'Zaak wordt tot bot uitgezocht' op Israëls vredesduiven doen aanval op Arbeiderspartij Reportage Geen plaats meer in Mexicaanse kerk voor drugshandelaars wiuiroum» i riLonuAKI 19£ Nederlandse Veiligheids Dienst geschokt door beschuldigingen DEfN HAAG - "Dit is vrese lijk. Wij proberen de profes sionaliteit van de branche omhoog te tillen en nu ge beurt dit. Je weet niet watje overkomt. We weten ons geen raad met deze situa tie". Directeur personeels zaken G.J. Everaars en alge meen directeur C. Clement van de Nederlandse Veilig heids Dienst in Rijkswijk, reageren geschokt op de be schuldiging dat hun perso neel steelt, in wapens han delt en de privacy schendt. door Theo Haerkens De beschuldigingen komen hard aan bij het beveiligingsbedrijf dat met 3000 man personeel het groot ste is van het land. De reputatie van de sector was al niet vlekkeloos, maar dat de Nederlandse Veilig heids Dienst (NVD) nu in één adem genoemd wordt met het Haagse be veiligingsbedrijf Toetanchamon slaat voor de directie alles. Mede werkers van dat bedrijf worden er van verdacht een reeks bomaansla gen gepleegd te hebben. De beschuldigingen aan het adres van de NVD hebben een an der karakter, maar de directie maakt er geen geheim van dat "on ze reputatie er aardig door gedeukt is". Volgens ex-werknemers hou den medewerkers van de NVD in Zuid-Limburg zich niet aan de re gels. Zij zouden zich bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Heerlen met behulp van nage maakte sleutels toegang verschaft hebben tot archiefkasten. Kaarten met persoonsgegevens zouden ge kopieerd zijn en aan derden door gegeven. Verder zou er in Nuth in illegale wapens worden gehandeld en in Venlo zouden bouwmateria len worden gestolen en doorver kocht. De NVD-directeuren zeggen van niets te weten. Zij zijn verbaasd dat de ex-medewerkers pas nu met hun onthullingen komen. "De één is al zes jaar geleden bij ons wegge gaan, de ander twee jaar en een der de werkt al ruim een jaar niet meer voor ons", aldus Everaars. Zijn col lega Clement heeft er begrip voor dat ze die onregelmatigheden niet bij hun onmiddellijke chef hebben gemeld, die zou immers ook vuile handen hebben. "Maar wij hebben een heel open communicatie en er waren dus ook andere mogelijkhe den. Ze hadden naar de plaatselij ke politie kunnen stappen, of naar de ondernemingsraad". Verdacht De directeuren zijn al druk bezig geweest om uit te zoeken wat zich in het Limburgse heeft afgespeeld. Mensen die er toen bij waren, zijn opgetrommeld voor 'interviews' op Clement: we we len ons geen raad met de situatie. het hoofdkantoor. "Niet iedereen die wij vragen, is verdacht", licht Clement toe. Maar veel heeft dat nog niet opgeleverd, evenmin als een administratief onderzoek naar schriftelijk ingediende klachten uit die tijd. Beveiligingsbedrijven kunnen zich geen personeel permitteren dat lange vingers heeft of op een andere manier rommelt. Bedrijven en instellingen nemen hen juist in de arm om onregelmatigheden, diefstal en andere narigheid te voorkomen. "Wij zijn de ogen en oren van de politie. We zorgen er voor dat de politie opgetrommeld wordt als er ergens onraad is", vat Everaars samen. ADVERTENTIE Met ingang van maandag 6 febr.hebben de winkels in Leidsenhage gelijke (en zeer klantvriendelijke) openings- en sluitingstijden. Weet u tenminste waar u aan toe bent. LEIDSENHAGE OPEN/DICHT ma. 11.00-17.30 uur di. Vm vrij. 09.00-17.30 uur do. 09.00-21.00 uur zat. 09.00-17.00 uur de activiteiten van de NVD en zijn branchegenoten. In de meeste ge vallen gaan bewaking en beveili ging hand in hand met portiers- en receptiewerk. Daarnaast is het be drijf in de weer om bij cliënten de interne veiligheid te bevorderen. Dat varieert van brandbeveiliging tot controle op het dragen van vei- ligheidsbrillen. Eén ding staat vast: de cliënten hebben het grootst mogelijk be lang bij betrouwbaar personeel. Om die reden zijn beveiligingsbe drijven wettelijk verplicht hun per soneel te laten screenen door de plaatselijke politie. "Wij vinden het heel plezierig dat politie die taak heeft. Het is de enige garantie dat we geen mensen binnenhalen met een justitieel verleden", aldus Eve raars. Maar de NVD realiseert zich dat narigheid nooit volledig voor komen kan worden. De politie scr eent het verleden en kan niet in de toekomst kijken. Saai Het werk van beveiligingsperso neel is niet altijd even aantrekke lijk. Vaak is het saai, de mensen zijn veel alleen op onplezierige tijd stippen, zoals 's nachts. Maar de ge dachte dat de aard van het werk de mensen kan verleiden tot illegaal wapenbezit of handelingen die het daglicht niet kunnen verdragen, werpt de NVD-directie verre van zich. "Ik geloof daar niets van, want dan zouden dat soort dingen voortdurend aan de orde zijn. Wij hebben zoiets nog nooit meege maakt, en het bedrijf bestaat toch al sinds 1911". De NVD beroemt zich erop dat het het peil van de bedrijfstak op vijzelt. Amper een halfjaar geleden opende het bedrijf een eigen super markt om mensen te trainen in het betrappen van winkeldieven en het correct afwerken van de diefstal len. De directie klopt zich op de borst dat mensen goed opgeleid naar de bedrijven gaan. Bovendien is het verloop met vijftien procent aanzienlijk kleiner dan elders in de branche. Terwijl koortsachtig gezocht wordt naar de oorzaak van de be schuldigingen, probeert de NVD tevens de rust in het bedrijf te her stellen. Het personeel en de cliën ten hebben een brief gekregen, waarin de zaak uiteen gezet wordt. De leiding van de vestigingen die in opspraak gebracht zijn, moet permanent aanwezig zijn bij de 'ob jecten' die aan de zorg van de NVD zijn toevertrouwd. "De mensen daar liggen in de vuurlinie. De meeste mensen zijn er trots op dat ze in ons uniform mogen lopen, maar dat is nu wel even anders", re aliseert de directie zich. "De zaak wordt tot op de bodem uitgezocht en als het zover is, volgen passende maatregelen". Hoe de zaak uit zal pakken is nog volstrekt onduidelijk. Maar de NVD-directie put moed uit de vele honderden adhesiebetuigingen van tevreden cliënten. Veel instel lingen en bedrijven noemden de beschuldigingen 'tendentieus' en de berichtgeving van de Vara-tele- visie 'onzorgvuldig'. Opmerkelijk is dat de vakorgani saties hun vertrouwen hebben uit gesproken in het bedrijf. De Unie BLHP: "De inhoud van de bericht geving was zo summier dat er geen concrete conclusies uit vielen te trekken, behalve dat waar mensen werken, fouten worden gemaakt. De suggestie dat de NVD een slecht voorbeeld is binnen de be veiligingsbranche, is dan ook ge heel onterecht". De Dienstenbond CNV dringt aan op een grondig en openbaar onderzoek. „Want als er iets waar is van de rancuneus getinte aantijgin gen, zal dat onderzoek uitwijzen dat dergelijke uitwassen absoluut tot de uitwassen behoren. Zaken als diefstal, wapenhandel en schen ding van privacy zijn zeker bij de NVD géén regel". TEL AVIV - De vredesbeweging in Israël heeft de aanval ingezet. Gesterkt door een positieve om slag in de publieke opinie is ze acties begonnen tegen de ijzeren- vuistpolitiek in de bezette gebie den en voor officiële contacten met de Palestijnse Bevrijdings- oreanisatie. door Ad Bloemendaal Volgens een recente opiniepei ling vindt 54 procent van de Is raëliërs dat hun regering met de PLO moet onderhandelen. Een groei met negen procent vergele ken met een paar maanden gele den. Een demonstratie van de 'Vrede Nu'-beweging ten gunste van onderhandelingen met de PLO trok vorige maand in de kou en de stromende regen meer dan twintigduizend mensen. Vrede Nu kende tot nu toe geen leden. Maar dat gaat veran deren. Volgens Galia Golan, hoogleraar politieke weten schappen in Jeruzalem en een van de woordvoerders van de be weging, dient de ledenwerfcam pagne om de band tussen leiding en achterban wat minder vrijblij vend te maken. Naast Vrede Nu is er het in Tel Aviv gevestigde Internatiaal Centrum voor Vrede in het Mid den Oosten, met afdelingen in Europa en de Verenigde Staten. Het Centrum houdt zich bezig met het organiseren van studies naar en conferenties over aspec ten van het Arabisch-Israëlische conflict. Internationaal voorzit ter is de sociaaldemocratische oud-minister van buitenlandse zaken Abba Eban. De groep Amerikaanse joden die in de cember in Stockholm een ont moeting had met PLO-voorzitter Jasser Arafat bestond uit leden van de Amerikaanse afdeling van het Centrum. Beide organisaties zetten met nieuwe energie hun pogingen voort contacten te leggen en te verstevigen tussen Israëliërs en Palestijnen. Het Centrum orga niseert volgende maand een in ternationaal treffen in Tel Aviv, waar persoonlijkheden uit Israël, Europa, de Verenigde Staten en de bezette gebieden worden ver wacht. Onder de gasten zullen enkele belangrijke regeringsver tegenwoordigers en oppositielei ders zijn. Bovendien heeft, rassend, een niet-officiële dele gatie uit de Sovjetunie laten we ten de conferentie te zullen bij Verboden De waarde van dergelijke bijeen komsten is dat ze kunnen funge ren als wegbereiders, omdat re geringen door allerlei politieke restricties veelal niet in staat zijn contacten te leggen. Ontmoetin gen tussen Israëliërs en vooraan staande leden van de PLO kun nen vooralsnog alleen in het bui tenland plaats hebben. En zelfs die bijeenkomsten zijn voor Is raëlische staatsburgers verbo den krachtens een absurde bepa ling in de Wet tegen het terroris- De vraag is natuurlijk of de Is raëlische rechter nog bereid zal zijn de PLO, na de recente poli tieke aardverschuiving, zonder meer af te doen als een terreuror ganisatie. In ieder geval maken steeds minder Israëliërs zich zor gen over de mogelijke gevolgen van een ontmoeting met PLO- leiders, ook als zo'n ontmoeting verder gaat dan alleen het bijwo nen van een conferentie (wat vol gens de wet in ieder geval wel is toegestaan). Het uitblijven van vervolging van vredeszendeling en radiopiraat Abie Nathan, die onlangs in Tunis sprak met PLO- voorzitter Jasser Arafat, laat zien dat de Israëlische justitie niet meer staat te trappelen van onge duld om maatregelen te nemen. Veel van de ontmoetingen tus sen bekende Israëliërs en PLO- vertegenwoordigers hebben een wat provocatief karakter. In het verleden had dat zijn nut, maar binnen de vredesbeweging (en zeker ook binnen de PLO) leeft sterk het gevoel dat toekomstige confrontaties iets concreters moeten gaan opleveren. Contac ten op wat hoger niveau bijvoor beeld, ter opheldering van be paalde problemen. Dicht bij huis Vrede Nu zoekt haar nieuwe ac ties dicht bij huis. Er is een door lopende demonstratie voor de re sidentie van de minister-presi dent in Jeruzalem. En met enige regelmaat bezoeken sinds kort vertegenwoordigers van Vrede Nu, in gezelschap van sympathi serende parlementsleden, dor pen en steden in de bezette ge bieden om er te praten met de be woners. Die staken dan voor de duur van de visite de-opstand. In de twee dorpen die tot nu toe zijn aangedaan, was de ont vangst meer dan bemoedigend. De Palestijnse dorpelingen wa ren zichtbaar gelukkig over hun confrontatie met het andere ge zicht van Israël en bumper stickers met de tekst 'Wij willen vrede tussen een vrij Palestina en een veilig Israël' vonden gre tig aftrek. Hoe belangrijk de internatio nale contacten en de toenadering tot de bevolking van de Westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook ook zijn, een echt vredes proces kan pas op gang komen als de Israëlische regering haar passieve houding laat varen en besluit to diplomatieke actie op basis van de nieuwe werkelijk heid. Instemning met de idee van een intenationale vredesconfe rentie, in velke vorm dan ook, en met een rd in de onderhandelin gen voor Ie PLO als vertegen woordiger van het Palestijnse volk, zijn (aarbij onvermijdelijk. Omdat eei radicale koerswijzi ging van fhamirs Likoed niet in de sterren staat, richt alle aan dacht van de vredeslobby zich op de Arleiderspartij van Shi mon Peres Afgaand» op de jongste reken sommen vm insiders telt de 39 leden tellejde Knesset-fractie nu 28 'duiven een ruime meerder heid. Die 18 laten zich evenwel opdelen in:wee groepen. De eer ste bestaat uit sociaal-democra ten die beeid zijn openlijk te verklaren lat de PLO een ge- sprekspartier is. Het andere deel neigt welisvaar tot dezelfde op vatting, miar heeft moeite met het loslatenvan de Jordaanse op tie en wach nog op een goede ge legenheid ie Rubicon over te steken. Regeenkkoord Zo'n geleginheid zou zich kun nen voordcsn als Shimon Peres, die tot de liatste groep behoort, openlijk zoi verklaren dat de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie een rol moit krijgen in een toe komstig vndesproces. Hij is er inmiddels \an overtuigd dat Is raël niet m<er om de PLO heen kan, al wil lij die opvatting om politieke redenen niet aan de grote klok langen. "Wie Hoes sein afwijst,krijgt Arafat", voor spelde hij ii 1987, toen Shamir zijn overemkomst met de Jordaanse loning torpedeerde. Een politeke probleem voor Peres vormt het huidige regeer akkoord, daerend van vlak voor Arafats bektring. Een van de pa ragrafen in de overeenkomst be paalt met radruk dat de PLO geen ondirhandelingspartn^ kan zijn. Ekers staat dat mii ter van fïnarciën Peres zich nit mag bemoeen met het beleid van het depatement van buiten landse zakeL Zo heeft de leider van de Arbederspartij zich door de Likoed aai handen en voeten laten binden Een uitspnak in het openbaar van Peres tei gunste van een rol voor de PLC in een toekomstig vredesproces betekent vrijwel zeker een regeringscrisis en nieuwe verliezingen. Het ligt niet voor de ïand dat de leiding van de Arbederspartij de stap zal wagen as ze geen politiek voordeel veivacht. En met een groeiende eonomische crisis in Israël en Pees op financien, is zetelwinst al tven onwaarschijn lijk als een spiedig begin van een vredesproces De Rooms-Katholieke Kerk in Mexico is van plan de leiders van de drugshandel uit de kerkge meenschap te bannen. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan een document dat daarin voorziet, zo werd na een vergadering van de bisschoppenconferentie meege deeld. De bisschoppen hebben met hun document niet de boeren en armen op het oog, die om te over leven hun toevlucht moeten ne men tot illegale activiteit, zoals het verbouwen van cocaplanten. Alleen de leiders hangt uitslui ting uit de kerkgemeenschap bo ven het hoofd. De voorzitter van de Mexi caanse bisschoppenconferentie, aartsbisschop Adolfo Suarez Ri vera, heeft de indruk dat de rege ring de handel in drugs ooglui kend toestaat. Steun uit Spanje. De zware kritiek van 163 Westeuropese rooms-katholieke theologen op de paus heeft steun gekregen uit Zuid-Europa. De 'Verklaring van Keulen' is nu door 23 Spaanse theologen onderschreven. Onder hen zijn José Maria Gonzalez Ruiz, die aan het Tweede Vati caans Concilie heeft deelgeno men, en Benjamin Forcano, die vorig jaar op last van de pauselij ke vertegenwoordiger in Spanje zijn functie van hoofdredacteur van het rk tijdschrift 'Mision Abierta' neerlegde. Van de 23 on dertekenaars zijn er 13 lid van de theologen vereniging 'Johannes XX111'. Met hun instemming willen de .Spaanse theologen de eveneens uit Spanje afkomstige woord voerder van het Vaticaan Joa quin Navarro-Valls tegenspre ken. Die deed de 'Verklaring van Keulen' af als een 'plaatselijke aangelegenheid'. De theologen hebben onder meer kritiek op de gang van za ken rond bisschopsbenoemin gen, de inperking van de vrijheid van theologisch onderzoek en de tendens om de bevoegdheden van de paus als kerkhoofd steeds verder uit te breiden. Het be hoort niet tot de taak van de paus om zonder enige poging tot dia loog tweederangs-conflicten te verscherpen en vervolgens zelf ^eenzijdige beslissingen, te ne men, zeggen de theologen. Als de paus doet wat niet tot zijn ambt behoort, kan hij in naam van de katholiciteit geen gehoorzaam heid verlangen. De Westduitse rk bisschoppen spraken van 'verdachtmakin gen'. Zij verweten de theologen zelf te veel slogans te gebruiken, terwijl ze zich in hun verklaring juist vaak op wetenschappelijke normen beroepen. 'Signaal' Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) heeft minister Van den Broek van buitenlandse za ken gevraagd voorlopig af te zien van een bezoek aan Iran. Gezien de schending van de mensen rechten in dat land vindt het IKV een bezoek nu niet het 'goede signaal'. De Verenigde Naties en Amnesty International maken melding van een toenemend aan tal politieke executies. Ook zou er op grote schaal worden gemar teld. Het bezoek van minister Van den Broek op uitnodiging van zijn Iraanse collega - is gepland van 6 tot 9 maart. 'Wending'. Drs. H. Schaeffer (49), medewerker aan het Domi nicaans Studiecentrumn voor Theologie en Samenleving in Nijmegen, is benoemd tot hoofd redacteur van het blad 'Wen ding', tweemaandelijks tijd schrift voor evangelie en cultuur. Van 1980 tot 1984 werkte hij bij het KRO-omroeppastoraat. Benoeming. Mr. W. H. Bijle- veld (50) uit Hollandse Rading (Utr.), vroeger burgemeester van Houten, is benoemd tot voorzit ter van het College van bestuur van de Universiteit voor Hu manistiek in Utrecht. Deze universiteit, die in sep tember haar werkzaamheden be gint, gaat de wetenschappelijke opleiding tot humanistisch gees telijke verzorgen. Ze komt in de plaats van de hbo-opleiding geestelijk werk, die sinds 1977 wordt verzorgd door het Hu manistisch Opleidingsinstituut. Bijleveld is nu directeur alge mene zaken van het medisch centrum 'Berg en Bosch' in Bilt- hoven. Het bestuur benoemde dr. D. J. van Houten (42) uit Scherpenzeel, docent sociale we tenschappen aan de Utrechtse rijksuniversiteit, tot waarne mend rector. Hervormde Kerk: beroepen te Ellecom-De Steeg W. Schaap Deventer; bedankt voor Nieu- werkerk a.d. IJssel L. Wüllschle- ger Den Haag. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot stu dentenpredikant aan de techni sche universiteit Twente (En schede) C. Kuyvenhoven aldaar (blijft ook deelwerk-predikant in Enschede). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Giessen- dam en Nederhardinxveld en te Den Boer (Gr.) H. J. Siegers Leek; aangenomen naar West- Tamar (Tasmaniè) voor de Free Reformed Church C. Kleijn Mep- pel. Moker. In de radio-uitzen ding van Moker (Media-overleg van kerken in Rijnland en Bol lenstreek) morgenavond (2 fe bruari) 7 uur tot half 8 wordt ge sproken met een aantal mensen die in de jaren 1940 tot '45 waren betrokken bij het verzet. Dit naar aanleiding van de vrijlating van de Twee van Breda. De uitzen ding is in samenwerking met de telefonische hulpdienst Leiden. Moker is te horen op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1. Taizé-reis. Het centrum 'Jongeren op weg' in Assel (Hoogsoeren), activiteit van de Salesianen van Don Bosco, biedt de mogelijkheid om van 22 tot 27 maart een reis te maken naar de oecumenische broedergemeen schap van Taizé in Frankrijk. In dezelfde periode kunnen jonge ren deze week ook doorbrengen in het centrum zélf. Voor nadere inlichtingen: 'Jongeren op weg', Pomphulweg 106, 7346 AN Hoogsoeren, 05769- 201. Lezing. De studiegroep voor homoseksualiteit en theologie 'St. Sebastiaan' van de Katholie ke Theologische Universiteit Amsterdam organiseert op 21 fe bruari een openbare lezing over 'homo-spiritualiteit'. Spreker is pater John McNeill, rk moraal theoloog en psycho-therapeut in New York. Hij werd in 1976 be kend met zijn boek 'The Church and the Homosexual'. De positie ve houding die McNeill daarin aanneemt ten aanzien van homo seksualiteit, was voor het Vati caan aanleiding hem een spreek verbod op te leggen. De lezing is op 21 februari om 4 uur in het gebouw van de Katho lieke Theologische Universiteit Amsterdam, Keizersgracht 105. Videoband. Vrijdag 17 februari om 2 uur is op'Hydepark', Drie- bergsestraatwtg 50 in Doorn, de eerste openbare vertoning van de videoband 'Hoezokinder achtig?' Deze Ijand gaat over het gebruik van speelse werkvor men in vieringen met kinderen en kindernevendiensten en op zondagsscholen. Vaak wordt n plaatselijke ge meenten gezocht naar mogelijk heden om kinderen nauwer te betrekken bij de zondagse vie ringen. De vraag is dan hoe kin deren daarin beter tot hun recht kunnen komen Werkvormen als dans, spel en drama kunnen daarvoor een handvat bieden. Ir de videoband, die een half uu- duurt, zijn beelden verwerkt var een viertal plaatsen waar mensen op heel uiteenlopende manier met dergelijke werkvormen aan de slag zijn gegaan (Amsterdam, Vierpolders, Reinkenszand en Eindhoven). Die vrijdag zal ook het boekje 'Kinderen in de gemeente' wor den aangeboden. Dat beschrijft een aantal activiteiten voor en met kinderen. Voor verdere inlichtingen: af deling Audiovisuele Mediatheek van Landelijk Centrum Gerefor meerd Jeugdwerk en Landelijke Hervormde Jeugdraad, postbus 99, 3970 AB Driebergen, 03438- 23270.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2