'Universiteit en 'gewone' Leiden raken elkaar niet' Mevrouw drs. F.P.L. van Soest verlaat universiteitsraad actief in vrije tijd WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 EIDEN Lezers Schrijven Drs. F.P.L. van Soest, ex-voorzitter universiteitsraad: "Colleges van bestuur gebruiken de raad soms als excuus-Truus". (rot. Loet Zuyóerduin) LEIDEN "Het is een hele ra- re constructie: als voorzitter van de universiteitsraad ben je vergadervoorzitter, dus heb je geen zeggenschap. Maar je moet wel de belangen van de raad in het college van bestuur behartigen. Je zit by de be- stuursvergaderingen als waar nemer. Zelf heb ik het zo opge- vat: ik moet bemiddelen tussen de raad en het college en lukt dat niet, dan kies ik de zydè van de raad". door Annemiek Ruygrok Drs. F.P.L. van Soest, is per 1 fe bruari voorzitter van de universi teitsraad van de Leidse universiteit af. Op die datum aanvaardt zij voor tien maanden een functie als inte rim-manager bij de dienst sociaal wetenschappelijk onderzoek (DS- WO) van dezelfde universiteit. In haar afscheidsrede van de raad heeft zij het nogmaals gezegd: het college en de raad zijn tot el kaar veroordeeld. Dat de raad wei nig invloed op het universitair be leid zou hebben, bestrijdt ze: "Veel dingen worden 'afgekaart' in de commissies. Tijdens de raadsver gadering worden meestal alleen de laatste kleinigheden geregeld en dat kan voor buitenstaanders de in druk wekken dat de raad alleen maar vriendelijk ja-knikt bij wat het college van bestuur wil. Vlak voordat ik in 1985 voorzitter werd, kwamen de belangrijke beslispun ten soms op het laatste nippertje in de raad. Tijdens commissieverga deringen werd dan gezegd dat men eerst in de fracties nog een stand punt moest bepalen. Dat gebeurde soms pas vlak voor de vergadering en dan werden de conflicten in de raad uitgevochten. Nu is dat niet meer zo. Voor een deel komt dat ook omdat er andere mensen in de raad zitten". Geen vechtlijn Maar ook in het coliege van be stuur zitten andere mensen: "Het laatste grote gevecht vóórdat ik aantrad als voorzitter ging over be voegdheden. Daar is men van ge schrokken. En toen na het vertrek van Matthijs Koornstra uit het col lege Geert Jansen als collegelid een veel grotere rol ging spelen, kwam daarmee iemand die zeker geen voorstander van de vechtlijn was. Trouwens rector magnificus Beenakker is bepaald ook geen houwdegen. De raad en het college moeten er iets van maken. Zelfben ik iemand van het compromis en van samenwerking". Toch verweet de toenmalige voorzitter van het college van be stuur, Cath, haar wel eens ge kleurdheid. "Ik geef toe dat als het op emancipatiezaken aankwam, ik de hamer wel eens wat harder heb gehanteerd dan anders als iemand vreselijke dingen zei. Ik kwam uit de emancipatiehoek, ben voorzit ter van de emancipatiecommissie geweest en het onderwerp ligt me na aan het hart. Als voorzitter schipper je voortdurend tussen geen mening hebben, omdat je on partijdig hoort te zijn en wèl een mening hebben, want anders ben je iemand zonder gezicht. In princi pe sta ik boven de partijen, ik zal nooit tijdens de raadsvergadering mijn mening laten blijken. Als de raad een andere beslissing neemt dan ik zou willen, heb ik gewoon pech gehad. Daar zit ik niet voor". Van Soest heeft bij haar afscheid gezegd dat de raad meer gebruik moet maken van zijn controleren de functie. "Vaak wordt een voor stel aangenomen, maar niemand komt er later nog eens op terug. Stel dat er op het gebied van onder- Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Danielle Adrians Catharina dv. E.M.M. Spijker en A.B. Kok, jonkvrouw Pauline Christine dv. jhr. J.D. Wesselman van Helmond en J.E. Blussé van Oud-Alblas. Jeroen Matthijs zv. L.F.H. van Loon en A.M.C. van der Ham. Bo dv. J.J. van der Heiden en J.J.P.C. van der Weijde, Kimberley Shannon Felicity dv. S.M. Schrader en M. Wedler, Frederika Cornelia dv. J. de Groot en A.M. Cuvelier, Chantal Alida Maria dv. W.G.B.M. de Ridder en J.B.M. van der Knaap, Clara Anna Vera dv. W.J.P. Jon- gepier en L.M. Mulders, Bianca dv. C.A. van der Voort en T. Hartog, Wouter zv. J.M.J. Kop- penhol en M. Ruijtenbeek, Randa dv. M. Kasim Ragab en Y.L. Volders, Sabine dv. L. van Delft en C.J. Pronk, Orlando Albert Huig zv. J.C. Ouwehand en O.E.A. Kuiper, Anita dv. D. van der Plas en W. Kuijt, Alec zv. C. Lin- schooten en I. van Waardenberg, Niels zv. A.C. den Ouden en E.L. Wienhöfer, Klasina dv. L. Klaassen en H J. Dulfer, Rianne Janna Adriana dv. W. Hoek en E.S. Stout. Marco zv. R.W.M. Wolken en W.A.M. Toirkens, Karian Hendrika dv. H.J. Simons en L.M. Elzakkers, Erik Comelis zv. H.J. Simons en L.M. Elzak kers. Youssef zv. M. Azhar en H. Reda. Usa Martine Quirine dv. W.P.D. Groeneveld en A. de Groot, Annemiek dv. D.M. van Beelen en J.N.A. Aalbersberg, Guus Martinus zv. D. Hulsbos en C.E. van der Loo, Cleody dv. A.G. van der Eijk. Anthonetta Catharina Nicolette dv. A. de Mooij en J.A.T. Netjes. Yvette Leon- tien dv. P. Koornneef en J.H.S.C. Bergwerf, Maartje Marijtje dv. G. van Duijn en H. Jonker, Laura dv. F.P. Heemskerk en W. Matze, Tirza dv. J.P. Schoneveld en A.C. Jansen, Bob zv. S. van Heijningen en A. van Es. Overleden: J.J.M. van Zwet geb. 28 okt. 1924 vrl. geh. gew. met P.A. Nagtzaam, C.J. van Maasakkers geb. 27 sept. 1911 man, A. van Meursgeb. 27jun. 1921 man, T. Lemstrageb. 21 sept. 1910 man, H.J.J. van Kesteren geb. 1 jun. 1934 man. L.A.A. Griffijn geb. 27 jun. 1911 man, P. Pottjegort geb. 17 mrt. 1918 man, J.C. van Rijn geb. 16 sept. 1906 man. C.L. Huka geb. 6 jun. 1909 vrl. geh. gew. met A.A. Mustamu. K. Schellingerhout geb. 14 mrt. 1910 man. J.C. van Arnhem geb. 9 mrt. 1905 vrl. geh. gew. met J. Klink, C. Spijkerboer geb. 22 jul. 1988 man, W.A.J. Allard geb. 29 nov. 1939 man, C.W.J. Olierook geb. 27 okt. 1913 man, E.M. Leliveld geb. 7 mrt. 1901 vrl. geh. gew. met H. van Vliet, F.G. Jansen geb. 6 aug. 1938 man, I.M.M. Schramageb. 27 nov. 1959 vrl. geh. gew. met A. Salhi, M. Fasel geb. 13 aug. 1933 vrl. echtgen. van J. Bavelaar, H. Reijken geb. 26 sept. 1915 man. F.H. Krook geb. 18 dec. 1915 man. H. Midderigh geb. 16 nov. 1906 vrl. echtgen. van E.G.A. Lapré, G.F.M. Borst geb. 4 aug. 1889 vrl., B. van den Burg geb. 23 aug. 1908 man. J. Crispljn geb. 8 sept. 1909 vrl. Gehuwd: P.C.G. van der Linde en A.H.T. te Boekhorst, P. Saijers en N.M.E. Neuwahl, A. van Tol van K. Schetter, M. v. Pool en W.C.M. Dabroek. wijsvernieuwingen het een en an der wordt vastgesteld, dan moet de raad na verloop van tijd toch eens vragen hoe het daarmee zit. Dat ge beurt nu alleen bij toeval en dat zou veel structureler moeten gebeu- Dat de raad in het kader van de wet op het wetenschappelijk on derwijs met elf mensen is inge krompen tot 29, betreurt Van Soest geenszins: "Eigenlijk heb ik er niet veel van gemerkt. Het is wat ove- zichtelijker voor de voorzitter ge worden. Commissies zijn kleiner en het valt meer op als je niks doet. De mensen zijn nu betrokkener. Mijn eigen voorkeur gaat uit naar Flapdrol De staatsecretaris van volkshuis vesting, Heerma, is gepikeerd omdat de Leidse wethouder De la Mar hem een flapdrol heeft ge noemd. De la Mar was zo vrij postig na de weigering van Heer- ma om geld beschikbaar te stel len voor de bouw van een experi menteel verzorgingshuis in Lei- den-Noord. De staatssecretaris zal de wet houder wel een flap-uit vinden. Wie van de twee er gelijk heeft, daar laten wij ons maar niet over uit. Wat wij wel weten is dat de staatsecretaris over flaporen (grote oorschelpen) moet be schikken als hij in Den Haag alle maal kan horen wat de Leidse wethouder er uitflapt. En lange tenen, die moet de Heerma ook wel in zijn schoenen verborgen houden. Wij schatten maatje 54. Zegt u nu zelf, die kun je toch nauwelijks ontwijken. Geen wonder dat de staatsecretaris zo snel op zijn teentjes is getrapt. Van wethouder De la Mar is bekend dat hij het hart op de tong draagt. Dat is niet erg wan neer hij tot in het diepst van zijn vezels de diplomaat zelve zou zijn. Maar ja, de wethouder heeft nog altijd moeite zich te ontdoen van zijn actievoerdersmentali teit. En dat wil wel eens lastig ztjn. Kijk, dat De la Mar zijn trui niet voor een overhemd met stropdas wil verwisselen, het zij zo. Maar hij moet onderhand toch ook weten dat een emmer stroop en een wat diplomatieker taalgebruik in de politiek vaak onontbeerlijk zijn om je zaakjes voor elkaar te krijgen. Vooral als je niet overal je politieke vriend jes hebt zitten. En dat heeft De la Mar niet zolang die niet lid is van het CDA. Anders had hij dat hal ve verzorginghuis nu al binnen. Och die politiek, zult u mis schien denken. Het is ook altijd hetzelfde. Waar zouden we ons druk over maken. Laat flapdrol en flapuit het zelf uitzoeken. Maar weet u wat het nu is: die ou deren zijn er mooi de dupe van. In Leiden-Noord woont een een kleinere raad die er meer tijd kan insteken". Begin vorig jaar lanceerde de ad viesraad voor het hoger onderwijs (ARHO) een plan om de universi teitsraden om te vormen tot advies raden. Dat het zover zal komen, voorziet Van Soest niet. Minister Deetman wil de functie van de ra den niet wijzigen. Toch is zij er niet helemaal gerust op. "Misschien is het een mode-verschijnsel dat ie dereen op zo'n raad foetert. Wat me weieens opvalt is hoe de colleges van bestuur de raden gebruiken als excuus-Truus: alles wordt zoge naamd door die raden tegengehou- groot aantal bejaarden en voor hen is er geen enkele voorzie ning. Daardoor moeten bejaar den, als ze in een tehuis moeten worden opgenomen, de wijk uit. Met alle ellende van dien. Zoals de zaken er nu voor staan zal dat voorlopig zo blijven. Uiteraard weet staatssecreta ris Heerma fraai te motiveren waarom de gevraagde subsidie niet mogelijk is. Op grond van de 'regeling geldelijke steun verzor gingstehuizen' gaat het niet en gebruikmaking van het experi menteerartikel is al evenmin mo gelijk volgens de staatssecreta ris. Zal best kloppen. Alleen: wat heeft dat nu allemaal te maken met de zorgzame samenleving? Pokkehuis Koos Neuteboom gaat logeren in Holiday Inn. Waar doet-ie het van, zullen de buren wel zeggen. Neuteboom heeft immers een wao-uitkering van effe 1300 gul den. Daarvan kun je geen won deren doen. Maar Neuteboom is vastbesloten. "Ik hou het hier niet langer uit", zegt hij over zijn huis aan de Leidse Leliestraat. "Hier blijf ik geen dag langer. Vanavond ga ik in Holiday Inn slapen en ik stuur de rekening wel naar de woningbouwvereni ging". Wat is er aan de hand? Koos Neuteboom wordt min of meer zijn huis uitgejaagd omdat hij wordt geplaagd door allerlei el lende. De gerenoveerde woning van Neuteboom zit namelijk bar stensvol gebreken. "Het is een pokkehuis", zegt-ie er zelf van. Van de week begon Neute boom, nog goedgemutst, zijn wo ning op te knappen. Met een nieuw verfje en een behangetje zou het er weer piekfijn uitzien. Stond Neuteboom op een gege ven moment op een trapje om het behang van de muur te krab ben, gaat één van de poten van de trap dwars door de houten vloer heen. "Nou vraag ik je? Hoe kan dat in een gerenoveerde woning? Een gat in de vloer. Het hout is gewoon verrot", aldus Neute den. 'Krachtdadig optreden' zou daarom niet kunnen. Maar als de universiteitsraden minder macht toebedeeld zouden krijgen, zou kunnen blijken dat colleges hele maal niet zo krachtdadig zijn". Haar opvolgster drs. M.J. Poort komt, in tegenstelling tot Van Soest indertijd, zelf uit de universi teitsraad voort. Acht Van Soest dat een voordeel? "Soms wel. Want je weet hoe een fractie werkt, je hebt de mensen al goed leren kennen. En je hebt een paar jaar raadserva- ring wat mij indertijd ontbrak". Het bevreemdt Van Soest nog steeds dat de relatie universiteit- gemeente Leiden zo'n afstandelij- boom. "En wat nog erger is: dat gat stinkt als een varken". Neuteboom heeft aan de val van de trap een flink gekneusde voet overgehouden. En hij is al invalide. "Voor hetzelfde geld had ik weer een half jaar in het ziekenhuis gelegen", aldus de ge plaagde Leidenaar. In het opknappen van zijn wo ning heeft Neuteboom geen zin meer. De rollen behang en em mers granol zijn aan de kant ge zet, de nieuwe vloerbedekking ke is. Waar de universiteit de groot ste werkgever van de gemeente is, blijkt het contact tussen beide in stellingen van zeer geringe aard te zijn. "Ze trekken zich alletwee op hun stelling terug. En wij, als uni versiteitsmedewerkers, kennen Leiden wel, maar dat is het univer sitaire Leiden. De echte stad gaat ons voorbij. Ik vergelijk het met Marken, waar ik eens heb gelo geerd. Overdag zijn daar 's zomers de toeristen, die niets met het wer kelijke leven te maken hebben. Zo is het ook in Leiden. Het universi taire en het 'gewone' Leiden raken elkaar niet. Ik vind dat wel eens jammer". afbesteld. "Ik gooi er nu geen duizend gulden meer tegenaan. Laten ze me maar een ander huis geven". Het zit Koos Neuteboom nog steeds dwars dat hem anderhalf jaar geleden een woning door de neus is geboord terwijl hij vol doende urgentiepunten had om voor een ruimer benedenhuis in aanmerking te komen. "Uit nood heb ik toen dit kippenhok maar genomen", zegt hij over zijn hui dige woning. Veel geluk heeft Lammenschans Plotseling wordt er een plan gelan ceerd voor een nieuw station aan de andere zijde van de snelweg (Kastanjelaan). Iedereen is enthou siast over dit voorstel, veel schou- dergeklop en 'dat we daar niet eer der op zijn gekomen'. De veiling gaat weg, prachtige parkeerplaats, want dit gedeelte is toch voor in dustrie. Maar loopt deze luchtballon niet snel leeg? Het busvervoer is nu met de be staande stopplaatsen toch goed ge regeld. Uiteindelijk met linker- en rechterrijbanen, zullen er altijd aan de overkant stopplaatsen zijn en blijven. Hebben de heren wel eens pols hoogte genomen, 's morgens tus sen 8.00 en 10.00 uur, hoeveel scho lieren, met de trein gekomen, on der de tunnel doorgaand aan de zelfde zijde blijven. Dus geen over steek. Dan kunt u zich ook overtui gen van het snelverkeer dat daar passeert. Wordt de halte aan de overzijde gesitueerd, dan zullen deze leerlin gen de snelweg moeten overste ken. Persoonlijk zie ik op deze plaats vele ongelukken gebeuren. 'Geen nood, we maken een tun nel onder de snelweg met enorm veel extra kosten. Het benzinesta tion, pas opnieuw gebouwd, zal ook ruimte moeten maken, ook al voor de bereikbaarheid van de par keerplaatsen'. Is een dubbel spoor met onder- doorgaan (dit gebeurt toch) op de zelfde plek, met tevens een in- en uitgang naar de scholengemeen schappen, niet veel eenvoudiger?. Daar is een open plek, dus geen kosten. Dit is de kortste weg, leer lingen maken geen deel meer uit van het verkeer en zijn beter bevei ligd. Deze oplossing is veel voorde liger. Maar er schuilt m.i. een grote ad der onder het gras, nl: plein Lam menschans komt dan vrij voor wo ningbouw. 'Alles vol', is het parool. Linke jongens. Als ik alle kosten neem: nieuw station, ondertunnel ing verkeersweg, verplaatsing ben zinestation, bereikbaarheid par keerplaatsen, dan worden deze nieuwe woningen Lammenschans niet te betalen. Geen nood, subsi die van de ene en de andere insta- bntie, dus wat let ons! U begrijpt na deze ontboezeming dat ik al dat enthousiasme niet kan delen. Maar wie zijn wij. Mijne he ren, bezint eer ge begint. Politiek zal dit misschien doorgedreven worden en dat kan later pijnlijke gevolgen hebben. J.P. de Bruin, De Sitterlaan 43, Leiden Key Town Uit de persberichten over het on langs gehouden Key Town Jazzfes tival valt op te maken, dat de orga nisatie dit jaar rekening heeft ge houden met de meest uiteenlopen de jazzstijlen: van blues tot swing, van dixie tot mainstream. Alleen de moderne stromingen in de jazz zijn niet aan bod gekomen. Dit zou impliceren, dat de ontwikkeling van de jazz in een vrij rudimentair stadium is blijven steken. Hiermee wordt dus het bestaan van verder geëvolueerde stijlen vanaf de be- het hem niet gebracht. Het huis heeft talloze gebreken waarvan vocht en tocht de belangrijkste zijn. Neuteboom heeft het alle maal bfj woningbouwvereniging Ons Doel aangekaart. "Weet je wat ze dan zeggen? Neuteboom, je bent vervelend". Maar Neuteboom blijft er op hameren: "Het zijn een stelletje blindgangers die hier aan het renoveren zijn geweest. En ik ben het nu beu. Vanavond ga ik naar een eersteklas hotel". bop (Rob Agerbeek, Batida uitzon dering) volledig genegeerd. Dit ge tuigt naar onze mening van een on terechte minachting voor de smaak van het Leidse jazzpubliek. Dat zij een bredere smaak heeft, moge wel blijken uit de in het ver leden opgebouwde reputatie die Leiden heeft met betrekking tot het organiseren van befaamde con certen. We hoeven hierbij slechts te herinneren aan de optredens van onder andere Dexter Gordon, Johnny Griffin en vader en zoon Raney in Hot House en de Twee Spiegels. En wat te denken van de concerten bij Jazz on Sunday en in the Duke. Laatst genoemd jazzcafé vooral in verband met het promo ten van jong Leids talent. Diezelfde persberichten vertel len ons gelukkig dat de Jazzmara- thon, de Kroegentocht, Hot House en de Burcht een beeld gaven van alle denkbare stijlen. Het gevolg daarvan was, dat jong en oud door en naast elkaar liep. Zo kan het dus ook! Dit in schrille tegenstelling tot het jazzgebeuren tijdens Key Town, waar de gemiddelde leeftijd boven de veertig lag. De door de programmeurs van het Key Town- spektakel gebruikte termen 'jazz voor een breed publiek' en 'een evenwichtig programma' lijkt ons dan ook wat ongelukkig gekozen. Met de beschikbare financiële middelen valt uitstekend een festi val van meer allure te organiseren. Hierbij valt te denken aan Neder landse toppers, jong talent als Tooft Roos, Peter Beets (winnaar Pall Mall Swing Award), Rob van Bavel (met octet), Jarmo Hoogen- dijk en Ron van den Bergen. In dit verband is het tevens vermeldens waardig dat frisse, jonge formaties als Batida en Bernhard Berkhout Swingmates tijdens het onlangs georganiseerde oude stijl festival aangename uitschieters bleken. Om het festival dus echt breed op te zetten, dienen we te denken aan nationale cracks als Piet Noor- dijk, Harry Verbeke en Ferdinand Povel, om er maar een paar te noe men. Heeft de organisatie boven dien geen kansen laten liggen bij het aantrekken van Amerikaanse topacts, wanneer we ons bedenken dat we bij navraag bij voorbeeld één van de volgende namen in de Stadsgehoorzaal hadden kunnen krijgen: Art Blakey and the Jazz- messengers, Dizzy Gillespie, Hank Jones, Bud Shank, Treddy Eduards, Johnny Griffin en Min- gus Dynasty. Nu moeten we ons slechts troosten met het geplande optreden van Monty Alexander in november a.s. E. Koreman, P. de Haanstraat 12, Leiden M. Rohde, Bakker Korffstraat 10, Leiden Cursussen Voor mensen ouder dan vijftig jaar be ginnen in februari in het Leidse Volks huis enkele cursussen. 'Verder kijken' is een cursus voor vrouwen waarin wordt geleerd vrije tijd zinvol te besteden. In een cursus algemene ontwikkeling wordt aandacht besteed aan de actuali teit en maatschappelijke ontwikkelin gen. Derde cursus is Politieke Vorming voor Vrouwen. Informatie over cursus dagen en -plaats bij het Leids Volkshuis. Apothekersdijk 33, telefoon 149180. LVC Bij het Leidse Vrijetijdscentrum begin nen in de week van 13 februari nieuwe cursussen. Plaatsen zijn er onder meer nog bij de cursussen schilderen, haar- verzorging, de geschiedenis van de popmuziek, filmgeschiedenis, en foto grafie. Informatie en aanmelding (voor 10 februari) bij het LVC, Breestraat 66, telefoon 146449. Echtscheiding 'Omgaan met kinderen bij een echt scheiding' is de titel van een cursus die het Fiom en de Drieslag organiseren. Hierover heeft maandag 13 februari een informatieplaats plaats. Plaats van han deling is het Fiomburo aan de Lange- gracht 65a, aanvang 20.00 uur. PvdA De seniorengroep in de PvdA afdeling Leiden houdt maandag 6 februari haar eerste bijeenkomst van het nieuwe jaar. Hilde Jansen houdt een inleiding over het werk vanhet Volkshuis, waaronder projecten voor ouderen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het clubgebouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2. Kindertheater Kindertheater Schrikkel speelt woens dag 8 februari bij K&O het stuk 'Een ver rassing voor de buurman'. Een dag later brengt poppentheater Lorre 'Heksen be staan niet' bij K&O op de planken. Beide voorstellingen beginnen om 14.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45. dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur. telefoon 141141. Egypte J. Nolet houdt zondag 5 februari bij werkgemeenschap De Ratel een lezing over 'Egypte, een Oosterse mythe'. Aan de hand van dia's over een trektocht door Egypte en de Sinaï-woestijn wordt verteld over onder meer de grote tem pels, de Assoean-dam en het Catharina- klooster. De lezing wordt gehouden in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk, aanvang 10.30 uur (zaal open 10.00 uur). Reïncarnatie Bij het Theosofisch Genootschap wordt dinsdag 14 februari een openbare voor dracht gehouden met als onderwerp Reïncarnatie en Karman. Plaats van handeling is de Pieterskerk, ingang Kloksteeg 16, aanvang 20.00 uur (zaal open 19.30 uur). Koos Neuteboom met de poot van de trap dwars door de houten vloer. "Voor hetzelfde geld had ik weer een halfjaar in het ziekenhuis gelegen". (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15