Universiteit Eindhoven. Er wa- na renovatie en nieuwe bestemming gekregen en kre- ren 81 inzendingen. De Nationale Renovatieprijs is in gen op grond daarvan de prijs in de categorie 'Herbe- 1986 ingesteld door Hoechst Holland. Hij wordt eens in stemming'. De toekenning werd gisteren bekend ge- de twee jaar toegekend. In 1987 werdhet project Hevea- maakt op het symposium 'Renoveren in de jaren '90' in dorp ïn Renkum de eerste winnaar. De categorie herbe- Utrecht. Betondorpook in Amsterdam, kreeg de prijs stemming werd dit jaar ingevoerd. (foto anp> procent van dé arbeidsongeschik ten geen duidelijke klachten. Psy- cho-somatische klachten mogen niet leiden tot een uitkering we gens arbeidsongeschiktheid, aldus de liberaal. Hij pleitte er verder voor alle wao'ers te herkeuren. Het WD-kamerlid stelde verder voor individuele gesprekken met alle arbeidsongeschikten te voeren om te bezien of er voor hen werk, scholing of een werkervarings plaats te vinden is en een actief, speciaal op wao'ers toegesneden scholingsplan. Moor (PvdA) vroeg om een snelle verbetering van arbeidsomstan digheden in bedrijven als methode om arbeidsongeschiktheid en ziek teverzuim terug te dringen. De ar beidsinspecties zouden hierbij meer moeten worden ingescha keld. Een actievere arbeidsbemid deling voor gehandicapten, des noods met een subsidie voor de werkgevers, was een ander voor stel van de sociaal-democraat. SCHIPHOL (ANP) - De ver tragingen in de aflevering van de acht Boeing 747-400 vliegtui gen die de KLM heeft besteld, blijken fors te zijn. De eerste uit de reeks zal pas 12 mei door Boeing aan de KLM worden overgedragen. De al eerder aan gekondigde vertragingen van de tweede, derde en vierde uit deze reeks lopen verder uit, ter wijl nu ook de laatste toestellen met vertraging aan de KLM worden overgedragen. Dit is gisteren door de KLM bekend gemaakt. Eerder op de dag had een vertegenwoordiger van Boeing de KLM het nieuwe af leveringsschema ter kennis ge bracht. De vertragingen hebben ge volgen voor zowel de vliegerop leiding als de inzet van de vloot. De woordvoerder van de KLM zei dat het wel de nodige aan passingen zal vergen maar kon daarover nog geen nadere me dedelingen doen. De opleidin gen voor.de bemanningen van het nieuwe vliegtuig zijn inmid dels opgeschort. Tot nu toe zijn vijftien b'emanningen getraind. Per vliegtuig moeten tien be manningen worden geschoold. De eerste 747-400 was be doeld om de vloot uit te brei den. De volgende zes gaan de oude 747-200 vliegtuigen van de KLM-vloot vervangen. Deze toestellen zijn al verkocht aan een Amerikaanse leasemaat schappij. ADVERTENTIE Directeur Overkleeft van fruit- importbedrijf T Port BV bevestigt dat de verkoop van de eerste lading Palestijnse grapefruits in Europa minder vlot liep dan gehoopt. Dat lag er volgens hem vooral aan dat de zending tegen Kerstmis aan kwam én de consument dan eerder aan andere dingen denkt dan aan fruit. "Bovendien zijn er rond de Kerst overal minder veilingdagen, dus wordt er minder verkocht. Maar dat begrijpen die Arabieren waarschijnlijk allemaal niet", al dus Overkleeft. Hij geeft cijfers: de zending be trof 75.500 doogjes grapefruits. Die zijn inmiddels verkocht op 12.000 dozen na. Dat zijn volgens hem de incourante maten: erg grote en heel kleine grapefruits zijn minder gewild. Hij verwacht deze partij echter de komende weken ook kwijt te raken. Overkleeft zoekt op dit moment een schip om tussen 7 en 10 februa ri een partij van ruim 1000 ton Ga- za-sinaasappelen te laden met be stemming Rotterdam. "En die ra ken we altijd kwijt, want voor si naasappelen is natuurlijk een veel grotere markt. Die eten we elke dag, maar grapefruits niet". De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèl adres voor persoonlijke leningen tot tl. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossingsvoorwaarden. Ook interessant voor Ven harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. zO|K GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 diend. Weliswaar zijn Akzo en Du- pont het onderling al eerder eens geworden over het patent op de ve zels, maar de klacht was gericht te gen de Amerikaanse regering die de invoerbeperking had afgekon digd. Volgende week woensdag zal de GATT-raad, waarin bijna honderd landen vertegenwoordigd zijn, zich in Genève definitief over het stand punt van de onderzoekscommissie moeten uitspreken. Maar de alge mene verwachting is dat de raad het standpunt zal bekrachtigen en de EG in het gelijk zal stellen. Akzo en Dupont ontwikkelden in het begin van de jaren 80 beide een supersterke aramidevezel, res pectievelijk twaron en kevlar ge naamd. Die vezel is erg sterk maar tegelijk heel licht. Daardoor bleken talloze toepassingen in de industrie mogelijk, zoals bij de vlieguigbouw en de fabricage van kogelvrije ves- Het Akzo-concern heeft vorig jaar een winst geboekt van 840 mil joen gulden. De nettowinst steeg ten opzichte van 1987 met 27 pro cent. De omzet, vorig jaar 16,6 mil jard gulden, was 7 procent hoger dan in 1987, zo heeft de Raad van Bestuur van Akzo in Arnhem giste ren bekendgemaakt. De meeste produktgroepen van Akzo hebben een goed jaar achter de rug. In 1988 investeerde Akzo bijna 1,3 miljard gulden tegen 1,1 miljard in 1987. Het aantal werknemers steeg van 67.400 eind 1987 tot 71.100 in december vorig jaar. In de stijging met in totaal 3700 perso neelsleden zijn overigens 3000 me dewerkers van door Akzo overge nomen ondernemingen begrepen. Reorganisatie bij Xerox: 2000 mensen op straat NEW YORK/VENRAY (KRF/ANP) - Het Amerikaanse concern Xerox, dat in Nederland een grote produk- tievestiging heeft in Venray, gaat dit jaar 2000 werknemers ontslaan in het kader van een ingrijpende re organisatie die het rendement moet verhogen. Een woordvoerder van de directie in Venray kon gis termiddag nog geen mededelingen doen over eventuele gevolgen voor zijn bedrijf. Xerox maakte gisteren gelijktij dig met de publicatie van de jaar cijfers bekend 'zich te zullen con centreren op zijn kernactiviteit, ap paratuur voor de verwerking van documenten, zoals kopieerappara ten. Daarom sluit het concern on der meer het bedrijf Xerox Medical Systems in Californië en wordt de produktie van elektronische schrijfmachines beperkt. Xerox heeft een belang van 51 procent in Rank Xerox in Venray, waar een kleine 2000 mensen wer ken. Over de hele wereld heeft het concern ongeveer 100.000 werkne mers. De omzet is het afgelopen jaar gestegen van 15,1 miljard dol lar tot 16,4 miljard dollar. Over het vierde kwartaal was er een omzet groei van 4,1 tot 4,4 miljard dollar. Stemming Kamer over plan 'Oort' DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met een deel van de wetten voor belastingvereenvoudiging en -ver laging volgens het 'plan-Oort'. Ech te verrassingen deden zich daarbij niet meer voor. Wel nam de Kamer tegen de wens van minister Ruding (financiën) een voorstel-Van Amelsvoort (CDA) aan om de te- ruggavegrens voor te veel betaalde belastingen en premies te leggen op minimaal 300 gulden. Voor be jaarden gaat de grens naar 200 gul den. De Kamer nam ook een motie aan met het verzoek aan de rege ring om een studie te doen naar de voor- en nadelen van de geheel of gedeeltelijk belastingvrije ver strekking van een openbaar ver voer jaarkaart.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7