Kans opvanghuis Alphen verkeken 'Als het niet boeit, gaan ze gewoon weg Geen telefax voor raadslid Tasjesdieven Spruit nieuwe commandant brandweer Wassenaar Initiatiefnemers staken activiteiten Herindelingsgemeenten discussiëren Fusie elf tuinbouwscholen waarschijnlijk van de baan PAGINA 16 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 Gijs Okliuijsen leidt diensten voor geestelijk gehandicapten NIEUWVEEN - Hoe houd je op een functionele manier een kerkdienst voor verstandelijk gehandicapten? Met deze vraag houdt pastor Gijs Ok- huijsen (49) zich al zes jaar be zig. Okhuijsen werkt in Huize Ursula, het instituut voor gees telijk gehandicapten in Nieuw- veen. Met zijn 45-jarige collega Cees van Opzeeland tekende hij 25 liturgievieringen op. Dat gebeurde in opdracht van uit geverij Gooi en Sticht, die de beschrijvingen bundelde en onlangs op de markt bracht. door Kitty Knoop De titel 'In de hémel onweert het niet' is ontleend aan een uitspraak van een bewoner van Huize Ursula. Die zei dat toen medebewoner Tom was gestorven. Tom was altijd bang geweest voor onweer, maar bij God in de hemel hoef je daar voor geen angst meer te hebben, re deneerde de ander. "Hij stelt zich de hemel heel con creet voor: het is een plaats waar het nooit onweert. Zo concreet en beeldend moet alles worden ver teld aan de zwakzinningen", weet Okhuijsen. "Als ze zich bij de dienst betrokken voelen, gaan ze applaudiseren. Maar als ze iets niet snappen, beginnen ze te gapen en als het hen niet boeit, gaan ze ge woon weg. Daarom gebruiken we zeer beeldende taal, die we onder strepen met voorwerpen in onze handen. Het komt meer neer op spelen en uitbeelden. Op een gege ven moment kreeg ik daar steeds meer plezier in. Ik ontdekte een aantal elementen dat in gewone kerkdiensten helemaal verloren is gegaan. Onze bewoners", zegt hij samenvattend, "dwingen ons het uitbeeldende en vierende element veel meer accent te geven dan al leen het aanspreken op het ver stand". Kaarsen Ook al vindt hij dat in de roomse li turgie 'sprake was van over-accen- tuering van wierook, processie en beelden', voor kinderen was in de diensten veel te zien. Het doet de pastor dan ook goed dat in de dien sten voor geestelijk gehandicapten sprake is van 'rituelen'. Zo is het voor de bewoners van Huize Ur sula een belangrijke en bijna heili ge gebeurtenis als een kaars voor iemand wordt aangestoken. "Kaar sen vinden ze heel mooi en het is dan ook heel stil als er vier aan het begin van de viering worden aan gestoken", vertelt Okhuijsen. "Dan moet ik het gebaar maken: handen vouwen. Vervolgens wordt de bij behorende kaart opgehangen en de kaars aangestoken. Het is een heel ritueel. En dat is toch iets dat in de liturgie een beetje verloren is ge gaan". De pastor sprak veelvuldig met collega's over al die verschillende vieringen. Er werd besloten vooraf gaand aan de samenstelling van het boek een van die belevenissen te publiceren. Het ging erom dat was geprobeerd de bewoners een beeld te geven van wat de hemel zou kunnen zijn. "Dat is natuurlijk heel gedurfd", zegt Okhuijsen vol heimelijk enthousiasme. Er werd uitgegaan van het bijbelse voor beeld van grazige weiden, vredige wateren en het zalven van de hoof den. "Die omschrijving zegt de mens dat het daar goed zal zijn, dat er een God is die je welkom heet". Deze 'menselijke' elementen werden tastbaar gemaakt op een zonnige zomerdag. Tweehonderd ballonnen vormden de hemelpoort op het grasveld naast de kapel. De bewoners van Huize Ursula wer den niet gezalfd, maar kregen een bloem opgeplakt. "Daarna hebben we ze helemaal in de eau de colog ne gezet en zijn we in het grazige gras gaan zitten. Hun ouders die naar vader God waren gegaan zou den ze weer ontmoeten. Het was iets heel geweldigs. Er is een fon tein, dus gingen we aan de bron zit ten, genieten van de zon. Op die plek hebben we verteld hoe het zou kunnen zijn in de hemel. We dron ken melk en aten honing, als sym bolen van het beloofde land. Aan het einde van die dienst was er een zeker begrip, hét idee van: als alle mensen goed zijn voor elkaar en er echte liefde is, dan komt een stukje hemel op aarde, net zoiets als we nu hadden beleefd". Navertellen De bezielde pastor weet dat de be woners zoiets nooit kunnen naver tellen, maar is ervan overtuigd dat het gevoel van 'dat de hemel iets fijns is' bij hen overkomt. Als ie mand dood gaat, is het door de her innering aan die beleving gemak kelijker te dragen omdat ze er nu een beeld bij hebben. "We probe ren wel zo dicht mogelijk bij de bij bel te blijven met dat beeld, we moeten dat niet zelf verzinnen". Alle opgedane ervaringen in het op die manier omgaan met liturgie bij zwakzinnigen heeft de beide au teurs van het boek veel geleerd. De ervaring moet als uitgangspunt gaan dienen voor de gewone kerk diensten. Dus meer doen, meer beeldend werken, meer zintuigen raken eigenlijk en daardoor meer begrip kweken. "Ik constateer dat de kerk kinderen vaak zo weinig aanspreekt, dat de kerk weinig kindvriendelijk is. Als gewone kin deren hier tijdens een viering de kerk binnenkomen doen ze als vanzelfsprekend mee. Omdat ze er helemaal niet aan denken dat ze hier iets niet mogen". De ene keer verzorgt pastoraal medewerker Jan Mulder de dienst, de andere keer doet Okhuijsen dat. De pastor besteedt drieëneenhalve dag per week zijn aandacht aan de zwakzinnigen van Huize Ursula. Twintig procent van die tijd is hij bezig met de voorbereiding van de vieringen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense raadsleden wordt door de gemeente geen telefax ver strekt. Het verzenden per fax van bij voorbeeld raadsstukken kost al leen al zoveel bedieningstijd en te lefoon-gesprekstijd, dat de kosten daarvan niet opwegen tegen de be sparing op de papierkosten. Raadslid A. van Geest (D66) had gevraagd of-de raadsleden de appa ratuur konden krijgen. De afdeling financiën omschrijft het verzoek als 'een zeer kostbare zaak', die de gemeente zich. niet kan Veróórlo- Subsidie voor organisatie van Europadag ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Samenwerkende Politie ke Partijen in oprichting krijgt van de gemeente Alphen vierduizend gulden subsidie voorde organisa tie van de Europadag op 25 februa ri. Doel van deze dag is om voor lichting te geven over de rol van de Nederlandse vertegenwoordiging in het Europees parlement en over de veranderingen en gevolgen van de eenwording van Europa in 1992. Door daar de aandacht op te vesti gen, hoopt de organisatie ook meer kiezers te bewegen naar de stem bus te gaan. De 25ste«wordt onder meer een voorlichtingsmarkt opgezet, 's Avonds heeft een forumdiscussie plaats met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, maatschappelij ke organisaties en een delegatie van het Europees parlement. Om jongeren hierbij te betrek ken is onder de Alphense scholen een wedstrijd uitgeschreven met. de opdracht 'hoe zie jij Europa in 1992'. Zoals het er nu naar uitziet krijgt het evenement aandacht op radio en televisie. De kosten voor de or ganisatie bedragen zo'n tiendui zend gulden. Behalve de bijdrage van de ge meente, krijgen de samenwerken de politieke partijen ook vierdui zend gulden van het Europees par lement. OEGSTGEEST - Twee jongens op een brommer hebben gistermid dag op de Duvenvoordestraat in Oegstgeest een tasje van een 42-ja- rige inwoonster van de gemeente gestolen. De jongens reden op de brommer langs de fietsende vrouw en gristen de tas uit het mandje dat zij voor op haar fiets had. De tas be vatte twee girobetaalkaarten en een pasje, een rijbewijs, contact lenzen en een bedrag van ongeveer 30 gulden. Gemeentelijke heffingen in Leiderdorp op één aanslagbiljet LEIDERDORP Inwoners van Leiderdorp krijgen vanaf 1 april één aanslagbiljet waarop zowel de reninigingsheffing, hondenbelas ting als de cai-gelden in rekening zijn gebracht. Dank zij de automa tisering is de nieuwe wijze van het innen van verschillende heffingen mogelijk geworden. De rioolrechten worden nog af zonderlijk, dat wil zeggen op de waternota, in rekening gebracht. Het is wel de bedoeling ook deze belasting straks op hetzelfde biljet als de rest te krijgen. De streefda tum daarvoor is 1 januari. Het aan slagbiljet voor onroerend-goedbe- lasting blijft voorlopig afzonderlijk in de bus glijden. WASSENAAR - De 32-jarige in Rotterdam geboren G. Spruit wordt de nieuwe brandweercom mandant van Wassenaar. Spruit is momenteel nog werkzaam in Amersfoort en wordt de opvolger van R. Post die op 1 september vo rig jaar het gemeentelijke brand weerkorps van Wassenaar om ge zondheidsredenen heeft verlaten. Spruit is thans belast met onder meer taken als brandpreventie, bluswerkvoorziening én voorlich ting. Verwacht wordt dat Spruit in de loop van april of mei in Wasse naar aan de slag gaat. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ondanks het 'vorstelijke aanbod' van een Alphense zaken man om voor twee ton een pand te kopen en dat beschikbaar te stellen als opvanghuis, hebben het bestuur en de werkgroep van de Stichting Opvanghuis Alphen aan den Rijn besloten om met hun activiteiten te stoppen. Zij zien door het uitblijven van structurele subsidie van ministerie, provincie en gemeente geen kans om in Alphen te zorgen voor noodhuisvesting voor dakloze jongeren. Tweede-Kamerleden, gemeentebestuurders en andere betrokkenen bijeen in Woubrugge, wegen de voors en te- gens van de gemeentelijke herindeling tegen elkaar af. (foto Beo de Bruyn) WOUBRUGGE - De gemeenten Woubrugge, Rijnsaterwoude, Lei- muiden, Nieuwveen, Zevenhoven en Ter Aar vragen uitstel van een definitieve beslissing over de her indeling. Tijdens een voorlich tingsbijeenkomst gisteravond in Woubrugge concludeerde de voor zitter van de werkgroep herinde ling van de gemeente Woubrugge, P. van Hoesel, dat de gemeenten eerst nog huiswerk moeten doen voor hun alternatieve herinde lingsplannen. De gemeenten vonden uitstel best acceptabel als daardoor hun - alternatieve plan door de Tweede Kamer kan worden behandeld en genoeg tijd beschikbaar blijft om eventuele besluiten goed uit te kunnen werken. Op de hoorzitting over de herindeling op 17 februari in Alphen wordt opnieuw op de problematiek ingegaan. De bijeenkomst in het Oude Raedthuijs trok uit de betrokken gemeenten veel belangstelling. Verder waren ook aanwezig vier le den van de kamercommissie bin nenlandse zaken. Van der Heijden, Vreugdenhil (beiden CDA), Spie ker (PvdA) en Lauxtermann (VVD) waren bereid gevonden om de re giobestuurders opheldering te vra gen over het alternatieve herinde lingsplan dat de gemeenten heb ben ontwikkeld. De kern van dit plan is dat Woubrugge en Ter Aar zelfstandig moeten blijven en Nieuwveen en Zevenhoven samen gaan, evenals Rijnsaterwoude en Leimuiden. Voorzitter Van Hoesel noemde de keuze van de provinciale en lan delijke overheid voor streekgewij- ze indeling van de gemeenten niet juist. Het argument van schaalver groting ter versterking van het lo kaal bestuur werd dan ook door de gemeenten weerlegd met de stel ling dat moet worden heringedeeld op grond van concrete bestuurlijke knelpunten. Gesignaleerde knel punten werden volgens Van Hoe sel in het alternatieve plan tot een beterfe oplossing gebracht dan in het plan van de staatssecretaris. Afgezien van het feit dat de ka merleden alle lof hadden voor het plan en zijn presentatie, was toch het inwonersaantal en de daarmee gepaard gaande bestuurskracht van deze 'kleine' gemeenten een heet hangijzer in d* discussie. Vooral PvdA'er Spieker had daar veel moeite mee: "Getalsmatig blijf je toch met alle varianten in dit al ternatief aan de ondergrens zitten". Burgemeester D. Brouwer de Ko ning van Woubrugge vond het jam mer dat op deze getalscriteria zo'n nadruk werd gelegd. CDA'er Van der Heijden vroeg of het groeiper spectief van de gemeenten nog eens kon worden bekeken. WD'er Lauxtermann vond de visie vreemd dat na herindeling een groot deel van de gemeen schappelijke regelingen, zoals het energiebedrijf, de basisgezond heidsdienst en het vuilverwer- kingsbedrijf, kunnen vervallen. Volgens Brouwer de Koning zou den deze diensten in de visie van de provincie moeten verdwijnen. Ook de financiële consequenties zijn volgens, de alternatieve nota zeer nadelig. Er is bijvoorbeeld geen rekening gehouden met de bouw van nieuwe huizen en de ver dere reorganisatiekosten binnen het ambtenarenkorps. Volgens PvdA'er Spieker valt dit best mee, omdat nauwelijks kan worden ge sproken van enige groei in de ge meenten. De Woubrugse wethou der J. Haasbroek (Gemeentebelan gen) stelde echter dat er wel dege lijk groei zal zijn, zij het niet specta culair. De uit Koudekerk afkomstige Vreugdenhil (CDA) zette toch zijn vraagtekens bij het alternatieve plan. "Bijna vier jaar lang hebben we van alles geprobeerd, hebben we iedereen weten te doordringen van de noodzaak van een opvanghuis, maar subsidie wordt niet verstrekt. Moegestreden en met een behoor lijke katèr houden we het nu voor gezien", zo licht C. R.os van de werkgroep de beslissing van de stichting toe. Belangeloos Officieel blijft de stichting nog be staan. Zodra alsnog geld beschik baar komt, wordt tot actie overge gaan. De kans daarop wordt echter vrijwel uitgesloten geacht nu op een 'superpositief aanbod niet is ingegaan. Drie maanden geleden, zo blijkt nu, leek het er op dat Al phen een opvanghuis zou krijgen. Ros: "Een man, van wie de naam niet mogen noemen, wilde belan geloos twee ton in het project ste ken, omdat hij het erg belangrijk vindt dat Alphen aan een opvang huis wordt geholpen. Al die tijd hebben we het bewust geheim ge houden, totdat we deze week met de wethouders De Jong en Brus- sen op het provinciehuis zijn gaan praten met gedeputeerde Günther. Die toonde zich ook nu positief over ons initiatief, maar vertelde ons voor de zoveelste maal dat er geen geld is. Daarmee houdt het voor ons op". De behoefte aan een opvanghuis in Alphen is verschillende malen aangetoond. Zo is uit een onder zoek van het IGOR, het interge meentelijk overlegorgaan van tien gemeenten in de Rijnstreek, geble ken dat een opvanghuis in Alphen jaarlijks zou kunnen rekenen op tenminste vierhonderd serieuze vragen om hulp uit de streek. Ook de gemeentelijke sociale dienst (GSD), de provincie en vertegen woordigers van de' reclassering in Leiden en Den Haag hebben op de noodzaak van een centrum voor dakloze jongeren gewezen. Het gebrek aan financiën heeft echter steeds een onoverkomelijk probleem gevormd. Het ministerie heeft in 1987 een eenmalige subsi die van 10.000 gulden verstrekt. De gemeente Alphen heeft in hetzelf de jaar 5.000 gulden in het vooruit zicht gesteld. Die bedragen waren echter lang niet voldoende voor een opvanghuis. De kosten daar van zouden voor het eerste jaar, waarin met vrijwilligers zou wor den gewerkt, 30.000 gulden bedra gen en daarna met twee beroeps krachten ongeveer 130.000 gulden per jaar. STREEK - De fusie tussen elf tuinbouwscholen in deze regio gaat waar schijnlijk niet door. Met ingang van augustus 1990 willen de protestant- christelijke tuinbouwscholen uit Rijnsburg, Boskoop, Alphen aan den Rijn, Gouda en Otteland een eigen Agrarisch Opleidingscentrum (AOC) oprichten. De rijksmiddelbare tuinbouwscholen in Lisse, Boskoop en Gouda en de lagere tuinbouwschool in Oegstgeest en Gorkum zullen in dat geval samen een eigen AOC moeten vormen. De komende weken zal echter alsnog getracht worden om tot één AOC te komen. De scheuring in het onderwijsfront werd gisteravond duidelijk tijdens de laatste fusiebespreking in Gouda. Al op 1 december van het vorig jaar had een beslissing moeten vallen over de fusie in deze regio. Onder lei ding van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB) zullen de lage re tuinbouwscholen in Rijnsburg, Boskoop, Gouda, Alphen aan den Rijn en Ottoland en de middelbare tuinbouwschool in Gorinchem samen een AOC gaan vormen. Wanneer de CBTB-scholen samen verder gaan, zijn de andere twee par tijen op elkaar aangewezen om dan samen ook een AOC te vormen. Deze cluster zóu dan bestaan uit de rijksmiddelbare tuinbouwscholen uit Lis- se, Boskoop en Gouda en de lagere tuinbouwscholen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in Oegstgeest en Gorkum. Overigens laat het ministerie het hierbij niet zitten. "De AOC die de christelijke scholen willen vormen voldoet niet aan de normen die de mi nister en de Tweede Kamer hebben vastgesteld. Daarvoor heeft de CBTB veel te weinig leerlingen in het middelbaar onderwijs. Op korte termijn zal alsnog worden getracht de drie partijen tot elkaar te brengen, maar als dat niet lukt, zal de minister en uiteindelijk de Tweede Kamer de knoop moeten doorhakken", voorziet Boer. WOENSDAG 1 FEBRUARI Alphen open dag Christelijke Agrari sche School. Kalkovenweg, van 19.00 tot 21.30 uur. modeshow Castellum in De Bron, Troubadourweg, aanvang 20.00 uur. voorlichtingsavond Bijstands winkel over 'uitkomen met je Inko men', gebouw Contact, Hortensia straat 2a, aanvang 20.00 uur. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk worien, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel." 121554. voorstelling: 'Boeing Boeing, Crash Crash' door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Dissonanten', door het Rondtheater, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cle- veringaplaats. Voorschoten musical: 'South Pacific', van Rodgers Hammerstein, door The British School in the Nether lands, aanvang 19.30 uur, Jan van Hooflaan 3. DONDERDAG 2 FEBRUARI Alphen open les Christelijke Scholen gemeenschap Bospark, Prinses Beatrixlaan, voor alle belangstel lenden, van 19.00 tot 21.00 uur. Leiden lunchconcert Thomas Kanter (cello) en Nabuko Takahashi (pia no), van 12.45 tot f3.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. spreekuur PvdA-Leiden, tus sen 19.00 en 21.00 uur in Het Gul den Vlies. Breestraat, tel: 254547. spreekuur hulp- en informatie- 33. voorlichtingavond over medicij nen bij cara door een farmacoloog en en longarts, aanvang 20.00 uur in SG Bonaventura, Mariënpoel- straat. voorstelling: Wortel Bach Live' met Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. muziektheater door Het Ge beuren met 'Lof der zinnen', aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea ter, Cleveringaplaats. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, club gebouw, Beukenschans. uitvoering musical 'South Paci fic', van Rodgers Hammerstein, door The British School in the Netherlands, aanvang 19.30 uur, VRIJDAG 3 FEBRUARI Alphen film: 'A worl apart' in Parkfilm huis, park Rijnstroom, aanvang Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. Lelden ruilbeurs Ruilclub Koningskerk, van allerhande spuilén, van 19.00 tot 22,00 uur in buurthuis 1 Spoortje, Bernhardkade. voorstelling: 'Wortel Bach Live' van Hans Liberg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstellingen: 'Underdog' en 'Manipulator' door Stuffed Puppet Theatre, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleveringaplaats. concert in de Gitaarserie met Guy van Duijnen, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. première van het stuk: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Theatergroep Imperi um, aanvang 20.30 uur in het Mi cro-theater, Oude Vest. Glagolitische (Slavische) Mis door het VU-Orkest en het koor Krashna Musica uit Delft, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehqprzaal. Voorschoten uitvoering musical 'South Paci fic' van Rodgers Hammerstein, door The British School in the Netherlands, aanvang 19.30 uur, Jan van Hooflaan 3. ZATERDAG 4 FEBRUARI Alphen Zegerplasloop over afstanden tussen 3 en 21 km, start 14.30 uur bij sportpark De Bijlen. Pastor Gijs Okhuijsen van Huize Ursula: "Het aansteken van vier kaarsen aan het begin van de dienst heel ritueel". <f0to Ben de Bruyn)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16