'Moskou staakt na vertrek aanvallen' IcmaiaBrt Corruptieschandalen begeleiden Botha's 'aftreden' Eban: Israël kan niet om PLO heen Stellingen Afghaanse rebellen gebombardeerd Duarte wil vredesvoorstel oppositie heroverwegen Juryleden gezocht voor proces North Joegoslavische partijtop in impasse LEASEN n auto Weekblad Vorwarts opgeheven WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 KABUL (UPI/Rtr/AFP) De Sovjetunie zal na het vertrek van al haar militairen uit Af ghanistan de bombardementen op kampen van het Afghaanse verzet staken. Dat verklaar de gisteren luitenant-generaal Gromov, de commandant van de Sovjet-troepen in Afgha nistan. Hij reageerde hiermee indirect op de vrees van westerse diplomaten dat Moskou ook na de terugtrekking zijn militaire steun aan het communistische regime in Kabul zal voortzetten door vanuit de lucht stellingen van Afghaanse opstandelingen te bombarde ren. Gromov bestreed verder de Ameri kaanse beschuldiging dat de Sov jet-troepen in de laatste dagen van hun verblijf in Afghanistan een 'tactiek van verschroeide aarde Zoon VDB doet opnieuw oproep aan ontvoerders BRUSSEL (GPD) - De zoon van de ontvoerde Belgische oud-pre mier Paul Vanden Boeynants heeft gisteren voor de tweede keer een dramatische oproep gedaan voor een levensteken van zijn vader. De justitie heeft nog geen enkel spoor van 'VDB' die achttien dagen gele den verdween, noch van zijn ont voerders. Christian Vanden Boeynants riep via een verklaring voor de pers de ontvoerders van zijn vader op om rechtstreeks contact met hem op te nemen, teneinde te kunnen afspreken hoe het best aan hun ei sen kan worden tegemoet geko- Vanden Boeynants jr. zei dat zijn moeder, zijn zus en hijzelf "onge rust zijn en blijven". Er is volgens hem nog steeds geen enkel bewijs "dat vader nog in leven is". Chris tian Vanden Boeynants vraagt de ontvoerders zich rechtstreeks tot hem te wenden "op de wijze die u het beste en veiligste lijkt". Hij zei bereid te zijn met de ont voerders te spreken op een geheim te houden plaats om te praten over de inwilliging van hun eisen. "Ik zie niet hoe wij hieraan nog iets kunnen toevoegen", zei hij. Daarop richtte hij zich tot zijn vader: "Als je dit hoort of leest, weet dan dat wij in de geest bij je zijn". De justitie weet na bijna drie we ken nog steeds niets over het lot van 'VDB' of over zijn ontvoerders. Sinds vorige week dinsdag is van de 'Socialistische Revolutionaire Brigade' (BSR), die VDB ontvoerd zouden hebben, niets meer verno men. Het pessimisme over het lot van VDB neemt dan ook toe. Vorige week stuurde de BSR de identiteitskaart van Vanden Boey nants op alsmede een paar door hem beschreven papiertjes. Maar daaruit kon niet worden afgeleid of hij nog in leven is. Toch werd die brief beschouwd als een teken van hoop. Maar die lijkt na het lange wachten nu te vervliegen. De BSR heeft een bedrag van 30 miljoen frank (1,65 miljoen gulden) geëist, waarvan 20 miljoen ver deeld moet worden onder de ar men van Belgie en tien miljoen voor de ontvoerders is. De 20 mil joen moeten naar organisaties gaan, die door de lezers van de dag bladen Le Soir en Het Laatste Nieuws moeten worden aangewe zen. Die kranten moeten op 7 fe bruari een referendum houden. Scheepsramp Een Argentijnse olietanker is gis teravond laat voor de kust van An tarctica gezonken nadat het schip drie dagen eerder bij zwaar weer was vastgelopen. Alle opvarenden werden gered. Het is niet duidelijk of de tanker olie heeft verloren. Shamir De Israëlische premier Shamir heeft in een interview met de Fran se krant Le Monde gezegd dat hij bereid is te onderhandelen met de Palestijnen op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gaza-strook. Hij wil echter niet weten van een onafhankelijke Palestijnse staat. Tower De Amerikaanse Senaat heeft gis teren eenstemmig drie personen bekrachtigd die president Bush had voorgedragen, maar de beëdi ging van de beoogde minister van defensie, Tower, stuitte evenwel op problemen. Er werd geklaagd over Towers herhaaldelijk openbare dronkenschappen en de vele vrien dinnen die hij erop na nahield. Vliegtuigkaping De kaping van een Colombiaans vliegtuig met meer dan 120 mensen aan boord is gisteren zonder bloed vergieten beëindigd in de Costari- caanse hoofdstad San José. De ka per, een Miskito-indiaan uit Nica ragua, werd tijdens de landing in San José overmeesterd door be manningsleden en passagiers. Thailand Medewerkers van het VN-commis- sariaat voor de vluchtelingen (UN- HCR) hebben westerse landen ge vraagd politiefunctionarissen naar Thailand te sturen om de veilig heidssituatie te verbeteren in de vluchtelingenkampen langs de grens met Kampuchea. Dit hebben functionarissen van het UNHCR vandaag verklaard. volgen'. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voeren de Sovjet-eenheden een meedogenloze strijd tegen de re bellen. Gromov erkende dat zijn man schappen de posities van de rebel len bestoken met vliegtuigen, ra ketten en artillerie. Maar hij ont kende dat het inzetten van zwaar materieel onderdeel is van een po litiek van verschroeide aarde. Hij vroeg zich af waar het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken zijn informatie vandaan haal de. Volgens Gromov zijn de laatste Sovjettroepen bezig via de Hindu Kush-pas huiswaarts te keren. Westerse diplomaten menen dat al le troepen van het Ride Leger vrij dag al uit Kabul kunnen zijn ver dwenen. Dat is negen dagen eerder dan de datum die is vastgelegd in het Afghanistan-akkoon}. Krach tens dit akkoord heeft de Sovjetu nie zich verplicht al haar troepen voor 15 februari terug te trekken. Volgens de diplomaat zijn de Sovjet-militairen ook begonnen de enorme luchtmachtbasis in de wes telijke stad Shindand te verlaten. Hun plaats wordt ingenomen dooi militairen van het Afghaanse rege ringsleger. Vele delen van Afgha nistan kampen thans met een te kort aan voedsel. Behalve in Kabul is de nood hoog in het zuiden en westen van het land, in de oostelij ke stad Jalalabad en de noordelijke provincie Uruzgan. Radio-Moskou meldde gisteren dat Afghaanse en Sovjet-troepen erin geslaagd zijn de verbindings weg tussen Kabul en de Sovjetu nie, vrijwel de enige bevoorra- dingsroute van de hoofdstad, te ontzetten. De weg kon de afgelo pen weken nauwelijks worden ge bruikt als gevolg van de acties van de opstandelingen. Hierdoor ont stond in Kabul een groot tekort aan levensmiddelen en brandstof. Volgens westerse waarnemers is Moskou er thans veel aan gelegen om de Afghaanse regeringstroepen een steun in de rug te geven. Ken nelijk om te voorkomen dat het be wind van president Najibullah als een kaartenhuis ineenstort. Een Sovjet-bron bevestigde dat Backfi- re-bommenwerpers vanaf bases in de Sovjetunie dagelijks bombarde- mentsvluchten uitvoeren tegen stellingen van de Afghaanse op standelingen. De Amerikanen spreken van honderd vluchten per dag. Intussen sluiten steeds meer lan den hun ambassade in de Afghaan se hoofdstad. Na de Verenigde Sta ten was Italië gisteren het volgende westerse land dat zijn ambassade personeel terugtrok. Groot Brittan- nië, Frankrijk, Japan en Oostenrijk SAN SALVADOR - "Ik heb geen ja en geen nee gezegd", beweert de Salvadoraanse president Duarte nu. Het vorige week gedane vre desvoorstel van de gewapende op positie is opnieuw in overweging genomen. Ook de christendemo cratische partij van Duarte, de eer ste die het voorstel resoluut af wees, heeft zich opnieuw gebogen over de documenten van het 'Fren- te Farabundo Marti para la Libera- cion Nacional' (FMLN). door Rob Sprenkels Ondertussen hebben de guerril- leros zelf tegelijkertijd zeven leger posten aangevallen ten noorden van de hoofdstad San Salvador. De rebellen hebben aangekondigd dat ze de oorlog verder zullen opvoe ren, zolang de regering afwijzend blijft staan tegenover hun vredes plan. Het voorstel houdt in dat de re bellen bereid zijn om de uitslag te accepteren van de dit jaar te hou den presidentsverkiezingen. Maar wel eisen ze dat links een eerlijke kans krijgt bij de stembus, en daar om zouden de verkiezingen zes maanden moeten worden uitge steld, van maart tot september. Duarte ontkende maandag dat het hij dat voorstel zou hebben af gewezen. "Ik heb slechts gewezen op de grondwettelijke tekortko mingen", stelde hij. Vorige week had Duarte echter luid en duidelijk gezegd dat het niet om een vredes plan ging, maar om een oorlogs plan. De door kanker ter dood ver oordeelde president maakte echter opnieuw duidelijk dat hij onder geen beding bereid is om zijn be wind, dat officieel op 1 juni wordt De opmerkelijke koerswijziging van Duarte mag ten dele worden geweten aan het nieuwe offensief van de guerrilla. Eind vorige week vermoordden de rebellen de chris tendemocratische gouveneur van de provincie Usulutan. Dit week einde werd er een bomaanslag ge pleegd nabij het presidentiële pa leis en ook een tegen de woning van de moeder van de minister van defentie, generaal Vides Casanova. En nu is het tot een simultane aan val gekomen op zeven legerposten in de noodelijke provincie Chala- tenango. Legerwoordvoerders hebben tientallen slachtoffers toe gegeven. Belangrijker voor t houding van Duarte, lijkt echter de wijze waarop het plan van de rebel len in Washington is ontvangen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken suggereerde vorige week Duarte dat hü het voorstel van de guerrilla nog maar eens nader moest bestuderen. Dit weekeinde vroeg ook de Sal vadoraanse kerk Duarte om bezin ning. Volgens aartsbisschop Rive ra y Damas moet de regering dan toch minstens met een serieus te genvoorstel komen. Onder leiding van de christendemocratische par tij wordt daar inmiddels druk aan gewerkt. Waarnemers geloven dat het voor aanstaande vrijdag aangekon digde bezoek van Dan Quayle, de nieuwe vice-president van de Vere nigde Staten, van doorslaggevende betekenis kan zijn. Het laatste woord is nog niet gesproken. WASHINGTON - Het proces te gen de centrale man in het Iran- Contra-schandaal, Oliver North, is gisteren begonnen met de niet makkelijke taak juryleden te vin den die weinig of niets van hem af weten. North staat terecht op 12 door Henk Dam punten, onder meer het voorliegen van het Congres, het vernietigen van documenten en het gebruiken van geld dat voor de Contra's was bestemd. Al die punten hebben te maken met zijn rol in de Iran-affai- schuldig is, maar zij zullen de aan klachten tegen de ex-marinier uit sluitend mogen beoordelen op grond van wat ze de komende maanden in de rechtszaal horen. Met andere woorden: ze mogen geen ruime voorkennis over North en de Iran-affaire hebben, omdat dat hun oordeel zou kunnen kleu ren. Dat betekent dat degenen die 1,5 jaar geleden de hoorzittingen van het Congres over de affaire volgden, waarbij North als getuige optrad, geen jurylid kunnen zijn. Het is daarom dat gisteren al di rect 50 potentiële juryleden elke willekeurige Amerikaan kan wor den gevraagd voor jurydienst, iets dat hij niet kan weigeren afvie len. Een eerste selectie werd gehou den aan de hand van een 36 vragen tellende lijst, waarin niet alleen werd gevraagd of potentiële juryle den wel eens van North hadden ge hoord, maar ook of ze directe be moeienis met de politiek hadden. Twee mensen werden gisteren de finitief als jurylid gekozen, een ge pensioneerde vrouw en een jonge automonteur. Zij zullen de komende maanden naar onder meer 100 getuigen moe ten luisteren en meer dan 4000 do cumenten moeten doornemen. Verwacht wordt dat de selectie van een 12-koppige jury en zes vervan gende juryleden deze week en een groot deel van de volgende week in beslag zal nemen. Het dan volgen de proces zou volgens sommige schattingen wel eens langer dan 5 maanden kunnen gaan duren. BELGRADO (Rtr/DPA/AFP) - De leiders van de Joegoslavische par tij hebben gisteren voor de tweede dag gedebatteerd over de economi sche en politieke crisis in het land zonder ook maar een stap dichter bij elkaar te komen. Volgens waar nemers is de vergadering van het ADVERTENTIE zakenmensen bij vakmensen VW PASSAT 89 1.6 cl. 4 j./20.000 km p.j. 859.-p.m. KAMSTEEG AUTO LEASE tel. 071-171441 Centraal Comité in een impasse be land. De partijleiding kreeg opnieuw een waarschuwing van het leger dat het niet werkeloos zal toezien hoe de strijdende fracties in de Bond van Joegoslavische Commu nisten het land 'op de klippen laten lopen'. Onderminister van defensie Brovet zei op de partijbijeenkomst dat het leger voor hervormingen en democratisering van het politieke bestel is, maar niet zal toestaan dat de federale structuur van Joegosla vië wordt aangetast. Maandag had een andere hoge militair de partijleiders al gewaar schuwd dat het leger zal ingrijpen als het land door het politieke geru zie uiteenvalt. Verscheidene spre kers wezen gisteren nog eens op de ernst van de economische en poli tieke crisis in Joegoslavië. "Wij hebben genoeg van dat gebek vecht, ik wil een heel ander Joego slavië", zo zei de Kroaat Druzic. Hij riep partijleider Suvar en de Servi sche partijchef Milosevic op hun geschillen opzij te zetten. Verscheidene bondgenoten van Milosevic drongen aan op het aftre den van Suvar. Verder willen zij dat er een buitengewoon partijcon gres wordt belegd om een uitweg in de crisis te zoeken. DEN HAAG (ANP) - De Israëli sche oud-minister van buitenland se zaken, Abba Eban, heeft zich gisteren indirect uitgesproken voor onderhandelingen met de Pa lestijnse Bevrijdings Organisatie. Op de eerste dag van een driedaags congres in Den Haag over de vraag hoe Europa kan bijdragen aan een oplossing van het Midden Oosten conflict, merkte hij op dat de Israë liërs er aan zullen moeten wennen dat zij wel hun eigen onderhande lingsdelegatie kunnen aanwijzen, maar niet die van de tegenpartij. De Israëlische regering be schouwt de PLO als een terroristi sche organisatie waarmee zij niet kan onderhandelen. Maar jarenlan ge pogingen om buiten de PLO om enigszins representatieve Pales tijnse gesprekspartners te vinden, hebben niets opgeleverd. De bij eenkomst van de Palestijnse Natio nale Raad in Algiers heeft boven dien de geloofwaardigheid van de PLO als onderhandelingspartner vergroot, al zal zij volgens Eban op dit punt meer moeten doen. "Het aandringen op rechtstreek se tweezijdige onderhandelingen kan soms het recept voor een im passe zijn", aldus Eban. Hij herin nerde er aan dat de Israëlische wa penstilstandsakkoorden met buur landen door bemiddeling van de VS en de SU tot stand kwamen, en het Israëlisch-Egyptische Camp David akkoord door tussenkomst van de VS- Het vroegere links-socialistische lid van het Israëlische parlement, prof Meir Pa'il, sprak zich onom wonden uit voor rechtstreekse on derhandelingen met de PLO, "de meest bevoegde vertegenwoordi ger van de Palestijnse zaak". Een internationale vredesconferentie kan nuttig zijn om zulke onderhan delingen op gang te brengen. Het joodse en het Palestijnse volk hebben hetzelfde recht op zelfbeschikking in het gebied tus sen de Jordaan en de Middellandse Zee. De meerderheid van de Israë liërs, en de regering, aldus prof dat duidelijk was geworden dat het blad er niet in zou slagen de oplage van 46.000 te vergroten met 50 pro cent, zoals de doelstelling was. De staf van 44 personen wordt ontsla gen als het laatste nummer zater dag van de persen is gerold. BONN (AP) Het weekblad Vor warts, dat ondanks verschijnings verboden van Bismarck en Hitier, 113 jaar de sociaaldemocratische zaak diende, wordt vanwege grote financiële verliezen opgeheven. Dit is gisteren meegedeeld door de SPD. De partij heeft sinds 1970 onge veer 50 miljoen mark in het blad ge stoken om de verliezen te dekken, maar de stijgende kosten en de slinkende oplage dwingen de partij nu tot sluiting, aldus penningmees ter Klose. Het weekblad werd in 1876 opge richt door Hasenclever en Lieb- knecht. Twee jaar later legde Bis marck het blad een verschijnings verbod op, dat 12 jaar zou duren. Het blad werd opnieuw verboden in 1933, toen Adolf Hitler aan de macht kwam. Vorwarts keerde in 1948 naar Duitsland terug als offi cieel orgaan van de SPD. Pa'il, zouden daarom het bestaan van twee staten moeten aanvaar den. Door het onderschrijven van Veiligheidsraadresolutie 181 - die voorziet in een verdeling van het Britse mandaatsgebied tussen jo den en Arabieren - heeft de Pales tijnse Nationale Raad dit al gedaan. Pa'il reageerde op wat de leider van de Palestijnse delegatie, Arafet's adviseur Bassam abu Sha rif, kort tevoren had opgemerkt. De Israëlische afgevaardigden spreken in Den Haag overigens niet rechtstreeks met de vertegen woordigers van de PLO. De Israëli sche wet verbiedt dat. De congres leiding heeft maatregelen geno men om de Israëlische deelnemers te vrijwaren van vervolging: aparte onderonsjes van Israëliërs en PLO- vertegenwoordigers zijn niet voor zien -de zittingen zijn openbaar en de sprekers worden geacht zich tot de voorzitter te richten. Thatcher voor reorganisatie gezondheidszorg LONDEN (AP) De Britse rege ring heeft gisteren een voorstel op tafel gelegd om de National Health Service (NHS), het na de oorlog door de socialisten gecreëerde stel sel van gratis gezondsheidszorg voor iedereen, te hervormen en pri vatiseren. Volgens de Labour-partij komt het voorstel van premier Thatcher neer op een volledige uitkleding van de NHS. Ook de Sociaal-De mocratische Partij heeft kritiek op het plan. Volgens SDP-leider Owen zal in de opzet die Thatcher voor ogen staat nog slechts 30 pro cent van de bevolking aanspraak kunnen maken op een goede ge zondheidszorg, terwijl de rest ge noegen zal moeten nemen met een achteruitgang. Thatcher wil de NHS stroomlij nen en voor een belangrijk deel pri vatiseren. Leidende gedachte daar bij is om de kosten van de gezond heidszorg in de hand te houden en de burgers ook de keuze te bieden van particuliere medische zorg. De plannen zullen er onder meer toe leiden dat de betere staatszie- kenhuizen vanaf 1991 betalende, particuliere patiënten kunnen op nemen. Daarnaast mogen zij kos ten in rekening brengen voor extra dienstverlening als keuze uit meer maaltijden, en telefoon en tv op de kamer. Volgens Labour-woord voerder Cook is het plan het werk van men sen die "een gezonde financiële ba lans hoger stellen dan gezonde pa tiënten". Ook de bonden van per soneel in de gezondheidszorg zijn niet erg ingenomen met de plan- KAAPSTAD Toen de huidige Zuidafrikaanse president P.W. Bo tha in 1978 het leiderschap van de regerende Nationale Partij op zich nam, was dat als gevolg van een po litiek schandaal. Dit 'Info-schan- daal' betekende niet alleen het ein de van de minister van informatie Connie Muller en diens adviseur, Eschel Rhoodie, maar dwong uit eindelijk ook premier John Vorster oneervol tot aftreden. door Ruud de Wit Direct na zijn ambtsaanvaarding probeerde Botha de hevig ge schokte NP-gelederen gerust te stellen door zich fel tegen corruptie en ander machtsmisbruik uit te spreken en beloofde hij zijn aan hang een 'schone administratie'. Nu, elf jaar later en op een moment, dat Botha door zijn gezonheidstoe- stand geen andere keus meer lijkt te hebben dan met pensioen te gaan, moet worden geconcludeerd, dat zijn politieke belofte van toen tertijd loos is gebleken. En dat is nog een understate ment, want er gaat bijna geen dag voorbij of er wordt weer een nieuw corruptieschandaal onthuld, waar bij opvallend genoeg de regerinsg- getrouwe Afrikaanse kranten Beeld en Rapport een prominente rol spelen in het ontafelen van wat ook wel de 'Boeren-mafia' kan wor den genoemd. Als gevolg van deze schandalen hebben inmiddels twee kabinetmi nisters en twee parlementariërs van de regerende Nationale Partij de politieke arena moeten verlaten. In december was Botha gedwon gen de enige niet-blanke minister in zijn regering, Rajbansi wegens politieke onregelmatigheden en verdenking van betrokkenheid bij corruptie uit de regering te zetten en vorige week moest zijn minister van werkgelegenheid en openbare werken, Pietie du Plessis eveneens om die redenen zijn ontslag indie- De miljonair Du Plessis - behalve minister en politicus ook zaken man en boer - zou samen met zijn zoon bij onder meer bij illegale dia- mantenhandel en het kopen en ver kopen van gebouwen op grond van vertrouwelijke informatie zijn be trokken. Maar deze twee schandalen zijn slechts een tipje van de corruptie- ijsberg, die Zuidafrika al jaren Barend du Plessis. (foto AFP) moet hebben geteisterd, maar die nu pas boven water komt. Ook vanuit de thuislanden wordt het ene corruptiegeval na het andere in de openbaarheid gebracht, waarbij steeds weer dezelfde namen terug komen, waaronder die van voor aanstaande leden van de Nationale Partij. Zo moest het N P-kamerlid voor Oost-Londen, Peet de Pontes, als gevolg van een presidentieel on derzoek naar onwetmatigheden in het thuisland Ciskei aftreden. Ook werden reeds twee jaar geleden de president van het thuisland Trans kei, Chief Matanzima en de meeste leden van zijn kabinet door een mi litaire staatsgreep vanwege hun be trokkenheid bij corruptie aan de kant gezet. In dat verband heeft de hotel magnaat van het- vermaarde Sun City-concern, Sol Kerzner publie kelijk moeten toegeven dat hij 2 miljoen rand aan dezelfde Chief Matanzima heeft 'gegeven' om zijn casino-rechten in het thuisland vei lig te stellen. Naar aanleiding van deze corrup tiegevallen schreef het dagblad Beeld in een commentaar: 'Voor de Zuidafrikaanse belastingbetaler, die het financiële gelag moet beta len voor zulke ongerijmdheden, is dit net zo verontrustend als de zo genaamde witteboordmisdadigers, waarna minister Coetsee heeft ver wezen. Dit zijn Zuidafrikaners in de bovenste lagen van de samenle ving die voor eigen gewin de finan ciële rand manipuleren en zich ten koste van anderen verrijken'. Na het gedwongen aftreden van Du Plessis ging Beeld vorige week nog een stapje verder: 'Elk land heeft kent corruptie, maar wat er op dit moment in Zuidafrika aan de hand is, grenst aan een epidemie. Dit verschijnsel heeft de afgelopen jaar een schaduw geworpen op de regeringen van thuislanden, plaat selijke overheden, zakenlieden en leidende nationale politici'. Het dagblad noemt een aantal mogelijke oorzaken voor deze cor- ruptiegolf, waaronder geheimhou ding bij talrijke staatszaken vanwe ge internationale sancties, maar ook de huidige noodtoestand en het feit dat de Nationale Partij al meer dan 41 jaar onafgebroken aan het bewind is. Beeld besluit zijn commentaar vervolgens met de enige maatregel die corruptie tot een einde kan brengen. 'Overtreders, ook kabinetsleden, waarvan hun schuld is komen vast te staan, moeten gestraft worden. De openbare aanklager moet zijn taak ongehinderd kunnen uitvoe ren en het aftreden als minister en kamerlid moet niet zonder meer geaccepteerd worden als voldoen de straf als er ook maar het ge ringste vermoeden bestaat dat een strafwettelijke vervolging is ge rechtvaardigd'. Het moet voor president Botha, juist nu hij is getroffen door een be roerte, welke hem volgens nage noeg iedereen, tot een spoedige pensionering zal dwingen, met na me pijn doen, dat bij de corruptie schandalen niet alleen parlemenst- leden en minstens een minister van de NP rechtstreeks zijn betrokken, maar dat ook de namen van drie van zijn meeste gewaardeerde mi nisters Roelof 'Pik' Botha van buitenlandse zaken, Magnus Ma- lan van defensie en Barend du Plessis van financiën terugke ren. Niet zozeer als frauduleurs, maar wel wel omdat zij op vriend schappelijke voet staan met perso nen die van corruptie en illegale praktijken worden verdacht. Als gevolg hiervan lijken de kan sen van de minister De Klerk van nationaal onderwijs om P.W. Botha dit jaar als president op te volgen aanzienlijk toegenomen. Hij is na melijk de enige van de kansrijke presidentskandidaten die nog niet in verband met corruptie is ge noemd. Maar Botha zal zich onge twijfeld een ander einde van zijn langdurige politieke loopbaan heb ben voorgesteld dan een, die wordt begeleid door corruptie en politiek wangedrag.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5