Hof 10 mille ver peeling na verlrachting Geknoei rond pas gaat gewoon door KOOP EEN LOT, VERBETER HUN LOT. Gruwelijke rituele moord op baby Floris was gezamenlijke psychose oc Speciale leerstof voor hoogbegaafde leerlingen Politie wil hard rijden harder aanpakken Kabinet wacht milieurapport over autoraces Zandvoort af WOENSDAG 1 FEBIRI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Hoogste scidevergoeding tot nu toe AMSTERDAM TP) Het gerechtshof in Amsterdam heeft zich gescbl achter een vonnis van de Alkmaarse rechtbank, waaien verkrachter uit Bovenkarspel aan één van zijn vijichtoffers 10.000 gulden moet betalen. Volgens de advje van de 28-jarige vrouw gaat het om het hoogste bedfwegens psychische schade dat ooit in Nederland aan tlachtoffer van een zedenmisdrijf is toe gekend. ARNHEM (ANP) -Jen echtpaar uit Arnhem en huvriendin uit Maassluis zijn volge officier van justitie Lie A Kwiechuldig aan het op gruwelijke we om het le ven brengen van eeoaby van 2,5 maanden. Hij eiste geren voor de Arnhemse rechtbai tegen het echtpaar een gevannisstraf van 18 maanden waarvai2 voorwaar delijk. Tegen de vritdin eiste hij terbeschikkingstellii. De 31-jarige vadersijn 27-jarige echtgenote en hun Sjarige vrien din Iris brachten ofil juni vorig jaar de baby Florisan het echt paar op gruwelijke vnze om het le ven. Het kind was v.gens de ver dachten bezeten va een demon. Die moest worden ufcedreven. De baby werd met braibare en bij tende vloeistoffen vergoten en vervolgens in het toil in brand ge stoken. De babyverbrandig was de cli max van een 70-uurdurende dui veluitdrijving in deroegere wo ning van het echtpaain Velp. Vol gens de verdachten \as de baby er de oorzaak van dat ris door dui vels werd aangevalin. De enige mogelijkheid om dafcwaad te ver nietigen was het dodn van Floris. De vader raakte in 188 geïnteres seerd in paranormale zaken. Via maar daar werd de voodoo steeds ken ketste dit op het lichaam seerd in paranormale zaken. Via een advertentie kwam hij in con tact met Iris. Zij verklaarde al sinds haar negende jaar paranormaal be gaafd te zijn. De kennismaking groeide uit tot een hechte vriend schap tussen het echtpaar uit Velp en de vrouw uit Maassluis. Intussen kreeg Hilde haar twee de kind. Het echtpaar had al een kind van vier jaar. Iris bleek echter steeds grotere problemen te krij gen. Ze voelde zich bezeten van de monen. Tegenover de politie ver klaarde ze dat ze al vóór haar ge boorte onder de negatieve invloe den van voodoo (een soort zwarte magie) was komen te staan. Samen met het Velpse echtpaar werd een groot aantal deskundigen geraadpleegd. Dat leidde tot een sessie waarbij volgens Iris 26 de monen werden uitgedreven. „Maar de voodoo zat er nog", aldus Iris. Ze besloot in Velp te gaan logeren, maar daar werd de voodoo steeds erger. Ze besloot de duivels i woning van Hans en Hilde uit te la ten drijven. Er volgde een sessie die zonder onderbreking ruim 70 uur duurde. Hitier Op woensdag 29 juni was de toe stand van Iris volgens de verdach ten nog steeds erg slecht. Ze voel den alle drie dat het kwaad ergens vandaan moest komen. Op dat mo ment merkten ze dat er vanuit Flo ris een geweldige negatieve in vloed uitging. Toen de moeder te gen de baby zei dat hij het kwaad was zou het kind gemeen hebben gelachen. „De baby was de terug keer van Hitier op aarde, daarom moest hij dood", aldus Iris. Geen van de verdachten zou Flo ris vervolgens nog hebben gezien als een baby. Toen ze probeerden de baby met een mes dood te ste Doorgaans moetcerkrachte vrouwen genoegenïen met de maximaal 1500 gl, die de rechtbank hen als 'bgde partij' kan toekennen. Hé' verwerpt in navolging van Alkmaarse rechtbank de vier foren van de verdachte tegen detdevergoe- ding. Zo wijst het h<eis van de veroordeelde en dieivocaat af, dat het slachtofferchiatrisch dient te worden onecht en dat schadevergoeding almag wor den toegekend bij ettend ziek tebeeld. Het hof vind'de klach ten van de vrouw th voort vloeien uit het misdrntucht en verkrachting onder biging met een alarmpistool. Het hof verwerpt ce stelling van de 30-jarige ma: hij door twee jaar celstraf, techikking- stelling van de regeen verlies van gezin, vrienden erk al vol doende is gestraft. Vis het hof doen deze factoren ïaf aan de immateriële schadoor het slachtoffer. Ook hetment dat hij bij het strafproorminderd toerekenbaar is verd en der halve ook vermindensprake- lijk is voor de schaderzijde ge- i schoven. Het hof verwerpt slotte het standpunt dat de devergoe- ding had moeten wn beperkt tot 1500 gulden. Htf acht dat bedrag onvoldoentergoeding voor de blijvende pssche scha de bij het slachtoffagst en ge voel van onveiligheaapproble- men, algemene achtcht jegens mannen, probleme bestaande of nieuwe relaties einiet alleen durven wonen. Boien meent het hof dat de rechk door het matigen van de eis35.000 gul den al ruimschootsde omstan digheden van de vehter reke ning heeft gehoude Binnenlanort Dode Een 51-jarige patië'an het psy chiatrisch ziekeis Zon en Schild in Amersl is gisteren dood aangetrofferhet bosrijke terrein achter hefoenhuis. Vol gens de politie ij vrouw door ?en misdrijf om leven geko- nen. Personeel vjon en Schild ag de vrouw miagavond om wart over zes heïkenhuis ver ten. Toen zij nieïer terugkeer- begon gisteren zoekactie. 'Iadheid Ikswaterstaat gop de Tweede Iselbrug bij K>en een proef men met een .eem dat auto- ïtisch gladheian bestrijden. It experiment urt twee win- fc. Als melders'et wegdek een naai afgeven gladheid een faar voor de «eersveiligheid tevert, wordt i dooimiddel - a oplossing va'ater met calci- i-chloride - opt brugdek ge roeid. Jt COC vindt het overheids- leid ten aanzican homoseksu- ;teit in gebreküjft, zo heeft de •reniging giste» in een gesprek et minister fokman gezegd, ."inkman zei wig heil te zien in etgeving, omedeze de mentali- it van menseiiet verndert. De OC noemt hetnant dat een mi- ister zegt gee>ositieve invloed 2 verwachten t anti-discrimina- iewetgeving. Voensdreit "wee militaireirakken die oor- ipronkelijk beeld waren voor Amerikaans lisraketten-perso- neel in Woensdcht, gaan nu rich ting Armenië a daar dienst te doen als gezoneidspost. De me dische hulporgisatie Artsen zon der Grenzen h<t de barakken on langs gekocht vliegt ze volgendë veek via Brus naar het noodge bed in de Scetunie. De contai- ïers zijn ruirrenoeg om er een wachtkamer, a spreekkamer en een onderzoekamer in te herber gen. Verkracling Het Amstermse gerechtshof heeft gisteren hoger beroep een 36-jarige man>t drie jaar cel ver oordeeld ome hij in april 1987 een 30-jarige ospres bedwelmde, met haar gerenschap had en op haar buik ee.twintig centimeter lange tatoua^anbracht. De man moet zijn slacoffer ook 5000 gul den betalen s tegemoetkoming voor geledennmateriële schade. De rechtbankeroordeelde de man in juli vorig jj tot twee jaar cel. Advocate Boot noemt het arrest een doorbraak en een principiële erkenning van het leed van ver krachte vrouwen. Een voordeel van de civiele procedure acht zij naast de mogelijk veel hogere scha devergoeding, dat dader en slacht offer elkaar niet opnieuw hoeven te ontmoeten, zoals bij een verzoek om smartegeld in een strafzaak wel voorkomt. Bovendien kan de in cassering van de opgelegde scha devergoeding door advocaten en deurwaarders geschieden. „Zelfs al zou dat bij onvermogende da ders jaren, duren. De plicht tot schadevergoeding blijft 30 jaar staan", aldus Boot. De verdachte kan tegen het arrest nog cassatie instellen bij de Hoge Raad. Geen vervolging voor leraar die leerling sloeg AMSTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie in Amsterdam zal geen strafvervolging instellen te gen de leraar van de Petrus Dathe- nusschool in Hilversum die vorig jaar novëmber een 12-jarige scho lier met een slaghout heeft be werkt. De ouders van het kind had den van het slaan aangifte gedaan. Er is in dit geval geseponeerd met een proeftijd van twee jaar om dat er maatregelen op de school zijn genomen die dit soort inciden ten in de toekomst moeten voorko men, aldus gisteren de Amster damse persofficier De Wit. Er is volgens De Wit overleg ge weest met het schoolbestuur, de in spectie van het basisonderwijs en de betrokken leraar. Het schoolbe stuur heeft de leraar voorwaarde lijk ontslag aangezegd op grond van zijn goede staat van dienst en het feit dat hij zijn houdingten aan zien van sancties op school heeft gewijzigd. De ouders zijn volgens De Wit akkoord met het seponeren van de zaak. ken ketste dit op het lichaam af. Iris beschouwde het als een bewijs dat Floris geen kind meer was. Ook een poging om het kind in een kus sen te verstikken mislukte. De va der probeerde in eerste instantie het kind tegen de vrouwen te be schermen, maar uiteindelijk deed ook hij mee. Na vergeefse pogingen het kind te vermoorden besloten ze het te verbranden. De moeder zette Flo ris in een emmer en droeg het kind naar het toilet, waar het werd over goten met brandspiritus en in brand gestoken. Iris had zich bij de poging om het kind dood te steken met het mes verwond. Ze belde de politie met de melding dat ze een slagaderlijke bloeding had. De politie vond uit eindelijk het brandende lijkje van Floris. De vrouwen hadden nog ge probeerd het blussen door de poli tie te verhinderen. Het Pieter Baancentrum (PBC) concludeerde uit het onderzoek dat er sprake was van een geza menlijke psychose. Volgens het PBC-rapport waren de drie ver dachten volledig ontoerekenings vatbaar en is bij Iris de kans op her haling aanwezig. Officier Lie A Kwie had twijfels over de conclu sie van het PBC-rapport. Welis waar was er volgens hem geen sprake van moord, maar de ver dachten waren er van overtuigd dat Floris dood moest. Voor het echtpaar was in zijn opvatting een straf gerechtvaardigd die hen de mogelijkheid biedt om meteen weer in het dagelijks leven verder te gaan. Het onvoorwaardelijke deel van de gevangenisstraf was daarom gelijk aan de duur van het voorarrest. In het geval van Iris volgde hij het advies van het PBC. De verdediging van het echtpaar pleitte voor het overnemen van het PBC-advies. Dat zou leiden tot vrij spraak. Volgens de verdediger van Iris zou Iris alleen een tbs opgelegd moeten krijgen. Daarna zou ze zich kunnen laten opnemen in een psy chiatrisch ziekenhuis. De rechtbank doet 14 februari uitspraak. SCHIPHOL Twe specialisten van de Explosieven Opruimingsdienst zoeken op het terrein bij Schiphol-Oost naar mogelijke blincgangers van een bombardement uit de Tweede Wereldoorlog. Het onderzoek is nodig omdat op deze plaats twee hingars moeten komen en zal een paar weken in beslag nemen. (foto anp) geen problemen meer opleveren. De foto-apparatuur wordt vervan gen door de video, waardoor beel den van kentekens en snelheden rechtstreeks door de computer om gezet worden in girokaarten. Die vallen dan binnen enkele dagen bij de overtreder op de deurmat. Intussen heeft de politie ook da gelijks het beeld van het verkeers gedrag op een aantal snelwegen in ons land. Dat gebeurt door de dienst Verkeerskunde van Rijks waterstaat, die computers heeft staan langs deze verkeerswegen. AMSTERDAM (GPD) - Er komen meer snelheidscontroles en bij her haalde overtredingei van de nieu we maximumsnelteden zullen strengere straffen worden geëist, zo heeft voorzitter Spree van de werkgroep Justitiële Handhaving Rijsnelheden aan ce vooravond van de Auto-rai bekendgemaakt. „De notoire snelheidsovertreder kan zich beter op de Tweewieler- rai concentreren dan op deze beurs", aldus Spree. Toch heeft Spee weinig reden tot klagen. Het aantal doden door on gevallen liep de afgelopen vijf maanden met 30 procent terug ten opzichte van diezelfde periode het jaar daarvoor. Opmerkelijk is bo vendien dat de gemiddelde snel heid sinds de invoering van de 120 km-grens is teruggelopen van 115 naar 110 kilometer. De verscherpte snelheidscontro les heeft in de afgelopen negen maanden geleid tot liefst 130.000 processen-verbaal. Volgens Spee zal dat aantal dit jaar uitgroeien tot 300.000. De verwerking van dat aantal zal op korte termijn UTRECHT (ANP) - Op vrijwel el ke school zitten leerlingen die veel beter kunnen leren dan hun klas genoten. Die bollebozen krijgen op de middelbare school vaak niet de aandacht die nodig is. In de school boeken wordt wel rekening gehou den met de zwakkere leerling, maar voor de begaafde leerling ont breekt over het algemeen het les materiaal. De vakgroep onderwijskunde van de rijksuniversiteit Utrecht is daarom vorig jaar in opdracht van het ministerie van onderwijs en in samenwerking met twee Utrechtse middelbare scholen begonnen met ontwikkelingsproject om hoogbegaafde leerlingen aan aan vullende leerstof te helpen. Bij het experiment zijn 200 leer lingen van de brugklassen van bei de scholen (de Openbare Scholen gemeenschap en het Christelijk Gymnasium) betrokken. De eerste voorbeelden van leerstof voor de vakken Nederlands en wiskunde voor hoogbegaafden zijn gisteren gepresenteerd. De leerstof is toegesneden op de denk- en leermogelijkheden van de begaafde leerlingen. Om tot diffe rentiatie binnen een klas te komen worden de lessen in de betrokken vakken volgens een bepaald model gegeven. Alle leerlingen krijgen eerst de basisstof te verwerken. Dan wordt met een toets beslist welke leerlingen de stof moeten herhalen en welke aan de zogehe ten verrijkingsstof mogen begin- Oud-hoogleraar in de psycholo gie voor pedagogen Span is een van de onderzoekers die voor het universitaire project verantwoor delijk zijn. Hij zei tegenstander te zijn van een systeem waarin de knappe koppen van de andere leer lingen worden geïsoleerd. Zij moe ten zodanig worden opgevangen dat zij in de groep kunnen blijven, aldus de onderzoeker. Volgens de Utrechtse onderzoe kers is gebleken dat leraren uitge breide voorlichting nodig hebben over de opvang van (hoog)begaaf- den. Dit komt omdat het om zeer verschillende kinderen gaat. Som migen zoeken met behulp van het onderwijs dat ze krijgen, heel rus tig hun eigen weg. Anderen voegen zich naar het tempo en het peil van het onderwijs, maar voelen zich daarbij nogal ongelukkig. Weer an deren vallen uit zichtbare onvrede de leraar en de klasgenoten aan. Volgens de onderzoekers is het be langrijk dat de leerling ervaart dat hij er echt voor moet werken. Hij moet leren dat niet alles hem maar aanwaait. Op school gaat het niet alleen om overdracht van kennis, maar ook om 'leren te leren', vin den ze. DEN HAAG Het Haags geklun gel met het nieuwe paspoort dreigt de grenzen van het menselijk voor stellingsvermogen te overschrij den. Jarenlang vochten de bedrij ven KEP en Staatsdrukkerij hun bittere strijd om de order. Dat ge vecht heeft tot alles geleid behalve een nieuw paspoort, moest minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) maandag in een brief aan de Kamer erkennen. En alsof er niets aan de hand was, kondigde minis ter Korthals Altes (justitie) op het zelfde moment aan dat een pas poort in de nabije toekomst mis schien helemaal niet meer zo hard nodig is voor de meeste Nederlan ders. door Peter de Vries Een simpele identiteitskaart kan binnenkort al voldoende zijn om door veertig Europese landen te reizen, zei Korthals Altes. Elke an die hij daarna uitsprak, maakte de schade alleen maar groter. De iden titeitskaart zou redelijk goedkoop kunnen zijn (terwijl het paspoort peperduur wordt), en kan door de gemeenten uitgegeven worden (terwijl buitenlandse zaken persé wil dat het paspoort op één plek in het land wordt gemaakt). Terwijl de bewindsman van justitie sprak, arriveerde de brief van de minister van buitenlandse zaken over het vastlopen van het paspoortproject. Politiek Den Haag doopte de bi zarre samenloop tot een coördina tieprobleem tussen de ministers. Die verklaring is waarschijnlijk correct, maar toont slechts aan hoe hardleers de overheid zich in de paspoortaffaire opstelt. De uitlatin gen van Korthals Altes brengen zijn collega Van den Broek boven dien in een uiterst lastig parket. De positie van de staat ten opzichte van de strijdende bedrijven en ban ken wordt er door verzwakt, en dat kan uiteindelijk tot een gepeperde schadeclaim leiden. De vraag dringt zich op wat Kort hals Altes heeft bezield zijn vingers te branden aan de paspoortzaak. Alle politici die zich tot nu toe met de affaire bezig hielden (Van Eeke- len, Van der Linden, Van den Broek en zelfs Lubbers enigszins) hebben aan hun bemoeienis slechts nare herinneringen of erger overgehouden. De paspoortzaak wemelt immers van de coördinatie problemen en ander ongerief. Avontuur Wie het zich in Den Haag maar enigszins kan veroorloven, mijdt het onderwerp. Waar de creditzijde van het drama geheel leeg is, meldt de debetzijde volop geknakte en gebroken ambtelijke en politieke carrières. Korthals Altes stortte zich maandag geheel uit vrije wil in het avontuur. Het ministerie van justitie bena drukt dat de bewindsman wel móest. De parlementaire discussie over een legitimatieplicht en over persoonscontrole na het wegvallen van de Europese binnengrenzen dwongen Korthals Altes. Uitlatin gen over een legitimatiebewijs wa ren onvermijdelijk. Het departe ment ontkent ten stelligste dat be drijven als de Staatsdrukkerij al de opdracht hebben gekregen invoe ring van zo'n identificatiekaart voor te bereiden. De verklaring van het ministerie klinkt aannemelijk, maar doet niets af aan het feit dat de uitlatin gen van Korthals Altes op een ui terst ongelukkig moment kwamen. Het is bovendien onbegrijpelijk dat Korthals Altes niet even van te voren contact opnam met Van den Broek over zijn gewraakte uitlatin gen. Geschrokken van de heftige reacties krabbelde Korthals Altes gisteren terug. Maar het paspoort monster heeft een pootafdruk ach tergelaten, constateerde de PvdA- er Kosto terecht. Minister Van den Broek ziet zich al maanden geplaatst voor het pro bleem hoe hij, zonder zelf financië le en politieke schade op te lopen, een eind moet maken aan de strijd tussen Staatsdrukkerij (SDU) en KEP. Van den Broek heeft het con tract met KEP weliswaar verbro ken, maar wil toch dat de SDU het Schiedamse bedrijf overneemt. Hij kan op die manier voorkomen dat de bankiers van KEP een schade claim indienen tegen de overheid. Het plan oogt simpel, maar blijkt onuitvoerbaar. Om de overname voor te berei den, wilde de SDU proefdraaien met het KEP-procedé. Toen de banken weigerden in te gaan op die eis, brak de SDU de besprekingen op. Terecht, vindt Van den Broek. Maar wie ziet welke eisen de SDU stelde aan het proefdraaien, moet constateren dat de Staatsdrukkerij het héle KEP-procedé nauwgezet wilde bekijken en wilde beproe ven. De banken en KEP vreesden niet geheel onbegrijpelijk dat de SDU er daarna, zonder veel te beta len, met de KEP-kennis van door zou gaan. Martelgang Minister Van den Broek wacht nu nieuwe stappen van de banken af, luidt het enige droge commentaar van het ministerie van buitenland se zaken. De banken moeten kie zen of ze nu een schadeclaim tegen de overheid gaan indienen wegens het naar hun mening onterecht aan de kant schuiven van KEP. Die ju ridische strijd schuwen de banken, omdat ze lang en taai is, en succes niet is verzekerd,. Van den Broek vreest de strijd niet alleen vanwege de mogelijke financiële, maar ook vanwege de politieke schade. De uitlatingen van Korthals Al tes verzwakken de politieke en ju ridische positie van Van den Broek in die strijd alleen maar. De banken kunnen immers aanvoeren dat de overheid niet weet waar ze mee be zig is. Het ene deel van de overheid gunt een paspoortorder, terwijl een ander deel die order ondermijnt. Het verwijt dat de overheid niet te goeder trouw onderhandelt, is dan snel gemaakt. Voor Van den Broek wordt de paspoortaffaire een eenzame mar telgang. Een paar keer dacht hij de kar met vierkante wielen, zoals staatssecretaris Van der Linden de zaak ooit noemde, aan het rollen te hebben gekregen. Maar telkens loopt het vehikel weer vast. Nie mand in politiek Den Haag denkt met hem mee. De regeringspartijen branden hun vingers niet meer aan de zaak, andere ministers steken hem geen helpende hand toe. De uitlatingen van Korthals Altes te kenen slechts een fase in het pro ces van geleidelijke politieke ver eenzaming van een CDA-kroon- prins. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet neemt pas een definitief besluit over de vernieuwing van het race- circuit in Zandvoort als de gevol gen voor het milieu bekend zijn. Deze toezegging deed staatssecre taris Dees (Sportzaken) gisteren in de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid in het parlement gaf Dees in december al het groene licht om het circuit voorlopig toe stemming te geven voor de aanleg van een formule-1 baan. Daarmee hoopt men de terugkeer van de Grand-Prix in ons land mogelijk te maken. Op verzoek van D66 beloofde Dees de resultaten van de Milieu Effect Rapportage af te wachten, alvorens een definitief besluit te nemen. Die rapportage van de pro vincie Noord-Holland wordt over 5 maanden verwacht. Een tweede motie, van de PvdA, om te onder zoeken of er geen geschikter loka- tie denkbaar is voor de aanleg van een formule-1 baan, lijkt kansloos. De oppositie vreest aantasting van het kwetsbare duingebied en vindt 'Zandvoort of Zandvoort' geen keuze. De PvdA wordt in die opvat ting gesteund door D66, PPR en de SGP. De laatste partij is bovendien falikant tegenstander van auto races. Niet alleen omdat ze de zon dagsrust verstoren, maar ook van wege het grote aantal dodelijke on gelukken. De regeringspartijen wijzen op de negen harde voorwaarden die zijn verbonden aan de aanleg van een formule-1 circuit in de bad plaats. Zo moet er een duinbe heersplan worden gemaakt en dient het circuit te voldoen aan de wet op de geluidshinder. ADVERTENTIE Zo'n 5 miljoen Afghanen zijn op de vlucht. Al jaren leven ze van dag tot dag. Niets hebben ze over, hooguit een sprankje hoop. Hulp is daarom hard nodig. De Willem en Mary Loterij wil zoveel mogelijk geld inzame len voor deze vluchtelingen. Het geld komt toe aan de Nederlandse 'Stichting Vluchteling'. Het 'Hoge Commissariaat der Vere nigde Naties voor Vluch telingen' ziet erop toe dat het geld goed terecht komt. Zelf maakt u kans op een mooie prijs. Volvo, Philips, de Staats loterij. de Lotto, de ABN ze staan er voor Loten f 5,- zijn t/m 4 maart verkrijgbaar bij verkoopadressen van de Staatsloterij (de organisator van deze eenmalige loterij). En bij alle Grenswissel- en Postkantoren Aarzel dus niet; koop loten. En vraag meteen even naar de folder waarin de prijzen staan vermeld en hoe u te weten kunt ko men of u tot de winnaars behoort De trekking vindt plaats op maandag DE WILLEM EN MARYLOTERU. HULP VOOR DE AFGHAANSE VLUCHTELINGEN. tLO 880/120/216 88 dd 14-11-88 K

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3